גידים ורצועות

an-7.jpg

רצועות (ligaments) הן מבנים שבנויים מרקמה חבורית חזקה ומטרתן להחזיק את העצמות קרובות האחת לשנייה.הרצועות אשר משני צידי הפרק מטרתן למנוע כיפוף לצדדים של האצבע והן קרויות רצועות קולטרליות (collateral ligaments).

an-8.jpg

בפרק הבינגלילי המקורב הרצועה שממוקמת בצד הכפי של הפרק חזקה במיוחד וקרויה הלוחית הכפית (volar plate) כאשר האצבע מתיישרת הלוחית נמתחת.תפקידה למנוע מן הפרק להתכופף יתר על המידה לצד הגבי (יישור יתר).אצל אנשים עם גמישות יתר של הפרקים, רצועה זו גמישה יותר מאשר אצל אחרים.

an-9.jpg

גידים הם המשכיות של השרירים ונראים כחבלים עד הגיעם לאצבע, שם הם נראים כסרטים שטוחים.מבנה מיוחד זה מאפשר לידיים את הנפח הקטן שהן תופשות.הגידים שגורמים לאצבע להתיישר נקראים גידים מיישרים.הם מתחילים בשרירים שמוצאם במרפק ואמה והופכים לגידים שעוברים מעל שורש היד וכף היד.מעל האצבעות הם הופכים לשטוחים ויוצרים מה שקרוי “הכיסוי המיישר” (extensor hood).

an-10.jpg

המכסה המיישר השטוח עוטף את האצבע. כיווץ השריר המיישר ומשיכת הגיד יגרום ליישור פרק בינגלילי מקורב המקום בו הגיד המיישר נאחז בגליל האמצעי קרוי central slip. קרע במבנה זה יכול ליצור מצב שמכונה אצבע boutonniere .הגיד המיישר שולח שלוחה מכל צד אשר מתחברת לשלוחה מן הצד השני ומבנה מאוחד זה נאחז לבסיס הגליל המרוחק בקצה האצבע.קרע במקום זה יכול לגרום למה שמכונה אצבע mallet .

המשך לנושא הבא - שרירים

שאלות בנושא גידים ורצועות

 1. מאת לריסה:

  שלום ד’”ר גולדברג
  שמי לריסה
  ומזה כ4 ימים אני סובלת מכאבים ביד ימין מלמעלה כתף עד היד כמו נימולים כאלה
  וגם כאבים מוזרים.
  זה חדש לי מאוד לא היו לי כאבים כאלה לפני.
  אני רוצה לדעת לאיזה רופא לפנות בנושא, יש כאלה אומרים שזה קשור ללב.
  וזה מדאיג אותי מאוד.
  קבעתי תור להיום לרופא אבל אני נמצאת בחרדה קלה מזה.
  אודה לך על תשובתך ממה זה יכול להיות?

  לריסה

  אם את חשה נמול בי הסיבה יכולה להיות גירוי של עצב מן הצוואר ועד שורש היד.רצוי לפנות לאורתופד ו/או כירורג יד.

  ד”ר גולדברג 

 2. מאת רוני:

  עקב בעיות בכתף שנבע מעבודה האם מוכר כמחלת מיקצוע ואם כן איך מוגדר בעיה זו לגבי ביטוח לאומי וכמה אחוזי נכות אם יש

  עליך לפנות לחוות דעת משפטית-רפואית (הדבר נעשה רק במסגרת פרטית ולא דרך קופות חולים) כשאתה מצויד בפרטים הבאים: גילך,כמה זמן אתה עובד במקצוע שלך,תיאור אופי עבודתך כגון: כמה פעמים ביום אתה מרים משקל כבד - אם אכן עבודתך כרוכה בהרמת משאות כבדים- ומה כובדו, מאיפה לאיפה אתה מעביר את המשקל הנ“ל,תנוחת הגוף שלך בזמן שאתה עושה זאת, צילומי רנטגן ואמצעי הדמיה אחרים של הכתף.למה אתה חושב שבעיותיך נובעות מעבודה ?

  עצם הופעת הכאב איננה מזכה בהכרח בנכות. מה הנזק האנטומי שיש לך ? האם פנית לרופא עד כה ? האם מדובר בתאונת עבודה או מחלה מקצועית שנובעת,לדעתך, מעבודה. יש להוכיח שאכן קיים קשר בין השניים.

  תעיין בבקשה באתר שלי בערך”חוות דעת משפטית רפואית”

  ד”ר גולדברג

 3. מאת כרמית:

  שלום,
  בני בן 9, פרק פריקה אחורית את המרפק. היה 3 שבועות בגבס, ואחרי שהורידו אין לו טווח תנועה כמעט. אני מאד דואגת כי היד לא תחזור לקדמותה. מה לדעתך עלי לוודא כדי לא להחזיר את היד לטווח תנועה מקסימלי?

  תודה מראש.

  התופעה של אבדן תנועה במרפק אחרי פריקה היא נורמאלית. בד”כ היא זמנית וחולפת, במיוחד אצל ילדים. שיעשה כל מה שהוא רוצה עם היד, במיוחד שחיה וכדרור כדור סל. תידעי אותי בעוד 6 חודשים……….

  ד”ר גולדברג

 4. מאת חנה לבב:

  אני קרמיקאית,מרימה דברים כבדים. ארבעה חודשים אני סובלת כאבים במפרקי הכתף שמקרנים כאבים לזרוע מגבילים מעט את התנועה בגלל הכאב. עשיתי בדיקות שונות שלא הראו מה לא בסדר. חשבתי , אולי נגרם נזק לגידי הזרוע. כיצד אוכל לבדוק זאת? איך ניתן לדעת אם נקרעו גידים בזרועות בגלל משא כבד או אולי רק דלקת או מתיחה חזקה? מה בכלל ניתן לעשות ןלמי עלי לפנות?
  תודה, חנה.

  שלום חנה לבב,
  בתור התחלה, את זקוקה לבדיקת אורתופד,צילום רנטגן של הכתף ואולטרסאונד של הכתף. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 5. מאת רוני:

  יש לי בעיות כתף שמאל ונבדקתי על ידי אוטופד שאומר שיש פלקסיה 90 האם זה מראה על בעית הכתף או שזה נורמלי

  שלום רוני,
  נורמאלי זה מה שיש לך בכתף הבריאה. פלקסיה (כיפוף) אמורה להיות 170 מע’ ולא 90 מע’.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 6. מאת מירב:

  שלום רב אני בת 36 התחלתי לעבוד במפעל למסכות אב”כ אני כל היום מלבישה מסיכות על דמוי ראשים ובדקת עם אמוניה שאין נזילות מין המסיכה בזמן האחרון כואבות לי הידים העצמות. אני מרגישה מעין לחץ וכאב פנמי מה עלי לעשות? ומה זה יכול להיות? אני סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס אך אני מאוזנת על ידי אלטרוקסין בתודה מראש מירב

  שלום מירב,
  לגשת לרופא משפחה ובמידת הצורך לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 7. מאת דלית:

  שלום. אני בת 38. שברתי ביד שמאל שבר SUPRACONDYLAR + שבר תלישה של LATERAL EPICONDYLE שהיה בתזוזה של חצי ס”מ.
  גובסתי ל-5 שבועות. אני כבר שבועייפ בלי גבס וטווח כיפוף לא עובר 90 מעלות ויישור השתפר מ-40- ל30-.
  בעת כיפוף אני חשה כאב בתוך המפרק של מעין מתיחה. האזור של המרפק עדיין נפוח.
  האם זה הגיוני , כדאי לעשות עוד צילום ע”מ לראות שהכל בסדר שם?אודה על תגובתך כי אני מאד מודאגת

  שלום דלית,
  הפגיעות במרפק הן מטיבן פגיעות קשות. חזרה לטווח תנועה נורמלי עשויה לקחת חודשים (ויתכן שלא תהיה מלאה) בהחלט ממליץ לך צילומי ביקורת במספר תנוחות: תזוזה של 0.5 ס”מ של האפיקודיל הלטרלי אומרת דרשני. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 8. מאת קרן גוטנברג:

  שלום רב, אני בת 36 יש לי כאבי בידיים ובברכים ובכפות רגליים כאבים במקומות האלה מתפרשים בכך שזה כמו חום חזק ועד שאני לא מזיזה את האצבעות הכאב לא מספיק אני מפחדת שזה רק יחמיר, לצערי בגלל שאני עושה את הקליקים האלה בידיים לשחרר את השריר בידיים וברגלים זה אולי החמיר את המצב, בקיצור איזה רופא יכול לעזור לי או רק מים חמים בתוך כרית יטפלו בעניין הזה.

  שלום קרן גוטנברג,
  תפני לרוימטולוג ואח”כ לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 9. מאת משה .ק. מחולון:

  כיצד ניתן להוכיח דלקת בכף היד, ושעצם הופעתה נובע מתוקף עבודתי כמחסנאי עקב הרמת משאות כבדים מזה 3 שנים? והאם הופעת הגנגליון קשורה לעבודה שכזאת?

  שלום משה .ק. מחולון,
  אי אפשר להוכיח והכל בגדר השערות. ההוכחה במקרים כאלה היא על כתפי התובע ואין לך אלא לפנות לרופא אשר, לאחר שתפרט בפניו את תנאי עבודתך, יסכים לכתוב לך חוות דעת רפואית משפטית בה ינמק מדוע לדעתו אכן תנאים אלה עומדים בסטנדרטים של מחלה מיקצועית. כמובן שחוות דעת כזו ניתנת על בסיס פרטי ללא קשר לקופת החולים בה הינך מבוטח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת מיכל:

  ד”ר גולדברג שלום רב,

  לפני כשבוע בערך נחתכתי מבקבוק זכוכית באגודל כף יד ימין, ממש מתחת לאזור בו האגודל מתקפל, ונקרע הגיד.

  כרגע אני ממתינה לניתוח לחיבור הגיד. מסיפורים ששמעתי הבנתי שישנם מקרים בהם הגיד נמשך עד כדי כך שיש צורך בהוצאה של גיד ממקום אחר בגוף לשם חיבור מחדש.

  ברצוני לשאול עד כמה מקרים כאלה הם נפוצים?
  עד כמה הפציעה באזור בו נפצעתי אני היא חמורה- כלומר, האם מדובר בניתוח מסובך?
  והאם קיימת כיום טכנולוגיה המאפשרת לתקן את הנזק מבלי להוציא גידים ממקומות אחרים בגוף?

  בתודה מראש,
  מיכל

  שלום מיכל,
  1. לא ברור לי למה את מחכה כל כך הרבה זמן אם ידוע לך על גיד חתוך. למה לא נותחת עד עתה?
  2. ככל שעובר הזמן הגיד החתוך מתקצר יותר ועל כן תהליך השיקום יהיה ארוך וקשה יותר.
  3. אם מדובר היה בחתך מזכוכית והגיד מטופל בהקדם ניתן לחבר את הגיד קצה לקצה ואין צורך בלקיחת גיד ממקום אחר
  4. מדובר בניתוח שאיננו מסובך אם נעשה בידיים מיומנות (דהיינו כירורג יד) אך תהליך השיקום לאחר מכן ממושך וחייב להיעשות ע”י מי שמתמחה בשיקום יד.
  5. הוצאת גיד ממקום אחר והעברתו למקום הגיד הפגוע הינה טכניקה טובה ונהוגה מזה עשרות רבות של שנים. כמעט בודאות שאין צורך בכך במקרה שלך .
  5. האם התחושה משני צידי האגודל תקינה? אם לא, תפני את תשומת ליבו של המנתח לכך שכן יתכן וגם העצב נחתך ויהיה צורך בתיקונו גם כן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת מיכל:

  ד”ר גולדברג שלום רב,

  ראשית, תודה רבה על תשובתך.

  גם לי לא ברור מדוע מחכים שבועיים. הובהלתי למיון מיד לאחר הפציעה שם נעשתה בדיקה צילום, ותפרים וכן חבישה ואז נאמר לי כי יקחו שבועיים עד למועד הניתוח.

  נבדקתי ע”י מומחה לכירורגיה בכף היד והתחושה באגודל תקינה.

  החשש היחיד שלי הוא לנזק שיגרם בגלל תקופת ההמתנה הארוכה וכן מכך שיאלצו לקחת גיד ממקום אחר. האם עלולים להיות סיבוכים כתוצאה מההמתנה?

  בתודה רבה מראש,
  מיכל

  שלום מיכל,
  לא צפויים להיות סבוכים כתוצאה מן ההמתנה. לא נראה לי שיהיה צורך לקחת גיד ממקום אחר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 12. מאת יצחק:

  עברתי תאונת עבודה שבה יש לי אצבעות 3.4 עים שברים מרוסקים אני כבר לאחר הוצאת הקיבועים והתחלתי תהליך של פיזותרפיה נאמר לי כי לא קיימת חבלה במע הגידים אבל הבעיה היא כי האצבעות תקועות וזזות רק לזויות קטנות של סגירה שאלתי היא מהו תהליך השיקום הצפוי ומה הסכוי של היד להשתקם ולחזור לתפקד

  שלום יצחק,
  לפי נסיוני אתה זקוק בהקדם גם לריפוי בעסוק אשר יכלול סדים לאצבעות.בקש שיפנו אותך למכון לשיקום יד. תבקש מעקב אצל כירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת אורנה:

  ד”ר גולדברג שלום,
  לפני כשנה הופיע לי גוש בפנים אגודל כף יד ימין, בחלק התחתון שלה. אני לא סובלת מכאבים ולפני כשבועיים, בהפניית רופא עשיתי צילום רנטגן ואולטראסאונד והגוש התגלה כמלא נוזל עכור, כלומר גנגליון. הכירורג שהלכתי אליו טוען שלא חייבים ניתוח אלא רק אם אני מעוניינת. הוא גם טוען שהעובדה שבאולטרסאונד ציינו שהנוזל עכור וזה מעיד על זיהום, אינה משנה.
  שאלתי היא, האם כדאי לעבור את הניתוח, מה רמת הסיכון בניתוח כזה ומה משך ההחלמה?
  אציין שאני עובדת בתחום של רפואה משלימה ומבצעת בין היתר גם עיסויים.

  תודה,
  אורנה

  שלום אורנה,
  עייני באתר שלי “גנגליון“. כדאי להוציאו בניתוח. השיקום מהיר מאד. הסיכונים (כגון פגיעה בעצב) נמוכים מאד אם הניתוח מתבצע ע”י כירורג יד. נוזל עכור אין פרושו זיהום . הנוזל שממלא את הגנגליון הוא בעל צפיפות וצמיגות גדולים יותר, כמו ג’לטין ועל כן הוא נראה “עכור”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 14. מאת חניתה:

  שלום ד”ר גולדברג
  מזה חודש יש לי כאבים בשתי זרועות הידיים אבל רק בלילה בשינה. הכאב הוא כמו שהידיים משותקות ואי אפשר להזיז אותם רק עם הרבה מאמץ וכאב.
  משך היום הידיים מתפקדות כרגיל עם קצת רגישות בהרמת דברים
  מה הסיבה לכאב זה? ומה ניתן לעשות?

  בתודה מראש חניתה

  שלום חניתה,
  אולי תסמונת תעלת שורש יד דו-צדדית לא טיפוסית? אולי לחץ בצואר? צר לי: במקרה שלך, בלי בדיקה אין לי נקודת אחיזה.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת זמירה חן:

  לפני 6 חודשים היה לי שבר בשורש כף היד עקב נפילה. לאחר 7 שבועות עם גבס עדיין אין לי תפקוד מלא של היד. לפני 6 שבועות לערך החל כאב באגודל שהלך והחמיר עד למצב שאיני יכולה לקופף את האגודל וכאשר זה קורה אני צריכה להחזיר את האצבע ע”י היד השניה והדבר מלווה בכאבים. קיבלתי כדורים להקלת הכאב ומאחר ואין הטבה הרופא המליץ על ניתוח. שאלתי האם יש קשר לשבר שהיה לי והאם יש טיםול אחר מלבד הניתוח
  תודה מראש
  זמירה חן

  שלום זמירה חן,
  יתכן שיש קשר. אם התופעה אינה חולפת מעצמה ניתן לעשות זריקת קורטיזון ואם גם זה לא יעזור אזי מומלץ ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת שפרבר חיים:

  שלום דר גולדברג
  לפני כשבוע נפגעתי בפעילות ספורטיבית בכתף שמאל. הצילום לא רואים שבר וא פריקה אולם ישנה בליטה של עצם בחלק העליון של הכתף. לדברי הרופא ישנה בעיה של קריעה ברצועות.
  לפי הוראותיו עלי לחוזר לפעילות בהקדם על מנת לשפר את המצב תוך שימוש במשכחי כאבים במידת הצורך . לדבריו הזמן ירפא ותהליך הריפוי לא קצר. שאלתי האם יש אפשרות נוספת על מנת לזרז את התהליך
  חודה מראש

  שלום שפרבר חיים,
  אם יש בליטה של עצם משמעותו שיש פריקה או תת פריקה. יתכן ואתה זקוק לצילומי סטרס עם משקולות של שתי הכתפיים להשואה על מנת להדגים את הפגיעה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת שלו נטלי:

  שלום דוקטור גולדברג,אמא שלי צריכה לעבור ניתוח ביד נרדמות לה האצבעות ואמרו לנו שאחרי הניתוח היד צריכה להיות 3 שבועות בגבס.האם אתה עושה ניתוח מסוג זה?והאם את עושה זאת במרכז נארא?ואם לא אז היכן אתה עושה זאת?מאד המליצו לנו עליך.ויש לנו תור אליך בסוף חודש יוני אני מאד אשמח אם תוכל להסביר לי על הניתוח

  תודה רבה מראש.
  נטלי שלו

  שלום שלו נטלי,
  אשמח להסביר לך על הניתוח אחרי הביקור אצלי שכן אינני יודע מאיזה בעיה סובלת אימך.בינתיים תעייני באתר שלי בף “תסמונת תעלת שורש היד” ו- “תסמונת תעלת המרפק”. האם תלונותיה מתאימות לאחת מאלה?
  אני עושה כל הניתוחים בידיים בנארא ובמקומות אחרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת שלו נטלי:

  שלום דוקטור איגו גולדברג תודה רבה שענית לשאלתי,עיינתי בדפים אשר אמרת לי ואני חושבת שאמי סובלת מ”תסמונת תעלת המרפק”,לפי התלונות אשר כתובות בדף ההסבר על התסמונת ,שאלתי אותה איזה כאבים היא מרגישה והבנתי שהכאבים שהיא מרגישה זהים לכאבים אשר כתובים בדף ההסבר על התסמונת,היא מרגישה כאבים במרפק, ואצבעות מספר 4-5 נרדמות לה.האם אתה יכול להסביר לי על ההחלמה שאחרי הניתוח? את כל הבדיקות שעשינו נביא אותן איתנו כאשר נבוא לביקור אצלך

  אשמח לקבל תשובה
  תודה רבה על תשומת הלב והתעניינות.
  שלו נטלי

  שלום שלו נטלי,
  לא יותר טוב שההסבר ינתן ביום ביקורכם לאחר שאבדוק אותה ואראה את תוצאות ה- EMG ?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת שלו נטלי:

  שלום ד”ר איגו גולדברג,אתה דוצק, באמת עדיף לתת הסבר לאחר שתיראה את אמי ואת תוצאות בדיקות ה-EMG .

