“אצבע הדק”

TRIGGER FINGER

מהי “אצבע הדק” ?

אצבע או אגודל הדק הם מן התחלואים השכיחים ביותר בכירורגיה של היד ונגרמים עקב נפיחות של הגיד בבסיס האצבע. הדבר מתבטא בנקישה מכאיבה בזמן כיפוף או יישור האצבע או האגודל. התופעה שכיחה במיוחד בהשכמה ובשעות הראשונות של הבוקר.אם המצב אינו מטופל הוא מחמיר בהדרגה והאצבע אינה יכולה להתיישר ולפעמים להתכופף ( נדיר יותר).הנקישה הפתאומית נקראת “triggering” וחוסר היישור או הכיפוף נקרא “נעילה”. בציור הבא ניתן לראות את מבנה כף היד במבט מן הצד הכפי. הגידים, בלבן, עוברים לתוך האצבע בתוך מנהרה שקרויה מעטפת הגיד.תפקידה של המעטפת לייצר נוזל שמטרתו לרכך ולהפחית את החיכוך בין הגיד לסביבתו בזמן תנועת האצבע מיישור לכיפוף. תחילתה של המעטפת קרויה טבעת A1 . שים לב לעורק (באדום) ולעצב (בצהוב) של האצבע. הם קרובים מאד לטבעות. הציור הבא מדגים את מערכת הטבעות בהגדלה:

תפקיד הטבעות להחזיק את הגיד צמוד לעצם ובכך לשפר את יעילות פעולתו. הדבר מאפשר שמירה על מבנה דק של האצבע וניצול מיטבי של הכוח מבחינה מכאנית.הטבעות מסווגות לשני סוגים: טבעות A (בהן הסיבים של הרקמה מסודרים לרוחב) וטבעות C (בהן סיבי הרקמה מסודרים בצורה מצלבת). טבעת A1 היא זו שמעורבת ב”אצבע הדק”. חלוקה דומה אך פשוטה יותר קיימת גם באגודל. באצבע הדק, קיימת נפיחות של הגיד שעובר בתוך הטבעת A1 . הנפיחות וגורמת לגיד “להיתקע” עד הרגע שכוח המשיכה של הגיד המיישר משחרר אותו ואז ניתן להרגיש את הנקישה שמלווה בכאב. לעתים קרובות הפציינט חושב שהפרק הוא זה שנוקש אך הנקישה שנוצרת היא של הגיד שמניע את הפרק ולא הפרק עצמו.

מה גורם לאצבע הדק ?
איננו יודעים מה בדיוק גורם ל”אצבע הדק” אך אנחנו יודעים מספר דברים. באזור טבעת A1 הגיד נתון לכוחות רבים. בתוך הרקמה שמרכיבה את הגיד ואת הטבעת ניתן למצוא שינויים הקרויים מטפלזיה כלומר, חלק מן התאים רוכשים תכונות של תאי סחוס בדומה לתאים אשר בדיסק הבינחולייתי בעמוד השדרה. התאים גדלים במספרם ובנפחם. משטח ההחלקה שבין הגיד והטבעת משתנה ונהיה בלתי סדיר.

מה הן התלונות של אצבע הדק ?

התלונה העיקרית היא של נקישה מכאיבה. הנקישה חמורה יותר בעיקר בשעות הבוקר אך עם ההחמרה היא יכולה להופיע בכל שעות היום ובאופן קבוע. כאשר המצב ממש חמור, הגבשושית שנוצרת בגיד אינה יכולה לחדור לתוך המעטת והאצבע “ננעלת” ביישור או בכיפוף.

מי נפגע מאצבע הדק ?

הרבה אנשים חושבים שאצבע הדק נגרמת מעבודה קשה, אך נראה שאין קשר בין שני אלה. התופעה מופיעה בד”כ בהדרגה, בעשור הרביעי עד השישי לחיים. היא שכיחה פי שתיים עד שלוש יותר בנשים והאצבע הרביעית נפגעת יותר מכל האחרות. אצל אנשים רבים קיימת מעורבות של מספר אצבעות בו זמנית.

כיצד מאבחנים אצבע הדק ? 

האבחנה נעשית ע”י שמיעת תלונותיו של הפציינט ובדיקתו. לרוב האנשים היסטוריה של נקישות מכאיבות ללא ספור חבלתי. לעתים ניתן למשש גבשושית מכאיבה בכף היד מעל מהלך הגידים. אין צורך בבדיקות עזר כלשהן כמו צילומי רנטגן, אולטרסאונד או אלקטרומיוגרפיה.

כיצד מטפלים באצבע הדק ? 

במקרים נדירים תופעת אצבע הדק חולפת מעצמה. תרופות אנטי דלקתיות, סדים, פיזיותרפיה וריפוי בעסוק, דיקור במחטים סיניות, רפואה טבעונית ועיסויים למיניהם אינם מועילים.
הזרקה של קורטיזון (שהינו חומר אנטי דלקתי) עוזרת במעל ל- 50% מן המקרים, למרות שלעיתים יש צורך ביותר מהזרקה אחת. ככלל, רצוי להימנע מהזרקת קורטיזון במקום אחד בגוף יותר משלוש פעמים שכן יש להזרקה תופעות לוואי כמו ניוון של הרקמה החיבורית. לעתים ההזרקה עוזרת לפרק זמן אך התופעה חוזרת. לעתים ההזרקה פותרת את בעיית הנקישה המכאיבה אך לא את כל התמונה כולה. במצב כזה יש מקום להתערבות ניתוחית.
כ- 50% מן המקרים נזקקים לניתוח. ככל שתקופת ההמתנה ארוכה יותר כך גדלים הסיכויים להתערבות ניתוחית. מכל הניתוחים זהו הפשוט ביותר אך לא פעם תהליך הריפוי הינו ממושך: האצבע נפוחה, כואבת ומתקשה בתנועות. הניתוח הינו אמבולטורי (כלומר ללא אשפוז ללילה), נמשך מספר דקות ובהרדמה מקומית. זריקת ההרדמה המקומית מכאיבה במידה קלה אך נסבלת לחלוטין. הכאבים לאחר הניתוח סבירים ביותר ורוב הפציינטים אינם נזקקים, לאחר הניתוח, מעבר לכדור לכאבי ראש.ניתן להשתמש ביד בעבודות קלות כבר למחרת הניתוח. התפרים מוסרים כעבור 5-7 ימים.
הסיכונים שבניתוח אצבע הדק מועטים (כ- 1%) : זיהום, כשלון בשחרור הנקישה המכאיבה, חזרה של הנקישה לאחר הניתוח ונזק למבנים אנטומיים שבשכנות . 

מה עושים בניתוח ?

לאחר הרדמה מקומית של אזור הניתוח עושים חתך בעור באורך של כ- 1 ס”מ. מגלים את הטבעת A1 וחותכים אותה לרוחב. חיתוך הטבעת מאפשר חלל גדול יותר לגידים ובכך למנוע את החיכוך והנקישה המכאיבה.

שאלות בנושא “אצבע הדק”

 1. מאת שחר יפה:

  בביקור שערכתי אצלך אתמול עם אצבע הדק המלצת לי על ניתוח כטיפול יחיד אפשרי.
  לעיל מוזכר ריפוי באמצעות הזרקת קורטיזון.
  למה לא לנסות את האופציה הזו לפני ניתוח?

  א.משום שברוב המקרים ההזרקה יעילה כאשר המחלה הינה בשלביה הראשונים ולא לאחר תקופה ארוכה של חודשים

  ב. משום שהזריקה ,ברוב המקרים, יעילה באופן זמני בלבד

  ג. אם בכל זאת תרצי לנסות- אין לי התנגדות לתת לך את הזריקה. אינך סובלת מסכרת?

  ד”ר גולדברג

 2. מאת גילה:

  מאת
  גילה בך: לפני כחודש וחצי עברתי ניתוח ב”אצבע הדק“,לאחר הניתוח הרופא הפנה אותי לפיזותרפיה ולריפוי ועיסוק.כחודש ימיםאיני מוותרת על שום טיפול ולפני כשבוע הודיע לי הרופאה שמטפלת בי בריפוי ועיסוק שאינה יכולה לטפל בי מסיבות אשיות ובשבוע זה גם חזרתי לעבודתי,לאחר יום עבודה אחד באמצע הלילה הרגשתי שהאצבע “ננעלת” לי שוב וכאבים נוראים.

  רצוני לדעת מדוע חזרו לי הכאבים והאם נכון שחזרתי לעבודתי?
  האם באפשרותך לעזור ולייעץ בדחיפות ? בתודה,גילה

  ההחלמה מניתוח אצבע הדק עשויה לעתים להימשך מספר חודשים. ממליץ לך להבדק מחדש אצל המנתח.

  ד”ר גולדברג

 3. מאת מליחי צוריאל:

  שבוע טוב וחודש טוב
  בביקור שערכתי אצלך ביום ה’ 15/02/2007 עם תלונה של “אצבע הדק” שהחלה לפני כחודשיים המלצת לי על ניתוח כטיפול יחיד אפשרי.
  בדפי ההסבר מוזכר שיש אפשרות ריפויבהזרקת קורטיזון .
  בתור טיפול ראשון אני מעונין לנסות אופציה זו לפני ביצוע ניתוח.
  מה דעתך ?

  להזרקת קורטיזון מגבלות שונות: עדיף לא להזריק בחולי סכרת; לא תמיד הוא פותר את הבעיה- ברוב המקרים לא; אם כן פותר- ברוב המקרים מדובר בהפוגה זמנית למספר חודשים; אם מדובר בבעיה שנמשכת זמן רב הסיכויים שההזרקה תעזור הם אפסיים. אם בכל זאת תרצה לנסות  אין לי התנגדות.

  ד”ר גולדברג
  תודה

 4. מאת נילי:

  אני סובלת מכאבים באצבע האינדקס, באיזור הציפורן שמלווה בצמרמורת. הדבר נמשך שבוע והכאב בא לידי ביטוי בעיקר בעבודה על המחשב (הדפסה) וכתיבה. אני מזכירה משפטית וסטודנטית לעיצוב גרפי ולכן אני חוששת מהחמרה במצב. מה עליי לעשות.

  שתי סיבות אפשריות  לסבלך: נוירומה או גלומוס טומור. ממליץ לך לגשת לכירורג יד על מנת למקד את הבעיה ולבצע ברור.תרפדי את קצה האצבע בספוגית בזמן העבודה

  ד”ר גולדברג

 5. מאת ליז:

  שלום,

  מאמש אני סובלת מכאבים עזים מתחת לציפורן אגודל יד שמאל, הרגשה של אצבע קשיחה וקושי לקפלה בגלל כאבים, בלילה נזקקתי למשככי כאבים בגלל עוצמת הכאב.
  יכול להיות שהסיבה היא מאמץ יתר? (עקב נקיונות לקראת פסח), לציין כי אני סובלת ממחלת עור בשם אפידרמוליזיס בולוזה ובעבר עברתי ניתוח לשחרור גידי אצבעות יד ימין, אמנם אחוז ההצלחה לא היה גבוה, אך בהחלט הרבה יותר טוב מקודם.
  הכאבים באגודל שמאל כעת מאד מעיקים, מה עליי לעשות?
  בברכה וחג שמח,
  ליז.

  אין ברירה: אם המצב ימשיך כך תצטרכי לפנות לבדיקה אצל כירורג יד. קיימות מספר אפשרויות אך לא ניתן להגדירן בלי בדיקה.

  ד”ר גולדברג

 6. מאת גדעון:

  יש לי אצבע הדק באגודל במשך השבועיים האחרונים.מלווה בכאבים חזקים ולעיתים גם נעילה . איזה טיפול עדיף ?

  לגשת לרופא ולדון איתו על האופציות השונות, בעד ונגד, ובהתאם לצרכים ולדרישות שלך .

 7. מאת מירב גבסי:

  אין לי אצבע ביד מה אני יכולה לעשות?

  שתי אפשרויות: האחת כלום והשניה להתיעץ עם כירורג יד לאחר שתבהירי לו את כל הפרטים: בת כמה את, ממתי אין לך אצבע (פגם מולד או מחבלה?),איזו אצבע בדיוק ובאיזו יד, מהי היד הדומיננטית שלך, במה זה מפריע לך מבחינה תפקודית, האם ההפרעה היא אסטטית בלבד, כמה את מוכנה להקריב על מנת לבנותה מחדש או אולי לבנות תותבת אסטטית בלבד וכו’ וכו’…

 8. מאת אבא מודאג:

  לבן שלי - בן שנתיים ושלושה חודשיים אבחנו ביד ימין אגודל הדק. נאמר שבגיל כזה יש צורך בהרדמה מלאה ושניתן לחכות עוד מספר חודשים אולם הניתוח בלתי נמנע. אכן נראה שאגודל יד ימין שלו “נתפסת” לפעמים בצורה מוזרה אולם אין לו נקישות ולא נראה שהוא סובל מכך.
  עד כמה אפשר להמתין עם הניתוח? אני ממש ממש לא רוצה הרדמה מלאה . יש סיכוי שזה יעבור מעצמו? יש סימן לכך שהניתוח הופך להיות הכרחי ומחוייב המציאות

  כ- 30% מהמקרים של אגודל הדק בילדים חולפים מעצמם עד גיל שנה. ניתן לחכות עם הניתוח עד גיל 4 מבלי שיגרם נזק לאצבע. בכל מיקרה עד גיל 4 חייבים לפתור את הבעיה. גם בגיל 4 צריך הרדמה כללית. אין מה לדאוג: מדובר בהרדמה קצרה מאד ושיטחית.האם האבחנה נעשתה ע”י כירורג יד?…שכן יש עוד מצבים מולדים באגודל שיכולים לבלבל את התמונה 

 9. מאת רחל:

  אני סובלת מזה שנים רבות משורש כף יד ימין. לפני כשנה הופיעה אצלי תופעת ה-טריגר פינגר באגודל יד ימין קיבלתי זריקת סטרואידים. כעבור חצי שנה התופעה חזרה על עצמה ושני אורטופדים המליצו לי לעבור ניתוח. באותו זמן ממש (לפני שנה) קיבלתי גם דלקת בגידים של יד ימין. קיבלתי גם זריקת סטרואידים בכתף ומאז אני מטופלת בפיזיוטרפיה ושאווה חמה לכף היד עם הטבות זמניות.
  אני עוסקת ביום יום בעבודות הקלדה ובטיפול בתיקים שמשקלם בממוצע חצי ק”ג (850 תיקים בתחום טיפולי) שנתלים על מסילות ואחת לחודש כולם בחוץ,וזאת בנוסף להוצאתם באופן שיגרתי בזמני קבלת קהל וטיפול בדואר שותף. אני עובדת 37 שנים באתו משרד.
  האם קיים קשר בין התופעות מהן אני סובלת סבל רב בפרט בלילות למקצועי ומה אתה ממליץ לי לעשות?
  בתודה מראש

  ניתוח לאצבעות הדק. אין בספרות המקצועית הוכחה חותכת וחד משמעית שבעיתך נגרמת מסוג בעבודה שאת מתארת.

