“אצבע הדק”

TRIGGER FINGER

מהי “אצבע הדק” ?

אצבע או אגודל הדק הם מן התחלואים השכיחים ביותר בכירורגיה של היד ונגרמים עקב נפיחות של הגיד בבסיס האצבע. הדבר מתבטא בנקישה מכאיבה בזמן כיפוף או יישור האצבע או האגודל. התופעה שכיחה במיוחד בהשכמה ובשעות הראשונות של הבוקר.אם המצב אינו מטופל הוא מחמיר בהדרגה והאצבע אינה יכולה להתיישר ולפעמים להתכופף ( נדיר יותר).הנקישה הפתאומית נקראת “triggering” וחוסר היישור או הכיפוף נקרא “נעילה”. בציור הבא ניתן לראות את מבנה כף היד במבט מן הצד הכפי. הגידים, בלבן, עוברים לתוך האצבע בתוך מנהרה שקרויה מעטפת הגיד.תפקידה של המעטפת לייצר נוזל שמטרתו לרכך ולהפחית את החיכוך בין הגיד לסביבתו בזמן תנועת האצבע מיישור לכיפוף. תחילתה של המעטפת קרויה טבעת A1 . שים לב לעורק (באדום) ולעצב (בצהוב) של האצבע. הם קרובים מאד לטבעות. הציור הבא מדגים את מערכת הטבעות בהגדלה:

תפקיד הטבעות להחזיק את הגיד צמוד לעצם ובכך לשפר את יעילות פעולתו. הדבר מאפשר שמירה על מבנה דק של האצבע וניצול מיטבי של הכוח מבחינה מכאנית.הטבעות מסווגות לשני סוגים: טבעות A (בהן הסיבים של הרקמה מסודרים לרוחב) וטבעות C (בהן סיבי הרקמה מסודרים בצורה מצלבת). טבעת A1 היא זו שמעורבת ב”אצבע הדק”. חלוקה דומה אך פשוטה יותר קיימת גם באגודל. באצבע הדק, קיימת נפיחות של הגיד שעובר בתוך הטבעת A1 . הנפיחות וגורמת לגיד “להיתקע” עד הרגע שכוח המשיכה של הגיד המיישר משחרר אותו ואז ניתן להרגיש את הנקישה שמלווה בכאב. לעתים קרובות הפציינט חושב שהפרק הוא זה שנוקש אך הנקישה שנוצרת היא של הגיד שמניע את הפרק ולא הפרק עצמו.

מה גורם לאצבע הדק ?
איננו יודעים מה בדיוק גורם ל”אצבע הדק” אך אנחנו יודעים מספר דברים. באזור טבעת A1 הגיד נתון לכוחות רבים. בתוך הרקמה שמרכיבה את הגיד ואת הטבעת ניתן למצוא שינויים הקרויים מטפלזיה כלומר, חלק מן התאים רוכשים תכונות של תאי סחוס בדומה לתאים אשר בדיסק הבינחולייתי בעמוד השדרה. התאים גדלים במספרם ובנפחם. משטח ההחלקה שבין הגיד והטבעת משתנה ונהיה בלתי סדיר.

מה הן התלונות של אצבע הדק ?

התלונה העיקרית היא של נקישה מכאיבה. הנקישה חמורה יותר בעיקר בשעות הבוקר אך עם ההחמרה היא יכולה להופיע בכל שעות היום ובאופן קבוע. כאשר המצב ממש חמור, הגבשושית שנוצרת בגיד אינה יכולה לחדור לתוך המעטת והאצבע “ננעלת” ביישור או בכיפוף.

מי נפגע מאצבע הדק ?

הרבה אנשים חושבים שאצבע הדק נגרמת מעבודה קשה, אך נראה שאין קשר בין שני אלה. התופעה מופיעה בד”כ בהדרגה, בעשור הרביעי עד השישי לחיים. היא שכיחה פי שתיים עד שלוש יותר בנשים והאצבע הרביעית נפגעת יותר מכל האחרות. אצל אנשים רבים קיימת מעורבות של מספר אצבעות בו זמנית.

כיצד מאבחנים אצבע הדק ? 

האבחנה נעשית ע”י שמיעת תלונותיו של הפציינט ובדיקתו. לרוב האנשים היסטוריה של נקישות מכאיבות ללא ספור חבלתי. לעתים ניתן למשש גבשושית מכאיבה בכף היד מעל מהלך הגידים. אין צורך בבדיקות עזר כלשהן כמו צילומי רנטגן, אולטרסאונד או אלקטרומיוגרפיה.

כיצד מטפלים באצבע הדק ? 

במקרים נדירים תופעת אצבע הדק חולפת מעצמה. תרופות אנטי דלקתיות, סדים, פיזיותרפיה וריפוי בעסוק, דיקור במחטים סיניות, רפואה טבעונית ועיסויים למיניהם אינם מועילים.
הזרקה של קורטיזון (שהינו חומר אנטי דלקתי) עוזרת במעל ל- 50% מן המקרים, למרות שלעיתים יש צורך ביותר מהזרקה אחת. ככלל, רצוי להימנע מהזרקת קורטיזון במקום אחד בגוף יותר משלוש פעמים שכן יש להזרקה תופעות לוואי כמו ניוון של הרקמה החיבורית. לעתים ההזרקה עוזרת לפרק זמן אך התופעה חוזרת. לעתים ההזרקה פותרת את בעיית הנקישה המכאיבה אך לא את כל התמונה כולה. במצב כזה יש מקום להתערבות ניתוחית.
כ- 50% מן המקרים נזקקים לניתוח. ככל שתקופת ההמתנה ארוכה יותר כך גדלים הסיכויים להתערבות ניתוחית. מכל הניתוחים זהו הפשוט ביותר אך לא פעם תהליך הריפוי הינו ממושך: האצבע נפוחה, כואבת ומתקשה בתנועות. הניתוח הינו אמבולטורי (כלומר ללא אשפוז ללילה), נמשך מספר דקות ובהרדמה מקומית. זריקת ההרדמה המקומית מכאיבה במידה קלה אך נסבלת לחלוטין. הכאבים לאחר הניתוח סבירים ביותר ורוב הפציינטים אינם נזקקים, לאחר הניתוח, מעבר לכדור לכאבי ראש.ניתן להשתמש ביד בעבודות קלות כבר למחרת הניתוח. התפרים מוסרים כעבור 5-7 ימים.
הסיכונים שבניתוח אצבע הדק מועטים (כ- 1%) : זיהום, כשלון בשחרור הנקישה המכאיבה, חזרה של הנקישה לאחר הניתוח ונזק למבנים אנטומיים שבשכנות . 

מה עושים בניתוח ?

לאחר הרדמה מקומית של אזור הניתוח עושים חתך בעור באורך של כ- 1 ס”מ. מגלים את הטבעת A1 וחותכים אותה לרוחב. חיתוך הטבעת מאפשר חלל גדול יותר לגידים ובכך למנוע את החיכוך והנקישה המכאיבה.

שאלות בנושא “אצבע הדק”

 1. מאת שחר יפה:

  בביקור שערכתי אצלך אתמול עם אצבע הדק המלצת לי על ניתוח כטיפול יחיד אפשרי.
  לעיל מוזכר ריפוי באמצעות הזרקת קורטיזון.
  למה לא לנסות את האופציה הזו לפני ניתוח?

  א.משום שברוב המקרים ההזרקה יעילה כאשר המחלה הינה בשלביה הראשונים ולא לאחר תקופה ארוכה של חודשים

  ב. משום שהזריקה ,ברוב המקרים, יעילה באופן זמני בלבד

  ג. אם בכל זאת תרצי לנסות- אין לי התנגדות לתת לך את הזריקה. אינך סובלת מסכרת?

  ד”ר גולדברג

 2. מאת גילה:

  מאת
  גילה בך: לפני כחודש וחצי עברתי ניתוח ב”אצבע הדק“,לאחר הניתוח הרופא הפנה אותי לפיזותרפיה ולריפוי ועיסוק.כחודש ימיםאיני מוותרת על שום טיפול ולפני כשבוע הודיע לי הרופאה שמטפלת בי בריפוי ועיסוק שאינה יכולה לטפל בי מסיבות אשיות ובשבוע זה גם חזרתי לעבודתי,לאחר יום עבודה אחד באמצע הלילה הרגשתי שהאצבע “ננעלת” לי שוב וכאבים נוראים.

  רצוני לדעת מדוע חזרו לי הכאבים והאם נכון שחזרתי לעבודתי?
  האם באפשרותך לעזור ולייעץ בדחיפות ? בתודה,גילה

  ההחלמה מניתוח אצבע הדק עשויה לעתים להימשך מספר חודשים. ממליץ לך להבדק מחדש אצל המנתח.

  ד”ר גולדברג

 3. מאת מליחי צוריאל:

  שבוע טוב וחודש טוב
  בביקור שערכתי אצלך ביום ה’ 15/02/2007 עם תלונה של “אצבע הדק” שהחלה לפני כחודשיים המלצת לי על ניתוח כטיפול יחיד אפשרי.
  בדפי ההסבר מוזכר שיש אפשרות ריפויבהזרקת קורטיזון .
  בתור טיפול ראשון אני מעונין לנסות אופציה זו לפני ביצוע ניתוח.
  מה דעתך ?

  להזרקת קורטיזון מגבלות שונות: עדיף לא להזריק בחולי סכרת; לא תמיד הוא פותר את הבעיה- ברוב המקרים לא; אם כן פותר- ברוב המקרים מדובר בהפוגה זמנית למספר חודשים; אם מדובר בבעיה שנמשכת זמן רב הסיכויים שההזרקה תעזור הם אפסיים. אם בכל זאת תרצה לנסות  אין לי התנגדות.

  ד”ר גולדברג
  תודה

 4. מאת נילי:

  אני סובלת מכאבים באצבע האינדקס, באיזור הציפורן שמלווה בצמרמורת. הדבר נמשך שבוע והכאב בא לידי ביטוי בעיקר בעבודה על המחשב (הדפסה) וכתיבה. אני מזכירה משפטית וסטודנטית לעיצוב גרפי ולכן אני חוששת מהחמרה במצב. מה עליי לעשות.

  שתי סיבות אפשריות  לסבלך: נוירומה או גלומוס טומור. ממליץ לך לגשת לכירורג יד על מנת למקד את הבעיה ולבצע ברור.תרפדי את קצה האצבע בספוגית בזמן העבודה

  ד”ר גולדברג

 5. מאת ליז:

  שלום,

  מאמש אני סובלת מכאבים עזים מתחת לציפורן אגודל יד שמאל, הרגשה של אצבע קשיחה וקושי לקפלה בגלל כאבים, בלילה נזקקתי למשככי כאבים בגלל עוצמת הכאב.
  יכול להיות שהסיבה היא מאמץ יתר? (עקב נקיונות לקראת פסח), לציין כי אני סובלת ממחלת עור בשם אפידרמוליזיס בולוזה ובעבר עברתי ניתוח לשחרור גידי אצבעות יד ימין, אמנם אחוז ההצלחה לא היה גבוה, אך בהחלט הרבה יותר טוב מקודם.
  הכאבים באגודל שמאל כעת מאד מעיקים, מה עליי לעשות?
  בברכה וחג שמח,
  ליז.

  אין ברירה: אם המצב ימשיך כך תצטרכי לפנות לבדיקה אצל כירורג יד. קיימות מספר אפשרויות אך לא ניתן להגדירן בלי בדיקה.

  ד”ר גולדברג

 6. מאת גדעון:

  יש לי אצבע הדק באגודל במשך השבועיים האחרונים.מלווה בכאבים חזקים ולעיתים גם נעילה . איזה טיפול עדיף ?

  לגשת לרופא ולדון איתו על האופציות השונות, בעד ונגד, ובהתאם לצרכים ולדרישות שלך .

 7. מאת מירב גבסי:

  אין לי אצבע ביד מה אני יכולה לעשות?

  שתי אפשרויות: האחת כלום והשניה להתיעץ עם כירורג יד לאחר שתבהירי לו את כל הפרטים: בת כמה את, ממתי אין לך אצבע (פגם מולד או מחבלה?),איזו אצבע בדיוק ובאיזו יד, מהי היד הדומיננטית שלך, במה זה מפריע לך מבחינה תפקודית, האם ההפרעה היא אסטטית בלבד, כמה את מוכנה להקריב על מנת לבנותה מחדש או אולי לבנות תותבת אסטטית בלבד וכו’ וכו’…

 8. מאת אבא מודאג:

  לבן שלי - בן שנתיים ושלושה חודשיים אבחנו ביד ימין אגודל הדק. נאמר שבגיל כזה יש צורך בהרדמה מלאה ושניתן לחכות עוד מספר חודשים אולם הניתוח בלתי נמנע. אכן נראה שאגודל יד ימין שלו “נתפסת” לפעמים בצורה מוזרה אולם אין לו נקישות ולא נראה שהוא סובל מכך.
  עד כמה אפשר להמתין עם הניתוח? אני ממש ממש לא רוצה הרדמה מלאה . יש סיכוי שזה יעבור מעצמו? יש סימן לכך שהניתוח הופך להיות הכרחי ומחוייב המציאות

  כ- 30% מהמקרים של אגודל הדק בילדים חולפים מעצמם עד גיל שנה. ניתן לחכות עם הניתוח עד גיל 4 מבלי שיגרם נזק לאצבע. בכל מיקרה עד גיל 4 חייבים לפתור את הבעיה. גם בגיל 4 צריך הרדמה כללית. אין מה לדאוג: מדובר בהרדמה קצרה מאד ושיטחית.האם האבחנה נעשתה ע”י כירורג יד?…שכן יש עוד מצבים מולדים באגודל שיכולים לבלבל את התמונה 

 9. מאת רחל:

  אני סובלת מזה שנים רבות משורש כף יד ימין. לפני כשנה הופיעה אצלי תופעת ה-טריגר פינגר באגודל יד ימין קיבלתי זריקת סטרואידים. כעבור חצי שנה התופעה חזרה על עצמה ושני אורטופדים המליצו לי לעבור ניתוח. באותו זמן ממש (לפני שנה) קיבלתי גם דלקת בגידים של יד ימין. קיבלתי גם זריקת סטרואידים בכתף ומאז אני מטופלת בפיזיוטרפיה ושאווה חמה לכף היד עם הטבות זמניות.
  אני עוסקת ביום יום בעבודות הקלדה ובטיפול בתיקים שמשקלם בממוצע חצי ק”ג (850 תיקים בתחום טיפולי) שנתלים על מסילות ואחת לחודש כולם בחוץ,וזאת בנוסף להוצאתם באופן שיגרתי בזמני קבלת קהל וטיפול בדואר שותף. אני עובדת 37 שנים באתו משרד.
  האם קיים קשר בין התופעות מהן אני סובלת סבל רב בפרט בלילות למקצועי ומה אתה ממליץ לי לעשות?
  בתודה מראש

  ניתוח לאצבעות הדק. אין בספרות המקצועית הוכחה חותכת וחד משמעית שבעיתך נגרמת מסוג בעבודה שאת מתארת.

 10. מאת רינת נונה, אמא מודאגת:

  ד”ר שלום רב!
  לבני בן השנה וחצי טריגר פינגר באגודל ימין מלידה. בביה”ח שניידר יעצו לנו על ניתוח.
  שאלותיי הן:
  1. האם לדעתך הניתוח הכרחי באם ילדי הוא שמאלי? בנוסף, לא נראה כי הדבר מפריע לו.
  2. האם ההרדמה מבוצעת באמצעות מסיכת גז? אנו מאוד חוששים מההרדמה.
  3. לדעתך, היכן כדאי לפי דעתך לבצע את הניתוח? בביה”ח שנייידר או אצל רופא פרטי?
  תודה וסליחה אם שאלתי ארוכה

  שלום רינת נונה, אמא מודאגת,
  1.מומלץ מאד לעשות את הניתוח עד גיל 3 שכו לאחר מכן נוצרת מגבלה משנית בפרק ואז יהיה צורך בניתוח הרבה יותר גדול לעומת עכשיו שמדובר בניתוח זעיר.
  2.אין מה לחשוש מהרדמה: מדובר בפעולה קצרצרה של כ-10 -5 דקות
  3. למיטב ידיעתי בבי”ח שניידר אין מומחה לכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת רותי:

  בת 55.מזה למעלה מ-30 שנה, אני נוהגת לשחרר אי נוחות באצבעות ע”י כיפוף ומשיכה.בחודשים האחרונים -ישנה נפיחות באגודל ימין ההולכת ומחמירה. כאב חלש מטריד, אך אין נעילה אלא מוגבלות בכיפוף.מה הטיפול, אם קיים, והאם אלה סימני ארטריטיס?תודה.

  שלום רותי,
  יתכן. את זקוקה לצילום רנטגן של היד ובדיקה ע”י כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 12. מאת אתי:

  בני בן השנה ושמונה חודשים סובל מאצבע הדק והוא נולד עם אגודל נעול ולא יכול לפתוח אותו. האם אתה מנתח גם דרך קופת חולים לאומית ואם כן עם איזה בתי חולים אתה עובד? ותוך כמה זמן אפשרי לעשות את הניתוח אם יש לי ביטוח משלים של קופת חולים?