  תודה רבה על היחס, ההתענינות ותשומת הלב.
  ניפגש אצלך במרפאה ב-22.06.08
  תודה רבה
  נטלי שלו

 20. מאת ליאת:

  דר’ גולדברג שלום!
  ראשית ברצוני להחמיא על הסבלנות והפירוט בהם אתה משיב לשאלות. כמעט בכל הפורומים תשובות הרופאים הן קצרות, חסרות סבלנות ומזמינות מיד לקליניקה הפרטית.
  כעת לשאלתי: ב12/05 נותחתי בשורש כף יד שמאל לצורך הוצאת ציסטה (שנקראה גנגליון בפי הרופא), לאחר שסבלתי מאותה ציסטה במשך כשנתיים עד שלא יכולתי לשאת יותר את הכאבים. כיום שוב התגלתה ציסטה באותו מקום בדיוק, ושוב זה לאחר סבל של מספר חודשים רב. הכאבים עזים ואינם חולפים עם טיפול תרופתי ואיני יכולה לסבול יותר.כמו כן איני יכולה לעבוד משום שמקלידה המון ומרבית שעות היום. לציין כי התגלתה ציסטה נוספת גם ביד ימין אך הכאב שלה פחות חריף כרגע. שאלותי: 1. האם לנתח או שקיימת חלופה? הרופא הציע לי רק ניתוח, אבל לשאוף לדחות זאת כמה שיותר.
  2. באם אנתח, האם הציסטה עלולה שוב לחזור בטווח זמנים כה קצר?
  3. האם יש קשר לבעיית הציסטות שלי ולעבודה שלי בהקלדות בלתי פוסקות?
  אנא סייע לי, הציסטה הקטנה הזאת מעבירה עלי את דעתי מכאבים!!!!

  שלום ליאת,
  1. ניתוח רצוי בארטרוסקופיה ובהרדמה כללית כפי שמצויין באתר שלי.
  2. אני מקווה בשבילך שהציסטה לא תחזור (ראי באתר שלי “גנגליון“)
  3.יתכן אך קשה מאד להוכיח זאת שכן תופעת הציסטות (גנגליונים) מוכרת עשרות שנים לפני שהמציאו את המקלדת.
  יתכן שהציסטה הקטנה שמשגעת אותך “יושבת” על ענף של עצב שעובר בסביבה ועל כן הכאבים העזים שיש לך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת רון:

  שלום, ד”ר גולדברג -

  לפני חצי שנה נחבלתי בנפילה על כף היד. נשלחתי למנוחה ותחבושת אלסטית לשבועיים ומכיוון שהכאבים נמשכו טופלתי בפיזיותרפיה 20 טיפולים במשך כחודשיים. חל שיפור אך עדיין יש כאבים בשורש כף היד בעת הטיתה כלפי מטה ובעת הפעלת לתץ עם כף היד, ויש כאב חלש רצוף באזור העליון של כף היד. אין הגבלה בתנועה. לאחרונה נבדקתי שוב וברנטגן (שבוצע ליד החבולה בלבד ללא השוואה לשניה) נמצא scapho lunate dissociation והומלץ ניתוח,שהוגדר “חיבור הקרע”. כמו כן נאמר לי שאילו התגלתה הבעיה מיד לאחר החבלה ניתן היה לפתור אותה באופן מוחלט נניתוח תוך השבועיים הראשונים ועתה העניין מסובך יותר. עוד נאמר כי אם אזניח לא אוכל להזיז את כף היד בעוד מספר שנים עקב שחיקה.

  עבודתי נעשית ביד ימין החבולה על מחשב במשך שעות רבות ביום.

  האם ארתרוסקופיה יכולה לעזור לאבחון נוסף ו/או לניתוח במקרה זה (האם נכון שארתרוסקופיה אינה משאירה צלקות שעלולות להגביל תנועה, בניגוד לניתוח “רגיל”) ?
  האם צילום הרנטגן נותן אבחנה חד משמעית ?
  האם יש אמצעים מלבד ניתוח ?
  האם רצוי להשתמש בתומך לכף היד שרכשתי בעקבות ההמלצה או שעדיפה תנועתיות ?

  בתודה ובברכה,
  רון

  שלום רון,
  1. scapho-lunate dissociation מתחלקת למספר דרגות כשלכל דרגה טיפול שונה.באמצעות ארטרוסקופיה ניתן לפתור את הבעיה בדרגות הנמוכות . בדרגות הגבוהות יותר הארטרוסקופיה משמשת כלי להגדרה מדויקת יותר של הבעיה אך הפיתרון הינו ע”י ניתוח פתוח.
  2. אם בצילום רנטגן רואים את הפתיחה בין העצמות הרי האבחנה הינה חד משמעית.
  3. להשאיר את המצב עד ששורש היד “יהרס” לגמרי (שנים? חודשים?) ואז לעשות ניתוח סגירה של שורש היד.
  4. התומך מקל על הכאבים. האם תשתמשי בו כל החיים?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת נירית:

  ד”ר גולדברג שלום,
  אני בת 31 ומזה חודש אני סובלת מכאבים באגודל יד ימין, אני עובדת עם מחשב ומניחה שהכאבים נובעים משימוש בעכבר. רכשתי תחבושת מיוחדת שמקבעת את האגודל על מנת להגביל את התנועה ולתת לאגודל לנוח ממאמץ. שאלתי היא מה עלי לעשות בכדיי לפתור את בעיית הכאבים? וממה נובעים הכאבים? חשוב לציין שאיני יכולה להפסיק לעבוד.
  בשלב זה אני שמה משחה כדי להרגיע קצת את המקום. טרם ניגשתי לרופא.
  בתודה מראש,
  נירית.

  שלום נירית,
  תעייני באתר בשתי מחלות: “מחלה ע”ש דה קרווין” ו- “אצבע הדק“. מי משתיהן מתאים יותר למצבך?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת יפית:

  בת 52 לאחר נריתת שד והוצאת 22 בלוטות היו לי כאבים ביד וקושי לתפקד ביד אך אחרי פיזיוטרפיה וזמן של 8 חודשים מהניתוח היד חזרה לעצמה והתחלתי לתפקד איתה רגיל, אך השבוע עבדתי בגינה והרגשתי לחץ על היד ולמחרת החלו כאבים די חזקים בצד הפנימי ליד הזרוע והופיעה אדמומיות באזור ,השאלה שלי אם יש שייכות להוצאת הבלוטות , ואם צריכה רופא ואם כן לאיזה רופא אפנה, תודה מראש

  שלום יפית,
  קשה להגיד בלי לראות…אני מציע לך לפנות לבדיקה אצל רופא משפחה שיתרשם מהבדיקה ויכוון אותך בהתאם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת אדיר:

  שלום ד”ר !
  שמי אדיר ואני בן 19 לפני גיוס. במשך כ-שנה ושמונה חודשים אני סובל מכאבים בידיים עקב מאמץ יתר. בבדיקות הדם לא מופיע דלקות. אורטופד שנתן לי חוות דעת אמר שמדובר באלבו טניס.
  עשיתי אולטרסאונד ויש לי התעבות בגידים, חשוב לציין כי בזמן שאצבעות הידים שלי רפויות הן כמעט נסגרות לאגרוף.
  עד כה השתמשתי במשחה, סד ליד ופיזיוטרפיה. תרופות (ארקוקסיה)בשבועים לא עזר.
  איני מרגיש בשינוי כל מאמץ שאני עושה הכאב חוזר…
  כרגע אני מתחיל טיפול של רפואה משלימה (דיקור סיני),השאלה שלי היא האם יש לי מה לחפש ברפואה הקונבנציונלית ואם כן איך אני יכל להמשיך בטיפול בא? ומה לגבי סי.טי אני מודה לך מראש ד”ר תודה על העזרה

  שלום אדיר,
  התלונות שלך אינן אופיניות למרפק טניס. סי.טי אינו מאבחן מרפק טניס. רצוי שתבדק ע”י כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת רון זהבי:

  שלום ד”ר יש לי אני לא יודע אם אפשר לקרוא לזה בעייה אני תמיד עושה חימום וגמישות וכשאני פותח רגליים לכיוון שפגט אני כבר לא מרגיש את הכאבים באגן אלא כאבים בגיד רגל ימין לכיוון המפשעה אבל ברגל שמאל לא כואב ואני יודע שאם רגל ימין לא היתה כואבת כלומר המתיחה שמה כבר ההיתי פותח שפגט מלא וזה מה שעוצר אותי בכל פעם וזה מוזר כי ניסיתי לעבור את הכאבים והרגשתי את הגיד עומד להיקרע שכמובן טיפה כאב אבל לא קרה זה דבר טבעי שאפשר לעבור אותו או שיש לי בעייה?

  שלום רון זהבי,
  אני עוסק בכירורגיה של היד.פנה לאורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת תמר:

  בס”ד

  שלום ד”ר אני רוצה להתחיל במבוא קטן לקראת השאלות שלי :
  תחילה, תמיד בבית הייתי רואה את אמא שלי מזיזה את היד ונראה שכואב לה
  ונורא פחדתי אז אמרתי לאימי שנלך למרפאה ושם רופא המשפחה שלח את אימי למ.א.ר
  ושם התוצאות היו כך:
  בדיקה על קולית של מרפק שמאלי, אספקט לטרלי:
  סיכום-אפיקונדיליטיס לטרלי.
  לאחר מכן אימי הוזמנה לאורטופד והרופא כתב רגישות מלאות מעל קונדיל הלטרלי של מרפק שמאל, תנועות חופשיות .
  קודם כל אני מקווה שהכל יהיה בסדר בע”ה, ולשאלות שלי:
  קודם אם תוכל לומר לי מה אפשר לעשות הרופא הציע זריקה אך הוא אמר שהיא תעלה את לחץ
  הדם ולכן אימי קנתה את הכדורים שהרופא המליץ- סלקוקס 200 .
  אימי שותה כדורים של לחץ דם -נורמיטן ורציתי לשאול אם זה בסדר ליטול ביום גם כדור ללחץ דם וגם ליד? האם זה אפשרי לא ליטול את הכדורים של הסלקוקס ורק לעסות את המקום שכואב והכאב ייעלם תוך כמה זמן? אשמח אם תסביר לי קצת על הנתונים שהרופא כתב.
  בברכה תמר.

  שלום תמר,
  מדובר במרפק טניס. עייני באתר שלי בפרק הנ”ל . שם גם רשום מה הפצינט צריך לעשות.
  אני אינני חסיד כדורים במרפק טניס . עדיף ללמוד בפיזיוטרפיה מאיזהתנועות להימנע ולהשתמש בסד מנוחה שבונים בריפוי בעסוק.
  תהליך הריפוי הוא ממושך (חודשים).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת עדינה:

  בני בן 9 חודשים - בגיל חודש וחצי רופא פרקי ירכיים גילה שאגודל שמאל שלו לא מתיישרת וגם משמיעה “קליק” כשמיישרים והוא בוכה מכאבים בעת היישור
  הלכנו למומחה כף יד - שע”י מישוש אבחן שמדובר בגיד קצר ושיש לבצע ניתוח ע”מ להאריכו
  מה ההשלכות בין אם ננתח או לא, במה זה יכול להזיק/להועיל במה זה יכול להפריע
  האם יש אפשרות אחרת להאריך את הגיד ע”י פיזיותרפיה או מתיחות - או שהדבר יגרום לנזק
  והאם ישנו סיכוי כלשהו שהבעיה תיפתר והגיד יתפתח עם הגיל

  שלום עדינה,
  הבנת לא נכון: אין מאריכים את הגיד אלא משחררים אותו משום שהוא כלוא ולא יכול לנוע. אם התופעה לא תחלוף מעצמה הפיתרון יהיה ניתוחי . פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת ירושלמי נתן:

  באצבע 3 של כף יד ימין נוצרה היצרות DIPJ ללא עדות לנגע גרמי.
  מה הטיפול המומלץ למקרה הזה. אני בן 63 ובתקופה האחרונה ביצעתי שיפוצים בדירתי ונראה לי שהבעיה נובעת מסיבה זו.

  שלום ירושלמי נתן,
  מבלי לראות את הצילומים עליהם אתה מדבר נראה לי שמדובר בשינויים שחיקתיים של הפרק. עיין באתר תחת כותרת זו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת אילנה:

  בתי נפצעה מזכוכית בשורש כף היד ובאגודל לפני כ-10 ימים בבית חולים תפרו את החתכים למרות שנצפה גיד חתוך שלא נתפר בבדיקה נוספת לאחר שבוע הוחלט על תפירת הגיד. מהם הסיכוים להחלמה מלאה כשמדובר על ילדה בת 12

  שלום אילנה,
  הסיכויים תלויים באם מדובר בגיד מיישר או מכופף, במיקומו של החתך וכמו כן באיזה אצבע החתך…. תקופת השיקום והחזרה של התנועה נמשכים לעיתים מספר חודשים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת יגאל:

  שלום ד”ר ,
  בזמן מאמץ קשה ,הרמת משקל רב נקרע לי הגיד הדיסטלי ביד ימין
  מאז אני סובל מבעיות של אי יכולת בהרמת משקל ,כאבים בזמן מאמץ קל ביותר ,ומיגבלות נוספות כמו לכופף להרים לסובב.
  האם יש מגבלות הוספות ?
  איני יכול להרים יותר מ-7 ק”ג בתנועת כיפןף ,האם זה סביר לפציעה?

  שלום יגאל,
  יש כשני תריסרים של גידים. לאיזה מהם אתה מתכוון? בזרוע? באמה? ביד? באצבעות?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת טל:

  שלום ד”ר.

  לפני חצי שנה נפגעתי במהלך משחק כדורסל. אחרי תהליך ארוך של התייעצות עם רופא מומחה ומעבר של סדרות של צילומים, לבסוף עברתי MRI ואיבחנו אצלי קרע ב-Volar Plate של ה1st Metacarpal באגודל.

  רציתי לדעת, בהתחשב בנסיבות, האם ניתוח הוא מומלץ (לפי הרופא המומחה כן), אם כן לכמה זמן אצטרך להישאר עם גבס ואח”כ כמה זמן ייערך השיקום לאחר הורדת הגבס. ובעיקר אני רוצה לדעת האם יהיה לי סיכוי לחזור לשחק כדורסל.

  שלום טל,
  ישנם מספר ניתוחים לטפל בבעיה שכזו והשיקום שונה בהתאם לסוג הניתוח. עליך להתיעץ וגם להפנות את שאלותיך לרופא אצלו תחליט לעשות את הניתוח .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת שושי כהן:

  שלום, בני הוא ספורטאי כדור יד והרופא איבחן אצלו Tenosynovitis-M/P
  מה פירוש האבחנה? ומהו הטיפול? יש לו כאבים בגב כף היד לכיוון הרווח שבין אצבע שלישית ורביעית.
  תודה מראש על כל הכוונה ומידע.

 33. מאת רובי:

  לפני 10 חודשים נפצעתי בתאונת עבודה בשורש כף יד שמאל ואובחן ב e.m.g פגיעה בעצב האולנרי כאשר אינני יכול להזיז את אצבעות 4 ו - 5 והם נמצאים במצב של כפיפה מתמדת. עברתי טיפולי פיזותרפיה וריפוי בעיסוק וכן אני נמצא במעקב של פרופסור. כיום עברתי e.m.g נוסף וזה הראה על עצב תקין אך בכל זאת אין שיפור מוטורי ואף אצבע 3 מתחילה להתכופף וכן פיתחתי cprs ביד זו . מה יכולה להיות הבעיה במקרה זה ?
  מה הטיפול הנדרש לזה ?
  והאם ההחלמה היא ב 100% ?

