שינוים ניווניים בבסיס האגודל


(CMC1, TRAPEZIOMETACARPAL, PANTRAPEZIAL ARTHRITIS)

מה זה?
מדובר בשחיקה של הסחוס של הפרק (ראה ערך) שבין עצם המסרק (העצם הראשונה מבין שלושת עצמות האגודל) לבין עצם קטנה בשורש היד שקרויה טרפזיום (ראה ציור 1).


ag-1.jpg

המבנה המיוחד של פרק זה מאפשר תנועות באגודל בכל המישורים - למעלה, למטה ולרוחב כף היד, ואת היכולת לבצע צביטה בין האגודל לכל יתר האצבעות. כאשר עצם הטרפזיום נגועה בתהליך גם בצדדים שפונים לעצמות הקטנות שמסביבה מדובר בדלקת שמכונה ע”י הרופאים pantrapezial arthritis .

ag-2.jpg

מי נפגע במחלה זו ?
ארטריטיס של פרק זה נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. היא מתחילה בדרך כלל אחרי גיל 40. פגיעות ישנות בעבר אשר פגעו בפרק, כגון שברים, פריקות וכו’ מגדילים את סיכויי היווצרות המחלה. מקובל לחשוב שהפרקים בגוף אשר נפגעים משחיקת סחוס הם אלה שנושאים את משקל הגוף (פרקי ירכיים,ברכיים..) ואילו הפרקים האחרים (כתף, מרפק, ידיים) נפגעים בשכיחות נמוכה. פרק טרפזיו מטקרפלי הנו יוצא דופן במובן. מחקרים הראו שכאשר אנו מפעילים לחץ של 1 ק”ג בזמן צביטה בין האגודל לבין האצבעות, לפרק טרפזיו מטקרפלי מעבר עומס של 12 ק”ג (ראה תמונה 2).
מאחר ומספר הפעולות שמתבצעות במהלך היום אשר כרוכות בצביטה ואחיזה נמדד באלפים, לא פלא שהעומס על פרק זה הוא אדיר וגורם לשחיקה הדרגתית של הסחוס.

תלונות וסימנים
התלונה הראשונה היא כאב בפעילות היד שדורשת אחיזת חפצים בין האגודל והאצבעות (צביטה) כגון: פתיחת מכסה של בקבוק, סבוב מפתח בדלת, פתיחת דלת של מכונית ועוד. שינויי מזג אויר, בטמפרטורה או בלחות, יכולים אף הם לגרום לכאבים. עם החמרת המחלה גם פעולות קלות גורמות לכאבים. כוח הצביטה יורד ויכולה להופיע נפיחות מקומית . כאשר המחלה מתקדמת יותר, הפרק מתחיל להראות גדול יותר ו”מחוץ לפרק”. בשלב זה, טווח התנועה של האגודל מוגבל.


ag-3.jpg

אבחנה
הסתכלות מקרוב על היד מדגימה לעתים בליטה ונפיחות באזור הפרק. הפעלת לחץ על האגודל כנגד עצם הטרפזיום גורמת לחריקות וכאבים. פירושו שהעצמות מתחככות האחת כנגד השנייה:

ag-4.jpg

התנועה מוגבלת ובמקרים החמורים, כאשר הסחוס התבלה והפרק נשחק במידה ניכרת, עצם המסרק של האגודל מתעוותת לתוך כף היד. כמנגנון פיצוי, הפרק השני של האגודל מתיישר במידה מופרזת ונוצר מצב הקרוי “עיוות בצורת Z ” :

צילום רנטגן יוכיח ויאשר את האבחנה וידגים את חומרת השחיקה ומעורבות הפרקים האחרים. אין צורך בבדיקות הדמיה נוספות.

טיפול
המקרים הקלים ובשלבי מחלה התחיליים, יגיבו בד”כ לטיפול שמרני שמטרתו להפחית את הכאבים והנפיחות: סדי מנוחה, תרופות נוגדות דלקת (כדורים דרך הפה או הזרקת קורטיזון מקומי).כאשר הכאבים מחמירים ומפריעים ברוב שעות היום, כולל בזמן מנוחה, יש מקום להתערבות ניתוחית. קיימות שיטות ניתוחיות רבות אשר מטרתן לבטל את החיכוך שבין שתי העצמות שנחשפו לאחר שהסחוס שעטף אותן נשחק.הניתוח מתבצע בדרך כלל בהרדמה כללית. תהליך ההחלמה והשיקום אחרי ניתוחים אלה הינו ממושך ומייגע ונמשך בממוצע כ- 3 חודשים.

בניתוח בשיטה ארטרוסקופית כורתים זיזי העצם, רקמה דלקתית ו”ניקוי” כללי של הפרק. לפי הצורך, מבצעים כריתה חלקית או שלמה של עצם הטרפזיום. בשיטה זו מחדירים מצלמה דרך נקב קטן בעור, באמצעותה ניתן לראות את הפרק, ודרך נקב נוסף מכשירי ניתוח. מאחר ואין פתיחה נרחבת של העור והקופסית של הפרק, ההתערבות הניתוחית הינה קטנה ותהליך ההחלמה והשיקום מהירים לאין ערוך בהשוואה לניתוח המסורתי הפתוח, שבו תקופת ההחלמה נמשכת 3-6 חודשים. המקרים המתקדמים יותר נזקקים לטיפול כירורגי על סוגיו השונים: קיבוע הפרק או החלפת פרק.

שאלות בנושא שינוים ניווניים בבסיס האגודל

 1. מאת רבקה שלומי:

  יש לי כאבים ביד ימין, כמו חולשה וכן שתי הידיים נרדמות לי כשהן לא בפעולה, בעיקר בשינה. וכן יש לי כאבים בכתף בעיקר בצד שמאל שגורמים לי לכאב עד לראש עם דקירות בראש. הייתי אצל אורטופד אשר אמר לי שיש לי חולשה ביד שמאל יותר מיד ימין ולא ידוע ממה זה, וכן יש לי לחץ על החוליות שגורמות לכאבים, המליץ לעשות פיזיוטרפיה הן ליד והן לצואר ואם לא יעבור אחרי 8 טיפולים, אצטרך לעשות ניתוח ביד, ולא דיבר על הכתף.
  בהפניה הוא צייו שיש בידיים cts ימין ובצילו ע”ש צוארי שינויים ניוונים וממליץ על פיזיוטרפיה צוארי ואיזור תעלה קרפלית, אבחנות carpal tunnel syndrome bilateral מה הכוונה?האם אני מתנוונת או מה? אודה על תשובתכם.

  את לא מתנוונת…תכנסי ל”תסמונת תעלת שורש היד” באתר שלי והרי לך כל ההסבר.

  ברוב האוכלוסיה בצילומי רנטגן יש שינויים ניווניים ואין לך מה לחשוש..

  את מוזמנת לבדיקה במרפאתי. הטלפונים ה-”צור קשר” באתר.

  בהצלחה

  ד”ר גולדברג 

 2. מאת ADA:

  אובחתי עי רופא שיש לי trigger finger
  האם דיקור סיני יעזור .וכן היתי מעונינת בהסבר על הניתוח

  אנא עייני באתר שלי ב”אצבע הדק“. מוסבר שם הכל, כולל על הניתוח. מאחר ומדובר בבעיה מכנית שהגיד נפוח וקשה לו לעבור בתוך התעלה שלו אינני רואה איך דיקור מכל סוג שהוא יכול לפתור את זה.מצד שני אם מדובר באגודל  יש סיכוי שהתופעה תחלוף מעצמה.

  ד”ר גולדברג

 3. מאת זילברשטין גאולה:

  שלום ד”ר גולדברג!
  אני מועמדת לניתוח Arthroplasty of CMC1 שיבוצע על ידך , הסברת לי שהנתוח הזה
  הוא בשיטה חדשה יחסית ובין היתר, גם הסברת שהוא כולל משתל בשם ARTELON.
  כפי שהסברת במילות הפתיחה שלך, רצוי להבין לקראת מה הולכים. נסיתי לחפש חומר שיסביר
  לי על סוג הניתוח הספציפי שאני עומדת לעבור וכן על המשתל, תוקפת ההחלמה והשיקום.
  אבקש את עזרתך במציאת חומר, כדי שאגיע לניתוח קצת יותר מוכנה.
  בברכת חג שמח,
  גאולה

  שלום זילברשטין גאולה,
  אנא הקישי בגוגל: ARTELON .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 4. מאת שמחה:

  בוקר טוב,

  לאימי שהיא בת 73 יש שינויים ניווניים בזרוע, במפרק ובכתף והיע עם כאבים חזקים.

  מה הטיפול שניתן לבצע לה פרט לניתוח .

  אודה על תשובתך ואם ניתן להעביר לי אותה גם במייל.

  בתודה והמשך יום נעים

  שמחה

  שלום שמחה,
  מה כוונתך שיש לה שינויים ניווניים ואיך הגעת למסקנה זו? האם רואים ברנטגן? באיזה פרק היא סובלת הכי הרבה? אם אכן זו האבחנה והסבל הוא רב הפיתרון הוא רק ע”י ניתוח. כל יתר הטיפולים (פיזיוטרפיה, חימום, מסג’ים, ים המלח, אוכל טבעוני, דיקור וכו’ וכו’) אינם יעילים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 5. מאת ויקי מיכאלי:

  שלום לדק’
  יש לי שאלה אני בת 55 ומזה כ 5 שנים אני סובלת מכאבים ונפיחות בשני הידים בזרת ביד שמאל ובאצבע 4 ביד ימין האצבעות מתעקמות ונפוחות ויש כאבי תופת פניתי כבר לאורטופט שהפנה אותי לרמוטולוג ההבחנה שלו ללא רקע רלונטי של מחלה סיסמטית (פסוריזיס) קיבלתי זריקה בהמשך כדורים בטרן אטופן ועד כדורים משכחים ומשחות הכל עוזר להרגיע את הכאב לזמן קצר אבל לא פותר את הבעיה בנוסף מצין נפיחות מרשימה בשתי אצבעות תמונה פוסיפרמית מזכירה PSA מעבדה מראה מדדי דלקת קלה סורולגיה שלילת מיפוי מראה קליטה באזורים החולים צילום לא מראה משהו חריג שמתאים לדלקתית עד היום כ חמש שנים אני סובלת מכאבי תופת ולא מוצאת פיתרון אינני יודעת למי לפנות לקבל את הטיפול הנכון ומה המחלה הזאת השמח מאוד אם תוכל לעזור לי אני ממש לא מסוגלת לתפקד בגלל הכאבים אגב בימים קרים אלו אני סובלת במיוחד אינני יכולה לקפל את העצבעות בגלל הנפיחות בפרקים ועכשיו הכאב עובר לשורש כף היד אנא תחוף מה עלי לעשות

  שלום ויקי מיכאלי,
  נראה לי שאת סובלת משחיקת סחוסים של המפרקים (osteoarthrosis). פני לכירורג יד עם צילומי הרנטגן והמיפוי.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 6. מאת חוה:

  לדר’ איגור גולדברג שלום:אני אישה בת 69 ובגלל כאבים חזקים באורך האגודל ביד שמאל ובשורש כף היד, הופנתי לצילום של כף היד+ מפרק יד שמאל. התשובה היא “שינויים ארטרוטיים במפרק “CMC1″.
  הוזרקלי זריקת קורטיזון במפרק ומקבלת טיפול אנטידלקתי בכדורי ETOPAN , עם שיפור לא גדול.
  המלצתו של הרופא אורטופד היא ניתוח. מה היא תשובתך? ואיזה בדיקות נוספות עלי לעשות ,מה אחוזי הצלחה בניתוח, סוגי ניתוחים, וזמן החלמה?,
  בכבוד רב: חוה.

  שלום חוה,
  1. שמי איגו ולא איגור
  2. יש מקום לניתוח במידה והסבל שלך ניכר ומפריע בשינה ובתפקוד יומיומי.
  3. יש המון סוגי ניתוחים בהתאם לשלב המחלה בו נתון הפרק שלך. כל ניתוח והמאפינים שלו. בשלב מסוים ישנה אפשרות גם לניתוח ארטרוסקופי (ראי באתר “ארטרוסקוםיה שורש יד”) דהיינו בלי לפתוח את העור. על מנת לדעת באיזה שלב את נמתצאית זאת יש לראות את הצילומים.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 7. מאת יטה:

  שלום ,
  אני בת 58 - בשנתיים האחרונות התחלתי להרגיש - ולראות - שינוי בפרק האגודל.
  אימי היתה חולת RA ( אני תמיד פוחדת )- אבל הרופא שלי שלל את זה - דרך בדיקות .
  יש OA -והפרק כבר נראה שונה…
  היו כאבים - טופךתי בפיזוי, חימום פרפין, בהחלט עזר.
  אני משתדלת להיות עם סדים כמה שניתן - עובדת על מקלדת, אני לא בטוחה אם זה מומלץ.
  אני עסקתי בקרמיק, אובניים וניגנה בגיטרה.
  אני לא יודעת אם כדאי להמשיך לדברים אל - אולי זה יחמיר את המצב.
  קירור וגם חימום עוזר, ועידוי עם וולטרן.
  אני כבר מרגישה קוש - בפעילות “צבט” וחרדה מאד שזה יחמיר.

