הנחיות לפני ניתוח

להלן מספר הנחיות שיעשו את הניתוח וההתאוששות פשוטים וללא תקלות:

לאחר שסיכמת עמי על ניתוח, חזור למזכירה לתאום הפרטים המנהליים כמו: איך מקבלים טופס 17 או אשור מחברת הביטוח, איפה יערך הניתוח, קביעת המועד ועוד.בד”כ התאריך שנקבע הוא פרלימינארי (והוא נשמר ברוב המקרים) אך לפעמים יתכנו שינויים בהתאם לאילוצים שאין לנו שליטה עליהם.

אנא תיידענו אם הינך נוטל תרופות כלשהן לדילול דם על מנת לקבל הנחיות להפסיקן במועד הנכון לפני הניתוח.

אם הניתוח אותו תעבור הוא בהרדמה כללית יתכן ותתבקש לבצע בדיקות דם כלליות, צילום ריאות ותרשים לב (ECG). סוג הבדיקות מותאם לגילך,למצבך הבריאותי עד הניתוח, לתרופות שהנך נוטל ולרגישויות שהנך סובל. בבתי חולים שונים אף תתבקש לבוא לפגישה מוקדמת עם הרופא המרדים. לפגישה זאת עליך להביא את כל הבדיקות שביצעת. כמובן על תשכח להביאן גם ביום הניתוח עצמו.

ימים ספורים לפני הניתוח תתקשר אליך מזכירתי ותודיע לך על שעת ההגעה המדויקת לחדר הניתוח.

על החולים שמעמדים לניתוח בהרדמה כללית להישאר בצום מלא מחצות הלילה שלפני ניתוח (נדרשות מינימום 6 שעות צום עד לניתוח).הכוונה שלא תאכל/י ו/או תשתי מאומה- כולל מים,קפה וכו’. המטרה של הוראה זו היא שתגיע לניתוח עם קיבה ריקה.הרדמה כללית משחררת את השרירים שמחזיקים את הקיבה סגורה על מנת שחומצות הקיבה לא יחזרו וידלפו לתוך הריאות.אם תגיע עם קיבה מלאה ייתכן מצב שחומצות אלה יכנסו לריאותיך ויגרמו לדלקת ריאות קשה.לביטחונך, במידה ולא נשארת בצום מסיבה כלשהי, הניתוח יידחה למועד חדש.

חולים שמעמדים לניתוח בהרדמה מקומית יישארו בצום של 3 שעות לפני המועד לזימונם לביה”ח.

בבואך לבית החולים הקפד למסור לצוות המטפל באיזה צד ומיקום יתבצע הניתוח.

בבואך לביה”ח עליך לפנות למשרד קבלת חולים שם יבדקו את זכויות הביטוח הרפואי שברשותך, יכינו תגיות זיהוי ומדבקות עם שמך ופרטי זיהוי. משם תיקרא/י ע”י אחיות אשר תשאלנה אותך מספר שאלות, ותבצענה מדידות לחץ דם ומשקל. במידה והנך נשאר/ת לאשפוז תקבל את מספר החדר בו אליו תחזור בתום הניתוח.

מכאן תקרא לחדר הניתוח שם תפגוש את המרדים (במידה והניתוח הוא בהרדמה כללית) וגם את הרופא המנתח.

לאחר הניתוח וטרם שחרורך תקבל מכתב שחרור בו יצוין מה הייתה הבעיה , איזה ניתוח עברת , הנחיות להמשך ומספר הטלפון הנייד שלי למידת הצורך. אל תהסס להתקשר במידה ומשהו מטריד אותך.אנא הבא מכתב זה עמך בבואך לביקורת והוצאת תפרים.

אין לחזור הביתה לאחר ניתוח בהרדמה כללית ללא ליווי. חובה עליך להביא עמך מלווה. הדבר מומלץ גם אחר ניתוח בהרדמה מקומית שכן תופעות לוואי יכולות להופיע מאוחר יותר. בכל מקרה אל תנהג ברכב בעצמך. קח מונית אם צריך.