  שלום רובי,
  הפנה את שאלותיך לפרופסור שבדק אותך ואת תוצאות ה-אמג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת אליעזר:

  גיסתי נפגעה מסכין רפואית .וקיבלה דקירה וכתוצאה מכך איבדה כל תחושה בקמיצה יד שמאל.
  מציעים לה לעשות מיד ניתוח בכף היד .אבל לא מבטיחים לה מאה אחוז הצלחה. בתחושה וברגע שהיא נוגעת באצבע . היא מרגישה מאין זרם חשמל. אנא יעץ לנו בהקדם האם לעשות את הניתוח .או לא אם במקרה יש לכם התמצאות ויש לכם אפשרות לעזור נשמח מאד לקבל חוות דעת רפואית
  נודה לך על חזרתך אלינו בהקדם מאחר ושוב עלי לציין שהרופא אצלו ביקרה ממליץ על ניתוח מידי בכף היד על מנת להציל את העצב.
  אנא צרו איתי קשר מידי לטלפון 0506734279
  אסיים בתודה בתקווה .לתגובתכם בהקדם

  בכבוד רב אליעזר

  שלום אליעזר,
  בשום דבר ברפואה אין מאה אחוז הצלחה. כדאי לנתח בהקדם. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת תמר:

  שלום
  שמי תמר ואני בת 42 שנים.
  כבר שלושה ימים יש לי כאבים חזקים ומוזרים באגודל יד שמאל. כשאני מתעוררת בבוקר הם עזים יותר ואז גם קשה לי קצת להזיז אותו, הכאבים הם גם באמצע בכף היד בין האגודל לבין האצבע. גם כשאני לוחצת בכפה באזורים האלו זה כואב לי מאוד. רציתי לשאול מה זה יכול להיות, האם זה יכול להיות קשור ללב כי זה בצד שמאל, אני בריאה תודה לאל. אודה על קבלת תשובה. אשמח לדעת מה עלי לעשות. אם זה פשוט יעבור מעצמו. מה יש לי שם? תודה תודה תודה

 36. מאת גילי אלבז:

  לפני מספר חודשים קריעת את הרצועה באגודל ביד ימין הייתי אצל האורטופד והוא שלח אותי לצילום בצילום נמצא שקרעתי את הרצועה והופנתי לרופא מומחה של כף היד והוא אמר שאני צריכה לעבור ניתוח השאלה אם יש משהו אחר לעשות

  לפני מספר חודשים קרעתי את הרצועה
  בכף יד ימין הלכתי לצילום דרך האורטופד ונמצא שקרעתי את הרוצעה והופנתי לרופא מומחה של
  כף היד ונמסר לי שעלי לעבור ניתוח שאלה לי האם יש טיפול אלטרטיבי שיכול לחעזור לי

  שלום גילי אלבז,
  צריך לראות את הצילום ולבדוק את האגודל על מנת להחליט אם ניתוח או לא. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת איילה:

  היי ד”ק,
  שמי איילה - אבא שלי בן 48 , במקצועו איש מזגנים אשר מרים משקלים מאוד כבדים.
  לפני כשלושה חודשיים הרגיש כאבים בכתף ובזרוע יד שמאל, התעלם מהכאב, עד שעניין זה החמיר- כמעט חודש הוא אינו יכול להזיז את שלושת אצבעותיו ביד שמאל, הוא אינו יכול לישר אותם עד הסוף.
  האם תוכל להגיד לי בבקשה מזה עניין זה , האם זה מסוכן?
  הוא היה אצל אורטופד שלא ידע מזה ושלח אותו לצילום , בצילום לא ראו כלום ושלחו אותו לנירולוג- ששלח אותי לסיטי ראש ועוד כמה בדיקות.
  הייתי רוצה לדעת בבקשה מזה יכול להיות היות שאני מאוד מאוד מודאגת מעניין זה , זה מאוד מפחיד אותי.הבנתי שזה יכול להיות פגיעה במערכת העצבים של היד.
  מזה יכול להיות לדעתך?

  אשמח לקבל תשובה,
  תודה

  שלום איילה,
  אי אפשר לתת אבחנה וגם לא השערה במקרה זה בלי לבדוק את החולה ולראות את הבדי אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת יוחאי:

  שלום ד”ר
  לפני כחודש וחצי נפגעתי בתאונת עבודה קשה בכף היד
  אובחנו קריעת גידים מכופפים באצבאות 2,3,4,5 בנוסף נקרעו גם העצבים והשרירים
  באגודל אובחן שבר בטרפזיום
  כיום אני בטיפול ריפי בעיסוק אך האצבאות זזות ממש מעט עם כאב רב
  שאלתי האים זה סביר שהכאבים נמשכי 24 שעות בכל יום מאז הניתוח?
  לגבי אצבעות 2,3,4,5 יש סיכוי שיחזרו לתפקד טוב?
  לגבי האגודל נאמר לי שכדאי להוציא את העצם על מנת לחסוך כאב למרות שיש איחוי בעצם
  מה אתה חושב?
  אשמח לקבל תשובה,תודה מראש

  שלום יוחאי,
  אתה מתאר פגיעה קשה מאד ביד.תהליך השיקום והריפוי לאחר תפירת גידים נמשך כחצי שנה. לאחר תפירת עצבים - עד שנתיים. לגבי עצם הטרפזים - אל תרוץ לניתוח: כשיכאב בעתיד אז תוכל לטפל בזה. כרגע יש לך מספיק דברים אחרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 39. מאת יוחאי:

  דרך אגב אני בן 33 עובד עבודה פיזית כולל טיפוס על סולמות
  האים אוכל לטפס בעתיד?

  שלום יוחאי,
  הכל תלוי באיכות השיקום.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת יוחאי:

  ד”ר איגו גולדברג אני מודה לך על תשובתך המהירה זה מעיד על סבלנות רבה ואכפתיות
  מיצדך בהמשך כשאצתרך טיפול אני בוודאות אפנה אליך.

 41. מאת אנדריי:

  בן 16. עם האבחנה
  FRACTURE METACARPLAS OPEN UNS Right*
  LACERATION TENDON UNS Right*

  שבר פתוח מסרק 3 יד ימין,ותפירת גיד מישר אצבע 3.

  הבעייה היא שעבר כבר חודש מהורדת הגבס+הוצאת התפרים,ואני עדין לא יכול לישר את אצבע 3 עד הסוף.

  בפיזותרפייה נתנו תרגילים לבית,ואמרו שממש חשוב לבצע אותם.
  האם ישנם דרכים אחרות בטיפול בגיד?או שרק התרגילים

  וכמה זמן בערך מחלימים לאחר פציעה כזאת

  שלום אנדריי,
  אם יש הגבלה בתנועה נהוג גם להוסיף סדים בריפוי בעסוק
  זמן החלמה 6 חודשים מינימום
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת אלי:

  שלום,
  לאחרונה החל כאב בצד בפנימי של המרפק, בבליטה בקצה האמה.
  כאב זה מופיע בעיקר כשאני שוטף ידיים ובקיפול האמה
  בהמלצת רופא לקחתי אלגולזין שלא הקל וגרם לי גירוי בקיבה , ממה לדעתך אני סובל , ואיך עלי לטפל

  שלום אלי,
  כנראה ממה שמכונה “מרפק גולף”. המצב דומה מאד ל”מרפק טניס” (עיין באתר) אך ממוקם בצד פנימי של המרפק ולא בצד החיצוני כמו במרפק טניס.לאשור האבחנה כדאי שתפנה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת גלעד:

  הי דוקטור
  אמש ביצעתי תנועת סנוקרת ביד שמאל אצבע אמצעית והרגשתי דקירה חזקה במפרק המחבר בין כף היד לאצבע זו.
  הרופא במיון התייחס בזלזול לטענותי ולעובדה שאני לא יכול לישר את האצבע (במהלך היישור הגיד זז הצידה וגורם לדפורמציה של האצבע ולכאב חד במפרק.
  לאחר צילום שינה מעט דעתו והיפנה אותי ליעוץ ע”י מומחה!
  שאלתי היא האם ייתכן כי יש רצועה המחברת בין עצמות כף היד לבין אצבע זו והאם ייתכן שרצועה זו נקרעה/ נפגעה.
  לתשובתך אודה
  שבת שלום
  גלעד

  שלום גלעד
  כנראה שהגיד המיישר של האצבע נקע ממקומו . גש לכירורג יד . יתכן ותזדקק לניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת שרה:

  שלום ד”ר איגו
  קיים אצלי כאב כבר כ/שבוע ימים בזרוע יד שמאל . הכאב יורד לכיוון היד ועולה מעט לכיוון הכתף בצורה חלשה יותר. רציתי לדעת לאיזה רופא לפנות וממה נובע הכאב הזה שבשבילי זה דבר חדש לגמרי. בברכה ותודה שרה

  שלום שרה,
  אם לא יחלוף מעצמו בעוד שבוע-שבועיים פנה לבדיקה אצל אורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת כפיר טובל:

  שלום ד”ר איגו
  לפני כחודש נחתכתי במהלך עבודתי ממראה בשורש כף יד ימין.
  האבחנות במיון היו כדלקמן :
  חתך מלא של גידי EPB ו APL עם ריטוש של הגידים בחלק הדיסטאלי,כמו כן קרע מלא של העצב הרדיאלי תחושתי, ופגיעה פריאוסטלית באזור רדיאל סטילואיד.
  קרע נרחב של שרירי הטנר.
  עברתי ניתוח בו נתפרו הגידים (modified kessler), בוצע קיצור של העצב הרדיאלי תחושתי וקבירת הגדם ברקמה רכה.
  היד הונחה בסד גבס באבדוקציה של האגודל.
  מספר שאלות לי בעניין :
  1. מהם גידי EPB ו APL? האם אלו גידים מכופפים? מיישרים?והאם אסבול מתנועה מוגבלת עקב הפגיעה בהם?
  2.הם הפגיעה בשרירי הטנר תגרום לתפקוד לקוי של האגודל?
  3.מהו הזמן הדרוש להחלמת הגידים?(אני עובד כמנופאי ומתוקף כך עבודתי היא פיזית ומרובת מאמצים).
  4. לפני הניתוח נאמר לי שאאבד תחושה בג כף היד באזור שמעל לאגודל ואולם בפועל אני חסר תחושה בכרית כף היד באזור שקרוב לאגודל ומטה, האם נפגעו עצבים נוספים?
  אני מקווה שהאינפורמציה שסיפקתי תסייע במענה על שאלותיי.
  האתר מעולה ולמדתי ממנו המון על האנטומיה של כף היד ואני ממליץ לכל מי שעבר סוג של פגיעה לעיין בידע הרב שנמצא באתר,
  תודה רבה ויישר כוח!!!

  שלום כפיר טובל,
  1. EPB =הגיד המיישר הקצר של האגודל. APL = הגיד הארוך שמסיט את האגודל ב- 90 מעלות למישור כף היד.סביר להניח שלא יוותר נזק תפקודי לאחר החלמתם.
  2. אם שרירי הטנר נתפרו והשיקום יהיה טוב הרי שלא יוותר נזק גדול.
  3. כ-4-6 שבועות ולאחר מכן פיזיוטרפיה וריפוי בעיסוק של מספר שבועות.
  4. כנראה שנחתך גם הענף התחושתי של עצב המדיאנוס שהולך לכיוון כרית כף היד (שרירי הטנר).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת משה.:

  שלום ד”ר איגו גולדברג.
  שמי משה אני חייל בן 20 בעת אימון אם משקולות כבדות מטחתי את שורש כף יד שמאל ומאז כאבים באיזור( זה קרה לפני בערך שבועיים).
  בבדיקה ראשונה עולה כי רגישות בגיד סמוך לאולנה ללא רגישות בשורש , כאב בדורסיפלקסיה , סופיניציה ופרונציה מוגבלים עקב דופק רדיאלי שמור.
  אחרי בדיקת us ניתן לראות סימנים של טנוסינוביטיס של הגידים אקסטנסור והפלקסורי קרפלי, אולנרי בולט יותר באספקט דורסלי.
  יש לי מספר שאלות בנושא :
  1. אחרי כמה זמן הכאב יעבור ?
  2. האם אוכל לחזור להתאמו כרגיל ? גם במשקלים כבדים ?
  3. האם היד תחזור לתפקד כרגיל ?
  4. האם יש עוד טיפולים נוספים מעבר לכדורים ומשחות ?
  5. מה ההשלכות לעתיד ?

 47. מאת אורטל:

  ד”ר איגו שלום
  אמש התחלתי להרגיש כאבים בשורש האצבע האמצעית של כף היד (החלק הקרוב לכף היד) בחלקה הפנימי. במישוש הכאבים מתחזקים וניתן להרגיש מעין גוש שאינו זז ויושב (נראה לי)על העצם
  מה עליי לעשות?

 48. מאת דני:

  אני בן 53 הרמתי משא ביד אחת במשקל 10 קילו למרחק 100 מטר כתוצאה מכך לי כאבים בשורש כף היד במיוחד בגידים באמה ושריר הזרוע ובגידים בכתף ובשריר. הלכתי לרופא אורטופד חודש אחרי המקרה והוא לא התייחס ברצינות רבה למרות הכאבים, נתן לי טיפול כדורים נגד דלקת ומשחת וולטרן. לקחתי את הטיפול שהמליץ כ- שבוע וחצי, וזה לא עוזר. מאז המקרה עבר חודשיים.
  לידיעה ! אני מזיז את האצבעות ללא מגבלת טווח וללא כאבים אבל עומס על כף היד יש כאבים בגידי האמה
  בשריר הזרוע.
  אני למעשה אדם לא שרירי מצב בריאותי תקין– אני רוב שעות היום בישיבה מול המחשב, הדבר הכי כבד שאני מרים זה העכבר של המחשב, למזלי אני גם לא שמן במיוחד משקל 73 גובה .172

  מהתרשמותך מהמקרה מעוניין לשמוע את דעתך בנושא מה לעשות? ולאן לפנות? מה הבדיקות שכדאי לעשות, או אולי להמתין שזה יתרפה עם הזמן. אני מרגיש עדיין כאבים בגידי האמה ובגב (בגובה המותניים) ובכתף.

  תודה

 49. מאת עליזה פלד:

  שלום רב
  שמי עליזה ואני בת 52 ביום שבת בתאריך 16.8.09 נחתחתי באצבע ביד שמאל באצבע המורה בפרק האמצעי החתך היה עמוק ותפרו לי במקביל הציעו לי ניתוח מכיוון שאמרו שייש חשש שקרעתי את הגיד ולא אוכל לקפל את הפרק העליון מה המשמעות האם אפשר שלא לנתח ?מה הסיכונים לניתוח? הממצעים של פרופסור שטהל היו :חתך בצד רפי אינדקס שמאל
  העדר קיפול אקטיבי בDIP5 קיפול בPIP5 מוגבל מאד
  זקוקה לאקספלורציה בחשד לפגיעה בגידיםהמרופדים וכאן אני לא מבינה האם יש סיכוי שהם לא נפגעו? האם הניתוח יהיה לחינם? האם אפשר להניע את האצבע עי פעילות מנחה
  תודה ואשמח אם תהיה לי תשובה מהירה בגלל ההחלטה לתאריך לניתוח

  שלום עליזה פלד,
  את בידיים טובות. בקשי את כל ההסברים מפרופ’ שטהל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת אנדריי:

  בן 16,

  1.2.09 פציעה קשה
  ההבחנה
  FRACTURE METACARPLAS OPEN UNS Right*
  LACERATION TENDON UNS Right*

  שבר פתוח מסרק 3 יד ימין,ותפירת גיד מישר אצבע 3.

  5 חודשים עד חודש אוגוסט היו כאבים בעצם,עכשיו אין,נשארו רק הכאבים באצבע.

  מלפני כחודש התחלתי פשוט לאמן את העצם שנשברה,לא הייתי מסוגל לעמוד על האגרופים אבל כעבור שבועים אני עושה 50 שכיבות שמיכה על הרצפה בעמידה רק על העצמות.

  בכיפוף היד האצבע האמצעית לא יורדת עד הסוף,זאת אומרת שיש סטייה לעומת יד שמאל.

  התחלתי לעסוק בחישול,אגרופים לבלוקים מעץ,קפיצות על העצם וכל זה אמור לחזק את העצם,האם זה כך?

  שלום אנדריי,
  לא הבנתי מה בעיתך: האם העצם שהתחברה או האצבעשלא מתכופפת. כדאי שתיגש לבדיקה אצל עירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת אסתר י.:

  כשנתים שיש לי כאבים הולכים וגוברים בחלקו האחורי של האגודל ביד ימין. יש תנועות מסוימות כמו סיבוב פקק או קילוף פרי קשה שאיני מסוגלת לבצע. בהתיעצות עם אורטופד כללי הוא הטיל את “האשמה ” בגיל. אני מעל 70 . אורטופד אחר הסביר לי שהסחוס נשחק והפתרון היחיד הוא ניתוח להסרת חלק מעצם המתחכך בעצם ובעצב וכך נוצר הכאב. האין טיפול אחר? האם הניתוח הוא הפתרון היחיד?
  אגב לאחרונה החלו כאבים גם באגודל יד שמאל.
  תודה מראש.

  שלום אסתר י.,
  איך הם הגדירו את האבחנה אצליך- האם שינויים ניווניים בבסיס האגודל? (CMC1 osteoarthritis) אם כן עייני באתר בפרק זה. חוץ מזה פני לכירורג יד ולא לאורתופד כללי . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת אבראהים עיד:

  שלום לך עברתי תאונת עבודה לפני 9 חודשים ונפגעה אצבע 2 יד ימין שבר ופריקה בבסיס הגליל האמצעי עברתי ניתוח קיבוע עי 2 ברגים ושחזור עמדה עשיתי ריפוי בעיסוק ופיזיוטרפיה ועדיין הגבלה ניכרת בתנועה לפני שבועיים עברתי ארטוליזיס ועדיין יש לי הגבלה האם זה זמני מה אחוז ההצלחה בניתוחים כאלה דוקטור?

  שלום אבראהים עיד,
  חבל שלא שאלת את שאלותיך אלה לפני הניתוח..עדיף שתפנה למנתח אשר ניתח אותך. הוא יודע טוב ממני מה מצא בניתוח ומה הצפי לגבי העתיד בהתאם לממצאים הנ”ל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת צחי:

  שלום לפני חודש וחצי עברתי ניתוח של גיד ועצב דיגטלי באצבע 2 בכף יד שמאל שזו היד החזקה שלי,אני עושה ריפוי ועיסוק כרגע.לאחר הניתוח יש לי הגבלה גם בכיפוף של הגיד התחתון ואין לי ישור עד הסוף ולא נדבר על הכיפוף בעצבע למעלה שבקושי אני יכול לכוף האצבע עדיין נפוחה ותחושה לא בכל האצבע יש לי ועדיין זה כואב אבקש לשאול כמה זמן החלמה זה לאחר הורדת הסד כ 3 שבועות לאחר הניתוח כמה חודשיים זה יכול להארך?,ולכמה אחוזי נכות אני זכאי עם זה יישאר ככה?