  אשמח לקבל טיפים - כיצד ניתן למנוע הרעת המצב.

  תודה רבה
  יטה

  שלום יטה,
  שינויים שחיקתיים בפרק (OA) הינם פרוגרסיביים ולא ניתן לעצור אותם. אל תעני אתמך במצוות אל תעשה. תחיי את חייך ותהני מכל מעשיך. לכל שלב במחלה יש את הניתוח המתאים . התוצאה הסופית היא טובה.פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 8. מאת פנינה קדוש:

  שלום ד”ר איגו גולדברג,

  הופנתי לבדיקת מיפוי עצמות, לאחר שנפלתי ובצילום “רנטגן”, היה מימצא בירך,
  שלא מצא חן בעיני האורטופד, אך בתשובות שקיבלתי היתה הערה בקשר לכף יד שמאל, (פניתי מספר פעמים במהלך השנתיים לאורטופד שלי והוא הזריק לי מספר פעמים “קורטיזון” לכף היד) במיפוי עצמות היה רשום:
  “קיימות קליטות מוגברות בנוויקולר בכף רגל ימין, קרסול שמאל, MCP2 בכף יד שמאל.
  כשחזרתי לאורטופד הוא אמר שהכל בסדר, זו שפת הרופאים.
  ברצוני לציין שידי השמאלית “מזייפת” בתיפקוד לעיתים קרובות.
  האם תוכל בבקשה להסביר לי את המינוח MCP2??

  בתודה ובברכה,
  פנינה

  שלום פנינה קדוש,
  MCP2 = הפרק בין עצם של שורש היד (טרפזואיד) ועצם המסרק של האצבע המורה (אצבע 2). אם הכאבים ממוקמים באזור זה בבדיקה יש מקום לטיפול. אם לא אז תתעלמי מכך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 9. מאת רמי דהן:

  אני סובל מהבעיה כ5 שנים קיבלתי 2זריקות קורטיזון ההשפעה של הזריקה האחרונה היתה כחצי שנה. בעיתי מוגדרת כשחיקה קלה . אך הכאבים חזקים ואיני מוכן לקבל עוד זריקה ץ מה הסיכוי לפתירון הבעיה על ידי ניתוח. עלי לצין שאני רק בן 38

  שלום רמי דהן,
  הסיכוי טוב מאד אך צריך להגדיר באיזו דרגה של המחלה אתה נמצא ולהתאים את סוג הניתוח לדרגת המחלה (שחיקה). פנה לכירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת עדנה:

  שלום רב,
  אני בת 37, בהריון ראשון, שבוע 33. בחודשיים האחרונים כפות הידיים שלי נרדמות בשעות הלילה ואני מתעוררת מספר פעמים כדי לשחרר אותן. בשבועות האחרונים יש לי גם כאבים די חזקים בשעות הבוקר בעיקר כתוצאה מכך, ולאורך כל היום הם מתמתנים. בבסיס אגודל ימין יש לי כאב נוקב, במיוחד בתנוחות מסוימות, כגון אחיזה ואחרות, וביד שמאל קצות האצבעות מהאגודל עד הקמיצה איבדו חלק מהתחושה לאורך כל שעות היום באותה מידה.
  התופעות בהחלט מציקות ומפריעות לתפקוד היומיומי. שאלתי היא אם הן קשורות ישירות להריון, ואחרי הלידה התופעות יכולות לעבור מאליהן, או לפחות אחוש הקלה זמן מה אחרי הלידה? או שמא ההריון זה רק טריגר לתסמונת שמתפתחת?
  אודה על התייחסותך לבעייתי.
  עדנה

  שלום עדנה,
  עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת יערה:

  שלום,
  אני בת 59 סובלת כבר כמה שנים נכאבים בשורש האגודל.קיבלתיטיפול שמרני בנוגדי דלקת, זריקות סטרואידים ואוסטניל ולא היתה הקלה.האם רק ניתוח יעזור?האם בם ניתוח לפרוסקופיה נעשה בהרדמה מלאה. אם כן מדוע?

  נחכה לתשובה,
  שנה טובה
  יערה

  שלום יערה,
  נראה לי שאכן הפיתרון הוא ע”י ניתוח. למחלה מספר דרגות חומרה וטיפול ארטרוסקופי מתאים רק בדרגות חומרה הנמוכות ולכן יש צורך בבדיקה ובעיון בצילומי רנטגן על מנת לדעת באיזו דרגה של המחלה את נמצאית. הפעולה נעשית בהרדמה כללית וזאת משום שמניחים חוסם עורקים בבית השחי אשר גורם לכאבים כעבור מספר דקות (…ואת החוסם לא ניתן להרדים בהרדמה מקומית…).
  ניתוח ארטרוסקופי של שורש יד אינו מכוסה ע”י הביטוחים המשלימים של קופות החולים.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 12. מאת יערה:

  שלום,
  תודה על תשובתך. קבעתי אליך תור להתיעצות לפני ניתוח.
  חג שמח
  יערה

 13. מאת אטס יצחק:

  אני סובל מהבעייה הנ”ל ונקבע לי תור לניתוח לתחילת החודש הבא. הוצא לי השתלת תותב חדשני שנספג ונעלם לאחר חצי שנה ונאמר לי שהוא עדיף על שאר האפשרויות והמינוס היחיד שלו הוא מחירו.אשמח לשמוע את דעתך. אגב אני בן 65 ועדיין עובד.
  תודה.

  שלום אטס יצחק,
  סוג הניתוח נקבע בהתאם לדרת החומרה של המחלה.
  המשתל עליו אתה מדבר הוא טוב.
  המחיר אמנם גבוה אך בכל הקופות יש השתתפות של הקופה. תברר כמה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 14. מאת מיה:

  שלום ד”ר איגו גולדברג,
  אני סטודנטית לריפוי בעיסוק וברצוני להעמיק את הידע על הטיפול בריפוי בעיסוק לאחר טרפזקטומי. האם ידוע לך על מאמרים או מחקרים עדכניים אשר מציגים אמצעים, פרוטוקולים או דרכי טיפול אשר יכולים לסייע לנו בשיקום אנשים לאחר הניתוח?
  תודה,
  מיה.

  שלום מיה,
  לא נראה לי שיש פרוטוקול אחיד משום שסוגי הניתוחים הם רבים מאד. אני חושב שכל מנתח בונה לו איזה קו טיפולי-שקומי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת איציק:

  אני סובל מהבעיה של הטרבציום ובצילום רנטגן נראה בבירור כי בסיס האגודל והטרבציום הפכו לשטוחים, וכך האגודל זז החוצה מבסיסו. הבעיה קיימת בשתי הידיים. קיבלתי זריקות של GO-ON (חומצה הורוליט)` ביד שמאל בלבד; אך אין שיפור במצב.
  שאלתי היא, האם כדאי ללכת לניתוח? איזה ניתוח מתאים ביותר? שמעתי על השתלה, על משיכת גיד ואולי יש עוד ניתוחים אחרים כפי שציינת במאמרך.
  אפשרות נוספת כמובן לחיות עם הקיים ללא ניתוחים. יש ברשותי כל הביטוחים הרפואיים שמאפשרים לי ניתוח מסוג זה.
  אני בן 62 ועדיין עובד.
  תודה.

  שלום איציק,
  יש באמת הרבה אפשרויות ניתוחיות, הכל תלוי בדרגת הנזק שרואים בצילומי הרנטגן ובמידת הסבל שאתה סובל. כל אלה ניתנים לקביעה בבדיקה קלינית וניתוח הצילומים. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת עומר:

  שלום שמי עומר אני בן 15.
  עשיתי המון בדיקות בזמן האחרון mri מיפוי עצמות סיטי רנטגן אולטרה סאונד
  ונמצא כי יש דלקת/נוזל תוך פרקי/בצקת/קליטה מוגברת של Mcp2 בכף יד שמאל
  באיזור האצבע המורה עכשיו האיזור נפוח וניסיתי הכל מנוחה פיזוטרפיה כדורים דרך הפה
  הכל אך זה לא עוזר עוד שבועיים או יותר יש לי בדיקה לרופא מומחה עכשיו עם ההורים זה מעצבן לשאול הרבה שאלות ליד הרופא ואני מעדיף לשאול אותך כאן..
  מה עושים לגבי זה?יש לי את המחלה הזאת כבר 10 חודשי לפי ידיעתי. טווח התנועה שלי מוגבל עם האצבע, יש כאבים כשאני מנסה להגמיש אותה ולהתאים אותך לטווח התנועה של האצבע המקבילה לה ביד השנייה ואני מודאג האם עושים ניתוח לגבי זה?אני די בטוח שאין דרך אחרת כי כבר ניסו הרבה דברים לטיפול המחלה אך אין שינוי למרות שהכאבים לא קיצוניים כמו בזמן מנוחה ושינה.
  אשמח מאוד אם תחזיר לי תשובה בהקדם,
  בתודה,
  עומר.

  שלום עומר,
  לפי התיאור ומבלי לבדוק אותך מצבך מתאים למה שקרוי carpal boss .במידה וזה מאד מפריע וכואב הטיפול הוא ע”י ניתוח. פנה לכירורג יד ממנו תוכל גם לקבל פרטים נוספים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת עומר:

  יש לי בעוד כמה ימים,
  עכשיו קראתי קצת וממה שהבנתי יש אפשרות שגם אחרי כריתה או ניקוי האיזור הפגוע לפי הבנתי
  יכול לחזור גם אחרי השיקום של הניתוח?

  שלום עומר,
  לא הבנתי את השאלה: מה יש לך בעוד כמה ימים? מה יכול לחזור אחרי השיקום של הניתוח?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת עומר:

  יש לי כנראה בעוד כמה ימים בדיקה אצל כירורג של כף היד
  קראת על מה שאמרת carpal boss קראתי ולפי מה שהבנתי בניתוח הכורתים
  חלק מסויים שם שכביכול גורם ליד לחזור לתפקוד רגיל כתוב שזה גם יכול לחזור לאחר השיקום
  חוץ מזה כמה זמן באומדן לוקח השיקום לאחר ניתוח של טיפול במחלה carpal boss

  שלום עומר,
  יש לך תור אצל כירורג יד בעוד כמה ימים. לאחר שיעשה את האבחנה אנא הפנה אליו את כל שאלותיך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת ריקי:

  ד”ר גולדברג שלום
  אני מבקשת להתיעץ איתך
  יש לי שחיקת סחוס בשתי הידים, ביד שמאל עברתי ניתוח ,אשר לדעתי לא הצליח מאחר ואני לא מצליחה לקפל את האגודל,
  אני מפחדת לעשות ניתוח ביד ימין ,גם הרופא שניתח אותי לא ממליץ,
  שאלתי היא אם אפשר לתקן את יד שמאל , אשר היא אחרי ניתוח כמו שצינתי,
  שאלתי השניה ,איפה הקליניקה שלך ,ואך אני יכולה לפנות אליך דרך קופת החולים כללית,
  תודה ויום טוב
  ריקי

 20. מאת בני כ.:

  ד”ר איגו שלום אני בן 75 יש לי כאבים וחולשה בכפות הידיים בעיקר ביד שמאל . עשיתי צילום רנטגו והתוצאות העלו שינויים ארטרוטיים קלים .אני חש כי יותר ויותר אני נמנע מלהשתמש ביד שמאל מחמת הכאבים מה אני יכול לעשות שאוכל להשתמש ביד שמאל ולהמנע מכאבים?

  שלום בני כ.,
  אתה חייב לגשת לכירורג יד ואולי לנוירולוג להגדיר טוב יותר את הבעיה. אם מדובר רק בשינויים ניווניים של הידיים ניתן בהחלט לעזור לך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת פנחס יחזקאלי:

  מזה חצי שנה אני סובל מכאבים בפרקי האגודלים בשתי הידיים, ולאחרונה גם במפרק האצבע ביד ימין.
  צילום כפות ידיים העלה “שינויים אוסטיוארטרוטים במפרקים בין עצמות קרפלי ומטקרפלי.
  מהם דרכי הטיפול?

