עצבים

כל העצבים בגף עליון מוצאם מחוט השדרה בצוואר.הסיבים העצביים (שמכונים באזור זה “שורשי העצב”) חוברים יחדיו למקלעת הנמשכת בצידי הצוואר ועד לכתף.במקום זה מתחילים העצבים ליד וביניהם העצבים העיקריים: רדיאליס, מדיאנוס ואולנריס. עצבים אלה מובילים מן המוח אימפולסים (הוראות) לשרירים שמניעים את הזרוע,אמה, היד והאצבעות. ובכיוון ההפוך הם מובילים מהיד למוח תחושת כאב, מגע וטמפרטורה.

an-14.jpg

העצב הרדיאלי הוא מסתובב סביב עצב הזרוע ועובר לצד הקדמי של המרפק על מנת לחדור בתעלה שמתחת לשרירי האמה ולצאת בקצה עצם הרדיוס לכיוון היד שפונה לאגודל. הוא אחראי על השרירים שמיישרים את שורש היד והאצבעות ונותן תחושה לגב היד מן האגודל ועד אצבע 3. שיתוקו גורם לאבדן תחושה באזור זה ול”יד צנוחה” דהיינו חוסר יכולת ליישר את שורש היד ו/או את האצבעות.

an-15.jpg

העצב המדיאני עובר בצד הקדמי של המרפק מתחת לשרירי האמה על מנת לחדור לתוך כף היד דרך תעלה בשורש היד, היא התעלה בה הוא יכול להילחץ ולגרום לתסמונת CTS. העצב נותן תחושה לאגודל ולאצבעות 2-3 וחצי מאצבע 4. באמה הוא מעצבב את השרירים שמכופפים את שורש היד והאצבעות ובכף היד הוא נותן ענף שמעצבב את שרירי האגודל אשר כיווצם מביא לתנועת האופוזיציה, דהיינו הבאת כרית האגודל מול כריות האצבעות האחרות במטרה לתפוס ולצבוט.שיתוקו יכול לגרום לאבדן יכולת לכופף את האצבעות ו/או להביא את האגודל מול האצבעות האחרות.כמו כן העדר תחושה באצבעות 1-3 וחלק מאצבע 4.

an-16.jpg

עצב אולנרי עובר מן הזרוע בצד הפנימי של המרפק, דרך תעלה הקרויה תעלת המרפק (cubital tunnel).פגיעה בעצב כאן גורמת לתסמונת תעלת המרפק (cubital tunnel syndrome).משם הוא ממשיך בצד הקדמי והפנימי של האמה על מנת לחדור לתוך היד דרך תעלה בשורש היד הקרויה תעלה ע”ש גויון (Guyon’s tunnel).התעלה בנויה משתי עצמות שורש היד (pisiformis ו- hamate) ורצועה שמחברת ביניהן. לאחר שהוא יוצא מתוך התעלה הוא מספק תחושה לזרת וחצי מאצבע 4 .ענפים ממנו מעצבבים את השרירים הקטנים של האגודל והאצבעות. שיתוקו גורם לאובדן תחושה באצבעות הנ”ל ולאובדן קואורדינציה בתנועת האצבעות מלווה בחולשה של היד.

an-17.jpg

לאורך כל מסעם מן הכתף ועד האצבעות, העצבים יכולים להיות מגורים במקומות רבים הן ע”י משיכה ויצירת מתח על הסיבים והן ע”י לחץ ממוקם שעוצר את זרימת האימפולסים אל היד דרך העצבים ולהיפך.

המשך לנושא הבא - כלי דם

שאלות בנושא עצבים

 1. מאת חן:

  שלום,
  מהם הרפלקסים הבאים, רפלקס הביספס, רפלקס הברכיאולרדיאליס ורפלקס הטריספס?
  אודה לכם על תשובה
  בברכה
  חן

  כאשר מקישים עם פטיש רפלקסים על אזור חבור השרירים הנ”ל (באמצעות גידים) לתוך העצם :

  בהקשה על הטריצפס- מקבלים יישור של המרפק . בודק את השורש C7 של העצבים.

  בהקשה על הביצפס-מקבלים כיפוף של המרפק.בודק בעיקר את השורש C5

  בהקשה על ברכיורדיאליס- מקבלים  יישור והטיה רדיאלית של שורש היד. בודק את השורש C6 .

  ד”ר גולדברג

 2. מאת מלכה קרמניאן:

  אישה מבוגרת סובלת מכאבים בתעלת שורש כף היד (תסמונת CTS) .
  עליה לעבור ניתוח בכף היד. מבקשת לדעת מה הסיכויים לניתוח בגיל מבוגר, ועל מי אתה ממליץ
  לניתוח זה באזור ירושלים . אם יש אפשרות ליידע אותנו על טיפול אחר.

  הכאבים ותחושת הנימול - יחלפו בסמוך לניתוח. אם יש לה גם ירידה בתחושה - התהליך של שפור בתחושה יהיה ארוך מאד ויתכן גם שלעולם לא יחזור ל- 100% . אבל צריך לתת לה הזדמנות לכך ועל כן הניתוח מומלץ.

  אין לי המלצה על מנתח ספציפי - העיקר שיהיה בעל מומחיות בכירורגיה של היד

  בהצלחה, ד”ר גולדברג

 3. מאת ג'ולי:

  אני סובלת יותר משנה וחצי כאבים ביד ימין הלכתי השבוע לד”ר בקופת חולים ונתן לי לעשות בדיקה emg בשאלה של לקידת מדיאנוס ואולנריס - לא הבנתי כלום והוא רשם גם שיש סימני cts שגם לא הבנתי מה זה ובשורת ההבחנה הוא רשם carpal tunnel syndrome ושישנם בעיות היסטוריות שהם : chronic htn ו s/p gdm ו s/p pprom (wk20,top - האם תוכל להסביר לי על מה מדובר
  תודה מראש ג’ולי

  הכנסי באתר ל”תסמונת תעלת שורש היד” (carpal tunnel syndrome = )  והתמונה תתבהר לך.אין זה אומר שזאת האבחנה שלך אלא רק להבהרת המונח.

  ד”ר גולדברג

   

 4. מאת גאיו:

  אני נגן במקצועי, ובבמשך השנה האחרונה סבלתי מכאבים (לאחר שנים של נגינה בלי כאבים אבל בפוזיציות לא בריאות ליד כגון שורש כף יד מכופף ומרפק מכופף לגמרי),
  בעיקר באזור הגידים המיישרים (סוג של טניס אלבו) וגם ככל הנראה באזור של העצב האולנרי (סימנים לגירוי העצב כגון הירדמויות ונימול בפיזור עצבי שונה בשינה, חולשה אבל בלי ממצא כלשהוא בEMG וNVC למרות שעשיתי 3 פעמים בדיקה מקיפה בבי”ח). עברתי המון טיפולים ומומחים והמצב השתפר, אך נותרה איזו בעיה שאני אשמח אם תוכל להביע את דעתך בעניין (עד כמה שניתן..).

  כל פעם שאני מנגן, פעולה שכרוכה בהזזת אצבעות 2 ו-3 (בד”כ מקפיד על תנוחה נייטרלית של שורש כף היד ומרפק מכופף ב90) אני מגיע למצב שבו מתגבר מתח באזור שבו מרגישים את הדופק הרדיאלי, ואח”כ זה מגיע למצב שבו כשאני מיישר את המרפק יש מין דקירה חד פעמית כמו זרם באזור הזה (של הדופק הרדיאלי), זה מאוד מקשה על הנגינה הרצופה אבל חוצמזה אין כאבים כמעט בכלל לאורך האמה, מרפק או כף יד.
  האם זה איזה גיד מודלק או מנוון באזור הזה ש”קופץ ” ופוגע בעצב תחושתי שעובר שם ?
  אני גם אוסיף שכשאני אני מבצע סופינציה ופרונטציה של כף היד יש קליקים (לא טבעיים), לאחרונה יש הרבה פחות אבל עדיין הרבה מאוד (לא נשמע כמו עצמות אלא כמו טריגר)
  מה דעתך ?
  תודה ושבוע טוב.

  תיאורך מסובך מדי לאינטרנט. אי אפשר להגדיר את המבנה האנטומי שיתכן ועושה לך את הבעיה או, אולי, המבנה שסובל מן הבעיה מבלי למששו ולראות בדיוק את התנוחה עליה אתה מדבר. מצטער

  ד”ר גולדברג

 5. מאת אתי:

  מזה כחודש וחצי אני סובלת מכאבים חזקים בשתי הידיים. זה התחיל מהצוואר והכתפיים ועד לאצבעות (כולל) וכרגע הכאבים הם בעיקר ביד התחתונה ובשורש כף היד. היו מצבים בהם לא יכולתי לישר את האצבעות ומצבים בהם היד נחלשה לחלוטין. כעת אני יכולה ליישר את האצבעות, אך קשה לי לדבר בטלפון, לשאת תיק אישי (שבעבר זה לא הפריע לי) ועוד. הרופא מומחה שהייתי אצלו אמר שמדובר או בתעלה קרפלית או בתעלה רדיאלית ושאין משהו שיכול להקל עליי ולזרז את הריפוי, מלבד מנוחה לידיים. חזרתי לעבודה, אך איני עובדת על המחשב, באופן זמני. ברצוני לדעת האם מדובר בתעלה קרפלית/ רדיאלית? מה אני יכולה לעשות ע”מ להקל על התופעה+ לרפא אותה? וכמה זמן נמשך תהליך ההחלמה? תודה רבה ויום טוב.

  תחושתי היא שלא היית אצל כירורג יד (אולי אורתופד?). תסמונת תעלה קרפלית שונה לגמרי מתסמונת תעלה רדיאלית. האם עשית בדיקת אמג? בתסמונות אלה יש כן מה לעשות אך יש צורך להגיע לאבחנה מדויקת ולא או או.אולי בעייתך נובעת מן הצוואר?

  בהעדר אבחנה מדויקת אינני יכול לענות על שאלותיך הנ”ל. 

  ד”ר גולדברג 

 6. מאת גאיו:

  בהמשך לשאלה שלי (אני מקווה שזה לא מטריד אותך) , פשוט התיאור היה מפורט מידי.
  לאחר החזקת האמה בכיפוף של 90 מעלות + - במשך יותר מ-נניח שעה , כאשני מיישר את המרפק אני חש מין דקירה נקודתית מכאיבה ליד בסיס האגודל/האזור שממששים את הדופק. אם אני לוחץ על מרכז המרפק (המקום שדוקרים כדי לבדוק דם) אני מרגיש את אותו דבר. זו התלונה.
  האם בכול זאת יש לך השערה ?
  אני אשמח ללכת לאבחון אצלך - הייתי אצל 4 מומחי כף יד . חלקם עזרו וחלקם לא; אבל לגבי הבעייה הזאת לא קיבלתי תשובה .

  ככל הנראה (ניחוש) גירוי של עצב שבדרכו לאזור כף היד עובר באזור המרפק . ראה “צור קשר”.

  חג שמח, ד”ר גולדברג

 7. מאת גבי מדינה:

  שלום.
  בעקבות תאונת אופנוע עברתי ניתוח של ברכיאל פלקסוס במשך 28 שעות בו איחו לי את שלושת העצבים (לאחר שנקרעו) לאחר כשנה התחושה חזרה לכף היד חום\קור שורש כף יד כיפף וישור
  וכן הזזה קטנה מאד של הזרת.
  שאלתי:
  מה הם הסיכויים להחלמה מלאה של היד?
  האם קיימים אביזרים מכניים שבהם אפשר להזיז את האצבעות.
  האם ישנם בארץ או בעולם שיכולים לטפל בבעיה עד להחלמה.
  בתודה מראש-גבי.

  אם חיברו לך, כפי שאתה כותב, את שלושת העצבים הגדולים של היד הרי לא מדובר בניתוח של brachial plexus שכן העצבים הגדולים נמצאים רחיקנית למקלעת הברכיאלית. יש לדייק במינוח שכן הפרוגנוזה שונה.בפגיעה של המקלעת הברכיאלית הפרוגנוזה גרועה יותר מזו של הפגיעה בעצבים הגדולים.

  קצב ההחלמה במקרים כאלה הוא איטי ביותר אך לפי מה שאתה מוסר יש סימנים מעודדים. תהליך ההתקדמות בהתאוששות עשוי לקחת עוד כשנה.יחד עם זאת, מאחר וחזרה לך התחושה (האם במלואה או חלקית: האם אתה חש כשנוגעים לך באצבעות?) ניתן יהיה לעשות -במידה ובתום שנה נוספת לא תהיה התאוששות נוספת של השרירים - ניתוח להעברת גידים במקום אלה שלא התאוששו.האם אתה עדיין ממשיך בטיפול פיזיוטרפי ? אני ממליץ לך להמשיך בו.

  רק בתום שנה נוספת תדע איפה אתה עומד ותחליט על סוג המשך הטיפול, כולל פרוטזות מלאכותיות וכו’

  ד”ר גולדברג 

 8. מאת לירון:

  קיבלתי מכה חזקה במרפק אשר גרמה לתחושה של כמו להתחשמל בכל אזור הזרוע שמאלית כבר שבועיים יש לי מחסור בתחושה וכל הזרוע נרדמת מידי פעם ותחושת נימלול באצבעות 2ו3 כמו בתיאור שלך על העצב המידיאני מזה שבועיים זה לא עובר אני חי לא בארץ ורציתי לשאול מה צריך לעשות והאם זאת בעיה רצינית.
  תודה לירון

  כנראה החבלה הייתה בעצב המדיאני (דבר נדיר שכן בד”כ נפגע העצב האולנרי עם נימול,זרמים ותרדמה באצבע 4-5). אין מקום לדאגה: הדבר יחלוף מעצמו אך עלול לקחת מספר חודשים (4-8 ח’).

  ד”ר גולדברג

 9. מאת לירון:

  תודה על התשובה בנוסף ראיתי אורתופד מקומי והוא נתן לי כדורים ARCOXIAומשחה והתחלתי לקחת B12
  תודה לירון

  בהצלחה

 10. מאת למה יש לי כאבים בכף היד?!:

  יש לי כאבים בכף היד !! אינ רוצה לדעת מה אני יכול לעשות שלא יהיה לי כאבים.
  שאני שם תחבושת אז זה נירגע לי …..
  ושאני בלי תחבושת זה כועב לי ..!!
  מה אני אמור לעשות אם זה ?!
  תענו לי בהקדם..
  אבי!!

  לפנות מכר בבוקר לרופה חירורג ביד 

 11. מאת ויקי:

  שלום.
  יש לי כאבים בכף היד ימין שלא פוסקות כבר שבועיים. כאבים חוזרים ושבים שוב. פני שטח של הכאב - כל כף היד. אשמח לקבל כיוון לבדיקה. לצורך פרטים אני עובד מול המחשב בערך 30% מיום העבודה הרגיל. כאבים הופיעו פיתאום. אני בן 35 בריא בדרך כלל.

  תודה

  תשים לב האם הכאבים נמשכים גם כשאתה לא עובד מול מחשב, נגיד בשבת? במקביל תקבע פגישה עם כירורג יד לשלול בעיות אחרות בידיים.
  ויקי

 12. מאת גיל:

  עברתי ניתוח לאיחוי קרע חלקי בעצב בכף היד , אצבעות 1,2 וחלק מ-3 רדומים. מה הדרך הטובה ביותר לשקם את היד? ומהם סיכוי ההחלמה (הובהר לי שהאצבעות לעולם לא יחזרו למצבם הקודם)? האם דיקור סיני עוזר במקרים אלו?

  שלום גיל,
  החסרת את הנתונים הכי חשובים: 1.גיל, 2.איפה בדיוק הייתה הפציעה (כלומר באיזה מרחק משורש היד), 3. כמה זמן עבר בין הפציעה לבין תפירת העצב, 4. כמה זמן עבר מאז התפירה ועד היום ?, 5. פרט לירידה בתחושה האם יש פגיעה גם בשרירים ?,
  לגבי דיקור סיני- לא עוזר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת מיכל שמחה:

  שלום
  אני סובלת מכאבים עזים באגודל,היא נפוחה ונראת דלקתית
  הרופא איתר כמחלת טריגו והמליץ על ניתוח.
  מהי המחלה ? מה ניתן לעשות חוץ מנתוח?
  מיכל

  שלום מיכל שמחה,
  את מוזמנת לעיין באתר “אצבע הדק” . כל המידע שם
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 14. מאת רמי ש.ט.:

  לפני מספר שבועות נרדמתי בישיבה ויד ימין שלי נלחצה כנגד משענת היד של הכסא
  לאחר שהתעוררתי לא הצלחתי לעשות פעולות ביד שקשורות לשרירים העליונים בין המרפק לכף היד, נבדקתי אצל נוירולוג שאמר שהעצב ליד המרפק נפגע ויקח לו זמן רב מעל חודש-חודשיים להחלים, וישנו סיכוי שהפגיעה לא תתרפא אף פעם. שאלתי היא האם אין טיפול לעצב פגוע והאם פעולה כ”כ פשוטה תגרום לי לנכות כל החיים.

  שלום רמי ש.ט.,
  למצב שלך קוראים Saturday nigth palsy . זה אמנם יקח זמן אך בסיכומו של דבר זה אמור לחלוף מעצמו ולגמרי. בינתיים מומלץ סד מיוחד שנבנה בריפוי בעסוק על מנת שתוכל לעבוד ולהפעיל את ידך.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת אמיר ח.:

  שלום
  לפני מספר ימים הרמתי מספר שקיות למשך כדקה לאחר שנחתי אותן איבדתי את התחושה בחלק מקצה האצבע הארוכה, אך עדיין יש לי שליטה מלאה בה.
  מה הסיבה לכך והאם ניתן לעשות משהו?
  תודה, אמיר

  שלום אמיר ח.,
  השקיות לחצו על העצב התחושתי של האצבע וגרם להפסקה בהולכת האימפולסים החשמליים. אל דאגה: במוקדם או במאוחר העצב אמור להתעורר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת אסנת ל.:

  שלום,
  מזה כשבוע יש לי הרגשת נמלול בקמיצה ובזרת של יד ימין, לא זכורה לי פגיעה כל שהיא ביד.
  שאלתי היא ממה יכול לנבוע הדבר, האצבעות מתפקדות כרגיל ורק התחושה השתנתה. מה ניתן לעשות כדי להחזיר למצב הרגיל?
  תודה.

  שלום אסנת ל.,
  תעייני באתרשלי “תסמונת תעלת המרפק”. יתכן שזו בעייתך
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת יניב:

  שלום רב ד”ר
  לפני יומיים נחתכתי ע”י סכין מטבח קטנה (בעת שחתכתי משהו),הפגיעה היתה באזור המפרק ממש למעלה באזור העצם הבולטת.הפצע עצמו ממש קטן כ 70 מ”מאולם טיפה עמוק, הפצע החלים חיצונית,יש לי תפקוד של כל האצבעות ומפרק היד,אך כשאני מבצע תנועות של הרמת גב היד, או במצב של סיבוב קל אז אני מרגיש מעין מתיחה\דקירה לאורך פנים כף היד מה שממש מתסכל .עדיין לא ניגשתי להיבדק.

  התוכל לתת חוות דעת?

  תודה
  יניב

  שלום יניב,
  רצוי מאד שתיגש לבדיקה . מהתיאור שנתת אי אפשר להסיק מסקנות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 18. מאת מוריה:

  אני אמורה לעבור ניתוח עם הרדמה מקומית.
  הרדמה מקומית בכף היד קרוב לאגודל מבוצעת שריר או הגידים או הורידים? איזה חומר בכלל מרדים את היד?