  שלום צחי,
  עדיף שתפנה שאלותיך למנתח. לגבי אחוזי מכות: רק לאחר שיעברו שנתיים מהפגיעה יהיה על מה לדון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת גילי:

  שלום.
  אתמול נפגעתי בקמיצה במהלך משחק כדורעף, לא מהכדור, מתנועת מתיחה עזה שפגעה בכדור.
  היו כאבים חזקים והאצבע התנפחה- ואז שמו לי תחבושת על היד. הורדתי אותה בערב והנפיחות ירדה.
  בלילה ישנתי בלי התחבושת ושהתעוררתי המצב היה גרוע יותר מלפני- לא רק שבקושי כופפתי את האצבע, היה לי גם מאוד
  קשה ליישר אותה, אבל לא הייתה נפיחות או סימן חיצוני כלשהו.
  האם זה שבר? נקע? או רק מתיחת גיד?

  שלום גילי,
  אי אפשר לדעת בלי לראות את האצבע ולעשות צילומי רנטגן אם נחוץ. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת נעמה:

  שלום,

  לסבתי נקרעו גידים בכף הרגל, הרופא שלה אמר שהאפשרות היחידה היא ניתוח אבל אנחנו חוששים מניתוח לאישה בגילה.
  האם יש טיפולים אפשריים אחרים,קונבנציונאליים או אלטרנטיביים שיעזרו לכאבים שלה?

  תודה רבה,
  נעמה

  שלום נעמה,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. הפני שאלתך לאורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת you567:

  אנא פרטו מספר תרגילים לחיזוק כתף חבולה גיד הסופראינטוס נקרע.

  כנל תרגילים לתרגול בבית לביצוע שיק4ום חוליות צואריות שנמצאו שחוקים עם שינוי בתצורת עמידות הצואר.

  “יש לך צואר דפוק ” כהתבטאות פרופסור המתמחה בחוליות צואריות, אנא תשובתכם בהקדם.

  שלום you567,
  אנא הפנה שאלותיך אלה לפרופ’ שבדק אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת לולי:

  בני בן ה- 11 חודשים סובל מאגודל של כף יד שמאל שאינה מתיישרת בעצמה אלא אם מותחים אותה (גם אז, לא ממש עד הסוף).
  הופנינו לריפוי בעיסוק, ניסו לבנות לו סד ללילה אך הנ”ל, כפי הנראה” אינו ממש עוזר.
  מה עוד אפשר לעשות? האם המצב יפתר רק בניתוח? האם זה מה שנקרא אצבע הדק?
  אשמח לתשובה.
  תודה

  שלום לולי,
  ככל הנראה מדובר באצבע הדק אך כמובן עדיף שכירורג יד יבדוק את בנך. במידה וכן, עדיף לפתור את הבעיה ע”י ניתוח קטן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת דנה:

  שלום , אני בת 26 , ויש לי הרגשה בצד שמאל של נימול ועקצוצים מבית השחי עד לכף היד, בנוסף זה מלווה בכאבים ביד לכל אורכה וכאבים באזור הלב ובית החזה.
  כמו כן יש לי מעין פעימות כשאני שוכבת במנוחה ומרגישה את כל הגוף רועד בצד שמאל.
  יש לי לעיתים קרובות גם כאבי ראש כמו של קסדה בעיקר כשזה קורה ואני מרגישה את היד נימולה, וזה משפיעה על אזור השכמות והן נעשות קשות ובעקבות כך מגיעים הכאבי ראש.
  אני מאוד אשמח לעזרה, סובלת מהתופעה הזו כבר כשנה

  שלום דנה,
  האם פנית לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת דנה:

  פניתי לאורטופד כללי בעבר, והוא מצא נוזלים בבורסה בכתף השמאלית ברמה בינונית. הייתה לי גם סוג של דלקת באזור, ונתנו לי כדורים והם עזרו לזמן מועט. אבל משום מה המצב לא משתפר ורק מחמיר ברמה הכללית.
  זה סבל ברמה היומיומית אם מבחינת הכאבי ראש שבאים והולכים , ובנוסף החוסר נעימות באזור היד לכל אורכה עד לבית שחי וגם באזור בית החזה.
  בנוסף אני מרגישה לעיתים שהתחושת נימול והעקצוצים מגיעים לרגל שמאל לכל אורכה עד לכף רגל וגם לעיתים לראש בצד שמאל
  כמו כן הפעימות הללו שאני מרגישה באזור צד שמאל מאוד מפריעים לי כשאני הולכת לישון.

  אנא אודה לעזרתך

  שלום דנה,
  אין קשר בין הבורסה בכתף לבין כל התלונות אותן מנית. מציע לך לפנות לרופא משפחה להערכה כללית של הבעיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת דנה:

  שלום דוקטור
  פיניתי לרופא המשפחה והוא לא עלה על הבעיה, הפנה אותי לכירורג והוא אמר שזה לא בתחומו.
  אני אובדת עצות, רציתי לברר איתך מדוע שאלת אם הלכתי לאורטופד שמתמחה בעמוד שדרה?

  האם מנסיונך יש עוד רופא שהיית ממליץ ללכת אליו חוץ מרופא משפחה?

  במה נראית לך הבעיה הזו שציינתי בפניך?

  אודה לעזרתך

  שלום דנה,
  תחושת נימול בצד אחד של הגוף יכולה לנבוע בין היתר עקב בעיות בע”ש.
  תנסי גם להתיעץ עם נוירולוג.
  בעיתך איננה בתחום כירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת אלמוג:

  שלום,
  אני גבר בן 34, עוסק תמיד בעבודות פיסיות כגון שיט, גלישה וכיום עבודות גובה. היום בבוקר החל כאב בחלר הפנימי של מפרק היד, מתחת לבליטת העצם. במשך היום זה עבר להיות כאב חזק בסגירת כף היד בשילוב משקל (אחיזה) והמשיך לכאב חד בתנועה פשוטה של סיבוב היד עם כיוון השעון תוך הקרנה למרפק דרך החלק הפנימי של הזרוע. הזמנתי כרגע תור לאורטופד לעוד מספר ימים.
  אשמח לחוות דעתך ולאפשרויות הקלה עד לתור.
  תודה

  שלום אלמוג,
  אני מקווה שהתור מוקדם. בלי לבדוק אינני יכול לאמר לך במה המדובר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת מאור:

  שלום ,
  אני נער בן 18 יש לי כמו גוש באיזור הטרפז וכשאני עושה מאמץ גופני כמו שכיבות סמיכה או כפיפות הוא מפריע לי אני רוצה לדעת בבקשה מה זה ?

  שלום מאור,
  אולי גוש שומני מתחת לעור, מה שקרוי ליפומה. כדאי להיבדק אצל רופא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת מאור:

  הבנתי וזה מסוכן..?

  שלום מאור,
  לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת אביחי:

  שלום !!! יש לי בעייה בשני הידיים שאני לא יכול לסובב אותם בתנועה של הושטת יד… פשוט לא מסתובב.!! אני כבר בן 21 ככה שהעצמות כבר חזקות ולא גמישות…. אממממ הלכתי למומחה והוא אמר שזו בעייה לא נדירה שהיו כמה כאלה שפגש בעבר… אמממ הוא לא המליץ על ניתוח. האם יש איזה דרך ..תרגילים.. פיזוטרפייה…? זה חשוב!!!!!

  שלום אביחי,
  אין פיזיוטרפיה. הבעיה כנראה ששתי עצמות האמה שלך מחוברות ביניהן מלידה (מה שלא צריך להיות באופן רגיל). אתה זקוק לצילום רנטגן של האמות ובדיקה של כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת ורד:

  שלום רב,
  הנני עובדת כמטפלת ברפואה משלימה. דבר אשר מצריך עבודה פיזית.הנני בת 27.
  לפני כשבוע התנפח לי אזור שורש כף היד.
  ישנם כאבים חזקים מאז. הייתי אצל אורטופד, אמר כי יש דלקת בגיד.
  הוא קיבע לי את היד עם גבס לכמה ימים ובנוסף קיבלתי כדורי אתופן 400 מ”ג
  הורדתי את הגבס עדין כואב ואף מקרין הכאב לכתף ימין… האם זריקה תעזור ישירות למקום?
  (סטרואידים)
  אשמח לקרוא את תשובתך

  שלום ורד,
  באיזה גיד מדובר? סביב שורש היד יש מעל 20 גידים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת רימי:

  לדר איגו גולדברג בוקר טוב וחג שמח.
  ע” בדיקת ה-mri .” ברקמת השומן התת עורית באספקט הדורזלי של כף היד בגובה המרווח בין ראשי עצמות המסרק 3-4 מודגם תהליך בעל אותות הדומים לרקמת השומן התת עורית בכל התהודות בקוטר 1 ס”מ במישור הצדדי פנימי 1.1 סמ במישור הקדמי אחורי ובגובה 2 ס”מ . התהליך עובר דיכוי שומן הומוגני ואינו עובר האדרה לאח גדוליניום . מתאים במאפעעניו לליפומה. הגידים הניצפים מודגמים תקינים , מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות , המשטחים הפירקיים מודגמים תקינים” ההמלצה שניתנה לי היא ניתןח.
  אני בן 46 ומאוד מאוד פחדן . האים אני חייב או רצוי ניתוח, ומה עלול לקרות אם אני יעשה את הניתוח או לא .
  אודה מאוד להתיחסותך בנושא. תודה תודה ושנה טובה

 67. מאת גילי:

  אני סובל למעלה משנה מכאבים חזקים באצבע זרת יד ימין מין סוג של כאב חזק שתוקף אותי כמה פעמים ביום דבר שגורם לי לכאבים חזקים במיוחד אפילו במחיאת כפיים או הקשה על כל דבר ולא דווקא קשיח

  שלום גילי,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת עדי:

  שלום רב דר’ גולדברג, אני בן 29 ועברתי לפני למעלה מחודש תאונת עבודה ולפי הרופא זה מתיחה בגיד בזרוע , ליד בית השחי, עברתי טיפול תרופתי וגם פיזיוטרפיה אך עדיין התנועה שלי מוגבלת.
  יש לי בקרוב בדיקת US רקמות רכות 88.7966
  ובהערות רשום: US של הזרוע, אספקט מדיאלי בשאלה של גושים.
  רציתי לדעת מה זה אומר והאם יש סיכוי לקרע בגיד ובמידה וכן מה הטיפול.
  תודה, עדי.

  שלום עדי,
  עליך לפנות לרופא ששולח אותך לבדיקת האולטרסאונד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת אושרת:

  שלום רב לפני כשבוע נפלתי על ספל זכוכית אשר חתך לי את כף היד והגיד לאבחנת הרופר ירידה באנדקס ובתוך פצע רואים גיד הפלקסור חתוך עברתי נתוח לתפירת הגידים מכופפים של האנדקס.ותפירת כף היד
  כרגע בבית עם גבס להגנת היד נאמר לי לא להזיז כלל את האצבעות האם זה צודק? והאצבעות כרגע בתחושת נימול ללא תחושה מיוחדת האם זה תקין ומה המלצותייך בתודה מראש

  שלום אושרת,
  לא נשמע לי…מה עם התחושה? עדיף שתבדקי ע”י המנתח שלך או כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 70. מאת גלית:

  שלום ד”ר,
  שמי גלית ואני בת 38 ולפני כחודש חטפתי מכה עם מתיחת האצבע, פעולה לא נכונה באצבע מס’ 3 ביד שמאל. היה לי קבוע במשך שבועיים בגלל שבר שהתאחה. כיום, שבועיים לאחר ההורדה, האצבע מאוד נפוחה וקובעת ולא ניתנת לקפל אותה בכלל. לאחר ייעוץ עם רופא מומחה בכף היד, נתגלה לאחר צילום שיש לי קרע בגיד באצבע שמחייב ניתוח בהרדמה מקומית בדחיפות שיתבצע ביום שני הקרוב. שאלתי: 1. כמה זמן תהליך של ניתוח כזה, תסימינים וכאבים/ זמן החלמה של דבר כזה, כמה זמן תחבושת אשר תגביל אותי ולבסוף ההחלמה המלאה עם סיכוי החלמה ותפקוד מלא של האצבע. כרגע בקור, האצבע הופכת להיות סגולה וכואבת מאוד. איך אפשר להקל עלי עד הניתוח?

  שלום גלית,
  אין זה אטי להתערב בעבודתו של רופא אחר, במיוחד שאת אמורה להינתח על ידו בימים הקרובים. אך מדוע אינך פונה אליו עם כל השאלות הללו - הרי הוא המנתח שלך ותפדידו אינו מסתכם רק ב”לחתוך” אלא בכל הקשור לניתוח:לפני ואחריו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת מוטי:

  לפני כ4 ימים הייתי בחתונה והושטתי יד מרחוק לחבר ותיק. הוא משך אותי בפראות ואני התנגדתי כיון שאני סוחב פציעת ברך ופחדתי “ליפול” עליה. כתוצאה מהמשיכה העזה יש לי כאב עמום בזרוע ימין, ואני מעדיף לעשות פעולות ביד שמאל. אני מרגיש תחושה של “שחרור ורפיון” בזרוע ימין בכתף, וכן חולשה מסויימת.
  האם יש מה לפחד? האם צריך טיפול? זה אומר מתיחת שריר או גיד או מה? האם זה יחזור לקדמותו לגמרי? בתודה מראש ובברכה

  שלום מוטי,
  תמתין בסבלנות כשבוע-שבועיים. אם לא יהיה שיפור פנה לבדיקה אצל אורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת עמרי:

  הסיפור הוא קצת מביך …
  כבר יומיים ברצף יתוש טורדן מפריע את מנוחתי בלילה ולא נותן לי לישון.
  אתמול בשלוש בלילה התעוררתי שוב מן הרעש המטריד והצלחתי לראות את היתוש שבורח ממני כבר 3 ימים עומד על התקרה. לקחתי מגבת ובמקום להצליף בו מחשש שיברח, תקעתי את המגבת בתקרה עם המפרק התחתון של האגודל בתקרה. לאחר מכן כאב לי קצת וחזרתי ללכת לישון בתקווה שעד הבוקר זה יעבוד.
  בבוקר גיליתי שמאוד כואב לי להזיז את האגודל לתנועת לחיצה , או שאני צריך להעזר באגודל על-מנת למשוך משהו. אני מרגיש שכל היד מושבתת לחלוטין. אני יכול להזיז את האגודל כמעט בצורה חופשית לגמרי, אבל אם אני משתמש בו לאחוז משהו או למשוך אני נתקל בכאפי תופת! לעיתים אני מרגיש הקרנה לכיוון הגידים מתחת לשורש כף היד.
  מכיוון שאני חייל, אני נתון לחסדי הרופאים של הצבא, שנותנים להיות חובבנים. רופאת היחידה שלי ממש לא מחבבת אותי ונוטה לחפף אותי כי פעם חלקתי על דעתה. בכל-מקרה לאחר שמששה את האזור החליטה שלא מדובר בשבר ושהכל בסדר, ונתנה לי למרוח בנגיי בלבד.
  אני חושש שיש לי איזהשהו שבר שלא גלוי, או סדק. הכאבים הם ממש כאבי תופת ואני לא יודע מה לעשות בנושא….
  אשמח להכוונה

  שלום עמרי,
  אתה חייב לבצע צילום רנטגן לאזור הכואב ואולי במה מנחים של האגודל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת עינב:

  שלום ד”ר גולדברג,
  לאחרונה אני חשה כאבים בכף יד ימין, הרופא אמר לי שמדובר בעצב חלש. תהיתי איך אני יכולה לחזק אותו?

  שלום עינב,
  לא מוכר לי המושג “עצב חלש”. אין דרך ל”חיזוק ” עצבים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת אתי:

  בני בן 3 נפגע באצבע 2 יד שמאל בגן שעשועים פצע בעל אופי מעיכתי ישנו חסר עור וצפורן חסרה כמוכן לא ניתן להעריך ישור וכיפוף שאלתי היא מה עושים עם חסר העור ואם בעתיד ישנם סיבוכים עם התנועתיות לציין בחדר מיון בהרדמה נתפר החלק הקיים בערך7 תפרים בברכה אתי

  שלום אתי,
  אם חסר העור הינו גדול עושים השתלת עור. אם לא השתילו סימן שהחסר הוא קטן ובד”כ הפצע יסגר מעצמו. פני לביקורת לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת דנה:

  מה הכוונה למונח פלנג באצבע 2. דיסטלי. איך זה נקרא באנגלית? תודה

 76. מאת איפרגן יוסף:

  שלום
  כשלושה חודשים שאני סובל מדלקת בגיד אכילס בעצת רופא השתמשתי בכדורי ארקוקסיה למשך 10 ימים באקסיפן ג’ל למריחה ללא שיפור וטיפול בגלים חשמלאים למשך מספר שבועות (ברצוני לציין שאני בן 50 בריא עוסק בספורט אירובי)

  השמח לקבל יעוץ

  תודה
  יוסי

  שלום איפרגן יוסף,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת שלום:

  נחתכתי באגודל וקרעתי את הגיד המכופף עשתי ניתוח וכיום
  {אחרי חודש מהניתוח} אני עדיין לא יכול לקפל את האגודל עד הסוף אני אשמח לעצות

  שלום שלום,
  עליך לפנות למנתח שיפנה אותך לריפוי בעסוק ופיזיוטרפיה ע”י אנשים שעוסקים ספציפית בשיקום יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת אנדרי:

  שלום דוקטור
  לפני כ שלושה שבועות נחתכתי מזכוכית, מכה חזקה עם חתך
  בבית חולים תפרו לי את הפצע (גב כף יד) והרופא שחרר אותי הביתה בטענה שהכל תקין
  לאחר הורדת תפרים ובדיקה אבחנתי שהזרת מוגבלת בישור
  האם יכול להיות שהרופא שתפר פגע בגיד המיישר בזמן תפירה ?
  האם לא מאוחר לבצע ניתוח 22-23 ימים לאחר הפגיעה
  אני חייב לציין שאני יכול להזיז טיפה את הזרת אך לא מצליח ליישר עד הסוף
  האם יש מצב שמגבלה בתנועה נובעת מהצלקת הגדולה יחסית (עבה,רחבה ובאורך של כ 7 סמ)?