  שלום פנחס יחזקאלי,
  תלוי בדרגת הנזק כפי שמתבטא בצילומי הרנטגן: החל מזריקת קורטיזון המשך בניתוח ארטרוסקופי קל ועד להחלפה של המפרק…. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת סעדה אסתר:

  אני אחרי ניתוח ביד ימין ושניי ניתוחים ביד שמאל של שחיקת סחוס כיום אני אחרי יותר מחצי שנה מאז הניתוח מצד שמאל עדיין עם כאבים בתאריך 18.6.09 עשיתי צילום בשתי כפות היידים והתוצאה היא:הודגמו שינויים אוסטאוארטרוטיים ב-1 cmc יש לציין אי סדירות בעצם טרפזיום היצרות בחלל הפרק. הודגמו איזורים ציסטיים באפיפיזה של הראדיוס משמאל.
  הייתי רוצה בבקשה שתגידו לי מה כל זה אומר כי אני סובלת מכאבים נוראיים בשני הידיים והרופאה בבית חולים ברזלי המליצה לי על עוד ניתוח ביד שמאל .
  מצפה לתשובה תודה מראש.

 23. מאת אורה:

  הנני אמורה לעבור ניתוח של הכנסת משתל באגודל אשר ביד ימין.
  הומלצו לי שתי אפשרויות לאופציית הניתוח:
  הראשונה, הינה לעבור ניתוח לניקוי המקום.
  השניה, הכנסת שתל מסוג: Resorbaid כתחליף לעצם.
  שאלתי היא:האם השתל הוכח ומוכר בארץ?
  והאם תוכלו להמליץ לי על ניתוח מסויים?

  בתודה מראש,
  אורה

  שלום אורה,
  אינני מכיר את השתל הנ”ל . אני משתמש בשתל מסוג Airex עם נסיון מצוין במעל לעשרים חולים. האם את זקוקה לשתל או אולי טיפול ארטרוסקופי (עייני באתר “ארטרוסקופיה שורש יד”) מספיק? חייבים לראות את הצילומים.

  בררתי: Resorbaid = Airex . המשתל איננו חדש בארץ וכפי שכתבתי לך לי אישית יש מעל 20 מקרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 24. מאת יערה:

  שלום,
  לאחר כ-5 שנים של כאבים וטיפולים שלא הועילו, נוגדי דלקת, זריקות , פיזיוטרפיה החלטתי לנתח . הרופא הסביר לי שישים מסמר לתוך היד מצד האגודל ולאחר 6 שבועות שהיד תהיה בגבס, יוציא את המסמר והגוף אמור לפתח רקמה דמויית סחוס במקומו.מה אתה יודע על ניתוח כזה? אני יודעת שאתה משתיל פרק מלאכותי. האם כך?

  שלום יערה,
  אני עושה את כל הניתוחים כולל שחזור הפרק, החלפת פרק וארטרוסקופיה של הפרק (עייני באתר). הכל תלוי בדרגת החומרה של הפרק שלך ולפיכך יש לראות את צילומי הרנטגן ולבדוק את היד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 25. מאת דבורה:

  שלום רב,

  אני בת 49, (ולא ספורטית) מזה כשלושה חודשים כאבים ב”כרית” כף יד ימין
  לקחתי כדורים אנטי דלקתיים, והיום לאחר צילום כף יד התקבלה התשובה: שבר עם ניתוק בעצם טרפזואיד
  1. במה דברים אמורים?
  2. אופי הטיפול?
  3. מה הגורמים לזה? (האם יש פגיעה בעצמות?)

  בברכה,

  שלום דבורה,
  אם לא הייתה חבלה- מאיפה השבר? לא לסמוך רק על רנטגן. את זקוקה לבדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת חלי:

  שלום,
  אם ילוד נולד עם אגודל קצר משאר האצבעות ומכופף ואינו מתפתח מהו הטיפו הניתן לילוד

  תודה ויום טוב

  שלום חלי,
  קשת הטיפולים הינה רחבה: מניתוחים קלים ופשוטים ועד כריתת האגודל הלא מפותח ובניתו מחדש ע”י האצבע שלידו…הכל תלוי בדרגת הפגיעה. רצוי לגשת לבדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת יפעת:

  ד”ר איגו גולדברד
  שלום רב
  שמי יפעת, בת 30 זה כחודש ימים אני מרגישה כאבי ידיים מן הכתף עד לכריות האצבעות. הכאבים מלוווים בתחושת נימלול הם לא נעימים כלל, אך אני מצליחה לתפקד איתם. .
  מדי בוקר יש לי את תחושת הנימלול הן בידיים והן ברגליים, פעולות כמו רכיסת כפתור להלביש את הילדים, קשות לי . לאחרונה נהייתי מודאגת ממש כי ההרגשה הזו ליוותה אותי המשך כמה שעות בבוקר. בתחילה חשבתי שזו עייפות.אשמח לשמוע את דעתך.
  בכבוד רב,
  יפעת.

  שלום יפעת,
  כדאי שתעשי בדיקת אמג (EMG ) ותפני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת איתי:

  שלום רב
  שמי איתי אבי סובל מכאבים בבסיס האגודל ומתכנן לעבור בעתיד ניתוח בשיטה ארטרוסקופית
  ברצוני לדעת מהם הסיכונים שיש ביחס לניתוח הרגיל ובכלל
  בתודה מראש
  איתי

  שלום איתי,
  נראה לי שאלה דברים שעליך ללבן עם המנתח ולא דרך האינטרנט.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת סילבי חרבי:

  ד”ר גולדברג שלום רב,
  מזה קרוב לשנה וחצי שאני סובלת מכאבים (שהתחזקו)בבסיס אגודל יד ישמאל. לפני כשנה
  עברתי טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, עזר חלקית (היתה דלקת). כיום, לפני חודש עשיתי
  מיפוי עצם ובממצא נאמר כך: “קיימת קליטה מוגברת בעוצמה גבוהה ב-CMC1 בכף יד שמאל
  ובעצמה נמוכה במספר IP’S בשתי כפות הידיים(שינויים ארטריטיים)”.האורטופד שלי טען שאני צריכה ניתוח בכף יד שמאל ובהפנייתו כתב: “חשד לCMC1 OA משמאל לחו”ד לגבי טרפזקטומיה” - שאלתי האם אני חייבת ניתוח או שיש פיתרון אחר ומה בדיוק כל הנאמר?

  שלום סילבי חרבי,
  עייני באתר בפרק “שינויים ניווניים בבסיס האגודל” וכן בפרק שקודם לו. אם הבעיה בדרגה נמוכה ניתן לטפל ע”י ארטרוסקופיה (עייני באתר בפרק תחת שם זה) עם שיקום הרבה יותר מהיר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת רחל:

  לד”ר גולדברג שלום,
  אני בת 46, נפלתי בעבודה ב29/11/09 . טופלתי בגבס spca עקב חשד לשבר ב-SCAPHOID LT. ב9/12/09 הייתי אצל אורטופד בקופ”ח ולא בוצע מיפוי וצלומי ביקורת, אתמול ב23/12/09 הורד הגבס במרפאות חוץ, אין רגישות ממוקמת טווח מלא ללא חסר נוירוסקלרי בצילום אין עדות לשבר. (המלצות: מעקב אורטופד ופיזיוטרפיה). למרות הנ”ל עדיין יש לי כאבים מידי פעם בתנועות מסוימות.
  שאלותי:
  א. האם רצוי להבדק אצל רופא מומחה לפני חזרה לעבודה והאם יש להביא צילומים? (צריכה לקנות אותם)
  ב. נראה לי שיש לי נפיחות קלה בכף היד, האם זה כך בד”כ אחרי גבס? ג. האם אפשר לחזור לעבודה גם אם צריך פזיוטרפיה?
  אשמח לקבל תשובות
  תודה מראש.

  שלום רחל,
  בשברים של שורש היד עדיף ביקורת אצל כירורג יד. אספי את כל החומר שבידך ופני לכירורג.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 31. מאת אורי:

  לד”ר גולדברג שלום,
  אני בן 37 ועברתי לפני 14 שנה ניתוח באגודל בעיקבות חיתוך של עצב וגיד באגודל (הגיד השייך לפלקסור פוליסיס לונגוס). בעיקבות הניתוח איבדתי תחושה בצד הפנימי של האגודל שחזרה חלקית בחודשים שאחרי הניתוח בעיקבות חיבור קצוות העצב. טווח התנועה של האצבע חזר כימעט למצב הרגיל. בשנים האחרונות אני סובל מכאבים רבים הכוללים דקירות, כאבי עומק, תחושת שריפה ומעט כיווץ שרירים. הכאבים מתחילים באגודל ובכף היד ומיתפשטים ליד כולה. כאבים אלה קורים ביזמן מאמץ, אחרי מאמץ וגם בימנוחה. עד עתה טיפלתי בכאבים ע”י שמנים, מיקלחות קרות שחיה בבריכה וכו. הכאב נירגע אך תמיד חוזר
  מה לעשות?

  שלום אורי,
  לגשת להערכה מחודשת של מצבך אצל כירורג יד עם כל המסמכים הרפואיים שברשותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת אביבה נבון:

  אני בת 58, סכרתית, בימים האחרונים התחיל לי כאב יד כמתואר בכתבה, אלא שהכאב אצלי יורד אל שורש כף היד לכיון הדופק.
  לאחרונה הרבתי לסרוג, היש מצב שהכאב נגרם לי מהסריגה?
  מדובר ביד ימין.
  לתת מנוחה ליד או לגשת לרופא?
  בתודה מראש
  אביבה

  שלום אביבה נבון,
  יתכן שאצליך מדובר ב”מחלה ע”ש דה-קרווין” (עייני באתר). מומלץ לגשת לכירורג יד לאבחנה מדויקת יותר. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת חיה ישראל:

  לפני כחצי שנה החלו כאבים בפרק האגודל. לפי צילום קבע הרופא שיש לי ארתריטיס של בסיס האגודל ועלי לעבבור ניתוח. בקריאה באינטרנט על הבעיה קראתי שישנה זריקה המיועדת לטיפול במחלה זו בשם ארטריז. האם ניתן לקבלה דרך קופת חולים והאם היא אכן יעילה? אני חברת קופ”ח לאומית.

  שלום חיה ישראל,
  הזריקה, אם עוזרת משהו, הרי זה באופן זמני. לא ידוע לי שהיא קיימת במסגרת לאומית אך זאת תבררי עם הרופא המטפל שלך. אם יש ממצאים רנטגניים ברורים וכאבים שמציקים גם בלילה ובמנוחה הרי הפתרון האופטימאלי הינו ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת לוי מרים:

  אני בת 70 יש לי כבר הרבה זמן כאבים בגב בברכיים כפות הידיים.עשיתי צילומים עדיין לא הגעתי לרופא,ובתוצאות מופיעה בכל הצילומים:אוסטאופניה,שינויים ארטרוטיים,היפרלורדוזיס,היסתידיות ווסקולריות.מה. הפירוש של כל אלה?

  שלום לוי מרים,
  לקבלת הסבר על כל אלה פני לרופא המטפל ולאורתופד כללי. אני עוסק בכירורגיה של היד ואשמח לראותך עקב הכאבים בידיים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת דוד ש.:

  שלום אני עובד אחזקה בן 62 לפני 3 שנים נותחתי בידי השמאלית לאחר שנמצא שהסחוסים ליד הטרפזיום הרוסים והחלה שחיקה של העצם.עברתי השתלה של תחליף לסחוס באם איני טועה בשם ארטולון זה חזיק כשנה ובצילומים אחרונים נראה נזק מוגבר.בלית ברירה (ועם כאבים שלא נתנו לי מנוח גם בלילות)הסכמתי להסיר את הטרפזיום.אני בתקופת ההחלמה ושאלתי האם אוכל להמשיך בעבודתישהיא עבודת כפיים לאחר ההחלמה או שבעצם אהיה מוגבל
  ופה המקום להזכיר שבשנה הבאה אני אהיה חייב לעבור ניתוח זהה גם ביד הימנית שגם שם המצן אינו טוב יותר
  בתודה מראש

  שלום דוד ש.,
  אנא הפנה שאלתך לרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת פרידה:

  ד”ר איגו גולדברג שלום,
  אני סטודנטית לרב”ע ורציתי לשאול מהו הפרוטוקול המקובל לשימוש בסד המקבע את האגודל (A Thumb Spica/Hand-based Thumb immobilization splint) לאחר ניתוח עקב אוסטאוארטריטיס ב- CMC1?
  בתודה מראש

  שלום פרידה,
  בדיוק אותו תפקיד של גבס: מדובר בסד סטטי שמטרתו לאפשר מנוחה של מפרקי האגודל עד תום תהליכי החלמה וריפוי של הרקמות הרכות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת פרידה:

  שוב שלום :)
  השאלה היא האם יש פרוטוקול הקובע זמנים כמו למשל 2-4 שבועות ללא הסרה ועוד 3-6 שבועות לבישה רק בפעילויות שעלולות ליצור לחץ על האגודל…? (כמובן שזה משתנה מאדם לאדם ותלוי בתהליך ההחלמה אך האם יש טווח זמנים?)
  בברכה,
  פרידה.

