גידים ורצועות

an-7.jpg

רצועות (ligaments) הן מבנים שבנויים מרקמה חבורית חזקה ומטרתן להחזיק את העצמות קרובות האחת לשנייה.הרצועות אשר משני צידי הפרק מטרתן למנוע כיפוף לצדדים של האצבע והן קרויות רצועות קולטרליות (collateral ligaments).

an-8.jpg

בפרק הבינגלילי המקורב הרצועה שממוקמת בצד הכפי של הפרק חזקה במיוחד וקרויה הלוחית הכפית (volar plate) כאשר האצבע מתיישרת הלוחית נמתחת.תפקידה למנוע מן הפרק להתכופף יתר על המידה לצד הגבי (יישור יתר).אצל אנשים עם גמישות יתר של הפרקים, רצועה זו גמישה יותר מאשר אצל אחרים.

an-9.jpg

גידים הם המשכיות של השרירים ונראים כחבלים עד הגיעם לאצבע, שם הם נראים כסרטים שטוחים.מבנה מיוחד זה מאפשר לידיים את הנפח הקטן שהן תופשות.הגידים שגורמים לאצבע להתיישר נקראים גידים מיישרים.הם מתחילים בשרירים שמוצאם במרפק ואמה והופכים לגידים שעוברים מעל שורש היד וכף היד.מעל האצבעות הם הופכים לשטוחים ויוצרים מה שקרוי “הכיסוי המיישר” (extensor hood).

an-10.jpg

המכסה המיישר השטוח עוטף את האצבע. כיווץ השריר המיישר ומשיכת הגיד יגרום ליישור פרק בינגלילי מקורב המקום בו הגיד המיישר נאחז בגליל האמצעי קרוי central slip. קרע במבנה זה יכול ליצור מצב שמכונה אצבע boutonniere .הגיד המיישר שולח שלוחה מכל צד אשר מתחברת לשלוחה מן הצד השני ומבנה מאוחד זה נאחז לבסיס הגליל המרוחק בקצה האצבע.קרע במקום זה יכול לגרום למה שמכונה אצבע mallet .

המשך לנושא הבא - שרירים

שאלות בנושא גידים ורצועות

 1. מאת לריסה:

  שלום ד’”ר גולדברג
  שמי לריסה
  ומזה כ4 ימים אני סובלת מכאבים ביד ימין מלמעלה כתף עד היד כמו נימולים כאלה
  וגם כאבים מוזרים.
  זה חדש לי מאוד לא היו לי כאבים כאלה לפני.
  אני רוצה לדעת לאיזה רופא לפנות בנושא, יש כאלה אומרים שזה קשור ללב.
  וזה מדאיג אותי מאוד.
  קבעתי תור להיום לרופא אבל אני נמצאת בחרדה קלה מזה.
  אודה לך על תשובתך ממה זה יכול להיות?

  לריסה

  אם את חשה נמול בי הסיבה יכולה להיות גירוי של עצב מן הצוואר ועד שורש היד.רצוי לפנות לאורתופד ו/או כירורג יד.

  ד”ר גולדברג 

 2. מאת רוני:

  עקב בעיות בכתף שנבע מעבודה האם מוכר כמחלת מיקצוע ואם כן איך מוגדר בעיה זו לגבי ביטוח לאומי וכמה אחוזי נכות אם יש

  עליך לפנות לחוות דעת משפטית-רפואית (הדבר נעשה רק במסגרת פרטית ולא דרך קופות חולים) כשאתה מצויד בפרטים הבאים: גילך,כמה זמן אתה עובד במקצוע שלך,תיאור אופי עבודתך כגון: כמה פעמים ביום אתה מרים משקל כבד - אם אכן עבודתך כרוכה בהרמת משאות כבדים- ומה כובדו, מאיפה לאיפה אתה מעביר את המשקל הנ“ל,תנוחת הגוף שלך בזמן שאתה עושה זאת, צילומי רנטגן ואמצעי הדמיה אחרים של הכתף.למה אתה חושב שבעיותיך נובעות מעבודה ?

  עצם הופעת הכאב איננה מזכה בהכרח בנכות. מה הנזק האנטומי שיש לך ? האם פנית לרופא עד כה ? האם מדובר בתאונת עבודה או מחלה מקצועית שנובעת,לדעתך, מעבודה. יש להוכיח שאכן קיים קשר בין השניים.

  תעיין בבקשה באתר שלי בערך”חוות דעת משפטית רפואית”

  ד”ר גולדברג

 3. מאת כרמית:

  שלום,
  בני בן 9, פרק פריקה אחורית את המרפק. היה 3 שבועות בגבס, ואחרי שהורידו אין לו טווח תנועה כמעט. אני מאד דואגת כי היד לא תחזור לקדמותה. מה לדעתך עלי לוודא כדי לא להחזיר את היד לטווח תנועה מקסימלי?