ולבסוף: תהליך קבלתך לביה”ח הוא תהליך הכרחי אשר נערך על בסיס רוטיני מסוים למען ביטחונך. זמן ההמתנה לניתוח הוא פועל יוצא של אופי ומהלך הניתוחים של החולים שלפניך. לעתים קורה שהניתוח של החולה שלפניך מסתבך ומתארך וכתוצאה מכך זמן ההמתנה מתארך. אנא קבל זאת בהבנה וסבלנות. אנו מתנצלים על כל אחור ויודעים שזמנך יקר ועושים כמיטב יכולתנו ששהייתך בבית החולים תהיה קצרה ככל שניתן.

שאלות בנושא הנחיות לפני ניתוח

 1. מאת פנחס רימון:

  ד”ר שלום,
  מזה כשלשה שבועות, יש לי נפיחות באצבע המרכזית בכף יד ימין. אינני יכול לכופף אותה, לא לכיוון כף היד ולא לכיוון גב היד. הכאבים הם בשלשת הפרקים של האצבע.קיימת ירידה בנפיחות
  ובכאבים בשבוע האחרון,יחד עם זאת, אינני מבין מה מקור הכאבים והנפיחות. אני משחק טניס
  חובבן, מזה 30 שנים, וזאת פעם ראשונה ששהאצבע התנפחה בצורה זו.
  נכון לעכשו אני מסוגל לכופף את האצבע לכיוון כף היד, אך קשה לי מאד למשוך את האצבע לכיוון גב היד. בבקרים קיימת נפיחות שלאט לאט מתפוגגת לקראת הערב.
  תוכל בקשה לאבחן לי את התופעה ודרכי טיפול בה.
  תודה מראש
  פנחס רימון

  תמונה קשה מאד להשערה דרך האינטרנט שכן יכולים להיות פה מעורבים הפרקים ו/או הגידים על רקע מכני של מאמץ או על רקע רוימטולוגי. החשוב הוא שמצבך משתפר בהדרגה. אין מנוס, אתה מוזמן לבקר אצל רופא לנסות ולאבחן את הבעיה.

  ד”ר גולדברג

 2. מאת זוהר:

  אני בת 30 לפני חודש ושבוע התחילו תסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית ובכל כמה ימים מופיע מאפיין נוסף של התסמונת כמו הרדמויות בתדירות גבוהה, נימלולים במהלך היום, וכאבים בבדיקת emg ניכתב שהתסמונת די חריפה דו צדדית.
  ובהתייעצות עם פרופ’ הומלץ לנתח על מנת שלא יהיה נזק בילתי הפיך ליד.
  עדיין עוד לא קבעתי תור לניתוח ולהתייעצות.
  שאלתי היא : איך יודעים כמה זמן עוד ניתן לחכות לניתוח לפני שיהיה נזק בילתי הפיך ליד?
  ובקיצור מה דחיפות הניתוח ? האים מדובר בימים? בשבועות? בעיקר עקב ההיתדרדרות המהירה האים יש לכך חשיבות?

  נזק בלתי הפיך הוא ענין של שנים. אין דחיפות רפואית בתזמון הניתוח בשלב זה והאינדיקציה על דחיפותו היא במידת הסבל שאת סובלת. מאחר והתמונה אצליך היא כנראה חריפה למדי כדאי לעשות את הניתוח (ע”י כירורג יד כמובן) בהקדם.