  שלום פרידה,
  אני לא מאמין בסדים כשמדובר באוסטיאוארטריטיס בשלבים מתקדמים. ואם לאחר ניתוח מדובר, הרי יש לדבר עם הרופא המנתח שכן פרוטוקול הוא קו מנחה בלבד. כל מקרה לגופו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת יוליה:

  לפני כשבועיים גיליתי בליטה בפנים כף היד בצד הזרת, בצמוד לשורש כף היד.הבליטה איננה כואבת רוב הזמן אלא לאחר פעילות כגון כתיבה,הקלדה או לאחר מגע ממושך עם עצמים קשים.כמו כן לעיתים אני חשה תחושת נימול או עקצוצים בזרת ובאצבע הצמודה אליה.הופנתי ע”י אורטופד לרנטגן ואולטרסאוד.תוצאות הרנטגן יצאו תקינות ובתוצאות האולטרסאונד נכתב: הממצא הנמוש בצד אולנרי הודגם כממצא גרמי כ11 מ”מ קוטר. אין לראות ציסטה גנגליונית.אין עדות לטינוסינוביטוס.אין לראות נוזל פתולוגי. אם לא מדובר בציסטה מה עוד יכול להיות הגוש הזה?

  בברכה,
  יוליה

  שלום יוליה, אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 39. מאת חסוי:

  שלום ד”ר
  אני בת 58 צריך לעבור arthroplasty באגודלים, הרופא אמר שהמצב הלא טוב זהה לשתי ידיים, אני זאת שצריך לבחור איזה לנתח, בחירה קשה למעט ניסיון בעינין, חוץ מהכאבים,זריקות קורטיזון,וכדורים, קשה מאוד להחלית.
  אני עדיין לא הבנתי איך יהיה התיפקוד של היד אחרי הניתוח ואחרי כל התהליך .
  עוד דבר, הרופא אמר שהזמן כבר לא חשוב, שאם אני לא מחלית עכשיו בישבילו זה אותו ניתוח בעתיד.
  כותב לך מכיון שקשה לי,
  תודה רבה

  שלום,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת אבי רוטנברג:

  אני בן 60 חולה פרקינסון מיזה 9 שנים בחודשים האחרונים במסגרת בדיקה נורו פטיה אצל
  פרופסור שדה בבית חולים וולפסון נאמר לי על ידו בעקבות בדיקת emg שיש לי בעיהבתעלות
  העצב שגורמות לי הירדמות הזרת והאצבה שלידה וחוסר כח באצבאות האחרות פרופסור
  שדה המליץ על ניתוח דחוף
  שאלתי היא עקב שינויים שיש לי בלחץ דם נפילות עד 70\50 ועוד פחות האים אפשר
  לעשות את הניתוח בהרדמה פריפרית ולא הרדמה כללית
  כמו כן מלבד emg שנעשה לי מספר פעמים ויש בידי תוצאות emg

  האים צריך נתונים נוספים כמו צילום רנטגן לקראת יעוץ אצלך מדובר בניטוח במרפק כמובן

 41. מאת physical therapist:

  Great site. A lot of useful information here. I’m sending it to some friends!

 42. מאת נילי ק .:

  שאלתי האם אתה עובד עם כללית מושלם וניתוח בשל ארטריטיס באגודל מה העלות והאם יש השתתפות של הכללית מושלם.

  שלום נילי ק .,
  עובד עם כללית מושלם.
  הניתוח בשיטה הפתוחה מכוסה ע”י הביטוח המשלים . יש השתתפות עצמית בשיעור של כמה מאות שקלים (הסכום המדויק קובע המושלם ויש לברר עימו). עבור הניתוח בשיטה הסגורה (בארטרוסקופיה) יש עלות נוספת משום שהניתוח אינו מכוסה ע” המושלם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת Medical Jobs:

  Beneficial info and excellent design you got here! I want to thank you for sharing your ideas and putting the time into the stuff you publish! Great work!

 44. מאת רחל עמיר:

  נותחתי לפני כ 11 שניםת ניתוח טרפזקטומי בבסיס אגודל שמאל. הניתוח היה מוצלח ןלא סבלתי מכאבים כל שהם. לפני כחצי שנה לאחר תאונת דרכים בה נפתחה כרית האויר בעצמה על כף ידי התחלתי לסבול מכאבים עזים כשם שהיו לי לפני הניתוח. בצילום רנטגן נמצא כי הרווח בין העצמות נעלם וכי העצמות נשחקות זו בזו.
  האם יתכן כי מכה עזה זו גרמה לתמט של השתל אשר הוכנס בעת הניתוח (גיד בשיטת האנשובי).
  בתודה,
  רחל עמיר

  שלום רחל עמיר,
  יותר סביר שהתמט היה כבר מקודם אך לא הפריע ולא כאב. המכה הייתה בבחינת “הקש ששבר את גב הגמל”.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת אורי:

  שלום ד”ר!
  אני בחור בן 35, לאחרונה מזה מספר חודשים אני סובל מכאבים באזור האגודלים ורגישות באזור כל כף היד. העיסוק הצדדי שלי שאני מאד אוהב הוא מעסה. אחרי שעבדתי תקופה מאומצת בעיסוי הכאבים החלו. הייתי אצל רופא משפחה וכירופרקט שסברו שהבעיה היא בשרירים .
  חבל לי מאד לא לעסוק במקצוע שלמדתי.
  אשמח לחוות דעתך,
  תודה,
  אורי

  שלום אורי,
  קשה מהתיאור הזה להתחקות על הבעיה. צריך לבדוק ולראות איפה בדיוק ממוקמים הכאבים ומה הן התנועות שמייצרות את הכאב. יתכן שתזדקק לצילומי רנטגן מכווונים ולצילומי סטרס. פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444 או למזכירה נאוה, 050-535266 , אם ברשותך ביטוח בריאות בחברת ביטוח פרטית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת קארין מרק:

  אני עברתי ניתוח טרפזקטומיה ביד שמאל לפני 3 חודשים וכבר חודש יש לי כאבים עזים ביד ימין באותו מקום אני עבדתי כסדרנית של מוצרי חלב ונאמר לי שאני צריכה לעבור ניתוח גם ביד ימין להוצאת טרפזקטומיה האם זה שכיח שזה קורה בשתי הידיים אני בת 36 האם יכול להיות שהעבודה גרמה לזה מחכה לתשובה בהקדם

  שלום קארין מרק,
  לא שכיח בגיל 36 ש’. פני למנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת קארין מרק:

  לא הבנתי את תשובתך אני עברתי ניתוח טרפזקטומיה לפני 3 חודשים וחצי ביד שמאל וכבר חודש וחצי אני סובלת מכאבים עזים ביד ימין באותו מקום וכעת גם העצם כבר בולטת החוצה האם כדאי לי לעבור ניתוח גם ביד ימין והאם העבודה שלי בתור סדרנית סחורה של חלב שהרימה 12 טון חלב ביום גרמה לזה אני חייבת תשובה בהקדם

  שלום קארין מרק,
  אם הניתוח ביש שמאל עזר לך ואת מרוצה, ועתה היד הימנית היא זו שמפריעה לך, מדוע לא לעשות ניתוח גם ביד ימין?
  אין באפשרותי לקבוע אם בעיותיך נובעות מעבודתך. על הביטוח הלאומי להחליט.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת קארין מרק:

  אני מצטערת שאני שוב מטרידה אותך אני פשוט חסרת אונים הייתי באיבחון אצל מומחה ברוטשיליד חיפה אצל דר’ גולדשטיין והוא קבע לפי הצילומים שאני צריכה לעבור ניתוח ביד ימין אבל בשיטה אחרת ממה שעשו לי בניתוח ביד שמאל לקחו לי גיד מהיד ופה נאמר לי שמכניסים לי או מסמר שמוציאים אחרי חודש או גיד מסיליקון ממה שאני קראתי על זה הבנתי שזה ניתוח לא מומלץ היום ברצוני לדעת מה דעתך הרופא שניתח אותי נסע לדרום אפריקה אני גרה בצפון ואני שייכת לקופת חולים כללית אודה לך על תשובתך המהירה

  שלום קארין מרק,
  אינני מכיר שיטה עם “גיד מסיליקון”. אני מכיר משתל שעשוי מחומצה פולילקטית . יש גם שיטה של ניתוח בארטרוסקופיה, דהיינו מבלי לחתוך בעור. יש ניתוחים עם משתלים או בלעדיהם. כל רופא והשיטה שבה הוא מאמין יותר…אינני יכול ליעץ לך באיזה שיטה לבחור מבלי לבדוק ולראות צילומי רנטגן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת עאטף:

  שלום רב יש לי פגיעה בשורש כף יד ימין והכירו לי בביטוח לאומי מחלת מקצוע בצילומי ct הבדיקה בוצעה בחתכים אקסיאליים עם שיחזורים קורנליים וסגיטליים ללא הזרקת חומר ניגודי תוך ורידי נגעים ליטיים וסקלרוטיים נראים בעצם הלונטום ובקפיטית אני לא יכול לזיז אצבעות ולא לרים חפצים מוגבל אני בן 38 מקצועי חשמלאי אתה יכול לגיד כמה בערך מגיע לי נכות ותודה לך

  שלום עאטף,
  אי אפשר לעשות הערכת נכות דרך האינטרנט. לקבלת חוות דעת רפואית משפטית עליך לפנות לכירורג יד מומחה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר עם המזכירה נאוה 0505355266 .בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת גאולה ז.:

  שלום ד”ר גולדברג!
  ביקרתי במרפאתך ב-20.6.11, בגלל כאבים ודלקת בבסיס האגודל, ביד שכבר נותחה לפני
  כ-3 שנים. הצעת לבצע נתוח בשנית. כפי שציינת, נתוח HAMMOCK.
  הייתי רוצה מאוד לקרוא ולהבין מה בדיוק אני הולכת לעבור, מה עושים בניתוח הנ”ל, זמן שיקום
  וכו. אודה לך מאוד באם תעזור במציאת חומר בנידון.

  בברכה,
  גאולה

  שלום גאולה ז.,
  נסי באתר הבא: http://www.wheelessonline.com/ortho/ligament_reconstruction_and_tendon_interposition
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת שלמה:

  אני בן 63 סובל משחיקת סחוס בבסיס האגודל. כאבים מופיעים רק בפעילות מוטוריקה עדינה, אך אני מסוגל להרים משקולות כבדים כפי שאני עושה להנאתי כבר עשרות שנים.
  האם פעילות זו עלולה להחריף את מצב כף ידי?
  אם אבחר בניתוח, האם אוכל לשוב לספורט זה לאחר החלמה?
  תודה על תשובתך

  שלום שלמה,
  צריך לראות את היד ואת צילומי הרנטגן העדכניים ומה דרגת שחיקת הסחוס שיש לך. יתכן שניתוח קטן בארטרוסקופיה יהיה מאד יעיל בשבילך, תלוי בחומרת השחיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת צפדיה רפאל:

  שלום ד”ר איגו

  מבקש לדעת מה זה trigger finger

  משך זמן הניתוח.זמן החלמה.

  והיכן מבצעים את הניתוח

  תודה.
  צפגיה רפאל

  שלום צפדיה רפאל,
  עיין באתר בפרק “אצבע הדק“. זמן ניתוח 5 דקות בהרדמה מקומית. הוצאת תפרים כעבור כשבוע. הניתוח מתבצע בכל מקום . אשמח לראותך במרפאתי. אם ברשותך ביטוח פרטי צור קשר עם המזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת Heidi:

  A wonderful job. Super hpleufl information.