 10. מאת רינת נונה, אמא מודאגת:

  ד”ר שלום רב!
  לבני בן השנה וחצי טריגר פינגר באגודל ימין מלידה. בביה”ח שניידר יעצו לנו על ניתוח.
  שאלותיי הן:
  1. האם לדעתך הניתוח הכרחי באם ילדי הוא שמאלי? בנוסף, לא נראה כי הדבר מפריע לו.
  2. האם ההרדמה מבוצעת באמצעות מסיכת גז? אנו מאוד חוששים מההרדמה.
  3. לדעתך, היכן כדאי לפי דעתך לבצע את הניתוח? בביה”ח שנייידר או אצל רופא פרטי?
  תודה וסליחה אם שאלתי ארוכה

  שלום רינת נונה, אמא מודאגת,
  1.מומלץ מאד לעשות את הניתוח עד גיל 3 שכו לאחר מכן נוצרת מגבלה משנית בפרק ואז יהיה צורך בניתוח הרבה יותר גדול לעומת עכשיו שמדובר בניתוח זעיר.
  2.אין מה לחשוש מהרדמה: מדובר בפעולה קצרצרה של כ-10 -5 דקות
  3. למיטב ידיעתי בבי”ח שניידר אין מומחה לכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת רותי:

  בת 55.מזה למעלה מ-30 שנה, אני נוהגת לשחרר אי נוחות באצבעות ע”י כיפוף ומשיכה.בחודשים האחרונים -ישנה נפיחות באגודל ימין ההולכת ומחמירה. כאב חלש מטריד, אך אין נעילה אלא מוגבלות בכיפוף.מה הטיפול, אם קיים, והאם אלה סימני ארטריטיס?תודה.

  שלום רותי,
  יתכן. את זקוקה לצילום רנטגן של היד ובדיקה ע”י כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 12. מאת אתי:

  בני בן השנה ושמונה חודשים סובל מאצבע הדק והוא נולד עם אגודל נעול ולא יכול לפתוח אותו. האם אתה מנתח גם דרך קופת חולים לאומית ואם כן עם איזה בתי חולים אתה עובד? ותוך כמה זמן אפשרי לעשות את הניתוח אם יש לי ביטוח משלים של קופת חולים?

  שלום אתי,
  כן.מרכז רפואי נתניה, מרפאת נ.א.ר.א רמת גן, אסותא פתח-תקוה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 13. מאת שולמית יוריסט:

  אני בת 76. כבר לפני כ-20 שנה סבלתי מכאבים חזקים באגודל ביד ימין, שגם התהפכה מספר פעמים בפרט בלילות. מלבד סד בלילה לא טיפלתי בזה והכאב החזק הפך במשך השנים לחלש מאד. לפני כשבוע בלילה, נסגרה לי אצבע רביעית ואינה נפתחת אלא בכאבים חזקים מאד ומיד נסגרת שוב. כשהיא סגורה היא לא כואבת אבל כשאני מנסה לפתוח אותה, הכאבים חזקים מאד. מלבד זאת שתי הידיים נרדמות בקצות האצבעות גם אם אני מחזיקה מכשיר טלפון ביד או מחזיקה את העכבר של המחשב. לאחרונה התחילו גם כאבים חזקים מאד באגודל יד שמאל. אני משתמשת בסד אך הכאבים ישנם. קיבלתי במרפאה שלנו (דיור מוגן - “פרוטיאה בכפר”) 5 זריקות וולטרן, אך ללא הועיל. קשה לי מאד להשתמש בידיים, להתרחץ, להתלבש, להסתרק וכו’. האם אני זקוקה לניתוח? בצילום רנטגן כתוב שיש לי CARPAL TUNNEL. אשמח לשמוע את תשובתך.
  תודה

  שלום שולמית יוריסט,
  לפי התיאור בשאלתך זו יתכן שאת כן סובלת מ- carpal tunnel בנוסף ל”אצבע הדק“. את חייבת להיבדק ע”י כירורג יד ולא אורתופד.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 14. מאת אהובה וכטנהיים:

  בס”ד
  שלום רב,
  אצל בני בן ה-3.5 שנים נמצאה טריגר פינגר באגודל ימני כאשר הוא ימני.הרופא ממליץ על ניתוח וטען שזה בלתי נמנע ויש לבצעו עד חצי השנה הקרובה.למותר לציין כי בני בעל מום לב כחלוני מורכב מסוג HLHS ועבר 2 ניתוחי לב פתוח כשבעתיד עליו לעבור ניתוח לב שלישי. יכולת התנועה של האגודל עדיין לא נפגעה , כלומר הוא מסוגל להזיז את האגודל , אך אינו מסוגל ליישר אותו.
  מה עלינו לעשות וכמה דחופה התערבות פולשנית שכזו במקרה של בני? אודה על תשובתך, בכבוד רב, אהובה

  שלום אהובה וכטנהיים,
  אני מסכים עם הרופא שממליץ על ניתוח. על מנת שלא תשארנה בעיות לתמיד באגודל רצוי לטפל בכך עד גיל 4 שנים, פחות או יותר. אולם, מאחר והניתוח נערך בהרדמה כללית (קצרה מאד) עליכם כמובן להתיעץ עם הקרדיולוג והמרדים לפני הניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת שלומי ירושלים:

  שלום רב,
  אני לאחר תאונת דרכים בה קיבללתי מכות יבשות, ואובחן אצלי “צליפת שוט”. לאחר שפיזיותרפיה לא עזרה לי במיוחד, כדי להקל על בעית הכאבים בצוואר, הלכתי למדקר סיני דרך קופת חולים. הדיקור נעשה במספר מקומות בגוף, בין השאר בנקודה מתחת לזרת יד ימין (בחיבור של האצבע עם כף היד). לאחר שני טיפולים חשבתי כאבים במקום, וביקשתי להפסיק את הדיקור שם, המשכתי בעוד שני טיפולים אח”כ, בהם נידקרתי במקומות אחרים שלא גרמו לכאב (בצוואר, בראש, ביד..). לאחר הטיפול השני הרגשתי גם כאבים בלילה בזרת, ומידי לילה הכאבים החמירו, היה קשה לי לכופף אותה, והיא ננעלה לי מספר פעמים. המצב נמשך כך שבועיים.

  שאלותי:
  האם ייתכן שהדיקור עלול היה לגרום לבעיה..?
  האם יש לי “טריגר פינגר”? מה עלי לעשות..?

  בברכה,

  שלומי

  שלום שלומי ירושלים,
  הדיקור גרם כנראה לסינוביטיס (דלקת המעטפת שעוטפת את הגיד ותפקידו ליצור נוזל בעל מקדם חיכוך נמוך על מנת לאפשר החלקה קלה של הגיד) של הזרת עם הופעת “טריגר פינגר”. בשלב זה מומלץ הזרקת קורטיזון להפחתת הכאבים והדלקת. הפסק הדיקורים במקום ופנה לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת אסי:

  לביתי בת השנה אבחנו אבצע הדק באגודל יד שמאל. האם קיימת דרך לנסות ולפטור את הבעיה באמצעות פיזיוטרפיה ובלא ניתוח?

  שלום אסי,

  לא.אולם יש לך זמן עם הניתוח עד גיל 3-4 וקיים סיכוי שהתופעה תחלוף מעצמה

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 17. מאת אוסנת:

  לפני יומיים גילינו שאגודל יד ימין של ביתנו בת השנה וחצי “נתקע”, רופאת הילדים איבחנה- אצבע הדק. היא הציעה שנפנה לאורטופד לניתוח. האם זה הכרחי ועד כמה זה דחוף?

  שלום אוסנת,
  עליכם לפנות לכירורג יד (אורתופד או פלסטיקאי שהתמחה בכירורגיה של היד ) ולא לאורתופד. הניתוח אינו דחוף אך עד גיל 3 רצוי לבצעו אם לא תהיה הטבה ספונטנית, על מנת שהמצב לא יתקבע לתמיד.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 18. מאת עפרה ניר:

  שלום.
  האצבע הרביעית- שלי ביד ימין ננעלת . שאלתי היא האם קיימת אפשרות לטפל בבעיה גם בדרך טיבעית , קרי, תזונה מסויימת ולחילופין אחת מתרופות הסבתא כניסיון לפתור את הבעייה לפני ניתוח.
  כרגע אני בולעת על פי המלצת רופא המשפחהetopa מ”ג400 2 כדורים ביום בהפרש 12 שעות אחד מהשני.
  מודה לכם על תשומת ליבכם.
  עפרה

  שלום עפרה ניר,
  אינני מכיר תרופות, תרופות סבתא,תזונה, דיקורים סינים וכו’ וכו’ שפותרות את הבעיה. אם יש הטבה כלשהי בעקבות הטיפולים הנל הרי זה לא בזכות הטיפול אלא מעצם העובדה שהתופעה חולפת מעצמה באחוז מסוים (קטן מאד) מעצמה. ניתן לעשות זריקת קורטיזון שמשפיעה לטובה אך בד”כ כעבור זמן מה תופעת הנעילה חוזרת. הדרך הטובה ביותר והקצרה ביותר היא ע”י ניתוח לשחרור הגיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת בתיה מושיוף:

  אובחנה אצלי בעיית אצבע הדק באגודל. אני סובלת מכאבים ואי יכולת לעשות תנועות פשוטות של סבוב מפתח, סגירת חזייה פתיחת קופסאות וכדומה. מתי מומלץ לגשת לניתוח? האם יש טעם להזריק, ללכת עם חבישה או לחכות מספר חודשים או לגשת מייד לניתוח ולפתור את הבעייה.

  שלום בתיה מושיוף,
  אם יש לך עודף זמן בחיים תעשי זריקות,תלכי עם חבישות,תחכי וכו’. אם את רוצה להתפטר מהבעיה עוד אתמול - גשי לניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת יוני ארביב:

  קיבלתי מכה על היד באמצע משחק כדורסל והאצבע שלי התעקמה. תחילה היא כאבה מאוד והיה קשה להזיז אותה, אך כעת היא זזה אך עברו כבר שבועיים ואינני מסוגל לקפל את האצבע עד הסוף. יש תחושה כאילו משהו התקשה בחולייה האחרונה.
  האם זו תופעה של אצבע ההדק? האם זה יעבור או שצריך טיפול?
  ומה הטיפול המתאים?

  שלום יוני ארביב,
  זאת איננה אצבע הדק. עשה צילום רנטגן מדויק של האצבע ופנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת שרי יהב:

  שלום לדר גולדברג,
  אני סובלת מטריגר פינגר רק לאחרונה (כשבועיים וחצי). קבלתי זריקה שהרגיעה לגמרי את הכאבים והנפיחות אבל לא את ה”קליקים”.היום שבוע בדיוק אחרי הזריקה והקליקים נמשכים רוב שעות היום. מה אתה ממליץ? תודה רבה
  אגב, האם אתה בהסדר עם שירותי בריאות כללית?

  שלום שרי יהב,
  אם הקליקים מפריעים לך- ניתוח הוא הפתרון הטוב ביותר.
  לשאלתך השניה: כן אני בהסדר ואת מקבלת החזר של 80% עבור הביקור, לפי מיטב ידיעתי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת שמוליק:

  לאחר קריאת המאמר שלך על אצבע הדק ,אני מניח שזאת ההגדרה המתאימה לסימפטומים שלי, מזה כ-6 חדשים בהדרגה האצבע הרביעית- המורה- הולכת ומתכופפת, אני לא מצליח ליישר אותה לגמרי כלל ובבוקר גם לא לכופף אותה, הקליקים התווספו לפני כחודשיים, קדמו לתופעות אלו שנה של נמול כף היד בשינה, זאת כף יד שמאל ואני שמאלי, אני בן 54 ללא מחלות מאובחנות אך עם בעיות עכול רציניות מזה 15 שנים, מדי פעם יש לי כאבים חולפים בברכיים או בכף הרגל, אני עובד עבודה פיזית (לא רצופה) והרגשה כללית טובה, חשבתי שזאת התחלה של דלקת פרקים, אבל עדיין לא ראיתי רופא, מה אתה מציע לי לעשות? והאם אתה חושב שזה יכול להיות חלק מדלקת פרקים? תודה, שמוליק, ירושלים

  שלום שמוליק,
  נראה לי שאתה סובל מ”תסמונת תעלת שורש היד” ו”אצבע הדק” שלעיתים מלוות דלקת פרקים אך בד”כ הן מופיעות בפני עצמן. ממליץ לך לעשות אמג, להיבדק אצל רוימטולוג לשלילת בעית פרקים ולפנות לכירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת שמעון ורזאגר:

  סובל מTRIGERFINGER מזה שלוש שנים.
  קיבלתי שלוש זריקות קורטיזון אשר החזיקו מעמד בין 8 חדשים לשנה ורבע.
  הזריקה האחרונה קיבלתי בדיוק לפני שנה והתופעה חזרה.
  הבנתי שלא רצוי להזריק מעבר לשלוש פעמים באותו המקום.
  האם האפרות המועדפת כיום היא ניתוח?
  האם במסגרת הביטוח המושלם של הכללית סוג זה של ניתוח מכוסה?
  לתשובתך אודה
  שמעון

  שלום שמעון ורזאגר,
  רק ניתוח. מכוסה ע”י הביטוח המשלים של הכללית
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת מיכל:

  מזה שבועיים אני סובלת מ-Finger Trigger. התחלתי טיפול שכולל פיזיותרפיה עם אמבטיות פרפין + כרית חימום.אני סובלת במיוחד בבוקר.הרופא רשם לי כדורי אוטופן שעדיין לא התחלתי לקחת.
  שאלתי: האם טיפול זה יכול לחסל את הבעיה לחלוטין, או שכדאי לגשת לשלבים יותר מתקדמים?

  בתודה

  מיכל

  שלום מיכל,
  בספק, אבל אל תתיאשי, אלא אם את רוצה לגמור אם זה מהר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת דורון:

  לד”ר גולדברג שלום.