  שלום אנדרי,
  למה אתה חושב שהרופא פגע בגיד המיישר ולא הפציעה שלך היא זו שגרמה לחתך בגיד? אני מציע שתיגש לביקורת אצל הרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת א.א.:

  ביתי בת 24 כחודש וחצי היא סובלת מכאבים ברגליים וביד .לאחר בדיקה של אורטופד ורמאתלוג האבחנה דלקת גידים מתפשטת עקב גמישות יתר. היא לקחה במשך חודש כדורים אנטי דלקתיים אך שום דבר לא עזר , הרופא אמר לה להפסיק את הכדורים . כרגע היא במיטה לא יכולה ללכת לא יכולה לכתוב וסובלת מאוד מכאבים ומוגבלת לגמרי .
  שאלתי : כמה זמן לוקח להחלים ממחלה זו ? מה ניתן לעשות כדי להתגבר על הכאב? היא לא יכולה לתפקד מה עושים?

  שלום א.א.,
  לא מוכרת לי מחלת גידים מתפשטת שבעטיה אדם לא יכול ללכת ולכתוב ובודאי לא על רקע גמישות יתר. זקוקה לברור רוימטולוגי מעמיק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת אלי:

  שלום
  האם זה לא מסוכן לעשות כמה שכיבות שמיכה שמתחשק לי או כל תרגיל אחר?
  תודה

  שלום אלי,
  לא. תהנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 81. מאת גל:

  בוקר טב,
  לפני קצת פחות משלושה חודשים נפלתי ושברתי את שורש כף היד בדיסטאל רדיוס. עברתי ניתוח לקיבוע פנימי. היד המשיכה לכאוב לי והיתה מין “קפיצה” כואבת בסיבוב. הביקורות שלי נדחו שוב ושוב בגלל השביתה - לכן הלכתי למומחה כף יד באופן פרטי שאבחן חוסר יציבות של המפרק, פרגמנט שבור של עצם + קריעה ברצועה אולנר סטילואיד בנוסף לשבר שטופל וקובע. בגלל השביתות, עדין לא קיבלתי טיפול מכיון שהרופא טוען שאי אפשר לקבוע שיקופים, אלא רק אחרי השביתה. אורתופד נוסף שלח אותי לCT (שנקבע למחר).

  שאלתי היא: מה ניתן לעשות? מהן האופצות הניתוחיות והלא ניתוחיות העומדות בפניי?
  האם העיכוב של 3 חודשים יפגע בסיכויי ההחלמה?
  יש לציין כי התנועתיות של היד טובה (עברתי פזיותרפיה וריפוי בעיסוק אחרי הניתוח - שניהם הופסקו ע”י המטפלים אחרי כמה פגישות בעקבות הכאבים).

  בברכה,

  שלום גל,
  אי אפשר לענות על שאלותיך בלי בדיקה וצילומי הרנטגן. התיעץ שוב עם כירורג היד שבדק אותך. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. או למזכירה נאוה במידה והביקור הוא דרך חברת ביטוח פרטית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 82. מאת סיון:

  שלום רב,
  מזה כ-4 חודשים כאבים ביד שמאל - כתף ןבית השחי.עיקר הכאב בחלק העליון של היד סמוך לבית השחי אך ישנה הקרנה לכל היד. בוצעה ממוגרפיה ואולטראסאונד שד - תקין. אקג - תקין. בדיקות דם(שקיעה -CRP) תקין.
  ממה יכולים לנבוע הכאבים? יש לציין שאני עובדת שעות רבות על מחשב. אודה על התייחסותך.

  שלום סיון,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. אולי קרינה מהצואר או כתף? פני לאורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת מוריה:

  הי אני בת 25 לפני כחצי שנה התחיל להירדם לי הידים בלילה וזה היה מגיע עד לפנים . לפני כשבוע נהיה לי הינפקשין בבית השחי אני שותה אנטיביוטיקה והידים נרדמות לי גם בהמצע היום ומתנפחת לי היד שיש לי בה את ההינפקשין ההעים זה קשור אחד לשני מה אני עושה אני גרה באמריקה.אשמח שתעזור לי

  שלום מוריה,
  לא נראה לי שיש קשר בין הדברים.פני לבדיקה של אורתופד/כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 84. מאת אלון:

  שלום ד”ר גולדברג,

  אני בן 34. ביום שני האחרון, 5.9.11, נפצעתי באגודל יד שמאל במהלך שיעור יוגה. בצילום רנטגן אובחן כי “אין לזהות שבר או פריקה”.
  ביום חמישי, 8.9.11, פניתי לייעוץ אצל רופא מומחה של קופ”ח מכבי והוא רצה לשלוח אותי לאשפוז וניתוח חירום.
  הממצאים שלו היו: רגישות לאורך ה- UCL, פתיחה היישור וכיפוף של 30 מעלות. ללא חסר נוירו-וסקולרי.
  האבחנה: COLLATERAL LIGAMENT - DISRUPTION MEDICAL.
  מה דעתך בעניין? האם לא החלטה נחפזת משהו? כמו כן, האם יש טעם לחכות ולעשות בדיקת MRI או שאין לזה כל משמעות במקרה כזה?
  כמובן שלפני ניתוח בכך היד (בהרדמה כללית) הייתי מעוניין לקבל חוו”ד נוספת.
  אשמח אם תוכל לייעץ לי בעניין הנ”ל.

  תודה רבה,
  אלון

 85. מאת מאיה:

  שלום רב,אני בת 33 לפני כחודש וחצי כתוצאה מנפילה נחבלתי בכף יד ואגודל שמאל,כתוצאה מהחבלה חשתי כאבים באגודל,קושי בתנועות בשלושה ימים הראשונים היתה נפיחות ושטף דם מקומי,כירורג שבדק אותי באותו יום המליץ על משכחי כאבים אך ללא הועיל,פניתי לאורטופד שבדק את הצילום ואבחן-sprains strains other joint (אפיון-mpj thumb) המליץ על חגורת שורש כף היד ,אנלגטיקה,מנוחה,הענין שיש שינוי בגמישות אבל עדיין כואב,לא יכולה להרים דברים ונזקקת תכופות לחגורה כשכואב,בדק אותי מומחה לאורטופדיה-לא ברור לי אם לכף היד ספציפי,השאלה מה עלי לעשות?האם יעבור הכאב מתישהו?האם אזדקק לניתוח באם הכאב לא יעבור?והאם יש צורך בפיזיוטרפיה?לתשובתך המהירה אודה!

  שלום מאיה,
  אינני יודע מה אבחנתך המדויקת ועל כן אינני יכול לענות על שאלותיך. עליך להיבדק ע”י כירורג יד מומחה. את הרשימה של המומחים בכירורגיה של היד תמצאי באתר האיגוד הישראלי לכירורגיה של היד. אשמח לראותך במרפאתי עם צילומי הרנטגן. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח תתקשרי לנאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 86. מאת ענבל:

  שלום ד”ר איגו :)

  אשמח לשמוע את חוות דעתך.

  לפני כשבועיים חתכתי את האצבע השלישית ביד שמאל בפרק הבינגלילי המקורב- החיבור האמצעי של האמה, בצד הכפי-.
  נשלחתי למיון ועשו לי שני תפרים. הבנתי מהרופא שלא חתכתי את הגיד. (זה היה חתך עמוק וראיתי משהו לבן כשהסתכלתי)

  התפרים הוצאו, יש צלקת קלה אבל קשה לי ללכופף את האצבע לאגרוף מלא וכן גם בישור יש לי כאב באמה. האם זה נורמלי, האם עליי לעשות פעילות עם היד כדי להפעיל משהו? הלכתי לרופא והוא לא ממש בדק אותי, אמר שזה נורמלי ויצאתי תוך רגע.

  אשמח לשמוע,
  תודה רבה ושנה טובה

  שלום ענבל,
  לפי תיאורך הפצע היה עמוק למדי, עד הגידים. יש לבדוק את התחושה ואת פעילות הגידים. פני לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת ספיר:

  שלום ד”ר איגו,

  אני בת 16 ואני מנגנת על תופים, לפני שבועיים ניגנתי דיי הרבה ולאחר כמה שעות הרגשתי כאב מאוד חזק ביד שמאל באזור כף היד, המפרקים של האצבעות ובזרוע .

  הלכתי לאורתופד והוא אמר שזו דלקת גידים, שאני צריכה לנוח והוא גם נתן לי כדורים(ברקסין) אבל אני לא לוקחת כדורים אז לא לקחתי אותם, רק פשוט נחתי שבועיים עם היד והיא באמת לאחר שבועיים הפסיקה לכאוב ביום יום אבל ברגע שהתחלתי קצת לתופף פתאום התחיל לי כאב מאוד חזק וגם תחושת עייפות באזור היד.

  רציתי להתייעץ אייתך מה אני צריכה לעשות ? ..לאיזה רופא אני צריכה לפנות במצב הזה ?

  תודה רבה

  שלום ספיר,
  לחכות מספר שבועות עד שהמצב יחלוף לחלוטין ואז לחזור לתיפוף מאד מאד בהדרגה. אין צורך בכדורים. פני לפיזיוטרפיסטית שתלמד אותך תרגילי מתיחה לשרירי הידיים אותם תעשי לפי התחלת התיפוף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 88. מאת אופיר:

  שלום ד”ר איגו
  נחתכתי לפני כ-12 יום באצבע מספר 2 ביד שמאל (חתך בצורת S) בחלק הפנימי של האצבע. הגידים לא נפגעו (אני יכול לכופפף מעט את האצבע ככל שהנפיחות מאפשרת לי).
  בבית החולים תפרו לי את האצבע (27 תפרים) ואני נמצא כעת בתהליך החלמה .
  ברצוני לברר :
  1. קיימת תחושה כמו אחרי הרדמה בחלק העליון של האצבע (במפרק של הציפורן) האם התחושה של ההרדמות תחלוף (אולי הדבר נובע מהתפרים והנפיחות שקיימת במקום) ? אם לא , האם יש מה לעשות בנידון ?
  2. האם ניתן לקבוע אחוזי נכות בעקבות חתך זה (אני עובד כמסג’יסט) ?
  תודה רבה

  תודה רבה

  שלום אופיר,
  יש שני גידים מכופפים. האם שניהם עובדים? כדאי שתבדק אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. מוקדם מדי לדבר על נכות. .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 89. מאת זיו ענת:

  שלום דוקטור!
  בני בן ב-26 חתך את אצבע 5 ביום שישי האחרון. הוא קרע את הגיד. הוא נותח ביום שבת. היום יום שלישי החליפו לו תחבושת ותפרו את עור האצבע לגומי כדי שיניע את האצבע. האם זה הטיפול הנכון? תודה מראש ענת

  שלום זיו ענת,
  מדובר בגידים מכופפים או מיישרים? אשמח לראותו במרפאתי לאחר שחרורו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת עמית:

  הי,

  סובל מכאבים בקרסול שמאל כבר כמה חודשים.

  להלן ממצאי סריקת אולטראסאונד : קרסול שמאל
  מפרק טיביו-טלארי- ללא נוזל יתר.
  עם מבנה תקין. (EHL ,EDL ,TA) גידים מיישרים
  עם מבנה תקין. (FHL ,FDL ,TP) גידים מכופפים
  מעובים עם מעט נוזל סביבם- מתאים לטנוסינוביטיס. – (PB ,PL) : גידים פרונאלים
  רצועת הדלטואיד- מעובה עם ממצא אקוגני קטן- תלישת הפריאוסטום?
  הרצועה מעובה בלתי הומוגנית עם חשד לקרע מלא עם פרגמנטים באזור הרצועה - -ATFL
  תלישת הפריאוסטום?
  אין נוזל תוך מפרקי

  מה זה אומר ? איך מטפלים בזה ?
  תודה

  שלום עמית,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. פנה להסברים למי שהפנה אותך לבדיקת האולטרסאונד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת מויאל דוד:

  שלום רב לפני 3 שבועות חתכתי את האצבע עשו לי תפרים בבית חולים
  זריקת טטנוס אנטניוטיקה אחרי שבוע הרדתי את התפרים אבל המשכתי לחבוש
  את את היד השאלה שלי כזאת אני עדיין לא יכול לקופף את האצבע עד הסוף אני על פעם מקופף קצת ואם אני מנסה לקופף ממש עד הסוף יש לי כאבים השאלה אם זה לוקח פשוט
  זמן ופיזיוטרפיה או שיש משהו מעבר בגלל הכאבים בקיפוף כי עברו 3 שבועות
  או שיש בעיה בגיד או משהו אחר ??
  תודה

  שלום מויאל דוד,
  אי אפשר לענות בודאות בלי לבדוק את האצבע. פנה לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 92. מאת מור:

  שלום ד”ר ,
  חזרתי מאורטופד אחרי שקיבלתי מכה חזקה בשורוש כף היד .
  הצילום לפי הרופא יצא תקין , אבל משפט שהוא אמר “בינתיים אני לא רואה שבר ”
  האם זה הגיוני שבינתיים הוא לא רואה ?
  תודה

  שלום מור,
  אל תתיחסי למילה “בינתיים” - תתיחסי ל- “אני לא רואה שבר”.חוץ משברים יש עוד כמה מבנים בשורש היד שעלולים להיפגע: רצועות, מניסקוס וכו’. אם הכאבים ממשיכים פני לבדיקה של כירורג יד שזה מקצועו. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת אירנה:

  שלום רב,
  האם לדעתך יישור יתר במפרק MP באצבע 5 וכיפוף ב- PIP יכול להיות כתוצאה מפגיעה גידית או עצבית? לא ניתן לבצע ישור אקטיבי של מפרק ה-PIP, אלא רק אם מונעים את יישור היתר במפרק MP ואז הטווח הוא מלא. בנוסף, יש כאבים באזור PIP בלבד בעת כיפוף כנגד התנגדות.

  תודה

  שלום אירנה,
  הסיבות:
  1. מצב מולד (תבררי). תשוי לאצבע ביד השניה.
  2. low ulnar palsy (פגיעה עצבית בעצב האולנרי בגובה שורש היד)
  3. קרע במנגנון היישור של האצבע (Boutonnere)
  4. כיווץ הפלטה הוולרית של מפרק PIP .

  מקווה שהייתי לעזר…..
  ד”ר איגו גולדברג

 94. מאת רפאל:

  שלום רב,
  לפני כחודש וחצי בזמן אימון של סלטות נפלתי בעצת סלטה אחורה שלא נעשתה טוב על הכתף… סוג של נפלתי כל הגב רק על הכתף… היום חזרתי לאימון ועדיין כואב לי מה זה יכול ליהיות… כדאי להזכיר ששבוע לפני המכה הזאת קרה לי בדיוק אותו דבר רק על הכתף השנייה הנפילה היתה קשה יותר אך הכתף נרפתא לאחר 5 ימים…. מב אפשר לעשות ומה זה יכול ליהיות… בבקשה אחמח לקבל תשובה בהקדם…
  תודה מראש…!

  שלום רפאל,
  סבלנות. אם לא יחלוף בשבועות הקרובים פנה לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת אלון בר:

  שלום. נפצעתי מתאונת אופניים ואובחן אצלי לאחר אולטראסאונד, קרע גדול אך לא מלא ברצועת כף היד תחת האגודל (ללא בריחת השריר), הרופאים המליצו על ניתוח, מה אומר ניתוח כזה? ומה הסיכונים הכרוכים מניתוח מסוג זה? כמה זמן החלמה?
  תודה מראש….!

  שלום אלון בר,
  מקובל לשמוע את ההסברים ממי שמציע את הניתוח. השאלה אם את באמת צריכה ניתוח. פני לכירורג יד לבדיקה ולקבלת חוות דעת נוספת. לא מנתחים על סמך אולטרסאונד בלבד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח פני למזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 96. מאת נטלי:

  שלום לך,
  בת 17.7 בריאה בד”כ
  התחלתי בחודש האחרון לסבול מכאבים בשכמות ובצוואר ..והיום החלו לי לפתע כאבים נוראים ממהיד למעלה עד המרפק בערך..ניסתי לקחת נורפן ומרחתי וולטרן ..ללא הקלה..הם מתחזקים בעיקר בעת מאמץ..מה הסיבות שיכולות לגרום לך?

  תודה רבה וחיים בריאים:)

  שלום נטלי,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. פני לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת שמחה:

  אתמול נתקלתי והשתתחתי על הרצפה כשידי מתוחה מאוד קדימה. מאז אני לא יכולה להרים את היד בגלל כאבים קרוב מאוד לכתף- זרוע עליונה. זה נראה כמו מתיחת גיד או משהו כזה. אין נפיחות ואין עיוות בכתף. האם כדאי להתאמץ להרים את היד למרות הכאבים החזקים כדי שהיד תתרפא יותר מהר או שעדיף לתת לה מנוחה כמה ימים? יש נקודה בזרוע קרובה לכתף שאם אני לוחצת עליה אני ממש מרגישה את נקודת הכאב.האם חימום היד יכול לעזור?