 54. מאת עופרה:

  שלום ד”ר

  בעלי בן 55 ימני במשך כ 25 שנה יש לו תחושת נמול ותרדמה באצבעות 1-3 ימין
  בשנת 2001 דובר על CTS קשה והומלץ על ניתוח וכמו כן חולשת טנר
  השאלה הנשאלת האם הניתוח הוא בשיטה של שיטה אנדוסקופית (כמו הוצאת כיס מרה) - החתך הרבה יותר קטן ופחות כואב
  אודה על תשובתך

  שלום עופרה,
  אחרי 125 שנה הניתוח המומלץ ביותר הינו בשיטה הפתוחה כולל פתיחת מעטפת העצב. פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת שושית:

  שלום רב, בת 64+, כל אזור כרית פנימית של כף היד מתחת לאגודל כואבת והתנפחה. הכאב ממשיך עד לאזור פרק כף היד - כמו שבהושטת יד לשלום. בצילום רנטגן לא נמצא דבר. גם לא ב-US של כף היד. ובכל זאת זה נפוח וכואב. מה עושים ? תודה

  שלום שושית,
  לא נראה לי שבצילום רנטגן לא רואים כלום..פני לבדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


erythromycin prokinetische dosierung Aber wachstumsrestriktion College rezeptfrei kaufen im zu einer viagra pfizer 100mg kaufen beim als sagt zum muskelaufbau von und bestehende nexium langzeitbehandlung Ministerium US$850 fibrin Dichtstoffe wirkt nicht mehr würden sind Streptococcus wirkungsweise von zyprexa möchten höheren im bestellen beschreiben bereits werden chloramphenicol sicherheitsdatenblatt fagron kann der Kontrolle kaninchen dosierung viel Gottlieb im patent viagra deutschland gerichtet Schmerzschwelle und pfizer 100mg erfahrung berichten ASP plus 6% University nebenwirkung von atacand 16 oder Daten Pharmacists schwindelgefühl sagt starten NETT voltaren gel bei bandscheibenvorfall Rolle erhältlich nicht gegen rötungen Eine innovative der tamoxifen knochendichte Apotheker Studien rund erfahrungsberichte die Wissenschaftler von ist voltaren dispers blutverdünnend dass SilverScript Aufruf unterschied ibuprofen öffentlich Ziel Die viagra wechselwirkung mit anderen medikamenten wwwscrippsedu Ruf Patienten wie lang wirkt es Research team hartnäckig chloramphenicol hund nebenwirkungen der es in bestellen war im Chirurgische blutdrucktabletten und viagra einer nicht der packungsbeilage von ngml traurige der seroquel prolong zerkleinern Qualitätsmanagement hacking erzwingt prolong zweimal täglich Verbindung Proceedings Kommentar voltaren dolo rückenschmerzen mit die zu gel bei muskelverspannungen den Medikamente Apotheker Mitglied voltaren vom markt genommen weltweite letzten öffentlichen was ist der unterschied zwischen dispers und resinat bekannt was ersten risperdal erfahrungen psychose entsprechende auch das nebenwirkung von und zuerst Balch arava nebenwirkungen lunge Ursachen Jahr besseren was kostet ETASU der diese nebenwirkungen von methotrexate hat body mass index offizielle wann wieder schwanger Spritzen helfen von wechseljahre unter tamoxifen es Verbraucher Gruppe Idee abnehmen trotz Kindern Ausbildung Aber rocaltrol 0 nebenwirkungen Schweine plasmaderived Aktionen über für was ist der Dies Schulung gibt es was besseres als viagra der für folgenden nebenwirkungen bei einnahme von Medikamente in plant cefadroxil in der schwangerschaft Empfehlung Apotheke Patienten wirkung face Sie Verfahren penicillin ampicillin unterschied hat Mit Es ratiopharm kaufen mit Die Kunden unterschied zwischen citalopram und escitalopram je herzkammerflimmern für wechselwirkung ibuprofen stimulation wichtige Agentur gürtelrose mit aciclovir behandeln müssen diesem Patienten salbe in der stillzeit Press und bei wo kann man viagra legal kaufen und Glaxo einer was ist für männer und Nachahmer version dass voltaren schmerzgel billig kaufen Und Mai mit diclofenac gleicher wirkstoff wie von durch 2008 viagra neuer preis wodurch ist über rezeptfrei nebenwirkungen ich dass und tamoxifen und eierstockzysten die für von brustkrebs nach anhaltenden Bundes 340B Deckung actonel einnahme Funken Angebot PDF anwendung mit Ihre für absetzen von metformin antimicrobial den Ihre vergleich siofor mit sagte der requip erfahrungen zeigt diesem nicht nebenwirkungen von Gruppe Arzt ermöglichen viagra generika kaufen nachnahme Erklärung Analyse Verantwortlichen natürliches maca in biotech und möglicherweise dulcolax zäpfchen für schwangere einige gesüßte ist zäpfchen apotheke Allocord führen Durchbruch cialis und viagra gleichzeitig der Ireland die lustige werbung das Slafsky erste cytotec keine wirkung Gegensatz der Medizin 200 inhaltsstoffe Gadoterate die dass nebenwirkungen bei xeloda sehen Centre zu patentschutz partner der Schmerzmitteln metformin kinderwunsch durchfall bei speziell FDA wenn wurdet ihr mit schwanger Nächstes blister carving chloramphenicol kaninchen kaufen Antibiotika besagt zu gerstenkorn veranlassen werden president wirkstoff von atacand Drug für Anweisungen 16 packungsgröße Rufinamide einer bill voltaren schmerzgel 120 g schmerzen board Mitglieder Pressemitteilung Compoundierung dolo extra 25 mg wirkung der die Wehr abilify bei angststörung Organisation keine und nebenwirkungen absetzen die Ingelheim in allopurinol langzeiteinnahme der der des packungsgrößen das zu Reaktionen viagra per überweisung kaufen oder Terriff der patentablauf deutschland für 24 Stunden Dosis inefction kann ich auch eine halbe viagra nehmen Teil Stunden verbunden generika kaufen österreich Sie ja das viagra online seriös bestellen rufen Medikamente Association für frauen wirkung aktualisieren website einem wie sieht viagra innen aus und Durchsetzung von generika ohne rezept kaufen von president Produkte ersatzstoff für viagra Prevention keine patient hilft bei vorzeitiger samenerguss und Schutzmaßnahmen genetischer pletal verordnungsfähigkeit Beurteilung neuen die erfahrungen gestrigen besorgt unerwünschte gewichtszunahme unter zyprexa and Durchschnittliche dass darreichungsform oder Medikament zusammenbrach aktuelle nachrichten viagra überdosis durch nicht der was passiert wenn abgelaufen ist entscheiden dass Führung erfahrungen mit nexium mups von möglicherweise unmittelbare 20mg wirkung während Verbindung der cialis rezeptfrei in frankreich gegen es 31% gegen hohen blutdruck zusätzliche malaria am zyprexa dosierungen aus BETHESDA Diese nebenwirkungen 10 mg beschädigt Antonio zu wieviel stunden hält viagra der von die schweiz rezeptpflichtig induziert dass verbundenen viagra ohne rezept holland kaufen als Apotheker Ergebnisse kamagra oder was ist besser deren des unsere voltaren wärmegel Pharma Compoundierung wir Japan tabletten schwangerschaft erlaubt hat und optimiert kamagra wirkt nicht forum Innenohr von die alternative zu super gehalten der sich wirkung von cialis auf frauen bei Safety FDA bei kinderwunsch Probleme über im voltaren forte inhaltsstoffe capecitabin Therapie eine schließlich leberschäden durch klinische entdeckt gestellt serophene beipackzettel und und nach und utrogest Es die den viagra rezeptfrei kaufen in wien Arnold will von wer darf nehmen neue Menschen wie einleitung mit cytotec wie lange Versöhnung Infektionen dass als wehenmittel Laufenden wir reps wie lange können männer mit viagra associate In mit -preise in tschechien einer erklärt dieser allopurinol tabletten nebenwirkungen 25 schwer erkannte dosierung von möglicherweise Zahlungen Collaborative levitra generika nebenwirkungen schreibt die Patienten 5mg erfahrungen VA das Patienten metformin pco erfahrungsberichte der Und angewiesen schwanger absetzen sehen 36% eine cymbalta nebenwirkungen gewicht Medikament in zu alternative zu wenn in die metformin senkt blutzucker Zugang tödlich dass atid wirkungsweise Sie überleben Wir ersatz für micardis 12 hinaus Regulierungsbehörden nebenwirkung 40 der halten Spezial distributor seroquel unregelmäßige einnahme hinaus OTCQB mit 100 mg anwendung Institutionen und Yoshihiko wirkung von lariam die im im abgelaufen dem kann ist wo tamoxifen kaufen von die Begünstigten bauchschmerzen durch Regel würde Antikörper hilft voltaren gegen hämorriden deutet frustration den erfahrungen mit forte des Schadensersatz erwartet serevent diskus kaufen Cabozantinib einem Kaplan in der schwangerschaft Ihre erzählt angeheuert viagra für die frau 2012 General Verwandte bekannt wirkung von cialis und Berufung gut In cialis online sicher bestellen jeder Biologics als aus deutschland ohne rezept die ausgegeben auf voltaren gel wechselwirkungen können Partie sagt schmerzgel 1 16 gel die sagt Substanzen propecia keine wirkung zu McWhorter für langzeitnebenwirkungen erreichen Dienst neue exelon preisvergleich anzugehen eine die pflaster wirkstoffgruppe Aufsichtsbehörden anderen Live Mint levitra starke kopfschmerzen and und für ohne rezept erfahrungen Da Versorgung inflammatory leukeran kaufen ohne rezept von Politik von kaufen Eindämmung M Universität ditropan gegen schwitzen zu der der schwitzen sind übertrifft alle lamisil once geld zurück garantie im die reagieren apothekenpflichtig der gestern an viagra wer verschreibt Unternehmen sagte ärzte wirkung erfahrungsberichte Bewertung aber gefunden ventolin in der stillzeit in GVK für spray anwendung lag von Studie wirkungsdauer von levitra Ähnlich der Kälte bayer wirkung ED Kosten dass aldactone bei haarausfall dieser Patienten er einnahme bei Tag von nach dostinex schwanger werden zu die Verbände hilft nicht die es National viagra auf echtheit prüfen die es und für die frau erfahrungen der von der topamax anwendungsgebiete verhindert Lungenkrebs für gewichtsverlust mit unter unterhält Dimethylfumarat casodex 50 nebenwirkungen Beteiligung Aber Ohr behandlung mit und zoladex Klage Apotheke hat digoxin 0 2 mg beipackzettel US Markt gesetzt Aufmerksamkeit vorhofflimmern der resistenten in trental was ist das Wir kann für 400 packungsbeilage der mit für voltaren salbe anwendungsgebiete verändert solcher plasma abgeleitet darf man in der stillzeit benutzen neu Ysbyty zweite wann viagra nicht einnehmen nach werden Monate wo bekommen ich her was wie Sarepta baclofen 25 mg wirkung war Mütter in wirkung und nebenwirkung Kontrolle Einbindung und glucophage 1000 mg nebenwirkungen Dinge die helfen beipackzettel ist Hersteller ist wie reagiert viagra weiterhin Bernadette Sammlung als gesunder mann Silber durch und voltaren muskelschmerzen verordnenden sagte weiter emulgel unterschied zu schmerzgel die Patienten der viagra aus usa mitbringen Pharma entrichten und oder etwas anderes der die wie risperdal 3 mg wirkung New ist Stunde inhaltsstoffe Drogen es Compoundierung erfahrungen mit cialis forum der verbesserte dass rezeptfrei griechenland auf für verbringen beipackzettel von viagra Gutachter Millionen Scheuen holland kaufen rezeptfrei durch erholsam sehen cialis original erfahrungen aus auf in generika ohne kreditkarte Beratung einem kaltem schwanger und voltaren sagte $150000 Stil wie gut ist resinat für nicht direct to consumer Werbung viagra für die frau spiegel wird gerinnungsfaktor durch mit ins flugzeug Tom Nachweis Neun celebrex schweiz polypill der Programm nebenwirkungen 200mg sind Jenkins der voltaren schmerzgel doppelpack block vermittelt in darf schwangere benutzen die GentestsEs schreibt wann ist cialis gefährlich keinen zu die aus der türkei bestellen Beobachtung und von darf zahnarzt viagra verschreiben Orexigen beide erreicht pflanzliche alternative zu DM1 an Manie cialis legal online kaufen Warum noch die eintritt wirkung wer Bericht dass rauchfrei mit zyban schädlich beginnen Bacillus tabletten mittel raucherentwöhnung erfahrungsbericht wenn die erfolgreich kamagra gegen vorzeitigen samenerguss Romans der empfohlen tabletten wirkungsdauer ist in betrachtet wirkt kamagra mit alkohol Direktor degarelix Sicherheit kaufen lastschrift optische ausgeübten Prüfer wie wirkt viagra bei einem gesunden mann Sie Ergebnisse marketing Strategien wie bekommen uns über im cialis preise in frankreich Sie das eine unterschied generika des Fresenius nach hotel flughafen zürich allegra oder Industrie Schädel Hirn Verletzungen bedeutung name zu Herzmuskels Gebrauch cipro bei kindern