  שלום מוריה,
  חומרי ההרדמה הנפוצים בהרדמה מקומית הם :לידוקאין (אזרקאין) ו- מרקאין. החומר מוזרק באזור החתך הצפוי של הניתוח והשפעתו מהירה מאד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת אורי עצמון:

  שלום
  קמתי הבוקר עם כף יד רדומה חלקית
  נכון לשעה 18:00 אני המצב לא השתנה
  ממה זה נוצר ? מפגיעה במערכת העצבים? לחץ נפשי??
  רופא משפחה שלח אותי לבדיקת EMG?
  האם זה יכול משהו זמני שיחלוף?
  תודה מראש

  שלום אורי עצמון,
  נראה לי שהמצב יחלוף מעצמו- תן זמן של מספר ימים. אמג במצבים חריפים לא ידגים מאומה אלא אם היה איזה נזק מצטבר של מספר חודשים על העצב. אם לא יעבור תפנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת אורי עצמון:

  בהמשך לשאלתי לא ציינתי שיום קודם נפל על האגודל (קצה ציפורן פנימית) דבר כבד שנראה לי שגרם לי לשטף דם פנימי קטן
  האם יש קשר לכך שהיד רדומה

 21. מאת רפי:

  לפני שלושה שבועות הדפתי כדורגל ביד בצורה חזקה, חשתי בכאב חד במרפק בצידו הפנימי, כאב שמקרין לכיוון האמה אך גם לכיוון הזרוע.
  עד היום הכאב לא חלף למרות שעיסתי אותו עם משחה ונתתי ליד לנוח עדיין כואב

  שלום רפי,
  כאבים במערכת השלד והתנועה בעקבות חבלה (לאחר שנשללו נזקים רציניים ע”י רופא מומחה לענין) עשויים להימשך חודשים ארוכים ולא שבועות.סבלנות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת שושי:

  חג שמח, התוכל לעזור בעצה ? בעייתי במרפק ימין ותופעת טניס אלבו מזה 6 חודשים וטיפול באולטרה סאונד (12 טיפולים), זריקות, כדורים ועדיין לא נפטרתי מזה. מזה 3 שבועות אני סובלת גם מכאבים מהמרפק באמת היד בעיקר בתנועת כיפוף המפרק. על סף יאוש נשלחתי לבדיקת
  -US שתצאותיה : גיד מיישר המשותף עם רגישות מקומית, התעבות ניכרת לכל אורכו. הודגם קרע חלקי של הגיד. הדגמה תקינה של שאר גידים במרפק
  אז עכשיו אני לא יודעת מה לעשות - אני לא מעוניינת בטיפול תרופתי עד כמה שאפשר ושוקלת האם רק מנוחה תעזור ? אני עובדת (כולל מחשב אבל לא כל היום) וגם עובדת בבית - עזרה בבקשה !
  תודה תודה

  שלום שושי,
  תעייני בבקשה בפרק “מרפק טניס” באתר. רשום שם הכל. יכול לעבור מעצמו, או עם טיפול, תוך שנה - שנה וחצי. אם לא- מומלץ ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת שרית:

  שלום,
  במשך שלושה ימים למדתי למבחן באופן רצוף ומאז(כשלושה שבועות) האגודל והאצבע ביד שמאל(אני שמאלית) “קופצות” , לא באופן רציף אלא לעיתים קרובות מאוד. זה דיי מטריד אך לא מלווה בכאבים. האם אני צריכה לבדוק את זה?

  שלום שרית,
  מדובר ב”אצבע הדק” - עייני באתר.תמתיני בסבלנות (מספר שבועות, חודש) אולי יעבור מעצמו
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת שחר פנינה:

  שלום לכם
  קראתי את מאמר על עצב הזרוע-נראה לי שאני סובלת בכל האפשרויות שנתנו בכתבה למרות שהאורטופד שלי אבחן(cubital tunnel syndrome) בצילום רנטגן רואים הצרות קלה של
  חוליות הצוואר- הוצא לי לעבור בדיקת EMG
  נתנו לי משכאי כאבים-
  מה דעתכם ומה אתם מציעים?
  אודה לכם על תשובתכם
  בברכה
  שחר פנינה

  שלום שחר פנינה,
  אכן רצוי לעשות בדיקת אמג. יש קצת בלבול: מה זה עצב הזרוע? זה לא אותו העצב שנמצא בתעלת המרפק (cubital tunnel syndrome) ולכן לא ברור לי על מה את מדברת. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת גדי חן:

  שלום רב,
  לפני כשבועיים תרמתי דם. בהחדרת המחט הרגשתי זרם עז בפרק היד התחתון וכף היד נרדמה באופן מיידי.
  המתרים משך את המחט קצת החוצה וההרדמה נעלמה והמשכתי לתרום דם כרגיל.
  מאז אנ סובל מכאבים בפרק כף היד- בכל תנועה שאני מבצע, תחושה חלקית בחלק השמאלי של הפרק ואותה תחושה באצבעות 4-5 ביד.
  היום החל כאב עז להתפשט מעל המרפק לכוון הכתף- בחלק הפנימי של בזרוע.
  מה עושים? זה רק הולך ומחמיר.

  שלום גדי חן,
  אין ספק שהמחט דקרה את העצב באזור כניסתה. אם התסמונת לא תחלוף מעצמה מומלץ בדיקת אמג ובדיקה אצל נוירולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת ליאורה צור:

  שלום רב!
  בימים האחרונים יש לי כאבים חזקים לאורך כל היום מתחת לכתף יד שמאל-זרוע. אודה לך
  אם תדע לאיזה תחום רפואי לפנות על מנת לבדוק את סיבת הכאב. בשנה האחרונה סבלתי מכאבים כאלו הכרב חלף מעצמו בפעמים קודמות . הכאבים הם קיצוניים בעיקר בלילה.
  האם קשור לתחום הנוירולגי,או אורתופדי?

  שלום ליאורה צור,
  תתחילי את הברור אצל אורתופד. יתכן והבעיה בצואר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת אריק עמית:

  שלום רב,
  עברתי לפני שבוע ניתוח לטיפול ב “cubital tunnel syndrome”.
  התחושה באצבע 4 חזרה. הזרת לא חזרה למצבה הנורמאלי , ולמעשה התחושה הוחמרה - כאילו כל האזור “מת” וקשה לי אפילו ליישר את האצבע . כמובן שכל היד חלשה ומוגבלת בתנועה.
  האם שבוע זה פרק זמן מוקדם להתאוששות הגידים?
  מה מוגדר כפרק זמן סביר להתאוששות?
  האם יכול להיות שהגיד ישאר במצבו זה, והאם ניתוח חוזר יכול לעזור?
  בהנחה שעצבים נפגעו, האם טיפול נוירולוגי כל שהוא אמור לעזור בהתאוששות?
  האם פיזיטרפיה יכולה לעזור?

  אודה לתשובתך
  אריק עמית

  שלום אריק עמית,
  לא יהיה זה אתי מצידי להתערב בטיפול של קולגה אשר אך לפני שבוע ניתח אותך. הרבה יותר הגיוני ומקובל שתפנה שאלות אלה למנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת דב ריינהורן:

  שלום.
  אני סובל כמה חדשים מנימול - מחטים בבוהן יד שמאל, בכרית הבוהן וקצת בגב הבוהן מקצה הציפורן ועד 2ס”מ אחורה.
  הרגשה זו היא לאורך חצי הבוהן הפונה החוצה ( -לא החצי הפנימי , הקרוב לאצבעות).
  אין בעיות בשליטה ותנועת הבוהן , אלא שכאשר אני נוגע במשהו אני מרגיש כאילו אני נוגע בעשרות מחטים עדינות. התחושה לחום באיזור הכרית עמומה מאד. ההרגשה מאד לא נעימה,
  למרות שאני חי איתה.
  אני בן 52. נאמר לי ע”י רופא כי התעלות בחוליות העליונות בצוארי נעשות צרות עקב ניוון, ויתכן לחץ על העצבים העוברים.
  האם זה קשור? לאיזה רופא עלי לפנות? האם מסוכן / בלתי הפיך ?
  תודה רבה מראש, דב.

  שלום דב ריינהורן,
  עשה שני דברים:
  1.אם אתה עונד שעון על יד שמאל - תעביר אותו ליד ימין למספר שבועות.לפעמים הלחץ באזור זה על העצב התחושתי שעובר במקום גורם לתלונות עליהן אתה מוסר
  2. עליך לבצע CT של חוליות הצוואר ולפנות לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת ורד:

  שלום רב,
  אני בת 30, בהריון שבוע 16. בשבועות האחרונים, מדי פעם- לא באופן קבוע, נרדמת לי כף היד בזמן השינה, וזה עובד כאשר אני מתעוררת. גם בהריון הקודם זה קרה לי, אך עבר עם תום ההריון. זו תחושה לא נעימה ומפחידה מאוד.
  מה אפשר לעשות בעניין?
  תודה רבה.

  שלום ורד,
  עייני באתר “תסמונת תעלת שורש היד” (CTS ). בדיקת EMG וכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת מרב:

  נותחתי לפני כשבועיים להוצאת גלומוס, הרופא בניתוח איתר והוציא שני גידולים שאושר בבדיקה שהם אכן גלומוס טומור. היו ממוקמים לא מתחת לציפורן האגודל אלא בקצה האגודל (הכרית). בשבוע הראשון בקושי סבלתי מכאבים ולאחר כשבוע התחילו כאבים חדים הבאים כבומים חשמליים (כמו מכות חשמל), בהתחלה בתדירות של כל כמה שעות ובלילה יותר ועכשיו כל עשרים שניות…נראה בתהליך החמרה. אין דלקת באגודל והצלקת מחלימה יפה. נראה לי שנפגעו קצות עצבים בניתוח. האם יש סיכוי להחלמה טבעית, כמה זמן יכולה להימשך? האם מדובר אולי במצב חסר תקנה…? אני בתחושה שמה שקורה לי לא סביר. אשמח להתייחסות שאיננה רק לפנות לרופא….אני כמובן אפנה לרופא. תודה.

 31. מאת רחל:

  שלום,

  אני עובדת במחשב, הרבה עם העכבר כך שהאגודל, האצבע והאמה נמצאים רוב הזמן על נעכבר בפעולה מסויימת. זה התחיל בכך שבלילה בעודי ישנה, אצבעות אלה היו נרדמות ואילו כעת כל כף היד נרדמת, אני מתעוררת ומעירה אותן. בנוסף יש לי כאבים בגב העליון.
  מה ניתן לעשות?
  תודה
  (גיל=41)

  שלום רחל,
  בדיקת אמג EMG) ולפנות לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת דריה:

  בני חייל חי”ר בטירונות בן 18.5 ,סובל מיום התגיסו לצבא(מעל חודשיים) מחוסר תחושה בבוהן אחת שהתפשט לאחר כשבוע גם לבוהן השניה ולא חלפה עד היום.
  כמו כן אבחן אורטופד בליטה גרמית המחייבת התאמת מדרסים.
  מדי פעם סובל מכאבי גב, אך קלים יחסית (במיוחד לאחר מאמץ)
  מעולם לא סבל מבעיות אלו.
  פטור מנעליים צבאיות לא שפר את המצב כלל.
  אורטופד צבאי מומחה לכף הרגל הפנה אותו בימים אלה לבדיקת EMG .
  אשמח לדעת מה יכולה להיות הסיבה לבעיה מסוג זה והאם ניתן לפותרה.
  ואם כן ,כיצד?
  דריה

  שלום דריה,
  אני עוסק בכירורגיה של היד, מצטער שאינני יכול לעזור.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת עליזה:

  שלום

  ביתי בת 21 סובלת מ N.F1 בשנה האחרונה התלוננה על כאבים באזור Superaclavicular צד ימין שמקרינים לאזור הקדמי ולטרלי. הובחנה גם נפיחות בצואר בבדיקת us ן - MRI הודגמה מסה באזור צוואר תחתון מימין , אזור סופרקלביקולרי.
  ביוני בוצעה ביופסיה אשר הראתה כי מדובר על נוירופיברומה בלבד.
  בנוברמבר נעשה שוב MRI והוחלט על התערבות כירורגית במהלכה יבוצע: Microsurgical neurolysis of the brchial pkexus. removal of tumor/ תוך מעקב אלקטרו פיזיולוגי.

  קשה לנו לקבל החלטה אם להסכים לאור הסיכונים הכרוכים בהתערבות זו.
  כמו כן חסר לי ידע היכן בארץ בוצעו ניתוחים כאלה ומה אחוזי ההצלחה

  אבקש התייחסותך לנושא רגיש זה

  בברכה עליזה

  שלום עליזה,
  אם מדובר ב- neurofibroma אז הסיכונים הם קטנים מאד. אם מדובר ב- plexiform neurofibroma הספור שונה.בכל מקרה כדאי להוציא את הגידול שכן לחץ מתמיד על העצבים יביא עם הזמן לשיתוקם.
  אני עצמי עוסק בניתוחים של המקלעת הברכיאלית (צרור העצבים שיוצאים מחוט השדרה בצואר) מזה שנים רבות. ניתוחים אלה אינם מכוסים ע”י הביטוח המשלים של קופות החולים והקופות מפנות לבתי חולים ציבוריים.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת מירי:

  שלום
  אני בת 37
  בלידה נגרם לי נזק לעצבים בכתף erb palsy עקב משקל גבוה מאוד (5.300 ק”ג)
  היום היד קצרה בכ-13 ס”מ, מוגבלת בתנועת הפרקים, לא יכולה להרים אותה כמעט בכלל, המרפק לא מתיישר עד הסוף, חוסר אפשרות לביצוע תנועות מסויימות (סיבוב פרק כף היד, “פתיחת” המרפק החוצה וכו’)
  בזמנו שמעתי בחצי אוזן על איזושהי אופציה של העברת עצבים מאזורים “לא שמישים” לאזור הפגוע על מנת ליצור “גשר” שיאפשר לי “לשלוט” ביד ועל ידי כך לשפר את מצבה
  עליי לציין שפסיבית התפקוד שלה כמעט מלא.
  אקטיבית שואף ל-0…
  כף היד מתפקדת כמעט בשלמות, וככל ש”מתקרבים” לאזור הכתף, המצב חמור יותר.
  האם ניתן לשפר באיזושהי צורה את המצב? האם זה ניתן גם בגילי?
  בזמנו הוצע לי להאריך את היד ע”י מכשיר שנראה כמו סט ברגים , אבל האורך שלה פחות מפריע לי כמו התפקוד
  האם יש איזשהו משהו שניתן לעשות על מנת לשפר את תפקודה? אם באמצעות ניתוח העברת עצבים / השתלת עצבים, אם באמצעות מכשור כלשהו?
  שמעתי פעם על מכשיר שנותן פולסים חשמליים לגירוי עצבים פגועים אחרי אירועים מוחיים, האם הוא יעיל גם במצב כזה?
  האם ניתן לעשות איזשהו משהו בגילי?.. בארץ? בחו”ל?

  אשמח לתגובה

  שלום מירי,
  בגילך אין סיכוי לניתוחים של השתלות/העברות עצבים. רק ניתוחים על פרקים/עצמות וכו’. שימי לב שמדובר על שורה של ניתוחים ולא ניתוח אחד.
  ניתן לעשות את הניתוח בארץ ע”י כירורגים של היד.
  ניתוחים מסוג זה אינם מאושרים במסגרת הביטוח המשלים של הקופות והקופות מפנות לבתי חולים ציבוריים.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת ענת:

  בעלי נחתך מסכין יפנית באצבע 4 של יד ימין החתך היה עמוק ויש פגיעה בעצב הפגיעה ארעה לפני שבוע-האם חייבים לנתח.? אם כן האם צריך לעשות מיידי?
  תודה מראש על תשובתך

  שלום ענת,
  על מנת לתת הזדמנות לעצב להתאושש רצוי לנתח וככל שמקדימים התוצאה טובה יותר. תפני לכירורג יד שעוסק גם במיקרוכירורגיה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת ריקי:

  אימי בת 75 סובלת מלחץ דם גבוהה, לאחרונה סובלת מכאבים חזקים בכתף , נשלחה לאולטרסאונד שרוול מסובב וקיבלה זריקה והכאבים פחתו קצת, לפני מספר ימים הופיע נפיחות על שריר הצוואר באתו הצד ולאחר מכן גם בצד השני, ונפיחות קלה על הלחי בעקבות הנפיחות בלחי נשללה ע”י רופא השיניים וגם רופא פה ולסת שלל זאת אך נתן לה אנטיביוטיקה. האם הנפיחויות קשורות לכאבים בכתף? איזה בדיקות היית ממליץ.

  תודה מראש אשמח לתגובה.

  שלום ריקי,
  על פניו אין סיבה שזריקה בכתף תגרום לנפיחות בשרירי הצוואר ובלחי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת טל:

  אימי נפלה על זרוע ימין. היא לא שברה את היד, אולם כבר במשך כחודשיים כואבת לה הזרוע, והיא מוגבלת בתנועה. לעיתים בעת הרמת היד קשה לה להחזירה לצד הגוף. היא סובלת מכאבים חזקים בלילה. היא קבעה תור לאולטראסאונד, אך זה יערך רק בעוד שבועיים. האם יש מה לעשות בינתיים? אנא, ענה בדחיפות, אני ביתה וממש דואגת… תודה.

  שלום טל,
  אם שבר נשלל בודאות הרי שככל הנראה יש קרע בשרירים שמפעילים את הכתף. בינתיים לשמור על טווחי תנועה פאסיביים של הכתף ע”י תרגילי מטוטלת בהנחייתו של פיזיוטרפיסט.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת יובל מימון:

  שלום שמי יובל מימון בן23 שאלתי היא:במשך 8 חודשים אני מרגיש קפיצות בשרירים ומחושים בכל חלקי גופי .ההייתי אצל נירולוג והוא עשה לי בדיקת e.m.g והיא תקינה השאלה שלי אם התופעות הללו יכולות לסמן על התפתחות של מחלה מסויימת? (בכללי אני מרגיש טוב) תודה מראש יובל

  שלום יובל מימון,
  מיחושים בכל חלקי הגוף ובכל השרירים אכן הינם בתחום הנוירולוגיה. כדאי שתפנה שאלה זו אליהם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 39. מאת טלי:

  יש לי בעיה של פגיעה בעצב האולינרי, רציתי לדעת ממה הדבר נוצר?
  תודה מראש

  שלום טלי,
  מה הכוונה פגיעה בעצב אולנרי? אולנרי גבוה? אולנרי נמוך? במרפק? בשורש יד? במוצא בית החזה? האם הייתה חבלה ישירה? האם סבלת משבר ביד בעבר? האם יש לכך עדות באמג וגם בבדיקה, או רק באמג? בסיכום את צריכה להיבדק ע”י כירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת אירית:

  שלום שמי?
  עד לפני כשנתיים עבדתי בעבודות ניקיון והאתי מרויחה דיי טוב בזמן העבודה חטפתי מכה פנתי לאורטופד קבלתי טפול בקורטיזון דרך המרפק והכאב נחלש אחרי כמה ימים בנתיים פוטרתי מהעבודה עקב המחלה וחתמתי מרצוני שאני עוזבת מכיוון שלא האתי מודעת מה זה טניס אלבוי היום אני מקבת במשך שנתיים זריקות קורטיזונים היד כמעט ולא מתפקדת אני מרגישה כאבים איומים וכמובן לא יכולה לעבוד ולהרויח מה שהאתי מרויחה לפני שנתיים שאלתי הי
  1. האם כדאי לי לעשות את הניתוח ואחרי כמה זמן אני יוכל לעבוד בעבודות נקיון

  בתודה?