  שלום אתי,
  כן.מרכז רפואי נתניה, מרפאת נ.א.ר.א רמת גן, אסותא פתח-תקוה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 13. מאת שולמית יוריסט:

  אני בת 76. כבר לפני כ-20 שנה סבלתי מכאבים חזקים באגודל ביד ימין, שגם התהפכה מספר פעמים בפרט בלילות. מלבד סד בלילה לא טיפלתי בזה והכאב החזק הפך במשך השנים לחלש מאד. לפני כשבוע בלילה, נסגרה לי אצבע רביעית ואינה נפתחת אלא בכאבים חזקים מאד ומיד נסגרת שוב. כשהיא סגורה היא לא כואבת אבל כשאני מנסה לפתוח אותה, הכאבים חזקים מאד. מלבד זאת שתי הידיים נרדמות בקצות האצבעות גם אם אני מחזיקה מכשיר טלפון ביד או מחזיקה את העכבר של המחשב. לאחרונה התחילו גם כאבים חזקים מאד באגודל יד שמאל. אני משתמשת בסד אך הכאבים ישנם. קיבלתי במרפאה שלנו (דיור מוגן - “פרוטיאה בכפר”) 5 זריקות וולטרן, אך ללא הועיל. קשה לי מאד להשתמש בידיים, להתרחץ, להתלבש, להסתרק וכו’. האם אני זקוקה לניתוח? בצילום רנטגן כתוב שיש לי CARPAL TUNNEL. אשמח לשמוע את תשובתך.
  תודה

  שלום שולמית יוריסט,
  לפי התיאור בשאלתך זו יתכן שאת כן סובלת מ- carpal tunnel בנוסף ל”אצבע הדק“. את חייבת להיבדק ע”י כירורג יד ולא אורתופד.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 14. מאת אהובה וכטנהיים:

  בס”ד
  שלום רב,
  אצל בני בן ה-3.5 שנים נמצאה טריגר פינגר באגודל ימני כאשר הוא ימני.הרופא ממליץ על ניתוח וטען שזה בלתי נמנע ויש לבצעו עד חצי השנה הקרובה.למותר לציין כי בני בעל מום לב כחלוני מורכב מסוג HLHS ועבר 2 ניתוחי לב פתוח כשבעתיד עליו לעבור ניתוח לב שלישי. יכולת התנועה של האגודל עדיין לא נפגעה , כלומר הוא מסוגל להזיז את האגודל , אך אינו מסוגל ליישר אותו.
  מה עלינו לעשות וכמה דחופה התערבות פולשנית שכזו במקרה של בני? אודה על תשובתך, בכבוד רב, אהובה

  שלום אהובה וכטנהיים,
  אני מסכים עם הרופא שממליץ על ניתוח. על מנת שלא תשארנה בעיות לתמיד באגודל רצוי לטפל בכך עד גיל 4 שנים, פחות או יותר. אולם, מאחר והניתוח נערך בהרדמה כללית (קצרה מאד) עליכם כמובן להתיעץ עם הקרדיולוג והמרדים לפני הניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת שלומי ירושלים:

  שלום רב,
  אני לאחר תאונת דרכים בה קיבללתי מכות יבשות, ואובחן אצלי “צליפת שוט”. לאחר שפיזיותרפיה לא עזרה לי במיוחד, כדי להקל על בעית הכאבים בצוואר, הלכתי למדקר סיני דרך קופת חולים. הדיקור נעשה במספר מקומות בגוף, בין השאר בנקודה מתחת לזרת יד ימין (בחיבור של האצבע עם כף היד). לאחר שני טיפולים חשבתי כאבים במקום, וביקשתי להפסיק את הדיקור שם, המשכתי בעוד שני טיפולים אח”כ, בהם נידקרתי במקומות אחרים שלא גרמו לכאב (בצוואר, בראש, ביד..). לאחר הטיפול השני הרגשתי גם כאבים בלילה בזרת, ומידי לילה הכאבים החמירו, היה קשה לי לכופף אותה, והיא ננעלה לי מספר פעמים. המצב נמשך כך שבועיים.

  שאלותי:
  האם ייתכן שהדיקור עלול היה לגרום לבעיה..?
  האם יש לי “טריגר פינגר”? מה עלי לעשות..?

  בברכה,

  שלומי

  שלום שלומי ירושלים,
  הדיקור גרם כנראה לסינוביטיס (דלקת המעטפת שעוטפת את הגיד ותפקידו ליצור נוזל בעל מקדם חיכוך נמוך על מנת לאפשר החלקה קלה של הגיד) של הזרת עם הופעת “טריגר פינגר”. בשלב זה מומלץ הזרקת קורטיזון להפחתת הכאבים והדלקת. הפסק הדיקורים במקום ופנה לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת אסי:

  לביתי בת השנה אבחנו אבצע הדק באגודל יד שמאל. האם קיימת דרך לנסות ולפטור את הבעיה באמצעות פיזיוטרפיה ובלא ניתוח?

  שלום אסי,

  לא.אולם יש לך זמן עם הניתוח עד גיל 3-4 וקיים סיכוי שהתופעה תחלוף מעצמה

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 17. מאת אוסנת:

  לפני יומיים גילינו שאגודל יד ימין של ביתנו בת השנה וחצי “נתקע”, רופאת הילדים איבחנה- אצבע הדק. היא הציעה שנפנה לאורטופד לניתוח. האם זה הכרחי ועד כמה זה דחוף?

  שלום אוסנת,
  עליכם לפנות לכירורג יד (אורתופד או פלסטיקאי שהתמחה בכירורגיה של היד ) ולא לאורתופד. הניתוח אינו דחוף אך עד גיל 3 רצוי לבצעו אם לא תהיה הטבה ספונטנית, על מנת שהמצב לא יתקבע לתמיד.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 18. מאת עפרה ניר:

  שלום.
  האצבע הרביעית- שלי ביד ימין ננעלת . שאלתי היא האם קיימת אפשרות לטפל בבעיה גם בדרך טיבעית , קרי, תזונה מסויימת ולחילופין אחת מתרופות הסבתא כניסיון לפתור את הבעייה לפני ניתוח.
  כרגע אני בולעת על פי המלצת רופא המשפחהetopa מ”ג400 2 כדורים ביום בהפרש 12 שעות אחד מהשני.
  מודה לכם על תשומת ליבכם.
  עפרה

  שלום עפרה ניר,
  אינני מכיר תרופות, תרופות סבתא,תזונה, דיקורים סינים וכו’ וכו’ שפותרות את הבעיה. אם יש הטבה כלשהי בעקבות הטיפולים הנל הרי זה לא בזכות הטיפול אלא מעצם העובדה שהתופעה חולפת מעצמה באחוז מסוים (קטן מאד) מעצמה. ניתן לעשות זריקת קורטיזון שמשפיעה לטובה אך בד”כ כעבור זמן מה תופעת הנעילה חוזרת. הדרך הטובה ביותר והקצרה ביותר היא ע”י ניתוח לשחרור הגיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת בתיה מושיוף:

  אובחנה אצלי בעיית אצבע הדק באגודל. אני סובלת מכאבים ואי יכולת לעשות תנועות פשוטות של סבוב מפתח, סגירת חזייה פתיחת קופסאות וכדומה. מתי מומלץ לגשת לניתוח? האם יש טעם להזריק, ללכת עם חבישה או לחכות מספר חודשים או לגשת מייד לניתוח ולפתור את הבעייה.

  שלום בתיה מושיוף,
  אם יש לך עודף זמן בחיים תעשי זריקות,תלכי עם חבישות,תחכי וכו’. אם את רוצה להתפטר מהבעיה עוד אתמול - גשי לניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת יוני ארביב:

  קיבלתי מכה על היד באמצע משחק כדורסל והאצבע שלי התעקמה. תחילה היא כאבה מאוד והיה קשה להזיז אותה, אך כעת היא זזה אך עברו כבר שבועיים ואינני מסוגל לקפל את האצבע עד הסוף. יש תחושה כאילו משהו התקשה בחולייה האחרונה.
  האם זו תופעה של אצבע ההדק? האם זה יעבור או שצריך טיפול?
  ומה הטיפול המתאים?

  שלום יוני ארביב,
  זאת איננה אצבע הדק. עשה צילום רנטגן מדויק של האצבע ופנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת שרי יהב:

  שלום לדר גולדברג,
  אני סובלת מטריגר פינגר רק לאחרונה (כשבועיים וחצי). קבלתי זריקה שהרגיעה לגמרי את הכאבים והנפיחות אבל לא את ה”קליקים”.היום שבוע בדיוק אחרי הזריקה והקליקים נמשכים רוב שעות היום. מה אתה ממליץ? תודה רבה
  אגב, האם אתה בהסדר עם שירותי בריאות כללית?

  שלום שרי יהב,
  אם הקליקים מפריעים לך- ניתוח הוא הפתרון הטוב ביותר.
  לשאלתך השניה: כן אני בהסדר ואת מקבלת החזר של 80% עבור הביקור, לפי מיטב ידיעתי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת שמוליק:

  לאחר קריאת המאמר שלך על אצבע הדק ,אני מניח שזאת ההגדרה המתאימה לסימפטומים שלי, מזה כ-6 חדשים בהדרגה האצבע הרביעית- המורה- הולכת ומתכופפת, אני לא מצליח ליישר אותה לגמרי כלל ובבוקר גם לא לכופף אותה, הקליקים התווספו לפני כחודשיים, קדמו לתופעות אלו שנה של נמול כף היד בשינה, זאת כף יד שמאל ואני שמאלי, אני בן 54 ללא מחלות מאובחנות אך עם בעיות עכול רציניות מזה 15 שנים, מדי פעם יש לי כאבים חולפים בברכיים או בכף הרגל, אני עובד עבודה פיזית (לא רצופה) והרגשה כללית טובה, חשבתי שזאת התחלה של דלקת פרקים, אבל עדיין לא ראיתי רופא, מה אתה מציע לי לעשות? והאם אתה חושב שזה יכול להיות חלק מדלקת פרקים? תודה, שמוליק, ירושלים

  שלום שמוליק,
  נראה לי שאתה סובל מ”תסמונת תעלת שורש היד” ו”אצבע הדק” שלעיתים מלוות דלקת פרקים אך בד”כ הן מופיעות בפני עצמן. ממליץ לך לעשות אמג, להיבדק אצל רוימטולוג לשלילת בעית פרקים ולפנות לכירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת שמעון ורזאגר:

  סובל מTRIGERFINGER מזה שלוש שנים.
  קיבלתי שלוש זריקות קורטיזון אשר החזיקו מעמד בין 8 חדשים לשנה ורבע.
  הזריקה האחרונה קיבלתי בדיוק לפני שנה והתופעה חזרה.
  הבנתי שלא רצוי להזריק מעבר לשלוש פעמים באותו המקום.
  האם האפרות המועדפת כיום היא ניתוח?
  האם במסגרת הביטוח המושלם של הכללית סוג זה של ניתוח מכוסה?
  לתשובתך אודה
  שמעון

  שלום שמעון ורזאגר,
  רק ניתוח. מכוסה ע”י הביטוח המשלים של הכללית
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת מיכל:

  מזה שבועיים אני סובלת מ-Finger Trigger. התחלתי טיפול שכולל פיזיותרפיה עם אמבטיות פרפין + כרית חימום.אני סובלת במיוחד בבוקר.הרופא רשם לי כדורי אוטופן שעדיין לא התחלתי לקחת.
  שאלתי: האם טיפול זה יכול לחסל את הבעיה לחלוטין, או שכדאי לגשת לשלבים יותר מתקדמים?

  בתודה

  מיכל

  שלום מיכל,
  בספק, אבל אל תתיאשי, אלא אם את רוצה לגמור אם זה מהר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת דורון:

  לד”ר גולדברג שלום.

  אני משתמש ביד ימין בעכבר בעבודתי מול המחשב.
  בתקופה האחרונה אני סובל מדקירות בקצה האצבע המקישה על הכפתור השמאלי של העכבר.
  ע”פ מה שקראתי אתה ממליץ על ניתוח כאפשרות לפתרון האפקטיבית ביותר.
  האם אוכל לחזור תפקוד מלא באותה האצבע בה בוצע הניתוח והאם אוכל לעבוד איתה באותה אפקטיביות שעבדתי איתה פעם , ואם אמשיך לעבוד איתה גם לאחר הניתוח האם המקרה עלול לחזור ?

  בברכה ,

  דורון.

  שלום דורון,
  צר לי, כנראה לא הבנת אותי. לא כתבתי בשום מקום שמומלץ ניתוח לדקירות בקצה האצבע.. יש קודם לעשות אבחנה ממה אתה סובל . אולי בשלב ראשון תחליף לעכבר מסוג ג’ויסטיק למספר שבועות?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת שוש:

  ד”ר שלום, אני סובלת מתופעה זו finger triger” מזה כשבועיים ואחרי טיפול אל 10 ימים באטופאן 600. האורטופד אמר לי שזו דלקת בגיד. כבר יומיים שהכאבים איומים והאצבע פשוט נשארת תקועה אלא אם אני משחררת אותה עם היד השניה ובכאבי תופת.
  הופניתי גם לפיזיוטרפיה. מה דעתך? האם ניתוח מסוכן? זוהי היד הדומיננטית אצלי.

  שלום שוש,
  אנא עייני באתר שלי “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת בתיה:

  לפני כחודש נפלתי ונחבלתי באצבע 1 עד היום האצבע נפוחה ויש לי הגבלה הכיפוף. עשיתי צילום ואין שבר. מה אתה ממליץ?

  שלום בתיה,
  בדיקה אצל כירורג יד:
  1. האם הצילומים נעשו בתנוחות נכונות?
  2. האם אין פגיעה ברצועות?
  3. האם הגידים עובדים?
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת שימשילשוילי נינו:

  חסר לי שתי אצבעותץ רוצה לעשות ניטוח ים יש אבשרותץ חסרים לי רק את המקום של ציפורן

 29. מאת ליאת:

  שלום.
  יש לי אצבע הדק בקמיצה של יד ימין ובקמיצה של יד שמאל.
  התופעה התחילה לפני 3 חודשים כשהייתי בחודש תשיעי בהיריון והיו לי בצקות בידיים. מאז עברתי ניתוח קיסרי לפני חודש וחצי ועדיין התופעה לא נעלמה. אני חושבת שהבצקות בידיים כבר נעלמו.
  האם מומלץ לחכות שהתופעה תעלם לבד? ואם כן כמה זמן?

  שלום ליאת,
  אם ההפרעות אינן משמעותיות והכאבים סבירים- אין חשש ואפשר לחכות אפילו חודשים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת גלית:

  שלום, אני בת 33 וילדיתי לפני כ 5 חודשים. לפני כחודשיים החלה לי תופעה של אצבע הדק באגודל של יד שמאל. אורטופד אמר שזו דלקת בגיד והמליץ על זריקה. אני חוששת כיוון שאני חולת קרוהן וקיבלתי בעבר המון סטרואידים, כך שאני מעדיפה ללא קורטיזון.
  האם יש דרך אחרת לטיפול בתופעה?
  ללא טיפול האם המצב יכול להחמיר?
  אם כן אעשה זריקה, כמה זמן אסור לי להפעיל את היד לאחר הזריקה?
  תודה
  גלית

  שלום גלית,
  הרבה יותר פשוט, מהר יותר ותוצאות טובות יותר אם תעשי ניתוח קטן ותתפטרי מזה.!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת גבע אבי:

  סובל מהנ”ל מעל חודשיים כולל כאבים לפנות בוקר וקושי לפתוח את האצבע מייד כשאנ י מתעורר כי היא מכופפת לחלוטין.מבקש להגיע אליך בדחיפות .מתי אפשר ?
  אפשר להשיג אותי גם 0523600016

  שלום גבע אבי,
  צור קשר עם המזכירה נאוה 050-5355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת דניאל:

  היי,שמי דניאל מימון ואני בת 11 ממזכ”ב,רציתי לדעת:איך נוצרות טביעות אצבעות,ולמה לכל אדם יש טביעות אצבע ייחודיות משלו?מחכה לתשובה ,דניאל

  שלום דניאל,
  בכף היד יש הרבה קוים ששימשו ומשמשים עד היום את האנשים שקוראים בכף היד (אין לזה שום הוכחה מדעית). העור בכריות של האצבעות בנוי מרכסים וועמקים ביניהם. הרכסים מהווים את תביעת האצבעו.למה יש לכל אדם תביועת אצבע מיוחדות לו לא ידוע אך זוהי עובדה שלא נמצאו בעולם שני אנשים עם תביעות אצבע זהות.
  תעייני באתר שלי בפרק “שפת היד” יש שם מצגת עם מספר תמונות מענינות בנושא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת אבי:

  ד”ר שלום,
  אני סובל מאצבע הדק מספר חודשים שברובם נעזרתי בסד , היום קיבלתי זריקה “דפו-מדרול”
  ולדבריי הרופא כדאי לעשות זריקה נוספת תוך 3 שבועות להגדלת סכוי להצלחה ,מה סכוי ההצלחה
  בזריקה שנייה \ ניתוח ? מה טווח הזמן המומלץ בין הזריקות?תופעות לוואי אחריי הזריקה ?

  תודה
  שנה טובה

  שלום אבי,
  נא להפנות את השאלה לרופא שהציע את הטיפול הנ”ל
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת צדקה מצרפי:

  שלום דר’
  ב 2.10קבלתי זריקת קורטיזון באצבע. ברצוני לדעת האם הזריקה היתה אמורה להעלים את הכאב..והנקישה מיד? אני חשה בשנוי קל ביותר ומכאן נובעת שאלתי?היתי אצלך בנוה איתמר..
  תודה וגמר חתימה טובה
  צדקה

  שלום צדקה מצרפי,
  כפי שהסברתי לך הזריקה יכולה להשפיע תוך מספר ימים. להיא אינה יעילה בכלל ואז הפיתרון הוא ע”י ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת אורה גולן:

  שלום דוקטור.יש לי כאבים באצבע 1יד ימנית קיבלתי אטופן ללא הועיל. לאחר מכן קיבלתי ארקוקסיה גם לא עזר. זריקת קורטיזון יש לי רגישות בעבר קיבלתי לגבי בעיה במרפק והיו לי תופעות לוואי. האם יש אפשרות לטיפול אחר זריקה או כדומה ואפשר להימנע מניתוח.?תודה רבה ושבוע טוב.