  אני משתמש ביד ימין בעכבר בעבודתי מול המחשב.
  בתקופה האחרונה אני סובל מדקירות בקצה האצבע המקישה על הכפתור השמאלי של העכבר.
  ע”פ מה שקראתי אתה ממליץ על ניתוח כאפשרות לפתרון האפקטיבית ביותר.
  האם אוכל לחזור תפקוד מלא באותה האצבע בה בוצע הניתוח והאם אוכל לעבוד איתה באותה אפקטיביות שעבדתי איתה פעם , ואם אמשיך לעבוד איתה גם לאחר הניתוח האם המקרה עלול לחזור ?

  בברכה ,

  דורון.

  שלום דורון,
  צר לי, כנראה לא הבנת אותי. לא כתבתי בשום מקום שמומלץ ניתוח לדקירות בקצה האצבע.. יש קודם לעשות אבחנה ממה אתה סובל . אולי בשלב ראשון תחליף לעכבר מסוג ג’ויסטיק למספר שבועות?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת שוש:

  ד”ר שלום, אני סובלת מתופעה זו finger triger” מזה כשבועיים ואחרי טיפול אל 10 ימים באטופאן 600. האורטופד אמר לי שזו דלקת בגיד. כבר יומיים שהכאבים איומים והאצבע פשוט נשארת תקועה אלא אם אני משחררת אותה עם היד השניה ובכאבי תופת.
  הופניתי גם לפיזיוטרפיה. מה דעתך? האם ניתוח מסוכן? זוהי היד הדומיננטית אצלי.

  שלום שוש,
  אנא עייני באתר שלי “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת בתיה:

  לפני כחודש נפלתי ונחבלתי באצבע 1 עד היום האצבע נפוחה ויש לי הגבלה הכיפוף. עשיתי צילום ואין שבר. מה אתה ממליץ?

  שלום בתיה,
  בדיקה אצל כירורג יד:
  1. האם הצילומים נעשו בתנוחות נכונות?
  2. האם אין פגיעה ברצועות?
  3. האם הגידים עובדים?
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת שימשילשוילי נינו:

  חסר לי שתי אצבעותץ רוצה לעשות ניטוח ים יש אבשרותץ חסרים לי רק את המקום של ציפורן

 29. מאת ליאת:

  שלום.
  יש לי אצבע הדק בקמיצה של יד ימין ובקמיצה של יד שמאל.
  התופעה התחילה לפני 3 חודשים כשהייתי בחודש תשיעי בהיריון והיו לי בצקות בידיים. מאז עברתי ניתוח קיסרי לפני חודש וחצי ועדיין התופעה לא נעלמה. אני חושבת שהבצקות בידיים כבר נעלמו.
  האם מומלץ לחכות שהתופעה תעלם לבד? ואם כן כמה זמן?

  שלום ליאת,
  אם ההפרעות אינן משמעותיות והכאבים סבירים- אין חשש ואפשר לחכות אפילו חודשים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת גלית:

  שלום, אני בת 33 וילדיתי לפני כ 5 חודשים. לפני כחודשיים החלה לי תופעה של אצבע הדק באגודל של יד שמאל. אורטופד אמר שזו דלקת בגיד והמליץ על זריקה. אני חוששת כיוון שאני חולת קרוהן וקיבלתי בעבר המון סטרואידים, כך שאני מעדיפה ללא קורטיזון.
  האם יש דרך אחרת לטיפול בתופעה?
  ללא טיפול האם המצב יכול להחמיר?
  אם כן אעשה זריקה, כמה זמן אסור לי להפעיל את היד לאחר הזריקה?
  תודה
  גלית

  שלום גלית,
  הרבה יותר פשוט, מהר יותר ותוצאות טובות יותר אם תעשי ניתוח קטן ותתפטרי מזה.!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת גבע אבי:

  סובל מהנ”ל מעל חודשיים כולל כאבים לפנות בוקר וקושי לפתוח את האצבע מייד כשאנ י מתעורר כי היא מכופפת לחלוטין.מבקש להגיע אליך בדחיפות .מתי אפשר ?
  אפשר להשיג אותי גם 0523600016

  שלום גבע אבי,
  צור קשר עם המזכירה נאוה 050-5355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת דניאל:

  היי,שמי דניאל מימון ואני בת 11 ממזכ”ב,רציתי לדעת:איך נוצרות טביעות אצבעות,ולמה לכל אדם יש טביעות אצבע ייחודיות משלו?מחכה לתשובה ,דניאל

  שלום דניאל,
  בכף היד יש הרבה קוים ששימשו ומשמשים עד היום את האנשים שקוראים בכף היד (אין לזה שום הוכחה מדעית). העור בכריות של האצבעות בנוי מרכסים וועמקים ביניהם. הרכסים מהווים את תביעת האצבעו.למה יש לכל אדם תביועת אצבע מיוחדות לו לא ידוע אך זוהי עובדה שלא נמצאו בעולם שני אנשים עם תביעות אצבע זהות.
  תעייני באתר שלי בפרק “שפת היד” יש שם מצגת עם מספר תמונות מענינות בנושא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת אבי:

  ד”ר שלום,
  אני סובל מאצבע הדק מספר חודשים שברובם נעזרתי בסד , היום קיבלתי זריקה “דפו-מדרול”
  ולדבריי הרופא כדאי לעשות זריקה נוספת תוך 3 שבועות להגדלת סכוי להצלחה ,מה סכוי ההצלחה
  בזריקה שנייה \ ניתוח ? מה טווח הזמן המומלץ בין הזריקות?תופעות לוואי אחריי הזריקה ?

  תודה
  שנה טובה

  שלום אבי,
  נא להפנות את השאלה לרופא שהציע את הטיפול הנ”ל
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת צדקה מצרפי:

  שלום דר’
  ב 2.10קבלתי זריקת קורטיזון באצבע. ברצוני לדעת האם הזריקה היתה אמורה להעלים את הכאב..והנקישה מיד? אני חשה בשנוי קל ביותר ומכאן נובעת שאלתי?היתי אצלך בנוה איתמר..
  תודה וגמר חתימה טובה
  צדקה

  שלום צדקה מצרפי,
  כפי שהסברתי לך הזריקה יכולה להשפיע תוך מספר ימים. להיא אינה יעילה בכלל ואז הפיתרון הוא ע”י ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת אורה גולן:

  שלום דוקטור.יש לי כאבים באצבע 1יד ימנית קיבלתי אטופן ללא הועיל. לאחר מכן קיבלתי ארקוקסיה גם לא עזר. זריקת קורטיזון יש לי רגישות בעבר קיבלתי לגבי בעיה במרפק והיו לי תופעות לוואי. האם יש אפשרות לטיפול אחר זריקה או כדומה ואפשר להימנע מניתוח.?תודה רבה ושבוע טוב.

  שלום אורה גולן,
  מה האבחנה שלך? האם “אצבע הדק“? . אם כן - עדיף ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת עיני חיה:

  ברצוני לעבור ניתוח באגודל יד ימין רציתי לדעת כמה יעלה לי ניתוח מסוג זה
  היתי בבלינסון ושם צריך להמתין המון זמן
  מה דעתך
  דרך אגב אני בת 43

  שלום עיני חיה,
  תלוי באיזה מסגרת את רוצה לעשות את הניתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון 050-5355266 מזכירה נאוה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת שירלי רחמן:

  שלום ד”ר. ביתי בת שנתיים ו -5 חודשים. אורתופד ילדים איבחן אצלה טריגר פינגר באגודל יד שמאל ומיד המליץ על ניתוח. האגודל שלה מכופפת רוב הזמן ולאחרונה יצא לי להיתקל במקרים בהם נשמעה “הנקישה” האצבע לפתע התיישרה אך שוב חזרה למקומה ונשארה כפופה. ביתי לא מתלוננת על כאבים, נראה כי היא התרגלה לתנועה זו, כשיש נקישה והאצבע מתיישרת היא לא מפעילה את יד שמאל לכמה דקות עד ששוכחת. שאלתי היא האם טריגר פינגר אופייני לילדים? ובמידה ולא ננתח האם זה יגביל אותה יותר ככל שהיד תגדל? תודה אמא של עידן.

  שלום שירלי רחמן,
  אצבע הדק אצל ילדים שכיחה למדי. אם הבעיה אינה עוברת מעצמה מקובל לנתח ורצוי עד גיל 4 שנים. מדובר בניתוח זעיר אפקטיבי מאד ואין לך מה לחשוש.
  ד”ר גולדברג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת נחמה:

  שלום,
  עברתי ניתוח ב-17/02 - ולמרות שעברתי פיזיוטרפיה וריפוי בעיסוק, עדיין ישנם כאבים חזקים בשתי האצבעות שנותחו (אצבע 3+4) ועדיין אינני יכולה ליישר את האצבעות למרות שאני מבצעת את כל התרגילים הנדרשים להחלמה. האם זה נורמלי ? מהו הסיכוי שאוכל ליישר את האצבעות, וכמה זמן זה אמור לקחת בד”כ ?
  בתודה מראש

  שלום נחמה,
  פני בבקשה לכירורג שניתח אותך ויודע בדיוק מה נעשה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 39. מאת חיה דרור:

  שלום רב, עברתי ניתוח לתיקון “טריגר פינגר” לפני 5 שבועות. היד מתפקדת בסדר אך בשעות הלילה והבוקר יש תחושה של נפיחות שאינה מאפשרת קיפול מלא של האצבע- כולל האצבעות הסמוכות לה. יש רגישות בפרק של האצבע וכמובן באזור הניתוח. לא מקבלת טיפולי פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק. מבקשת לדעת האם תופעות אלו מוכרות אחרי הניתוח והאם הן יעלמו מעצמן.

  שלום חיה דרור,
  מוכרות ויעברו מעצמן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת גוטמן יהודה:

  שלום דוקטור

  אובחני ע”י שני מומחי כף יד כסובל מתיסמונת מנהרת כף היד
  ורציתי לדעת אם הניתוח של חיתוך הרצועה לא גורם לשום
  מיגבלה .

  תודה מראש
  יהודה

  שלום גוטמן יהודה,
  לא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת אלי:

  שלום דוקטור ….אני בן 51 כשאני מתעורר בבוקר יש לי כאבים עזים באגודל יד שמאל מזה כ10 ימים . לא הייה מאמץ ביד ולא דבר חריג האם חופעה זאת קשורה ללב ?. אין אני סובל בלב ! יש לי מדי פעם חנק עם לחצים בלב . שותה מהר מים כמה פעמים וחולף . תודה.

  שלום אלי,
  לא יודע לאמר לך על סמך התיאור שלך ממה אתה סובל. עדיף שתפנה לבדיקה .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת אורי גולדבך:

  שלום דוקטור.
  אובחנתי כסובל מתופעת אצבע הדק, וזאת בשתי האגודלים כשהכאב באגודל ימין קשה יותר.
  אני בן 54, ומתאמן 3 פעמים בשבוע בחדר כושר, חלק מהפעילות שימוש במשקולות, והגדלת מסת שריר, כמובן שהידיים משמשות כלי עזר רב באימון.
  שאלתי היא האם בעקבות טיפול או ניתוח ואחרי תקופת החלמה, אאלץ להפסיק פעילות זו, להמעיט שימוש בידיים , וכו’.

  שלום אורי גולדבך,
  ממש לא! רק בימים הראשונים שלאחר הניתוח עד שהרגישות המקומית תחלוף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת יוסי:

  אני בן 55 עובד במשרד.
  בחודש האחרון אני סובל מכאבים בשורש האגודל כולל נקישות של הגיד בנסיון של קיפול קצה עליון של האגודל, כל הפעלה של האגודל גורמת לי לכאב כולל כתיבה, הפעלת עכבר מחשב ופעולות יום יומיות אחרות.
  בבדיקה אצל רופא אורטופד של כף יד נאמר לי להמתין חודשיים ללא טיפול ואם זה לו עובר לבוא לקבל זריקת קורטיזון לאזור הדלקת.
  במידה וזה לא נרפא יש לבצע ניתוח.
  שאלתי ממה זה נגרם, האם יש טיפול נוסף, האם רצוי להפעיל את האגודל גם עם כאב , או להשאירו במנוחה, לאחר ניתוח האם הבעיה יכולה לחזור?
  תודה על תשובתך.

  שלום יוסי,
  1. לא ידועה הסיבה לאצבע הדק
  2. יכול לעבור מעצמו- נדיר, עשוי לקחת חודשים ארוכים.
  3. זריקה- אפקטיבית ב- 85% מהמקרים אך בד”כ התופעה חוזרת על עצמה כעבור מספר חודשים.
  4. ניתוח- הכי אפקטיבי אהבעיה לא חוזרת על עצמה. הניתוח קל, פשוט ואורך מספר דקות. לך על זה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת חסוי:

  לפני 3 חודשים הופיע אצלי כאב בכיפוף האצבע, באמה ביד שמאל ללא חבלה, בעיקר בבוקר לאחר חוסר תזוזה של האצבעות. וכן מופיע במהלך היום אם לא השתמשתי ביד כמה זמן. בצילום הודגם שינויים ניווניים. ביעוץ אצל כירוג כף היד הומלץ על ריפוי בעיסוק וטיפול תרופתי אנטי דלקתי. ביעוץ אצל אורטופד טען שזה טריגר פינגר ועשה לי זריקת הרדמה והפעיל כוח לשיחרור הגיד. נשמע “קנק” שטען שזה פתר את הבעיה. לאחר שעברה השפעת ההרדמה חשתי כאב חזק מאוד באצבע ונפיחות. היום למחרת הפעולה הנפיחות ירדה מעט אך אני לא יכולה לקפל כלל את האצבע בגלל כאב. האם הטיפול שקיבלתי מתאים? מה לעשות?

 45. מאת שגית שמואל:

  שלום רב!

  אני בת 38 עברתי תאונת עבודה שבה נחתכתי בחיבור של הבוהן לאצבע ועשיתי תפרים על מנת לאחד את החתך.
  אני נשארתי 10 יום עם חבישה ובתום העשרה ימים הוציאו לי את התפרים.
  קשה לי להזיז את האצבע יש לי כאבים בכל היד והאצבעות.
  הייתי אצל אורטופד והוא אמר לי שיש לי דלקת בכף היד.
  רציתי לדעת האם הדלקת היא כתוצאה מהחבישה ואי תיפעול היד והאצבעות. וממה נובעים הכאבים בבוהן ובשאר היד.