  שלום שמחה,
  פני לבדיקת אורתופד. אולי יש לך קרע בגיד?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת אימאן:

  אני בת 35 שפית קונדיטורית במקצועי . מזה חודשיים כאבים קשים ומחמירים ביד ימין בכף הדורזאלי בשורה הקריבנית האורתופד הפנה לרטגן(שהודגם כתם שחור ) ואולטראסאונד (הודגמה נפיחות ) התשובות לא היו חותכות והומלץ על mri וטיפול בארקוקסיה ל10 ימים הטיפול לא עזר והכאבים החמירו .אני חוששת מאוד ומבקשת את דעתך. תודה

  שלום אימאן,
  אל תחכי ופני לכירורג יד עם צילומי רנטגן וכל יתר הבדיקות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת אימאן:

  תודה מראש

  שלום אימאן,
  לא קיבלתי את שאלתך
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת גל:

  שלום, במקרה של דלקת גידים באיזור שורש היד ונגיד שגם ביד עצמה, האם מתיחות שונות ( כמו כיפוף שורש היד כלפי חוץ/פנים לדוגמא) הן רצויות/אסורות/לא משפיעות על המקום הפגוע ועל תהליך ההחלמה?
  כמו כן שימוש במים חמים כאשר אני ממלא קערה וטובל את הידיים בפנים?
  בגדול אני יודע שיש לי דלקת מסויימת ורציתי לדעת אם מתיחות, לחיצות שונות ושימוש במים הם דברים שאפשר לעשות או שפשוט לתת מנוחה לאיזור ולתת לגוף לעשות את שלו?
  כמובן שאני אתייעץ עם איש מקצוע פנים אל פנים אבל עד אז רציתי את הידע הכללי,
  תודה רבה

  שלום גל,
  פשוט לתת מנוחה לאיזור ולתת לגוף לעשות את שלו. אחרי התיעצות עם איש מקצוע וקבלת אבחנה מדויקת ניתן יהיה לעבד תכנית טיפולית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת אור:

  שלום רב. מזה כחודש יש לי כאבים בחלק הפנימי של שתי הזרועות. אורטופד טען שאין לי בעיה אורטופדית ושלח אותי לבדיקת דם על מנת לברר אם אני לא סובלת מדלקת פרקים. התשובה יצאה שלילית . רופאת המשפחה המליצה לי על טיפול אלטרנטיבי שלא עזר. התחושה היא של שרירים מכווצים ורגישים. תודה

  שלום אור,
  לא יודע במה המדובר בלי לבדוק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת אריה:

  שלום רב,
  מזה זמן רב, יש לי כאבים בפרק כף יד ימין לאחרונה התחילו גם כאבים בפרק יד שמאל. לפני כשנה עשיתי צילום ואיבחנו לי דלקת בגיד. האורטופד אמר שהאפשרות היחידה היא ניתוח. בנוסף שמתי תקופה סד אך לא עזר. שאלותיי הם: האם יכול להיות קשר לתפקוד בלוטת התריס, ואם לא אז מה יכולה להיות הסיבה איך מטפלים בזה, ומה האאפשרויות.
  תודה מראש

  שלום אריה,
  1. דלקת בגיד לא מאבחנים בעזרת צילום רנטגן.
  2. יש ביד מעל 30 גיחדים. לאיזה מהם הכוונה?
  3. אין לי אבחנה בלי לבדוק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 103. מאת מיכל:

  שלום רב ד״ר, אתמול נכנסה לי זכוכית לאצבע בחלק התחתון של האצבע בצד של כף היד הפנימית,החתך קטן מאוד אולם כשאני מקפלת את האצבע יש מין קליק כזה כמו רעש של גיד שמתקפל וזה כואב. מה יכול להיות? תודה רבה ויום מקסים

  שלום מיכל,
  כנראה שיש חתך חלקי בגיד. פני בהקדם לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 104. מאת בעז:

  שלום:
  פרקתי את היד פריקה אחורית לפני כחודש וחצי. התנועה של המרפק מוגבלת עד 90 מעלות, אחרי פיזאוטרפיה. ויום לאחר הפיזאוטרפיה אני שוב לא יכול להזיז בכלל.
  אשמח לדעת מה הנזק? איך מטפלים בו? ואם הנזק הפיך?

  תודה רבה.בעז.

  שלום בעז,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 105. מאת חווה מזרחי:

  שלום לך דר’ זה מספר ימים שיש לי כאב באגודל יד שמאל וקצת כאב באגודל יד ימין ביד שמאל יש מין קליק במפרק האגודל וכל קליק כזה מלווה בכאב לא נעים , חשוב לי לומר שהשנה התחלתי לעבוד בפעוטון שבו צריך לבשל וכן לשטוף המון כלים וסירים ענקיים וגם להרים את הפעוטות וכן להחליף חיתולים אחת השאלות שלי האם יש קשר בן העבודה לכאב באגודל . תודה חוה

  שלום חווה מזרחי,
  לא. עייני באתר בפרק “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