  שלום אירית,
  הכל מוסבר באתר שלי בפרק “מרפק טניס“. אי אפשר להציע או לא למישהו ניתוח דרך האינטרנט מבלי לבדוק אותו!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת אירית:

  שלום שמי?
  כמו שסיפרתי הנני סובלת מטניס אבוי לפני כשנה וחצי עברתי תאונה וכמתוצאה מכך נפצעתי בכול חלקי גופי בעקר בגב בידיים שאלתי הי שלחו אותי לCT וEMG
  1. בבדיקה של EMG עצב המדיאנוס פגוע קל וזה מלווה בכאבים וחולשה של היד ימין
  2. CT גילו שחוליות 4 5 6 7 נפגעו קל אם פריצת דיסק
  שאלתי הי האם יש ניתוח לעצב המדינוס ומה הטפול בעמוד השדרה
  בתודה ?

 42. מאת רונן טוביאס:

  שלום רב!
  אימי אובחנה כסובלת העצב האולנרי,תחושת נימול באצבעות 4,5 תחושת אובדן כוח ביד ימין,ונקבע לבדיקות לביצוע ניתוח עוד מספר חודשים ,בנתיים היא סובלת מכאבי תופת.
  האם יש משהו נגד כאב?(אופטלגין לא עוזר).
  כמו כן האם ישנה אפשרות להקדים את הניתוח?

  שלום רונן טוביאס,
  האם אימך מטופלת שלי?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת קרן שחר:

  הנני סובלת קשות מכאבי רגלים תכופים, כאשר אני הולכת/יושבת-כשחלק מהרגלים במצב עמידה,הוי אומר:ישיבה כאמור יש לי כאבי רגלים.
  היתה לי תקופה שעמלתי ועבדתי קשה-פיזית,אך זה לא התבטא בכאבי רגלים אלא בכאבי גב הנקראים:”סקוליוזיס” אחרי כמחצית השנה הלכתי עם הנעלים השטוחות “פיתה” העליים היו קטנות עלי במידה אך מאחר וחשבתי שהם התרחבו המשכתי והמשכתי ללכת איתם למרות הכאב העצום וכעת אני מכה על חטא שהלכתי עם הנעליים הללו אך אוי איזה כאבים!!! הלכתי לרופאים שונים ולא היתה להם שתשובה לכאבי, אנא תנו לי תשובה שתסייע לי במצב קשה זה!

  שלום קרן שחר,
  אני עוסק בכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת רויטל:

  לפני כחודש קמתי בבוקר עם אצבעות יד ימן רדומות ללא תחושה (הזרת והאצבע שלידה היו עם תחושה)לאחר יומיים התחושה חזרה.

  מאז מידי פעם אני מרגישה שאיזה עצב “קופץ” לי בבוהן שמאל ובאצבע שלידה (ומזיז את האצבעות מעט בצורה לא רצונית), והכף יד מרגישה לי קצת נפוחה אך יש לי תחושה.
  התופעה של העצב ש”מקפץ ” קורה כל רבע שעה בערך. כך קורה לי גם בבוהן ימין של כפות הרגליים אך בתדירות פחותה בהרבה וחלש הרבה יותר.

  מה מקור הבעיה האם יש קשר בין כפות הידיי לכפות הרגליים.

  אני בת 38, יש לי סכרת (לאחרונה הערכים גבהו)

  שלום רויטל,
  כדאי שתתיעצי עם נוירולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת אוהד:

  ד”ר גולדברג שלום !

  לפני כשנתיים ננשכתי בצורה חמורה ע”י כלב במרפק יד שמאל ונגרם נזק לעצב האולינרי .
  תקופת ההחלמה מהנשיכה ארכה זמן רב ובהתחלה לא יכולתי להזיז את אצבעותי כלל .
  היום לאחר כשנתיים הנני יכול להזיז אצבעות 4 ו 5 אך עדיין אני סובל מכאבים קשים אשר מפריעים לי לנהל חיים כתיקונם .
  אני מתלבט זמן רב האם לערוך ניתוח ואשמח להמלצה מפיך , האם מנסיונך ניתוחים לתיקון העצב האולינרי אכן מפיגים את הכאב והאם הסיכון שווה את התוצאה ?
  כי באמת נמאס לי לסבול אני כבר לא ישן כמעט 3 שנים .
  אשמח לקבל התייחסות לנושא , בברכה אוהד .

  שלום אוהד,
  לאור הסבל הממושך יש, באופן חד משמעי, מקום לניתוח. צריך לבדוק האם הבעיה היא עקב הצטלקות סביב העצב במקום הנשיכה , ואם כן אז לשחרר את ההדבקות והצלקת, או שמא יש גם מעורבות של שיתוק שרירים בעקבות הנזק. אתה חייב להיבדק אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. צור קשר עם מזכירה נאוה בטלפון 050-5355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת רונן:

  לד”ר גולדברג שלום,

  בני בן ה- 8 וחצי נפל לפני 3 ימים מגובה על ידו הימנית. הוא אושפז בבית חולים מאיר, שם אובחן אצלו שבר סופרא-קונדילארי בהומרוס ימין עם תזוזה מלאה ושבר רדיוס + אולנה דיסטלים מימין. הוא עבר תחת הרדמה כללית שחזור פתוח וקיבוע פנימי עם 2kw של השבר בזרוע ושחזור סגור של שבר ברדיוס + אולנה. צילומי ביקורת - עמדה מתקבלת. הושם גבס ארוך.

  הבעיה היא שלאחר הניתוח אין תחושה באספקט וולארי של אצבע 3, ואין תחושה בחלק התחתון של האגודל ובכל אצבע 2. הוא שוחרר אתמול מבית החולים, כשהומלץ על מעקב בלבד.

  מקריאת החלק הנוגע לעצבים באתרך, נראה כי נפגעו שני עצבים - הרדיאלי והמדיאני. שאלתי היא האם במצב כזה כדאי להמתין, או שדרושה, מוקדם ככל האפשר, התערבות כירורגית או כל טיפול אחר לשחרור הלחץ מן העצבים הפגועים?

  בתודה מראש,
  רונן

  שלום רונן,
  הפגיעה שאתה מתאר נראית מסובכת למדי וקשה להביע דיעה בלי לבדוק את היד מבחינה נוירולוגית. נראה לי מתאים יותר לפגיעה של המדיאנוס אך,שוב, בהסתייגות שכן לא בדקתי אותו. האם הממצאים של חסר תחושה היו גם לפני הניתוח? האם נותרה תחושה לכאב?
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת מירה:

  לפני כחודש התחילו לי כאבים באזור הצד השמאלי של העורף וכן כאבים בגב העליון בצד השמאלי,
  לאחר זמן מה, נרגעו מעט הכאבים הללו אך התחילו כאבים ותחושת נימול ביד שמאל בכלל.
  יש פעמים רבות בהן אני מרגישה כי היד תיכף נרדמת לי.
  אציין שננשכתי קלות ע”י חתול, באזור כף היד (אזור השעון) והייתה לי ועדיין יש תחושה מוזרה במקום בו ננשכתי.

  שלום מירה,
  יש הרבה אפשרויות. עשי אמג (EMG) ופני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת רבקה:

  שלום
  לפני שלוש וחצי ימים חתכתי כמות גדולה של בשר במשך חצי שעה כמעט ברציפות,
  היות והבשר היה קפוא הפעלתי לחץ חזק כך שכשגמרתי לחתוך הבחנתי שכרית האצבע של האצבע האמצעית נרדמה לי (כנראה שלחצתי את המפרק עם גב הסכין)
  נכון לעכשיו המקום עדין מרגיש”רדום” אם כי אני יכלה להזיז אותה בחופשיות והצבע לא השתנה.
  האם עלי לדאוג ולפנות לטיפול או שזה אמור לחלוף בקרוב?
  אודה לתשובה מהירה
  רבקה

  שלום רבקה,
  זה יחלוף מעצמו אך עשוי לקחת שבועות רבים .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת ליאת:

  שלום, מזה כיומיים - שלושה יד שמאל שלי נרדמת לסירוגין למשך כ10 דקות בערך ובמיוחד הזאת ביד שמאל.
  מה יכולים להיות הגורמים לתופעה ומה אפשר לעשות אם התופעה חוזרת?

  נ.ב
  אני חיילת בשירות סדיר

  תודה רבה

  שלום ליאת,
  עייני בפרק “נימול” באתר. אם לא יחלוף תוך מספר ימים/שבועות - פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת ענת:

  שלום
  מזה כחודש אני סובלת מתחושת נימול בכפות ידיים במיוחד שאני נשענת על המרפק מתחיל מהאגודל ועד לכול כף היד ביצעתי בדיקת EMG שיצאה תקינה פניתי לנירולוג בבדיקה יצא גם תקינה ובכל זאת הפנה אותי ל MRI צווארי אני נורא חוששת מהבדיקה יש לציין גם כאשר אני שמה רגל על רגל נרדמות לי כפות הרגליים למי אני יכולה לפנות להמשך בירור?

  בברכה
  ענת

 51. מאת דני:

  שלום

  לפני כ-15 שנים נפגעתי בעצב המדיאני בשל תאונת עבודה.
  עברתי מספר ניתוחים ללא הצלחה.
  כיום אני סובל מכאבים,זרמים חזקים בעיקר באצבעות 3,4 .למעשה ,בשל חוסר תחושה,מבחינתי האצבעות מפריעות,מקבלות מכות ונתקלות בעת פעולת היד.האצבעות קרות מאוד יחסית לאצבעות אחרות,צבען משתנה והופך לכמעט כחול או סגול.
  הוצעו לי פתרונות במרפאת כאב ,אך מאחר ומדובר בהזרקת חומרים שונים אני מחפש פיתרון אחר.
  האם קטיעת אצבעות 3,4 היא פתרון אפשרי?

  בברכה
  דני

  שלום דני,
  זהו פיתרון אפשרי אך אולי יש אופציה אחרת? אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת עמי:

  ד”ר האים אתה מקבל טיפולים דרך המושם בנתניה?

 53. מאת ec:

  שלום,
  נפצעתי לפני כשנתיים ביד שמאל . ללא פגיעות בעצמות עם פגיעה בשרירים ושנוי צורתם.
  צלקת לרוחב כל גב האמה כ5 סמ מהמרפק וצלקת נוספת בצדה השני של האמה קטנה יותר.
  נשלחתי לבדיקת EMG והתוצאות היו ללא שנויים פתלוגים בדיקה רגילה-תקין.

  הבעיה שלי היא הפגיעה בתחושה בכל גב היד מאזור הצלקת הגדולה ועד שרש כף היד. רגישות למגע, תחושה של עקצוצים ותרדמת חלקית. חשוב לי להוסיף שבאזור בטן היד עם הצלקת הקטנה אין לי רגישות רק באיזור הצלקת הקטנה עצמה.
  אני מוטרד כיוון שע”פ הרופא המנתח רגישות זו אמורה היתה לחלוף כעבור שנה מזמן הניתוח ושום דבר לא השתפר.
  את התחושה אני מכיר מצלקות של נתוחים שעשיתי בעבר אבל הפעם הרגישות של העור לא מצטמצמת לשטח הצלקת בלבד…איך יתכנן שבדיקת הEMG לא משקפת את חוסר התחושה - הרגישות על כל פני שטח העור מהצלקת ועד שרש כף היד?

 54. מאת אילנה מירושלים:

  לפני כחצי שנה נפלתי על היד ונשברה לי אצבע מס’ V בצורה שהיא רכבה על האצבעות האחרות בזוית של 53 מעלות, הרופא שטיפל בלי לא החזיר לי האצבע טוב למקום וכיום לאחר גיבוס וחיבור האצבע נמצאת בעוקם של 45 מעלות.
  אין באפשרותי לבצע הרבה פעולות עם יד ימין (היד הדומיננטית שלי) ואני עובדת כמזכירה בכירה במשרד עורכי דין אשר עבודתי הרבה היא הקלדות ושימוש רב ביד. אינני מצליחה לסגור את היד לאגרוף, והאצבע עקומה ואינני מצליחה להחזיק בה דברים. מה לדעתך אחוזי הנכות שיש על כך? האם זהו קישיון נוח או קישיון לא נוח? האם אחוזי הנכות הם 5% או 10% לאור המגבלות שלי בשימוש באצבע.
  תודה מראש על תשובתך המהירה.

 55. מאת עופרה:

  שלום

  בעלי סובל לפני כמה חודשים מיד רדומה ולפני כמה ימים גם הרגל התחילה להירדם
  רציתי לדעת למה זה קורה ? ומה התרופה שיש

  שלום עופרה,
  אם הבעיה ביד וברגל כדאי שתפני לנוירולוג .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת רחלי:

  שלום רב,
  לאבי בן ה-77נגרמה פגיעה בעצב האולינרי לאחר ניתוח. זרת יד ימין ללא תחושה, פגיעה בקמיצה וכאבים חזקים בזרוע ובכף היד. ב- EMG אובחנה פגיעה בעצב האולינרי. אושר לו טיפול בתרופה בשם ליריקה. האם ניתן לטפל בדבר וכיצד?

  שלום רחלי,
  מה בדיוק טיב הפגיעה: חתך? לחיצה?מתיחה? מה אומרים המנתחים?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת חנה שם טוב:

  שלום ד”ר איגור. אני בת 57. בשנה שעברה

 58. מאת חנה שם טוב:

  בשנה שעברה ב19/4/08 נפלתי ושברתי את יד שמאל. נלקחתי לבית חולים איכילוב והרופא שלח אותי לצילום ואמר שאולי אצטרך לעבור ניתוח. הוא יישר לי את היד, גיבס אותה והזמין אותי לביקור כעבור שלושה שבועות אז ראו ממש בור בשורש כף היד ועברתי ניתוח תיקון רדיוס דיסטלי. מאז ועד היום עדיין יש לי כאבים חזקים ומגבלה ביד. עכשיו קבלתי הפניה מהרופא בקופ”ח חזרה לבית החולים שבית החולים יחליטו אם להוציא לי את השתל מהיד. למרות שהצילומים מראים שהשתל נמצא במקום שהוא צריך להיות. אני פוחדת מתוצאות ניתוח כזה. ואני לא מבינה למה הרופא לא כתב ברור בהפניה שהוא מתכוון שבית החולים יוציא לי את השתל.

  שלום חנה שם טוב,
  בד”כ הפתרון אינו בהוצאת הפלטה (שתל…). צריך לראות איפה נעוצה הבעיה - אולי השבר לא התחבר היטב? אולי העמדה לא תקינה? בסכום: חייבים לראות את הצילומים (כולל אלה של חדר המיון לפני הניתוח וגם לאחר מכן) ולבדוק את היד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת חנה שם טוב:

  תודה רבה ד”ר.

 60. מאת ויטליק:

  שלום,
  לפני כשבוע נחתכתי בזרוע,חתך עמוק מזכוכית(בצד הפנימי,קרוב לבית השחי)כתוצאה מהחתך קרעתי עצב אולנרי..עשו לי ניתוח ותפרו את העצב אך עדיין איני מרגיש כלל את הזרת וחצי והאצבע הרביעית ביד ימין,לעיתים יש לי כאבים חזקים בזרת אך אלו כאבים פנימיים בלבד,מן דקירות.מעבר לכך אני לא מרגיש שום דבר (מגע,חום או קור)..אני עובד עם נשק במקצועי וחשוב לי מאוד לדעת מה הסיכויים שהעצב יחזור לתפקוד? ומה יכולות להיות המגבלות שלי בעתיד מבחינת תפעול כף היד. נ.ב. חשוב לציין שאני יכול להזיז את הזרת ואת השאר האצבעות בצורה כמעט רגילה,למעט תנועות מסובכות כמו חיבור שלאצבעות 2,3 ו 4,5 בנפרד…מודה מראש על תשובה

  שלום ויטליק,
  עליך לפנות להסברים לרופא שניתח אותך. לא יתכן שלא הסבירו לך כל זאת לפני הניתוח. איך חתמת על הסכמה לניתוח מבלי לקבל הסבר לקראת מה אתה הולך?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת משה:

  לכבוד ד”ר איגו גולדברג.

  שמי משה עשיתי בדיקת mri ואלה התוצאות שך סריקה בתהודה מגנטית של שורש כף יד שמאל:
  הסריקה בוצעה בטכניקת stir gre tse בשקלול t1 t2 ir במישורים סאגיטלי אקסיאלי וקורונלי.
  סיגנל לשד העצם במבנים הגרמיים שמור.
  מודגם סיגנל גבוה באספקט המרכזי של tfc בחלקו האחורי ללא הפסקה בהמשכיות הסחוס מתאחם לקרע חלקי.
  נראית כמות קטנה של נוזל במפרק הרדיו אולנרי.
  מעט נוזל נראה גם סביב הפיזיפורמיס.
  הsll וה ltl תקינים.
  אין עדות לחוסר יציבות של שורש כף היד .
  לסיכום : כנראה קרע חלקי של ה tfc/

  יש לי מספר שאלות בנוגע לתשובה:
  1 .אני כבר חודשיים אחרי הפציעה הראשונית מתי אני יוכל לחזור לתפקד כרגיל ?
  2. האם יש טיפול לפגיעה שלי ?
  3. מה ההשלכות לעתיד ?

  תודה מראש על תהשובה !

  שלום משה,
  מומלץ לעשות ארטרוסקופיה של שורש יד (ראה באתר) להערכת המצב. הפעולה אינה נעשית במסגרת הביטוחים המשלימים של הקופות. אם ברשותך ביטוח רפואי פרטי אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.אם אין לך בקש הפניה לבית חולים צבורי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת אופיר:

  שמי אופיר בן 27 לפני שבוע נחתכתי חתך עמוק בזרוע בחיבור בין האמה לכף היד. כתוצאה מכך נחתך לי עצב וגיד האחראים על תפקוד אצבעות 4-5. ניתחו אותי וחיברו לי את העבצ. כרגע אני לוקח תרופות נגד כאבים. היום התחלטתי להרגיש כאבים עזים ותחושות של זרמים (באים והולכים). אני עוסק באבטחה עובד עם נשק ופעיל מאוד בספורט. הייתי רוצה לדעת כמה זמן החלמה? האם היד תחזור לתפקד כרגיל? האם תחושות הזרמים הם אופיינים להחלמה?

  חשוב לציין שאנני גר בארץ , טופלתי בבית החולים ולמעט זמן ההחלמה (בין חודש ל-3 חודשים) ומה עשו לי בניתוח לא הבנתי כלום.

  תודה מראש.

  שלום אופיר,
  אנא הפנה שאלתך לרופא המנתח. הוא היחידי שיודע מה בדיוק נעשה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת אורן גנזיה:

  שמי אורן בן 37. לפני כשבועים נפלתי ופרקתי את כתף השמאלי. אושפזתי בב”ח 3 ימים ושוחררתי הביתה עם מתלה לאחיזת היד. יש לי תרדמת באצבעות 4 ו-5 .אני עובד כמחסנאי בתנובה ופעיל בספורט וזה כרגע מקביל אותי. ולא ישן נורמלי בגלל המתלה שחצי יד תמיד מקופלת. הייתי רוצה לדעת כמה זמן החלמה? והאם היד תחזור לתפקד כרגיל?

 64. מאת אופיר:

  שלום רב אני בן 27.
  רציתי לדעת כמה ס”מ מהעצב צריך לגדול בחזרה אם נחתכתי חתך עמוק מאוד בצד שמאל של שורש כף היד הימני והעצב הנחתך הוא העצב האולנארי.
  אני הבנתי ממך שזמן ההחלמה של העצב תלוי בכמה הוא נחתך על פי קצב גדילה של מ”מ ליום.
  אני כבר כמעט שלושה חודשים מהניתוח.
  תודה רבה.