 46. מאת חני אפשטיין:

  דר גולדברג שלום
  לפני כשלושה חודשים הופיעו לי כאבים בבסיס האגודל הימני ולאחר מכן הופיעו כאבים גם בבסיס
  הזרת השמאלית, בהמשך החלה גם נעילה של הפרק באצבעות אלו מלווה בכאבים איומים. כיוון שאני סובלת גם מקרפל tunnel יחחסתי את הכאבים לתופעה זו. בקרתי אצל רופא מומחה לכף יד
  שהיה מאד סקפטי לגבי אפשרות ריפוי של אצבע הדק, היה אנטי הדיקור הסיני שאני י עושה באופן בוטה וגס ושלח אותי לפיזיותרפיה ואולטרהסאונד. נכון לעכשיו הכאבים עברו לאצבעות נוספות אך עדיין אין בהן נעילה כמו בשתי האצבעות בהן התחילה התופעה לראשונה, באגודל הימני איבדתי את היכולת לכופפו. התחלתי טיפולי פיזיותרפיה שנעשים בבית, ויש לי תור לאולטרהסאונד .
  גם הפיזיותרפיסט אמר שסיכויי ההצלחה בטיפול משולב של פיזיותרפיה ואולטרהסאונד הם 50% האם באמת אין לרפואה פתרון לאצבע הדק??
  האם קרפל tunnel גורמת או משפיעה על אצבע הדק?
  האם אתה עובד עם קופ”ח מכבי?
  בברכה
  חני

  שלום חני אפשטיין,
  עייני היטב באתר שלי בפרקים”תסמונת תעלת שורש היד” ו- “אצבע הדק“. כל התשובות לשאלותיך רשומות שם. כמו כן רשום עם איזה גורמים אני עובד (גם עם מכבי) ואיך ליצור קשר לקביעת תור. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת קליינבוים אליעוז:

  עברתי ניתוח ctrl ולאחר כחודשיים התחלתי לסבול מתופעת אגודל הדק .במקביל ,היד שנותחה החלה “להירדם ” כולה מהכתף ומטה בזמן היקיצה בבוקר. האם יש קשר בין האירועים ?

  שלום קליינבוים אליעוז,
  לא נראה לי שיש קשר אך כדאי שתפני לרופא המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת משה וקנין:

  שלום וברכה !
  אני בן 32 חולה סכרת נעורים כל התופעות שהסברתה פה על אצבעות הדק מופיעות אצלי היד שלי (יד ימין)בהתחלה הייתה נרדמת לי ,קיבלתי זריקת קורטיזון וזה עזר קצת היו תקופות שהצלחתי לקופף את האצבעות אחר כך אבל שוב חזרה לי התופעה שאינני יכול לקפל את האצבעות(מהאגודל שמאלה הצבעות ה3 וה4)הומלץ ניתוך בזמנו.
  יש לציין שעברתי בדיקה עיצבית(מכון מור)לפני כמה חודשים והייתה בעיה בתפקוד העיצבי ביד ימין.
  רציתי לדעת האם הניתוח פותר את הבעיה ב100% ולכמה זמן זה יכול להשפיע ?תודה מראש משה.

  שלום משה וקנין,
  הניתוח הוא האמצעי הטוב ביותר, במיוחד אם אתה סובל מסכרת נעורים. הפיתרון הוא לתמיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת חגי אמיר:

  לבן שלי (בן 3) אובחן אצבע הדק בבית חולים דנה (איכילוב). שאלתי האם בבית-חולים זה, לפי דעתך, יש מנתחים מספיק טובים לניתוח זה. ברור לי לגמרי, שאין ברירה אלה לבצע את הניתוח.
  תודה

  שלום חגי אמיר,
  יש בבית החולים איכילוב יחידה לכירורגיה של היד. פני אליהם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת לאה:

  שלום וברכה, אני אישה בת 56 ואני סובלת מכאבים בבוהן כף היד,
  אשר גורמים לי לחוסר קיפול של הבוהן, המלווה בכאב צורב.
  למי עליי לפנות במצב זה?.

 51. מאת לאה:

  שלום וברכה, אני אישה בת 56 ואני סובלת מכאבים בבוהן כף היד,
  אשר גורמים לי לחוסר קיפול של הבוהן, המלווה בכאב צורב.
  למי עליי לפנות במצב זה?.

  שלום לאה,
  לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת רוני:

  שלום !

  בתי בת ה-3.5 שנים עברה ניתוח בספטמבר האחרון ב-2 אגודליה שהיו מכופפים.
  לאחר הניתוח, הבחנתי בבעיה: כאשר היא מיישרת את האגודלים, בולטת לה עצם כלי כף היד.
  האם הניתוח אצליח? או שמה יש לעבור ניתוח נוסף? או שצריך פיזוטרפיה?
  או שהתופעה תסתדר מעצמה עם השנים?

  שלום רוני,
  כדאי שהרופא המנתח יראה את ביתך ויתרשם במה המדובר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת ניסים:

  שלום
  לבני שימלאו לו 5 שנים החודש התחילה תופעה של טריגר פינגר בבהן אחת , אח בבדיקה
  אצל האורטופד התברר שגם בבהן השניה יש לו את אותה בעיה למרות שהוא מעולם לא התלונן .
  האם המצב יכול להחמיר?
  והאם ניתוח זה הפתרון היחיד ?

  תודה

  שלום ניסים,
  הניתוח הוא הפתרון הקצר והטוב ביותר. לא דחוף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת ענת:

  שלום

  ביתי סבלה בגיל 11 מהטריגר פינגר לאחר הניתוח ביתי סבלה מנפיחות אצבעות פעם בחודש מתנפחת לה אצבע אחרת ולאחר מכן נשאר סימן האם זה קשור איך שהוא לניתוח שעברה ?

  בברכה ותודה ענת

  שלום ענת,
  אין קשר. פני לרוימטולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת עדן:

  שלום

  אני ילדה בביהס שעושה עבודת חקר על הטריגר - פינגר התוכלו לענות לי על שאלות הבאות:

  1 . מדוע אצבע או אגודל הדק הם מן התחלואים השכיחים ביותר ( מזה התחולים ) ?
  2. אם הייתי חולה במחלה לאיזה בתי חולים היית\ה ממליצ\ה לי ללכת עליהם ?
  3. האם בודקים את זה רק דרך תלונות של חולים בזה או שיש דרכים אחרות ?
  4. אם החולה נותח והוא הרגיש שוב כאבים ביד ונתפסת שוב האצבע מה הייתה ממליץ לעשות?

  תודה על היתייחסותך עדן

  שלום עדן,
  כדאי שתעייני באתר בפרק “אצבע הדק“. לשאלותיך:
  1. לא ידוע
  2.כל בית חולים שיש בו מחלקה,יחידה,שרות לכירורגיה של היד.
  3. דרך תלונות של החולים ובדיקה של הרופא.
  4. מצב שכזה הינו נדיר ביותר וכמעט שלא קורה. במידה שכן- לחזור על הניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת עדן:

  שלום

  מהו האמתח ?

  שלום עדן,
  מעטפת של הגיד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת אורן:

  שלום
  אני סובל כבר המון זמן מכאבים בבסיס הציפורן אצבע 4 שמאל
  עברתי לאחרונה בדיקת MRI תוצאה:גלומוס טומור
  האורטופד שלך אותי לכירורג יד התור נקבע ל15/02/2010
  בעוד 20 יום {אני כבר לא יכול לסבול את הכאב }
  בהפניה של האורטופד הוא רשם אפשרות לניתוח להוצאת גלומוס
  השאלה אים לחקות עוד 20 יום או לפנות למיון בבית חולים
  הכאבים בלתי נסבלים?

  שלום אורן,
  אף אחד בחדר מיון לא יעשה לך את הניתוח הזה (לטובתך….).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת אורן בן דב:

  שלום

  בשנת 2005 עברתי תאונת עבודה מנפילה מסוס, פרקתי את המרפק וכמו כן היה גם שבר בראש רדיוס, באותו היום עברתי ניתוח והיתי בגבס כשלושה שבועות ועדה רפואית כבעה משום מה שאני אקבל 10% נכות (וזאת למרות המלצה של פ”ר אנגל שהמליץ על 20% צמיתה-זאת לאחר שהביטוח הלאומי ביקש מכתב עדכני מפ”ר אנגל שאמר כי לא צריך עוד מכתב והוא עדין עומד מאחורי מה שהמליץ בעבר), וזאת למרות שועדה מטעם משרד העבודה קבעה כי אני מוגבל בעבודה פיזית ויכל לעבוד עד 6 שעות ביום.
  והועדה מטעם הביטוח הלאומי קבעה כי אין החמרת מצב וזאת בניגוד לכל התפסים הרפואיים שהגשתי שאומרים כי יש החמרת מצב וכי אני מוגבל בעבודתי ואני יכל היום במקצוע שלי לעבוד בהדרכה בלבד (כך שאיני יכל לעבוד משרה מלאה ואיני יכל להתפרנס בכבוד) יש לציין כי מאז התאונה לא חזרתי לעבודה מלאה עקב המיגבלה שלי.
  אם תוכל לעזור לי למי לפנות משום שביעוץ משפטי שקיבלתי הומלץ לי לפנות לרופא מומחה באופן פרטי ולהוציא מכתב המסכם את כל המצב כולל המלצות כדי שבמצב שזה יגיע לבית משפט יהיה אפשר להתוכח עם הביטוח הלאומי בהסתמך על המכתב ממומחה שיוכל להצביע בודעות על המיגבלה ועל המישתמע מכך.

  בתודה מראש
  אורן בן דב

  שלום אורן בן דב,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0505355266 נאוה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת פוגל רון:

  לפני כשנה עברתי ניתוח ביד ימין לשחרור התעלה הקרפלית. בדיקת emg שביצעתי לפני חודש העלתה כי הלחץ ביד זו פחת משמעותית.השאלה היא האם מחודש אוגוסטו 09 מועד ביצוע הניתוח יכול עדיין לחול שיפור נוסף או שהמצב כיום הוא כבר סטטי וקבוע. לאחר הניתוח סבלתי מאצבע הדק באצבע יד ימין וקיבלתי זריקת קורטיזון לפני כ-4 חודשים .התופעה חלפה בעקבות הזריקה ולפני כ-3 שבועות התחלתי לסבול מאצבע הדק באגודל יד ימין המנותחת. הרופא המטפל לא שש להזריק לי שוב ביד זו מאחר ולגרסתו הזרקה לאגודל יכולה להסתבך ולגרום לנזק גדול יותר .שאלתי השניה מה עליי לעשות כעת כדי לשפר את איכות חיי . אני סובל מאד ביומיום כי היד הזו דומיננטית. לתשובתך המהירה אודה.

  שלום פוגל רון,
  אינני יודע מה הייתה חומרת הנזק בעצב לפני הניתוח ועל כן קשה לענות על שאלתך. עדיף שתשאל את המנתח. לגבי אצבע הדק- אם אין הטבה ספונטנית, עדיף ניתוח .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת חגי אמיר:

  שלום רב
  בני עוד מעט בן שלוש וחצי עבר ניתוח להסרת אצבע הדק בשתי הידיים (אצבע 2). היום כיותר משבוע לאחר הניתוח האצבע ביד ימין מיושרת מקסימום כ- 70% והאצבע ביד שמאל נתקעת באופן די דומה כמו לפני הניתוח. מבחינתי אפילו זה החמיר. אם בעבר לפני הניתוח ההתקעות הייתה במהלך השינה. כעת ההתקעות נוצרת בצורה ספונטנית ע”י סגירת האצבע. כל פתיחה של האצבע מלווה בכאבים עזים. הניתוח בוצע ב”דנה”. לדברי המנתח יש צורך בפיזיוטרפיה לתיקון הבעייה, עוד אמר שיתכן שההתקעות נובעת בגלל בעייה גם בגידים בתוך האצבע עצמה (מקום שלדבריו הניתוח אסור, כי הוא עלול ליצור נזק לכל האצבע). ברצוני לדעת מה דעתך בעניין, והאם קיימת כאן בעייה שביכולתך לטפל. אם כן אשמח ליצור איתך קשר

  שלום חגי אמיר,
  דעתי היא שכשיש בעיה בשטח מסוים פונים למומחה באותו השטח ולא למי שאין זו מומחיותו……כשם שלא היית חושב לשלוח את אשתך עם בעיה גניקולוגית לכירורג כללי. פנה לבילינסון יש שם יחידה לכירורגיה של היד או לאיכילוב שם גם יש מומחים בכירורגיה של היד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת חגי אמיר:

  תודה על תשובתך. המנתח הוא מבית חולים איכילוב, והוא מוגדר כרופא של כף היד ממחלקת אורטופדיה כירוגית. הניתוח בוצע באיכילוב. האם לפי ניסיונך הניתוח נכשל או שזהו דבר טבעי וע”י פיזיוטרפיה האצבע תתרפא?

  שלום חגי אמיר,
  נראה לי מוזר..אינני יודע מה לענות לך במיוחד שלא הייתי בניתוח ולא בדקי את הילד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת ליאת:

  שלום,
  אני בשבוע 27 להריון, לפני כחודשיים החלו סימנים המעידים על סינדרום תעלה קרפלית כתוצאה אפשרית של בצקות. בהמלצת אורטופד רכשתי מונולוק ליד, שנתן פתרון מידי לבעיית ההירדמות הקשה של היד בלילות.
  לאחר שימוש של כשבוע וחצי בסד (לילות שלמים), נדמה שנוצרה בעיית לוואי של אצבע הדק - מה שאתה מתאר באתר תואם את תחושותיי. כרגע הכאב חזק מאוד ובעיקר לאחר מנוחה ובשעות הבוקר
  מה האפשרויות הטיפוליות המוצעות בפניי לאור ההריון? אני חוששת מהחמרה וממוגבלות שתפריע לי לטפל בתינוק
  תודה,
  ליאת: )

  שלום ליאת,
  לצערי אין הרבה טיפולים בזמן הריון שכן לא מומלץ זריקות קורטיזון או תרופות כלשהן. אם לא תוכלי לשאת את המצב יותר הפתרון האופטימאלי יהיה ע”י ניתוח קטן, בהרדמה מקומית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת מאיר:

  שלום !
  אני בן 58 ומזה כחודשיים במהלך השינה ,אצבע הקמיצה (הארוכה ) מתקפלת
  לגמרי .בבוקר אני מושך את האצבע כדי ליישרה .
  שמתי לב לקושי ולכאב מסוים בפרט בשבועיים האחרונים במהלך היישור .
  מה ניתן לעשות ומה הסיבה לכך ?
  בתודה לתשובתך.

  שלום מאיר,
  עיין באתר “אצבע הדק“. בשלב זה פיזיוטרפיה ו/או הזרקת קורטיזון עשויים לעזור. אם לא - ניתוח הינו הפתרון הטוב ביותר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת עופר בן דוד:

  שלום ד”ר.