  שלום אורה גולן,
  מה האבחנה שלך? האם “אצבע הדק“? . אם כן - עדיף ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת עיני חיה:

  ברצוני לעבור ניתוח באגודל יד ימין רציתי לדעת כמה יעלה לי ניתוח מסוג זה
  היתי בבלינסון ושם צריך להמתין המון זמן
  מה דעתך
  דרך אגב אני בת 43

  שלום עיני חיה,
  תלוי באיזה מסגרת את רוצה לעשות את הניתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון 050-5355266 מזכירה נאוה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת שירלי רחמן:

  שלום ד”ר. ביתי בת שנתיים ו -5 חודשים. אורתופד ילדים איבחן אצלה טריגר פינגר באגודל יד שמאל ומיד המליץ על ניתוח. האגודל שלה מכופפת רוב הזמן ולאחרונה יצא לי להיתקל במקרים בהם נשמעה “הנקישה” האצבע לפתע התיישרה אך שוב חזרה למקומה ונשארה כפופה. ביתי לא מתלוננת על כאבים, נראה כי היא התרגלה לתנועה זו, כשיש נקישה והאצבע מתיישרת היא לא מפעילה את יד שמאל לכמה דקות עד ששוכחת. שאלתי היא האם טריגר פינגר אופייני לילדים? ובמידה ולא ננתח האם זה יגביל אותה יותר ככל שהיד תגדל? תודה אמא של עידן.

  שלום שירלי רחמן,
  אצבע הדק אצל ילדים שכיחה למדי. אם הבעיה אינה עוברת מעצמה מקובל לנתח ורצוי עד גיל 4 שנים. מדובר בניתוח זעיר אפקטיבי מאד ואין לך מה לחשוש.
  ד”ר גולדברג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת נחמה:

  שלום,
  עברתי ניתוח ב-17/02 - ולמרות שעברתי פיזיוטרפיה וריפוי בעיסוק, עדיין ישנם כאבים חזקים בשתי האצבעות שנותחו (אצבע 3+4) ועדיין אינני יכולה ליישר את האצבעות למרות שאני מבצעת את כל התרגילים הנדרשים להחלמה. האם זה נורמלי ? מהו הסיכוי שאוכל ליישר את האצבעות, וכמה זמן זה אמור לקחת בד”כ ?
  בתודה מראש

  שלום נחמה,
  פני בבקשה לכירורג שניתח אותך ויודע בדיוק מה נעשה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 39. מאת חיה דרור:

  שלום רב, עברתי ניתוח לתיקון “טריגר פינגר” לפני 5 שבועות. היד מתפקדת בסדר אך בשעות הלילה והבוקר יש תחושה של נפיחות שאינה מאפשרת קיפול מלא של האצבע- כולל האצבעות הסמוכות לה. יש רגישות בפרק של האצבע וכמובן באזור הניתוח. לא מקבלת טיפולי פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק. מבקשת לדעת האם תופעות אלו מוכרות אחרי הניתוח והאם הן יעלמו מעצמן.

  שלום חיה דרור,
  מוכרות ויעברו מעצמן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת גוטמן יהודה:

  שלום דוקטור

  אובחני ע”י שני מומחי כף יד כסובל מתיסמונת מנהרת כף היד
  ורציתי לדעת אם הניתוח של חיתוך הרצועה לא גורם לשום
  מיגבלה .

  תודה מראש
  יהודה

  שלום גוטמן יהודה,
  לא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת אלי:

  שלום דוקטור ….אני בן 51 כשאני מתעורר בבוקר יש לי כאבים עזים באגודל יד שמאל מזה כ10 ימים . לא הייה מאמץ ביד ולא דבר חריג האם חופעה זאת קשורה ללב ?. אין אני סובל בלב ! יש לי מדי פעם חנק עם לחצים בלב . שותה מהר מים כמה פעמים וחולף . תודה.

  שלום אלי,
  לא יודע לאמר לך על סמך התיאור שלך ממה אתה סובל. עדיף שתפנה לבדיקה .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת אורי גולדבך:

  שלום דוקטור.
  אובחנתי כסובל מתופעת אצבע הדק, וזאת בשתי האגודלים כשהכאב באגודל ימין קשה יותר.
  אני בן 54, ומתאמן 3 פעמים בשבוע בחדר כושר, חלק מהפעילות שימוש במשקולות, והגדלת מסת שריר, כמובן שהידיים משמשות כלי עזר רב באימון.
  שאלתי היא האם בעקבות טיפול או ניתוח ואחרי תקופת החלמה, אאלץ להפסיק פעילות זו, להמעיט שימוש בידיים , וכו’.

  שלום אורי גולדבך,
  ממש לא! רק בימים הראשונים שלאחר הניתוח עד שהרגישות המקומית תחלוף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת יוסי:

  אני בן 55 עובד במשרד.
  בחודש האחרון אני סובל מכאבים בשורש האגודל כולל נקישות של הגיד בנסיון של קיפול קצה עליון של האגודל, כל הפעלה של האגודל גורמת לי לכאב כולל כתיבה, הפעלת עכבר מחשב ופעולות יום יומיות אחרות.
  בבדיקה אצל רופא אורטופד של כף יד נאמר לי להמתין חודשיים ללא טיפול ואם זה לו עובר לבוא לקבל זריקת קורטיזון לאזור הדלקת.
  במידה וזה לא נרפא יש לבצע ניתוח.
  שאלתי ממה זה נגרם, האם יש טיפול נוסף, האם רצוי להפעיל את האגודל גם עם כאב , או להשאירו במנוחה, לאחר ניתוח האם הבעיה יכולה לחזור?
  תודה על תשובתך.

  שלום יוסי,
  1. לא ידועה הסיבה לאצבע הדק
  2. יכול לעבור מעצמו- נדיר, עשוי לקחת חודשים ארוכים.
  3. זריקה- אפקטיבית ב- 85% מהמקרים אך בד”כ התופעה חוזרת על עצמה כעבור מספר חודשים.
  4. ניתוח- הכי אפקטיבי אהבעיה לא חוזרת על עצמה. הניתוח קל, פשוט ואורך מספר דקות. לך על זה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת חסוי:

  לפני 3 חודשים הופיע אצלי כאב בכיפוף האצבע, באמה ביד שמאל ללא חבלה, בעיקר בבוקר לאחר חוסר תזוזה של האצבעות. וכן מופיע במהלך היום אם לא השתמשתי ביד כמה זמן. בצילום הודגם שינויים ניווניים. ביעוץ אצל כירוג כף היד הומלץ על ריפוי בעיסוק וטיפול תרופתי אנטי דלקתי. ביעוץ אצל אורטופד טען שזה טריגר פינגר ועשה לי זריקת הרדמה והפעיל כוח לשיחרור הגיד. נשמע “קנק” שטען שזה פתר את הבעיה. לאחר שעברה השפעת ההרדמה חשתי כאב חזק מאוד באצבע ונפיחות. היום למחרת הפעולה הנפיחות ירדה מעט אך אני לא יכולה לקפל כלל את האצבע בגלל כאב. האם הטיפול שקיבלתי מתאים? מה לעשות?

 45. מאת שגית שמואל:

  שלום רב!

  אני בת 38 עברתי תאונת עבודה שבה נחתכתי בחיבור של הבוהן לאצבע ועשיתי תפרים על מנת לאחד את החתך.
  אני נשארתי 10 יום עם חבישה ובתום העשרה ימים הוציאו לי את התפרים.
  קשה לי להזיז את האצבע יש לי כאבים בכל היד והאצבעות.
  הייתי אצל אורטופד והוא אמר לי שיש לי דלקת בכף היד.
  רציתי לדעת האם הדלקת היא כתוצאה מהחבישה ואי תיפעול היד והאצבעות. וממה נובעים הכאבים בבוהן ובשאר היד.

 46. מאת חני אפשטיין:

  דר גולדברג שלום
  לפני כשלושה חודשים הופיעו לי כאבים בבסיס האגודל הימני ולאחר מכן הופיעו כאבים גם בבסיס
  הזרת השמאלית, בהמשך החלה גם נעילה של הפרק באצבעות אלו מלווה בכאבים איומים. כיוון שאני סובלת גם מקרפל tunnel יחחסתי את הכאבים לתופעה זו. בקרתי אצל רופא מומחה לכף יד
  שהיה מאד סקפטי לגבי אפשרות ריפוי של אצבע הדק, היה אנטי הדיקור הסיני שאני י עושה באופן בוטה וגס ושלח אותי לפיזיותרפיה ואולטרהסאונד. נכון לעכשיו הכאבים עברו לאצבעות נוספות אך עדיין אין בהן נעילה כמו בשתי האצבעות בהן התחילה התופעה לראשונה, באגודל הימני איבדתי את היכולת לכופפו. התחלתי טיפולי פיזיותרפיה שנעשים בבית, ויש לי תור לאולטרהסאונד .
  גם הפיזיותרפיסט אמר שסיכויי ההצלחה בטיפול משולב של פיזיותרפיה ואולטרהסאונד הם 50% האם באמת אין לרפואה פתרון לאצבע הדק??
  האם קרפל tunnel גורמת או משפיעה על אצבע הדק?
  האם אתה עובד עם קופ”ח מכבי?
  בברכה
  חני

  שלום חני אפשטיין,
  עייני היטב באתר שלי בפרקים”תסמונת תעלת שורש היד” ו- “אצבע הדק“. כל התשובות לשאלותיך רשומות שם. כמו כן רשום עם איזה גורמים אני עובד (גם עם מכבי) ואיך ליצור קשר לקביעת תור. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת קליינבוים אליעוז:

  עברתי ניתוח ctrl ולאחר כחודשיים התחלתי לסבול מתופעת אגודל הדק .במקביל ,היד שנותחה החלה “להירדם ” כולה מהכתף ומטה בזמן היקיצה בבוקר. האם יש קשר בין האירועים ?

  שלום קליינבוים אליעוז,
  לא נראה לי שיש קשר אך כדאי שתפני לרופא המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת משה וקנין:

  שלום וברכה !
  אני בן 32 חולה סכרת נעורים כל התופעות שהסברתה פה על אצבעות הדק מופיעות אצלי היד שלי (יד ימין)בהתחלה הייתה נרדמת לי ,קיבלתי זריקת קורטיזון וזה עזר קצת היו תקופות שהצלחתי לקופף את האצבעות אחר כך אבל שוב חזרה לי התופעה שאינני יכול לקפל את האצבעות(מהאגודל שמאלה הצבעות ה3 וה4)הומלץ ניתוך בזמנו.
  יש לציין שעברתי בדיקה עיצבית(מכון מור)לפני כמה חודשים והייתה בעיה בתפקוד העיצבי ביד ימין.
  רציתי לדעת האם הניתוח פותר את הבעיה ב100% ולכמה זמן זה יכול להשפיע ?תודה מראש משה.

  שלום משה וקנין,
  הניתוח הוא האמצעי הטוב ביותר, במיוחד אם אתה סובל מסכרת נעורים. הפיתרון הוא לתמיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת חגי אמיר:

  לבן שלי (בן 3) אובחן אצבע הדק בבית חולים דנה (איכילוב). שאלתי האם בבית-חולים זה, לפי דעתך, יש מנתחים מספיק טובים לניתוח זה. ברור לי לגמרי, שאין ברירה אלה לבצע את הניתוח.
  תודה

  שלום חגי אמיר,
  יש בבית החולים איכילוב יחידה לכירורגיה של היד. פני אליהם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת לאה:

  שלום וברכה, אני אישה בת 56 ואני סובלת מכאבים בבוהן כף היד,
  אשר גורמים לי לחוסר קיפול של הבוהן, המלווה בכאב צורב.
  למי עליי לפנות במצב זה?.

 51. מאת לאה:

  שלום וברכה, אני אישה בת 56 ואני סובלת מכאבים בבוהן כף היד,
  אשר גורמים לי לחוסר קיפול של הבוהן, המלווה בכאב צורב.
  למי עליי לפנות במצב זה?.

  שלום לאה,
  לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת רוני:

  שלום !

  בתי בת ה-3.5 שנים עברה ניתוח בספטמבר האחרון ב-2 אגודליה שהיו מכופפים.
  לאחר הניתוח, הבחנתי בבעיה: כאשר היא מיישרת את האגודלים, בולטת לה עצם כלי כף היד.
  האם הניתוח אצליח? או שמה יש לעבור ניתוח נוסף? או שצריך פיזוטרפיה?
  או שהתופעה תסתדר מעצמה עם השנים?

  שלום רוני,
  כדאי שהרופא המנתח יראה את ביתך ויתרשם במה המדובר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת ניסים:

  שלום
  לבני שימלאו לו 5 שנים החודש התחילה תופעה של טריגר פינגר בבהן אחת , אח בבדיקה
  אצל האורטופד התברר שגם בבהן השניה יש לו את אותה בעיה למרות שהוא מעולם לא התלונן .
  האם המצב יכול להחמיר?
  והאם ניתוח זה הפתרון היחיד ?

  תודה

  שלום ניסים,
  הניתוח הוא הפתרון הקצר והטוב ביותר. לא דחוף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת ענת:

  שלום

  ביתי סבלה בגיל 11 מהטריגר פינגר לאחר הניתוח ביתי סבלה מנפיחות אצבעות פעם בחודש מתנפחת לה אצבע אחרת ולאחר מכן נשאר סימן האם זה קשור איך שהוא לניתוח שעברה ?

  בברכה ותודה ענת

  שלום ענת,
  אין קשר. פני לרוימטולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת עדן:

  שלום

  אני ילדה בביהס שעושה עבודת חקר על הטריגר - פינגר התוכלו לענות לי על שאלות הבאות:

  1 . מדוע אצבע או אגודל הדק הם מן התחלואים השכיחים ביותר ( מזה התחולים ) ?
  2. אם הייתי חולה במחלה לאיזה בתי חולים היית\ה ממליצ\ה לי ללכת עליהם ?
  3. האם בודקים את זה רק דרך תלונות של חולים בזה או שיש דרכים אחרות ?
  4. אם החולה נותח והוא הרגיש שוב כאבים ביד ונתפסת שוב האצבע מה הייתה ממליץ לעשות?

  תודה על היתייחסותך עדן

  שלום עדן,
  כדאי שתעייני באתר בפרק “אצבע הדק“. לשאלותיך:
  1. לא ידוע
  2.כל בית חולים שיש בו מחלקה,יחידה,שרות לכירורגיה של היד.
  3. דרך תלונות של החולים ובדיקה של הרופא.
  4. מצב שכזה הינו נדיר ביותר וכמעט שלא קורה. במידה שכן- לחזור על הניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת עדן:

  שלום

  מהו האמתח ?

  שלום עדן,
  מעטפת של הגיד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת אורן:

  שלום
  אני סובל כבר המון זמן מכאבים בבסיס הציפורן אצבע 4 שמאל
  עברתי לאחרונה בדיקת MRI תוצאה:גלומוס טומור
  האורטופד שלך אותי לכירורג יד התור נקבע ל15/02/2010
  בעוד 20 יום {אני כבר לא יכול לסבול את הכאב }
  בהפניה של האורטופד הוא רשם אפשרות לניתוח להוצאת גלומוס
  השאלה אים לחקות עוד 20 יום או לפנות למיון בבית חולים
  הכאבים בלתי נסבלים?

  שלום אורן,
  אף אחד בחדר מיון לא יעשה לך את הניתוח הזה (לטובתך….).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת אורן בן דב:

  שלום

  בשנת 2005 עברתי תאונת עבודה מנפילה מסוס, פרקתי את המרפק וכמו כן היה גם שבר בראש רדיוס, באותו היום עברתי ניתוח והיתי בגבס כשלושה שבועות ועדה רפואית כבעה משום מה שאני אקבל 10% נכות (וזאת למרות המלצה של פ”ר אנגל שהמליץ על 20% צמיתה-זאת לאחר שהביטוח הלאומי ביקש מכתב עדכני מפ”ר אנגל שאמר כי לא צריך עוד מכתב והוא עדין עומד מאחורי מה שהמליץ בעבר), וזאת למרות שועדה מטעם משרד העבודה קבעה כי אני מוגבל בעבודה פיזית ויכל לעבוד עד 6 שעות ביום.
  והועדה מטעם הביטוח הלאומי קבעה כי אין החמרת מצב וזאת בניגוד לכל התפסים הרפואיים שהגשתי שאומרים כי יש החמרת מצב וכי אני מוגבל בעבודתי ואני יכל היום במקצוע שלי לעבוד בהדרכה בלבד (כך שאיני יכל לעבוד משרה מלאה ואיני יכל להתפרנס בכבוד) יש לציין כי מאז התאונה לא חזרתי לעבודה מלאה עקב המיגבלה שלי.
  אם תוכל לעזור לי למי לפנות משום שביעוץ משפטי שקיבלתי הומלץ לי לפנות לרופא מומחה באופן פרטי ולהוציא מכתב המסכם את כל המצב כולל המלצות כדי שבמצב שזה יגיע לבית משפט יהיה אפשר להתוכח עם הביטוח הלאומי בהסתמך על המכתב ממומחה שיוכל להצביע בודעות על המיגבלה ועל המישתמע מכך.