  שלום אופיר,
  תלוי באיזה מיקום היה החתך בגף העליון. כדאי שתתיעצו עם המנתח לקבלת מלוא האינפורמציה והתחזית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת קורין:

  מזה יומיים, אני סובלת מהעדר תחושה לחלוטין באגודל ואצבע יד שמאל ומדי פעם מתפשט בכל כף יד שמאל.
  אני סובלת מלחץ דם גבוה ונוטלת תרופות בכל יום.
  מה זה יכול להיות והאם יש מקום לדאגה?
  לציין כי לא הצלחתי לקבוע תור קרוב לניורווג…
  תודה על תשובתכם.

  שלום קורין,
  בסדר שכיחות יורד:
  לחץ על עצב בתעלה בשורש היד
  לחץ על שורש של העצב שיוצא מן הצואר
  בעיה בשטח נוירולוגיה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת גלית:

  ד”ר איגו גולדברג שלום רב,

  מזה שלושה ימים אני סובלת מזרמים (זצים חשמליים) בכף יד ימין וזאת, רק כאשר אני מנסה למתוח את האצבעות (בעיקר אמה וקמיצה). הזצים מופיעים באזור שליד האגודל(כרית- ממש באמצע כף היד).כאשר היד ברגיעה ובתנועות אחרות ,איני מרגישה את הזצים החשמליים. הכל די רגוע. בימים אלה אני חובשת תחבושת שתמנע תזוזה של האזור. התחושה בהחלט לא נעימה.
  ייתכן והסיבה לכך הינה אימוץ כף היד (ניקיון, עבודה על מחשב). איני יודעת.
  בדיקת emg לא גילתה דבר.

  אשמח להפנייתך לגורם המתאים לצורך טיפול בבעיה.
  כמו כן, אבקש לדעת האם המדובר בנזק לצמיתות או שניתן לפתור את הבעיה בטיפול תרופתי?

  אשמח לתגובתך.

  שבוע טוב !

  שלום גלית,
  פני לכירורג יד לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 67. מאת אילנה:

  בס”ד
  שלום וברכה,
  לבני בן 4 נחתך האגודל מתחילתו עד לאמצע הציפורן, תפרו לו בבית חולים, אחרי שבוע יגענו למרפאת כף היד לביקורת ושם הומלץ על ניתוח דחוף בהרדמה כללית לפתיחת החתך ולבדיקה האם נפגע העצב ו/או הגיד.
  האם יש דרך לבדוק בלי ניתוח? ולמה לא בדקו את הענין כשעשו לו תפרים?
  אודה לך מאד אם תוכל לענות על שאלתי
  תודה רבה
  אילנה

  שלום אילנה,
  הדרך הטובה ביותר לבדוק אצל ילד בן 4 היא לראות בעיניים מה קורה לעצב. מדוע לא עשו זאת כשהיגיע לבית החולים יש לבדוק עם ביה”ח מה היו השיקולים שלא לעשות כן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת הילה:

  שלום,
  מזה כחודש בזמן שינה מתקפלות לי אצבעות 4 ו-5 ביד, וכשאני קמה מהשינה ממש קשה לי לישר אותן.
  במה מדובר ומה לעשות?
  הילה

  שלום הילה,
  לחץ על העצב האולנרי, ברוב המקרים במרפק. עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת כרמית פברקר:

  שלום רב.
  הילדה שלי בת 7.5,שברה את המרפק לפני 4.5 חודשים.
  כתוצאה מכך יש לה פגיעה עצבית בכף היד.
  המליצו לנו על ניתוח לשחרור העצב(יש לה הדבקויות).
  האם כדאי?
  אייך הניתוח ואייך ההחלמה?
  תודה מראש

  שלום כרמית פברקר,
  אלה בעיות שיש ללבן עם המנתח. איזה עצב נפגע? מה חומרת הפגיעה? האם חלה התאוששות כלשהי בחודשים האחרונים? האם הפגיעה היא גם בתחושה או רק בכוח? מה מראה האמג (EMG) ?. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 70. מאת גולן:

  שלום רב

  אני סובל מקרע מוחלט בשורש של העצבים בברכיאל פלקסוס השמאלי האפשרויות שלי הן העברת עצב מצד ימין לאורך החזה וליד שמאל.
  או
  ניתוח בצוואר על מנת לחבר את עיצבי יד שמאל

  אשמח לשמוע את דעתך

  שלום גולן,
  ניתוח בצואר יעיל רק אם מדובר בקרע לאורך מהלך העצבים ולא תלישה מתוך חוט הדרה בצואר שהרי אז הדרך השניה היא המועדפת. בכל מקרה עליך להבין ולקבל הסבר שידך לא תחזור , גם אחרי ניתוח,להיות תפקודית כמו לפני הפגיעה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת אבי:

  אובחן אצלי (בעזרת MRI) קרע בסחוס (SLAP) בכתף, פגיעה בלברום גלנואיד ובגיד הביצפס. כמו כן אובחן אצלי שיתוק בעצב האולנארי.
  כל הפגיעות הנ”ל אובחנו בעקבות תאונת עבודה שהמנגנון שלה היה עיקום כל זרוע שמאל לאחור באופן חזק וטראומתי ממכה חדה ופתאומית וסיבוב של הזרוע לאחור כשהיד בתנוחת מוצא של מתאגרף המגן על הפנים).
  בחודשים האחרונים (מעל שנה וחצי לאחר התאונה) התחלתי להרגיש כאבים וקושי בתנועה בצוואר באופן שמציק לי מאוד יומיומית. בבדיקת CT נמצאו אצלי-בגובה C3-4: בלט דיסק אחורי קל עם עיבוי ה- PLL משיקים לקדמת השק. בגובה C4-5: בקע דיסק מרכזי משיק לקדמת השק.
  אני קצת חרד ממשמעות פגיעות אלה ואודה לך אם תוכל לענות לי אפילו בקצרה על השאלות הבאות:
  1. האם יש קשר ביןמצב הצוואר כולל הממצאים בבדיקת ה- CT בצוואר לתאונה שהייתה לי (אין לי כל הסבר אחר וכאבי הצוואר קרו במקביל להחמרת כאבים ותופעות אחרות ביד)?
  2. מה משמעות שיתוק העצב האולנארי והאם יכול לגרום לבעיות תפקוד בעתיד ובאיזה היקף?
  3. במידה ואוותר על ביצוע ניתוח אורתוסקופיה שהוצע לי- האם המצב יכול החמיר ועד כמה?(מבחינת קשיי תפקוד חלילה)

  שלום אבי,
  מצבך סבוך מדי בכדי לענות באינטרנט. עליך לפנות לרופאים שעוקבים אחריך ושעשו לך את הברור עד כה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת מלי:

  שלום, מבקשת את ההסבר לתשובות mri של שורש כף יד שמאל ולהלן הממצאים
  מודגם שבר ישן מחובר ברדיוס הדיסטלי.מודגם פגם זעיר במשטח הפירקי של הרדיוס הדיסטלי בחלקו האולנרי בקוטר 2 מ”מ בציר הסגיטלי (חתכים סגיטלים 67-73 סדרה 100)ובקוטר 2 מ”מ במישור הצדדי פנימי (חתכים קורונלים 34-40 סדרה 5),ללא עדות לבצקת לשדית סביבו.
  כמו כן, מודגם פגם בעובי מלא בסחוס המכסה.
  מודגם נוזל בכמות מתונה ב-druj .
  הרצועות הסקאפולונטית והלונוטריקווטרלית הודגמו תקינות.
  הגידים המיישרים והמכופפים הודגמו שמורים.
  מבני התעלה הקרפלית והאולנרית הודגמו שמורים.
  יש לציין שאני מחכה בימים אלו לתוצאות בדיקת mri של כתף וזרוע כי יש לי כאבים והגבלה משמעותית בה.
  אודה לך מאוד אם יוסבר לי מה פשר הבעייה שקיימת אצלי.
  הרבה תודה מלי

  שלום מלי,
  נא לפנות לרופא המטפל שהפנה אותך לבדיקה הנ”ל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת מלי:

  שוב שלום יש לי גם תשובות של mri כתף שמאלית והם:
  עוצמת אות בלתי אחידה מלשד עצם באיזור ראש ההמרוס ובסקפולה הסמוכה- יתכן כביטוי לאוסטאופניה כללית.
  שינויים ניווניים קלים במפרק אקרומיו-קלוויקולרי.
  הודגם קרע חלקי בחלק הארטיקולרי של גיד סופרה-ספינטוס עם מרווח בין הקצוות כ-3 מ”מ.בנוסף קיימת כמות מעט מוגברת של הנוזל מסביב לגיד הסופרה ספינטוס.
  גיד הביצפס תקין.
  לא הודגמה כמות מוגברת של נוזל סביבו.
  עד כמה שניתן לדון בבדיקה זו לברום תקין.
  לא הודגמה כמות מוגברת של נוזל בתוך המפרק.
  ראש הזרוע בעמדה תקינה.
  עוצמת אות של שרירים תקינה.
  אודה לכם מאוד אם אקבל הסבר לכאבים ולהגבלה הרצינית שיש לי .
  רק אציין שהכל קרה בעקבות החלקה על היד ושבעקבותיו עברתי ניתוח בשורש כף יד שמאל לאחר שגובסתי 10 ימים.
  מטופלת אינטנסיבית בפיסיוטרפיה וריפוי בעיסוק כשישה חודשים.
  מחכה לתשובה מהירה
  הרבה תודה מלי

  שלום מלי,
  פני להמשך ברור וטיפול לרופא שהפנה אותך ל- MRI .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת אסף:

  שלום,
  לפני כשבועיים החלו זרמים ביד שמאל (אצבעות 1-3) ולעיתים גם בזרוע.
  לעיתים זה היה מלווה בכאב בצוואר אבל כרגע כאב זה נעלם.
  לאחרונה המצב באצבעות הדרדר ואיבדתי תחושה בעיקר באצבע 2 ו3.
  רופא המשפחה נתן לי אתופן לטיפול בדלקת שמקורה כנראה ביציאת העצב בצוואר.
  האם יש צורך בהתערבות נוספת?
  כמה זמן סימטומים אלו יכולים להמשיך?
  תודה.

  שלום אסף,
  אם לא יחלוף בעוד שבועיים םנה לאורתופד לבדיקה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת רבקה בריטשטיין:

  קראתי את האתר שלך, והתסמינים מהם אני סובלת מתאימים לתיאור הפגיעה בעצב האולנרי.
  לפני כ-5 שנים עברתי באותה היד ניתוח (פתוח) לשחרור הנימול בחלק השני של כף היד.
  היא נשארה חלשה יותר משזכרתי.

  האם שוב ניתוח?
  או שיש אמצעים אחרים?

  תודה.
  רבקה.

  שלום רבקה בריטשטיין,
  לפני כל טיפול יש לעשות אבחנה מדויקת ככל שניתן. ממליץ בדיקת אמג ובדיקת כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת טלור:

  שלום רב,
  אתמול בזמן שטיפת כלים, נשברה צלחת ונחתכתי בקמיצה (אצבע 4 לפי דעתי).
  מיד לאחר החת הפסקתי להרגיש את קצה האצבע החתוכה והמקום הפך רדום.
  מפאת כמות הדם פניתי לחדר מיון שם עצרו את הדימום, וידאו שלא נגרם נזק לגיד, ביצעו הדבקה (סירבתי לתפר) וחבשו את האזור. היום כ15 שעות אחרי, אני יכול להזיז את האצבע אך קצה האצבע (הגליל העליון) רדום וחסר תחושה.

  האם לפנות לרופא? האם התחושה תחזור? תוך כמה זמן? (הרופא שטיפל בי לא ידע להגיד לי)

  שלום טלור,
  חתכת את העצב התחושתי של האצבע. כדאי שתיגש לכירורג יד לשקול התערבות ניתוחית לתפירת העצב בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת ראובן:

  שלום רב.
  שמי ראובן.
  נחתכתי לפני כחודשיים וחצי באצבע מס 4.נקער לי הגיד המכופף+2 עצבים.
  כרגע חוסר תחושה בשני הגלילים העליונים וקושי בישור.וכיפוף לא מלא.
  שאלתי מהם הסימנים שאמורים להצביע על התאוששות העצבים וחזרתם בזמן הקרוב לתפקוד?

  בכבוד רב

  שלום ראובן,
  מה הייתה הסיבה שלא נותחת?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת ראובן:

  בס”ד

  סליחה,לא ניסחתי את עצמי כייאות.
  ב15/11/09 נחתכתי ב2 עצבעות.אצבע מס’ 3+4.(ביד ימין-דומיננתית).
  באצבע מס’ 3 נכרת לי כמעט כל כרית הגליל העליון.
  ובאצבע מס’ 4 נחתכו לי 2 עצבים+גיד המכופף.
  בתאריך 18/11/09 נותחתי ותפרו את העצבים+הגיד.
  נכון לעכשיו 3 חודשים אחרי יישנה חוסר תחושה באצבע 4 מחציו העליון של הגליל האמצעי ועד סוף האצבע ובנוסף תחושה מזערית באצבע מס’ 3.חוץ מחוסר התחושה אני מרגיש קושי ביישור האצבע עד הסוף,כאילו הגיד מתוח מידי.ולא מצליח לכופף את האצבעות למצב של אגרוף מושלם.
  רציתי לדעת מהם הסימנים שאמורים להצביע על התאוששות העצבים וחזרתם בזמן הקרוב לתפקוד?אם בכלל?ומה פרק הזמן של איחוי העצבים?
  והאם הגיד יכול להתארך או משהו כזה?

  בתודה רבה
  ראובן

  שלום ראובן,
  נושא התאוששות העצבים והגידים לאחר ניתוח הוא סבוך מאד ותלוי בגורמים רבים מאד שלא ניתן לפרטם באינטרנט. באופן כללי לעצבים לוקח כשנה ויותר להתאושש כך שאל תתיאש. אם הגיד לא משתחרר מן ההדבקויות יש לפעמים צורך בניתוח נוסף. הטוב ביותר שתתיעץ עם הרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת אליסף:

  שלום
  לפני שלושה ימים הייתי בחדר כושר (חשוב לציין שלא הייתי בכושר ויצאתי מכושר כבר שנה)
  יום וחתי אחרי החדר כושר התחיל “להיתפס לי היד” בשרירי הזרוע, חשבתי שזה כתוצאה מחוסר כושר וזה תפיסה שתרד לי בעז”ה, הקטע שעכשיו אני מרגיש כאב בזמן יישור המרפק בשני הילדים וביד שמאל זה יותר קשה, נכנסתי לתומי לאינטרנט וראיתי שייתכן שזה יותר חמור ממה שחשבתי, השאלה היא מה זה יכול להיות והאם לחכות עוד קצת ולראות התפתחויות? מה אסור לי לעשות בינתיים, ואלי יש איזה משו לעשות בינתיים שיעשה טוב, חבישה? קרח?
  תודה רבה
  אליסף תובל

  שלום אליסף,
  לא צריך לעשות כלום. תמתין בסבלנות לפחות שבועיים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת אליסף:

  תיקון לשאלה הקודמת
  שלום
  לפני שלושה ימים הייתי בחדר כושר (חשוב לציין שלא הייתי בכושר ויצאתי מכושר כבר שנה)
  יום וצתי אחרי החדר כושר התחיל “להיתפס לי היד” בשרירי הזרוע, חשבתי שזה כתוצאה מחוסר כושר וזה תפיסה שתרד לי בעז”ה, הקטע שעכשיו אני מרגיש כאב בזמן יישור המרפק בשני הידיים וביד שמאל זה יותר קשה ליישר, נכנסתי לתומי לאינטרנט וראיתי שייתכן שזה יותר חמור ממה שחשבתי, השאלה היא מה זה יכול להיות והאם לחכות עוד קצת ולראות התפתחויות? מה אסור לי לעשות בינתיים, ואלי יש איזה משו לעשות בינתיים שיעשה טוב, חבישה? קרח? לנסות למתח את היד לצד הכואב?
  תודה רבה
  אליסף תובל

 81. מאת אופיר:

  שלום רב

  אני בן 27 , נחתך לי חלק מהעצב האולנרי לפני שמונה חודשים,והיום עדיין יש לי הרגשמה רדומה עם נימול בכל האזור מתחילת כף היד ועד סוף הזרת מלמעלה , ואזור הניתוח מרגיש לי מאוד מתוח מפנים ורגיש מאוד,עדיין כואב לי שם מכל מכה קטנה.
  האם ההחלמה מאוד ארוכה אם בכלל?
  האם מקבלים על זה נכות זמנית או תמידית?ובמה זה תלוי?
  מקצועי הוא אבטחה אך אני מזמן התאונה לא כבר עובד.
  תודה רבה

  שלום אופיר,
  ההחלמה ארוכה מאד, עד שנתיים.
  נכות זמנית שהופכת - כעבור כשנתיים- לנכות קבועה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 82. מאת כאב כרוני בברך....???:

  שלום לך ד”ר גולדברג…אני סובל מכאב כרוני בברך קרוב לחמש שניים מצבי נואש אחרי שתי אורטוסקופיות שלא הועילו תרופה בשם תרמדקס עוזרת לי מאוד אציין שאני מתהלך טוב אין לי קליקים או חריקות טווח תנועה מלא של הברך אציין שהמינסקוס והרצןעות תקינים לחלוטין אציין שנחבלתי בפיקה מנפילה על מדרגה…התחלתי טיפול בגלי הלם… והגבתי לטיפול המכשיר כי בעת הטיפול הרגשתי כאב עז וגם בשיגרה היום יומית כאב בלתי נסבל שעות על גבי שעות האם גלי ההלם יכולים לעזור להעויל לי….בתודה קובי….?אציין שאני בחור בן 28….הצרה הכי גדולה בברך שלי היא כאבים בברך אין לי מגבלה….???

  שלום כאב כרוני בברך….???,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת אופיר:

  תודה רבה על תגובתך ד”ר גולדברג.
  מהי ההתיחסות על פי החוק או הביטוח הלאומי לפגיעה/נכות כזאת,
  כמה אחוזי נכות יש בפציעה כזאת?ועל פי מה זה נבדק?
  מהי הפרוצדורה שאני צריך לעבור?
  אני נמצא פשוט באי וודאות מוחלטת לגבי עתידי המקצועי(מה עוד שמעבודתי כבר פוטרתי עקב פציעה זו) ואשמח אם תעזור או תכוון אותי על פי דעתך המקצועית.
  תודה
  אופיר

  שלום אופיר,
  חוות דעת רפואיות משפטיות ניתנות באופן פרטי בלבד ובודאי שלא באינטרנט. פנהב לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 84. מאת בבקשה.:

  עברתי תאונה עם אופנוע התנגש בי אוטו ב120 קמ”ש עברה חצי שנה מהתאונה עברתי ניתוח אצל ד”ר רוחקינד באיכילו ניקרעו לי כל 5 העצבים אין לי תחושה או תנועה ביד כלל אני מרגיש רק מהמרפק כלפיי מעלה וחלקי ביותר רק השכמה מתפקדת כל השאר משותק אתה חושב שאני יצא מזה אני בן 18.

  שלום בבקשה.,
  כדאי שתפנה את שאלותיך למנתח: הוא היחידי שראה את העצבים הקרועים ושיכול לאמר לך האם הם היו תלושים מחוט השדרה או קרועים ממש.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 85. מאת טלי מור:

  שלום לך ד”ר גולדברג…אני ליקוי שמיעה עובדת בשתי מקומות עבודה במשך 15 שנה . התפקיד שלי סייעת עוזרת למורה ולילדים ליקוי שמיעה. מדברת אליהם בשפת סימנים כל היום גם בבית. לפני שנה התחיל הכאבים מצוואר , מפרק ושורש כף היד. לא יכולה לעבוד הרבה שעות ומתחיל כאבים ומפסיקה לעבוד. עשו לי צילום רנטגן של כפןת הידיים והכתף הכל תקין ןגם בדיקת emg הכל תקין ועדיין סובלת.
  זקוקה לעזרתך מה עלי לעשות? למי לפנות ?