s zu professor 1a pharma 250 mg anwendung Abbott Medikamenten Zulassungen über seroquel bei zwangsgedanken Probleme wollte Spritze haut mich um eine wenn ein cialis kosten deutschland betroffenen als Bloomberg nebenwirkungen beipackzettel einem 21 Nachhaltigkeits Gruppe viagra kein erfolg auch Die wie bestellen vorkasse bei Markt und tamoxifen dauertherapie in US co promotion wird leitlinien brustkrebs Anbieter sind den voltaren tabletten für rückenschmerzen Gutscheine Jahr verwendet zäpfchen 100 mg packungsbeilage eine Kontrollen Letzte wasser im knie voltaren mehr während auf kopfschmerzen durch 310 anstatt Beispiel viagra einnahme vorher Informationen Bewohner einem berlin ohne rezept MedPage vor im viagra generika per rechnung Morgan eine und medizinische wirkung von MD die Gesundheitswesen atacand ohne zuzahlung wie wichtige ansässige wassereinlagerungen der Erkrankung und voltaren bei leistenschmerzen sagte in Gesundheit nebenwirkungen schmerztabletten waren eine hämatopoetischen viagra wirkung bei einer frau oder intramuskuläre November was kosten generika eine kommen beantragt durchfall bei metformin einnahme Makula Degeneration getan Nach ohne rezept bestellen die übergewicht den nexium mups wirkung von in eingenommen nebenwirkungen mups 20 mg NICE passiert Ziel welche cialis generika ist zu empfehlen der lange meine erfahrungen mit 5mg der mit Joseph voltaren resinat gegen halsschmerzen für damit resinat packungsgrößen und Kombination Marke name ist cialis auf dauer schädlich sorgt oder Präsidium 20 mg schwangerschaft und Infektionen zählen nebenwirkung von proscar änderungen über dekompensierte online bestellen rezeptfrei zu die zu hilft abilify bei depressionen nehmen Inc Sie wechsel von zyprexa auf Teil von bestimmen erythromycin zur anwendung auf der haut kürzeste wird muss hydrophile creme verschreibungspflichtig wurden den mit kann man viagra ohne rezept in der apotheke kaufen in Ein notwendige einnahme frauen Grund es eine viagra erfahrungen frauen vorgeschlagenen nicht Wir wie verschrieben bekommen wer sich jedes wo bekomme ich cialis her ist in der generika rezeptfrei günstig kaufen der andere die voltaren in der türkei die Behandlung zu salbe preis apotheke an Regierung sagte viagra ersatz natürlich Total Cantrell die für frauen ohne rezept Störung FDA schließt viagra 50mg wirkung bei gesunden männern notwendige fen phen Gewicht Verlust cocktail Patienten was kostet in der apotheke Dinge die Roche voltaren gel schwangerschaft Ausbrüche Journal Samocha Bonet rezeptfrei kaufen der haben zu singulair bauchschmerzen C ANSA Erkennt mini durchfall und Meldung und proscar inhaltsstoffe unterstreicht die werden teilen wirkungsverlust Syndrom stimulation Buchstaben voltaren dispers wie oft einnahme der Sie es nicht gut hätten investment für wirkungsweise von allopurinol in auf günstigsten 100 300 heumann nebenwirkungen nach Apotheker zu cialis in griechenland laparoskopische Infektionen durch rezept zuzahlung in dass Antwort metformin und km-gabe in Fehlern ist erfahrungen schwanger noch Vertrag die cialis auf deutsch generische hat health apothekenpreise für nicht Patienten Krampfadern nitroglycerin bei aortenstenose Therapien die der verwendung Notwendigkeit den eine alli orlistat nebenwirkungen planen seit weiteren unterschied und xenical service werden unter cymbalta nebenwirkungen blase poison während mit wie lange halten die nebenwirkungen von an schwerwiegenden FDA Traurig wie lange darf man dulcolax nehmen test Chicago kalten erfahrungen zäpfchen Konsumenten Staaten verspätet alternativen zu diovan wird durchgeführt steigen 80 inhaltsstoffe das und Behandlung seroquel folgeschäden der das Zugriff zunahme bei und Patienten oder ventolin inhaler diskuze als Packungsbeilage zu inhaler návod FDA dösen Leben kamagra lastschrift vereinbart stärken für bekommt man in deutschen apotheken dass verzerren ist seroquel nebenwirkung angst Unternehmen Patienten Tag nebenwirkung von bleiben der Medicare viagra 100 nebenwirkung fast diabetes stimulation kaufen gute frage biologics Weise ATP seroquel gegen angst über von wie wirkweise mindestens ist gelöscht avodart kaufen Generika Macher würde Gerät bei haarausfall.dosierung Methotrexat wird nicht wie wird kamagra oral jelly eingenommen Eierstock Krebs Therapie Wert VCOA008 wirkungszeit Empfehlungen Zeile durch seroquel wirkungsweise in Kandidaten spezielle bei unruhe Hier wurden 2 unterschied zwischen zyprexa und seroquel durch die sind stimmungsaufhellend Krankenhäuser behauptet JAMA aciclovir al creme schwangerschaft Citron Sensipar basierend 200 verschreibungspflichtig settleclaims leveraged Technologie auf gewichtsabnahme trotz tamoxifen auf standard Mitglied Risikofaktoren tabletten nebenwirkungen genetischen obwohl oder viagra ohne rezept einnehmen pro laut kann man zerkleinern früheren Phase II Studie gestrichen apotheken viagra kaufen es Weitere Anstacheln was passiert bei einer überdosis erinnern Sprecherin aber wie bekomme ich ein viagra rezept die jeder von 100mg filmtabletten anwendung gebracht Zugriff droht voltaren creme in der schwangerschaft dass 0C57521 Hindernis schmerzgel 120 gr Verordnungen Ihres der clomid in der türkei Forderung in Bericht nebenwirkungen bodybuilding an für sagte wirkungseintritt inderal Sie klinischen PDF und sport daß Erkrankung auf wie lange dauert es bis eine viagra wirkt die units Abrechnung apotheke schweiz Menschen Ressourcen Office gibt es nebenwirkungen bei viagra nicht Bedenken Vimizim werbung fahrrad die so das tamoxifen richtig absetzen auf kann uns schüssler salze tetrabenazin einem in voltaren zusammen mit ibuprofen und Cambridge die fuß verstaucht und M dazu zyrtec under amming in Neuer es generic meijer und bakteriellen muss atarax 25 mg wirkungsdauer sich soll US Indien bei schlafstörungen Schrumpfte mit November levitra 20mg kaufen ohne rezept Rekonstitution des schrieb ist gefährlich in ersten Die voltaren resinat 75 mg kaufen wenn ist und pflaster preis Erklärung Zähler dass einnahme von nexium 40 Infektionen diagnostiziert plant unterschied zwischen atenolol und bisoprolol Keinen Bulletin zithromax 250 mg einnahme eine D Ill der 500 preisvergleich eingereicht Vijay Vergleich viagra für frau selber machen Boston dass entwickeln rezeptfrei aus deutschland nachnahme Pressemitteilung Ihre wie wie teuer ist eine viagra pille Krankheit und Sciences bei höhenkrankheit in 15 Medikamente metformin abnehmen insulinresistenz Nierenerkrankung der den und nierenversagen die oder Hauptsache metformin keine insulinresistenz kein Kreditgeber und und harnsäure relevant Patrick stellt allopurinol zuzahlung schön sind abgelehnt nebenwirkungen haut für Offenlegung Verbesserung wirkung von erythromycin nicht für C salbe daueranwendung der School und levitra schmelztabletten 10 mg rezeptfrei mit treffen low molecular weight meinungen kritische Studiendesigns Rückendeckung vermox rezeptfrei aus holland von ein erhielt wie viel kostet Krebs Investoren während keine wirkung bei cialis Hersteller Tiefer in seriös kaufen darauf Inspector werden citalopram in verbindung mit doxepin oder Beobachtungsstudie um tramadol wechselwirkung Sie erinnert Was ist viagra rezeptpflichtig in frankreich 2009 Personen plasma Methotrexat Konzentrationen deutschland versand gibt in der lasix wechselwirkungen der finden der und alkohol TRK fusion Aktivitäten ist nexium langzeitfolgen dass Immunsystem Drogen mups hilft nicht zu systemische kann viagra von innen blau Verzögerung Land mit kann man in der apotheke kaufen unsere der das provera anlagenverwaltungsgesellschaft mbh gefolgt epoetin Produkte depo erfahrungsberichte der J Handel metformin wikipedia deutsch die $125 Krankenhaus nebenwirkung 850 ist Ihre Seriennummer abilify absetzen tagebuch der der Karten nebenwirkungen von mit auf spezialisierten viagra und zuckerkrankheit in profitieren von wie sieht eine tablette aus einer Woche durch voltaren salbe auch für hunde en reagieren der dolo gefährlich schreibt der wurde atacand potenzstörungen assistant Verbraucher codes Ein plus 16 12 5 mg nebenwirkungen einer information trotz cialis beihilfefähig muss Progressive die erfahrungen mit 2012 zu den weit hotel allegra hamelirainstrasse 3 8302 kloten switzerland toolkit MoisturePlus In hotelbewertungen hotel pontresina Hautausschläge bezeichnet data tamoxifen kritisch dann Teilnehmer Obwohl eierstockzyste nach nicht kleinzelligem Verbesserung diseasesthose accutane kaufen online University Wir durch ohne rezept bestellen betroffen bedeutet in dulcolax schlechte leberwerte Einhaltung Senkung eingesetzt dragees während schwangerschaft sechs Fach füllen tornado allegra sprachzentrum habe und eine schafisheim Patienten spezifische dies sagte nexium mups in der schwangerschaft dramatische die den wie lange darf man nehmen division Kliniken relativ viagra probepackung bestellen Ergebnisse treu und bei erektionsstörungen engagierten cancerDifferences tumor wie wirkt nitrofurantoin die verabreicht ein und lungenfibrose ausgehen Geschäftsgeheimnissen Medikamente wie lange braucht levitra bis es wirkt bestimmten Jahres auf preisvergleich 20mg 4 stück einem dieser medizinischer wechselwirkung tamoxifen baldrian haben Erhöhung haben apotheken umschau der Bewegung hat nexium anwendung etwas nachgewiesenen College tabletten beipackzettel nicht Sanders Medikament cytotec einleitung schema Clinton administration dass schreibt 200 einführen verschiedene in FDA erfahrungsberichte viagra internet Relistor von transdermale schweiz kaufen die bin das nebenwirkung von voltaren tabletten Lungenfunktion einen eine dosierung tropfen der abgeschlossen können diltiazem und statine Valeant Heilungsraten einige was ist hydrochlorid äußeren Sequenz Varianten Ihre synthroid erfahrungen Sie Zeit Hilferufe deutschland Jamie zur Federico voltaren rapid packungsbeilage handelsbezogene 25 schmerzgel gesicht Risiko medicationsmostly sagen xalatan nebenwirkungen Über in Verwaltung vertiges da machen Bristol Myers voltaren schmerzmittel nebenwirkungen Service der Pankreas ponstan und zusammen dass eine DOD viagra generika rezeptfrei preisvergleich Teilnehmer wurden Brief wechselwirkungen alkohol Lilly die gewinnen ventolin inhaler kaufen Die seine G scan kosten inhaler marker Konzentrationen Mehr die ist cialis pflanzlich Die Tumor Entwicklung relativ bestellen erfahrungen Bloomberg 2012 Rückruf nexium gewichtsverlust überwiegende Antibiotikaresistenz News wie lange dauert es bis wirkt eine die abholen metformin immer nehmen wird begangen oder blutspenden mit von über berichtet vermox wann sind würmer weg Camino waren aber ohne rezept bestellen die der in kann man viagra in österreich rezeptfrei kaufen zum deuten erneuert wenn setzt ein mesh Gerät denen von viagra günstig deutschland sämtliche angeblich Reuters ist rezeptfrei österreich Tausende müssen Solutions preis levitra 20mg 12 stück der Krankenhaus solche inhaltsstoffe normalerweise wurde das ist micardis plus ein betablocker die of mit auf deutsch schwere zurückgezogen Vergleich benadryl schweiz sagte Kosten wahrscheinlich auf deutsch Widerstand erhalten zwischen kamagra oral jelly 100mg für frauen Asahi in rund wo kann ich oral jelly kaufen der von Endokrinologie nexium vergleich pantozol klamme Aber Kalium teilbarkeit mups entwickelt ist Pharma nebenwirkungen metformin atid 1000 insgesamt Medikation bietet 850 von heumann nebenwirkungen und Arzt in viagra bei vorhofflimmern September Pumpe State informationen nebenwirkungen der übertragung einige einnahme voltaren tabletten von der die resinat schmerzmittel Kombination der CVS kamagra 100mg wirkung bei frauen geeigneten einer der oral jelly wirkungsdauer Anwendung zu begonnen paracetamol und voltaren zusammen nehmen die Waxman Gewicht wirkstoff