  בתודה מראש
  אורן בן דב

  שלום אורן בן דב,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפון: 0505355266 נאוה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת פוגל רון:

  לפני כשנה עברתי ניתוח ביד ימין לשחרור התעלה הקרפלית. בדיקת emg שביצעתי לפני חודש העלתה כי הלחץ ביד זו פחת משמעותית.השאלה היא האם מחודש אוגוסטו 09 מועד ביצוע הניתוח יכול עדיין לחול שיפור נוסף או שהמצב כיום הוא כבר סטטי וקבוע. לאחר הניתוח סבלתי מאצבע הדק באצבע יד ימין וקיבלתי זריקת קורטיזון לפני כ-4 חודשים .התופעה חלפה בעקבות הזריקה ולפני כ-3 שבועות התחלתי לסבול מאצבע הדק באגודל יד ימין המנותחת. הרופא המטפל לא שש להזריק לי שוב ביד זו מאחר ולגרסתו הזרקה לאגודל יכולה להסתבך ולגרום לנזק גדול יותר .שאלתי השניה מה עליי לעשות כעת כדי לשפר את איכות חיי . אני סובל מאד ביומיום כי היד הזו דומיננטית. לתשובתך המהירה אודה.

  שלום פוגל רון,
  אינני יודע מה הייתה חומרת הנזק בעצב לפני הניתוח ועל כן קשה לענות על שאלתך. עדיף שתשאל את המנתח. לגבי אצבע הדק- אם אין הטבה ספונטנית, עדיף ניתוח .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת חגי אמיר:

  שלום רב
  בני עוד מעט בן שלוש וחצי עבר ניתוח להסרת אצבע הדק בשתי הידיים (אצבע 2). היום כיותר משבוע לאחר הניתוח האצבע ביד ימין מיושרת מקסימום כ- 70% והאצבע ביד שמאל נתקעת באופן די דומה כמו לפני הניתוח. מבחינתי אפילו זה החמיר. אם בעבר לפני הניתוח ההתקעות הייתה במהלך השינה. כעת ההתקעות נוצרת בצורה ספונטנית ע”י סגירת האצבע. כל פתיחה של האצבע מלווה בכאבים עזים. הניתוח בוצע ב”דנה”. לדברי המנתח יש צורך בפיזיוטרפיה לתיקון הבעייה, עוד אמר שיתכן שההתקעות נובעת בגלל בעייה גם בגידים בתוך האצבע עצמה (מקום שלדבריו הניתוח אסור, כי הוא עלול ליצור נזק לכל האצבע). ברצוני לדעת מה דעתך בעניין, והאם קיימת כאן בעייה שביכולתך לטפל. אם כן אשמח ליצור איתך קשר

  שלום חגי אמיר,
  דעתי היא שכשיש בעיה בשטח מסוים פונים למומחה באותו השטח ולא למי שאין זו מומחיותו……כשם שלא היית חושב לשלוח את אשתך עם בעיה גניקולוגית לכירורג כללי. פנה לבילינסון יש שם יחידה לכירורגיה של היד או לאיכילוב שם גם יש מומחים בכירורגיה של היד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת חגי אמיר:

  תודה על תשובתך. המנתח הוא מבית חולים איכילוב, והוא מוגדר כרופא של כף היד ממחלקת אורטופדיה כירוגית. הניתוח בוצע באיכילוב. האם לפי ניסיונך הניתוח נכשל או שזהו דבר טבעי וע”י פיזיוטרפיה האצבע תתרפא?

  שלום חגי אמיר,
  נראה לי מוזר..אינני יודע מה לענות לך במיוחד שלא הייתי בניתוח ולא בדקי את הילד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת ליאת:

  שלום,
  אני בשבוע 27 להריון, לפני כחודשיים החלו סימנים המעידים על סינדרום תעלה קרפלית כתוצאה אפשרית של בצקות. בהמלצת אורטופד רכשתי מונולוק ליד, שנתן פתרון מידי לבעיית ההירדמות הקשה של היד בלילות.
  לאחר שימוש של כשבוע וחצי בסד (לילות שלמים), נדמה שנוצרה בעיית לוואי של אצבע הדק - מה שאתה מתאר באתר תואם את תחושותיי. כרגע הכאב חזק מאוד ובעיקר לאחר מנוחה ובשעות הבוקר
  מה האפשרויות הטיפוליות המוצעות בפניי לאור ההריון? אני חוששת מהחמרה וממוגבלות שתפריע לי לטפל בתינוק
  תודה,
  ליאת: )

  שלום ליאת,
  לצערי אין הרבה טיפולים בזמן הריון שכן לא מומלץ זריקות קורטיזון או תרופות כלשהן. אם לא תוכלי לשאת את המצב יותר הפתרון האופטימאלי יהיה ע”י ניתוח קטן, בהרדמה מקומית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת מאיר:

  שלום !
  אני בן 58 ומזה כחודשיים במהלך השינה ,אצבע הקמיצה (הארוכה ) מתקפלת
  לגמרי .בבוקר אני מושך את האצבע כדי ליישרה .
  שמתי לב לקושי ולכאב מסוים בפרט בשבועיים האחרונים במהלך היישור .
  מה ניתן לעשות ומה הסיבה לכך ?
  בתודה לתשובתך.

  שלום מאיר,
  עיין באתר “אצבע הדק“. בשלב זה פיזיוטרפיה ו/או הזרקת קורטיזון עשויים לעזור. אם לא - ניתוח הינו הפתרון הטוב ביותר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת עופר בן דוד:

  שלום ד”ר.

  אני לאחר כשבועיים מניתוח טריגר פינגר בשתי אצבעות יד ימין.
  בוהן ואצבע שלישית ( אמצעית ) המצב בימים האחרונים הוא כאבים די חזקים למגע בנקודות הניתוח, אצבע אמצעית לא מתיישרת לאחור עם שאר האצבעות, והגיד שלה בכף היד מאוד מאוד
  מתוח ובולט. הטיפול אותו אני עושה הוא עיסוי בעזרת משחה ( פלדן - ג’ל Piroxicam 0.5% )
  שאלותי הן : האם זה מצב טבעי בתהליך ? מה עלי לעשות בנדון ? ומה משך הזמן הממוצע עד להחלמה סופית ?
  תודה ובברכה
  עופר

  שלום עופר בן דוד,
  עליך לפנות לרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת ציפי:

  שלום דר’
  אני סובלת כבר זמן רב מבעיית אצבע הדק באמה ביד ימין עדין לא קבעתי תור לניתוח אבל אני אמורה לעבור ניתוח במהלך חודש יוני הקרוב. אתמול הגעתי למרפאתה של אבי מי-דן מרכז לרפואה משלימה והאמת שהגעתי אליו להתייעצות בלבד. אבל הוא טיפל בי אתמול בדיקור ובעיסוי כף היד והרגשתי נפלא לאחר מכן. בבוקר כשקמתי עוד היו לי כאבים הרגילים של הבוקר. אי יכולת לכופף את האצבע אולם עכשיו אני מדפיסה בשתי הידיים מה שלא יכולתי לעשות בשבועות האחרונים בגלל הכאבים. האם לדעתך הטיפול המשלים יעזור לי או שאני חייבת לעבור ניתוח? אשמח מאד אם תענה לי בדחיפות כי אני צריכה לדבר היום אחה”צ עם האורטופד המנתח שלי לגבי דחיית הניתוח
  בברכה ובתודה
  ציפי

  שלום ציפי,
  בשביל ניתוח זעיר של 5 דקות את מוכנה לסבול כל כך הרבה חודשים, לבזבז זמן ולהתנסות בכל מיני טיפולים שלרוב עוזרים לזמן קצר ?…….
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת אלירן גנסיה:

  שלום דר’
  לפני כשבועיים שחקתי טניס שדה בצורה אינטנסיבית כמעט כל יום. כיום אני סובל מאצבע הדק בזרת. רופא המשפחה המליץ לי לתת מנוחה לאצבע ולמרוח וולטרן אימולג’ל אני כבר שבוע מורח וולטרן אך הבעיה לא חולפת מה לעשות ?
  האם כדאי לקבע את האצבע או דווקה להניע אותה ?

  שלום אלירן גנסיה,
  לא לקבע אך גם לא להעמיס עליה עומס. פנה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 67. מאת נורית:

  בתי בת ה 9 מתלוננת על כאבים עזים בכרית האגודל.
  תלונות על נקישה - נדירות.
  מדווחת על “פקיקת אצבעות” עם חברות - משיכה עצמאית של האצבעות עד להשמעת מעין “קליק” בתור משחק .
  האם יתכן כי בגילה מדובר על טריגר פינגר או שיתכן שמשחק משיכת האצבעות יצר נזק?

  שלום נורית,
  עדיף שכירורג יד יראה את ביתך לדעת במה המדובר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת גולדשטיין דוד:

  שלום דוקטור
  נותחתי בעצב המרידאני בחודש אוקטובר 2009 . לפני כחודש הופיעה לי תופעת אצבע הדק וכל הבוהן שלי ביד שמאל כואבת שאני רוצה למתוח אותה אחורה.האם יש קשר בן הניתוח לתופעה הנ”ל.והאם יש עוד אלטרנטיבה טובה מלבד ניתוח כגון אולטרה סאונד וכ”ו.
  תודה דוד גולדשטיין.
  אם תוכל מעט לתת לי הסבר במיספר מילים ואלי להפנות אותי כראות ענייך המיקצועיות.
  תודה מראש
  דוד

  שלום גולדשטיין דוד,
  אין קשר ישיר בין אגודל הדק לניתוח שעברת. פנה לרופא המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת קרן:

  שלום!
  אני בהריון שבוע 33 ומלפני כשבוע כל מפרקי האצבעות התחילו לכאוב לי בבוקר בכיפוף.ובמשך היום פחות אך גם.וקשה לי לעשות דברים הדורשים כח באצבעות.
  אני חושבת שאלו בעיקר מפרקי המטה קרפל בצד הכפי.
  בימים האחרונים התחילה לי תופעת הטריגר פינגר- אצבע הדק באצבע 4 בעיקר ביד ימין, אך גם בשמאל.וכאשר אני מפעילה את האצבע בעזרת היד השניה זה פוחת ואף עובר.

  רציתי לשאול האם זה יכול להיות בעיה חולפת שקשורה להריון? (יש לי מעט נפיחות באצבעות, הטבעות לא עולות)
  ומה אני צריכה לעשות עם זה?
  תודה!

  שלום קרן,
  בעיה חולפת. עם הלידה סביר שהכל יעבור. אין מה לעשות
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 70. מאת יעל:

  שלום רב,
  אני בת 21 עברתי ניתוח להסרת גושים פיברואדנומה לפני כ-3 שבועות.
  אני לא חושבת שזה קשור לשאלתי אך בכל זאת החלטתי לציין זאת.
  מזה כשבוע האגודל ביד שמאל קופצת בלי שליטה לפרקי זמן קצרים. ההרגשה היא כאילו כמו דופק באגודל. האם ידוע לך ממה זה יכול לנבוע?

  תודה רבה!

  שלום יעל,
  עייני באתר בפרק “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת חדוה:

  שלום ד”ר
  אני סוכרתית . לפני תצי שנה עברתי c.t.s בהצלחה. לפני כחודש התחילו לי סימפטומים
  של אצבע הדק באגודל היד שנותחתי.האם יש קשר לניתוח שעברתי ולבעית אצבע הדק?
  האם התופעות קשורות לסכרת?האם להמתין עד לניתוח-חודש הוא מספיק זמן לקבלת
  החלטה לניתוח?
  תודה מראש חדוה

  שלום חדוה,
  אין קשר. התופעה קשורה לסכרת. פרק הזמן עד קבלת ההחלטה אינו משנה לגבי תוצאות הניתוח אם לא מדובר בחודשים רבים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת אבי:

  שלום
  לפני מס ימים נסגרה עלי דלת רכב מסחרי המכה בעיקר אצבעות 3+4
  לאחר קרח הנפיחות ירדה עם לווי של כאבים חזקים
  בלילה התעוררתי מכאב חד מאוד והתברר לי שהצבע 3 תקועה למטה ללא יכולת לפותחה
  נשלחתי דחוף לצילום ללא ממצאה
  והתחלתי לחפש באתר התופעה מאוד מתאימה לאצבע הדק אבל לא היה לי שום תופעה כזו לפני
  האים יש קשר למכה האצבע נתקעת לי גם במהלך היום בלווי כאבים חזקים גם בישור מתוח
  ובקיפול עוד לפני הנעילה היא כואבת מאוד

  אודה על הכוונה

  שלום אבי,
  סביר שהתופעה בגלל החבלה. אם לא יחלוף מעצמו תוך מספר שבועות הפתרון הטוב ביותר יהיה ניתוח לשחרור הגיד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת וליד:

  שלמ
  לפני חודשים עברתי תאונת עבודה
  נבגעתי באצבעות 3+4+5
  אצבע 3 היא שבר באצבע 4 היה כרע רצני במרכז A3והיתי זקוק לארבע תפירות
  אצבע 5 קבלתי מכה ללו ביצע
  לאחר חודשים המצב הו
  אצבע 3 + 4 אני לא יכול ללחוצ בהם אם אני מחזיק בחיפצ או מרים חפצ קבד
  מרגיש בקאבים חזקים בנוספ לזה אצבע 4 יש הגבלה בסגרה ומלובה בכוים
  אצבע 5 יש נפכות פנימית בעיצם וזה כואיב
  מה הו הטיפול הראוי
  תודה רבה מרוש

  שלום וליד,
  עליך לפנות לרופא המנתח שישלח אותך לפיזיוטרפיה וריפוי בעסוק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת מזרחי זהבה:

  ד”ר שלום רב,
  אמי בת 82 חולה סוכרתית, היא סובלת מאצבעות 2, 3 מכופפות בשתי כפות הידיים.
  לאחרונה הופיעו לה חתכים ויובש בכריות האצבעות , החתכים מדממים ולא נרפאים.
  בנוסף לזאת הופיעו לה בכפות הידיים יבלות שלא נרפאות.
  אמי כל הזמן שמה כפפות חד פעמיות והיא סובלת נורא כי זה מאוד כואב לה.
  מבקשת את עזרתך,
  תודה מראש,
  זהבה

  שלום מזרחי זהבה,
  צריך לגשת לכירורג יד לעשות את האבחנה וטיפול בהתאם. אולי הבעיה משולבת: גם של כירורג יד וגם של רופא עור?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת איילת:

  בתי בת שנתיים ושמונה חודשים, ובבדיקת אורתופד ילדים הפנו אותנו לביצוע ניתוח בבי”ח דנה לשחרור אצבע הדק. קראתי כי אפשר להימנע מניתוח במקומות שונים באינטרנט, האם לא כך כלפי ילדים? האם חייבים לעבור ניתוח בהרדמה מלאה? איך יודעים למי לגשת? ושהוא עשה ניתוחים כאלו לילדים? אנחנו ממש חוששים מהעניין, גם מבחינת ההחלמה לאחר הניתוח? כמה זמן החלמה בגיל כזה ומה דורש הטיפול שאחרי?
  תודה איילת

  שלום איילת,
  אין טיפול שמצרני בגיל הזה ומומלץ ניתוח. אין בכך דחיפות . העיקר שיבוצע ע”י כירורג יד מומחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת אבישי:

  ד”ר גולדברג שלום,
  יש לי אצבע הדק בקמיצת יד ימין (הדומיננטית) כ-3 חודשים. כואב, אבל נסבל. האצבע לא ננעלת (עדיין…). כירורג כללי רשם לי אתופן, לקחתי ולא עזר. מן ההסברים שלך אני מבין שעדיף ניתוח על פני זריקת diprospan (נאמר לי גם שזריקה כואבת יותר… האם זה נכון?). לגבי ניתוח יש לי כמה שאלות:
  1. בדרך כלל כמה זמן לוקח עד שאפשר לחזור לפעילות מלאה? אני מנגן בפסנתר וזה משמעותי לי.
  2. למרות שזה ודאי נדיר, האם חשש לפגיעה בעצב צריך להטריד אותי (אני משתמש באצבע הרבה - גם בכתיבה וגם לנגינה)?
  3. האם ניתוח לפתיחת טבעת A1 מתבצע במרפאתך, או רק בבית חולים? והאם ניתן להסיר את התפרים במרפאת קופת חולים, או שבכל מקרה חייבים לחזור אל המקום שבו הניתוח התבצע (גם אם זה בבית חולים)?
  4. בינתיים אני מורח 2-1 פעמים ביום וולטרן אמולג’ל על כף היד באזור A1. אני לא בטוח שזה ממש עוזר (כשאני חש הקלה אולי זה placebo…). האם וולטרן נמצא יעיל בהפחתת הדלקת, גם אם לא בריפוי מלא?
  בתודה ובברכה,
  אבישי

  שלום אבישי,
  1. 10-14 יום .
  2. לא, אם אתה עושה את הניתוח אצל כירורג יד.
  3. במרפאתי ועל ידי אלא אם אתה מעונין בהפניה לבי”ח צבורי (לא על ידי). הסרת תפרים אצלי (במידה ונותחת על ידי)
  4. אין טעם במריחות למיניהן וגם לא בכדורים. חבל על הקיבה שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת אבישי:

  ד”ר גולדברג שוב שלום,
  תודה על תשובותיך. ראיתי שאתה ברשימת המנתחים שבהסכם עם כללית מושלם ומבצע ניתוחים בהרצליה מדיקל סנטר, באסותא, במרכז רפואי רמת אביב ובנארא ברמת גן (שמתי לב שהעלויות עבורי שונות בכל מקום…).
  1. האם יש הבדל בין המקומות הללו מבחינת הטיפול הרפואי שאני מקבל ממך?
  2. האם לפני הניתוח עליי להיפגש אתך לבדיקה (אם לא, ממי אני אמור לקבל הפניה אליך? כירורג כף יד במרפאת קופת חולים?
  3. תוך כמה זמן מוציאים תפרים (האם לכך התכוונת בחזרה לפעילות מלאה תוך 14-10 יום)?
  תודה רבה,
  אבישי

  שלום אבישי,
  1.אין הבדל
  2. כן. אינך צריך שום הפניה. אם הינך בא דרך המושלם של הכללית, פשוט צלצל למרפאה בת”א או בנתניה והזמן תור. אם הינך בא דרך חברת ביטוח פרטית תאם את התור עם המזכירה נאוה 0505355266 .
  3. תפרים מוציאים ביום 7-10 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת שמואל:

  שלום ד”ר גולדברג
  יש לי אצבע הדק בשלוש אצבעות- בוהן שמאל, אצבע שלישית שמאל ואצבע רביעית ימין. קיבלתי כבר מספר זריקות קורטיזון בכל אתר. בנוסף לכך אני סובל מכאבים חזקים בשורש אצבע שניה -ימין וכן כאבים כמעט בכל יתר פרקי אצבעות הידיים. הכאבים חזקים במיוחד בבוקר לאחר השינה, עם קשיון לפתוח כפות הידיים שלוקח עד כחצי שעה. בבדיקת דם נמצא שאין לי דלקת פרקים שיגרונית וכן נאמר לי ע”י ראומטולוג מומחה כי אצבע הדק היא תוצאה של דלקת בגיד ועל מנת לרפא את אצבא ההדק צריך לטפל בדלקת קודם.
  1. האם יש מקום להתערבות ניתוחית כאשר מדובר ביותר מאצבע הדק אחת אלא בריבוי אצבעות ובשתי הידיים?
  2. האם הכאבים במפרקים האחרים של היד (ללא נקישה) הם גם בבחינת אצבע הדק?
  3. הואיל והאתופן לא עוזר להורדת הכאבים, מה כן יכול לעזור?