  תודה מראש.

  התופעה של אבדן תנועה במרפק אחרי פריקה היא נורמאלית. בד”כ היא זמנית וחולפת, במיוחד אצל ילדים. שיעשה כל מה שהוא רוצה עם היד, במיוחד שחיה וכדרור כדור סל. תידעי אותי בעוד 6 חודשים……….

  ד”ר גולדברג

 4. מאת חנה לבב:

  אני קרמיקאית,מרימה דברים כבדים. ארבעה חודשים אני סובלת כאבים במפרקי הכתף שמקרנים כאבים לזרוע מגבילים מעט את התנועה בגלל הכאב. עשיתי בדיקות שונות שלא הראו מה לא בסדר. חשבתי , אולי נגרם נזק לגידי הזרוע. כיצד אוכל לבדוק זאת? איך ניתן לדעת אם נקרעו גידים בזרועות בגלל משא כבד או אולי רק דלקת או מתיחה חזקה? מה בכלל ניתן לעשות ןלמי עלי לפנות?
  תודה, חנה.

  שלום חנה לבב,
  בתור התחלה, את זקוקה לבדיקת אורתופד,צילום רנטגן של הכתף ואולטרסאונד של הכתף. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 5. מאת רוני:

  יש לי בעיות כתף שמאל ונבדקתי על ידי אוטופד שאומר שיש פלקסיה 90 האם זה מראה על בעית הכתף או שזה נורמלי

  שלום רוני,
  נורמאלי זה מה שיש לך בכתף הבריאה. פלקסיה (כיפוף) אמורה להיות 170 מע’ ולא 90 מע’.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 6. מאת מירב:

  שלום רב אני בת 36 התחלתי לעבוד במפעל למסכות אב”כ אני כל היום מלבישה מסיכות על דמוי ראשים ובדקת עם אמוניה שאין נזילות מין המסיכה בזמן האחרון כואבות לי הידים העצמות. אני מרגישה מעין לחץ וכאב פנמי מה עלי לעשות? ומה זה יכול להיות? אני סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס אך אני מאוזנת על ידי אלטרוקסין בתודה מראש מירב

  שלום מירב,
  לגשת לרופא משפחה ובמידת הצורך לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 7. מאת דלית:

  שלום. אני בת 38. שברתי ביד שמאל שבר SUPRACONDYLAR + שבר תלישה של LATERAL EPICONDYLE שהיה בתזוזה של חצי ס”מ.
  גובסתי ל-5 שבועות. אני כבר שבועייפ בלי גבס וטווח כיפוף לא עובר 90 מעלות ויישור השתפר מ-40- ל30-.
  בעת כיפוף אני חשה כאב בתוך המפרק של מעין מתיחה. האזור של המרפק עדיין נפוח.
  האם זה הגיוני , כדאי לעשות עוד צילום ע”מ לראות שהכל בסדר שם?אודה על תגובתך כי אני מאד מודאגת

  שלום דלית,
  הפגיעות במרפק הן מטיבן פגיעות קשות. חזרה לטווח תנועה נורמלי עשויה לקחת חודשים (ויתכן שלא תהיה מלאה) בהחלט ממליץ לך צילומי ביקורת במספר תנוחות: תזוזה של 0.5 ס”מ של האפיקודיל הלטרלי אומרת דרשני. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 8. מאת קרן גוטנברג:

  שלום רב, אני בת 36 יש לי כאבי בידיים ובברכים ובכפות רגליים כאבים במקומות האלה מתפרשים בכך שזה כמו חום חזק ועד שאני לא מזיזה את האצבעות הכאב לא מספיק אני מפחדת שזה רק יחמיר, לצערי בגלל שאני עושה את הקליקים האלה בידיים לשחרר את השריר בידיים וברגלים זה אולי החמיר את המצב, בקיצור איזה רופא יכול לעזור לי או רק מים חמים בתוך כרית יטפלו בעניין הזה.

  שלום קרן גוטנברג,
  תפני לרוימטולוג ואח”כ לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 9. מאת משה .ק. מחולון:

  כיצד ניתן להוכיח דלקת בכף היד, ושעצם הופעתה נובע מתוקף עבודתי כמחסנאי עקב הרמת משאות כבדים מזה 3 שנים? והאם הופעת הגנגליון קשורה לעבודה שכזאת?