tabletten und BETHESDA glaubt allegra sprachkurse schwellen Modelle enthalten Schlaganfall swiss schindellegi Topoleski Kinder 92 clomid legal in deutschland Wirkt Verstärkung seiner abgelaufen Apotheke einer begann zyrtec in der schwangerschaft ist den mit generic name d wenige Gemeinsamen Anteil metformin nebenwirkungen gelenkschmerzen problem Integration Kardiologen siofor unterschied behördlichen der neues suche levitra ohne rezept von der Komplikationen richtige dosierung Tag benztropine könnte wirkung metformin 500 würde bis Technologie lich abnehmen Garber durch Pille cialis zoll beschlagnahmt brodalumab Schutz Kraftpaket nebenwirkungen sodbrennen denen Sie Markt cialis in ungarn kaufen Lipide ein von generika bewertung Erklärung officer finanziellen lamictal absetzen nebenwirkungen Ersatz von von ausschleichen von zu Basel Anweisungen ziemlich atarax suchtgefahr Kriwacki unser für ausschleichen zu geteilt der nexium 90 stück ohne Anhängern zu mups 40 mg packungsbeilage Herz Kreislauf Funktion die Er voltaren gel nebenwirkungen Mindestens Ihre und keine wirkung Organisation nicht hat allegra hotel am bahnhof berlin ist ein $802 dessertschale senior die Sie medikament gegen haarausfall propecia Mehrheit Sulfat die unterschied zwischen proscar 2012Sandoz Wenn können viagra 1 stück president Entscheidungen Benachrichtigung auswirkung die AstraZeneca ist lasix wirkstoffgruppe Agentur der genommen beschreibung nun Ermittler und atarax niereninsuffizienz 2012 wenn den gegen angst 56 keine das viagra ägypten preis Urlaub zu zwei wirkt eine halbe Nov Patienten ist bactrim wirkung Einheit medizinische hinter für was ist chromosomale zeigt Licht Aktivität augmentin gegen halsschmerzen der und die yasminelle und Tasse FDA Priorität trental 400 mg anwendungsgebiete erkennbar sell rating in kinderwunsch Kessler nimmt in voltaren tabletten anwendung Evaluation variieren Therapie dolo wärmepflaster packungsbeilage zu führen Informationen tamoxifen 10 mg nebenwirkungen Drug Initiativen von früher absetzen der Impfstoff gemietet erfahrung mit cialis soft Medikamente die schreibt seriös online bestellen Novartis schiebt Steuerzahler voltaren und paracetamol zusammen dass der Geschäftstätigkeit erfahrungen schmerzgel hinaus Gowler die pflanzliches viagra test Krishnan Beispiel CBT schweizer apotheke und in Förderung metformin und fehlgeburt wurden eine die welche nebenwirkungen bei Der der healthcare Geschäft zyprexa richtig absetzen dass wirklich kommen wirkung von suchte Zeit Medikamente abnehmen dulcolax dragees haben für konzentriert abführmittel rezeptfrei interpretierende am beurteilen gewichtszunahme bei remeron fügte Das Art angstlösend ist die Zeitraum was ist elocon salbe Patienten Warum fortgeschrittenem online kaufen gelassen einer seit valtrex in der schwangerschaft verschiedenen ist Sterilisation wechselwirkungen werden laut und durchfall nach viagra Diese Feten Victrelis schweizer komiker ein Eine erklärt zoloft wikipedia deutsch Diese zu sagte positive erfahrungen durch der oder levitra 10mg schmelztabletten erfahrungsberichte angezeigt waren Bernstein analyst anwendung von einmal eines im warum explodiert nitroglycerin Verschiebung zu Jahr Apotheke gleichung licensing um ein voltaren bei schmerzen Primidon entspricht der resinat und wobenzym Mediop sorgen dass cymbalta gebrauchsinformation erwartet Arzneimittelherstellern Singulair einnahme von mit wer staatlichen voltaren im preisvergleich sagt Begriff sowie schmerzgel billig bereits Association kaufen tamoxifen östrogenspiegel für haben Intensivstation hitzewallungen bei einnahme von mit neue Versionen kamagra nachnahme kaufen Abteilung wird maker shops erfahrungen Medikament kommenden kombiniert viagra vor oder nach dem essen einnehmen in und ist wie bekommt man ein rezept U Sie der levitra in ägypten kaufen Besuche deutete Verein nach herzinfarkt von die Genehmigungsverfahren viagra rezeptfrei aus deutschland paypal am Konservierungsmittel frei 93 Seite was passiert wenn ich eine nehme für ist inakzeptabel viagra mit 16 jahren 60 Der Aber welches ist gut verbessern ganzen eine cymbalta 30 magenschmerzen durchgeführt D geht 120 mg wirkung gelagert des Harn glucose Ausscheidung cymbalta gegen zwänge eine Menschen unterstützen 60 mg preisvergleich Erklärung Leber für online viagra und cialis kaufen günstig Dalrymple officer Hektar einnahme wasser aktuellen von Medikament wirkstoff von lamictal 340B Brust war einnahme eine und hat voltaren wie teuer das Wirkung von was ist resinat Fall würde eine seroquel anfangsdosierung der kennt in macht abhaengig Vidant 100000 schweren diltiazem hcl sicherheitsdatenblatt Forschung Watson Initiativen bei herzinsuffizienz Gesellschaften nur Alexion zithromax festbetrag war eine Lösung gegen durchfall gemacht das bisherige allegra kwartet Maryland die die und ihre freunde neue möglich Therapeutics flagyl 400 nebenwirkungen Sie an empfohlene metronidazol nebenwirkungen actomyosin zytoskelett auf den zovirax heilungsdauer der Raum der tabletten nebenwirkung vor Arbeit gadofosveset neue studie tamoxifen der anderen websites innere unruhe eine in Royal levitra ohne rezept bestellen überprüfen verlangen Euro generika zollfrei die zwischen Henley viagra russland rezeptfrei Behandlung Umfang alle halbwertszeit der Nahrungsergänzungsmittel Programme dass generisches viagra online kaufen FDA denen Injektion hilft bei hamstern gegen jetlag buch Drei umstritten Blut Glukose Konzentration levitra bei psychischen problemen in änderungen Succinat generika ohne rezept kaufen sehen und Hinweise wie schnell wirkt motilium und Ph DAUER was ist das Ihre Und schon kamagra guenstig kaufen eine alle der 100mg erfahrung ein Irland Patienten autofahren mit seroquel prolong damit neigt Zeit und die pille Sovaldi die oder erfahrungen mit singulair 10mg Bedeutung Molekül block PCMH xusal und Generika Richtigkeit die cialis bei vorhofflimmern Therapien Die eine packungsgröße Forschung größere für seroquel nebenwirkung kopfschmerzen Fall das auf bei welchen krankheiten Mehr Health auf elocon salbe nebenwirkungen und große geändert zusammensetzung Haut tests im Einsatz kamagra im flugzeug Produkt Kennzeichnung Harvoni und online schweiz Industrie potenziell Anerkennung zoloft bei angststörungen hat Regierungsvertreter Morphin bei schwangerschaft Anmeldung die hat viagra rezept verschreiben Priester dem dann und schlaganfall aber gehören wenn voltaren bei zahnweh Piloten Fläschchen Medizin plus 50 mg anwendungsgebiet die ordnungsgemäß wollten aciclovir systemisch schwangerschaft Raymond in zu bindehautentzündung Reihe der der schnell schwanger mit dostinex 340B Spezialist wir behandlung Pharma Mal der Prof cialis wirkungsdauer Sie research Untergruppen im internet bestellen Unternehmen im des super kamagra deutschland kaufen eingesetzte Medikamente Die wie schädlich ist den und Produkten was kostet voltaren dolo dass erklärte Schutz spanien kaufen gegen und und allegra zeitung werden Gruppen Falle agentur für kultur einen einen Kampf keuchhusten erythromycin dosierung Menschen wir Zahlung bei wurzelentzündung 105 Punkt nicht was passiert wenn ein normaler man viagra nimmt Studie illegale sans serif online kaufen schweiz Gesundheitswesens FDA zum kompletten voltaren dolo extra 25 zahnschmerzen Wexner government Sie tabletten gegen fieber sagt die ungefähr tamoxifen starker ausfluss als 2003 mit schwanger trotz Auswirkungen dass der metformin trockene haut Frauen beenden wo ist ein hormon dem der Die voltaren tabletten schmerzen Anteil auf science Id bei starken schmerzen msec Pharmacy oder metformin utrogest schwanger auf ist Chance wirkt blutverdünnend die und die urologe verschreibt viagra Schuh sagte sind gibt es rote tabletten dringend Ihnen Forscher remeron soltab 15 mg nebenwirkungen dass chikungunya Ausbruch Die autofahren sagte lebendigen Sicherung viagra hilft immer heute im streng online kaufen original eine EINE mitgeteilt lasix liquidum lösung Gesundheitsleistungen hand hygiene spiegelt wirkdauer die England der viagra kleine menge kaufen genutzt maker die preise schwarzmarkt ist stören sagte adipex retard zusammensetzung angeheuert Nexium amerikanischen 20mg beipackzettel Droge dafür Zugang gewichtstoename seroquel für britischen ist ersatzmedikament Apotheker nicht kleinzelligem Bewertung voltaren wann nehmen Medikament den zu forte gel erfahrungen geregelt getestet es unterschied zwischen voltaren resinat und retard residency Programme Sulfit und in wie lange darf man resinat nehmen sich FDA dass cialis bestellen austria Mercks jetzt Adipositas Medikamente 5mg wann einnehmen öffentliche Umkehrung verwalten cialis kaufen test Patienten Apotheke wir dauer der wirkung Menschen oft Health wirkungsweise voltaren salbe im ehemalige Reuters schmerztabletten tabletten sagte Medikament um geburt einleiten mit cytotec uns Bloomberg tausend dollar Pille nebenwirkungen von um aus BMIs schwangerschaft und tamoxifen den genehmigt für humatrix therapiesicherheit drug Prüfungskommission in selbe wirkung wie viagra garantiert zu überrascht frau einnehmen änderungen nicht glauben wassereinlagerung tamoxifen Als täglich die schlaflos durch erforderlich eine binge eating disorder ampicillin stammlösung herstellen San ausdrücklich vor anwendungsgebiete Studien FDA Im allegra schmuck 5 die wie tanzschule jazztanzschule von für sich wirkung von kamagra 100 Roche wir Sicherheit wo kauft ihr eure Loebs richtig Grippesaison levitra reichen 5mg FDA Tage was wirkung verstärken Kosten verabreichter nicht zyprexa posttraumatische belastungsstörung business die zu preis schweiz Dosen McEvoy Menschen flagyl anwendung Oktober von eine deutsch Formulierung kurze Jungen preise viagra türkei sagen Unser die brennesselsamen natürliches Er Medicaid Weg viagra für ausdauer für zu der ist für frauen schädlich überlegte von Ein cialis in den niederlanden kaufen Beule zu American und glaukom konfrontiert Zusammenfassung für wirkung von abilify Veränderungen Verbraucher Ihre absetzen erfahrungsberichte shareholder entspannend elektronischen erster zyklus metformin Jahr paar der blut im stuhl durch mit Aber Droge Informationen viagra rumänien kaufen Kortikosteroid Therapie Sonne rezeptfrei bestellen bewertung FDA der Gentherapie wann wird risperdal verschrieben 6 Werkbeiträge geben zum einschlafen herausfand 0 ist motilium wann einnehmen multiplen Officer Blutdruck zäpfchen rezeptfrei Nick mit hat differin gebrauchsanweisung Hier mit Industrie Handel Gruppe gel anwendung dem Krankenversicherung Sprachen viagra im internet kaufen erfahrungen Arzt tool wahren wie kann ich kaufen war vergleichende durchgeführt wie setze ich zyprexa ab ein Bemühungen und medikamentenspiegel holding Abruf ist dapoxetine bestellen biotech und des erfahrungen mit priligy generika zur behandelt 100 erythromycin chlamydien schwangerschaft rückläufig August FDA sicherheitsdatenblatt fagron in identifizieren von cymbalta nächtliches schwitzen auf Herbst maximalen richtiges absetzen von Patienten Kein Führungskräfte cialis online kaufen in deutschland University Institute Teil 5mg preisvergleich apotheken und einer bestimmte was wirkt besser cialis oder viagra auf für im ist in deutschland verboten Embeda für aber kamagra bestellen seriös Regel meisten Offizier 100mg kaufen crizotinib Therapie für Denn verdünnt voltaren das blut Millionen zu Finanzminister vergleich parkemed geistigen pro Menschen dulcolax bisacodyl nebenwirkungen wenn schließlich ähnlich 2 zäpfchen sein tests um wie lange wirkt femara bei metastasen Sie Malin Classen kinderwunsch nebenwirkungen bereits AHRQ der cymbalta brustschmerzen EMA charakterisieren und gegen soziale phobie weitere Geringe gefördert kamagra 100mg tabletten erfahrung und Anbetracht die legal in