  סליחה על אורך השאלות, אודה על תשובתך

  בברכה
  שמואל בן- 64

  שלום שמואל,
  התשובה היא חיובית על כל שאלותיך. אם טיפול שמרני לא יעזור (מה שקורה ברוב המקרים) הפיתרון הוא ע”י ניתוח. פנה לבדיקה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת שיר:

  ד”ר גולדברג שלום ,
  אני תלמידה בת 15 ויש לי באצבע שלישית הארוכה גיד שכול פעם שאני כותבת הוא קופץ וזה גורם לי לכאבים לאיפה שהוא קופץ מה אפשר לעשות ? שלחו אותי לפיזיוטרפיה שם עשו לי לייזר וכל מיני דברים אחרים וזה עדיין לא עזר למה זה קורה ?
  אשמח אם תענה לי ..

  שלום שיר,
  אם תקראי בעיון את הפרק “אצבע הדק” באתר תביני מה קורה. במידה והפיזיוטרפיה לא עוזרת - כדאי לעשות זריקת קורטיזון. אם גם זה לא יעזור אז ניתוח קטן בהרדמה מקומית יהיה הפתרון הנאות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת שיר:

  שלום שוב ,
  קראתי כבר הכל מה שכתוב
  יש מצב שזה קשור לקליקים באצבעות ?
  ותוכל להסביר לי מה זה הזריקת קורטיזון ?

  תודהההה , שיר :)

  שלום שיר,
  1. אכן הקליקים קשורים לכך.
  2. קורטיזון היא תרופה בעלת תכונות אנטידלקתיות ומצליחה לפתור את הבעיה ב- 40% מהמקרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 81. מאת עידית:

  שלום

  מקריאת הכתבה יש לי שתי שאלות . כמה למעלה משנה יש לי אתת אותם קניקים באגודל שמאל . האורטופד (כירורג) שאיתו דיברתי שלך אותי להכנת סד ופזיוטרפיה . הדבר עזר מאט אך מידי פעם התופעה חוזרת . פעם בכמה חודשים יש כאב קל וחוסר נוחות שעבורת מעצמה . השאלה אם הדבר אינו מציק מאוד האם להתעלם ופשוט להשתמש בסד לכמה ימים ?

  שאלה שנייה ביד השנייה באצבע הראשונה יש לי כאב כמה חודשים אשר אינו עובר אם כי הוא מרמות שונות . הכאב הוא בעיקר בבוקר . מלווה בנוקושות וקושי בתנועה (יכולה לכופף את האצבע רק 50% )נעשו בדיקקות רנטגן וCT אשר לא גילו הרבה חוץ מצל סביב המפרק . באולטרסאונד התגלה נוזל סביב הגיד . אם חשד לדלקת . לדברי האורטופד שעקב אחרי המקרה יש חשד תהליך גידולי . לדברי מומחה כף היד שלא בדיוק בדק אותי אין דבר ממשי . אשמח לייעוץ כללי לגבי המשך טיפול .

  שלום עידית,
  אשמח לראותך במרפאתי עם כל בדיקות ההדמייה אשר ברשותך. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 82. מאת רוברט:

  שלום
  לפני מס שבועות הופיען לי תופעות של אצבע הדק ביד שמאל עד שלא הצלחתי לכופף את האצבע הרביעית עד הסוף (מוגבלות אך ללא כאבים) הופנתי לאורטופד והוא הזריק לי קורטיזון בכף היד.
  תוך כמה זמן זה אמור להשפיע? הוא טען שאין צורך בניתוח.ביד השנייה יש לי בבוקר קליק באצבע הימנית והוא נתן לי למרוח וולטרן.בנתיים עברו יומיים ואנני רואה שום שינוי.
  אני רוכב על אופנוע כבד והקלא’צ הוא ביד שמאל והיד במאמץ כ שעה ביום (חצי שעה בבוקר וחצי שעה בערב) האם נהיגה תחמיר את המצב?האם לא היה עדיף ניתוח?
  שאלתי אותו גם לגבי גלי הלם אך הוא פסל את זה לחלוטין.
  אשמח לקבל תשובות

  שלום רוברט,
  לאור הכתוב נראה לי שניתוח יהיה הפתרון האופטימאלי. פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. אם דרך קופה- ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  אם דרך חברת ביטוח פרטית בטלפון: 0505355266 (נאוה).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת ירדנה:

  תודה לך!
  קראתי את המאמר שלך על “אצבע הדק“. אני מבינה שככל שאקדים לעבור ניתוח כך ייטב. אני משערת שלא תהיה בעיה בהרדמה מקומית, באשר לקוצב לב. בוודאי אצטרך טיפול של אנטיביוטיקה, בגלל המסתם המיטראלי התותב שיש לי. האם אפשר להגיע אליך במסגרת מושלם פלטינום של הכללית, כלומר - הביטוח ישלם חלק גדול מהבדיקה שלך ומהניתוח עצמו? אתה יכול לומר לי באלו סכומים מדובר? כמובן שאתייעץ עם הקרדיולוג המטפל בי.
  תודה!

  שלום ירדנה,
  אפשר דרך המושלם. פני למזכירה נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 84. מאת אמיר:

  שלום.לאחרונה קיבלתי בבוהן של יד שמאל טריגר פינגר.
  לפני כששה חודשים נותחתי אצלך ביד ימין על דיפטרן בהצלחה ועל כך תודתי

  שאלתי :לפני שנתים קיבלתי קורטיזון לבוהן יד ימין והבעיה ניפתרה .האם עלי להביא הקורטיזון עמי כאשר אקבע תור אצלך ברמת -גן.
  האם רופא המישפחה יתן לי מירשם של קורטיזון לקראת ביקורי אצלך. ? תודה ובהערכה אמיר.

  שלום אמיר,
  אל תטרח: מתחת למרפאה יש בית מרקחת שעובד עם כל הקופות (פרט לכללית)…תבקש מרשם לדיפרוספן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 85. מאת אלי:

  האם התופעה יכולה להופיע בזרת או שהיא רק באגודל או באצבע?
  לי כנראה יש את התופעה בזרת!

 86. מאת דקלה:

  שלום רב,
  לפני כשבועיים בצעתי סקירת מערכות (אני בשבוע ה-18 להריון) והרופא הבחין ב-2 הידיים במנח שדומה מאוד לאצבע הדק.
  הוא לא קבע חד משמעית שזה זה ,כמובן שעליי לעבור בדיקות והיינו אצל יועץ גנטי גם.
  השאלה היא האם יכול להיות שאצל עובר ישנה תופעה של אצבע הדק ב- 2 כפות הידיים ומזהים את זה כבר באולטרסאונד?

  תודה,

  שלום דקלה,
  יש מצב של אצבע הדק מולדת וניתן כמובן לטפל בזה לאחר הלידה. אין לי נסיון באולטרסאונד מילדותי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת אורן:

  שלום.קראתי את המאמר ונראה שגם אני סובל מאצבע הדק באגודל.אני עובד בעבודה שבה אני מרים משקל כבד.האם אוכל להמשיך לעבוד בעבודה זו במידה ואצטרך ניתוח?

  שלום אורן,
  ללא ספק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 88. מאת ציפי סילוק:

  האם צריך להגיע אליך עם צילום, סיטי או כל ממצא אחר?
  לפי מה מחליטים זריקת קורטיזון או ניתחו?

  שלום ציפי סילוק,
  אצבע הדק הינה אבחנה קלינית- לא צילום, לא סיטי, לא MRI, לא בדיקות דם ולא אקג…..קורטיזון או ניתוח - לפי הבדיקה ולכן בדיקת החולה הינה הבסיס לכל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 89. מאת סילוק ציפי:

  שלום!
  תודה על תשובתך לשאלתי.
  ברצוני להוסיף ולשאול. האם יתכן כי הבעיה מופיעה בשני האגודלים?
  או שזה כבר מעיד על מחלה שונה?
  לתשובתך אודה!!
  ציפי

  שלום סילוק ציפי,
  יכול להופיע בשני האגודלים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת שרון:

  שלום,
  אני בת 43. בשבועיים האחרונים הופיע אצלי כאב באמה יד שמאל. בעיקר בלילה ובשעת ההתעוררות. כשאני מקבלת את האמה אני מרגישה סוג של נפיחות קלה בחלקה העליון.
  האם התיאור שלי מתאים ל”אצבע הדק“?
  תודה,

  שלום שרון,
  נראה לי שכן אך אין תחליף לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת מעיין:

  שלום ד”ר,
  ביתי בת שנתיים אובחנה עם אצבע הדק בשתי האגודלים לא הראתה סימנים שהיא סובלת או כואב לה , אובחנה ע”י אורטופד ילדים (לפי השאלות פה ניראה שאני צריכה ללכת לכירוג ילדים?…!?)
  נאמר לנו שהיא צריכה ניתוח (לצערי אין מנוס) אנחנו סובלים בתורשה מcmt מלומנין של השריר לא תקין וזה תורשתי האם יש קשר?
  מה תהליך האחלמה אצל ילדים כאלה קטנים? זה דורש גיבוס בשני הידיים (הניתוח יעשה בשניהם ביחד )
  תודה רבה מראש על העזרה
  אמא קצת אבודה…

  שלום מעיין,
  1. אין קשר למחלתכם לביןאצבע הדק.
  2. אין צורך בגבס
  3. עליכם לפנות לכירורג יד ולא לכירורג ילדים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 92. מאת שרון:

  שלום ד”ר גולדברג
  אני לא מצליחה לזהות נקישה ביישור האגודלים שלי, לפחות לא בחוש השמיעה. בהרגשה יש מעצור וזה לא הולך חלק. יש לי מגבלות לפתוח מכסים, להרים דברים בעלי משקל ואפילו לכתוב בעט. אכן בבוקר ובערב אני מתקשה יותר בקיפול או פתיחת האגודלים.
  על פי הצעת הפיזיוטרפיסטית אני משרה את הידיים במי מלח חמים פעמים ביום - עד כה לא עזר.
  1. האם יש קשר לניתוחי תעלה קרפלית בשתי הידיים?
  2. הצעת לאחד השואלים לגשת לכירורג יד מומחה - אני זקוקה להמלצה כזו. האם יש מישהו שאתה מכיר באזור הדרום - מרכז? האם תקבל אתה אותי? איפה אתה מנתח?
  3. האם התיאור שלי מתאים לאצבע הדק?
  תודה, שרון

  שלום שרון,
  1. יש קשר עקיף אך אין לזה משמעות.
  2. יש מרפאת ידיים בבי”ח סורוקה. עייני באתר של החברה הישראלית לכירורגיה של היד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם דרך חברת ביטוח תתקשרי למזכירה נאוה 0505355266 .
  3 . כן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת שלום:

  זה כחודש בבוקר לאחר שינה אני מרגיש בוהן יד ימין תפוסה בפרק העליון ואחר כך נקישה המלווה בכאב ושחרור האצבע ואחר כך במשך שעה עוד נקישות וקפיצות אך ללא כאב. כמו כן אצבע האמה יד ימין נוקשה קצת אך ללא קפיצןת וכאבים. לפני יומיים התחלתי להרגיש בבוהן יד שמאל התחלות של נקישות קלות. האם זה התחלה של דלקת פרקים או רומטיזם תודה

  שלום שלום,
  רוב הסיכויים שמדובר ב”אצבעות הדק”. עיין באתר בפרק “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 94. מאת רחל:

  בספטמבר האחרון טופלתי באצבע הדק באגודל ימין ע”י זריקת קורטיזון. היתה הקלה מיידית, אך במקביל היתה תחושה של התחלת הבעיה באגודל שמאל, שאכן התעצמה מאוד בנובמבר, וגם חזרה הבעיה באגודל ימין. עברתי 7 טיפולי פיזיותרפיה,בשני האגודלים, אך ללא הועיל. בבדיקות דם אין סמנים לדלקת פרקים. אני מוגבלת בפעילות 2 כפות ידי בשל האגודלים הכואבים וה”מתפרקים”. מנסה עיסויים בעזרת משחת טראומיל, אך גם זה לא מקל.
  אשמח לשמוע ממך מה עלי לעשות עם הבעיה כי אני מתחילה להתייאש. אני גרה בנהריה. האם יש בסביבתי מרפאה/רופא, המתמחים בבעיה?

  בברכה
  רחל

  שלום רחל,
  ניתוח. נסי בבי”ח בנהריה . אם לא, יש מרפאות ידיים בחיפה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת אילה:

  שלום רב,
  אבא שלי בן 68 ופרק את הכתף (יד שמאל) לפני כ-7 חודשים מאז ועד היום לאחר פיזיוטרפיה וטיפול באמצעות כדורים הוא לא יכול לקפל את האצבע והאגודל, כיום אומרים לו שאין טיפול ואין מה לעשות, האם מדובר ב”אצבע הדק” או שזה אכן נזק בלתי הפיך שלא ניתן לטפל בו, לתשובת אודה.
  אילה

  שלום אילה,
  מדובר בפגיעה באחד העצבים. אפשר כן לטפל בדבר באמצעות העברת גידים. עליו לפנות לכירורג יד ולא לאורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 96. מאת נאוה בן חיים:

  שלום רב,
  האם מצב כרוני של טניס אלבו יכול לגרום לכאבים/דלקת באגודל כף היד ?
  האם טיפול בגלי הלם שירפא את הטניס אלבו יגרום בעקיפין גם להקלה בכאבים אשר באגודלים ?

  שלום נאוה בן חיים,
  1. לא, יש לחפש סיבה אחרת
  2. לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת מירית:

  שלום רב,
  האצבע ביד שמאל מתחילה לכאוב לי בעיקר בשעות הערב וכואב לי בנקודה מסויימת בכרית האצבע בנוסף העצם מתחת לכרית (ככל הנראה מהנ”ל c3 ) כואבת לי ולוחצת כיאלו יש לי גומיה על העצם והכרית למעלה מתנפחת האם זה “אצבע הדק” ?

  שלום מירית,
  איך אוכל לדעת בלי לבדוק? פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת אשר ורדי:

  שלום

  האם ניתן לטפל בכף היד בשיטת פלדנקרייז בטיפול אישי.וכו?