  אני לאחר כשבועיים מניתוח טריגר פינגר בשתי אצבעות יד ימין.
  בוהן ואצבע שלישית ( אמצעית ) המצב בימים האחרונים הוא כאבים די חזקים למגע בנקודות הניתוח, אצבע אמצעית לא מתיישרת לאחור עם שאר האצבעות, והגיד שלה בכף היד מאוד מאוד
  מתוח ובולט. הטיפול אותו אני עושה הוא עיסוי בעזרת משחה ( פלדן - ג’ל Piroxicam 0.5% )
  שאלותי הן : האם זה מצב טבעי בתהליך ? מה עלי לעשות בנדון ? ומה משך הזמן הממוצע עד להחלמה סופית ?
  תודה ובברכה
  עופר

  שלום עופר בן דוד,
  עליך לפנות לרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת ציפי:

  שלום דר’
  אני סובלת כבר זמן רב מבעיית אצבע הדק באמה ביד ימין עדין לא קבעתי תור לניתוח אבל אני אמורה לעבור ניתוח במהלך חודש יוני הקרוב. אתמול הגעתי למרפאתה של אבי מי-דן מרכז לרפואה משלימה והאמת שהגעתי אליו להתייעצות בלבד. אבל הוא טיפל בי אתמול בדיקור ובעיסוי כף היד והרגשתי נפלא לאחר מכן. בבוקר כשקמתי עוד היו לי כאבים הרגילים של הבוקר. אי יכולת לכופף את האצבע אולם עכשיו אני מדפיסה בשתי הידיים מה שלא יכולתי לעשות בשבועות האחרונים בגלל הכאבים. האם לדעתך הטיפול המשלים יעזור לי או שאני חייבת לעבור ניתוח? אשמח מאד אם תענה לי בדחיפות כי אני צריכה לדבר היום אחה”צ עם האורטופד המנתח שלי לגבי דחיית הניתוח
  בברכה ובתודה
  ציפי

  שלום ציפי,
  בשביל ניתוח זעיר של 5 דקות את מוכנה לסבול כל כך הרבה חודשים, לבזבז זמן ולהתנסות בכל מיני טיפולים שלרוב עוזרים לזמן קצר ?…….
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת אלירן גנסיה:

  שלום דר’
  לפני כשבועיים שחקתי טניס שדה בצורה אינטנסיבית כמעט כל יום. כיום אני סובל מאצבע הדק בזרת. רופא המשפחה המליץ לי לתת מנוחה לאצבע ולמרוח וולטרן אימולג’ל אני כבר שבוע מורח וולטרן אך הבעיה לא חולפת מה לעשות ?
  האם כדאי לקבע את האצבע או דווקה להניע אותה ?

  שלום אלירן גנסיה,
  לא לקבע אך גם לא להעמיס עליה עומס. פנה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 67. מאת נורית:

  בתי בת ה 9 מתלוננת על כאבים עזים בכרית האגודל.
  תלונות על נקישה - נדירות.
  מדווחת על “פקיקת אצבעות” עם חברות - משיכה עצמאית של האצבעות עד להשמעת מעין “קליק” בתור משחק .
  האם יתכן כי בגילה מדובר על טריגר פינגר או שיתכן שמשחק משיכת האצבעות יצר נזק?

  שלום נורית,
  עדיף שכירורג יד יראה את ביתך לדעת במה המדובר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת גולדשטיין דוד:

  שלום דוקטור
  נותחתי בעצב המרידאני בחודש אוקטובר 2009 . לפני כחודש הופיעה לי תופעת אצבע הדק וכל הבוהן שלי ביד שמאל כואבת שאני רוצה למתוח אותה אחורה.האם יש קשר בן הניתוח לתופעה הנ”ל.והאם יש עוד אלטרנטיבה טובה מלבד ניתוח כגון אולטרה סאונד וכ”ו.
  תודה דוד גולדשטיין.
  אם תוכל מעט לתת לי הסבר במיספר מילים ואלי להפנות אותי כראות ענייך המיקצועיות.
  תודה מראש
  דוד

  שלום גולדשטיין דוד,
  אין קשר ישיר בין אגודל הדק לניתוח שעברת. פנה לרופא המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת קרן:

  שלום!
  אני בהריון שבוע 33 ומלפני כשבוע כל מפרקי האצבעות התחילו לכאוב לי בבוקר בכיפוף.ובמשך היום פחות אך גם.וקשה לי לעשות דברים הדורשים כח באצבעות.
  אני חושבת שאלו בעיקר מפרקי המטה קרפל בצד הכפי.
  בימים האחרונים התחילה לי תופעת הטריגר פינגר- אצבע הדק באצבע 4 בעיקר ביד ימין, אך גם בשמאל.וכאשר אני מפעילה את האצבע בעזרת היד השניה זה פוחת ואף עובר.

  רציתי לשאול האם זה יכול להיות בעיה חולפת שקשורה להריון? (יש לי מעט נפיחות באצבעות, הטבעות לא עולות)
  ומה אני צריכה לעשות עם זה?
  תודה!

  שלום קרן,
  בעיה חולפת. עם הלידה סביר שהכל יעבור. אין מה לעשות
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 70. מאת יעל:

  שלום רב,
  אני בת 21 עברתי ניתוח להסרת גושים פיברואדנומה לפני כ-3 שבועות.
  אני לא חושבת שזה קשור לשאלתי אך בכל זאת החלטתי לציין זאת.
  מזה כשבוע האגודל ביד שמאל קופצת בלי שליטה לפרקי זמן קצרים. ההרגשה היא כאילו כמו דופק באגודל. האם ידוע לך ממה זה יכול לנבוע?

  תודה רבה!

  שלום יעל,
  עייני באתר בפרק “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת חדוה:

  שלום ד”ר
  אני סוכרתית . לפני תצי שנה עברתי c.t.s בהצלחה. לפני כחודש התחילו לי סימפטומים
  של אצבע הדק באגודל היד שנותחתי.האם יש קשר לניתוח שעברתי ולבעית אצבע הדק?
  האם התופעות קשורות לסכרת?האם להמתין עד לניתוח-חודש הוא מספיק זמן לקבלת
  החלטה לניתוח?
  תודה מראש חדוה

  שלום חדוה,
  אין קשר. התופעה קשורה לסכרת. פרק הזמן עד קבלת ההחלטה אינו משנה לגבי תוצאות הניתוח אם לא מדובר בחודשים רבים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת אבי:

  שלום
  לפני מס ימים נסגרה עלי דלת רכב מסחרי המכה בעיקר אצבעות 3+4
  לאחר קרח הנפיחות ירדה עם לווי של כאבים חזקים
  בלילה התעוררתי מכאב חד מאוד והתברר לי שהצבע 3 תקועה למטה ללא יכולת לפותחה
  נשלחתי דחוף לצילום ללא ממצאה
  והתחלתי לחפש באתר התופעה מאוד מתאימה לאצבע הדק אבל לא היה לי שום תופעה כזו לפני
  האים יש קשר למכה האצבע נתקעת לי גם במהלך היום בלווי כאבים חזקים גם בישור מתוח
  ובקיפול עוד לפני הנעילה היא כואבת מאוד

  אודה על הכוונה

  שלום אבי,
  סביר שהתופעה בגלל החבלה. אם לא יחלוף מעצמו תוך מספר שבועות הפתרון הטוב ביותר יהיה ניתוח לשחרור הגיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת וליד:

  שלמ
  לפני חודשים עברתי תאונת עבודה
  נבגעתי באצבעות 3+4+5
  אצבע 3 היא שבר באצבע 4 היה כרע רצני במרכז A3והיתי זקוק לארבע תפירות
  אצבע 5 קבלתי מכה ללו ביצע
  לאחר חודשים המצב הו
  אצבע 3 + 4 אני לא יכול ללחוצ בהם אם אני מחזיק בחיפצ או מרים חפצ קבד
  מרגיש בקאבים חזקים בנוספ לזה אצבע 4 יש הגבלה בסגרה ומלובה בכוים
  אצבע 5 יש נפכות פנימית בעיצם וזה כואיב
  מה הו הטיפול הראוי
  תודה רבה מרוש

  שלום וליד,
  עליך לפנות לרופא המנתח שישלח אותך לפיזיוטרפיה וריפוי בעסוק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת מזרחי זהבה:

  ד”ר שלום רב,
  אמי בת 82 חולה סוכרתית, היא סובלת מאצבעות 2, 3 מכופפות בשתי כפות הידיים.
  לאחרונה הופיעו לה חתכים ויובש בכריות האצבעות , החתכים מדממים ולא נרפאים.
  בנוסף לזאת הופיעו לה בכפות הידיים יבלות שלא נרפאות.
  אמי כל הזמן שמה כפפות חד פעמיות והיא סובלת נורא כי זה מאוד כואב לה.
  מבקשת את עזרתך,
  תודה מראש,
  זהבה

  שלום מזרחי זהבה,
  צריך לגשת לכירורג יד לעשות את האבחנה וטיפול בהתאם. אולי הבעיה משולבת: גם של כירורג יד וגם של רופא עור?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת איילת:

  בתי בת שנתיים ושמונה חודשים, ובבדיקת אורתופד ילדים הפנו אותנו לביצוע ניתוח בבי”ח דנה לשחרור אצבע הדק. קראתי כי אפשר להימנע מניתוח במקומות שונים באינטרנט, האם לא כך כלפי ילדים? האם חייבים לעבור ניתוח בהרדמה מלאה? איך יודעים למי לגשת? ושהוא עשה ניתוחים כאלו לילדים? אנחנו ממש חוששים מהעניין, גם מבחינת ההחלמה לאחר הניתוח? כמה זמן החלמה בגיל כזה ומה דורש הטיפול שאחרי?
  תודה איילת

  שלום איילת,
  אין טיפול שמצרני בגיל הזה ומומלץ ניתוח. אין בכך דחיפות . העיקר שיבוצע ע”י כירורג יד מומחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת אבישי:

  ד”ר גולדברג שלום,
  יש לי אצבע הדק בקמיצת יד ימין (הדומיננטית) כ-3 חודשים. כואב, אבל נסבל. האצבע לא ננעלת (עדיין…). כירורג כללי רשם לי אתופן, לקחתי ולא עזר. מן ההסברים שלך אני מבין שעדיף ניתוח על פני זריקת diprospan (נאמר לי גם שזריקה כואבת יותר… האם זה נכון?). לגבי ניתוח יש לי כמה שאלות:
  1. בדרך כלל כמה זמן לוקח עד שאפשר לחזור לפעילות מלאה? אני מנגן בפסנתר וזה משמעותי לי.
  2. למרות שזה ודאי נדיר, האם חשש לפגיעה בעצב צריך להטריד אותי (אני משתמש באצבע הרבה - גם בכתיבה וגם לנגינה)?
  3. האם ניתוח לפתיחת טבעת A1 מתבצע במרפאתך, או רק בבית חולים? והאם ניתן להסיר את התפרים במרפאת קופת חולים, או שבכל מקרה חייבים לחזור אל המקום שבו הניתוח התבצע (גם אם זה בבית חולים)?
  4. בינתיים אני מורח 2-1 פעמים ביום וולטרן אמולג’ל על כף היד באזור A1. אני לא בטוח שזה ממש עוזר (כשאני חש הקלה אולי זה placebo…). האם וולטרן נמצא יעיל בהפחתת הדלקת, גם אם לא בריפוי מלא?
  בתודה ובברכה,
  אבישי

  שלום אבישי,
  1. 10-14 יום .
  2. לא, אם אתה עושה את הניתוח אצל כירורג יד.
  3. במרפאתי ועל ידי אלא אם אתה מעונין בהפניה לבי”ח צבורי (לא על ידי). הסרת תפרים אצלי (במידה ונותחת על ידי)
  4. אין טעם במריחות למיניהן וגם לא בכדורים. חבל על הקיבה שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת אבישי:

  ד”ר גולדברג שוב שלום,
  תודה על תשובותיך. ראיתי שאתה ברשימת המנתחים שבהסכם עם כללית מושלם ומבצע ניתוחים בהרצליה מדיקל סנטר, באסותא, במרכז רפואי רמת אביב ובנארא ברמת גן (שמתי לב שהעלויות עבורי שונות בכל מקום…).
  1. האם יש הבדל בין המקומות הללו מבחינת הטיפול הרפואי שאני מקבל ממך?
  2. האם לפני הניתוח עליי להיפגש אתך לבדיקה (אם לא, ממי אני אמור לקבל הפניה אליך? כירורג כף יד במרפאת קופת חולים?
  3. תוך כמה זמן מוציאים תפרים (האם לכך התכוונת בחזרה לפעילות מלאה תוך 14-10 יום)?
  תודה רבה,
  אבישי

  שלום אבישי,
  1.אין הבדל
  2. כן. אינך צריך שום הפניה. אם הינך בא דרך המושלם של הכללית, פשוט צלצל למרפאה בת”א או בנתניה והזמן תור. אם הינך בא דרך חברת ביטוח פרטית תאם את התור עם המזכירה נאוה 0505355266 .
  3. תפרים מוציאים ביום 7-10 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת שמואל:

  שלום ד”ר גולדברג
  יש לי אצבע הדק בשלוש אצבעות- בוהן שמאל, אצבע שלישית שמאל ואצבע רביעית ימין. קיבלתי כבר מספר זריקות קורטיזון בכל אתר. בנוסף לכך אני סובל מכאבים חזקים בשורש אצבע שניה -ימין וכן כאבים כמעט בכל יתר פרקי אצבעות הידיים. הכאבים חזקים במיוחד בבוקר לאחר השינה, עם קשיון לפתוח כפות הידיים שלוקח עד כחצי שעה. בבדיקת דם נמצא שאין לי דלקת פרקים שיגרונית וכן נאמר לי ע”י ראומטולוג מומחה כי אצבע הדק היא תוצאה של דלקת בגיד ועל מנת לרפא את אצבא ההדק צריך לטפל בדלקת קודם.
  1. האם יש מקום להתערבות ניתוחית כאשר מדובר ביותר מאצבע הדק אחת אלא בריבוי אצבעות ובשתי הידיים?
  2. האם הכאבים במפרקים האחרים של היד (ללא נקישה) הם גם בבחינת אצבע הדק?
  3. הואיל והאתופן לא עוזר להורדת הכאבים, מה כן יכול לעזור?