  בהצלחה, ד”ר גולדברג 

 3. מאת אוריאל:

  שלום ד”ר עברתי שיחזור פתוח של ראש הרדיוס לפני 4 חודשים כעת המרפק מוגבל מאה אחוז לאחר והתברר שנוצרה אצלי הסתיידות בין הזרוע לאמה זומנתי לניתוח כבר כמה פעמים והוא נידחה עקב בעיות טכניות בבית החולים אליו הופנתי ברצטני לשאול כמה שאלות אודה אם תענה לי 1האם במשך כל הזמן הזה יכולות להיווצר בעיות בלתי הפיכות 2האם לאחר הוצאת ההסתיידות המרפק יחזור לפעולה ? 3 האם זה נכון לחבר לכתף בלוק הרדמה והפעיל את היד על מכשיר ה סי פי אן מיד לאחר הניתוח
  ?4מהם אחוזי ההצלחה של ניתוחים כאלה ? והאם אתה חושב שיש מקום להגיע אליך להיבדק לפני שאני מגיע למנתח{זומנתי ל21 במרץ}תודה מראש אוריאל

  ראשית- לא ציינת בן כמה אתה, שנית- האם מדובר ביד השולטנית, שלישית-יש להבדיל בין הסתיידות סביב המפרק לבין הסתיידות בתוך השרירים שמפעילים את המרפק. לא ציינת זאת (אולי לא נמסר לך) בפניתך.רביעית-האם לא קיבלת הסברים על כל שאלותיך ע”י המנתחים בידם אתה עומד לשים את מרפקך ? לשאלותיך:

  1.  הדחיה שמסרת עליה , במידה ולא מדובר בחודשים ארוכים, אינה גורמת לנזק בלתי הפיך.

  2. כן, אם ההסתיידות לא תחזור מחדש.

  3. השיטה של הרדמת היד למניעת כאבים והפעלה מודמת בעזרת מכשיר CPM מוכרת וידועה מזה כשני עשורים ויש לכך תוצאות טובות בתנאי שנעשית בהשגחת פיזיוטרפיסט מנוסה אשר עובד בשיתוף פעולה מלא עם המנתח.

  4. אחוזי ההצלחה הם טובים בידיים של מנתחים שצברו נסיון בסוג זה של ניתוחים.

  אם תחליט לבוא למרפאת אל תשכח להביא את כל צילומי הרנטגן שלפני ואחרי ניתוח שחזור ראש הרדיוס, והצילומים העדכניים האחרונים.

  ד”ר גולדברג  

 4. מאת אוריאל:

  שלום ד”ר שמתי לב שהחסרתי כמה פרטים אז ככה אני בן 21 .ריסקתי את יד ימין שהיא היד השולטנית .ההסתיידות היא סביב המפרק{מיוסיטיס ססיפקל}.בניתוח שכבר עברתי אומנם היו איתי פיזוטרפיסטים אבל רק עד השעה 12 בצהרים משם הייתי עובד לבד עם המכשיר וביקשו ממני שכמה שעות שעות יותר טוב האם זה נכון?יש לציין שהניתוח שכבר עברתי היה בתאריך 19 לספטמבר ולאחר כחודש התגלתה הבעיה ועד עכשיו אני מחכה לניתוח שנקבע כאמור לעיל ב21למרץ.היכן המרפאה שלך ואיך אוכל להגיע אשמח אם תענה תודה מראש אוריאל

  קיימת סתירה בהגדרות: מיוסיטיס אוסיפיקנס הינה הסתיידות בתוך מסת השרירים ולא סביב המפרק ! היא נוצרת בד”כ בגלל הפעלה אגרסיבית מדי של המרפק הפגוע. קיימות הרבה שאלות לא פתורות. התקשר למזכירתי נאוה (ראה בצור קשר) ותקבע עמה פגישה דחופה, עוד לפני הניתוח המיועד.