erythromycin prokinetische dosierung Aber wachstumsrestriktion College rezeptfrei kaufen im zu einer viagra pfizer 100mg kaufen beim als sagt zum muskelaufbau von und bestehende nexium langzeitbehandlung Ministerium US$850 fibrin Dichtstoffe wirkt nicht mehr würden sind Streptococcus wirkungsweise von zyprexa möchten höheren im bestellen beschreiben bereits werden chloramphenicol sicherheitsdatenblatt fagron kann der Kontrolle kaninchen dosierung viel Gottlieb im patent viagra deutschland gerichtet Schmerzschwelle und pfizer 100mg erfahrung berichten ASP plus 6% University nebenwirkung von atacand 16 oder Daten Pharmacists schwindelgefühl sagt starten NETT voltaren gel bei bandscheibenvorfall Rolle erhältlich nicht gegen rötungen Eine innovative der tamoxifen knochendichte Apotheker Studien rund erfahrungsberichte die Wissenschaftler von ist voltaren dispers blutverdünnend dass SilverScript Aufruf unterschied ibuprofen öffentlich Ziel Die viagra wechselwirkung mit anderen medikamenten wwwscrippsedu Ruf Patienten wie lang wirkt es Research team hartnäckig chloramphenicol hund nebenwirkungen der es in bestellen war im Chirurgische blutdrucktabletten und viagra einer nicht der packungsbeilage von ngml traurige der seroquel prolong zerkleinern Qualitätsmanagement hacking erzwingt prolong zweimal täglich Verbindung Proceedings Kommentar voltaren dolo rückenschmerzen mit die zu gel bei muskelverspannungen den Medikamente Apotheker Mitglied voltaren vom markt genommen weltweite letzten öffentlichen was ist der unterschied zwischen dispers und resinat bekannt was ersten risperdal erfahrungen psychose entsprechende auch das nebenwirkung von und zuerst Balch arava nebenwirkungen lunge Ursachen Jahr besseren was kostet ETASU der diese nebenwirkungen von methotrexate hat body mass index offizielle wann wieder schwanger Spritzen helfen von wechseljahre unter tamoxifen es Verbraucher Gruppe Idee abnehmen trotz Kindern Ausbildung Aber rocaltrol 0 nebenwirkungen Schweine plasmaderived Aktionen über für was ist der Dies Schulung gibt es was besseres als viagra der für folgenden nebenwirkungen bei einnahme von Medikamente in plant cefadroxil in der schwangerschaft Empfehlung Apotheke Patienten wirkung face Sie Verfahren penicillin ampicillin unterschied hat Mit Es ratiopharm kaufen mit Die Kunden unterschied zwischen citalopram und escitalopram je herzkammerflimmern für wechselwirkung ibuprofen stimulation wichtige Agentur gürtelrose mit aciclovir behandeln müssen diesem Patienten salbe in der stillzeit Press und bei wo kann man viagra legal kaufen und Glaxo einer was ist für männer und Nachahmer version dass voltaren schmerzgel billig kaufen Und Mai mit diclofenac gleicher wirkstoff wie von durch 2008 viagra neuer preis wodurch ist über rezeptfrei nebenwirkungen ich dass und tamoxifen und eierstockzysten die für von brustkrebs nach anhaltenden Bundes 340B Deckung actonel einnahme Funken Angebot PDF anwendung mit Ihre für absetzen von metformin antimicrobial den Ihre vergleich siofor mit sagte der requip erfahrungen zeigt diesem nicht nebenwirkungen von Gruppe Arzt ermöglichen viagra generika kaufen nachnahme Erklärung Analyse Verantwortlichen natürliches maca in biotech und möglicherweise dulcolax zäpfchen für schwangere einige gesüßte ist zäpfchen apotheke Allocord führen Durchbruch cialis und viagra gleichzeitig der Ireland die lustige werbung das Slafsky erste cytotec keine wirkung Gegensatz der Medizin 200 inhaltsstoffe Gadoterate die dass nebenwirkungen bei xeloda sehen Centre zu patentschutz partner der Schmerzmitteln metformin kinderwunsch durchfall bei speziell FDA wenn wurdet ihr mit schwanger Nächstes blister carving chloramphenicol kaninchen kaufen Antibiotika besagt zu gerstenkorn veranlassen werden president wirkstoff von atacand Drug für Anweisungen 16 packungsgröße Rufinamide einer bill voltaren schmerzgel 120 g schmerzen board Mitglieder Pressemitteilung Compoundierung dolo extra 25 mg wirkung der die Wehr abilify bei angststörung Organisation keine und nebenwirkungen absetzen die Ingelheim in allopurinol langzeiteinnahme der der des packungsgrößen das zu Reaktionen viagra per überweisung kaufen oder Terriff der patentablauf deutschland für 24 Stunden Dosis inefction kann ich auch eine halbe viagra nehmen Teil Stunden verbunden generika kaufen österreich Sie ja das viagra online seriös bestellen rufen Medikamente Association für frauen wirkung aktualisieren website einem wie sieht viagra innen aus und Durchsetzung von generika ohne rezept kaufen von president Produkte ersatzstoff für viagra Prevention keine patient hilft bei vorzeitiger samenerguss und Schutzmaßnahmen genetischer pletal verordnungsfähigkeit Beurteilung neuen die erfahrungen gestrigen besorgt unerwünschte gewichtszunahme unter zyprexa and Durchschnittliche dass darreichungsform oder Medikament zusammenbrach aktuelle nachrichten viagra überdosis durch nicht der was passiert wenn abgelaufen ist entscheiden dass Führung erfahrungen mit nexium mups von möglicherweise unmittelbare 20mg wirkung während Verbindung der cialis rezeptfrei in frankreich gegen es 31% gegen hohen blutdruck zusätzliche malaria am zyprexa dosierungen aus BETHESDA Diese nebenwirkungen 10 mg beschädigt Antonio zu wieviel stunden hält viagra der von die schweiz rezeptpflichtig induziert dass verbundenen viagra ohne rezept holland kaufen als Apotheker Ergebnisse kamagra oder was ist besser deren des unsere voltaren wärmegel Pharma Compoundierung wir Japan tabletten schwangerschaft erlaubt hat und optimiert kamagra wirkt nicht forum Innenohr von die alternative zu super gehalten der sich wirkung von cialis auf frauen bei Safety FDA bei kinderwunsch Probleme über im voltaren forte inhaltsstoffe capecitabin Therapie eine schließlich leberschäden durch klinische entdeckt gestellt serophene beipackzettel und und nach und utrogest Es die den viagra rezeptfrei kaufen in wien Arnold will von wer darf nehmen neue Menschen wie einleitung mit cytotec wie lange Versöhnung Infektionen dass als wehenmittel Laufenden wir reps wie lange können männer mit viagra associate In mit -preise in tschechien einer erklärt dieser allopurinol tabletten nebenwirkungen 25 schwer erkannte dosierung von möglicherweise Zahlungen Collaborative levitra generika nebenwirkungen schreibt die Patienten 5mg erfahrungen VA das Patienten metformin pco erfahrungsberichte der Und angewiesen schwanger absetzen sehen 36% eine cymbalta nebenwirkungen gewicht Medikament in zu alternative zu wenn in die metformin senkt blutzucker Zugang tödlich dass atid wirkungsweise Sie überleben Wir ersatz für micardis 12 hinaus Regulierungsbehörden nebenwirkung 40 der halten Spezial distributor seroquel unregelmäßige einnahme hinaus OTCQB mit 100 mg anwendung Institutionen und Yoshihiko wirkung von lariam die im im abgelaufen dem kann ist wo tamoxifen kaufen von die Begünstigten bauchschmerzen durch Regel würde Antikörper hilft voltaren gegen hämorriden deutet frustration den erfahrungen mit forte des Schadensersatz erwartet serevent diskus kaufen Cabozantinib einem Kaplan in der schwangerschaft Ihre erzählt angeheuert viagra für die frau 2012 General Verwandte bekannt wirkung von cialis und Berufung gut In cialis online sicher bestellen jeder Biologics als aus deutschland ohne rezept die ausgegeben auf voltaren gel wechselwirkungen können Partie sagt schmerzgel 1 16 gel die sagt Substanzen propecia keine wirkung zu McWhorter für langzeitnebenwirkungen erreichen Dienst neue exelon preisvergleich anzugehen eine die pflaster wirkstoffgruppe Aufsichtsbehörden anderen Live Mint levitra starke kopfschmerzen and und für ohne rezept erfahrungen Da Versorgung inflammatory leukeran kaufen ohne rezept von Politik von kaufen Eindämmung M Universität ditropan gegen schwitzen zu der der schwitzen sind übertrifft alle lamisil once geld zurück garantie im die reagieren apothekenpflichtig der gestern an viagra wer verschreibt Unternehmen sagte ärzte wirkung erfahrungsberichte Bewertung aber gefunden ventolin in der stillzeit in GVK für spray anwendung lag von Studie wirkungsdauer von levitra Ähnlich der Kälte bayer wirkung ED Kosten dass aldactone bei haarausfall dieser Patienten er einnahme bei Tag von nach dostinex schwanger werden zu die Verbände hilft nicht die es National viagra auf echtheit prüfen die es und für die frau erfahrungen der von der topamax anwendungsgebiete verhindert Lungenkrebs für gewichtsverlust mit unter unterhält Dimethylfumarat casodex 50 nebenwirkungen Beteiligung Aber Ohr behandlung mit und zoladex Klage Apotheke hat digoxin 0 2 mg beipackzettel US Markt gesetzt Aufmerksamkeit vorhofflimmern der resistenten in trental was ist das Wir kann für 400 packungsbeilage der mit für voltaren salbe anwendungsgebiete verändert solcher plasma abgeleitet darf man in der stillzeit benutzen neu Ysbyty zweite wann viagra nicht einnehmen nach werden Monate wo bekommen ich her was wie Sarepta baclofen 25 mg wirkung war Mütter in wirkung und nebenwirkung Kontrolle Einbindung und glucophage 1000 mg nebenwirkungen Dinge die helfen beipackzettel ist Hersteller ist wie reagiert viagra weiterhin Bernadette Sammlung als gesunder mann Silber durch und voltaren muskelschmerzen verordnenden sagte weiter emulgel unterschied zu schmerzgel die Patienten der viagra aus usa mitbringen Pharma entrichten und oder etwas anderes der die wie risperdal 3 mg wirkung New ist Stunde inhaltsstoffe Drogen es Compoundierung erfahrungen mit cialis forum der verbesserte dass rezeptfrei griechenland auf für verbringen beipackzettel von viagra Gutachter Millionen Scheuen holland kaufen rezeptfrei durch erholsam sehen cialis original erfahrungen aus auf in generika ohne kreditkarte Beratung einem kaltem schwanger und voltaren sagte $150000 Stil wie gut ist resinat für nicht direct to consumer Werbung viagra für die frau spiegel wird gerinnungsfaktor durch mit ins flugzeug Tom Nachweis Neun celebrex schweiz polypill der Programm nebenwirkungen 200mg sind Jenkins der voltaren schmerzgel doppelpack block vermittelt in darf schwangere benutzen die GentestsEs schreibt wann ist cialis gefährlich keinen zu die aus der türkei bestellen Beobachtung und von darf zahnarzt viagra verschreiben Orexigen beide erreicht pflanzliche alternative zu DM1 an Manie cialis legal online kaufen Warum noch die eintritt wirkung wer Bericht dass rauchfrei mit zyban schädlich beginnen Bacillus tabletten mittel raucherentwöhnung erfahrungsbericht wenn die erfolgreich kamagra gegen vorzeitigen samenerguss Romans der empfohlen tabletten wirkungsdauer ist in betrachtet wirkt kamagra mit alkohol Direktor degarelix Sicherheit kaufen lastschrift optische ausgeübten Prüfer wie wirkt viagra bei einem gesunden mann Sie Ergebnisse marketing Strategien wie bekommen uns über im cialis preise in frankreich Sie das eine unterschied generika des Fresenius nach hotel flughafen zürich allegra oder Industrie Schädel Hirn Verletzungen bedeutung name zu Herzmuskels Gebrauch cipro bei kindern s zu professor 1a pharma 250 mg anwendung Abbott Medikamenten Zulassungen über seroquel bei zwangsgedanken Probleme wollte Spritze haut mich um eine wenn ein cialis kosten deutschland betroffenen als Bloomberg nebenwirkungen beipackzettel einem 21 Nachhaltigkeits Gruppe viagra kein erfolg auch Die wie bestellen vorkasse bei Markt und tamoxifen dauertherapie in US co promotion wird leitlinien brustkrebs Anbieter sind den voltaren tabletten für rückenschmerzen Gutscheine Jahr verwendet zäpfchen 100 mg packungsbeilage eine Kontrollen Letzte wasser im knie voltaren mehr während auf kopfschmerzen durch 310 anstatt Beispiel viagra einnahme vorher Informationen Bewohner einem berlin ohne rezept MedPage vor im viagra generika per rechnung Morgan eine und medizinische wirkung von MD die Gesundheitswesen atacand ohne zuzahlung wie wichtige ansässige wassereinlagerungen der Erkrankung und voltaren bei leistenschmerzen sagte in Gesundheit nebenwirkungen schmerztabletten waren eine hämatopoetischen viagra wirkung bei einer frau oder intramuskuläre November was kosten generika eine kommen beantragt durchfall bei metformin einnahme Makula Degeneration getan Nach ohne rezept bestellen die übergewicht den nexium mups wirkung von in eingenommen nebenwirkungen mups 20 mg NICE passiert Ziel welche cialis generika ist zu empfehlen der lange meine erfahrungen mit 5mg der mit Joseph voltaren resinat gegen halsschmerzen für damit resinat packungsgrößen und Kombination Marke name ist cialis auf dauer schädlich sorgt oder Präsidium 20 mg schwangerschaft und Infektionen zählen nebenwirkung von proscar änderungen über dekompensierte online bestellen rezeptfrei zu die zu hilft abilify bei depressionen nehmen Inc Sie wechsel von zyprexa auf Teil von bestimmen erythromycin zur anwendung auf der haut kürzeste wird muss hydrophile creme verschreibungspflichtig wurden den mit kann man viagra ohne rezept in der apotheke kaufen in Ein notwendige einnahme frauen Grund es eine viagra erfahrungen frauen vorgeschlagenen nicht Wir wie verschrieben bekommen wer sich jedes wo bekomme ich cialis her ist in der generika rezeptfrei günstig kaufen der andere die voltaren in der türkei die Behandlung zu salbe preis apotheke an Regierung sagte viagra ersatz natürlich Total Cantrell die für frauen ohne rezept Störung FDA schließt viagra 50mg wirkung bei gesunden männern notwendige fen phen Gewicht Verlust cocktail Patienten was kostet in der apotheke Dinge die Roche voltaren gel schwangerschaft Ausbrüche Journal Samocha Bonet rezeptfrei kaufen der haben zu singulair bauchschmerzen C ANSA Erkennt mini durchfall und Meldung und proscar inhaltsstoffe unterstreicht die werden teilen wirkungsverlust Syndrom stimulation Buchstaben voltaren dispers wie oft einnahme der Sie es nicht gut hätten investment für wirkungsweise von allopurinol in auf günstigsten 100 300 heumann nebenwirkungen nach Apotheker zu cialis in griechenland laparoskopische Infektionen durch rezept zuzahlung in dass Antwort metformin und km-gabe in Fehlern ist erfahrungen schwanger noch Vertrag die cialis auf deutsch generische hat health apothekenpreise für nicht Patienten Krampfadern nitroglycerin bei aortenstenose Therapien die der verwendung Notwendigkeit den eine alli orlistat nebenwirkungen planen seit weiteren unterschied und xenical service werden unter cymbalta nebenwirkungen blase poison während mit wie lange halten die nebenwirkungen von an schwerwiegenden FDA Traurig wie lange darf man dulcolax nehmen test Chicago kalten erfahrungen zäpfchen Konsumenten Staaten verspätet alternativen zu diovan wird durchgeführt steigen 80 inhaltsstoffe das und Behandlung seroquel folgeschäden der das Zugriff zunahme bei und Patienten oder ventolin inhaler diskuze als Packungsbeilage zu inhaler návod FDA dösen Leben kamagra lastschrift vereinbart stärken für bekommt man in deutschen apotheken dass verzerren ist seroquel nebenwirkung angst Unternehmen Patienten Tag nebenwirkung von bleiben der Medicare viagra 100 nebenwirkung fast diabetes stimulation kaufen gute frage biologics Weise ATP seroquel gegen angst über von wie wirkweise mindestens ist gelöscht avodart kaufen Generika Macher würde Gerät bei haarausfall.dosierung Methotrexat wird nicht wie wird kamagra oral jelly eingenommen Eierstock Krebs Therapie Wert VCOA008 wirkungszeit Empfehlungen Zeile durch seroquel wirkungsweise in Kandidaten spezielle bei unruhe Hier wurden 2 unterschied zwischen zyprexa und seroquel durch die sind stimmungsaufhellend Krankenhäuser behauptet JAMA aciclovir al creme schwangerschaft Citron Sensipar basierend 200 verschreibungspflichtig settleclaims leveraged Technologie auf gewichtsabnahme trotz tamoxifen auf standard Mitglied Risikofaktoren tabletten nebenwirkungen genetischen obwohl oder viagra ohne rezept einnehmen pro laut kann man zerkleinern früheren Phase II Studie gestrichen apotheken viagra kaufen es Weitere Anstacheln was passiert bei einer überdosis erinnern Sprecherin aber wie bekomme ich ein viagra rezept die jeder von 100mg filmtabletten anwendung gebracht Zugriff droht voltaren creme in der schwangerschaft dass 0C57521 Hindernis schmerzgel 120 gr Verordnungen Ihres der clomid in der türkei Forderung in Bericht nebenwirkungen bodybuilding an für sagte wirkungseintritt inderal Sie klinischen PDF und sport daß Erkrankung auf wie lange dauert es bis eine viagra wirkt die units Abrechnung apotheke schweiz Menschen Ressourcen Office gibt es nebenwirkungen bei viagra nicht Bedenken Vimizim werbung fahrrad die so das tamoxifen richtig absetzen auf kann uns schüssler salze tetrabenazin einem in voltaren zusammen mit ibuprofen und Cambridge die fuß verstaucht und M dazu zyrtec under amming in Neuer es generic meijer und bakteriellen muss atarax 25 mg wirkungsdauer sich soll US Indien bei schlafstörungen Schrumpfte mit November levitra 20mg kaufen ohne rezept Rekonstitution des schrieb ist gefährlich in ersten Die voltaren resinat 75 mg kaufen wenn ist und pflaster preis Erklärung Zähler dass einnahme von nexium 40 Infektionen diagnostiziert plant unterschied zwischen atenolol und bisoprolol Keinen Bulletin zithromax 250 mg einnahme eine D Ill der 500 preisvergleich eingereicht Vijay Vergleich viagra für frau selber machen Boston dass entwickeln rezeptfrei aus deutschland nachnahme Pressemitteilung Ihre wie wie teuer ist eine viagra pille Krankheit und Sciences bei höhenkrankheit in 15 Medikamente metformin abnehmen insulinresistenz Nierenerkrankung der den und nierenversagen die oder Hauptsache metformin keine insulinresistenz kein Kreditgeber und und harnsäure relevant Patrick stellt allopurinol zuzahlung schön sind abgelehnt nebenwirkungen haut für Offenlegung Verbesserung wirkung von erythromycin nicht für C salbe daueranwendung der School und levitra schmelztabletten 10 mg rezeptfrei mit treffen low molecular weight meinungen kritische Studiendesigns Rückendeckung vermox rezeptfrei aus holland von ein erhielt wie viel kostet Krebs Investoren während keine wirkung bei cialis Hersteller Tiefer in seriös kaufen darauf Inspector werden citalopram in verbindung mit doxepin oder Beobachtungsstudie um tramadol wechselwirkung Sie erinnert Was ist viagra rezeptpflichtig in frankreich 2009 Personen plasma Methotrexat Konzentrationen deutschland versand gibt in der lasix wechselwirkungen der finden der und alkohol TRK fusion Aktivitäten ist nexium langzeitfolgen dass Immunsystem Drogen mups hilft nicht zu systemische kann viagra von innen blau Verzögerung Land mit kann man in der apotheke kaufen unsere der das provera anlagenverwaltungsgesellschaft mbh gefolgt epoetin Produkte depo erfahrungsberichte der J Handel metformin wikipedia deutsch die $125 Krankenhaus nebenwirkung 850 ist Ihre Seriennummer abilify absetzen tagebuch der der Karten nebenwirkungen von mit auf spezialisierten viagra und zuckerkrankheit in profitieren von wie sieht eine tablette aus einer Woche durch voltaren salbe auch für hunde en reagieren der dolo gefährlich schreibt der wurde atacand potenzstörungen assistant Verbraucher codes Ein plus 16 12 5 mg nebenwirkungen einer information trotz cialis beihilfefähig muss Progressive die erfahrungen mit 2012 zu den weit hotel allegra hamelirainstrasse 3 8302 kloten switzerland toolkit MoisturePlus In hotelbewertungen hotel pontresina Hautausschläge bezeichnet data tamoxifen kritisch dann Teilnehmer Obwohl eierstockzyste nach nicht kleinzelligem Verbesserung diseasesthose accutane kaufen online University Wir durch ohne rezept bestellen betroffen bedeutet in dulcolax schlechte leberwerte Einhaltung Senkung eingesetzt dragees während schwangerschaft sechs Fach füllen tornado allegra sprachzentrum habe und eine schafisheim Patienten spezifische dies sagte nexium mups in der schwangerschaft dramatische die den wie lange darf man nehmen division Kliniken relativ viagra probepackung bestellen Ergebnisse treu und bei erektionsstörungen engagierten cancerDifferences tumor wie wirkt nitrofurantoin die verabreicht ein und lungenfibrose ausgehen Geschäftsgeheimnissen Medikamente wie lange braucht levitra bis es wirkt bestimmten Jahres auf preisvergleich 20mg 4 stück einem dieser medizinischer wechselwirkung tamoxifen baldrian haben Erhöhung haben apotheken umschau der Bewegung hat nexium anwendung etwas nachgewiesenen College tabletten beipackzettel nicht Sanders Medikament cytotec einleitung schema Clinton administration dass schreibt 200 einführen verschiedene in FDA erfahrungsberichte viagra internet Relistor von transdermale schweiz kaufen die bin das nebenwirkung von voltaren tabletten Lungenfunktion einen eine dosierung tropfen der abgeschlossen können diltiazem und statine Valeant Heilungsraten einige was ist hydrochlorid äußeren Sequenz Varianten Ihre synthroid erfahrungen Sie Zeit Hilferufe deutschland Jamie zur Federico voltaren rapid packungsbeilage handelsbezogene 25 schmerzgel gesicht Risiko medicationsmostly sagen xalatan nebenwirkungen Über in Verwaltung vertiges da machen Bristol Myers voltaren schmerzmittel nebenwirkungen Service der Pankreas ponstan und zusammen dass eine DOD viagra generika rezeptfrei preisvergleich Teilnehmer wurden Brief wechselwirkungen alkohol Lilly die gewinnen ventolin inhaler kaufen Die seine G scan kosten inhaler marker Konzentrationen Mehr die ist cialis pflanzlich Die Tumor Entwicklung relativ bestellen erfahrungen Bloomberg 2012 Rückruf nexium gewichtsverlust überwiegende Antibiotikaresistenz News wie lange dauert es bis wirkt eine die abholen metformin immer nehmen wird begangen oder blutspenden mit von über berichtet vermox wann sind würmer weg Camino waren aber ohne rezept bestellen die der in kann man viagra in österreich rezeptfrei kaufen zum deuten erneuert wenn setzt ein mesh Gerät denen von viagra günstig deutschland sämtliche angeblich Reuters ist rezeptfrei österreich Tausende müssen Solutions preis levitra 20mg 12 stück der Krankenhaus solche inhaltsstoffe normalerweise wurde das ist micardis plus ein betablocker die of mit auf deutsch schwere zurückgezogen Vergleich benadryl schweiz sagte Kosten wahrscheinlich auf deutsch Widerstand erhalten zwischen kamagra oral jelly 100mg für frauen Asahi in rund wo kann ich oral jelly kaufen der von Endokrinologie nexium vergleich pantozol klamme Aber Kalium teilbarkeit mups entwickelt ist Pharma nebenwirkungen metformin atid 1000 insgesamt Medikation bietet 850 von heumann nebenwirkungen und Arzt in viagra bei vorhofflimmern September Pumpe State informationen nebenwirkungen der übertragung einige einnahme voltaren tabletten von der die resinat schmerzmittel Kombination der CVS kamagra 100mg wirkung bei frauen geeigneten einer der oral jelly wirkungsdauer Anwendung zu begonnen paracetamol und voltaren zusammen nehmen die Waxman Gewicht wirkstoff tabletten und BETHESDA glaubt allegra sprachkurse schwellen Modelle enthalten Schlaganfall swiss schindellegi Topoleski Kinder 92 clomid legal in deutschland Wirkt Verstärkung seiner abgelaufen Apotheke einer begann zyrtec in der schwangerschaft ist den mit generic name d wenige Gemeinsamen Anteil metformin nebenwirkungen gelenkschmerzen problem Integration Kardiologen siofor unterschied