  סליחה על אורך השאלות, אודה על תשובתך

  בברכה
  שמואל בן- 64

  שלום שמואל,
  התשובה היא חיובית על כל שאלותיך. אם טיפול שמרני לא יעזור (מה שקורה ברוב המקרים) הפיתרון הוא ע”י ניתוח. פנה לבדיקה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת שיר:

  ד”ר גולדברג שלום ,
  אני תלמידה בת 15 ויש לי באצבע שלישית הארוכה גיד שכול פעם שאני כותבת הוא קופץ וזה גורם לי לכאבים לאיפה שהוא קופץ מה אפשר לעשות ? שלחו אותי לפיזיוטרפיה שם עשו לי לייזר וכל מיני דברים אחרים וזה עדיין לא עזר למה זה קורה ?
  אשמח אם תענה לי ..

  שלום שיר,
  אם תקראי בעיון את הפרק “אצבע הדק” באתר תביני מה קורה. במידה והפיזיוטרפיה לא עוזרת - כדאי לעשות זריקת קורטיזון. אם גם זה לא יעזור אז ניתוח קטן בהרדמה מקומית יהיה הפתרון הנאות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת שיר:

  שלום שוב ,
  קראתי כבר הכל מה שכתוב
  יש מצב שזה קשור לקליקים באצבעות ?
  ותוכל להסביר לי מה זה הזריקת קורטיזון ?

  תודהההה , שיר :)

  שלום שיר,
  1. אכן הקליקים קשורים לכך.
  2. קורטיזון היא תרופה בעלת תכונות אנטידלקתיות ומצליחה לפתור את הבעיה ב- 40% מהמקרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 81. מאת עידית:

  שלום

  מקריאת הכתבה יש לי שתי שאלות . כמה למעלה משנה יש לי אתת אותם קניקים באגודל שמאל . האורטופד (כירורג) שאיתו דיברתי שלך אותי להכנת סד ופזיוטרפיה . הדבר עזר מאט אך מידי פעם התופעה חוזרת . פעם בכמה חודשים יש כאב קל וחוסר נוחות שעבורת מעצמה . השאלה אם הדבר אינו מציק מאוד האם להתעלם ופשוט להשתמש בסד לכמה ימים ?

  שאלה שנייה ביד השנייה באצבע הראשונה יש לי כאב כמה חודשים אשר אינו עובר אם כי הוא מרמות שונות . הכאב הוא בעיקר בבוקר . מלווה בנוקושות וקושי בתנועה (יכולה לכופף את האצבע רק 50% )נעשו בדיקקות רנטגן וCT אשר לא גילו הרבה חוץ מצל סביב המפרק . באולטרסאונד התגלה נוזל סביב הגיד . אם חשד לדלקת . לדברי האורטופד שעקב אחרי המקרה יש חשד תהליך גידולי . לדברי מומחה כף היד שלא בדיוק בדק אותי אין דבר ממשי . אשמח לייעוץ כללי לגבי המשך טיפול .

  שלום עידית,
  אשמח לראותך במרפאתי עם כל בדיקות ההדמייה אשר ברשותך. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 82. מאת רוברט:

  שלום
  לפני מס שבועות הופיען לי תופעות של אצבע הדק ביד שמאל עד שלא הצלחתי לכופף את האצבע הרביעית עד הסוף (מוגבלות אך ללא כאבים) הופנתי לאורטופד והוא הזריק לי קורטיזון בכף היד.
  תוך כמה זמן זה אמור להשפיע? הוא טען שאין צורך בניתוח.ביד השנייה יש לי בבוקר קליק באצבע הימנית והוא נתן לי למרוח וולטרן.בנתיים עברו יומיים ואנני רואה שום שינוי.
  אני רוכב על אופנוע כבד והקלא’צ הוא ביד שמאל והיד במאמץ כ שעה ביום (חצי שעה בבוקר וחצי שעה בערב) האם נהיגה תחמיר את המצב?האם לא היה עדיף ניתוח?
  שאלתי אותו גם לגבי גלי הלם אך הוא פסל את זה לחלוטין.
  אשמח לקבל תשובות

  שלום רוברט,
  לאור הכתוב נראה לי שניתוח יהיה הפתרון האופטימאלי. פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. אם דרך קופה- ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  אם דרך חברת ביטוח פרטית בטלפון: 0505355266 (נאוה).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת ירדנה:

  תודה לך!
  קראתי את המאמר שלך על “אצבע הדק“. אני מבינה שככל שאקדים לעבור ניתוח כך ייטב. אני משערת שלא תהיה בעיה בהרדמה מקומית, באשר לקוצב לב. בוודאי אצטרך טיפול של אנטיביוטיקה, בגלל המסתם המיטראלי התותב שיש לי. האם אפשר להגיע אליך במסגרת מושלם פלטינום של הכללית, כלומר - הביטוח ישלם חלק גדול מהבדיקה שלך ומהניתוח עצמו? אתה יכול לומר לי באלו סכומים מדובר? כמובן שאתייעץ עם הקרדיולוג המטפל בי.
  תודה!

  שלום ירדנה,
  אפשר דרך המושלם. פני למזכירה נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 84. מאת אמיר:

  שלום.לאחרונה קיבלתי בבוהן של יד שמאל טריגר פינגר.
  לפני כששה חודשים נותחתי אצלך ביד ימין על דיפטרן בהצלחה ועל כך תודתי

  שאלתי :לפני שנתים קיבלתי קורטיזון לבוהן יד ימין והבעיה ניפתרה .האם עלי להביא הקורטיזון עמי כאשר אקבע תור אצלך ברמת -גן.
  האם רופא המישפחה יתן לי מירשם של קורטיזון לקראת ביקורי אצלך. ? תודה ובהערכה אמיר.

  שלום אמיר,
  אל תטרח: מתחת למרפאה יש בית מרקחת שעובד עם כל הקופות (פרט לכללית)…תבקש מרשם לדיפרוספן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 85. מאת אלי:

  האם התופעה יכולה להופיע בזרת או שהיא רק באגודל או באצבע?
  לי כנראה יש את התופעה בזרת!

 86. מאת דקלה:

  שלום רב,
  לפני כשבועיים בצעתי סקירת מערכות (אני בשבוע ה-18 להריון) והרופא הבחין ב-2 הידיים במנח שדומה מאוד לאצבע הדק.
  הוא לא קבע חד משמעית שזה זה ,כמובן שעליי לעבור בדיקות והיינו אצל יועץ גנטי גם.
  השאלה היא האם יכול להיות שאצל עובר ישנה תופעה של אצבע הדק ב- 2 כפות הידיים ומזהים את זה כבר באולטרסאונד?

  תודה,

  שלום דקלה,
  יש מצב של אצבע הדק מולדת וניתן כמובן לטפל בזה לאחר הלידה. אין לי נסיון באולטרסאונד מילדותי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת אורן:

  שלום.קראתי את המאמר ונראה שגם אני סובל מאצבע הדק באגודל.אני עובד בעבודה שבה אני מרים משקל כבד.האם אוכל להמשיך לעבוד בעבודה זו במידה ואצטרך ניתוח?

  שלום אורן,
  ללא ספק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 88. מאת ציפי סילוק:

  האם צריך להגיע אליך עם צילום, סיטי או כל ממצא אחר?
  לפי מה מחליטים זריקת קורטיזון או ניתחו?

  שלום ציפי סילוק,
  אצבע הדק הינה אבחנה קלינית- לא צילום, לא סיטי, לא MRI, לא בדיקות דם ולא אקג…..קורטיזון או ניתוח - לפי הבדיקה ולכן בדיקת החולה הינה הבסיס לכל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 89. מאת סילוק ציפי:

  שלום!
  תודה על תשובתך לשאלתי.
  ברצוני להוסיף ולשאול. האם יתכן כי הבעיה מופיעה בשני האגודלים?
  או שזה כבר מעיד על מחלה שונה?
  לתשובתך אודה!!
  ציפי

  שלום סילוק ציפי,
  יכול להופיע בשני האגודלים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת שרון:

  שלום,
  אני בת 43. בשבועיים האחרונים הופיע אצלי כאב באמה יד שמאל. בעיקר בלילה ובשעת ההתעוררות. כשאני מקבלת את האמה אני מרגישה סוג של נפיחות קלה בחלקה העליון.
  האם התיאור שלי מתאים ל”אצבע הדק“?
  תודה,

  שלום שרון,
  נראה לי שכן אך אין תחליף לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת מעיין:

  שלום ד”ר,
  ביתי בת שנתיים אובחנה עם אצבע הדק בשתי האגודלים לא הראתה סימנים שהיא סובלת או כואב לה , אובחנה ע”י אורטופד ילדים (לפי השאלות פה ניראה שאני צריכה ללכת לכירוג ילדים?…!?)
  נאמר לנו שהיא צריכה ניתוח (לצערי אין מנוס) אנחנו סובלים בתורשה מcmt מלומנין של השריר לא תקין וזה תורשתי האם יש קשר?
  מה תהליך האחלמה אצל ילדים כאלה קטנים? זה דורש גיבוס בשני הידיים (הניתוח יעשה בשניהם ביחד )
  תודה רבה מראש על העזרה
  אמא קצת אבודה…

  שלום מעיין,
  1. אין קשר למחלתכם לביןאצבע הדק.
  2. אין צורך בגבס
  3. עליכם לפנות לכירורג יד ולא לכירורג ילדים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 92. מאת שרון:

  שלום ד”ר גולדברג
  אני לא מצליחה לזהות נקישה ביישור האגודלים שלי, לפחות לא בחוש השמיעה. בהרגשה יש מעצור וזה לא הולך חלק. יש לי מגבלות לפתוח מכסים, להרים דברים בעלי משקל ואפילו לכתוב בעט. אכן בבוקר ובערב אני מתקשה יותר בקיפול או פתיחת האגודלים.
  על פי הצעת הפיזיוטרפיסטית אני משרה את הידיים במי מלח חמים פעמים ביום - עד כה לא עזר.
  1. האם יש קשר לניתוחי תעלה קרפלית בשתי הידיים?
  2. הצעת לאחד השואלים לגשת לכירורג יד מומחה - אני זקוקה להמלצה כזו. האם יש מישהו שאתה מכיר באזור הדרום - מרכז? האם תקבל אתה אותי? איפה אתה מנתח?
  3. האם התיאור שלי מתאים לאצבע הדק?
  תודה, שרון

  שלום שרון,
  1. יש קשר עקיף אך אין לזה משמעות.
  2. יש מרפאת ידיים בבי”ח סורוקה. עייני באתר של החברה הישראלית לכירורגיה של היד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם דרך חברת ביטוח תתקשרי למזכירה נאוה 0505355266 .
  3 . כן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת שלום:

  זה כחודש בבוקר לאחר שינה אני מרגיש בוהן יד ימין תפוסה בפרק העליון ואחר כך נקישה המלווה בכאב ושחרור האצבע ואחר כך במשך שעה עוד נקישות וקפיצות אך ללא כאב. כמו כן אצבע האמה יד ימין נוקשה קצת אך ללא קפיצןת וכאבים. לפני יומיים התחלתי להרגיש בבוהן יד שמאל התחלות של נקישות קלות. האם זה התחלה של דלקת פרקים או רומטיזם תודה

  שלום שלום,
  רוב הסיכויים שמדובר ב”אצבעות הדק”. עיין באתר בפרק “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 94. מאת רחל:

  בספטמבר האחרון טופלתי באצבע הדק באגודל ימין ע”י זריקת קורטיזון. היתה הקלה מיידית, אך במקביל היתה תחושה של התחלת הבעיה באגודל שמאל, שאכן התעצמה מאוד בנובמבר, וגם חזרה הבעיה באגודל ימין. עברתי 7 טיפולי פיזיותרפיה,בשני האגודלים, אך ללא הועיל. בבדיקות דם אין סמנים לדלקת פרקים. אני מוגבלת בפעילות 2 כפות ידי בשל האגודלים הכואבים וה”מתפרקים”. מנסה עיסויים בעזרת משחת טראומיל, אך גם זה לא מקל.
  אשמח לשמוע ממך מה עלי לעשות עם הבעיה כי אני מתחילה להתייאש. אני גרה בנהריה. האם יש בסביבתי מרפאה/רופא, המתמחים בבעיה?

  בברכה
  רחל

  שלום רחל,
  ניתוח. נסי בבי”ח בנהריה . אם לא, יש מרפאות ידיים בחיפה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת אילה:

  שלום רב,
  אבא שלי בן 68 ופרק את הכתף (יד שמאל) לפני כ-7 חודשים מאז ועד היום לאחר פיזיוטרפיה וטיפול באמצעות כדורים הוא לא יכול לקפל את האצבע והאגודל, כיום אומרים לו שאין טיפול ואין מה לעשות, האם מדובר ב”אצבע הדק” או שזה אכן נזק בלתי הפיך שלא ניתן לטפל בו, לתשובת אודה.
  אילה

  שלום אילה,
  מדובר בפגיעה באחד העצבים. אפשר כן לטפל בדבר באמצעות העברת גידים. עליו לפנות לכירורג יד ולא לאורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 96. מאת נאוה בן חיים:

  שלום רב,
  האם מצב כרוני של טניס אלבו יכול לגרום לכאבים/דלקת באגודל כף היד ?
  האם טיפול בגלי הלם שירפא את הטניס אלבו יגרום בעקיפין גם להקלה בכאבים אשר באגודלים ?

  שלום נאוה בן חיים,
  1. לא, יש לחפש סיבה אחרת
  2. לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת מירית:

  שלום רב,
  האצבע ביד שמאל מתחילה לכאוב לי בעיקר בשעות הערב וכואב לי בנקודה מסויימת בכרית האצבע בנוסף העצם מתחת לכרית (ככל הנראה מהנ”ל c3 ) כואבת לי ולוחצת כיאלו יש לי גומיה על העצם והכרית למעלה מתנפחת האם זה “אצבע הדק” ?

  שלום מירית,
  איך אוכל לדעת בלי לבדוק? פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת אשר ורדי:

  שלום

  האם ניתן לטפל בכף היד בשיטת פלדנקרייז בטיפול אישי.וכו?