  שלום טלי מור,
  לרופא תעסוקתי. תבררי בסניף הקופה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 86. מאת עדי:

  שלום
  אני בת 27 ולומדת צורפות כבר שנתיים וכבר 10 שנים מלצרים וברמנית
  לפני כשנתיים וחצי התחילה לכאוב לי יד ימין והרופא אמר שיש לי דלקת ונתן לי אטופן
  לפני כשנה בזמן הלימודים התחילה לי שוב הדלקת קצת יותר חמורה וקצת יותר זמן.
  השנה קיבלתי מכה קטנה בשורש כף היד בערך בפברואר והדלקת שוב חזרה.
  לפני חודש וחצי התחילה להרדם לי אגודל ימין ליום וחצי
  ואז נרדמו לי אצבעות 4-5 לכ ארבע ימים
  ולאחר כשבוע אגודל שמאל ליום אחד
  בדיקת ה- EMG

  שלום עדי,
  ומה היה בבדיקת ה-EMG ?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת עדי:

  בהמשך
  בדיקת ה EMG
  יצאה תקינה
  ועשיתי בדיקות ומצאו לי שיכול להיות שיש לי בעיה בבלוטת התריס ושזה יצר חסימה או בצקת
  לאחר כשבוע עשיתי שוב והבדיקת דם יצאה תקינה
  יכול להיות שמשהו בצוואר לוחץ לי על העצב?
  אני בטיפול שיאצו כרגע
  האם ממולץ על עוד משהו?
  אשמח לתשובתך
  תודה רבה

  שלום עדי,
  יכול להיות. תתיעצי עם אורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 88. מאת שחר:

  לא מזמן נחתכתי בעצב הרדיאלי ואני משותק בעיקר באצבעות החמישית והרביעית,למה?

  שלום שחר,
  לא מסתדר: עצב רדיאלי אינו מעצבב את אצבעות 4-5 (פרט לפעולת היישור הסופית) אתה בטוח שהחתך אינו בעצב האולנרי? או שמא יש לך מהלך יוצא דופן (anomaly) של סיבי העצב. זקוק לבדיקה מחודשת ע”י כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 89. מאת אסף:

  שלום.
  לפני 4 ימים נרדמה לי חצי כף יד שמאל:
  בעיקר הזרת והאצבע לידה והחלק התואם של כף היד.
  יש לציין שכבר לפני שנתיים-שלוש החלו הירדמויות חוזרות ונשנות
  של כף יד שמאל כאשר לבשתי מעיל, וכשהורדתי אותו הכל שב למצב התקין.
  לפני 4 ימים המצב החמיר לראשונה להירדמות תמידית כאמור של חצי כף יד שמאל.
  עשיתי בזמנו בדיקת EMG ולא גילו דבר.מאוד בלחץ מהנושא ורציתי לדעת איך מטפלים בזה ו]ותרים עניין זה.
  תודה רבה!

  שלום אסף,
  הזרת והאצבע לידה מעוצבבים ע”י עצב אולנרי (עיין בפרק “אנטומיה של היד”) ברוב המקרים בתסמונת הקרויה “תסמונת תעלת המרפק” (עיין באתר). ממליץ לך לבצע בדיקת אמג חדשה ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת א:

  שלום,

  מזה כחודש אני סובל מקפיצות עצביות ביד שמאל (בין שורש כף היד למרפק) שמקפיצות גם את
  האגודל.

  מה ההסבר לכך, וכיצד אני יכול לעצור את התופעה?

  תודה מראש.

  שלום א,
  לא מכיר את המושג “קפיצות עצביות”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת מירי ג:

  שלום רב,
  מזה כחודש וחצי אני סובלת מדלקת בכתף ימין. לפני שלושה התחילו זרמים ונימול ביד, והתגברו עד לנימול ממש כואב באגודל , באצבעות (חוץ מהזרת), ולאורך היד -מכף היד ועד למרפק
  כמוכן כאב בהנעת האגודל ע”מ לאחוז במשהו רחב.
  מה הגורם ואיך מטפילם בזה.
  תודה מראש

  שלום מירי ג,
  קשה לאבחן בלי לבדוק את החולה….יתכן מה שקרוי Parsonage-Turner syndrome (הקישי בגוגל להסבר). פני לנוירולוג לבדיקה ואבחון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 92. מאת נירית:

  עקב שעול בגרון בשעות הלילה, לקחתי כפית מהסירופ לשיעול טוסוסדן ב4 לפנות בוקר על קיבה ריקה.
  מאז ששתיתי את הסירוב, הרגשתי שהתרופה מתפשטת באיברים ותחושת נימול-נמלים בגפיים העליונות והתחתונות. מאז כל היום התחושה של הידיים הרדומות לא עוזבת אותי. כאילו המפרקים-הפרקים חלשים.
  בעיקר הידיים חלשות כאלו, רדומות וכמעט שהיד מתקפלת כשאני מנסה להחזיק מזלג או עפרון. זה מוזר ומלחיץ.
  אני נוטלת גם גלולות אסטל למניעת הריון.
  מה קורה לי?

  שלום נירית,
  תיאור די מוזר: לא נתקלתי במצב של נימול בכל הגוף בעקבות כפית של טוסוסדן. כדאי לפנות לרופא משפחה להערכה ובדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת שרית:

  מטופלת בת 30 עברה ניתוח לתיקון עצב דיגיטלי אולנרי של אגודל. איזה סד ניתן להתאים לה בשבוע הראשון?

  שלום שרית,
  לא לשבוע הראשון אלא לשלושה שבועות: סד שיחזיק את האגודל בכפיפה קלה ויגן על התפירה שמא העצב יקרע מחדש באזור התפר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 94. מאת מיטל:

  שלום,
  אני בת 24, ומזה שנה וחצי אני סובלת מעקצוצים באמה ביד שמאל, שבאים וחולפים, יכולים להיעלם לשבועיים ולחזור שוב ליום או ימיים (בהפסקות קצרות בין תחושה לתחושה). עשיתי בדיקת אקג לפני כשנה וחצי (עקב דקירות מתחת לחזה שמאל שלעיתים באות וחולפות)והבדיקה יצאה תקינה (ולתשובת הרופא אני נמצאת הרבה במצב של לחצים)
  איזו עוד בדיקה עלי לעשות? ומה זה יכול להיות??

  שלום מיטל,
  המון סיבות- כדאי לפנות לבדיקה : רופא משפחה, נוירולוג אורתופד בסדר הנ”ל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת מיטל:

  המשך לשאלתי לגבי עקצוצים באמה ביד שמאל,
  בנוסף לפני כמה שבועות, עשיתי בדיקת אי אם ג’י (אלקטרודות של חשמל) לבדיקת העצב של היד והבדיקה גם כן יצאה תקינה.

 96. מאת שרה:

  שלום וברכה,
  בתי בת ה8 נחתכה שלשום חתך עמוק מאוד באמה בו נחתכו העצב המדיאני והאולנרי (עצב זה נחתך בשני מקומות) וכן שרירים המפעילים את היד, ובעקבות כך עברה ניתוח לאיחוי העצבים והשרירים. היום חזרה לה תחושה בחלק מן האצבעות (שניה וחמישית) אך היא לא מסוגלת להזיזן. אשמח להבין את הרקע התאורטי לכך שיש תחושה אך אין יכולת הפעלה.
  תודה רבה
  שרה

  שלום שרה,
  יש לפנות לרופא/ה המנתח/ת
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת אוקסנה:

  שלום
  אתמול בערב הרגשתתי בכף יש שמאל שהאצבע הקטע וחלקית זו שלפניה נרדמו כולל כל אורך קצה כף היד ניסיתי לעשות מסאז’ אבל זה לא עזר היום בבוקר התעוררתי וזה נעלם אך לפני שעה זה שוב חזר תחושה של עקצוצים ורגישות חלשה שלא כמו בכל כף היד.(בדיוק כמו בציור האחרון בכתבה שלמעלה..
  אודה אם תתני עצה או למי לפנות כי אני חושבבת שזה עשוי להיות יותר גרוע.
  התודה מראש.
  אוקסנה

  שלום אוקסנה,
  אם לא יחלוף מעצמו תוך מספר שבועות עשי בדיקת אמג (EMG) ופני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת שרית:

  בהמשך לשאלתי משבוע שעבר: מטופלת בת 30 עברה ניתוח לתיקון עצב דיגיטלי אולנרי של אגודל. איזה סד ניתן להתאים לה בשבוע הראשון?
  שלום שרית,
  לא לשבוע הראשון אלא לשלושה שבועות: סד שיחזיק את האגודל בכפיפה קלה ויגן על התפירה שמא העצב יקרע מחדש באזור התפר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

  האם מדובר ב hand based thumb spica splint?
  אשמח אם תוכל לעזור לי בשאלה נוספת: מהו פרוטוקול הטיפול לאחר תיקון העצב, ואילו סדים נוספים תצטרך המטופלת בשבועות הבאים?

  שלום שרית,
  כל סד סטטי שמונע את תנועות האגודל למשך 3 שבועות. עם הורדת הסד הפעלה חופשית של האגודל ללא צורך בסדים נוספים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת דניאלה:

  שלום,
  מזה מס שבועות סובלת מכאבים בשני הזרועות ומוגבלות בתנועה , בעיקר סיבובית או כשהידיים פרושות לצדדים בעיקר כשאני מנסה להרים אותן למעלה. . אין כאב או מוגבלות בכתף. התחושה היא כמו של כאבי שרירים אך טיפול באטופן לא עזר ואורטופד שלח ל- US שטרם עשיתי.
  מה יכולות להיות הסיבות?

  שלום דניאלה,
  אינסופיות…מתחילים בבדיקה אצל אורתופד אשר יחליט על פיה איזה בדיקות הדמיה את זקוקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת עידן:

  שלום וברכה!
  לסבתי יש בעית רגש ואחיזה קשה בידיים. אז החליטו לשלוח אותה לניתוח שאמור לסדר את העצבים בכף היד. היא החליטה לבצע את הניתוח רק ביד שמאל, ומאז המצב של היד רק נהיה גרוע. יד ימין גם היא כואב אבל היא אינה עברה ניתוח. כיום, כל פעם שמשהו נוגע לה בכפות הידיים היא מרגישה זרם חשמלי כואב מאוד. קשה לה לאחוז בדברים והיא ממש מתוסכלת מזה. כי הידיים כל הזמן כ”כ כואבות לה! דוקטור בבקשה תעזור זה כל כך קשה לראות אתה ככה! לאן לפנות? למי? מה הטיפול?! תגיד כל מה שצריך רק שתיהיה בריאה!! תודה.

  שלום עידן,
  אינני יודע במה המדובר בלי לבדוק ובלי לראות את הבדיקות ודו”ח ניתוח. הכי טוב שתפנה למי שניתח אותה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת יחזקאל:

  שלום ,
  לפני כחודש נחתכה לי היד באזור הזרוע כ - 8 ס”מ משורש כף היד , עברתי ניתוח שארך כ- 6 שעות על מנת לחבר את הגידים העצב והעורק שנחתכו, התחלתי פיזוטרפיה וכעת אני מזיז את האצבעות בערך 60% מהתפקוד הקודם.
  עדיין אין לי תחושה באצבעות 1,2,3 כשבאצע השלישית יש תחושת נימול.
  רציתי לשאול מה הסיכוי שהתחושה תחזור ותוך כמה זמן והאם התנועה ביד תחזור לתיפקוד מלא.
  תודה

  שלום יחזקאל,
  הכי טוב שתדון בדבר, אם לא עשית זאת עד כה, עם המנתח שלך . הוא אמור לדעת הכי טוב מכולם שהרי הוא “היה” שם ויודע מה מידת הנזק שהיה לך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת אבי עזר:

  שלום!
  עברתי ניתוח בגזע המוח באפריל 2009 .מאז הניתוח אני לא יכול לפתוח את הכף יד,רק קצת
  לנענע שני אצבעות בצורה קלה מאודץשאלתי היא האם אני יוכל להשתמש בידי רגיל?
  אם יש אביזר כלשהוא שיכול לעזור לי בחיי היום יום? לאן עלי לפנות?
  כמו כן יש לי צניחה בכף רגל שמאל ואני משתמש עם סד של 90 מעלות.שמעתי שיש אביזר
  שניקרה ווקאייד האם הווקאייד נמצא בסל של קופת חולים?

  שלום אבי עזר,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 103. מאת ויטלי:

  היי אני ויטלי,
  הייתי במרפאה שלך לשם ייעוץ מכיוון שלפני שנה וארבעה חודשים נקרע לי העצב האולנרי באזור הזרוע מעל המרפק כתוצאה מחתך מזכוכית.
  השרירים שלי מדולדלים באזור כף היד והתחושה עדיין לא חזרה,אני מרגיש מן חשמל באזור,גם התנועה שליבכף היד עדיין מוגבלת.
  העניין הוא שאני מעוניין לעשות קורס קרב מגע ואני פוחד לפגוע ביד בזמן האגרוף..השאלה אם יש דרך לאכוף את זה או להשתמש במגן כלשהו שיימנע פגיעה בכף היד?? ועד כמה זה מסוכן בשבילי לבצע קורס הכולל אגרוף והפעלת הרבה כוח על כף היד? תודה מראש על ההתייחסות

  שלום ויטלי,
  עליך להפנות שאלתך לרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 104. מאת אבי:

  היתה לי תאונת עבודה לפני שנתיים ואין לי תחושה ב3 וחצי אצבעות רציתי לדעת האם העצב שלי פשוט “מת” או רק נפגע חזק בבדיקה אי.אם.גי נכתב אין תגובה במדינוס האצבעות זזות וקשות בתחושה מתי שאני מקבל מכה קשה זה מאוד כואב רציתי לדעת עם יש איזה טיפול לדבר רציתי גם להזכיר כי באותה תאונה גם חתכתי את העורק הראשי ונעשתה קשרה של העורק שזה גם לא ידוע לי למה לא חובר האם כל המצב הזה יכול להחמיר עם הזמן בתודה רבה אבי

  שלום אבי,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 105. מאת יהודה:

  שלום רב ושבוע טוב
  יש לי בעיה המורכבת משני חלקים האחת - לפעמים כאשר אני בשעות הבוקר צוחק מבדיחה כולשהיא אני מרגיש לרגע “נעלם מהסביבה והראש שלי ככה רועד בצורה מוזרה לאחרונה הבחינו בכך כמה מחבריי ודאגו לשלומי הרגע שאני נעלם הוא כמה רגעים ואז אני לאט מיתאפס וחוזר לעצמי כאשר אני מרגיש חולשה מהראש ועד הרגלים - להרגשה לוקח זמן לחלוף זה התחיל לי המשהו כמו 10 חודשים
  דבר שני שאני סובל ממנו לאחרונה יותר ויותר (במשך 4 חודשים ) זו מתיחה פיתאומית של אצבעות יד שמאל בכאב חזק מבלי יכולת להניע אותם לכמה רגעים עד אשר המתיחה המוזרה הזאת חולפת מדובר ב3 אצבעות מהזרת המצב מדאיג אותי וההיתי רוצה לדעת האים נתקלת בעבר בתופעות אלו והאים יש להם טיפול ומה ההלצה שלך (אקדים ואומר כי פניתי לרופא ניורולוג שהפנה אותי לבדיקות mri eeg רק שיקח זמן לעשותם (תורים ארוכים וכו’ לmri (

  שלום יהודה,
  הבעיה הראשונה אכן נראה ששייכת לתחום הנוירולוגיה.
  הבעיה השניה אולי למה שמתואר באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק” או בצואר אך כמובן שיש לבדוק אותך ולהמתין לבדיקת האמג ובדיקת MRI .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 106. מאת דניאל:

  שלום רב,
  לפני כשבועיים נפלתי על שורש כף היד.. במהלך מס’ ימים היה כאב שנראה לי כסביר אחרי נפילה שכזאת.. אבל מאז שהפסיק הכאב הקבוע כאשר יש נגיעה מסויימת (כמו בזמן כתיבה) באיזור יש לי תחושת כאב חזקה שלא נותנת לבצע פעולה והיא לעיתים מתלווה עם זרמים (עיקצוצים) שמשפיעה עד לזרת כולל וזה בא והולך.. לפעמים בלי התרעה יש הרגשה שהיד נתקעת וכואב להזיז אותה כאילו נתפסה..
  האם זה חריג או שסביר להניח שזה יעבור בקרוב? אני מאוד מודאגת בעיקר מהפתאומיות שהיד נתפסת לי בכאב..

  שלום דניאל,
  נשמע די יוצא דופן. עליך לבצע צילום רנטגן + מיפוי עצמות ולפנות לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 107. מאת גיל שרון:

  שלום רב !!!
  אתמול בצהריים הלכתי להתאמן בחדר כושר וכהרגלי ביצעתי גם אימוני כוח וגם אירובי. התחלתי עם אימוני הכוח שכלל הרמת מוט משקל של 7.5 ק”ג בכל צד כאשר אני שוכב על מיטה מיוחדת. כאשר ירדתי מהמיטה בסיום אימון כוח זה הרגשתי תחושה מוזרה של יד קצת רדומה בחלקה הקרוב לגוף מהמרפק עד שורש כף היד (לא כולל את כף היד). סיימתי את האימון ועד עכשיו 24 שעות לאחר מכן אני מרגיש את היד רדומה בחלק הזה. מה עליי לעשות? יש צורך בבדיקה? זה תופעה ידועה שתיעלם לבד? אין לי מושג ואני חייב את עצתך, תודה רבה.

  שלום גיל שרון,
  תמתין בסבלנות מספר שבועות ואם לא יחלוף פנה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 108. מאת עומרי:

  שלום דוקטור איגו

  נפצעתי בתאונת דרכים לפני כשלוש שנים
  אני סובל מפגיעה בברכיאל פלקסוס , עיקר הפגיעה c5 c7
  כל הדלטואיד והבייספס לא עובדים כלל .. כף יד בסדר גמור וטרייספס חזק
  היום הייתי אצל ד”ר קרול ואני יודע שהיא נחשבת קוסמת בתחום ..
  קשה לי מאוד לוותרר על הטרייספס ושמעתי אופציות על העברתה של הפקטורליס .
  רציתי לדעת את דעתך על הנושא , רציתי לדעת איזה תנועות תפקודיות הטרייספס נותן

  תודה עומרי

  שלום עומרי,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. ניתוחים אלה אינם מתבצעים במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים. אם ברשותך ביטוח פרטי פנה למזכירה נאוה 050-5355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 109. מאת אמיר אברהם:

  היי לאחרונה מרגיש אני ששתי אצבעותיי רדומות ולדעתי המצב אפילו מחמיר אני עובד קשה אפילו קשה מאוד הלכתי לראות אופא והסברתי לו את הבעייה ובתשובה לשאלתי אמר לי שכנראה נפגעו העצבים ואני זקוק לתת מנוחה ליד למשך 3 שבועות
  אם המצב לא ישתנה אצטרך לראות רופא מןמחה
  כרדע המצב קצת מלחיץ אותי מכיוון שהזרמים באים והולכים ולפעמים אני מרגיש כאילו משתתקת לי היד

  שלום אמיר אברהם,
  שני המצבים השכיחים ביותר הם “תסמונת תעלת שורש היד” ו- “תסמונת תעלת המרפק”. עיין באתר בשני הפרקים הללו ותראה לאיזה מהם המצבך מתאים יותר. בשלב הבא פנה לכירורג יד שיאבחן במדויק את תלונותיך. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 110. מאת yifat:

  שלום רב!
  לפני כשלושה חודשים ילדתי לידת וואקום -קיבלתי אפידורל.-
  מייד לאחר הלידה חשתי בכאבים חזקים בזרוע יד ימין ובתחושת נימול .
  היד ממש רדומה .קושי ביישור היד ,להרים את הייד למעלה או למתוח לאחור ממש כואב!
  פניתי לשני רופאים שהפנו אותי לפיזוטרפיה.
  התחלתי טיפול בסביבות שישה מפגשים-יש שיפור ניקר בכאבים, אך תחושת הנימול חזקה מתמיד והייד ממש רדומה -אבל מתפקדת .
  מה עליי לעשות ?התחושה שלי לא טובה ,כאילו יש כאן משהו רציני יותר???
  תודה רבה מראש….
  יפעת

  שלום yifat,
  יתכן שמדובר במתיחה של מקלעת העצבים שיוצאים מחוט השדרה בצואר. בצעי בדיקת אמג (EMG ) ופני לבדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 111. מאת דנה:

  מזה כ4 ימים אני מרגישה ליקוי בתחושה באיזור העצבוב התחושתי של העצב הרדיאלי (אגודל וגליל מקורב של אצבע 2-3) ביד שמאל. האם זה יעבור מעצמו או צריך התערבות רפואית?