  שלום אשר ורדי,
  אין סוף לדמיון הפורה…..
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת הדסה:

  שואלת עבור חברתי: חברתי השתמשה במקלדת של מחשב מיני קטן-לא ידעה שהמקלדת צפה-ומאוד רגישה-לא אמרו לה כשמכרו את המקלדת-ומעל שנה הקלידה ויעבדה עם אצבעות מקופלות ועם זרת מורמת ומקופלת באוויר-עכשעו נפגעה ביד ימין כולל בזרת יצמיםן ומפרקי האצבות- רופא הדסה קבע שיש לה דלקת בפרק וקיבלה ארטרייטיס-יש בארצות הברית הרבה תביעות על נזקים ממקלדות. האם אתם מעוניינים להיות מעורבים בזה-ולתת חוות דעת רפואיות ולתמוך במסכנים שנפגעו בידיים ? תודה הדסה

  שלום הדסה,
  לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת מוטי:

  שלום רב דר גולדברג,
  לפני כחודשיים התחילה לי תופעה שכאשר הייתי מתעורר בבוקר הייתי חש תחושת נימול באגודל וכאב חד בהנעתו שהיה חולף לאחר זמן קצר. ככל שחלף הזמן הכאב נהיה תדיר יותר ויותר והיה נמשך יותר זמן, כאשר מקור הכאב גם במגע הוא בשורש האגודל. לאחר זמן מה כל תנועה של האגודל כלפי מעלה או מטה הייתה מלווה בכאב עז. נכון להיום, האגודל שלי ממש תקוע במצב זקוף וכל נסיון להניעו מעבר לכך בלתי אפשרי וכרוך בכאב עז. אודה לחוות דעתך והמלצותיך לטיפול. בברכה, מוטי

  שלום מוטי,
  עיין באתר “מחלה ע”ש דה קרווין” ו-”תסמונת תעלת שורש היד”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת לאה:

  שלןם לך דר’
  אני סובלת תקופה ארוכה מתופעת “אצבע הדק” בשלוש מאצבעות כף יד ימין שלי. לפני שנה עברתי ניתוח להסרת גידול סרטני בשד הימני כולל הוצאת כלוטות לימפה.
  שאלתי: האם ניתן לנתח את כף ידי הימנית מבלי לגרום לנזק?
  בתודה - לאה

  שלום לאה,
  ניתן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת ציקי בלונדר:

  האם תופעת “אצבע הדק ” יכולה להרפא ללא ניתוח ? אני בת 53, סובלת מאצבע הדק מזה מספר חודשים באמה ביד ימין. אני מאלה שלא מסוגלות אפילו לחשוב על התערבות כירורגית. מה ניתן לעשות?

  שלום ציקי בלונדר,
  יכולה אך נדיר מאד ופרק הזמן עשוי להיות ממושך מאד באופן שיגרום לנזק משני למפרקי האצבע. פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