  שלום משה .ק. מחולון,
  אי אפשר להוכיח והכל בגדר השערות. ההוכחה במקרים כאלה היא על כתפי התובע ואין לך אלא לפנות לרופא אשר, לאחר שתפרט בפניו את תנאי עבודתך, יסכים לכתוב לך חוות דעת רפואית משפטית בה ינמק מדוע לדעתו אכן תנאים אלה עומדים בסטנדרטים של מחלה מיקצועית. כמובן שחוות דעת כזו ניתנת על בסיס פרטי ללא קשר לקופת החולים בה הינך מבוטח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת מיכל:

  ד”ר גולדברג שלום רב,

  לפני כשבוע בערך נחתכתי מבקבוק זכוכית באגודל כף יד ימין, ממש מתחת לאזור בו האגודל מתקפל, ונקרע הגיד.

  כרגע אני ממתינה לניתוח לחיבור הגיד. מסיפורים ששמעתי הבנתי שישנם מקרים בהם הגיד נמשך עד כדי כך שיש צורך בהוצאה של גיד ממקום אחר בגוף לשם חיבור מחדש.

  ברצוני לשאול עד כמה מקרים כאלה הם נפוצים?
  עד כמה הפציעה באזור בו נפצעתי אני היא חמורה- כלומר, האם מדובר בניתוח מסובך?
  והאם קיימת כיום טכנולוגיה המאפשרת לתקן את הנזק מבלי להוציא גידים ממקומות אחרים בגוף?

  בתודה מראש,
  מיכל

  שלום מיכל,
  1. לא ברור לי למה את מחכה כל כך הרבה זמן אם ידוע לך על גיד חתוך. למה לא נותחת עד עתה?
  2. ככל שעובר הזמן הגיד החתוך מתקצר יותר ועל כן תהליך השיקום יהיה ארוך וקשה יותר.
  3. אם מדובר היה בחתך מזכוכית והגיד מטופל בהקדם ניתן לחבר את הגיד קצה לקצה ואין צורך בלקיחת גיד ממקום אחר
  4. מדובר בניתוח שאיננו מסובך אם נעשה בידיים מיומנות (דהיינו כירורג יד) אך תהליך השיקום לאחר מכן ממושך וחייב להיעשות ע”י מי שמתמחה בשיקום יד.
  5. הוצאת גיד ממקום אחר והעברתו למקום הגיד הפגוע הינה טכניקה טובה ונהוגה מזה עשרות רבות של שנים. כמעט בודאות שאין צורך בכך במקרה שלך .
  5. האם התחושה משני צידי האגודל תקינה? אם לא, תפני את תשומת ליבו של המנתח לכך שכן יתכן וגם העצב נחתך ויהיה צורך בתיקונו גם כן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת מיכל:

  ד”ר גולדברג שלום רב,

  ראשית, תודה רבה על תשובתך.

  גם לי לא ברור מדוע מחכים שבועיים. הובהלתי למיון מיד לאחר הפציעה שם נעשתה בדיקה צילום, ותפרים וכן חבישה ואז נאמר לי כי יקחו שבועיים עד למועד הניתוח.

  נבדקתי ע”י מומחה לכירורגיה בכף היד והתחושה באגודל תקינה.

  החשש היחיד שלי הוא לנזק שיגרם בגלל תקופת ההמתנה הארוכה וכן מכך שיאלצו לקחת גיד ממקום אחר. האם עלולים להיות סיבוכים כתוצאה מההמתנה?

  בתודה רבה מראש,
  מיכל

  שלום מיכל,
  לא צפויים להיות סבוכים כתוצאה מן ההמתנה. לא נראה לי שיהיה צורך לקחת גיד ממקום אחר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 12. מאת יצחק:

  עברתי תאונת עבודה שבה יש לי אצבעות 3.4 עים שברים מרוסקים אני כבר לאחר הוצאת הקיבועים והתחלתי תהליך של פיזותרפיה נאמר לי כי לא קיימת חבלה במע הגידים אבל הבעיה היא כי האצבעות תקועות וזזות רק לזויות קטנות של סגירה שאלתי היא מהו תהליך השיקום הצפוי ומה הסכוי של היד להשתקם ולחזור לתפקד

  שלום יצחק,
  לפי נסיוני אתה זקוק בהקדם גם לריפוי בעסוק אשר יכלול סדים לאצבעות.בקש שיפנו אותך למכון לשיקום יד. תבקש מעקב אצל כירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת אורנה:

  ד”ר גולדברג שלום,
  לפני כשנה הופיע לי גוש בפנים אגודל כף יד ימין, בחלק התחתון שלה. אני לא סובלת מכאבים ולפני כשבועיים, בהפניית רופא עשיתי צילום רנטגן ואולטראסאונד והגוש התגלה כמלא נוזל עכור, כלומר גנגליון. הכירורג שהלכתי אליו טוען שלא חייבים ניתוח אלא רק אם אני מעוניינת. הוא גם טוען שהעובדה שבאולטרסאונד ציינו שהנוזל עכור וזה מעיד על זיהום, אינה משנה.
  שאלתי היא, האם כדאי לעבור את הניתוח, מה רמת הסיכון בניתוח כזה ומה משך ההחלמה?
  אציין שאני עובדת בתחום של רפואה משלימה ומבצעת בין היתר גם עיסויים.