  ד”ר גולדברג

 5. מאת אבי כהן:

  שלום ד”ר,
  שמי אבי כהן גיל 30 ,לפני כשנה ננשכתי ע”י כלב ביד ימין, ישנו קרע של שרירי הזרוע , וכמו כן פגיעה קלה של עצב אולנרי ונזק גנרבטיבי בשרירים, בעלי אנרבציה של עצב זה (EMG).
  בבדיקה בביה”ח תל השומר ע”י ד”ר בתיה יפה הומלץ על ניתוח מסוג:
  Nelucleysis ulnar nerve
  ברצוני לשאול מהם הסיכונים של ניתוח זה וכמו כן מהו תהליך השיקום.
  תודה מראש
  אבי

  שלום אבי כהן,
  מן הראוי שחולה ישאל שאלות והבהרות לגבי הניתוח שהוא עומד לעבור את המנתח שלו שכן הוא גם אמור לחתום על הסכמה לניתוח בפניו כשהוא מודע לכל הסיכויים והסיכונים של הניתוח והשיקום שלאחריו.
  בהצלחה בניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 6. מאת מ.ט.:

  ביום 1/8/06 עברתי ניתוח “אגודל הדק” ביד ימין. ההחלטה היתה קשה והניתוח היה נורא, אינני זוכרת שפרופ’ שגיא הזריק זריקת הרדמה מקומית, אני זוכרת היטב שהאחות מרחה על היד חומר חיטוי ואת הכאב בחתך שהוא ביצע (חתך לי בעור החי) וצעקתי עד השמיים. נשבעתי שלא אעבור שוב את הסיוט הזה. לצערי היום לאחר שנתיים האגודל השמאלי במצב דומה, זה התחיל לפני מס’ חודשים, הולך ומחמיר אמנם עוד לא הגיע למצב שאני מרימה את האגודל ורואה כוכבים באמצע היום כמו במקרה הקודם, אך כואב מאוד ואף שורף פנימי. אני מנסה לדחוק את הקץ ומטופלת בדיקור סיני. לדעתך (לפי מה שקראתי בתשובתך לקודמיי) שום טיפול לא יעזור מלבד הניתוח, מלחיץ אותי. קשה לי לחזור לסיוט ההוא. רציתי לשאול האם זה טבעי לאחר הניתוח, מצב שהעור דק ואינו נעים במגע עם גורם קשיח? לעיתים אף כואבת. ואם אין פתרון פחות כואב…. אשמח לשמוע ממך. תודה,

  שלום מ.ט.,
  אם הבעיה לא תשתפר מעצמה או באמצעות הטיפולים הפתרון יהיה ע”י ניתוח. אני מצטער על הטראומה שחוית בניתוח הקודם אך זה איננו הכלל אלא יוצא מן הכלל…
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 7. מאת שני:

  שלום ד”ר איגו גולדברג,
  אני בת 29,ועובדת בנהלך היום מול מחשב ולעיתים גם מעל 10 שעות,
  מזה כשנה שאני סובלת אחת למספר חודשים בכתף שמאל ובהמשך הצוואר, הכאבים נמשכים בין שבוע לשבועיים והם ממש חזקים ואפילו בזמן השינה, הדבר קורה לפעמים לאחר שאני נמצאת בחדר עם מזגן, או לאחר שאני עושה ספינינג , אני לא יודעת אם זה קשור, בנוסף אימי סובלת מהסתיידות בכתף אם תוכל להסביר מה זה? והאם יכול להיות שגם אני סובלת מזה, ומה הטיפול בכאבים אלה.
  תודה מראש
  שני

  שלום שני,
  עדיף שתפני לאורתופד שעוסק בבעיות כתפיים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 8. מאת שני:

  רציתי לברר בשביל אימי מה זה הסתיידות סידן בכתף???זה מה שנאמר לה לאחר שעשתה צילום
  תודה מראש
  שני

  שלום שני,
  אחד מסימני הבלאי של הגוף הינה שחיקה של שרירי וגידי הכתף אשר מופיעה סביב גיל 50 . מדובר בשקיעה של סידן בתוך השריר אשר גורמת לכאבים והגבלה בתנועה של הכתף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 9. מאת שני:

  שלום, מה הטיפול בכאבים האלו? האם זה אותו דבר כמו בריחת סידן?
  תודה מראש
  שני

  שלום שני,
  לא. פיזיוטרפיה, הזרקות קורטיזון, גלי הלם, ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת מועלם יוסי:

  ד”ר שלום

  לפני כחודשיים וחצי נפלתי במשחק כדורגל ונוצר שבר ללא תזוזה בראש הרדיוס .
  לאחר טיפול פיזוטרפי .נוצר קושי בביצוע פעולת יישור היד.והבאת כף היד למרפק .
  לאחר צילום של ראש הרדיוס הובהר לי נוצרה הסתיידות של השריר(מיוסיטיס אוסיפקנס) סביב ראש הרדיוס .
  ע”פ המלצת אורטופד אני לוקח indovis
  אבקש את חוות דעתך לגבי נטילת התרופה
  כמו כן אבקש לדעת מה הם הפתרונות של הרפואה לבעייה זו ?

  שלום מועלם יוסי,
  צריך להבחין בין הסתיידות בשריר (מיוסיטיס אוסיפיקנס) או בקופסית של הפרק . הטיפול והפרוגנוזה שונים.צריך לראות את הצילומים וכן את המגבלה שיש במרפק.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת דבורה מייטליס:

  יש לי רדימות בכף יד ימין וטריגר פינגר באגודל עם כאבים וכל זה גורם לקושי בתפקוד יומ יומי.האם כדאי לעבור ניתוח כדי לשפר את המצב? האם יש סיכון בניתוח כזה?

  שלום דבורה מייטליס,
  עייני בפרק “תסמונת תעלת שורש היד” ן- “אצבע הדק“. אם הכאבים והסבל שלך גדולים, וכן על מנת למנוע החמרה עתידית, יש מקום לניתוח. הסיכון בניתוח כשזה נעשה בידיים מיומנות, הינו נמוך מהסיכון להיפגע בתאונת דרכים …
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 12. מאת גבאי בתיה:

  שלום רב דר’ גולדברג,
  אני קבעתי תור אליך ב-10.11 , אני מבקשת לדעת מה פירוש ניתוח ללא חתך?
  הבינותי מהמזכירה שהינך מבצע ניתוח לבעיה של עצב אולנרי ללא חתך.
  כמו כן אני מבקשת לדעת כמה עולה ניתוח כזה והאם קופ”ח -ביטוח מושלם משתתפים
  בחלק מהסכום.
  אודה מאוד על קבלת תשובות לשאלותי.

  שלום גבאי בתיה,
  1.ניתוח ללא חתך הכוונה באנדוסקופיה או ארטרוסקופיה בהם עושים נקב קטן בעור דרכו מוחדרים מכשירי הניתוח ומצלמה.עייני באתר “ארטרוסקופיה שורש יד”.
  2.הניתוח האנדוסקופי מתבצע לעצב מדיאנוס ולא לאולנריס
  3.בענין השתתפות בעלות הניתוח ע”י קופ”ח מושלם, עליך לפנות ישירות אליהם
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת Loree:

  Good job making it appaer easy.

 14. מאת ליאור:

  שלום רב דר’ גולדברג,
  הופנתי לניתוח של ארתרוסקופיה והוצאת הסתיידות מהכתף. שאלתי אליך היא כמה זמן אורכת ההחלמה מן הניתוח ולכמה זמן אהיה מקובעת?? אני אמא לשלושה ילדים וחזרה לשגרה בשבילי זה דבר הכרחי ורצוי כמה שיותר מהר לכן עליי לדעת לכמה זמן אהיה מקובעת ומוגבלת בתנועות ובחזרה לשגרה ,אודה לך אם תוכל להשיב לי במהרה הניתוח אמור להתבצע בסוף החודש.
  בתודה מראש ליאור.

  שלום ליאור,
  אלה שאלות שיש לשאול את המפנה לניתוח או את המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.The document has moved here.

Found

302 Found