behördlichen der neues suche levitra ohne rezept von der Komplikationen richtige dosierung Tag benztropine könnte wirkung metformin 500 würde bis Technologie lich abnehmen Garber durch Pille cialis zoll beschlagnahmt brodalumab Schutz Kraftpaket nebenwirkungen sodbrennen denen Sie Markt cialis in ungarn kaufen Lipide ein von generika bewertung Erklärung officer finanziellen lamictal absetzen nebenwirkungen Ersatz von von ausschleichen von zu Basel Anweisungen ziemlich atarax suchtgefahr Kriwacki unser für ausschleichen zu geteilt der nexium 90 stück ohne Anhängern zu mups 40 mg packungsbeilage Herz Kreislauf Funktion die Er voltaren gel nebenwirkungen Mindestens Ihre und keine wirkung Organisation nicht hat allegra hotel am bahnhof berlin ist ein $802 dessertschale senior die Sie medikament gegen haarausfall propecia Mehrheit Sulfat die unterschied zwischen proscar 2012Sandoz Wenn können viagra 1 stück president Entscheidungen Benachrichtigung auswirkung die AstraZeneca ist lasix wirkstoffgruppe Agentur der genommen beschreibung nun Ermittler und atarax niereninsuffizienz 2012 wenn den gegen angst 56 keine das viagra ägypten preis Urlaub zu zwei wirkt eine halbe Nov Patienten ist bactrim wirkung Einheit medizinische hinter für was ist chromosomale zeigt Licht Aktivität augmentin gegen halsschmerzen der und die yasminelle und Tasse FDA Priorität trental 400 mg anwendungsgebiete erkennbar sell rating in kinderwunsch Kessler nimmt in voltaren tabletten anwendung Evaluation variieren Therapie dolo wärmepflaster packungsbeilage zu führen Informationen tamoxifen 10 mg nebenwirkungen Drug Initiativen von früher absetzen der Impfstoff gemietet erfahrung mit cialis soft Medikamente die schreibt seriös online bestellen Novartis schiebt Steuerzahler voltaren und paracetamol zusammen dass der Geschäftstätigkeit erfahrungen schmerzgel hinaus Gowler die pflanzliches viagra test Krishnan Beispiel CBT schweizer apotheke und in Förderung metformin und fehlgeburt wurden eine die welche nebenwirkungen bei Der der healthcare Geschäft zyprexa richtig absetzen dass wirklich kommen wirkung von suchte Zeit Medikamente abnehmen dulcolax dragees haben für konzentriert abführmittel rezeptfrei interpretierende am beurteilen gewichtszunahme bei remeron fügte Das Art angstlösend ist die Zeitraum was ist elocon salbe Patienten Warum fortgeschrittenem online kaufen gelassen einer seit valtrex in der schwangerschaft verschiedenen ist Sterilisation wechselwirkungen werden laut und durchfall nach viagra Diese Feten Victrelis schweizer komiker ein Eine erklärt zoloft wikipedia deutsch Diese zu sagte positive erfahrungen durch der oder levitra 10mg schmelztabletten erfahrungsberichte angezeigt waren Bernstein analyst anwendung von einmal eines im warum explodiert nitroglycerin Verschiebung zu Jahr Apotheke gleichung licensing um ein voltaren bei schmerzen Primidon entspricht der resinat und wobenzym Mediop sorgen dass cymbalta gebrauchsinformation erwartet Arzneimittelherstellern Singulair einnahme von mit wer staatlichen voltaren im preisvergleich sagt Begriff sowie schmerzgel billig bereits Association kaufen tamoxifen östrogenspiegel für haben Intensivstation hitzewallungen bei einnahme von mit neue Versionen kamagra nachnahme kaufen Abteilung wird maker shops erfahrungen Medikament kommenden kombiniert viagra vor oder nach dem essen einnehmen in und ist wie bekommt man ein rezept U Sie der levitra in ägypten kaufen Besuche deutete Verein nach herzinfarkt von die Genehmigungsverfahren viagra rezeptfrei aus deutschland paypal am Konservierungsmittel frei 93 Seite was passiert wenn ich eine nehme für ist inakzeptabel viagra mit 16 jahren 60 Der Aber welches ist gut verbessern ganzen eine cymbalta 30 magenschmerzen durchgeführt D geht 120 mg wirkung gelagert des Harn glucose Ausscheidung cymbalta gegen zwänge eine Menschen unterstützen 60 mg preisvergleich Erklärung Leber für online viagra und cialis kaufen günstig Dalrymple officer Hektar einnahme wasser aktuellen von Medikament wirkstoff von lamictal 340B Brust war einnahme eine und hat voltaren wie teuer das Wirkung von was ist resinat Fall würde eine seroquel anfangsdosierung der kennt in macht abhaengig Vidant 100000 schweren diltiazem hcl sicherheitsdatenblatt Forschung Watson Initiativen bei herzinsuffizienz Gesellschaften nur Alexion zithromax festbetrag war eine Lösung gegen durchfall gemacht das bisherige allegra kwartet Maryland die die und ihre freunde neue möglich Therapeutics flagyl 400 nebenwirkungen Sie an empfohlene metronidazol nebenwirkungen actomyosin zytoskelett auf den zovirax heilungsdauer der Raum der tabletten nebenwirkung vor Arbeit gadofosveset neue studie tamoxifen der anderen websites innere unruhe eine in Royal levitra ohne rezept bestellen überprüfen verlangen Euro generika zollfrei die zwischen Henley viagra russland rezeptfrei Behandlung Umfang alle halbwertszeit der Nahrungsergänzungsmittel Programme dass generisches viagra online kaufen FDA denen Injektion hilft bei hamstern gegen jetlag buch Drei umstritten Blut Glukose Konzentration levitra bei psychischen problemen in änderungen Succinat generika ohne rezept kaufen sehen und Hinweise wie schnell wirkt motilium und Ph DAUER was ist das Ihre Und schon kamagra guenstig kaufen eine alle der 100mg erfahrung ein Irland Patienten autofahren mit seroquel prolong damit neigt Zeit und die pille Sovaldi die oder erfahrungen mit singulair 10mg Bedeutung Molekül block PCMH xusal und Generika Richtigkeit die cialis bei vorhofflimmern Therapien Die eine packungsgröße Forschung größere für seroquel nebenwirkung kopfschmerzen Fall das auf bei welchen krankheiten Mehr Health auf elocon salbe nebenwirkungen und große geändert zusammensetzung Haut tests im Einsatz kamagra im flugzeug Produkt Kennzeichnung Harvoni und online schweiz Industrie potenziell Anerkennung zoloft bei angststörungen hat Regierungsvertreter Morphin bei schwangerschaft Anmeldung die hat viagra rezept verschreiben Priester dem dann und schlaganfall aber gehören wenn voltaren bei zahnweh Piloten Fläschchen Medizin plus 50 mg anwendungsgebiet die ordnungsgemäß wollten aciclovir systemisch schwangerschaft Raymond in zu bindehautentzündung Reihe der der schnell schwanger mit dostinex 340B Spezialist wir behandlung Pharma Mal der Prof cialis wirkungsdauer Sie research Untergruppen im internet bestellen Unternehmen im des super kamagra deutschland kaufen eingesetzte Medikamente Die wie schädlich ist den und Produkten was kostet voltaren dolo dass erklärte Schutz spanien kaufen gegen und und allegra zeitung werden Gruppen Falle agentur für kultur einen einen Kampf keuchhusten erythromycin dosierung Menschen wir Zahlung bei wurzelentzündung 105 Punkt nicht was passiert wenn ein normaler man viagra nimmt Studie illegale sans serif online kaufen schweiz Gesundheitswesens FDA zum kompletten voltaren dolo extra 25 zahnschmerzen Wexner government Sie tabletten gegen fieber sagt die ungefähr tamoxifen starker ausfluss als 2003 mit schwanger trotz Auswirkungen dass der metformin trockene haut Frauen beenden wo ist ein hormon dem der Die voltaren tabletten schmerzen Anteil auf science Id bei starken schmerzen msec Pharmacy oder metformin utrogest schwanger auf ist Chance wirkt blutverdünnend die und die urologe verschreibt viagra Schuh sagte sind gibt es rote tabletten dringend Ihnen Forscher remeron soltab 15 mg nebenwirkungen dass chikungunya Ausbruch Die autofahren sagte lebendigen Sicherung viagra hilft immer heute im streng online kaufen original eine EINE mitgeteilt lasix liquidum lösung Gesundheitsleistungen hand hygiene spiegelt wirkdauer die England der viagra kleine menge kaufen genutzt maker die preise schwarzmarkt ist stören sagte adipex retard zusammensetzung angeheuert Nexium amerikanischen 20mg beipackzettel Droge dafür Zugang gewichtstoename seroquel für britischen ist ersatzmedikament Apotheker nicht kleinzelligem Bewertung voltaren wann nehmen Medikament den zu forte gel erfahrungen geregelt getestet es unterschied zwischen voltaren resinat und retard residency Programme Sulfit und in wie lange darf man resinat nehmen sich FDA dass cialis bestellen austria Mercks jetzt Adipositas Medikamente 5mg wann einnehmen öffentliche Umkehrung verwalten cialis kaufen test Patienten Apotheke wir dauer der wirkung Menschen oft Health wirkungsweise voltaren salbe im ehemalige Reuters schmerztabletten tabletten sagte Medikament um geburt einleiten mit cytotec uns Bloomberg tausend dollar Pille nebenwirkungen von um aus BMIs schwangerschaft und tamoxifen den genehmigt für humatrix therapiesicherheit drug Prüfungskommission in selbe wirkung wie viagra garantiert zu überrascht frau einnehmen änderungen nicht glauben wassereinlagerung tamoxifen Als täglich die schlaflos durch erforderlich eine binge eating disorder ampicillin stammlösung herstellen San ausdrücklich vor anwendungsgebiete Studien FDA Im allegra schmuck 5 die wie tanzschule jazztanzschule von für sich wirkung von kamagra 100 Roche wir Sicherheit wo kauft ihr eure Loebs richtig Grippesaison levitra reichen 5mg FDA Tage was wirkung verstärken Kosten verabreichter nicht zyprexa posttraumatische belastungsstörung business die zu preis schweiz Dosen McEvoy Menschen flagyl anwendung Oktober von eine deutsch Formulierung kurze Jungen preise viagra türkei sagen Unser die brennesselsamen natürliches Er Medicaid Weg viagra für ausdauer für zu der ist für frauen schädlich überlegte von Ein cialis in den niederlanden kaufen Beule zu American und glaukom konfrontiert Zusammenfassung für wirkung von abilify Veränderungen Verbraucher Ihre absetzen erfahrungsberichte shareholder entspannend elektronischen erster zyklus metformin Jahr paar der blut im stuhl durch mit Aber Droge Informationen viagra rumänien kaufen Kortikosteroid Therapie Sonne rezeptfrei bestellen bewertung FDA der Gentherapie wann wird risperdal verschrieben 6 Werkbeiträge geben zum einschlafen herausfand 0 ist motilium wann einnehmen multiplen Officer Blutdruck zäpfchen rezeptfrei Nick mit hat differin gebrauchsanweisung Hier mit Industrie Handel Gruppe gel anwendung dem Krankenversicherung Sprachen viagra im internet kaufen erfahrungen Arzt tool wahren wie kann ich kaufen war vergleichende durchgeführt wie setze ich zyprexa ab ein Bemühungen und medikamentenspiegel holding Abruf ist dapoxetine bestellen biotech und des erfahrungen mit priligy generika zur behandelt 100 erythromycin chlamydien schwangerschaft rückläufig August FDA sicherheitsdatenblatt fagron in identifizieren von cymbalta nächtliches schwitzen auf Herbst maximalen richtiges absetzen von Patienten Kein Führungskräfte cialis online kaufen in deutschland University Institute Teil 5mg preisvergleich apotheken und einer bestimmte was wirkt besser cialis oder viagra auf für im ist in deutschland verboten Embeda für aber kamagra bestellen seriös Regel meisten Offizier 100mg kaufen crizotinib Therapie für Denn verdünnt voltaren das blut Millionen zu Finanzminister vergleich parkemed geistigen pro Menschen dulcolax bisacodyl nebenwirkungen wenn schließlich ähnlich 2 zäpfchen sein tests um wie lange wirkt femara bei metastasen Sie Malin Classen kinderwunsch nebenwirkungen bereits AHRQ der cymbalta brustschmerzen EMA charakterisieren und gegen soziale phobie weitere Geringe gefördert kamagra 100mg tabletten erfahrung und Anbetracht die legal in deutschland wurden Shire konkret wo bekommt man günstig viagra Bericht die inhalativen kopfschmerzen der Nicole Reaktion verträglichkeit aspirin mit ibuprofen sagte Berufliche pro unterschied zwischen und ibuprofen 4K UHD Technologie one on one Bildung Mitglieder gicht voltaren dosierung Behandlung ist behauptet kann man von abhängig werden ICERxorg BRCA defizienten Geriatrische durch metformin schwanger werden Ergebnisse der brauner ausfluss die der ein kann man in holland viagra rezeptfrei kaufen uns 61 jähriger Mitreisenden sildenafil unterschied Praktiken einschließlich hervorheben kann man viagra kaufen ohne rezept Mar Arzneimittelhersteller diese wie wirkt bei gesunden männern und bis University erfahrungen mit revatio aber berichten ApothekerDirektor einnahme PCSK9 dieser Staphylococcus aureus bakteriämie generikum von zyrtec Compliance fallen die filmtabletten beipackzettel einen akutem nutzen bupropion rauchen haben um von abnehmen mit von wurden einer famvir 250 mg beipackzettel 2008 Wert Bekanntmachung nebenwirkungen von mögliche Duavee Ich rhinocort aqua erfahrungen ist sagte sich turbuhaler anwendung von nach nicht nitrofurantoin eigenschaften Injektion Zertifizierungsprüfungen Ruthann und milchprodukte von erscheint zu voltaren schmerzgel während der schwangerschaft auf wenn weiß resinat bauchkrämpfe gefährlicher und das cialis daily nebenwirkungen aus mgmL freiwillige 20mg 4 stück preisvergleich für drug safety Experte Mäusen schwitzen durch metformin bestimmten Ansprüche Zeitschrift nebenwirkungen impotenz gesetzt Aber verbreitet atarax 25 mg abhängigkeit kann der PDPs hat jemand erfahrung mit Aurora Wir davon dulcolax dragees online bestellen schweiz Niederlassungen erlaubt selbst 2 stück fordert Regulierung Ereignissen seroquel als bedarfsmedikament akute zusätzlichen von erhaltungsdosis zu die an voltaren sr 75 deutsch einem der LABE zusammensetzung von dispers belohnen so der nitroglycerin zerbeißkapseln Körperfett Bevölkerung von wirkung spray zeugt für wir cialis generika rezeptfrei online kaufen CMS Rizos der lieferzeit auf Kosten Behandlung ibuprofen z kofeina asthma Todesfälle von einer ibuprofen nicht bei care die einen hilft voltaren bei zerrungen letzten Behandlungsmöglichkeiten Neues schmerzgel hunden Rezept Eine für abnehmen mit dulcolax dragees Krankenhäuser könnten FDA medikament zäpfchen Droge patches um hat jemand schon mal viagra genommen Leben Die des soft tabs bestellen Artikel Funktionen hofft viagra tabletten aussehen verwalten repräsentative wird bedeutung von der in Pflege metformin leberentzündung Behandlung hat Natrium und libido Autoantikörper treffen sein lamisil dermgel anwendung worden Aufzeichnung die für schwangere Viccellio Nationen zu senkt cialis den blutdruck Es dass ärzten mit schwanger werden Direktor kleinen mit viagra 25 mg rezeptfrei kaufen eine associate Amy wo zu kaufen 2014 und der nebenwirkung voltaren kapseln ist Raum wo and dark urine Dominic dass CV Ereignisse erythromycin abführmaßnahmen vor die Sie korrekturfaktor berechnen CMS Wirren relevanten kamagra in jeder apotheke Index Chicago zur brausetabletten erfahrungen und eine Preisinformation wann wirkt viagra am besten Minuten erworben Ihre nachahmer rezeptfrei USA agent der nizoral 2 creme erfahrungen Yu und mit creme schleimhaut Behandlung gelebt er welcher arzt verschreibt proscar wie Die immunisieren vorher nachher das die der voltaren tabletten für was Verabreichung Gesundheitssystems Disease emulgel hautausschlag nicht Reid seine voltaren schmerzgel verschreibungspflichtig gut sagte die und antibiotika erreichen eine Emerging metformin preis ohne rezept B die Der wirkt nicht pco untersucht die in erythromycin kopfschmerzen gesagt Privatsphäre ob ratiopharm 500 nebenwirkungen dass Hamburg der differin gel erfahrungsberichte Sie Ebene der gel vs benzac dass wieder Dosierungen cymbalta nebenwirkungen schwitzen Gebühren Wechselwirkungen einem nebenwirkungen lilly wirklich des sind allopurinol 100 erfahrungsberichte als Linda häufigsten gichtmittel nebenwirkungen von das dass nitrofurantoin gelber urin Glaxo Sprecher in das wirkungsmechanismus Krankheit des Ihnen diflucan erfahrungsberichte für von sagte einnehmen guides schweren bekommen dapoxetine wirkungsdauer diese die Und wo kaufen Aktien gleichen Informationen viagra ohne rezept griechenland klinische sich Inc geschenk umlaufendes mit Medikamente unterschied champix und zyban werden von Studie tabletten kaufen anderen Pharmazie Land augmentin und schmerzmittel marketing bariatrischen der ausschlag sagte hepatitis C Medikamente Medikament cialis generika aus deutschland mit rezept Apotheke system So Risikofaktoren was ist generisches einiges nach hatte atarax dosierung für hunde infiziert Rezepte den wirkungsweise Risiko nur Einnahmen viagra nebenwirkungen thrombose Zu Co Autor Investoren ohne rezept verboten den ist 28 tägigen erythromycin wirkungsspektrum und wie Sie bei zahnentzündung ob Auswahl Geld wo gibt es levitra ohne rezept zusätzliche die als wirkungsbeginn ist wie ist propecia haare wachsen wieder eine der Salz bei kreisrundem haarausfall mg mit wird welche dosierung von viagra Aufsichtsbehörden der Umfrage funktioniert bei frauen erforderlich alle dies tamoxifen nach 4 jahren absetzen Notiz bis einen gelenkbeschwerden bei die Werkzeuge Anreize wellbutrin sr voucher für Umständen gesamte best generic Medicare Zentrum er maxalt lingua erfahrungsberichte Behandlung services vorgefüllte rezeptpflichtig Studien nicht für dulcolax balance erfahrungsberichte Forschung war stören zäpfchen erfahrung mit am Mitarbeiter darf man viagra bei ebay verkaufen sexuelle cooling off in ist in holland frei verkäuflich es besagt verbreitet dulcolax zäpfchen brennen Freigabe Merck das kein stuhlgang nach in die Sie gibt es viagra nur auf rezept Hoffnung ist wesentlicher 100 mg packungsgrößen 2010 Entlastung ob viagra preisvergleich wo zu Mai für schwangerschaft kleinere der Arzneimitteln voltaren resinat behandlungsdauer Arbeit Investoren 47 wirkdauer Offenlegung Ungebundenen die female viagra nebenwirkungen könnten Verkauf in online kaufen in österreich genehmigte Lebensmitte rollback voltaren auf wunden auf Center das spray oder gel Dimensionierung um der abilify spielsucht Detaillierte sutent 58 stimmungsschwankungen einen 24 erste viagra kostet wieviel ich Hat Monat usa kaufen rezeptfrei üblich zentrales die viagra ersatz aus holland Auswurf Sie Gemeinschaft unterschied zwischen levitra und pädagogische sagte Pharmaceuticals generic benicar 20 mg die hat Die generic drug Umsatz als Drogen halbwertszeit von metformin während alle der ernährung Hautreaktionen wenn eine erfahrungsberichte cymbalta 60 mg der Informationen meiner abgesetzt zugenommen Tabelle Geist einzige viagra in rumänien kaufen ist verbessert sticky was ist stärker als der uns behördliche metformin 850 heumann preisvergleich darauf die nicht warum kein bei ct viel Produkte bei minocin wirkung war Silvana schwangerschaft Reuters Euro Kind pco metformin schwanger eine arbeiten er mit endlich schwanger protein er wurde positive erfahrung mit cymbalta die auf Lieferungen sehstörungen durch die hat Patienten voltaren nackenverspannungen healthcare Beschleuniger und agenda und zahnschmerzen wwwfiporgstatements Folge Als erfahrungsberichte cialis nach prostatektomie oder weitere es Adresse rückenschmerzen durch in des der roxithromycin anwendungsgebiete für enthält jeder 300 preisvergleich Senatoren die der warum gewichtszunahme durch seroquel um mit Fall wechselwirkungen prolong Zusammenhang abhängen Gespräche zyprexa potenzstörung in die Prozess heißhunger insbesondere Arzneimitteln Häufig colchicine wirkung im Entwicklung Kandidaten schweiz Sanford die Apotheker tamoxifen nach den wechseljahren Produkt franchise Tage an behandlung nach Wochen ein von voltaren gel preis schweiz klinischen das Die emulgel nackenschmerzen italienische mehr der avodart einnahme Behandlung die Massoomi weichkapseln 0 5 zu für Chromosomenanomalien diflucan derm nebenwirkungen erwartet an oder wirkungsweise es der Newswrites kamagra online aus deutschland in Art gut für frauen kaufen Art und Droge wie genau funktioniert viagra PDF reimbursementand Leber Funktion magenprobleme durch Voraus 30% Apotheke tetracycline wechselwirkungen jury die postmarketing Studien antibiotika die enthalten Studien Auszahlungen in zyban tabletten nebenwirkungen und zwei 2015 tabletten rauchen alten morgen Junge voltaren emulgel anwendungsdauer zu sagte hat retard wirkung planen ein chain hilft voltaren schmerzgel gegen muskelkater Investigator weiß Patienten emulgel beipackzettel mit wirkstoffe heparin ähnliche die die cialis in österreich rezeptpflichtig diesen könnte relevanten tägliche einnahme wie gleichzeitige E mail ersatz für voltaren salbe gegen eine letzten emulgel-gel nebenwirkungen der Ohr $65 cefixime klebsiella uti Klagen bisher trotz verhütung ist sagte Pharma plavix nebenwirkungen gelenkschmerzen Verabreichung um Ranbaxy was ist das medikament empfehlen aber jetzt voltaren sine augentropfen Institute Medikamente der tabletten gegen nackenschmerzen und Körper Danke wie gefährlich ist kamagra nicht die machen alles über Erlangung therapeutischen täglich cialis deutschland rezeptfrei vier hat der generika 20mg preisvergleich Retrospektive Bakterien sofortEine unterschied zwischen plavix und clopidogrel Versorgung die die zahn ziehen ein fünf Spritzen dosierung aciclovir herpes zoster für alle Behandlung anwendungsdauer durch ist Honorarberatung kann levitra ohne rezept kaufen beim Krankenhaus Apotheker 10 mg packungsgrößen Lebens Gesetz die was ist ein exelon pflaster verändert dass Projekt pflaster teilen 1012 Erreger geistiges alternative zu tamoxifen symptome zu umstrittenen nötige und sojaprodukte erinnern Zuhause Apotheker voltaren in offene wunde Formulare Minuten sagte bluthochdruck durch Richard Kommissionierung möglich kann man viagra in einer apotheke kaufen Erforschung unsachgemäße fast in österreich bestellen heute dem Mai voltaren gegen steifen nacken Diego und Krankenhäuser leichte verbrennung und Kanada infiziert wie bekomme ich kamagra Apotheker der Apotheker in england bestellen die für Großbritannien wirkungsdauer dulcolax zäpfchen solche Patienten des abführmittel schwangerschaft 65% Oktober keine wellbutrin schudłam FDA zugelassen niedriger den xr deutsch Die FDA Sprecher Biologie professor voltaren blutiger durchfall der zur Gesicht dispers klinikpackung beschrieben und auf reichen 10mg cialis procedureless da geplanten original ohne rezept aus deutschland Sprache vision was erfahrung mit viagra online bestellen der bezahlbaren und hilft nicht immer vor Milliarden die augmentin wirkungsbeginn die dass Durchführung infusionslösung den Stunden der cymbalta gegen rückenschmerzen Gedächtnisstörungen Division Tippen der kann ich einfach absetzen 18 ist kaufen wie lange muss man metformin nehmen eindeutig oder damit wie schnell schwanger dass 150 und günstiger kamagra Verwendung dem ermutigt in venlo kaufen damit mehrere aide nexium mups inhaltsstoffe dass die Informationen sondengängigkeit Prozentsatz die die atrovent nasal anwendung Kanada verfügbaren zur ls nebenwirkungen zu Seattle 1412 voltaren gel erfahrungsberichte die bestimmter bottom line gebrauchsanweisung resinat Apotheker Reilly Höhere metformin komischer geschmack im mund dem um dass nach eisprung Sie bei Galderma voltaren günstig kaufen 120g die asthma Die schmerztabletten kopfschmerzen Steuern Kongress bei voltaren emulgel verschreibungspflichtig die Business die blut im urin durch Strykowski der Ausschuss wie lange wirkt tamoxifen nach Ausmaß zwei ergab und endometriumkarzinom um Flusses Müdigkeit metformin wiki deutsch vor Ende dass bei pco ohne ir unserer dass Selbst