  תודה,
  אורנה

  שלום אורנה,
  עייני באתר שלי “גנגליון“. כדאי להוציאו בניתוח. השיקום מהיר מאד. הסיכונים (כגון פגיעה בעצב) נמוכים מאד אם הניתוח מתבצע ע”י כירורג יד. נוזל עכור אין פרושו זיהום . הנוזל שממלא את הגנגליון הוא בעל צפיפות וצמיגות גדולים יותר, כמו ג’לטין ועל כן הוא נראה “עכור”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 14. מאת חניתה:

  שלום ד”ר גולדברג
  מזה חודש יש לי כאבים בשתי זרועות הידיים אבל רק בלילה בשינה. הכאב הוא כמו שהידיים משותקות ואי אפשר להזיז אותם רק עם הרבה מאמץ וכאב.
  משך היום הידיים מתפקדות כרגיל עם קצת רגישות בהרמת דברים
  מה הסיבה לכאב זה? ומה ניתן לעשות?

  בתודה מראש חניתה

  שלום חניתה,
  אולי תסמונת תעלת שורש יד דו-צדדית לא טיפוסית? אולי לחץ בצואר? צר לי: במקרה שלך, בלי בדיקה אין לי נקודת אחיזה.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת זמירה חן:

  לפני 6 חודשים היה לי שבר בשורש כף היד עקב נפילה. לאחר 7 שבועות עם גבס עדיין אין לי תפקוד מלא של היד. לפני 6 שבועות לערך החל כאב באגודל שהלך והחמיר עד למצב שאיני יכולה לקופף את האגודל וכאשר זה קורה אני צריכה להחזיר את האצבע ע”י היד השניה והדבר מלווה בכאבים. קיבלתי כדורים להקלת הכאב ומאחר ואין הטבה הרופא המליץ על ניתוח. שאלתי האם יש קשר לשבר שהיה לי והאם יש טיםול אחר מלבד הניתוח
  תודה מראש
  זמירה חן

  שלום זמירה חן,
  יתכן שיש קשר. אם התופעה אינה חולפת מעצמה ניתן לעשות זריקת קורטיזון ואם גם זה לא יעזור אזי מומלץ ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת שפרבר חיים:

  שלום דר גולדברג
  לפני כשבוע נפגעתי בפעילות ספורטיבית בכתף שמאל. הצילום לא רואים שבר וא פריקה אולם ישנה בליטה של עצם בחלק העליון של הכתף. לדברי הרופא ישנה בעיה של קריעה ברצועות.
  לפי הוראותיו עלי לחוזר לפעילות בהקדם על מנת לשפר את המצב תוך שימוש במשכחי כאבים במידת הצורך . לדבריו הזמן ירפא ותהליך הריפוי לא קצר. שאלתי האם יש אפשרות נוספת על מנת לזרז את התהליך
  חודה מראש

  שלום שפרבר חיים,
  אם יש בליטה של עצם משמעותו שיש פריקה או תת פריקה. יתכן ואתה זקוק לצילומי סטרס עם משקולות של שתי הכתפיים להשואה על מנת להדגים את הפגיעה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת שלו נטלי:

  שלום דוקטור גולדברג,אמא שלי צריכה לעבור ניתוח ביד נרדמות לה האצבעות ואמרו לנו שאחרי הניתוח היד צריכה להיות 3 שבועות בגבס.האם אתה עושה ניתוח מסוג זה?והאם את עושה זאת במרכז נארא?ואם לא אז היכן אתה עושה זאת?מאד המליצו לנו עליך.ויש לנו תור אליך בסוף חודש יוני אני מאד אשמח אם תוכל להסביר לי על הניתוח

  תודה רבה מראש.
  נטלי שלו

  שלום שלו נטלי,
  אשמח להסביר לך על הניתוח אחרי הביקור אצלי שכן אינני יודע מאיזה בעיה סובלת אימך.בינתיים תעייני באתר שלי בף “תסמונת תעלת שורש היד” ו- “תסמונת תעלת המרפק”. האם תלונותיה מתאימות לאחת מאלה?
  אני עושה כל הניתוחים בידיים בנארא ובמקומות אחרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת שלו נטלי:

  שלום דוקטור איגו גולדברג תודה רבה שענית לשאלתי,עיינתי בדפים אשר אמרת לי ואני חושבת שאמי סובלת מ”תסמונת תעלת המרפק”,לפי התלונות אשר כתובות בדף ההסבר על התסמונת ,שאלתי אותה איזה כאבים היא מרגישה והבנתי שהכאבים שהיא מרגישה זהים לכאבים אשר כתובים בדף ההסבר על התסמונת,היא מרגישה כאבים במרפק, ואצבעות מספר 4-5 נרדמות לה.האם אתה יכול להסביר לי על ההחלמה שאחרי הניתוח? את כל הבדיקות שעשינו נביא אותן איתנו כאשר נבוא לביקור אצלך

  אשמח לקבל תשובה
  תודה רבה על תשומת הלב והתעניינות.
  שלו נטלי

  שלום שלו נטלי,
  לא יותר טוב שההסבר ינתן ביום ביקורכם לאחר שאבדוק אותה ואראה את תוצאות ה- EMG ?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת שלו נטלי:

  שלום ד”ר איגו גולדברג,אתה דוצק, באמת עדיף לתת הסבר לאחר שתיראה את אמי ואת תוצאות בדיקות ה-EMG .

  תודה רבה על היחס, ההתענינות ותשומת הלב.
  ניפגש אצלך במרפאה ב-22.06.08
  תודה רבה
  נטלי שלו

 20. מאת ליאת:

  דר’ גולדברג שלום!
  ראשית ברצוני להחמיא על הסבלנות והפירוט בהם אתה משיב לשאלות. כמעט בכל הפורומים תשובות הרופאים הן קצרות, חסרות סבלנות ומזמינות מיד לקליניקה הפרטית.
  כעת לשאלתי: ב12/05 נותחתי בשורש כף יד שמאל לצורך הוצאת ציסטה (שנקראה גנגליון בפי הרופא), לאחר שסבלתי מאותה ציסטה במשך כשנתיים עד שלא יכולתי לשאת יותר את הכאבים. כיום שוב התגלתה ציסטה באותו מקום בדיוק, ושוב זה לאחר סבל של מספר חודשים רב. הכאבים עזים ואינם חולפים עם טיפול תרופתי ואיני יכולה לסבול יותר.כמו כן איני יכולה לעבוד משום שמקלידה המון ומרבית שעות היום. לציין כי התגלתה ציסטה נוספת גם ביד ימין אך הכאב שלה פחות חריף כרגע. שאלותי: 1. האם לנתח או שקיימת חלופה? הרופא הציע לי רק ניתוח, אבל לשאוף לדחות זאת כמה שיותר.
  2. באם אנתח, האם הציסטה עלולה שוב לחזור בטווח זמנים כה קצר?
  3. האם יש קשר לבעיית הציסטות שלי ולעבודה שלי בהקלדות בלתי פוסקות?
  אנא סייע לי, הציסטה הקטנה הזאת מעבירה עלי את דעתי מכאבים!!!!

  שלום ליאת,
  1. ניתוח רצוי בארטרוסקופיה ובהרדמה כללית כפי שמצויין באתר שלי.
  2. אני מקווה בשבילך שהציסטה לא תחזור (ראי באתר שלי “גנגליון“)
  3.יתכן אך קשה מאד להוכיח זאת שכן תופעת הציסטות (גנגליונים) מוכרת עשרות שנים לפני שהמציאו את המקלדת.
  יתכן שהציסטה הקטנה שמשגעת אותך “יושבת” על ענף של עצב שעובר בסביבה ועל כן הכאבים העזים שיש לך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת רון:

  שלום, ד”ר גולדברג -

  לפני חצי שנה נחבלתי בנפילה על כף היד. נשלחתי למנוחה ותחבושת אלסטית לשבועיים ומכיוון שהכאבים נמשכו טופלתי בפיזיותרפיה 20 טיפולים במשך כחודשיים. חל שיפור אך עדיין יש כאבים בשורש כף היד בעת הטיתה כלפי מטה ובעת הפעלת לתץ עם כף היד, ויש כאב חלש רצוף באזור העליון של כף היד. אין הגבלה בתנועה. לאחרונה נבדקתי שוב וברנטגן (שבוצע ליד החבולה בלבד ללא השוואה לשניה) נמצא scapho lunate dissociation והומלץ ניתוח,שהוגדר “חיבור הקרע”. כמו כן נאמר לי שאילו התגלתה הבעיה מיד לאחר החבלה ניתן היה לפתור אותה באופן מוחלט נניתוח תוך השבועיים הראשונים ועתה העניין מסובך יותר. עוד נאמר כי אם אזניח לא אוכל להזיז את כף היד בעוד מספר שנים עקב שחיקה.