  שלום דנה,
  לא מנתחים ארבעה ימים לאחר תחילת התלונות ועוד בלי אבחנה…כדאי שתבדקי אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 112. מאת שרון:

  לפני כחודשיים עברתי נתוח לשחרור התעלה הקרפלית ביד שמאל.
  בשבועיים האחרונים חלקה הפנימי של הזרת רדום באופן קבוע ללא שום שינוי ברמת ההירדמות במהלך היום/לילה.
  האם קיים קשר בין הניתוח להירדמות הזרת? או אולי נזק שנגרם לאזור הניתוח לאחר שהחלמתי וחזרתי לפעילות שוטפת?(כולל מאמץ פיזי על כף היד).יש לציין כי אין מדובר בנימולים אלא תחושה דומה להרדמה.

  שלום שרון,
  לא נראה לי שקשור לניתוח שעברת. פני לרופא המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 113. מאת אבי:

  שלום לך ד”ר איגו גולדנברג ויישר כח על פועלך. לפני 11 שנים לפחות נפגעתי בעצב אולינרי,נותחתי כמובן,אבל עד היום אני מרגיש כמין זרם ממפרק יד שמאל ועד הזרת וחצי מאצבע 4 [כמו שהסברת] ואם אני מרים משקל,זה גורם לכיווץ היד,כאב חד,ושחרור לא רצוני של אותו משקל, מ 10 קילו ומעלה, כמובן ככל שהמשקל יעלה, הזמן שאני יוכל להחזיק יתקצר, שאלתי האם אפשר וכדאי לנתח שוב,או לנקוט בפעולות אחרות [ אגב אני עובד פיזית אז אני נתקל בזה ביום יום.] בתודה והערכה אבי.

  שלום אבי,
  קשה לענות על שאלתך בלי לבדוק ולהתרשם מהממצאים. כמובן חשוב לדעת מנ נעשה לך בניתוח והאם העצב הוסט ממקומו הטבעי בזמן הניתוח או לאו. אשמח לראותך במרפאתי עם בדיקות אמג עדכניות ודו”ח ניתוח/סכום מחלה מהניתוח שעברת בעבר. . ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 114. מאת אור:

  ד”ר איגו שלום, בן משפחה שלי עבר תאונת דרכים והעקבותיה יד ימינו לא מתפקדת הוא יכול להזיז את האצבעות ולהחזיק דברים אבל לא יכול להרים את היד ולהניע את פרק כף היד.
  יש לו קרע בברכיאל פלקסוס עשו לו שני ניתוחים וזה לא עזר.
  האם יש אפשרות להציל את היד שלו?
  והאם יש טעם שיגיע אליך לבדיקה?

  שלום אור,
  אם יש לו תחושה ביד ומסוגל להזיז אצבעות ולהחזיק חפצים הרי אין סיבה לא להביאה למצב שהיד תהיה שימושית וניתן לעשות זאת! אשמח לראותך במרפאתי. אם הביקור במגרת ביטוח רפואי של קופה ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם הביקור במסגרת ביטוח פרטי נא לפנות למזכירה נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 115. מאת גבי:

  שלום רב
  מזה 10 ימים אני חש כאב פנימי בכל יד שמאל (ללא הגבלה מכנית) עם נימול מפעם לפעם באיזור כף היד והאצבעות. בשכיבה ושינה התופעה כמעט תמיד חולפת. אין תופעות אחרות אך זה מאוד מציק ולא נעים. מתי להחליט שצריך להיבדק וע”י איזה רופא.
  תודה מראש
  גבי

  שלום גבי,
  אם לא חולף תוך שבועיים פנה בשלב ראשון לרופא משפחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 116. מאת ישראל:

  שלום אני יש לי לחצים בצוואר צד שמאל ואני מרגיש בזרת שמאל נמלים ולחצים בחזה מין עקיצות כאילו אני לחוץ כל הזמן יש לי הרבה קליקים בכתף וליפעמים כאבים בכתף ואני לפעמים לא בפוקוס מלא וכאבי ראש ליפעמים אני ישמח מאוד אם תומר לי מימה זה נובע תודה רבה

  שלום ישראל,
  פנה לרופא נוירולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 117. מאת גל:

  שלום וברכה,

  אני בת 20 ויש לי רפלקסים באצבע שביד ימין, אשמח מאד אם תאמר לי ממה זה נובע

  תודה רבה.

  שלום גל,
  פני לנוירולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 118. מאת נועה:

  שלום רב,
  שמי נועה ואני בת 26
  בחודש האחרון אני מרגישה כי הידיים שלי- מתחת לכתפיים ועד לכפות- חלשות מאוד.
  בשבועיים האחרונים נרדמות לי הידיים מתוך שינה - וזאת מבלי שאני ישנה עלהן בתנוחה זו או אחרת.
  אני מתעוררת ומעסה ומנסה להזרים דם עד שהכל בסדר- מה שלוקח מספר דקות.
  זה מתרחש כמעט כל לילה בשבועיים האחרונים.
  אשמח לשמוע מה המלצתך
  תודה מראש
  נועה

  שלום נועה,
  יכולות להיות לכך סיבות רבות. פני לבדיקה אצל רופא משפחה.כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 119. מאת נרז:

  שלום
  יש לי כאבים הולכים וחוזרים בכף היד וקצת למלה. פלוס בזמן הכאבים יש לי חולשה באצבעות.
  אני בת 14 אבל גיל העצמות שלי בן 13(שנה למטה). שברתי את יד ימין לפני כמה שנים אך הכאב המרכזי הוא ביד שמואל, אני שמאלית אך הכאבים לא מופיעים בדרך כלל בזמן פעילות ביד.

  שלום נרז,
  אין לי אבחנה.פני לבדיקה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 120. מאת דור יניב:

  אני בן 20 עברתי תאונת דרכים ב13.2.11 יש לי פגיעה בברכיאל פלקסוס C5 C6 C7 אני עדיין בשיקום 5 ימים בשבוע.רק בסוף יוני יבדקו ויגידו האם יש צורך לנתח? האם יש רופאים עם הצלחות בארץ או בחול ?כף היד זזה

  ימים בשבןע .בתחילת יולי יגידו לי מה קורה אם יהיה צורך לנתח.
  כף היד מתפקדת בסדר אך עדיין לא יכול להרים את היד במלואה..
  האם יש לך המלצות של מנתחים בארץ או בחול שיוכלו לעזור??אם יהיה צורך בניתוח

  שלום דור יניב,
  הכי חשוב האם יש התקדמות מאז הפגיעה ועד היום. אם כן, אין סיבה למהר ולנתח שכן תהליך השיקום הינו מתמשך ועשוי לקחת חודשים ארוכים. אם לא, יש מקום לחשוב על ניתוח. ניתן לעשותו גם בארץ, ביחידות לכירורגיה של היד שעוסקות במיקרוכירורגיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 121. מאת חגי:

  ד”ר שלום
  לאחרונה התגלה לי בזרוע ימין נוירומה שפוגעת בעצב האולינרי ולפיכך השקילה של הרופאים היא הסרה בניתוח.
  שאלתי היא האם ניתוחים מסוג זה כרוכים בסיכון(אזכיר שזהו הניתוח הראשון שאני עובר לראשונה בגופי)והאים וכמה אמורה להיות תקופת החלמה?

  שלום חגי,
  כל ניתוח על עצב כרוך בסיכון. על מנת להפחיתו עד מינימום עליך לבצע את הניתוח על ידי מנתח מיומן בסוג זה של ניתוחים (כגון כירורג יד עם הכשרה במיקרוכירורגיה). כדאי לברר את הכל עם המנתח שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 122. מאת אילנה:

  שלום שמי אילנה
  בעלי בן 30 עבר תאונת אופנוע לפני כ חודשיים וחצי .לאחר תאונה אין לו תחושה בכף הרגל לפי תוצאה של בדיקה EMG יש לו נזק אקסונלי שלם לעצב הפרוניאלי על כל הענפיו מלווה נזק סנסורי שלם= נזק פריפרי

  האם תוכל לתת תשובה מה עלינו לעשות ?

  תודה מראש

  שלום אילנה,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 123. מאת חנה:

  הובחן אלי הרפס זוסטר ביד ימין.
  2בועות גדולות בחלק הפנימי של כף היד ושתיים קטנות על האצבעות
  טופלתי 10 ימים בזוברקס.
  מה שמציק לי מאד זה הכאבים בעצב כך היד(על פי איבחון הרופאה)בחצעישל הזרתו כף היד.הרגשת שרפה,נימול וזרם
  אופטלגין ממש לא מקל!
  שאלתי האם זה ענין של זמן?
  איך אפשר להקל על הכאבים.
  תןדה

  שלום חנה,
  אכן זה ענין של זמן. תתיעצי עם רופא עור איזה משחות יש למקרים כאלה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 124. מאת אתי:

  שלום ד”ר איגו,
  מזה כשנה- עשרה חודשים הבחנתי כתופעה שבזמן שקר לי או שאני במגע ארוך עם מים (בריכה, שטיפת כלים) האצבע של כף יש שמאל והאמה של כף יד ימין הופכות להיות לבנות וקרות, אף על פי שהן מתפקדות.
  בנוסף, כל הזמן יש לי תחושת נימול ביד שמאל לאורך כל היד וכף היד.
  עשיתי בדיקות של מעבר זרם הדם ו-EMG והכל יצא תקין.
  מה עליי לעשות?
  תודה.

  שלום אתי,
  הקישי בגוגל “white finger syndrome”. פני לכירורג כלי דם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 125. מאת יוסי:

  שלום רב ד”ר ותודה על עזרתך,
  אני מוזיקאי ובמשך שעות רבות אני מנגן ומתאמן על הכלי (עוד), בנוסף אני “מבלה” שעות מול המחשב (לפרנסתי).

  לאחרונה אני חש כאבים ביד ימין אשר אוחזת במפרט ועיקצוצים בזרת.

  ארצה לציין שהגב העליון/עורף/כתפיים, נתפס באופן שכיח (אחת לשבועיים בערך).
  בילדותי, שברתי את זרוע ימין ומאז גם תנועת הזרוע והמפרק איננה שלמה (כמו ביד שמאל)

  אשמח לקבל איזושהי עצה ממך.
  תודה רבה.

  שלום יוסי,
  פנה ליעוץ ארגונומי בריפוי בעסוק בי”ח שיבא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 126. מאת משה:

  שלום ד”ר איגו.

  אני בן 60 ואינני עובד פיסיתבדרך כלל. לאחר שביצעתי שיפוץ בבית שכלל גם סיוד מאומץ, אבדה לי התחושה בכרית הבוהן והכריות של שתי האצבעות הסמוכות לבוהן של יד ימין בה היה עיקר המאמץ וכשאני מאגרף את היד כף היד מלווה בעיקצוצים. האם יש קשר למאמץ ??
  אשמח לקבל איזושהי עצה והמלצות ממך. בהמשך

  שלום משה,
  עשה בדיקת אמג (EMG) ופנה לכירורג יד . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 127. מאת דנה:

  שלום רב,
  לפני יומיים נחתכתי מסכין מטבח בזרת חתך קטן לא שטחי לגמרי, חטאתי את המקום והוא מתחיל להסגר עם מוגלה מסויימת , אך היום בנוסף לתחושת נפיחות במקום החתך מתפשטת תחושת נימול בכל הזרת עצמה ואף יורדת לכף היד. האם יש צורך לגשת להבדק או שזה מצב טבעי?
  בתודה מראש,

  שלום דנה,
  יתכן שנפגע העצב של האצבע. גשי לבדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 128. מאת M&M:

  שלום,
  חולשה בידיים ליוותה אותי במשך רוב תכופת ההריון. לאחר שקראתי בכמה פורומים, הבנתי שהדבר בגדר רגיל אצל נשים בהריון. היום אני נמצאת כחודש לאחר הלידה והחולשה לא עוברת. האם זה דבר נורמלי?

  תודה מראש

  שלום M&M,
  אם מדובר בחולשה בלבד, ללא תחושת נימול, תרדמה וכאבים בלילה סביר להניח שהבעיה תחלוף מעצמה. אם התלונות שמניתי אכן קיימות פני לבדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 129. מאת עינת:

  שלום,

  לפני כ-7 שעות הרגשתי שנרדמה לי הזרת ביד שמאל. זה קרה בעבודה בזמן שהתקשיתי מאוד לשבת. באופן כללי קשה לי לשבת שעות ארוכות ללא הפסקות משמעותיות וזה אופי העבודה שלי. ישיבה במשרד. בזמן שזה קרה ממש נגנבתי מישיבה.
  אח”כ הרגשתי תחושה מעצבנת ועד עכשיו הזרת לא ממש התעוררה. אני יכולה להזיז אותה אבל עדיין מרגישה נמלול מטריד ואין לי תחושה מלאה בה כמו ביתר האצבעות.
  מה זה אומר? האם יש בכך סיכון?

  תודה וערב טוב,
  עינת

  שלום עינת,
  עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק”. זו הסיבה השכיחה ביותר אך כמובן שיש עוד סיבות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 130. מאת מתן:

  שלום רב,
  לפני כ-5 חודשים עברתי תאונת אופניים, כחלק מהפגיעות נפגעתי גם במקלעת היד ב-c5.
  כתוצאה מהפגיעה ידי חצי משותקת- שרירי הבייספס, דלטויד וסופרספינטוס אינם מתפקדים.
  שרירי היד הנ”ל התוונו מאוד.
  הרופא המטפל שלח אותי לניתוח (אחרי תקופה של ניסיון התאוששות טבעי).

  שאלתי:
  א. איזה פרוצדורה מומלצת עבורי (ידוע שלא כל הנתונים לפניך אבל על קצה המזלג)?
  ב. מהם הסיכונים בניתוח?
  ג. מי הרופא המנתח המומחה בעניין הזה (האם זה תחום כף יד או נוירולוגי?)?
  ד. האם היד תחזור לאיתנה?

  שלום מתן,
  חשוב לדעת אם שריר הטרפזיום שלך עובד. פגיעה ב- C5 בלבד אינה גורמת לאובדן מלא של שריר הביצפס ועל כן כנראה שיש לך פגיעה גם ב- C6 . הפגיעה בתחום כירורגיה של היד אך לא בכל מקום עוסקים בכך. ממליץ לך לפנות ליחידה לכירורגיה של כף היד בבי”ח שיבא או בהדסה עין כרם. אני מבצע ניתוחים אלה רק במסגרת פרטית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 131. מאת שי:

  שלום קוראים לי שי
  עכב הליכה על קביים נוצר לי כאב בכרית האגודל ובחלק העליון בכף היד ויש רגישות וכאב במגע באגזור ונראה לי שזה פגע בעצב אם אפשר לקבל עצה לגבי בבעיה שלי
  תודה שי

  שלום שי,
  פנה לבדיקה אצל כירורג יד להגדרה טובה יותר של בעיתך. אולי צילום? או בדיקת אמג (EMG)? אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 132. מאת חן:

  שלום,
  כבר מספר חודשים שהיד שלי נרדמת,זה התחיל מהמרפק ומטה,אח”כ כף היד ועכשיו בעיקר האצבעות.
  הבעיה היא שזה קורה לי רק בלילה.אני לא יודעת אם המצב נגרם מלחץ שאני יוצרת על הידיים במהלך השינה,כי כשזה קורה אני קמה ומזיזה במשך דקה את היד וזה עובר,העניין שזה אף פעם לא קרה במהלך היום (גם לא איבוד שליטה או אחיזה במשהו).
  האם זה מעיד על בעיה?למרות שזה לא קורה במהלך היום.
  תודה מראש,
  ושנה טובה ומוצלחת.

  שלום חן,
  התסמונת השכיחה ביותר היא תסמונת תעלת שורש היד. עייני באתר תחת שם זה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 133. מאת ענת אוקסמן:

  שלום רב!
  מזה כשבוע האגודל שלי ביד ימין זזה באופן עצמאי.בהתחלה הרעידות היו אקראיות ולא הפריעו למהלך חיי אולם בשבוע האחרון התזוזות העצמיות מיתרחשות בכל תנוחה ומצב, כולל לפני הירדמות או מייד כשאני קמה ומיתרחשות עשרות פעמים בצורה צפופה במהלך היום.
  התזוזות מיתרחשות כמובן לא בעת הפעלה של היד אלא לכאורה במצב מנוחה ומטרידות ומדאיגות אותי. אשמח לדעת מה הכיוון של התסמין?האם עלי ללכת לרופא?
  תודה מראש. ענת

  שלום ענת אוקסמן,
  בשלב ראשון פני לנוירולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 134. מאת טל:

  שלום רב
  כבר תקופה ארוכה שנרדמות לי הידיים תוך כדי שינה, נראה לי שזה נגרם בעיקר כתוצאה מתנוחת שינה שלוחצת על הידיים ומונעת זרימת דם חופשית.
  רופא משפחה שהתייעצתי איתו על הענין אמר לי שאני אסדר את הכרית יותר טוב.
  שאלתי - האם זו בעיה רפואית שצריך לטפל בה ואם כן אצל איזה רופא, ובנוסף לכך התחלתי לאחרונה לקחת גלולות אסטל35 - האם יש בעיה לקחת גלולות אלה עם הבעיה שלי עם הידיים בלילה?

  שלום טל,
  זו איננה בעיה של זרימת דם. רצוי שתעשי בדיקת אמג (EMG) ותפני לבדיקת כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. בענין הגלולות תשאלי את הגניקולוג או/ו עייני בהנחיות אם נטילתן יכולה לגרום לנימול בגפיים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 135. מאת מארק פישלוביץ:

  קריעה מלאה של הC7 יש מה לעשות בנידון?

  שלום מארק פישלוביץ,
  כן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 136. מאת ג'יליאן:

  פגיעה כפי הנראה בעצב הרדיאלי כתוצאה מדקירת ציפורן של חתול.

  כתוצאה מהפגיעה בשורש כף היד, לכוון האגודל - נוצר מצב של חוסר תחושה חלקי בגב כף היד , באיזור המפרקים שבין האצבע המורה לאמה, וכן תחושה של זרמים בעת ביצוע תנועות מסוימות.

  שאלתי: בתוך כמה זמן יש לצפות לריפוי מלא והיעלמות התחושות הלא נעימות הנ”ל?