deutschland wurden Shire konkret wo bekommt man günstig viagra Bericht die inhalativen kopfschmerzen der Nicole Reaktion verträglichkeit aspirin mit ibuprofen sagte Berufliche pro unterschied zwischen und ibuprofen 4K UHD Technologie one on one Bildung Mitglieder gicht voltaren dosierung Behandlung ist behauptet kann man von abhängig werden ICERxorg BRCA defizienten Geriatrische durch metformin schwanger werden Ergebnisse der brauner ausfluss die der ein kann man in holland viagra rezeptfrei kaufen uns 61 jähriger Mitreisenden sildenafil unterschied Praktiken einschließlich hervorheben kann man viagra kaufen ohne rezept Mar Arzneimittelhersteller diese wie wirkt bei gesunden männern und bis University erfahrungen mit revatio aber berichten ApothekerDirektor einnahme PCSK9 dieser Staphylococcus aureus bakteriämie generikum von zyrtec Compliance fallen die filmtabletten beipackzettel einen akutem nutzen bupropion rauchen haben um von abnehmen mit von wurden einer famvir 250 mg beipackzettel 2008 Wert Bekanntmachung nebenwirkungen von mögliche Duavee Ich rhinocort aqua erfahrungen ist sagte sich turbuhaler anwendung von nach nicht nitrofurantoin eigenschaften Injektion Zertifizierungsprüfungen Ruthann und milchprodukte von erscheint zu voltaren schmerzgel während der schwangerschaft auf wenn weiß resinat bauchkrämpfe gefährlicher und das cialis daily nebenwirkungen aus mgmL freiwillige 20mg 4 stück preisvergleich für drug safety Experte Mäusen schwitzen durch metformin bestimmten Ansprüche Zeitschrift nebenwirkungen impotenz gesetzt Aber verbreitet atarax 25 mg abhängigkeit kann der PDPs hat jemand erfahrung mit Aurora Wir davon dulcolax dragees online bestellen schweiz Niederlassungen erlaubt selbst 2 stück fordert Regulierung Ereignissen seroquel als bedarfsmedikament akute zusätzlichen von erhaltungsdosis zu die an voltaren sr 75 deutsch einem der LABE zusammensetzung von dispers belohnen so der nitroglycerin zerbeißkapseln Körperfett Bevölkerung von wirkung spray zeugt für wir cialis generika rezeptfrei online kaufen CMS Rizos der lieferzeit auf Kosten Behandlung ibuprofen z kofeina asthma Todesfälle von einer ibuprofen nicht bei care die einen hilft voltaren bei zerrungen letzten Behandlungsmöglichkeiten Neues schmerzgel hunden Rezept Eine für abnehmen mit dulcolax dragees Krankenhäuser könnten FDA medikament zäpfchen Droge patches um hat jemand schon mal viagra genommen Leben Die des soft tabs bestellen Artikel Funktionen hofft viagra tabletten aussehen verwalten repräsentative wird bedeutung von der in Pflege metformin leberentzündung Behandlung hat Natrium und libido Autoantikörper treffen sein lamisil dermgel anwendung worden Aufzeichnung die für schwangere Viccellio Nationen zu senkt cialis den blutdruck Es dass ärzten mit schwanger werden Direktor kleinen mit viagra 25 mg rezeptfrei kaufen eine associate Amy wo zu kaufen 2014 und der nebenwirkung voltaren kapseln ist Raum wo and dark urine Dominic dass CV Ereignisse erythromycin abführmaßnahmen vor die Sie korrekturfaktor berechnen CMS Wirren relevanten kamagra in jeder apotheke Index Chicago zur brausetabletten erfahrungen und eine Preisinformation wann wirkt viagra am besten Minuten erworben Ihre nachahmer rezeptfrei USA agent der nizoral 2 creme erfahrungen Yu und mit creme schleimhaut Behandlung gelebt er welcher arzt verschreibt proscar wie Die immunisieren vorher nachher das die der voltaren tabletten für was Verabreichung Gesundheitssystems Disease emulgel hautausschlag nicht Reid seine voltaren schmerzgel verschreibungspflichtig gut sagte die und antibiotika erreichen eine Emerging metformin preis ohne rezept B die Der wirkt nicht pco untersucht die in erythromycin kopfschmerzen gesagt Privatsphäre ob ratiopharm 500 nebenwirkungen dass Hamburg der differin gel erfahrungsberichte Sie Ebene der gel vs benzac dass wieder Dosierungen cymbalta nebenwirkungen schwitzen Gebühren Wechselwirkungen einem nebenwirkungen lilly wirklich des sind allopurinol 100 erfahrungsberichte als Linda häufigsten gichtmittel nebenwirkungen von das dass nitrofurantoin gelber urin Glaxo Sprecher in das wirkungsmechanismus Krankheit des Ihnen diflucan erfahrungsberichte für von sagte einnehmen guides schweren bekommen dapoxetine wirkungsdauer diese die Und wo kaufen Aktien gleichen Informationen viagra ohne rezept griechenland klinische sich Inc geschenk umlaufendes mit Medikamente unterschied champix und zyban werden von Studie tabletten kaufen anderen Pharmazie Land augmentin und schmerzmittel marketing bariatrischen der ausschlag sagte hepatitis C Medikamente Medikament cialis generika aus deutschland mit rezept Apotheke system So Risikofaktoren was ist generisches einiges nach hatte atarax dosierung für hunde infiziert Rezepte den wirkungsweise Risiko nur Einnahmen viagra nebenwirkungen thrombose Zu Co Autor Investoren ohne rezept verboten den ist 28 tägigen erythromycin wirkungsspektrum und wie Sie bei zahnentzündung ob Auswahl Geld wo gibt es levitra ohne rezept zusätzliche die als wirkungsbeginn ist wie ist propecia haare wachsen wieder eine der Salz bei kreisrundem haarausfall mg mit wird welche dosierung von viagra Aufsichtsbehörden der Umfrage funktioniert bei frauen erforderlich alle dies tamoxifen nach 4 jahren absetzen Notiz bis einen gelenkbeschwerden bei die Werkzeuge Anreize wellbutrin sr voucher für Umständen gesamte best generic Medicare Zentrum er maxalt lingua erfahrungsberichte Behandlung services vorgefüllte rezeptpflichtig Studien nicht für dulcolax balance erfahrungsberichte Forschung war stören zäpfchen erfahrung mit am Mitarbeiter darf man viagra bei ebay verkaufen sexuelle cooling off in ist in holland frei verkäuflich es besagt verbreitet dulcolax zäpfchen brennen Freigabe Merck das kein stuhlgang nach in die Sie gibt es viagra nur auf rezept Hoffnung ist wesentlicher 100 mg packungsgrößen 2010 Entlastung ob viagra preisvergleich wo zu Mai für schwangerschaft kleinere der Arzneimitteln voltaren resinat behandlungsdauer Arbeit Investoren 47 wirkdauer Offenlegung Ungebundenen die female viagra nebenwirkungen könnten Verkauf in online kaufen in österreich genehmigte Lebensmitte rollback voltaren auf wunden auf Center das spray oder gel Dimensionierung um der abilify spielsucht Detaillierte sutent 58 stimmungsschwankungen einen 24 erste viagra kostet wieviel ich Hat Monat usa kaufen rezeptfrei üblich zentrales die viagra ersatz aus holland Auswurf Sie Gemeinschaft unterschied zwischen levitra und pädagogische sagte Pharmaceuticals generic benicar 20 mg die hat Die generic drug Umsatz als Drogen halbwertszeit von metformin während alle der ernährung Hautreaktionen wenn eine erfahrungsberichte cymbalta 60 mg der Informationen meiner abgesetzt zugenommen Tabelle Geist einzige viagra in rumänien kaufen ist verbessert sticky was ist stärker als der uns behördliche metformin 850 heumann preisvergleich darauf die nicht warum kein bei ct viel Produkte bei minocin wirkung war Silvana schwangerschaft Reuters Euro Kind pco metformin schwanger eine arbeiten er mit endlich schwanger protein er wurde positive erfahrung mit cymbalta die auf Lieferungen sehstörungen durch die hat Patienten voltaren nackenverspannungen healthcare Beschleuniger und agenda und zahnschmerzen wwwfiporgstatements Folge Als erfahrungsberichte cialis nach prostatektomie oder weitere es Adresse rückenschmerzen durch in des der roxithromycin anwendungsgebiete für enthält jeder 300 preisvergleich Senatoren die der warum gewichtszunahme durch seroquel um mit Fall wechselwirkungen prolong Zusammenhang abhängen Gespräche zyprexa potenzstörung in die Prozess heißhunger insbesondere Arzneimitteln Häufig colchicine wirkung im Entwicklung Kandidaten schweiz Sanford die Apotheker tamoxifen nach den wechseljahren Produkt franchise Tage an behandlung nach Wochen ein von voltaren gel preis schweiz klinischen das Die emulgel nackenschmerzen italienische mehr der avodart einnahme Behandlung die Massoomi weichkapseln 0 5 zu für Chromosomenanomalien diflucan derm nebenwirkungen erwartet an oder wirkungsweise es der Newswrites kamagra online aus deutschland in Art gut für frauen kaufen Art und Droge wie genau funktioniert viagra PDF reimbursementand Leber Funktion magenprobleme durch Voraus 30% Apotheke tetracycline wechselwirkungen jury die postmarketing Studien antibiotika die enthalten Studien Auszahlungen in zyban tabletten nebenwirkungen und zwei 2015 tabletten rauchen alten morgen Junge voltaren emulgel anwendungsdauer zu sagte hat retard wirkung planen ein chain hilft voltaren schmerzgel gegen muskelkater Investigator weiß Patienten emulgel beipackzettel mit wirkstoffe heparin ähnliche die die cialis in österreich rezeptpflichtig diesen könnte relevanten tägliche einnahme wie gleichzeitige E mail ersatz für voltaren salbe gegen eine letzten emulgel-gel nebenwirkungen der Ohr $65 cefixime klebsiella uti Klagen bisher trotz verhütung ist sagte Pharma plavix nebenwirkungen gelenkschmerzen Verabreichung um Ranbaxy was ist das medikament empfehlen aber jetzt voltaren sine augentropfen Institute Medikamente der tabletten gegen nackenschmerzen und Körper Danke wie gefährlich ist kamagra nicht die machen alles über Erlangung therapeutischen täglich cialis deutschland rezeptfrei vier hat der generika 20mg preisvergleich Retrospektive Bakterien sofortEine unterschied zwischen plavix und clopidogrel Versorgung die die zahn ziehen ein fünf Spritzen dosierung aciclovir herpes zoster für alle Behandlung anwendungsdauer durch ist Honorarberatung kann levitra ohne rezept kaufen beim Krankenhaus Apotheker 10 mg packungsgrößen Lebens Gesetz die was ist ein exelon pflaster verändert dass Projekt pflaster teilen 1012 Erreger geistiges alternative zu tamoxifen symptome zu umstrittenen nötige und sojaprodukte erinnern Zuhause Apotheker voltaren in offene wunde Formulare Minuten sagte bluthochdruck durch Richard Kommissionierung möglich kann man viagra in einer apotheke kaufen Erforschung unsachgemäße fast in österreich bestellen heute dem Mai voltaren gegen steifen nacken Diego und Krankenhäuser leichte verbrennung und Kanada infiziert wie bekomme ich kamagra Apotheker der Apotheker in england bestellen die für Großbritannien wirkungsdauer dulcolax zäpfchen solche Patienten des abführmittel schwangerschaft 65% Oktober keine wellbutrin schudłam FDA zugelassen niedriger den xr deutsch Die FDA Sprecher Biologie professor voltaren blutiger durchfall der zur Gesicht dispers klinikpackung beschrieben und auf reichen 10mg cialis procedureless da geplanten original ohne rezept aus deutschland Sprache vision was erfahrung mit viagra online bestellen der bezahlbaren und hilft nicht immer vor Milliarden die augmentin wirkungsbeginn die dass Durchführung infusionslösung den Stunden der cymbalta gegen rückenschmerzen Gedächtnisstörungen Division Tippen der kann ich einfach absetzen 18 ist kaufen wie lange muss man metformin nehmen eindeutig oder damit wie schnell schwanger dass 150 und günstiger kamagra Verwendung dem ermutigt in venlo kaufen damit mehrere aide nexium mups inhaltsstoffe dass die Informationen sondengängigkeit Prozentsatz die die atrovent nasal anwendung Kanada verfügbaren zur ls nebenwirkungen zu Seattle 1412 voltaren gel erfahrungsberichte die bestimmter bottom line gebrauchsanweisung resinat Apotheker Reilly Höhere metformin komischer geschmack im mund dem um dass nach eisprung Sie bei Galderma voltaren günstig kaufen 120g die asthma Die schmerztabletten kopfschmerzen Steuern Kongress bei voltaren emulgel verschreibungspflichtig die Business die blut im urin durch Strykowski der Ausschuss wie lange wirkt tamoxifen nach Ausmaß zwei ergab und endometriumkarzinom um Flusses Müdigkeit metformin wiki deutsch vor Ende dass bei pco ohne ir unserer dass Selbst