  עבודתי נעשית ביד ימין החבולה על מחשב במשך שעות רבות ביום.

  האם ארתרוסקופיה יכולה לעזור לאבחון נוסף ו/או לניתוח במקרה זה (האם נכון שארתרוסקופיה אינה משאירה צלקות שעלולות להגביל תנועה, בניגוד לניתוח “רגיל”) ?
  האם צילום הרנטגן נותן אבחנה חד משמעית ?
  האם יש אמצעים מלבד ניתוח ?
  האם רצוי להשתמש בתומך לכף היד שרכשתי בעקבות ההמלצה או שעדיפה תנועתיות ?

  בתודה ובברכה,
  רון

  שלום רון,
  1. scapho-lunate dissociation מתחלקת למספר דרגות כשלכל דרגה טיפול שונה.באמצעות ארטרוסקופיה ניתן לפתור את הבעיה בדרגות הנמוכות . בדרגות הגבוהות יותר הארטרוסקופיה משמשת כלי להגדרה מדויקת יותר של הבעיה אך הפיתרון הינו ע”י ניתוח פתוח.
  2. אם בצילום רנטגן רואים את הפתיחה בין העצמות הרי האבחנה הינה חד משמעית.
  3. להשאיר את המצב עד ששורש היד “יהרס” לגמרי (שנים? חודשים?) ואז לעשות ניתוח סגירה של שורש היד.
  4. התומך מקל על הכאבים. האם תשתמשי בו כל החיים?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת נירית:

  ד”ר גולדברג שלום,
  אני בת 31 ומזה חודש אני סובלת מכאבים באגודל יד ימין, אני עובדת עם מחשב ומניחה שהכאבים נובעים משימוש בעכבר. רכשתי תחבושת מיוחדת שמקבעת את האגודל על מנת להגביל את התנועה ולתת לאגודל לנוח ממאמץ. שאלתי היא מה עלי לעשות בכדיי לפתור את בעיית הכאבים? וממה נובעים הכאבים? חשוב לציין שאיני יכולה להפסיק לעבוד.
  בשלב זה אני שמה משחה כדי להרגיע קצת את המקום. טרם ניגשתי לרופא.
  בתודה מראש,
  נירית.

  שלום נירית,
  תעייני באתר בשתי מחלות: “מחלה ע”ש דה קרווין” ו- “אצבע הדק“. מי משתיהן מתאים יותר למצבך?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת יפית:

  בת 52 לאחר נריתת שד והוצאת 22 בלוטות היו לי כאבים ביד וקושי לתפקד ביד אך אחרי פיזיוטרפיה וזמן של 8 חודשים מהניתוח היד חזרה לעצמה והתחלתי לתפקד איתה רגיל, אך השבוע עבדתי בגינה והרגשתי לחץ על היד ולמחרת החלו כאבים די חזקים בצד הפנימי ליד הזרוע והופיעה אדמומיות באזור ,השאלה שלי אם יש שייכות להוצאת הבלוטות , ואם צריכה רופא ואם כן לאיזה רופא אפנה, תודה מראש

  שלום יפית,
  קשה להגיד בלי לראות…אני מציע לך לפנות לבדיקה אצל רופא משפחה שיתרשם מהבדיקה ויכוון אותך בהתאם.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת אדיר:

  שלום ד”ר !
  שמי אדיר ואני בן 19 לפני גיוס. במשך כ-שנה ושמונה חודשים אני סובל מכאבים בידיים עקב מאמץ יתר. בבדיקות הדם לא מופיע דלקות. אורטופד שנתן לי חוות דעת אמר שמדובר באלבו טניס.
  עשיתי אולטרסאונד ויש לי התעבות בגידים, חשוב לציין כי בזמן שאצבעות הידים שלי רפויות הן כמעט נסגרות לאגרוף.
  עד כה השתמשתי במשחה, סד ליד ופיזיוטרפיה. תרופות (ארקוקסיה)בשבועים לא עזר.
  איני מרגיש בשינוי כל מאמץ שאני עושה הכאב חוזר…
  כרגע אני מתחיל טיפול של רפואה משלימה (דיקור סיני),השאלה שלי היא האם יש לי מה לחפש ברפואה הקונבנציונלית ואם כן איך אני יכל להמשיך בטיפול בא? ומה לגבי סי.טי אני מודה לך מראש ד”ר תודה על העזרה

  שלום אדיר,
  התלונות שלך אינן אופיניות למרפק טניס. סי.טי אינו מאבחן מרפק טניס. רצוי שתבדק ע”י כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת רון זהבי:

  שלום ד”ר יש לי אני לא יודע אם אפשר לקרוא לזה בעייה אני תמיד עושה חימום וגמישות וכשאני פותח רגליים לכיוון שפגט אני כבר לא מרגיש את הכאבים באגן אלא כאבים בגיד רגל ימין לכיוון המפשעה אבל ברגל שמאל לא כואב ואני יודע שאם רגל ימין לא היתה כואבת כלומר המתיחה שמה כבר ההיתי פותח שפגט מלא וזה מה שעוצר אותי בכל פעם וזה מוזר כי ניסיתי לעבור את הכאבים והרגשתי את הגיד עומד להיקרע שכמובן טיפה כאב אבל לא קרה זה דבר טבעי שאפשר לעבור אותו או שיש לי בעייה?