  תודה,
  ג’יליאן

  שלום ג’יליאן,
  כשנה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 137. מאת אור:

  לפני כארבעה שבועות קיבלתי מכה מאד חזקה במרפק והיו לי שטפי דם היום בבוקר יש תחושה כמו של כדור נוזל כואב במרפק ממה זה נגרם האם קשור למכה לפני שבועיים הייתה לי אותה תופעה והנפיחות נספגה תודה מראש

  שלום אור,
  צריך לראות את המרפק וצילומי רנטגן9. פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 138. מאת עמי:

  שלום , לפני כשבוע החלו לי צריבות בחלק העליון של יד שמאל , השבוע כבר הרגשת הצריבה היא בכל היד,כאב הדומה לתחושה של שיזוף יתר בשמש .לפני יומיים התחלתי להרגיש גם את הצריבה בגב . הבוקר גיליתי ביד שמאל במס’ נק’ פצעונים . בקרתי אצל רופא המשפחה , הוא נתן לי לעשות צילום עמוד שדרה צוארי + בדיקת EMG יד שמאל + הפניה לנירולוג . התור הקרוב ביותר הוא לשבוע הבא ,בינתיים השינה שלי לא נוחה ,וכל נגיעה ביד “מקפיצה אותי” . מהי לדעתך הבעיה ? האם הפצעונים במקום הם חלק מתופעות הלואי ? כיצד ניתן להקל על תחושת הצריבה עד קבלת הטיפול/אבחון אצל הנירולוג ?תודה מראש , על תשובתך המהירה.

  שלום עמי,
  לא נראה לי קשור לכירורגיה של היד. מתאים יותר ל- Herpes Zoster . תתיעץ עם הנוירולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 139. מאת אנדרי:

  שלום דוקטור
  לפני חצי שנה עברתי תאונת עבודה גב פרק כף יד נחתכה מזכוכית
  לאחר חודש עשו לי ניתוח לתפירת גיד מיישר של אצבע חמש (זרת)
  הייתי חמישה שבועות עם סד על שלוש אצבעות ועד המרפק כמעט
  מאז שהורידו לי את הגבס פרק כף יד ושלושת העצבאות אינן מתפקדות כפי שתפקידו לפי הניתוח
  האצבע החמישית אינה מתיישרת ומתכופפת כראוי
  אני עברתי סדרה של טיפולי פיזיוטרפיה ולא מזמן התחלתי סדרה של טיפולי ריפוי בעיסוק
  בבדיקת EMG שעשיתי קיבלתי תוצאות “נוירופטיה של עצב אולנר דורסל שמאלי”
  אין לי מושג מה זה אומר
  כמעט כל הזמן יש לי כאב שמתגבר בקור ותחושת נימול
  חשוב לציין שבמכתב שחרור אחרי ניתוח מצויין כנראה פגיעה בתעלה של גיד אצבע 5
  מה עלי לעשות ומה אומרות תוצאות של EMG
  תודה מראש

  שלום אנדרי,
  יש לך פגיעה בענף התחושתי של העצב האולנרי (ראה בפרק “אנטומיה”). דבר זה יכול לגרום לירידה בתחושה בגב כף היד ובאצבעות 4-5. זה לא גורם להגבלות בתנועה שיש לך באצבעות ובשורש היד. אלה נובעים מהדבקויות שנוצרו בין הגיד התפור לסביבתו. פנה למנתח. אם ברשתך ביטוח פרטי אשמח לראותך במרפאתי. צור קשר עם המזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 140. מאת אורן:

  שלום דוקטור.
  שלשום החלו לי כאבים בשריר התלת ראשי בכיפוף האמות ב2 הידיים.
  אתמול הם גברו והיום אני כבר כמעט ולא מסוגל לכופף את הידיים בזוויות הקטנים מ90 מעלות. הכאב חמור יותר כשכל היד מושטת למעלה.
  לא עשיתי פעילות מאומצת בימים האחרונים ואינני עובד בעבודה פיזית,
  מה לדעתך האבחנה המבדלת ומה עלי לעשות ?
  תודה רבה ושבת שלום

  שלום אורן,
  מוזר. דורש בדיקה. פנה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 141. מאת איתי:

  שלום,
  מזה כמה שבועות יש לי מספר תופעות בידיים.
  1. חולשה כללית בידיים וכאשר אני מותח את הידיים השרירים מעט כואבים.
  2. יש לי התקשות שרירים (שריר נתפס) במיוחד ביד שמאל מתחת לזרת. ממש רואים את ההתכווצות והמתיחה ביד, מעיין שקע.
  3. על פי ההסבר שאתה נותן לאבחון מחלת דה-קרווין, אני סובל ממנה ביד שמאל.
  4. באותה יד שמאל, קשה לי מאוד להחזיק ספר או כל דבר אחר בהטייה מולי כדי שאוכל לקרוא.
  ובנוסף, יש לי לפחות פעם בשבוע הרגשת נימול באיזור כלשהו בכפות הידיים.

  אני מאוד מודאג, ולא מבין מה קורה איתי. הייתי אצל אורטופד השבוע, שלח אותי לEMG, אבל התור רק בעוד חודש. הוא דיבר גם על איזה בדיקת דם שאצטרך לעשות במידה ואין בעיה ב EMG.

  אשמח לשמוע את דעתך.
  תודה
  איתי

  שלום איתי,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 142. מאת ליז:

  שלום אני סובלת מזה שבועיים מכאבים ביד שמאל לאורך כל היד הכאבים מתחזקים באזור כף היד רוב הפעמים יש תחושה של הרדמות היד ועיקצוצים לכל אורך היד וכף היד בנוסף יש חולשה ביד וקושי לבצע בה פעולות,אגב בעבר לא סבלתי מכאבים ולא נפצעתי אשמח אם תענה לשאלתי

  שלום ליז,
  אין נקודת אחיזה. זקוקה לבדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 143. מאת רפאל:

  שלום רב,
  לפני כחודש וחצי נפלתי על הכתף…. בזמן אימון בסלטה אחורה לא עשיתי סיבוב ונפלפי על הכתף מצב הגב… עדיין כואב לי ואין שום סימן חבלה או משו דומה… מה זה יכול ליהיות??
  תודה מראש

  שלום רפאל,
  הרבה אפשרויות . אם לא יחלוף מעצמו תוך מספר שבועות פנה לאורתופד שעוסק בכתפיים לביקורת. אתר זה עוסק בכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 144. מאת יוני חן:

  שלום ד”ק,
  לפני כחצי שנה התעוררתי בבוקר וחשתי כאבים באגודל ימין באזור המפרק התחתון (נראה לי שנקרא UCL). בשבוע הראשון של הכאבים לא הלכתי לרופא מכיוון שחשבתי שאלו כאבי שריר או משהו כזה, אבל לאחר כשבוע כשראיתי שהכאב לא חולף ואפילו מתגבר הלכתי לרופא והוא אמר שהוא לא רואה כלום ושצריך לתת לאצבע לנוח, עשיתי כדבריו אך זה לא עזר ופניתי לאורטופד (לא מומחה כף יד). האורטופד הפנה אותי לצילום רנטגן ולא ראה כלום ואמר שאני צריך ללכת עם סד ולתת למפרק לנוח. שזה לא עזר פניתי למומחה כף יד שהפנה אותי לעוד צילום רנטגן, אולטראסאונד וMRI מחשש לקרע ברצועה חיונית באגודל. לאחר שהגיעו התוצאות התברר שאין קרע ברצועות (אולי קרע חלקי/הידקקות רצועה). וכמו כן האורטופד ראה שאין חופש במפרק ושיש רגישות באזור עצם הססמואיד, וחשב שאולי יש דלקת בעצם. הוא הפנה אותי לפיזיוטרפיה, להתאמת סד פלסטי ולאולטראסאונד טיפולי. הדבר הבאמת מוזר זה שלפני חודש התחילו לי כאבים דומים גם באגודל השניה ביד שמאל… אשמח לשמוע דוקטור אם שמעת על מקרה דומה בעבר והאם יש לך המלצות לטיפול או המלצות אחרות, והאם יש קשר לכאבים שאני חש עכשיו גם באגודל שמאל…
  חשוב לציין, שהכאבים מגבילים אותי בתנועה ובהרמת משקלים (קערת סלט, סיבוב מפתח של הרכב ועוד…)

  אשמח לעזרתך וחוות דעתך,
  תודה רבה,
  יוני

  שלום יוני חן,
  אשמח לראותך במרפאתי עם כל אמצעי ההדמייה שבידך. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 145. מאת גל:

  שלום ד״ר,
  רציתי לדעת אם יש בעיה בעצבים בידיים (לדוגמא לחץ עליהם) זה יכול לעבור מעצמו כי קורה לי לפעמים שבמשך יום שלם יש לי תחושות בלתי נסבלת בזרת יד שמאל וגם באצבע 4 מה שיכול להתאים לבעיה בעצב האולנארי. הקטע שיום אחרי זה עובר (לא לגמרי אבל משמעותית). רציתי לדעת מה זה יכול להיות. כמו כן מה דרכי הטיפול ?
  תודה

  שלום גל,
  כפי שציינת הבעיה כנראה בעצב אולנרי (פרק “תסמונת תעלת המרפק” באתר). יש לבצע אמג ולבסס את האבחנה והטיפול יהיה בהתאם לכך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 146. מאת פרטי:

  ד”ר גולדברג שלום רב,
  לפני כשבועיים נפלתי במדרגות ובלמתי את הנפילה בזרוע ימין.
  חטפתי מכה חזקה בזרוע ובכף היד. לאחר מספר ימים הופיע בן-רגע תחושת ה-’הרדמות’ בזרת ובחצי מאצבע 4 ובשאר החלק שצמוד להן באזור כף יד ימין- בדיוק כפי שמתואר בהסבר שלך על העצב האולינרי. התחושה אמנם לא מלווה בכאב אך מאוד מציקה וגם אינה נחלשת.
  מה עלי לעשות? כיצד לטפל? לאיזה רופא לגשת? אני כ”כ מקווה שלא גרמתי לנזק בלתי הפיך?
  תודה רבה על ההתיחסות.

  שלום פרטי,
  לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח יש לפנות למזכירה נאוה 0505355266.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 147. מאת גל:

  שלום,
  יש לי קליק קל בשורש יד שמאל כאשר אני מכופף את השורש כלפי מעלה (ללא שימוש בכוח זה קורה מעצמו) ואני יודע שזה קשור לפציעה של היד בגלל שימוש ממושך ולא נכון במקלדת במחשב. האם הקליק יעלם מעצמו עם הבראתה של היד והאם חיזוק השורש ופעילות ספורטיבית/פיזיוטרפית יכולה לשפר את המצב?
  ביד ימין יש גם קליק אבל יותר חזק ומורגש אך שם זה כתוצאה מהפעלת כוח זאת אומרת רק כשאני מתכוון יוצא קליק. האם יש לזה קשר לגנגליון שיצא באזור הקליק ואולי בגלל?
  מקווה שהבנת את כוונתי, תודה רבה, גל.

  שלום גל,
  אמנם “קליקים” יכולים להופיע מבלי לגרום נזק אך הם מחייבים ברור האם אין פגיעה ברצועות השונות של שורש היד. פנה לבדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 148. מאת גל:

  שלום, בהמשך לשאלתי תהיתי אם עיסויים שונים, מתיחות ותנועות מסויימות ביד יכולות להזיק לסחוס בין המפרקים של היד ואם כן מה התנועות הללו?
  מצד שני,קראתי שמישהי עם בעיות סחוס בברכיים מטופלת בלחיצות על המקומות הכואבים שם.
  אשמח לעוד מידע שאתה חושב שטוב לדעת על הסחוס כי הבנתי שזה מסוכן וחשוך מרפא, אגב אני בן 18 וחצי.
  תודה רבה

  שלום גל,
  איננו הגיוני שבגיל 18.5 יהיה לך בעיה עם סחוס..מה שקראת לגבי לחיצות על המקומות הכואבים עקב בעית סחוס הינו שטות מוחלטת. אל תאמין לכל מה שכתוב. התיעץ בכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 149. מאת גל:

  שלום ד״ר,
  יש לי קליק בשורש יד שמאל כאשר אני מיישר אותה כלפי מעלה לסירוגין.
  אני יודע שזה כתוצאה מנגינה לא נכונה בפסנתר במשך כמה חודשים.
  מה זה מסמן והבנתי שזה יכול להיות פגיעה ברצועות ואז אי יציבות של השורש וכתוצאה מכך שינויים ניווניים בסחוס.
  האם זה ייתכן מכיוון שלא הייתה איזשהי פגיעה טראומתית באיזור, אולי זה יכול להיות משהו אחר ובכלל, כיצד מטפלים?
  תודה