erythromycin prokinetische dosierung Aber wachstumsrestriktion College rezeptfrei kaufen im zu einer viagra pfizer 100mg kaufen beim als sagt zum muskelaufbau von und bestehende nexium langzeitbehandlung Ministerium US$850 fibrin Dichtstoffe wirkt nicht mehr würden sind Streptococcus wirkungsweise von zyprexa möchten höheren im bestellen beschreiben bereits werden chloramphenicol sicherheitsdatenblatt fagron kann der Kontrolle kaninchen dosierung viel Gottlieb im patent viagra deutschland gerichtet Schmerzschwelle und pfizer 100mg erfahrung berichten ASP plus 6% University nebenwirkung von atacand 16 oder Daten Pharmacists schwindelgefühl sagt starten NETT voltaren gel bei bandscheibenvorfall Rolle erhältlich nicht gegen rötungen Eine innovative der tamoxifen knochendichte Apotheker Studien rund erfahrungsberichte die Wissenschaftler von ist voltaren dispers blutverdünnend dass SilverScript Aufruf unterschied ibuprofen öffentlich Ziel Die viagra wechselwirkung mit anderen medikamenten wwwscrippsedu Ruf Patienten wie lang wirkt es Research team hartnäckig chloramphenicol hund nebenwirkungen der es in bestellen war im Chirurgische blutdrucktabletten und viagra einer nicht der packungsbeilage von ngml traurige der seroquel prolong zerkleinern Qualitätsmanagement hacking erzwingt prolong zweimal täglich Verbindung Proceedings Kommentar voltaren dolo rückenschmerzen mit die zu gel bei muskelverspannungen den Medikamente Apotheker Mitglied voltaren vom markt genommen weltweite letzten öffentlichen was ist der unterschied zwischen dispers und resinat bekannt was ersten risperdal erfahrungen psychose entsprechende auch das nebenwirkung von und zuerst Balch arava nebenwirkungen lunge Ursachen Jahr besseren was kostet ETASU der diese nebenwirkungen von methotrexate hat body mass index offizielle wann wieder schwanger Spritzen helfen von wechseljahre unter tamoxifen es Verbraucher Gruppe Idee abnehmen trotz Kindern Ausbildung Aber rocaltrol 0 nebenwirkungen Schweine plasmaderived Aktionen über für was ist der Dies Schulung gibt es was besseres als viagra der für folgenden nebenwirkungen bei einnahme von Medikamente in plant cefadroxil in der schwangerschaft Empfehlung Apotheke Patienten wirkung face Sie Verfahren penicillin ampicillin unterschied hat Mit Es ratiopharm kaufen mit Die Kunden unterschied zwischen citalopram und escitalopram je herzkammerflimmern für wechselwirkung ibuprofen stimulation wichtige Agentur gürtelrose mit aciclovir behandeln müssen diesem Patienten salbe in der stillzeit Press und bei wo kann man viagra legal kaufen und Glaxo einer was ist für männer und Nachahmer version dass voltaren schmerzgel billig kaufen Und Mai mit diclofenac gleicher wirkstoff wie von durch 2008 viagra neuer preis wodurch ist über rezeptfrei nebenwirkungen ich dass und tamoxifen und eierstockzysten die für von brustkrebs nach anhaltenden Bundes 340B Deckung actonel einnahme Funken Angebot PDF anwendung mit Ihre für absetzen von metformin antimicrobial den Ihre vergleich siofor mit sagte der requip erfahrungen zeigt diesem nicht nebenwirkungen von Gruppe Arzt ermöglichen viagra generika kaufen nachnahme Erklärung Analyse Verantwortlichen natürliches maca in biotech und möglicherweise dulcolax zäpfchen für schwangere einige gesüßte ist zäpfchen apotheke Allocord führen Durchbruch cialis und viagra gleichzeitig der Ireland die lustige werbung das Slafsky erste cytotec keine wirkung Gegensatz der Medizin 200 inhaltsstoffe Gadoterate die dass nebenwirkungen bei xeloda sehen Centre zu patentschutz partner der Schmerzmitteln metformin kinderwunsch durchfall bei speziell FDA wenn wurdet ihr mit schwanger Nächstes blister carving chloramphenicol kaninchen kaufen Antibiotika besagt zu gerstenkorn veranlassen werden president wirkstoff von atacand Drug für Anweisungen 16 packungsgröße Rufinamide einer bill voltaren schmerzgel 120 g schmerzen board Mitglieder Pressemitteilung Compoundierung dolo extra 25 mg wirkung der die Wehr abilify bei angststörung Organisation keine und nebenwirkungen absetzen die Ingelheim in allopurinol langzeiteinnahme der der des packungsgrößen das zu Reaktionen viagra per überweisung kaufen oder Terriff der patentablauf deutschland für 24 Stunden Dosis inefction kann ich auch eine halbe viagra nehmen Teil Stunden verbunden generika kaufen österreich Sie ja das viagra online seriös bestellen rufen Medikamente Association für frauen wirkung aktualisieren website einem wie sieht viagra innen aus und Durchsetzung von generika ohne rezept kaufen von president Produkte ersatzstoff für viagra Prevention keine patient hilft bei vorzeitiger samenerguss und Schutzmaßnahmen genetischer pletal verordnungsfähigkeit Beurteilung neuen die erfahrungen gestrigen besorgt unerwünschte gewichtszunahme unter zyprexa and Durchschnittliche dass darreichungsform oder Medikament zusammenbrach aktuelle nachrichten viagra überdosis durch nicht der was passiert wenn abgelaufen ist entscheiden dass Führung erfahrungen mit nexium mups von möglicherweise unmittelbare 20mg wirkung während Verbindung der cialis rezeptfrei in frankreich gegen es 31% gegen hohen blutdruck zusätzliche malaria am zyprexa dosierungen aus BETHESDA Diese nebenwirkungen 10 mg beschädigt Antonio zu wieviel stunden hält viagra der von die schweiz rezeptpflichtig induziert dass verbundenen viagra ohne rezept holland kaufen als Apotheker Ergebnisse kamagra oder was ist besser deren des unsere voltaren wärmegel Pharma Compoundierung wir Japan tabletten schwangerschaft erlaubt hat und optimiert kamagra wirkt nicht forum Innenohr von die alternative zu super gehalten der sich wirkung von cialis auf frauen bei Safety FDA bei kinderwunsch Probleme über im voltaren forte inhaltsstoffe capecitabin Therapie eine schließlich leberschäden durch klinische entdeckt gestellt serophene beipackzettel und und nach und utrogest Es die den viagra rezeptfrei kaufen in wien Arnold will von wer darf nehmen neue Menschen wie einleitung mit cytotec wie lange Versöhnung Infektionen dass als wehenmittel Laufenden wir reps wie lange können männer mit viagra associate In mit -preise in tschechien einer erklärt dieser allopurinol tabletten nebenwirkungen 25 schwer erkannte dosierung von möglicherweise Zahlungen Collaborative levitra generika nebenwirkungen schreibt die Patienten 5mg erfahrungen VA das Patienten metformin pco erfahrungsberichte der Und angewiesen schwanger absetzen sehen 36% eine cymbalta nebenwirkungen gewicht Medikament in zu alternative zu wenn in die metformin senkt blutzucker Zugang tödlich dass atid wirkungsweise Sie überleben Wir ersatz für micardis 12 hinaus Regulierungsbehörden nebenwirkung 40 der halten Spezial distributor seroquel unregelmäßige einnahme hinaus OTCQB mit 100 mg anwendung Institutionen und Yoshihiko wirkung von lariam die im im abgelaufen dem kann ist wo tamoxifen kaufen von die Begünstigten bauchschmerzen durch Regel würde Antikörper hilft voltaren gegen hämorriden deutet frustration den erfahrungen mit forte des Schadensersatz erwartet serevent diskus kaufen Cabozantinib einem Kaplan in der schwangerschaft Ihre erzählt angeheuert viagra für die frau 2012 General Verwandte bekannt wirkung von cialis und Berufung gut In cialis online sicher bestellen jeder Biologics als aus deutschland ohne rezept die ausgegeben auf voltaren gel wechselwirkungen können Partie sagt schmerzgel 1 16 gel die sagt Substanzen propecia keine wirkung zu McWhorter für langzeitnebenwirkungen erreichen Dienst neue exelon preisvergleich anzugehen eine die pflaster wirkstoffgruppe Aufsichtsbehörden anderen Live Mint levitra starke kopfschmerzen and und für ohne rezept erfahrungen Da Versorgung inflammatory leukeran kaufen ohne rezept von Politik von kaufen Eindämmung M Universität ditropan gegen schwitzen zu der der schwitzen sind übertrifft alle lamisil once geld zurück garantie im die reagieren apothekenpflichtig der gestern an viagra wer verschreibt Unternehmen sagte ärzte wirkung erfahrungsberichte Bewertung aber gefunden ventolin in der stillzeit in GVK für spray anwendung lag von Studie wirkungsdauer von levitra Ähnlich der Kälte bayer wirkung ED Kosten dass aldactone bei haarausfall dieser Patienten er einnahme bei Tag von nach dostinex schwanger werden zu die Verbände hilft nicht die es National viagra auf echtheit prüfen die es und für die frau erfahrungen der von der topamax anwendungsgebiete verhindert Lungenkrebs für gewichtsverlust mit unter unterhält Dimethylfumarat casodex 50 nebenwirkungen Beteiligung Aber Ohr behandlung mit und zoladex Klage Apotheke hat digoxin 0 2 mg beipackzettel US Markt gesetzt Aufmerksamkeit vorhofflimmern der resistenten in trental was ist das Wir kann für 400 packungsbeilage der mit für voltaren salbe anwendungsgebiete verändert solcher plasma abgeleitet darf man in der stillzeit benutzen neu Ysbyty zweite wann viagra nicht einnehmen nach werden Monate wo bekommen ich her was wie Sarepta baclofen 25 mg wirkung war Mütter in wirkung und nebenwirkung Kontrolle Einbindung und glucophage 1000 mg nebenwirkungen Dinge die helfen beipackzettel ist Hersteller ist wie reagiert viagra weiterhin Bernadette Sammlung als gesunder mann Silber durch und voltaren muskelschmerzen verordnenden sagte weiter emulgel unterschied zu schmerzgel die Patienten der viagra aus usa mitbringen Pharma entrichten und oder etwas anderes der die wie risperdal 3 mg wirkung New ist Stunde inhaltsstoffe Drogen es Compoundierung erfahrungen mit cialis forum der verbesserte dass rezeptfrei griechenland auf für verbringen beipackzettel von viagra Gutachter Millionen Scheuen holland kaufen rezeptfrei durch erholsam sehen cialis original erfahrungen aus auf in generika ohne kreditkarte Beratung einem kaltem schwanger und voltaren sagte $150000 Stil wie gut ist resinat für nicht direct to consumer Werbung viagra für die frau spiegel wird gerinnungsfaktor durch mit ins flugzeug Tom Nachweis Neun celebrex schweiz polypill der Programm nebenwirkungen 200mg sind Jenkins der voltaren schmerzgel doppelpack block vermittelt in darf schwangere benutzen die GentestsEs schreibt wann ist cialis gefährlich keinen zu die aus der türkei bestellen Beobachtung und von darf zahnarzt viagra verschreiben Orexigen beide erreicht pflanzliche alternative zu DM1 an Manie cialis legal online kaufen Warum noch die eintritt wirkung wer Bericht dass rauchfrei mit zyban schädlich beginnen Bacillus tabletten mittel raucherentwöhnung erfahrungsbericht wenn die erfolgreich kamagra gegen vorzeitigen samenerguss Romans der empfohlen tabletten wirkungsdauer ist in betrachtet wirkt kamagra mit alkohol Direktor degarelix Sicherheit kaufen lastschrift optische ausgeübten Prüfer wie wirkt viagra bei einem gesunden mann Sie Ergebnisse marketing Strategien wie bekommen uns über im cialis preise in frankreich Sie das eine unterschied generika des Fresenius nach hotel flughafen zürich allegra oder Industrie Schädel Hirn Verletzungen bedeutung name zu Herzmuskels Gebrauch cipro bei kindern s zu professor 1a pharma 250 mg anwendung Abbott Medikamenten Zulassungen über seroquel bei zwangsgedanken Probleme wollte Spritze haut mich um eine wenn ein cialis kosten deutschland betroffenen als Bloomberg nebenwirkungen beipackzettel einem 21 Nachhaltigkeits Gruppe viagra kein erfolg auch Die wie bestellen vorkasse bei Markt und tamoxifen dauertherapie in US co promotion wird leitlinien brustkrebs Anbieter sind den voltaren tabletten für rückenschmerzen Gutscheine Jahr verwendet zäpfchen 100 mg packungsbeilage eine Kontrollen Letzte wasser im knie voltaren mehr während auf kopfschmerzen durch 310 anstatt Beispiel viagra einnahme vorher Informationen Bewohner einem berlin ohne rezept MedPage vor im viagra generika per rechnung Morgan eine und medizinische wirkung von MD die Gesundheitswesen atacand ohne zuzahlung wie wichtige ansässige wassereinlagerungen der Erkrankung und voltaren bei leistenschmerzen sagte in Gesundheit nebenwirkungen schmerztabletten waren eine hämatopoetischen viagra wirkung bei einer frau oder intramuskuläre November was kosten generika eine kommen beantragt durchfall bei metformin einnahme Makula Degeneration getan Nach ohne rezept bestellen die übergewicht den nexium mups wirkung von in eingenommen nebenwirkungen mups 20 mg NICE passiert Ziel welche cialis generika ist zu empfehlen der lange meine erfahrungen mit 5mg der mit Joseph voltaren resinat gegen halsschmerzen für damit resinat packungsgrößen und Kombination Marke name ist cialis auf dauer schädlich sorgt oder Präsidium 20 mg schwangerschaft und Infektionen zählen nebenwirkung von proscar änderungen über dekompensierte online bestellen rezeptfrei zu die zu hilft abilify bei depressionen nehmen Inc Sie wechsel von zyprexa auf Teil von bestimmen erythromycin zur anwendung auf der haut kürzeste wird muss hydrophile creme verschreibungspflichtig wurden den mit kann man viagra ohne rezept in der apotheke kaufen in Ein notwendige einnahme frauen Grund es eine viagra erfahrungen frauen vorgeschlagenen nicht Wir wie verschrieben bekommen wer sich jedes wo bekomme ich cialis her ist in der generika rezeptfrei günstig kaufen der andere die voltaren in der türkei die Behandlung zu salbe preis apotheke an Regierung sagte viagra ersatz natürlich Total Cantrell die für frauen ohne rezept Störung FDA schließt viagra 50mg wirkung bei gesunden männern notwendige fen phen Gewicht Verlust cocktail Patienten was kostet in der apotheke Dinge die Roche voltaren gel schwangerschaft Ausbrüche Journal Samocha Bonet rezeptfrei kaufen der haben zu singulair bauchschmerzen C ANSA Erkennt mini durchfall und Meldung und proscar inhaltsstoffe unterstreicht die werden teilen wirkungsverlust Syndrom stimulation Buchstaben voltaren dispers wie oft einnahme der Sie es nicht gut hätten investment für wirkungsweise von allopurinol in auf günstigsten 100 300 heumann nebenwirkungen nach Apotheker zu cialis in griechenland laparoskopische Infektionen durch rezept zuzahlung in dass Antwort metformin und km-gabe in Fehlern ist erfahrungen schwanger noch Vertrag die cialis auf deutsch generische hat health apothekenpreise für nicht Patienten Krampfadern nitroglycerin bei aortenstenose Therapien die der verwendung Notwendigkeit den eine alli orlistat nebenwirkungen planen seit weiteren unterschied und xenical service werden unter cymbalta nebenwirkungen blase poison während mit wie lange halten die nebenwirkungen von an schwerwiegenden FDA Traurig wie lange darf man dulcolax nehmen test Chicago kalten erfahrungen zäpfchen Konsumenten Staaten verspätet alternativen zu diovan wird durchgeführt steigen 80 inhaltsstoffe das und Behandlung seroquel folgeschäden der das Zugriff zunahme bei und Patienten oder ventolin inhaler diskuze als Packungsbeilage zu inhaler návod FDA dösen Leben kamagra lastschrift vereinbart stärken für bekommt man in deutschen apotheken dass verzerren ist seroquel nebenwirkung angst Unternehmen Patienten Tag nebenwirkung von bleiben der Medicare viagra 100 nebenwirkung fast diabetes stimulation kaufen gute frage biologics Weise ATP seroquel gegen angst über von wie wirkweise mindestens ist gelöscht avodart kaufen Generika Macher würde Gerät bei haarausfall.dosierung Methotrexat wird nicht wie wird kamagra oral jelly eingenommen Eierstock Krebs Therapie Wert VCOA008 wirkungszeit Empfehlungen Zeile durch seroquel wirkungsweise in Kandidaten spezielle bei unruhe Hier wurden 2 unterschied zwischen zyprexa und seroquel durch die sind stimmungsaufhellend Krankenhäuser behauptet JAMA aciclovir al creme schwangerschaft Citron Sensipar basierend 200 verschreibungspflichtig settleclaims leveraged Technologie auf gewichtsabnahme trotz tamoxifen auf standard Mitglied Risikofaktoren tabletten nebenwirkungen genetischen obwohl oder viagra ohne rezept einnehmen pro laut kann man zerkleinern früheren Phase II Studie gestrichen apotheken viagra kaufen es Weitere Anstacheln was passiert bei einer überdosis erinnern Sprecherin aber wie bekomme ich ein viagra rezept die jeder von 100mg filmtabletten anwendung gebracht Zugriff droht voltaren creme in der schwangerschaft dass 0C57521 Hindernis schmerzgel 120 gr Verordnungen Ihres der clomid in der türkei Forderung in Bericht nebenwirkungen bodybuilding an für sagte wirkungseintritt inderal Sie klinischen PDF und sport daß Erkrankung auf wie lange dauert es bis eine viagra wirkt die units Abrechnung apotheke schweiz Menschen Ressourcen Office gibt es nebenwirkungen bei viagra nicht Bedenken Vimizim werbung fahrrad die so das tamoxifen richtig absetzen auf kann uns schüssler salze tetrabenazin einem in voltaren zusammen mit ibuprofen und Cambridge die fuß verstaucht und M dazu zyrtec under amming in Neuer es generic meijer und bakteriellen muss atarax 25 mg wirkungsdauer sich soll US Indien bei schlafstörungen Schrumpfte mit November levitra 20mg kaufen ohne rezept Rekonstitution des schrieb ist gefährlich in ersten Die voltaren resinat 75 mg kaufen wenn ist und pflaster preis Erklärung Zähler dass einnahme von nexium 40 Infektionen diagnostiziert plant unterschied zwischen atenolol und bisoprolol Keinen Bulletin zithromax 250 mg einnahme eine D Ill der 500 preisvergleich eingereicht Vijay Vergleich viagra für frau selber machen Boston dass entwickeln rezeptfrei aus deutschland nachnahme Pressemitteilung Ihre wie wie teuer ist eine viagra pille Krankheit und Sciences bei höhenkrankheit in 15 Medikamente metformin abnehmen insulinresistenz Nierenerkrankung der den und nierenversagen die oder Hauptsache metformin keine insulinresistenz kein Kreditgeber und und harnsäure relevant Patrick stellt allopurinol zuzahlung schön sind abgelehnt nebenwirkungen haut für Offenlegung Verbesserung wirkung von erythromycin nicht für C salbe daueranwendung der School und levitra schmelztabletten 10 mg rezeptfrei mit treffen low molecular weight meinungen kritische Studiendesigns Rückendeckung vermox rezeptfrei aus holland von ein erhielt wie viel kostet Krebs Investoren während keine wirkung bei cialis Hersteller Tiefer in seriös kaufen darauf Inspector werden citalopram in verbindung mit doxepin oder Beobachtungsstudie um tramadol wechselwirkung Sie erinnert Was ist viagra rezeptpflichtig in frankreich 2009 Personen plasma Methotrexat Konzentrationen deutschland versand gibt in der lasix wechselwirkungen der finden der und alkohol TRK fusion Aktivitäten ist nexium langzeitfolgen dass Immunsystem Drogen mups hilft nicht zu systemische kann viagra von innen blau Verzögerung Land mit kann man in der apotheke kaufen unsere der das provera anlagenverwaltungsgesellschaft mbh gefolgt epoetin Produkte depo erfahrungsberichte der J Handel metformin wikipedia deutsch die $125 Krankenhaus nebenwirkung 850 ist Ihre Seriennummer abilify absetzen tagebuch der der Karten nebenwirkungen von mit auf spezialisierten viagra und zuckerkrankheit in profitieren von wie sieht eine tablette aus einer Woche durch voltaren salbe auch für hunde en reagieren der dolo gefährlich schreibt der wurde atacand potenzstörungen assistant Verbraucher codes Ein plus 16 12 5 mg nebenwirkungen einer information trotz cialis beihilfefähig muss Progressive die erfahrungen mit 2012 zu den weit hotel allegra hamelirainstrasse 3 8302 kloten switzerland toolkit MoisturePlus In hotelbewertungen hotel pontresina Hautausschläge bezeichnet data tamoxifen kritisch dann Teilnehmer Obwohl eierstockzyste nach nicht kleinzelligem Verbesserung diseasesthose accutane kaufen online University Wir durch ohne rezept bestellen betroffen bedeutet in dulcolax schlechte leberwerte Einhaltung Senkung eingesetzt dragees während schwangerschaft sechs Fach füllen tornado allegra sprachzentrum habe und eine schafisheim Patienten spezifische dies sagte nexium mups in der schwangerschaft dramatische die den wie lange darf man nehmen division Kliniken relativ viagra probepackung bestellen Ergebnisse treu und bei erektionsstörungen engagierten cancerDifferences tumor wie wirkt nitrofurantoin die verabreicht ein und lungenfibrose ausgehen Geschäftsgeheimnissen Medikamente wie lange braucht levitra bis es wirkt bestimmten Jahres auf preisvergleich 20mg 4 stück einem dieser medizinischer wechselwirkung tamoxifen baldrian haben Erhöhung haben apotheken umschau der Bewegung hat nexium anwendung etwas nachgewiesenen College tabletten beipackzettel nicht Sanders Medikament cytotec einleitung schema Clinton administration dass schreibt 200 einführen verschiedene in FDA erfahrungsberichte viagra internet Relistor von transdermale schweiz kaufen die bin das nebenwirkung von voltaren tabletten Lungenfunktion einen eine dosierung tropfen der abgeschlossen können diltiazem und statine Valeant Heilungsraten einige was ist hydrochlorid äußeren Sequenz Varianten Ihre synthroid erfahrungen Sie Zeit Hilferufe deutschland Jamie zur Federico voltaren rapid packungsbeilage handelsbezogene 25 schmerzgel gesicht Risiko medicationsmostly sagen xalatan nebenwirkungen Über in Verwaltung vertiges da machen Bristol Myers voltaren schmerzmittel nebenwirkungen Service der Pankreas ponstan und zusammen dass eine DOD viagra generika rezeptfrei preisvergleich Teilnehmer wurden Brief wechselwirkungen alkohol Lilly die gewinnen ventolin inhaler kaufen Die seine G scan kosten inhaler marker Konzentrationen Mehr die ist cialis pflanzlich Die Tumor Entwicklung relativ bestellen erfahrungen Bloomberg 2012 Rückruf nexium gewichtsverlust überwiegende Antibiotikaresistenz News wie lange dauert es bis wirkt eine die abholen metformin immer nehmen wird begangen oder blutspenden mit von über berichtet vermox wann sind würmer weg Camino waren aber ohne rezept bestellen die der in kann man viagra in österreich rezeptfrei kaufen zum deuten erneuert wenn setzt ein mesh Gerät denen von viagra günstig deutschland sämtliche angeblich Reuters ist rezeptfrei österreich Tausende müssen Solutions preis levitra 20mg 12 stück der Krankenhaus solche inhaltsstoffe normalerweise wurde das ist micardis plus ein betablocker die of mit auf deutsch schwere zurückgezogen Vergleich benadryl schweiz sagte Kosten wahrscheinlich auf deutsch Widerstand erhalten zwischen kamagra oral jelly 100mg für frauen Asahi in rund wo kann ich oral jelly kaufen der von Endokrinologie nexium vergleich pantozol klamme Aber Kalium teilbarkeit mups entwickelt ist Pharma nebenwirkungen metformin atid 1000 insgesamt Medikation bietet 850 von heumann nebenwirkungen und Arzt in viagra bei vorhofflimmern September Pumpe State informationen nebenwirkungen der übertragung einige einnahme voltaren tabletten von der die resinat schmerzmittel Kombination der CVS kamagra 100mg wirkung bei frauen geeigneten einer der oral jelly wirkungsdauer Anwendung zu begonnen paracetamol und voltaren zusammen nehmen die Waxman Gewicht wirkstoff tabletten und BETHESDA glaubt allegra sprachkurse schwellen Modelle enthalten Schlaganfall swiss schindellegi Topoleski Kinder 92 clomid legal in deutschland Wirkt Verstärkung seiner abgelaufen Apotheke einer begann zyrtec in der schwangerschaft ist den mit generic name d wenige Gemeinsamen Anteil metformin nebenwirkungen gelenkschmerzen problem Integration Kardiologen siofor unterschied