  שלום רון זהבי,
  אני עוסק בכירורגיה של היד.פנה לאורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת תמר:

  בס”ד

  שלום ד”ר אני רוצה להתחיל במבוא קטן לקראת השאלות שלי :
  תחילה, תמיד בבית הייתי רואה את אמא שלי מזיזה את היד ונראה שכואב לה
  ונורא פחדתי אז אמרתי לאימי שנלך למרפאה ושם רופא המשפחה שלח את אימי למ.א.ר
  ושם התוצאות היו כך:
  בדיקה על קולית של מרפק שמאלי, אספקט לטרלי:
  סיכום-אפיקונדיליטיס לטרלי.
  לאחר מכן אימי הוזמנה לאורטופד והרופא כתב רגישות מלאות מעל קונדיל הלטרלי של מרפק שמאל, תנועות חופשיות .
  קודם כל אני מקווה שהכל יהיה בסדר בע”ה, ולשאלות שלי:
  קודם אם תוכל לומר לי מה אפשר לעשות הרופא הציע זריקה אך הוא אמר שהיא תעלה את לחץ
  הדם ולכן אימי קנתה את הכדורים שהרופא המליץ- סלקוקס 200 .
  אימי שותה כדורים של לחץ דם -נורמיטן ורציתי לשאול אם זה בסדר ליטול ביום גם כדור ללחץ דם וגם ליד? האם זה אפשרי לא ליטול את הכדורים של הסלקוקס ורק לעסות את המקום שכואב והכאב ייעלם תוך כמה זמן? אשמח אם תסביר לי קצת על הנתונים שהרופא כתב.
  בברכה תמר.

  שלום תמר,
  מדובר במרפק טניס. עייני באתר שלי בפרק הנ”ל . שם גם רשום מה הפצינט צריך לעשות.
  אני אינני חסיד כדורים במרפק טניס . עדיף ללמוד בפיזיוטרפיה מאיזהתנועות להימנע ולהשתמש בסד מנוחה שבונים בריפוי בעסוק.
  תהליך הריפוי הוא ממושך (חודשים).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת עדינה:

  בני בן 9 חודשים - בגיל חודש וחצי רופא פרקי ירכיים גילה שאגודל שמאל שלו לא מתיישרת וגם משמיעה “קליק” כשמיישרים והוא בוכה מכאבים בעת היישור
  הלכנו למומחה כף יד - שע”י מישוש אבחן שמדובר בגיד קצר ושיש לבצע ניתוח ע”מ להאריכו
  מה ההשלכות בין אם ננתח או לא, במה זה יכול להזיק/להועיל במה זה יכול להפריע
  האם יש אפשרות אחרת להאריך את הגיד ע”י פיזיותרפיה או מתיחות - או שהדבר יגרום לנזק
  והאם ישנו סיכוי כלשהו שהבעיה תיפתר והגיד יתפתח עם הגיל

  שלום עדינה,
  הבנת לא נכון: אין מאריכים את הגיד אלא משחררים אותו משום שהוא כלוא ולא יכול לנוע. אם התופעה לא תחלוף מעצמה הפיתרון יהיה ניתוחי . פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת ירושלמי נתן:

  באצבע 3 של כף יד ימין נוצרה היצרות DIPJ ללא עדות לנגע גרמי.
  מה הטיפול המומלץ למקרה הזה. אני בן 63 ובתקופה האחרונה ביצעתי שיפוצים בדירתי ונראה לי שהבעיה נובעת מסיבה זו.