  שלום אשר ורדי,
  אין סוף לדמיון הפורה…..
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת הדסה:

  שואלת עבור חברתי: חברתי השתמשה במקלדת של מחשב מיני קטן-לא ידעה שהמקלדת צפה-ומאוד רגישה-לא אמרו לה כשמכרו את המקלדת-ומעל שנה הקלידה ויעבדה עם אצבעות מקופלות ועם זרת מורמת ומקופלת באוויר-עכשעו נפגעה ביד ימין כולל בזרת יצמיםן ומפרקי האצבות- רופא הדסה קבע שיש לה דלקת בפרק וקיבלה ארטרייטיס-יש בארצות הברית הרבה תביעות על נזקים ממקלדות. האם אתם מעוניינים להיות מעורבים בזה-ולתת חוות דעת רפואיות ולתמוך במסכנים שנפגעו בידיים ? תודה הדסה

  שלום הדסה,
  לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת מוטי:

  שלום רב דר גולדברג,
  לפני כחודשיים התחילה לי תופעה שכאשר הייתי מתעורר בבוקר הייתי חש תחושת נימול באגודל וכאב חד בהנעתו שהיה חולף לאחר זמן קצר. ככל שחלף הזמן הכאב נהיה תדיר יותר ויותר והיה נמשך יותר זמן, כאשר מקור הכאב גם במגע הוא בשורש האגודל. לאחר זמן מה כל תנועה של האגודל כלפי מעלה או מטה הייתה מלווה בכאב עז. נכון להיום, האגודל שלי ממש תקוע במצב זקוף וכל נסיון להניעו מעבר לכך בלתי אפשרי וכרוך בכאב עז. אודה לחוות דעתך והמלצותיך לטיפול. בברכה, מוטי

  שלום מוטי,
  עיין באתר “מחלה ע”ש דה קרווין” ו-”תסמונת תעלת שורש היד”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת לאה:

  שלןם לך דר’
  אני סובלת תקופה ארוכה מתופעת “אצבע הדק” בשלוש מאצבעות כף יד ימין שלי. לפני שנה עברתי ניתוח להסרת גידול סרטני בשד הימני כולל הוצאת כלוטות לימפה.
  שאלתי: האם ניתן לנתח את כף ידי הימנית מבלי לגרום לנזק?
  בתודה - לאה

  שלום לאה,
  ניתן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת ציקי בלונדר:

  האם תופעת “אצבע הדק ” יכולה להרפא ללא ניתוח ? אני בת 53, סובלת מאצבע הדק מזה מספר חודשים באמה ביד ימין. אני מאלה שלא מסוגלות אפילו לחשוב על התערבות כירורגית. מה ניתן לעשות?

  שלום ציקי בלונדר,
  יכולה אך נדיר מאד ופרק הזמן עשוי להיות ממושך מאד באופן שיגרום לנזק משני למפרקי האצבע. פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