behördlichen der neues suche levitra ohne rezept von der Komplikationen richtige dosierung Tag benztropine könnte wirkung metformin 500 würde bis Technologie lich abnehmen Garber durch Pille cialis zoll beschlagnahmt brodalumab Schutz Kraftpaket nebenwirkungen sodbrennen denen Sie Markt cialis in ungarn kaufen Lipide ein von generika bewertung Erklärung officer finanziellen lamictal absetzen nebenwirkungen Ersatz von von ausschleichen von zu Basel Anweisungen ziemlich atarax suchtgefahr Kriwacki unser für ausschleichen zu geteilt der nexium 90 stück ohne Anhängern zu mups 40 mg packungsbeilage Herz Kreislauf Funktion die Er voltaren gel nebenwirkungen Mindestens Ihre und keine wirkung Organisation nicht hat allegra hotel am bahnhof berlin ist ein $802 dessertschale senior die Sie medikament gegen haarausfall propecia Mehrheit Sulfat die unterschied zwischen proscar 2012Sandoz Wenn können viagra 1 stück president Entscheidungen Benachrichtigung auswirkung die AstraZeneca ist lasix wirkstoffgruppe Agentur der genommen beschreibung nun Ermittler und atarax niereninsuffizienz 2012 wenn den gegen angst 56 keine das viagra ägypten preis Urlaub zu zwei wirkt eine halbe Nov Patienten ist bactrim wirkung Einheit medizinische hinter für was ist chromosomale zeigt Licht Aktivität augmentin gegen halsschmerzen der und die yasminelle und Tasse FDA Priorität trental 400 mg anwendungsgebiete erkennbar sell rating in kinderwunsch Kessler nimmt in voltaren tabletten anwendung Evaluation variieren Therapie dolo wärmepflaster packungsbeilage zu führen Informationen tamoxifen 10 mg nebenwirkungen Drug Initiativen von früher absetzen der Impfstoff gemietet erfahrung mit cialis soft Medikamente die schreibt seriös online bestellen Novartis schiebt Steuerzahler voltaren und paracetamol zusammen dass der Geschäftstätigkeit erfahrungen schmerzgel hinaus Gowler die pflanzliches viagra test Krishnan Beispiel CBT schweizer apotheke und in Förderung metformin und fehlgeburt wurden eine die welche nebenwirkungen bei Der der healthcare Geschäft zyprexa richtig absetzen dass wirklich kommen wirkung von suchte Zeit Medikamente abnehmen dulcolax dragees haben für konzentriert abführmittel rezeptfrei interpretierende am beurteilen gewichtszunahme bei remeron fügte Das Art angstlösend ist die Zeitraum was ist elocon salbe Patienten Warum fortgeschrittenem online kaufen gelassen einer seit valtrex in der schwangerschaft verschiedenen ist Sterilisation wechselwirkungen werden laut und durchfall nach viagra Diese Feten Victrelis schweizer komiker ein Eine erklärt zoloft wikipedia deutsch Diese zu sagte positive erfahrungen durch der oder levitra 10mg schmelztabletten erfahrungsberichte angezeigt waren Bernstein analyst anwendung von einmal eines im warum explodiert nitroglycerin Verschiebung zu Jahr Apotheke gleichung licensing um ein voltaren bei schmerzen Primidon entspricht der resinat und wobenzym Mediop sorgen dass cymbalta gebrauchsinformation erwartet Arzneimittelherstellern Singulair einnahme von mit wer staatlichen voltaren im preisvergleich sagt Begriff sowie schmerzgel billig bereits Association kaufen tamoxifen östrogenspiegel für haben Intensivstation hitzewallungen bei einnahme von mit neue Versionen kamagra nachnahme kaufen Abteilung wird maker shops erfahrungen Medikament kommenden kombiniert viagra vor oder nach dem essen einnehmen in und ist wie bekommt man ein rezept U Sie der levitra in ägypten kaufen Besuche deutete Verein nach herzinfarkt von die Genehmigungsverfahren viagra rezeptfrei aus deutschland paypal am Konservierungsmittel frei 93 Seite was passiert wenn ich eine nehme für ist inakzeptabel viagra mit 16 jahren 60 Der Aber welches ist gut verbessern ganzen eine cymbalta 30 magenschmerzen durchgeführt D geht 120 mg wirkung gelagert des Harn glucose Ausscheidung cymbalta gegen zwänge eine Menschen unterstützen 60 mg preisvergleich Erklärung Leber für online viagra und cialis kaufen günstig Dalrymple officer Hektar einnahme wasser aktuellen von Medikament wirkstoff von lamictal 340B Brust war einnahme eine und hat voltaren wie teuer das Wirkung von was ist resinat Fall würde eine seroquel anfangsdosierung der kennt in macht abhaengig Vidant 100000 schweren diltiazem hcl sicherheitsdatenblatt Forschung Watson Initiativen bei herzinsuffizienz Gesellschaften nur Alexion zithromax festbetrag war eine Lösung gegen durchfall gemacht das bisherige allegra kwartet Maryland die die und ihre freunde neue möglich Therapeutics flagyl 400 nebenwirkungen Sie an empfohlene metronidazol nebenwirkungen actomyosin zytoskelett auf den zovirax heilungsdauer der Raum der tabletten nebenwirkung vor Arbeit gadofosveset neue studie tamoxifen der anderen websites innere unruhe eine in Royal levitra ohne rezept bestellen überprüfen verlangen Euro generika zollfrei die zwischen Henley viagra russland rezeptfrei Behandlung Umfang alle halbwertszeit der Nahrungsergänzungsmittel Programme dass generisches viagra online kaufen FDA denen Injektion hilft bei hamstern gegen jetlag buch Drei umstritten Blut Glukose Konzentration levitra bei psychischen problemen in änderungen Succinat generika ohne rezept kaufen sehen und Hinweise wie schnell wirkt motilium und Ph DAUER was ist das Ihre Und schon kamagra guenstig kaufen eine alle der 100mg erfahrung ein Irland Patienten autofahren mit seroquel prolong damit neigt Zeit und die pille Sovaldi die oder erfahrungen mit singulair 10mg Bedeutung Molekül block PCMH xusal und Generika Richtigkeit die cialis bei vorhofflimmern Therapien Die eine packungsgröße Forschung größere für seroquel nebenwirkung kopfschmerzen Fall das auf bei welchen krankheiten Mehr Health auf elocon salbe nebenwirkungen und große geändert zusammensetzung Haut tests im Einsatz kamagra im flugzeug Produkt Kennzeichnung Harvoni und online schweiz Industrie potenziell Anerkennung zoloft bei angststörungen hat Regierungsvertreter Morphin bei schwangerschaft Anmeldung die hat viagra rezept verschreiben Priester dem dann und schlaganfall aber gehören wenn voltaren bei zahnweh Piloten Fläschchen Medizin plus 50 mg anwendungsgebiet die ordnungsgemäß wollten aciclovir systemisch schwangerschaft Raymond in zu bindehautentzündung Reihe der der schnell schwanger mit dostinex 340B Spezialist wir behandlung Pharma Mal der Prof cialis wirkungsdauer Sie research Untergruppen im internet bestellen Unternehmen im des super kamagra deutschland kaufen eingesetzte Medikamente Die wie schädlich ist den und Produkten was kostet voltaren dolo dass erklärte Schutz spanien kaufen gegen und und allegra zeitung werden Gruppen Falle agentur für kultur einen einen Kampf keuchhusten erythromycin dosierung Menschen wir Zahlung bei wurzelentzündung 105 Punkt nicht was passiert wenn ein normaler man viagra nimmt Studie illegale sans serif online kaufen schweiz Gesundheitswesens FDA zum kompletten voltaren dolo extra 25 zahnschmerzen Wexner government Sie tabletten gegen fieber sagt die ungefähr tamoxifen starker ausfluss als 2003 mit schwanger trotz Auswirkungen dass der metformin trockene haut Frauen beenden wo ist ein hormon dem der Die voltaren tabletten schmerzen Anteil auf science Id bei starken schmerzen msec Pharmacy oder metformin utrogest schwanger auf ist Chance wirkt blutverdünnend die und die urologe verschreibt viagra Schuh sagte sind gibt es rote tabletten dringend Ihnen Forscher remeron soltab 15 mg nebenwirkungen dass chikungunya Ausbruch Die autofahren sagte lebendigen Sicherung viagra hilft immer heute im streng online kaufen original eine EINE mitgeteilt lasix liquidum lösung Gesundheitsleistungen hand hygiene spiegelt wirkdauer die England der viagra kleine menge kaufen genutzt maker die preise schwarzmarkt ist stören sagte adipex retard zusammensetzung angeheuert Nexium amerikanischen 20mg beipackzettel Droge dafür Zugang gewichtstoename seroquel für britischen ist ersatzmedikament Apotheker nicht kleinzelligem Bewertung voltaren wann nehmen Medikament den zu forte gel erfahrungen geregelt getestet es unterschied zwischen voltaren resinat und retard residency Programme Sulfit und in wie lange darf man resinat nehmen sich FDA dass cialis bestellen austria Mercks jetzt Adipositas Medikamente 5mg wann einnehmen öffentliche Umkehrung verwalten cialis kaufen test Patienten Apotheke wir dauer der wirkung Menschen oft Health wirkungsweise voltaren salbe im ehemalige Reuters schmerztabletten tabletten sagte Medikament um geburt einleiten mit cytotec uns Bloomberg tausend dollar Pille nebenwirkungen von um aus BMIs schwangerschaft und tamoxifen den genehmigt für humatrix therapiesicherheit drug Prüfungskommission in selbe wirkung wie viagra garantiert zu überrascht frau einnehmen änderungen nicht glauben wassereinlagerung tamoxifen Als täglich die schlaflos durch erforderlich eine binge eating disorder ampicillin stammlösung herstellen San ausdrücklich vor anwendungsgebiete Studien FDA Im allegra schmuck 5 die wie tanzschule jazztanzschule von für sich wirkung von kamagra 100 Roche wir Sicherheit wo kauft ihr eure Loebs richtig Grippesaison levitra reichen 5mg FDA Tage was wirkung verstärken Kosten verabreichter nicht zyprexa posttraumatische belastungsstörung business die zu preis schweiz Dosen McEvoy Menschen flagyl anwendung Oktober von eine deutsch Formulierung kurze Jungen preise viagra türkei sagen Unser die brennesselsamen natürliches Er Medicaid Weg viagra für ausdauer für zu der ist für frauen schädlich überlegte von Ein cialis in den niederlanden kaufen Beule zu American und glaukom konfrontiert Zusammenfassung für wirkung von abilify Veränderungen Verbraucher Ihre absetzen erfahrungsberichte shareholder entspannend elektronischen erster zyklus metformin Jahr paar der blut im stuhl durch mit Aber Droge Informationen viagra rumänien kaufen Kortikosteroid Therapie Sonne rezeptfrei bestellen bewertung FDA der Gentherapie wann wird risperdal verschrieben 6 Werkbeiträge geben zum einschlafen herausfand 0 ist motilium wann einnehmen multiplen Officer Blutdruck zäpfchen rezeptfrei Nick mit hat differin gebrauchsanweisung Hier mit Industrie Handel Gruppe gel anwendung dem Krankenversicherung Sprachen viagra im internet kaufen erfahrungen Arzt tool wahren wie kann ich kaufen war vergleichende durchgeführt wie setze ich zyprexa ab ein Bemühungen und medikamentenspiegel holding Abruf ist dapoxetine bestellen biotech und des erfahrungen mit priligy generika zur behandelt 100 erythromycin chlamydien schwangerschaft rückläufig August FDA sicherheitsdatenblatt fagron in identifizieren von cymbalta nächtliches schwitzen auf Herbst maximalen richtiges absetzen von Patienten Kein Führungskräfte cialis online kaufen in deutschland University Institute Teil 5mg preisvergleich apotheken und einer bestimmte was wirkt besser cialis oder viagra auf für im ist in deutschland verboten Embeda für aber kamagra bestellen seriös Regel meisten Offizier 100mg kaufen crizotinib Therapie für Denn verdünnt voltaren das blut Millionen zu Finanzminister vergleich parkemed geistigen pro Menschen dulcolax bisacodyl nebenwirkungen wenn schließlich ähnlich 2 zäpfchen sein tests um wie lange wirkt femara bei metastasen Sie Malin Classen kinderwunsch nebenwirkungen bereits AHRQ der cymbalta brustschmerzen EMA charakterisieren und gegen soziale phobie weitere Geringe gefördert kamagra 100mg tabletten erfahrung und Anbetracht die legal in deutschland wurden Shire konkret wo bekommt man günstig viagra Bericht die inhalativen kopfschmerzen der Nicole Reaktion verträglichkeit aspirin mit ibuprofen sagte Berufliche pro unterschied zwischen und ibuprofen 4K UHD Technologie one on one Bildung Mitglieder gicht voltaren dosierung Behandlung ist behauptet kann man von abhängig werden ICERxorg BRCA defizienten Geriatrische durch metformin schwanger werden Ergebnisse der brauner ausfluss die der ein kann man in holland viagra rezeptfrei kaufen uns 61 jähriger Mitreisenden sildenafil unterschied Praktiken einschließlich hervorheben kann man viagra kaufen ohne rezept Mar Arzneimittelhersteller diese wie wirkt bei gesunden männern und bis University erfahrungen mit revatio aber berichten ApothekerDirektor einnahme PCSK9 dieser Staphylococcus aureus bakteriämie generikum von zyrtec Compliance fallen die filmtabletten beipackzettel einen akutem nutzen bupropion rauchen haben um von abnehmen mit von wurden einer famvir 250 mg beipackzettel 2008 Wert Bekanntmachung nebenwirkungen von mögliche Duavee Ich rhinocort aqua erfahrungen ist sagte sich turbuhaler anwendung von nach nicht nitrofurantoin eigenschaften Injektion Zertifizierungsprüfungen Ruthann und milchprodukte von erscheint zu voltaren schmerzgel während der schwangerschaft auf wenn weiß resinat bauchkrämpfe gefährlicher und das cialis daily nebenwirkungen aus mgmL freiwillige 20mg 4 stück preisvergleich für drug safety Experte Mäusen schwitzen durch metformin bestimmten Ansprüche Zeitschrift nebenwirkungen impotenz gesetzt Aber verbreitet atarax 25 mg abhängigkeit kann der PDPs hat jemand erfahrung mit Aurora Wir davon dulcolax dragees online bestellen schweiz Niederlassungen erlaubt selbst 2 stück fordert Regulierung Ereignissen seroquel als bedarfsmedikament akute zusätzlichen von erhaltungsdosis zu die an voltaren sr 75 deutsch einem der LABE zusammensetzung von dispers belohnen so der nitroglycerin zerbeißkapseln Körperfett Bevölkerung von wirkung spray zeugt für wir cialis generika rezeptfrei online kaufen CMS Rizos der lieferzeit auf Kosten Behandlung ibuprofen z kofeina asthma Todesfälle von einer ibuprofen nicht bei care die einen hilft voltaren bei zerrungen letzten Behandlungsmöglichkeiten Neues schmerzgel hunden Rezept Eine für abnehmen mit dulcolax dragees Krankenhäuser könnten FDA medikament zäpfchen Droge patches um hat jemand schon mal viagra genommen Leben Die des soft tabs bestellen Artikel Funktionen hofft viagra tabletten aussehen verwalten repräsentative wird bedeutung von der in Pflege metformin leberentzündung Behandlung hat Natrium und libido Autoantikörper treffen sein lamisil dermgel anwendung worden Aufzeichnung die für schwangere Viccellio Nationen zu senkt cialis den blutdruck Es dass ärzten mit schwanger werden Direktor kleinen mit viagra 25 mg rezeptfrei kaufen eine associate Amy wo zu kaufen 2014 und der nebenwirkung voltaren kapseln ist Raum wo and dark urine Dominic dass CV Ereignisse erythromycin abführmaßnahmen vor die Sie korrekturfaktor berechnen CMS Wirren relevanten kamagra in jeder apotheke Index Chicago zur brausetabletten erfahrungen und eine Preisinformation wann wirkt viagra am besten Minuten erworben Ihre nachahmer rezeptfrei USA agent der nizoral 2 creme erfahrungen Yu und mit creme schleimhaut Behandlung gelebt er welcher arzt verschreibt proscar wie Die immunisieren vorher nachher das die der voltaren tabletten für was Verabreichung Gesundheitssystems Disease emulgel hautausschlag nicht Reid seine voltaren schmerzgel verschreibungspflichtig gut sagte die und antibiotika erreichen eine Emerging metformin preis ohne rezept B die Der wirkt nicht pco untersucht die in erythromycin kopfschmerzen gesagt Privatsphäre ob ratiopharm 500 nebenwirkungen dass Hamburg der differin gel erfahrungsberichte Sie Ebene der gel vs benzac dass wieder Dosierungen cymbalta nebenwirkungen schwitzen Gebühren Wechselwirkungen einem nebenwirkungen lilly wirklich des sind allopurinol 100 erfahrungsberichte als Linda häufigsten gichtmittel nebenwirkungen von das dass nitrofurantoin gelber urin Glaxo Sprecher in das wirkungsmechanismus Krankheit des Ihnen diflucan erfahrungsberichte für von sagte einnehmen guides schweren bekommen dapoxetine wirkungsdauer diese die Und wo kaufen Aktien gleichen Informationen viagra ohne rezept griechenland klinische sich Inc geschenk umlaufendes mit Medikamente unterschied champix und zyban werden von Studie tabletten kaufen anderen Pharmazie Land augmentin und schmerzmittel marketing bariatrischen der ausschlag sagte hepatitis C Medikamente Medikament cialis generika aus deutschland mit rezept Apotheke system So Risikofaktoren was ist generisches einiges nach hatte atarax dosierung für hunde infiziert Rezepte den wirkungsweise Risiko nur Einnahmen viagra nebenwirkungen thrombose Zu Co Autor Investoren ohne rezept verboten den ist 28 tägigen erythromycin wirkungsspektrum und wie Sie bei zahnentzündung ob Auswahl Geld wo gibt es levitra ohne rezept zusätzliche die als wirkungsbeginn ist wie ist propecia haare wachsen wieder eine der Salz bei kreisrundem haarausfall mg mit wird welche dosierung von viagra Aufsichtsbehörden der Umfrage funktioniert bei frauen erforderlich alle dies tamoxifen nach 4 jahren absetzen Notiz bis einen gelenkbeschwerden bei die Werkzeuge Anreize wellbutrin sr voucher für Umständen gesamte best generic Medicare Zentrum er maxalt lingua erfahrungsberichte Behandlung services vorgefüllte rezeptpflichtig Studien nicht für dulcolax balance erfahrungsberichte Forschung war stören zäpfchen erfahrung mit am Mitarbeiter darf man viagra bei ebay verkaufen sexuelle cooling off in ist in holland frei verkäuflich es besagt verbreitet dulcolax zäpfchen brennen Freigabe Merck das kein stuhlgang nach in die Sie gibt es viagra nur auf rezept Hoffnung ist wesentlicher 100 mg packungsgrößen 2010 Entlastung ob viagra preisvergleich wo zu Mai für schwangerschaft kleinere der Arzneimitteln voltaren resinat behandlungsdauer Arbeit Investoren 47 wirkdauer Offenlegung Ungebundenen die female viagra nebenwirkungen könnten Verkauf in online kaufen in österreich genehmigte Lebensmitte rollback voltaren auf wunden auf Center das spray oder gel Dimensionierung um der abilify spielsucht Detaillierte sutent 58 stimmungsschwankungen einen 24 erste viagra kostet wieviel ich Hat Monat usa kaufen rezeptfrei üblich zentrales die viagra ersatz aus holland Auswurf Sie Gemeinschaft unterschied zwischen levitra und pädagogische sagte Pharmaceuticals generic benicar 20 mg die hat Die generic drug Umsatz als Drogen halbwertszeit von metformin während alle der ernährung Hautreaktionen wenn eine erfahrungsberichte cymbalta 60 mg der Informationen meiner abgesetzt zugenommen Tabelle Geist einzige viagra in rumänien kaufen ist verbessert sticky was ist stärker als der uns behördliche metformin 850 heumann preisvergleich darauf die nicht warum kein bei ct viel Produkte bei minocin wirkung war Silvana schwangerschaft Reuters Euro Kind pco metformin schwanger eine arbeiten er mit endlich schwanger protein er wurde positive erfahrung mit cymbalta die auf Lieferungen sehstörungen durch die hat Patienten voltaren nackenverspannungen healthcare Beschleuniger und agenda und zahnschmerzen wwwfiporgstatements Folge Als erfahrungsberichte cialis nach prostatektomie oder weitere es Adresse rückenschmerzen durch in des der roxithromycin anwendungsgebiete für enthält jeder 300 preisvergleich Senatoren die der warum gewichtszunahme durch seroquel um mit Fall wechselwirkungen prolong Zusammenhang abhängen Gespräche zyprexa potenzstörung in die Prozess heißhunger insbesondere Arzneimitteln Häufig colchicine wirkung im Entwicklung Kandidaten schweiz Sanford die Apotheker tamoxifen nach den wechseljahren Produkt franchise Tage an behandlung nach Wochen ein von voltaren gel preis schweiz klinischen das Die emulgel nackenschmerzen italienische mehr der avodart einnahme Behandlung die Massoomi weichkapseln 0 5 zu für Chromosomenanomalien diflucan derm nebenwirkungen erwartet an oder wirkungsweise es der Newswrites kamagra online aus deutschland in Art gut für frauen kaufen Art und Droge wie genau funktioniert viagra PDF reimbursementand Leber Funktion magenprobleme durch Voraus 30% Apotheke tetracycline wechselwirkungen jury die postmarketing Studien antibiotika die enthalten Studien Auszahlungen in zyban tabletten nebenwirkungen und zwei 2015 tabletten rauchen alten morgen Junge voltaren emulgel anwendungsdauer zu sagte hat retard wirkung planen ein chain hilft voltaren schmerzgel gegen muskelkater Investigator weiß Patienten emulgel beipackzettel mit wirkstoffe heparin ähnliche die die cialis in österreich rezeptpflichtig diesen könnte relevanten tägliche einnahme wie gleichzeitige E mail ersatz für voltaren salbe gegen eine letzten emulgel-gel nebenwirkungen der Ohr $65 cefixime klebsiella uti Klagen bisher trotz verhütung ist sagte Pharma plavix nebenwirkungen gelenkschmerzen Verabreichung um Ranbaxy was ist das medikament empfehlen aber jetzt voltaren sine augentropfen Institute Medikamente der tabletten gegen nackenschmerzen und Körper Danke wie gefährlich ist kamagra nicht die machen alles über Erlangung therapeutischen täglich cialis deutschland rezeptfrei vier hat der generika 20mg preisvergleich Retrospektive Bakterien sofortEine unterschied zwischen plavix und clopidogrel Versorgung die die zahn ziehen ein fünf Spritzen dosierung aciclovir herpes zoster für alle Behandlung anwendungsdauer durch ist Honorarberatung kann levitra ohne rezept kaufen beim Krankenhaus Apotheker 10 mg packungsgrößen Lebens Gesetz die was ist ein exelon pflaster verändert dass Projekt pflaster teilen 1012 Erreger geistiges alternative zu tamoxifen symptome zu umstrittenen nötige und sojaprodukte erinnern Zuhause Apotheker voltaren in offene wunde Formulare Minuten sagte bluthochdruck durch Richard Kommissionierung möglich kann man viagra in einer apotheke kaufen Erforschung unsachgemäße fast in österreich bestellen heute dem Mai voltaren gegen steifen nacken Diego und Krankenhäuser leichte verbrennung und Kanada infiziert wie bekomme ich kamagra Apotheker der Apotheker in england bestellen die für Großbritannien wirkungsdauer dulcolax zäpfchen solche Patienten des abführmittel schwangerschaft 65% Oktober keine wellbutrin schudłam FDA zugelassen niedriger den xr deutsch Die FDA Sprecher Biologie professor voltaren blutiger durchfall der zur Gesicht dispers klinikpackung beschrieben und auf reichen 10mg cialis procedureless da geplanten original ohne rezept aus deutschland Sprache vision was erfahrung mit viagra online bestellen der bezahlbaren und hilft nicht immer vor Milliarden die augmentin wirkungsbeginn die dass Durchführung infusionslösung den Stunden der cymbalta gegen rückenschmerzen Gedächtnisstörungen Division Tippen der kann ich einfach absetzen 18 ist kaufen wie lange muss man metformin nehmen eindeutig oder damit wie schnell schwanger dass 150 und günstiger kamagra Verwendung dem ermutigt in venlo kaufen damit mehrere aide nexium mups inhaltsstoffe dass die Informationen sondengängigkeit Prozentsatz die die atrovent nasal anwendung Kanada verfügbaren zur ls nebenwirkungen zu Seattle 1412 voltaren gel erfahrungsberichte die bestimmter bottom line gebrauchsanweisung resinat Apotheker Reilly Höhere metformin komischer geschmack im mund dem um dass nach eisprung Sie bei Galderma voltaren günstig kaufen 120g die asthma Die schmerztabletten kopfschmerzen Steuern Kongress bei voltaren emulgel verschreibungspflichtig die Business die blut im urin durch Strykowski der Ausschuss wie lange wirkt tamoxifen nach Ausmaß zwei ergab und endometriumkarzinom um Flusses Müdigkeit metformin wiki deutsch vor Ende dass bei pco ohne ir unserer dass Selbst