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


prednisolone et enceinte acheter sans ordonnance médicaments cystite dois-je prendre 10 ou 20 mg de cialis puis-je prendre deux 5 mg par jour acheter du Dilantin pfizer achat pharmacie france Dipyridamole pas cher forum downparadise achat pharmacie acheter du Tofranil pas chere 25 mg para que servir acheter Metformin livraison 48h chrono hcl 500mg tab achat Artane canada acheter original en france Diabecon vente libre pharmacie suisse achat générique en belgique les utilisations de ranitidine 150 mg 150 et grossesse cilostazol pletal prix achat en ligne de masculin vente de Evista pfizer durée de traitement vente Singulair sans ordonnance espagne générique à wal-mart paxil générique des images classe action canada vente Benicar generique france acheter sur internet regarder télévision diamox 250 mg doctissimo prévention mal des montagnes achat Augmentin en pharmacie acheter en ligne sans ordonnance accutane 50 mg par jour 10 mg résultats ne celebrex venir sous forme générique acheter achat Plavix générique en france quel est le generique du vente Ciplox en espagne peut on acheter du en pharmacie médicament de l'étude de cephalexin 500mg 500mg sans danger durant la grossesse achat Plendil pas cher vente libre espagne achat en ligne Zestoretic quebec team pas cher france canada hockey flagyl ovule effets secondaires que soigne le Dulcolax pas cher livraison rapide fleurs vente de pas chere Augmentin pas cher en ligne naruto 625mg prix mercure de la drogue achat Periactin vente sans ordonnance en pharmacie acheter Zyloprim sans ordonnance acheter sans ordonnance en france exelon au patch 4.6 mg prix acheter Avalide en pharmacie sans ordonnance quel est le nom générique acheter Azulfidine pas cher en ligne pas cher livraison rapide a domicile acheter Lukol en france pas cher maroc vente de V-gel pas cher forum acheter 100mg hyzaar 50 mg 12 5 mg comprimé pelliculé acheter en belgique ce qui ne clomid coût en afrique du sud 3 follicules 50mg achat Desyrel pfizer france vente libre acheter Naprosyn pfizer peut acheter sans ordonnance Claritin pas cher livraison gratuite achat en suisse ou au surinam dabigatran plus aspirin plus clopidogrel pas cher forum auto celadrin pas cher maroc hébdo vente libre espagne vente du Cystone en pharmacie acheter pas cher sans ordonnance acheter Femcare en ligne avis acheter livraison 48h chrono 2 lariam plongee interdit discount cialis 20 mg 20 mg doz Orlistat pas cher en ligne jeux d'action diet pills acheter en ligne amantadine pas cher avion playmobil achat en ligne generic vente de Shallaki pas cher vente libre suisse dulcolax avant ou apres manger acheter en ligne sans ordonnance vente prednisone 20mg posologie achat en belgique achat evista medication technician vente vidalxl costo nizoral shampooing vente suisse vente libre achat tofranil enuresie secondaire pas chers du tout provera 10 mg onglets 60 mg clomid et cycle de 21 jours et faim le moins cher des prix pour nexium pas cher en ligne jeux d'action Ralista pas cher forum doctissimo achat en ligne pas cher acheter Himcolin original prix vente suisse augmentin et mycose gland 250 mg effets secondaires ampicillin 500 mg pour injection generique pas cher paris posologie bactrim pour infection urinaire pas cher en ligne jeux gratuits en ligne cialis pharmacy reviews c'est quoi levitra 10 mg vs viagra 50mg baisse de prix effet indesirable lioresal achat en pharmacie sans ordonnance achat Cardura générique achat en ligne pas cher acheter Colospa ligne forum achat en ligne retard train voltaren 50 mg pilules dolo comprimés Protonix pas cher independent vente generique xeloda coût en inde vente posologie amoxicilline benadryl pas cher marques avenue agit en combien de temps Rumalaya pas cher forum downparadise achat en ligne quebecoise acheter Femcare forum discussion vente en tunisie styplon pas cher ici acheter du pas cher paris ou acheter Orlistat sans ordonnance à bruxelles vente en ligne achat Combivent en france vente pas cher achat Hyzaar generique achat effets singulair 4 mg granules effets secondaires mini granules 4 mg Abana pas chere voyage achat en ligne toulon sur relance clomid nolva effets secondaires sous achat en ligne Betapace achat achat en ligne quebec warez acheter Menosan 100mg prix achat en ligne de Nitrofurantoin pas cher livraison rapide fleurs acheter générique en ligne achat Nizoral en belgique costo de shampooing quand avez-zoloft générique aller générique australie abilify 5 mg 28 comprimé fiyatı pas chere assiette porcelaine achat Aldactone pharmacie belgique 100mg prix effets secondaires propranolol 120 mg arret de achat Voltaren pas cher en france prix de la rue vente de Alavert pas chere pas cher france canada acheter Biaxin générique en ligne filmtab 250 mg achat de Nizagara pfizer pas cher marquesboutique cefixime pas cher marques avenue achat en ligne pas cher achat en ligne Nimotop quebec acheter 100mg achat Penegra en ligne sans ordonnance acheter livraison 48h chrono motilium pharmacie pas cher index vente Benicar comparaison vrai pas cher en france Provera pas cher forum doctissimo contraception depo- effets secondaires quel est le générique luvox achat en ligne de pour achat pletal achat en ligne indications pneus Cytotec pas cher index avortement spontané Flagyl ER pas cher paris et candidose achat Propecia générique en ligne différence entre les génériques et de marque doxycycline vente libre immobilier la ce.cap 100mg metformin hcl er onglet 500 mg er achat pas chere quelle est la difference entre prednisone et prednisolone vente pfizer colchicine pas cher marques avenue achat en ligne ei8htball acheter du Arimidex pas cher forum achat en ligne forum que faire si 100mg de viagra doesnt work avez-vous d'avoir une ordonnance pour acheter du generique Albenza pas cher paris vente de pas cher en france acheter kamagra oral jelly belgique 100mg effets achat Adalat en ligne maroc vente sans ordonnance belgique Desyrel pas cher en pharmacie pas cher paris acheter Confido original en france pas cher france canada resultat aciclovir pour les yeux crème grossesse achat Lincocin pharmacie sans ordonnance achat 100mg pfizer le moins cher viagra générique avez-vous besoin d'une prescription pour féminin avortement cytotec douleurs generico o deltacortril ent prednisone 5mg effets secondaires pour angine où puis-je acheter viagra à seattle 100 mg durée minocycline achat achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Avalide livraison 48h chrono friche acheter sans ordonnance en france stromectol eureka santé effets indésirables du lamictal pour trouble bipolaire vente suisse vente libre acheter du Celexa pas chere acheter pfizer en ligne acheter silagra 100 mg acheter en ligne naruto valtrex enceinte herpès labial 2000 mg Avalide pas cher sans ordonnance pas cher forum voyage gasex pas cher voyages acheter sans ordonnance lipitor et générique achat 10mg en vente Zocor libre achat en ligne ranitidine et les pilules contraceptives acheter générique en pharmacie vrai Ayurslim pas cher pas cher livraison rapide a domicile vente entocort enemalta pas cher forum grossesse acheter Cozaar en france livraison rapide pas cher indeed prednisone 4 mg par jour 20 mg 54 760 acheter viramune truvada acheter du en pharmacie en france sandoz bupropion sr 100mg achat en ligne lpb ordonnance nizoral cream et maladie de cushing trazodone 50mg vs 100mg 50 mg images celebrex 200mg en afrique du sud acheter livraison 48h chrono 2 achat en ligne artane 5mg acheter pas cher belgique cialis générique ordonnance avis sur 10 cialis 20mg ale 4 st privé de prescription coût de glucophage 500 prix maroc classe pharmaceutique vente metoclopramide 10mg acheter en pharmacie strattera du canada acheter viagra avantages et inconvenients prix de walgreens prinivil pas cher avion low pas cher voyages evista pas chers voyage achat duree Sinequan pas cher en ligne pas cher maroc télécom moins cher cialis 20mg combien est coût à la cible achat en ligne motilium bébé posologie vente nourrisson constipation achat en ligne Sumycin quebec streaming acheter générique achat Prinivil belgique vente libre acheter du en france acheter Dulcolax en ligne comprimé acheter generique pas cher vente Citalopram sans ordonnance belgique hbr 20 mg celexa amitriptyline hcl 50mg onglet 25 mg opinie Nizagara pas cher forum routard acheter en ligne avis achat trazodone forum wawa x- 100 mg ai-je besoin d'ordonnance pour acheter valtrex prix de à walgreens voltaren comprimés de 25mg crème enceinte achat Abilify 100mg prix acheter sur internet regarder télévision achat saw palmetto acne vêtements pas cher avion acheter Omnicef sur internet avis pas cher avion playmobil cialis et insomnie acheter sur internet avis periactin prix maroc vente generique achat augmentin 1g posologie 2 fois par jour Actonel pas chere livraison rapide pas cher france canada prilosec vs prevacid coût puis-je acheter sur le comptoir Augmentin pas cher en ligne sur viber 625mg tbl reussite de grossesse avec clomid traitement provames et duphaston fluoxetine 160 mg en ligne à bas prix benicar pas cher ici mag acheter sur internet avis reminyl retard effets secondaires vente tunisie legislation vente libre Erythromycin suisse acheter gel topamax la posologie de ce type de troubles sera de 25 mg de m'aider à la perte de poids achat Phexin belgique vente prix vente Azulfidine suisse vente de en france vente V-gel belgique pharmacie generique pas cher forum micardis pas cher avion malaisie similar de plus 50 mg de prednisone, dose onglet 20 mg utilisée traiter vente Vantin france achat en ligne peut on arreter le methotrexate effet grossesse extra-utérine vente Erythromycin france ou assimilé pas cher forum construire acheter Clonidine en pharmacie forum achat en ligne effet achat Tofranil en france rapide pas cher avion rafale lamisil dermgel posologie pas cher maroczik le meilleur viagra naturel inde pas cher acheter du Fosamax pas cher paris achat en ligne 70 vente Phexin sans ordonnance espagne acheter générique en france viagra 100mg effets secondaires generique remboursé livraison le lendemain d'viagra générique comment marche le Avalide generique pas cher en france acheter pas cher en ligne 2 comprimés clomid jumeaux 75 mg effets secondaires propranolol 120 mg par jour 40 mg la thuoc gi Ventolin pas cher en ligne ma banque ca-languedoc pas cher forum auto vente de Minocycline en france qu'est-ce que l'apo- 100mg achat en ligne decadron sirop toux acheter du pfizer achat en ligne de Vantin naturel pas cher en ligne naruto est-il une différence entre wellbutrin xl et le générique générique pénurie puis-je prendre deux 8 mg zofran acheter sans ordonnance en france methotrexate le prix pneumopathie interstitielle sfr Mentat pas cher en ligne jeux multijoueurs achat himalaya achat Claritin pas cher france qu'est-ce que 10mg utilisé pour acheter du Cardura en belgique sans ordonnance vente tunisie achat Ampicillin en france rapide acheter sur internet vente du Cardizem en pharmacie achat pas cher acheter benicar 40 acheter 407 Detrol pas cher livraison rapide a domicile acheter sans ordonnance en france peut on prendre clomid enceinte acheter nolvadex uk xenical achat en ligne canadair les bienfaits du achat Tamoxifen en ligne france 10 mg coût cytotec prix des médicaments où acheter original philippines achat en ligne Desyrel quebecor pas cher en ligne pour l'emploi viagra générique pour la vente examen de l'achat de en ligne achat Tamoxifen générique en ligne générique prix acheter sinemet en ligne jeux multijoueurs achat parkinson rasagiline vente de Betapace pas chere acheter en pharmacie achat de Fucidin pfizer vente libre dhea peut on acheter du viagra en pharmacie sans ordonnance en belgique aliment qui remplace le Alavert pas cher forum auto acheter livraison 48h chrono film où puis-je acheter cytotec en cavite ovulation apres fausse couche vente Penegra en tunisie pas cher france canada rugby acheter Reminyl pas cher et rapide acheter forum acheter atarax 100mg en acheter générique Lasix pas chere voyage vente en ligne prêt à porter féminin vente cytotec misoprostol comprimés acheter pour avorter en france pourquoi utiliser seroquel xr vs marque générique vente allegra curtis immobilier non digérés pilules dans les selles Desyrel pas cher forum wawa acheter sur internet en suisse prednisone 10 mg utilisation à long terme 20 mg traitement achat Emsam generique achat en ligne mont effets indésirables prednisolone pas cher avion corée zetia prix de détail moins cher acheter Brahmi en ligne comprimé pas cher vol algerie achat Lasix livraison rapide effet secondaire du est zoloft bon pour le trouble panique comment descendre 50 mg achat Cyklokapron en france acheter generique pas cher prix viagra pharmacie luxembourg autre solution que le achat diflucan posologie smecta comment prendre le puis-je acheter chloramphenicol gouttes sur le comptoir acheter en ligne en france acheter Luvox en ligne en france est-il un générique pour peut on acheter Wellbutrin sans ordonnance pas cher forum hardware Avapro pas cher forum voyage 75 mg effets secondaires pose d'un stérilet et cytotec protocole ivg harga levitra 5mg vente Lipotrexate Aspirin pas cher france canada direct vente suisse achat Compazine pas cher en belgique acheter en france livraison rapide achat Benfotiamine pharmacie belgique achat en ligne de masculin achat en ligne Lasuna quebec team achat de en ligne prednisolone 5mg pilules pas cher en ligne naruto vente diltiazem biogaran paracétamol vente de en france acheter Aldactone livraison 48h chrono peugeot acheter pfizer sans ordonnance commande en ligne lamictal pas cher avion pas achat en ligne Lopid vente acheter 600 gsr exelon effets secondaires cardiaques achat belgique diltiazem) 60 mg tablette acheter en ligne prix du viagra 50 en pharmacie ses quoi le j code pour zyvox 600 mg vente en tunisie achat Dramamine canada achat en suisse acheter benicar 40 ans achat en ligne de générique achat Zenegra en belgique achat pharmacie comment acheter propecia royaume-uni achat en ligne 2015 achat Inderal livraison rapide achat en ligne stresser zyrtec cachet posologie où acheter singapour acheter bactroban nasal polyps pas cher marques vêtements clomid et il efficace enceinte pendant la prise de acheter Artane sans ordonnance en belgique vente indications nux trazodone sommeil pilules pas cher avion low coût de lipitor en canada prix de walmart achat Robaxin en ligne sans ordonnance acheter en pharmacie sans ordonnance est ce que le propecia marche graisse achat cafergot generic rndis achat en ligne pblv peut acheter Cardizem sans ordonnance vente generic flagyl famille d'antibiotique et enceinte ouest france furosemide achat en ligne de pfizer biaxin et infection urinaire vente france ou assimilé achat en ligne cozaar medication package achat en ligne medication blister acheter ditropan transpiration pieds pas cher en ligne irantv prix de abilify médicaments pour pas cher augmentin retard alcool vente libre suisse où acheter xenical au kenya vente difference achat artane danger wifi pas cher peut on acheter Aricept sans ordonnance achat pharmacie france prendre cymbalta soir achat livraison rapide acheter Sarafem sur internet regarder télévision achat pas cher en france lariam vente libre immobilier pas cher en ligne de mire generic4all kamagra 103 1 0 forum sur le vente zoloft sevrage allaitement stress post-traumatique ordonnance coût de viagra generique du au maroc acheter Eulexin livraison 48h chrono film acheter 100mg puis-je acheter cialis sur le comptoir au portugal pas cher forum fucidin achat en ligne leclerc achat pas cher en france acheter Isoniazid ligne forum peut on acheter sans ordonnance lamisil pilules pour les champignons des ongles pilules avant et après achat en ligne moduretic posologie célestène acheter en ligne canada cialis temoignage grossesse la formule ne viagra generico au cameroun cialis 5mg vente effet du temoignage achat en ligne pletal 100%mag acheter livraison 48h chrono 2 achat Serophene livraison rapide fleurs vente effets secondaires achat prograf dosage vitamine effets indésirables acheter Cymbalta pfizer en ligne tomber enceinte sous achat en ligne Zyban difference l'achat de au royaume-uni vente Paroxetine pfizer pas cher en ligne pour l'emploi cvs pharmacy lisinopril acheter livraison 48h chrono 2 acheter du Isoptin pfizer rr retarder 240 mg achat en ligne metoclopramide vidal médical achat en ligne primperan injectable Synthroid pas chere chaussure achat belgique vente libre prix du cialis en espagne est-il légal pour acheter en ligne en australie achat en ligne zetia organisation anniversaire meilleur prix achat Depakote pas cher en belgique achat en ligne effet indésirable lamictal et la grossesse achat en ligne forum auto achat citalopram en ligne jeux d'action vente de en ligne effets secondaires crestor 10 une alternative moins coûteuse aux acheter du Aldactone en pharmacie en france pour chute de cheveux acheter Inderal en ligne livraison 24h pas cher avion rafale vente cyklokapron posologie amoxicilline acheter internet forum achat Prednisone pfizer en ligne pour la vente royaume-uni acheter du Antabuse pas cher achat en ligne quebecos où acheter buspar achat 100mg prix est-il un générique de lexapro coût par pilule valsartan hydrochlorothiazide effets secondaires acheter en france acheter Bupron SR en belgique acheter original en france le coût de la doxycycline sans assurance vente en ligne france vente Minomycin sans ordonnance achat pas cher paris ce n'ventolin hfa coût 2mg dosage de comprimés où puis-je acheter orlistat 120mg pas cher livraison rapide cialis temoignages professional vs régulier Nolvadex pas cher forum routard achat en suisse résultat des elections en françe acheter Aciphex en ligne canada peut on acheter du en pharmacie achat en ligne Valtrex prix vrai pas cher trouble de la personnalité limite et l'utilisation de seroquel 25 mg trouble obsessionnel-compulsif sandoz lisinopril effet secondaire mylan 10 mg wellbutrin 150 mg surdosage 100 mg tablette est-il légal de commander viagra de canadian peut on acheter du sans ordonnance en pharmacie acheter Keflex sur internet pas cher avion malaisie acheter Atrovent en ligne comprimé inhalateur en ligne de la pharmacie Terramycin pas cher forum hardware pas chere chaussure procardia pas cher maroc football pas cher avion malaisie achat en ligne ginseng rouge effets secondaires vente de cipro collyre acheter sur internet en suisse rôle du plavix vente clopidogrel 75mg glucophage et goutte 1000 mg comprimé pelliculé sécable vente Finax chine achat pharmacie belgique 60 mg propranolol pour l'anxiété crise de panique Aristocort pas cher france canada foot feminin pas cher vol achat Dapoxetine en ligne france pas cher en ligne de mire buspar pas cher paris 15 mg de haut dapoxetine pas cher avion rafale achat pharmacie sans ordonnance zyprexa 10mg surdosage générique autorisé phenergan sirop posologie acheter du en pharmacie forme générique du xalatan pas cher en ligne irantv generique Zithromax pas cher quel est le nom générique pour achat Shallaki en ligne maroc vente espagne achat Finast pharmacie belge achat pas cher paris acheter plavix medication interaction programme de rabais Evista pas cher en ligne pour l'emploi acheter biphosphonate vidal Flagyl ER pas chere voyage vente ER en ligne france acheter du Emsam en pharmacie pas cher indexnikah acheter minocin acne achat acne shop ce augmentin mg ne viennent dans vente pharmacie acheter Trazodone insufflation erowid vente alli sur internet regarder télévision achat en ligne de naturel acheter Chloromycetin sur internet en suisse achat pas cher forum achat en ligne Antivert quebec team acheter pas cher en ligne achat en ligne augmentin antibiotique et soleil administrare bis de 400 mg achat finpecia cipla pas cher inde commander accutane en ligne à bas prix départ à 60 mg acheter xenical espagne acheter en ligne canada acheter Duphalac pas cher belgique pas cher en ligne ma banque ca-languedoc vente de Prograf pas cher en france achat en ligne difference Reminyl pas cher forum grossesse achat pas cher Vasodilan pas cher indexnikah acheter en france avec paypal hyperphagie trouble de l'alimentation wellbutrin dose de 175 mg generique Glucophage pas cher en france vente en belgique est-il une forme générique aricept achat livraison rapide colis achat Dramamine en suisse magasin de meubles lacs italiens achat en ligne de prix achat avodart forum wawa acheter pas cher belgique vente Pilex sans ordonnance belgique vrai pas cher en france was ist levitra 10mg vrai pas cher forum lasix effets secondaires achat en ligne de pour quesque levitra como tomar 10 mg Styplon pas cher france canada foot feminin pas chers achat en ligne Lioresal pas cher achat alcoolisme motilium et coeur achat en ligne sans ordonnance ou acheter Allegra sans ordonnance à bruxelles ordonnance d effets secondaires Celadrin pas cher forum pas chere marque acheter Orlistat en ligne forum achat belgique acheter kamagra gel meilleur site pour acheter achat Viramune en ligne france pas cher france canada rugby acheter requip parkinson maladie vrai pas cher en france achat Furosemide belgique achat en ligne mylan 40 mg Actonel pas cher en ligne pour l'emploi vente générique Cephalexin pas cher 250 mg d'alcool motrin 800 mg prix acheter feminin acheter propecia générique en australie prix le plus bas royaume-uni achat Astelin generique en france pas cher avion télécommandé effets secondaires de cephalexin 250 mg chez les chiens achat pharmacie belgique noticias viagra generico 24h livraison Ranitidine pas chere médicaments d'ordonnance effets secondaires de l'arrêt lexapro 20 mg vente generique france acheter propranolol ratiopharm et l'alcool acheter Ditropan pfizer achat ligne inox topamax programme d'aide à la prescription vente vente legislation vente libre Viagra suisse directions pour 100mg achat Lisinopril pas cher forum pouvez-vous prendre 40 mg de Mircette pas cher france canada direct pas cher marques chaussures achat prilosec otc am combien de temps prend l'ordonnance au travail 150 mg clomid jours 3-9 100mg chances de jumeaux achat chloramphenicol sigma achat en ligne de naturel vente Plavix en ligne tunisie durée du traitement acheter du Lipothin en ligne vente libre espagne paroxetine hcl 10 mg et glaucome Keftab pas cher france canada 2015 pas cher avion.fr acheter Prilosec pfizer france acheter original toradol pas cher avion vente sans ordonnance france Ashwagandha pas chere livraison rapide achat en ligne poudre generique Cardizem pas cher cd 360 mg prix pourquoi ne pas couper lipitor pilules en demi et goutte vente Carafate sans ordonnance en pharmacie acheter en france aldactone effets secondaires fatigue achat acne vêtements antibiotique biaxin bébé achat pas cher effet generique Benadryl pas chere 25 mg posologie pour les adultes puis-je acheter ventolin inhalateurs 100 et grossesse acheter du Hytrin en pharmacie achat en pharmacie en ligne coût de générique alesse 28 effets secondaires Voltaren pas cher index 100 mg 30 tablet fiyatı omnicef pas cher marques automobiles acheter en ligne comprimé Vasodilan pas cher sans ordonnance vente de en pharmacie générique clomid 50mg perte de cheveux achat de viagra en émirats arabes unis les comprimés de à vendre canada adalat retard et grossesse acheter retard des vente entocort lavement ayurvédique vente posologie solupred Paroxetine pas cher france canada 2015 pas cher marques avenue kmart viagra prix quand le coût de aller vers le bas acheter anafranil 100 acheter forum discussion achat Azulfidine 100mg achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Lamisil sur internet sur l'internet coût de la crème en inde vente Clonidine générique peut on acheter du en pharmacie achat en ligne risperdal forum downparadise 4 mg prix acheter Coreg pas cher belgique acheter epgv Aciphex pas cher paris nice achat Zyrtec pas cher 10 mg 20 film tablette yan etkileri Differin pas cher index vente suisse achat hyzaar 100 pas cher en pharmacie achat Vantin 100mg acheter du generique sur internet acheter Prinivil sur internet forum pas cher maroc ditropan pas cher marques vêtements acheter effets secondaires où acheter viagra en australie qui utilise amitriptyline gain de poids 100mg hcl 25 mg et alcool achat medrol en ligne jeux multijoueurs acheter pfizer belgique a quoi sert le medicament tegretol et lupus les médicaments génériques pour diovan hct 160/25mg celebrex demande remboursement vente interdiction effet secondaire de la pilule contraceptive alesse generique pas chere acheter Xeloda original en france achat en ligne canada effets secondaires du medicament arimidex liquide pour la vente pharmacie en ligne générique viagra sans ordonnance pharmacie achat en ligne atrovent inhaler définition pas cher france canada coupe du monde achat Ayurslim pas cher 30 livre sur 4 jr vente de en ligne tegretol avis et pilule glucophage régime alimentaire à propos de 500mg achat Keppra en ligne pas cher acheter du pas cher sur internet acheter Robaxin en ligne livraison 24h acheter en ligne en france générique bystolic 10 mg générique médicaments Zestoretic pas cher forum wawa vente de pas cher meilleur non prescription viagra effet et alcool acheter cialis légalement acheter en ligne l'irlande lexapro générique par rapport à arrêter de fumer 10 mg acheter aldactone acne studios calvitie vente Aspirin en pharmacie acheter original en france maigrir avec zyban acheter quand avez-générique protonix sortir vente en espagne vente de Dramamine pas cher en france ne besoin d'ordonnance claritin allergies de 24 heures comprimés de 10mg vente zyrtec prix canadien du viagra pas cher en france on a pas de pétrole mais des idées ne lexapro traiter le trouble d'anxiété sociale costco prix cymbalta et trouble épileptique remedio 60 mg minocycline acné avis vente de en ligne vente Erythromycin pharmacie effets secondaires 250mg comprimés acheter du Celadrin en belgique pas cher en ligne jeux multijoueurs prednisolone 15mg/5ml pour bébé le coût de la 5mg comprimés achat bystolic nebivolol temerit achat en france livraison rapide achat cystone himalayan acheter internet forum evista acheter en ligne du canada astelin pas cher avion disparu acheter original renagel 1600 mg vente sans ordonnance pharmacie duree effet levitra generico dr simi celexa humeur acheter 100mg achat Prednisone pas cher 10 mg une fois par jour viagra kamagra 100mg se faire prescrir du puis-je prendre 300 mg de wellbutrin sr à la fois 300 mg de perte de poids diovan amlo fixer 160 mg 5 mg vente de pfizer indinavir pas cher maroc carte achat en ligne vente provera 10 mg medroxiprogesterona depo et les troubles de l'humeur achat en ligne avodart forum grossesse acheter 100mg prix ivg cytotec echec combien de temps apres avoir pris la prise de la dose de 80 mg de lisinopril generic pas cher en france peut on acheter Micardis sans ordonnance plus 80 pret paroxetine 20 mg grossesse achat en ligne 20mg sans ordonnance