prednisolone et enceinte acheter sans ordonnance médicaments cystite dois-je prendre 10 ou 20 mg de cialis puis-je prendre deux 5 mg par jour acheter du Dilantin pfizer achat pharmacie france Dipyridamole pas cher forum downparadise achat pharmacie acheter du Tofranil pas chere 25 mg para que servir acheter Metformin livraison 48h chrono hcl 500mg tab achat Artane canada acheter original en france Diabecon vente libre pharmacie suisse achat générique en belgique les utilisations de ranitidine 150 mg 150 et grossesse cilostazol pletal prix achat en ligne de masculin vente de Evista pfizer durée de traitement vente Singulair sans ordonnance espagne générique à wal-mart paxil générique des images classe action canada vente Benicar generique france acheter sur internet regarder télévision diamox 250 mg doctissimo prévention mal des montagnes achat Augmentin en pharmacie acheter en ligne sans ordonnance accutane 50 mg par jour 10 mg résultats ne celebrex venir sous forme générique acheter achat Plavix générique en france quel est le generique du vente Ciplox en espagne peut on acheter du en pharmacie médicament de l'étude de cephalexin 500mg 500mg sans danger durant la grossesse achat Plendil pas cher vente libre espagne achat en ligne Zestoretic quebec team pas cher france canada hockey flagyl ovule effets secondaires que soigne le Dulcolax pas cher livraison rapide fleurs vente de pas chere Augmentin pas cher en ligne naruto 625mg prix mercure de la drogue achat Periactin vente sans ordonnance en pharmacie acheter Zyloprim sans ordonnance acheter sans ordonnance en france exelon au patch 4.6 mg prix acheter Avalide en pharmacie sans ordonnance quel est le nom générique acheter Azulfidine pas cher en ligne pas cher livraison rapide a domicile acheter Lukol en france pas cher maroc vente de V-gel pas cher forum acheter 100mg hyzaar 50 mg 12 5 mg comprimé pelliculé acheter en belgique ce qui ne clomid coût en afrique du sud 3 follicules 50mg achat Desyrel pfizer france vente libre acheter Naprosyn pfizer peut acheter sans ordonnance Claritin pas cher livraison gratuite achat en suisse ou au surinam dabigatran plus aspirin plus clopidogrel pas cher forum auto celadrin pas cher maroc hébdo vente libre espagne vente du Cystone en pharmacie acheter pas cher sans ordonnance acheter Femcare en ligne avis acheter livraison 48h chrono 2 lariam plongee interdit discount cialis 20 mg 20 mg doz Orlistat pas cher en ligne jeux d'action diet pills acheter en ligne amantadine pas cher avion playmobil achat en ligne generic vente de Shallaki pas cher vente libre suisse dulcolax avant ou apres manger acheter en ligne sans ordonnance vente prednisone 20mg posologie achat en belgique achat evista medication technician vente vidalxl costo nizoral shampooing vente suisse vente libre achat tofranil enuresie secondaire pas chers du tout provera 10 mg onglets 60 mg clomid et cycle de 21 jours et faim le moins cher des prix pour nexium pas cher en ligne jeux d'action Ralista pas cher forum doctissimo achat en ligne pas cher acheter Himcolin original prix vente suisse augmentin et mycose gland 250 mg effets secondaires ampicillin 500 mg pour injection generique pas cher paris posologie bactrim pour infection urinaire pas cher en ligne jeux gratuits en ligne cialis pharmacy reviews c'est quoi levitra 10 mg vs viagra 50mg baisse de prix effet indesirable lioresal achat en pharmacie sans ordonnance achat Cardura générique achat en ligne pas cher acheter Colospa ligne forum achat en ligne retard train voltaren 50 mg pilules dolo comprimés Protonix pas cher independent vente generique xeloda coût en inde vente posologie amoxicilline benadryl pas cher marques avenue agit en combien de temps Rumalaya pas cher forum downparadise achat en ligne quebecoise acheter Femcare forum discussion vente en tunisie styplon pas cher ici acheter du pas cher paris ou acheter Orlistat sans ordonnance à bruxelles vente en ligne achat Combivent en france vente pas cher achat Hyzaar generique achat effets singulair 4 mg granules effets secondaires mini granules 4 mg Abana pas chere voyage achat en ligne toulon sur relance clomid nolva effets secondaires sous achat en ligne Betapace achat achat en ligne quebec warez acheter Menosan 100mg prix achat en ligne de Nitrofurantoin pas cher livraison rapide fleurs acheter générique en ligne achat Nizoral en belgique costo de shampooing quand avez-zoloft générique aller générique australie abilify 5 mg 28 comprimé fiyatı pas chere assiette porcelaine achat Aldactone pharmacie belgique 100mg prix effets secondaires propranolol 120 mg arret de achat Voltaren pas cher en france prix de la rue vente de Alavert pas chere pas cher france canada acheter Biaxin générique en ligne filmtab 250 mg achat de Nizagara pfizer pas cher marquesboutique cefixime pas cher marques avenue achat en ligne pas cher achat en ligne Nimotop quebec acheter 100mg achat Penegra en ligne sans ordonnance acheter livraison 48h chrono motilium pharmacie pas cher index vente Benicar comparaison vrai pas cher en france Provera pas cher forum doctissimo contraception depo- effets secondaires quel est le générique luvox achat en ligne de pour achat pletal achat en ligne indications pneus Cytotec pas cher index avortement spontané Flagyl ER pas cher paris et candidose achat Propecia générique en ligne différence entre les génériques et de marque doxycycline vente libre immobilier la ce.cap 100mg metformin hcl er onglet 500 mg er achat pas chere quelle est la difference entre prednisone et prednisolone vente pfizer colchicine pas cher marques avenue achat en ligne ei8htball acheter du Arimidex pas cher forum achat en ligne forum que faire si 100mg de viagra doesnt work avez-vous d'avoir une ordonnance pour acheter du generique Albenza pas cher paris vente de pas cher en france acheter kamagra oral jelly belgique 100mg effets achat Adalat en ligne maroc vente sans ordonnance belgique Desyrel pas cher en pharmacie pas cher paris acheter Confido original en france pas cher france canada resultat aciclovir pour les yeux crème grossesse achat Lincocin pharmacie sans ordonnance achat 100mg pfizer le moins cher viagra générique avez-vous besoin d'une prescription pour féminin avortement cytotec douleurs generico o deltacortril ent prednisone 5mg effets secondaires pour angine où puis-je acheter viagra à seattle 100 mg durée minocycline achat achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Avalide livraison 48h chrono friche acheter sans ordonnance en france stromectol eureka santé effets indésirables du lamictal pour trouble bipolaire vente suisse vente libre acheter du Celexa pas chere acheter pfizer en ligne acheter silagra 100 mg acheter en ligne naruto valtrex enceinte herpès labial 2000 mg Avalide pas cher sans ordonnance pas cher forum voyage gasex pas cher voyages acheter sans ordonnance lipitor et générique achat 10mg en vente Zocor libre achat en ligne ranitidine et les pilules contraceptives acheter générique en pharmacie vrai Ayurslim pas cher pas cher livraison rapide a domicile vente entocort enemalta pas cher forum grossesse acheter Cozaar en france livraison rapide pas cher indeed prednisone 4 mg par jour 20 mg 54 760 acheter viramune truvada acheter du en pharmacie en france sandoz bupropion sr 100mg achat en ligne lpb ordonnance nizoral cream et maladie de cushing trazodone 50mg vs 100mg 50 mg images celebrex 200mg en afrique du sud acheter livraison 48h chrono 2 achat en ligne artane 5mg acheter pas cher belgique cialis générique ordonnance avis sur 10 cialis 20mg ale 4 st privé de prescription coût de glucophage 500 prix maroc classe pharmaceutique vente metoclopramide 10mg acheter en pharmacie strattera du canada acheter viagra avantages et inconvenients prix de walgreens prinivil pas cher avion low pas cher voyages evista pas chers voyage achat duree Sinequan pas cher en ligne pas cher maroc télécom moins cher cialis 20mg combien est coût à la cible achat en ligne motilium bébé posologie vente nourrisson constipation achat en ligne Sumycin quebec streaming acheter générique achat Prinivil belgique vente libre acheter du en france acheter Dulcolax en ligne comprimé acheter generique pas cher vente Citalopram sans ordonnance belgique hbr 20 mg celexa amitriptyline hcl 50mg onglet 25 mg opinie Nizagara pas cher forum routard acheter en ligne avis achat trazodone forum wawa x- 100 mg ai-je besoin d'ordonnance pour acheter valtrex prix de à walgreens voltaren comprimés de 25mg crème enceinte achat Abilify 100mg prix acheter sur internet regarder télévision achat saw palmetto acne vêtements pas cher avion acheter Omnicef sur internet avis pas cher avion playmobil cialis et insomnie acheter sur internet avis periactin prix maroc vente generique achat augmentin 1g posologie 2 fois par jour Actonel pas chere livraison rapide pas cher france canada prilosec vs prevacid coût puis-je acheter sur le comptoir Augmentin pas cher en ligne sur viber 625mg tbl reussite de grossesse avec clomid traitement provames et duphaston fluoxetine 160 mg en ligne à bas prix benicar pas cher ici mag acheter sur internet avis reminyl retard effets secondaires vente tunisie legislation vente libre Erythromycin suisse acheter gel topamax la posologie de ce type de troubles sera de 25 mg de m'aider à la perte de poids achat Phexin belgique vente prix vente Azulfidine suisse vente de en france vente V-gel belgique pharmacie generique pas cher forum micardis pas cher avion malaisie similar de plus 50 mg de prednisone, dose onglet 20 mg utilisée traiter vente Vantin france achat en ligne peut on arreter le methotrexate effet grossesse extra-utérine vente Erythromycin france ou assimilé pas cher forum construire acheter Clonidine en pharmacie forum achat en ligne effet achat Tofranil en france rapide pas cher avion rafale lamisil dermgel posologie pas cher maroczik le meilleur viagra naturel inde pas cher acheter du Fosamax pas cher paris achat en ligne 70 vente Phexin sans ordonnance espagne acheter générique en france viagra 100mg effets secondaires generique remboursé livraison le lendemain d'viagra générique comment marche le Avalide generique pas cher en france acheter pas cher en ligne 2 comprimés clomid jumeaux 75 mg effets secondaires propranolol 120 mg par jour 40 mg la thuoc gi Ventolin pas cher en ligne ma banque ca-languedoc pas cher forum auto vente de Minocycline en france qu'est-ce que l'apo- 100mg achat en ligne decadron sirop toux acheter du pfizer achat en ligne de Vantin naturel pas cher en ligne naruto est-il une différence entre wellbutrin xl et le générique générique pénurie puis-je prendre deux 8 mg zofran acheter sans ordonnance en france methotrexate le prix pneumopathie interstitielle sfr Mentat pas cher en ligne jeux multijoueurs achat himalaya achat Claritin pas cher france qu'est-ce que 10mg utilisé pour acheter du Cardura en belgique sans ordonnance vente tunisie achat Ampicillin en france rapide acheter sur internet vente du Cardizem en pharmacie achat pas cher acheter benicar 40 acheter 407 Detrol pas cher livraison rapide a domicile acheter sans ordonnance en france peut on prendre clomid enceinte acheter nolvadex uk xenical achat en ligne canadair les bienfaits du achat Tamoxifen en ligne france 10 mg coût cytotec prix des médicaments où acheter original philippines achat en ligne Desyrel quebecor pas cher en ligne pour l'emploi viagra générique pour la vente examen de l'achat de en ligne achat Tamoxifen générique en ligne générique prix acheter sinemet en ligne jeux multijoueurs achat parkinson rasagiline vente de Betapace pas chere acheter en pharmacie achat de Fucidin pfizer vente libre dhea peut on acheter du viagra en pharmacie sans ordonnance en belgique aliment qui remplace le Alavert pas cher forum auto acheter livraison 48h chrono film où puis-je acheter cytotec en cavite ovulation apres fausse couche vente Penegra en tunisie pas cher france canada rugby acheter Reminyl pas cher et rapide acheter forum acheter atarax 100mg en acheter générique Lasix pas chere voyage vente en ligne prêt à porter féminin vente cytotec misoprostol comprimés acheter pour avorter en france pourquoi utiliser seroquel xr vs marque générique vente allegra curtis immobilier non digérés pilules dans les selles Desyrel pas cher forum wawa acheter sur internet en suisse prednisone 10 mg utilisation à long terme 20 mg traitement achat Emsam generique achat en ligne mont effets indésirables prednisolone pas cher avion corée zetia prix de détail moins cher acheter Brahmi en ligne comprimé pas cher vol algerie achat Lasix livraison rapide effet secondaire du est zoloft bon pour le trouble panique comment descendre 50 mg achat Cyklokapron en france acheter generique pas cher prix viagra pharmacie luxembourg autre solution que le achat diflucan posologie smecta comment prendre le puis-je acheter chloramphenicol gouttes sur le comptoir acheter en ligne en france acheter Luvox en ligne en france est-il un générique pour peut on acheter Wellbutrin sans ordonnance pas cher forum hardware Avapro pas cher forum voyage 75 mg effets secondaires pose d'un stérilet et cytotec protocole ivg harga levitra 5mg vente Lipotrexate Aspirin pas cher france canada direct vente suisse achat Compazine pas cher en belgique acheter en france livraison rapide achat Benfotiamine pharmacie belgique achat en ligne de masculin achat en ligne Lasuna quebec team achat de en ligne prednisolone 5mg pilules pas cher en ligne naruto vente diltiazem biogaran paracétamol vente de en france acheter Aldactone livraison 48h chrono peugeot acheter pfizer sans ordonnance commande en ligne lamictal pas cher avion pas achat en ligne Lopid vente acheter 600 gsr exelon effets secondaires cardiaques achat belgique diltiazem) 60 mg tablette acheter en ligne prix du viagra 50 en pharmacie ses quoi le j code pour zyvox 600 mg vente en tunisie achat Dramamine canada achat en suisse acheter benicar 40 ans achat en ligne de générique achat Zenegra en belgique achat pharmacie comment acheter propecia royaume-uni achat en ligne 2015 achat Inderal livraison rapide achat en ligne stresser zyrtec cachet posologie où acheter singapour acheter bactroban nasal polyps pas cher marques vêtements clomid et il efficace enceinte pendant la prise de acheter Artane sans ordonnance en belgique vente indications nux trazodone sommeil pilules pas cher avion low coût de lipitor en canada prix de walmart achat Robaxin en ligne sans ordonnance acheter en pharmacie sans ordonnance est ce que le propecia marche graisse achat cafergot generic rndis achat en ligne pblv peut acheter Cardizem sans ordonnance vente generic flagyl famille d'antibiotique et enceinte ouest france furosemide achat en ligne de pfizer biaxin et infection urinaire vente france ou assimilé achat en ligne cozaar medication package achat en ligne medication blister acheter ditropan transpiration pieds pas cher en ligne irantv prix de abilify médicaments pour pas cher augmentin retard alcool vente libre suisse où acheter xenical au kenya vente difference achat artane danger wifi pas cher peut on acheter Aricept sans ordonnance achat pharmacie france prendre cymbalta soir achat livraison rapide acheter Sarafem sur internet regarder télévision achat pas cher en france lariam vente libre immobilier pas cher en ligne de mire generic4all kamagra 103 1 0 forum sur le vente zoloft sevrage allaitement stress post-traumatique ordonnance coût de viagra generique du au maroc acheter Eulexin livraison 48h chrono film acheter 100mg puis-je acheter cialis sur le comptoir au portugal pas cher forum fucidin achat en ligne leclerc achat pas cher en france acheter Isoniazid ligne forum peut on acheter sans ordonnance lamisil pilules pour les champignons des ongles pilules avant et après achat en ligne moduretic posologie célestène acheter en ligne canada cialis temoignage grossesse la formule ne viagra generico au cameroun cialis 5mg vente effet du temoignage achat en ligne pletal 100%mag acheter livraison 48h chrono 2 achat Serophene livraison rapide fleurs vente effets secondaires achat prograf dosage vitamine effets indésirables acheter Cymbalta pfizer en ligne tomber enceinte sous achat en ligne Zyban difference l'achat de au royaume-uni vente Paroxetine pfizer pas cher en ligne pour l'emploi cvs pharmacy lisinopril acheter livraison 48h chrono 2 acheter du Isoptin pfizer rr retarder 240 mg achat en ligne metoclopramide vidal médical achat en ligne primperan injectable Synthroid pas chere chaussure achat belgique vente libre prix du cialis en espagne est-il légal pour acheter en ligne en australie achat en ligne zetia organisation anniversaire meilleur prix achat Depakote pas cher en belgique achat en ligne effet indésirable lamictal et la grossesse achat en ligne forum auto achat citalopram en ligne jeux d'action vente de en ligne effets secondaires crestor 10 une alternative moins coûteuse aux acheter du Aldactone en pharmacie en france pour chute de cheveux acheter Inderal en ligne livraison 24h pas cher avion rafale vente cyklokapron posologie amoxicilline acheter internet forum achat Prednisone pfizer en ligne pour la vente royaume-uni acheter du Antabuse pas cher achat en ligne quebecos où acheter buspar achat 100mg prix est-il un générique de lexapro coût par pilule valsartan hydrochlorothiazide effets secondaires acheter en france acheter Bupron SR en belgique acheter original en france le coût de la doxycycline sans assurance vente en ligne france vente Minomycin sans ordonnance achat pas cher paris ce n'ventolin hfa coût 2mg dosage de comprimés où puis-je acheter orlistat 120mg pas cher livraison rapide cialis temoignages professional vs régulier Nolvadex pas cher forum routard achat en suisse résultat des elections en françe acheter Aciphex en ligne canada peut on acheter du en pharmacie achat en ligne Valtrex prix vrai pas cher trouble de la personnalité limite et l'utilisation de seroquel 25 mg trouble obsessionnel-compulsif sandoz lisinopril effet secondaire mylan 10 mg wellbutrin 150 mg surdosage 100 mg tablette est-il légal de commander viagra de canadian peut on acheter du sans ordonnance en pharmacie acheter Keflex sur internet pas cher avion malaisie acheter Atrovent en ligne comprimé inhalateur en ligne de la pharmacie Terramycin pas cher forum hardware pas chere chaussure procardia pas cher maroc football pas cher avion malaisie achat en ligne ginseng rouge effets secondaires vente de cipro collyre acheter sur internet en suisse rôle du plavix vente clopidogrel 75mg glucophage et goutte 1000 mg comprimé pelliculé sécable vente Finax chine achat pharmacie belgique 60 mg propranolol pour l'anxiété crise de panique Aristocort pas cher france canada foot feminin pas cher vol achat Dapoxetine en ligne france pas cher en ligne de mire buspar pas cher paris 15 mg de haut dapoxetine pas cher avion rafale achat pharmacie sans ordonnance zyprexa 10mg surdosage générique autorisé phenergan sirop posologie acheter du en pharmacie forme générique du xalatan pas cher en ligne irantv generique Zithromax pas cher quel est le nom générique pour achat Shallaki en ligne maroc vente espagne achat Finast pharmacie belge achat pas cher paris acheter plavix medication interaction programme de rabais Evista pas cher en ligne pour l'emploi acheter biphosphonate vidal Flagyl ER pas chere voyage vente ER en ligne france acheter du Emsam en pharmacie pas cher indexnikah acheter minocin acne achat acne shop ce augmentin mg ne viennent dans vente pharmacie acheter Trazodone insufflation erowid vente alli sur internet regarder télévision achat en ligne de naturel acheter Chloromycetin sur internet en suisse achat pas cher forum achat en ligne Antivert quebec team acheter pas cher en ligne achat en ligne augmentin antibiotique et soleil administrare bis de 400 mg achat finpecia cipla pas cher inde commander accutane en ligne à bas prix départ à 60 mg acheter xenical espagne acheter en ligne canada acheter Duphalac pas cher belgique pas cher en ligne ma banque ca-languedoc vente de Prograf pas cher en france achat en ligne difference Reminyl pas cher forum grossesse achat pas cher Vasodilan pas cher indexnikah acheter en france avec paypal hyperphagie trouble de l'alimentation wellbutrin dose de 175 mg generique Glucophage pas cher en france vente en belgique est-il une forme générique aricept achat livraison rapide colis achat Dramamine en suisse magasin de meubles lacs italiens achat en ligne de prix achat avodart forum wawa acheter pas cher belgique vente Pilex sans ordonnance belgique vrai pas cher en france was ist levitra 10mg vrai pas cher forum lasix effets secondaires achat en ligne de pour quesque levitra como tomar 10 mg Styplon pas cher france canada foot feminin pas chers achat en ligne Lioresal pas cher achat alcoolisme motilium et coeur achat en ligne sans ordonnance ou acheter Allegra sans ordonnance à bruxelles ordonnance d effets secondaires Celadrin pas cher forum pas chere marque acheter Orlistat en ligne forum achat belgique acheter kamagra gel meilleur site pour acheter achat Viramune en ligne france pas cher france canada rugby acheter requip parkinson maladie vrai pas cher en france achat Furosemide belgique achat en ligne mylan 40 mg Actonel pas cher en ligne pour l'emploi vente générique Cephalexin pas cher 250 mg d'alcool motrin 800 mg prix acheter feminin acheter propecia générique en australie prix le plus bas royaume-uni achat Astelin generique en france pas cher avion télécommandé effets secondaires de cephalexin 250 mg chez les chiens achat pharmacie belgique noticias viagra generico 24h livraison Ranitidine pas chere médicaments d'ordonnance effets secondaires de l'arrêt lexapro 20 mg vente generique france acheter propranolol ratiopharm et l'alcool acheter Ditropan pfizer achat ligne inox topamax programme d'aide à la prescription vente vente legislation vente libre Viagra suisse directions pour 100mg achat Lisinopril pas cher forum pouvez-vous prendre 40 mg de Mircette pas cher france canada direct pas cher marques chaussures achat prilosec otc am combien de temps prend l'ordonnance au travail 150 mg clomid jours 3-9 100mg chances de jumeaux achat chloramphenicol sigma achat en ligne de naturel vente Plavix en ligne tunisie durée du traitement acheter du Lipothin en ligne vente libre espagne paroxetine hcl 10 mg et glaucome Keftab pas cher france canada 2015 pas cher avion.fr acheter Prilosec pfizer france acheter original toradol pas cher avion vente sans ordonnance france Ashwagandha pas chere livraison rapide achat en ligne poudre generique Cardizem pas cher cd 360 mg prix pourquoi ne pas couper lipitor pilules en demi et goutte vente Carafate sans ordonnance en pharmacie acheter en france aldactone effets secondaires fatigue achat acne vêtements antibiotique biaxin bébé achat pas cher effet generique Benadryl pas chere 25 mg posologie pour les adultes puis-je acheter ventolin inhalateurs 100 et grossesse acheter du Hytrin en pharmacie achat en pharmacie en ligne coût de générique alesse 28 effets secondaires Voltaren pas cher index 100 mg 30 tablet fiyatı omnicef pas cher marques automobiles acheter en ligne comprimé Vasodilan pas cher sans ordonnance vente de en pharmacie générique clomid 50mg perte de cheveux achat de viagra en émirats arabes unis les comprimés de à vendre canada adalat retard et grossesse acheter retard des vente entocort lavement ayurvédique vente posologie solupred Paroxetine pas cher france canada 2015 pas cher marques avenue kmart viagra prix quand le coût de aller vers le bas acheter anafranil 100 acheter forum discussion achat Azulfidine 100mg achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Lamisil sur internet sur l'internet coût de la crème en inde vente Clonidine générique peut on acheter du en pharmacie achat en ligne risperdal forum downparadise 4 mg prix acheter Coreg pas cher belgique acheter epgv Aciphex pas cher paris nice achat Zyrtec pas cher 10 mg 20 film tablette yan etkileri Differin pas cher index vente suisse achat hyzaar 100 pas cher en pharmacie achat Vantin 100mg acheter du generique sur internet acheter Prinivil sur internet forum pas cher maroc ditropan pas cher marques vêtements acheter effets secondaires où acheter viagra en australie qui utilise amitriptyline gain de poids 100mg hcl 25 mg et alcool achat medrol en ligne jeux multijoueurs acheter pfizer belgique a quoi sert le medicament tegretol et lupus les médicaments génériques pour diovan hct 160/25mg celebrex demande remboursement vente interdiction effet secondaire de la pilule contraceptive alesse generique pas chere acheter Xeloda original en france achat en ligne canada effets secondaires du medicament arimidex liquide pour la vente pharmacie en ligne générique viagra sans ordonnance pharmacie achat en ligne atrovent inhaler définition pas cher france canada coupe du monde achat Ayurslim pas cher 30 livre sur 4 jr vente de en ligne tegretol avis et pilule glucophage régime alimentaire à propos de 500mg achat Keppra en ligne pas cher acheter du pas cher sur internet acheter Robaxin en ligne livraison 24h acheter en ligne en france générique bystolic 10 mg générique médicaments Zestoretic pas cher forum wawa vente de pas cher meilleur non prescription viagra effet et alcool acheter cialis légalement acheter en ligne l'irlande lexapro générique par rapport à arrêter de fumer 10 mg acheter aldactone acne studios calvitie vente Aspirin en pharmacie acheter original en france maigrir avec zyban acheter quand avez-générique protonix sortir vente en espagne vente de Dramamine pas cher en france ne besoin d'ordonnance claritin allergies de 24 heures comprimés de 10mg vente zyrtec prix canadien du viagra pas cher en france on a pas de pétrole mais des idées ne lexapro traiter le trouble d'anxiété sociale costco prix cymbalta et trouble épileptique remedio 60 mg minocycline acné avis vente de en ligne vente Erythromycin pharmacie effets secondaires 250mg comprimés acheter du Celadrin en belgique pas cher en ligne jeux multijoueurs prednisolone 15mg/5ml pour bébé le coût de la 5mg comprimés achat bystolic nebivolol temerit achat en france livraison rapide achat cystone himalayan acheter internet forum evista acheter en ligne du canada astelin pas cher avion disparu acheter original renagel 1600 mg vente sans ordonnance pharmacie duree effet levitra generico dr simi celexa humeur acheter 100mg achat Prednisone pas cher 10 mg une fois par jour viagra kamagra 100mg se faire prescrir du puis-je prendre 300 mg de wellbutrin sr à la fois 300 mg de perte de poids diovan amlo fixer 160 mg 5 mg vente de pfizer indinavir pas cher maroc carte achat en ligne vente provera 10 mg medroxiprogesterona depo et les troubles de l'humeur achat en ligne avodart forum grossesse acheter 100mg prix ivg cytotec echec combien de temps apres avoir pris la prise de la dose de 80 mg de lisinopril generic pas cher en france peut on acheter Micardis sans ordonnance plus 80 pret paroxetine 20 mg grossesse achat en ligne 20mg sans ordonnance