  שלום ירושלמי נתן,
  מבלי לראות את הצילומים עליהם אתה מדבר נראה לי שמדובר בשינויים שחיקתיים של הפרק. עיין באתר תחת כותרת זו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת אילנה:

  בתי נפצעה מזכוכית בשורש כף היד ובאגודל לפני כ-10 ימים בבית חולים תפרו את החתכים למרות שנצפה גיד חתוך שלא נתפר בבדיקה נוספת לאחר שבוע הוחלט על תפירת הגיד. מהם הסיכוים להחלמה מלאה כשמדובר על ילדה בת 12

  שלום אילנה,
  הסיכויים תלויים באם מדובר בגיד מיישר או מכופף, במיקומו של החתך וכמו כן באיזה אצבע החתך…. תקופת השיקום והחזרה של התנועה נמשכים לעיתים מספר חודשים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת יגאל:

  שלום ד”ר ,
  בזמן מאמץ קשה ,הרמת משקל רב נקרע לי הגיד הדיסטלי ביד ימין
  מאז אני סובל מבעיות של אי יכולת בהרמת משקל ,כאבים בזמן מאמץ קל ביותר ,ומיגבלות נוספות כמו לכופף להרים לסובב.
  האם יש מגבלות הוספות ?
  איני יכול להרים יותר מ-7 ק”ג בתנועת כיפןף ,האם זה סביר לפציעה?

  שלום יגאל,
  יש כשני תריסרים של גידים. לאיזה מהם אתה מתכוון? בזרוע? באמה? ביד? באצבעות?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת טל:

  שלום ד”ר.

  לפני חצי שנה נפגעתי במהלך משחק כדורסל. אחרי תהליך ארוך של התייעצות עם רופא מומחה ומעבר של סדרות של צילומים, לבסוף עברתי MRI ואיבחנו אצלי קרע ב-Volar Plate של ה1st Metacarpal באגודל.

  רציתי לדעת, בהתחשב בנסיבות, האם ניתוח הוא מומלץ (לפי הרופא המומחה כן), אם כן לכמה זמן אצטרך להישאר עם גבס ואח”כ כמה זמן ייערך השיקום לאחר הורדת הגבס. ובעיקר אני רוצה לדעת האם יהיה לי סיכוי לחזור לשחק כדורסל.

  שלום טל,
  ישנם מספר ניתוחים לטפל בבעיה שכזו והשיקום שונה בהתאם לסוג הניתוח. עליך להתיעץ וגם להפנות את שאלותיך לרופא אצלו תחליט לעשות את הניתוח .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת שושי כהן:

  שלום, בני הוא ספורטאי כדור יד והרופא איבחן אצלו Tenosynovitis-M/P
  מה פירוש האבחנה? ומהו הטיפול? יש לו כאבים בגב כף היד לכיוון הרווח שבין אצבע שלישית ורביעית.
  תודה מראש על כל הכוונה ומידע.

 33. מאת רובי:

  לפני 10 חודשים נפצעתי בתאונת עבודה בשורש כף יד שמאל ואובחן ב e.m.g פגיעה בעצב האולנרי כאשר אינני יכול להזיז את אצבעות 4 ו - 5 והם נמצאים במצב של כפיפה מתמדת. עברתי טיפולי פיזותרפיה וריפוי בעיסוק וכן אני נמצא במעקב של פרופסור. כיום עברתי e.m.g נוסף וזה הראה על עצב תקין אך בכל זאת אין שיפור מוטורי ואף אצבע 3 מתחילה להתכופף וכן פיתחתי cprs ביד זו . מה יכולה להיות הבעיה במקרה זה ?
  מה הטיפול הנדרש לזה ?
  והאם ההחלמה היא ב 100% ?

  שלום רובי,
  הפנה את שאלותיך לפרופסור שבדק אותך ואת תוצאות ה-אמג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת אליעזר:

  גיסתי נפגעה מסכין רפואית .וקיבלה דקירה וכתוצאה מכך איבדה כל תחושה בקמיצה יד שמאל.
  מציעים לה לעשות מיד ניתוח בכף היד .אבל לא מבטיחים לה מאה אחוז הצלחה. בתחושה וברגע שהיא נוגעת באצבע . היא מרגישה מאין זרם חשמל. אנא יעץ לנו בהקדם האם לעשות את הניתוח .או לא אם במקרה יש לכם התמצאות ויש לכם אפשרות לעזור נשמח מאד לקבל חוות דעת רפואית
  נודה לך על חזרתך אלינו בהקדם מאחר ושוב עלי לציין שהרופא אצלו ביקרה ממליץ על ניתוח מידי בכף היד על מנת להציל את העצב.
  אנא צרו איתי קשר מידי לטלפון 0506734279
  אסיים בתודה בתקווה .לתגובתכם בהקדם

  בכבוד רב אליעזר

  שלום אליעזר,
  בשום דבר ברפואה אין מאה אחוז הצלחה. כדאי לנתח בהקדם. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת תמר:

  שלום
  שמי תמר ואני בת 42 שנים.
  כבר שלושה ימים יש לי כאבים חזקים ומוזרים באגודל יד שמאל. כשאני מתעוררת בבוקר הם עזים יותר ואז גם קשה לי קצת להזיז אותו, הכאבים הם גם באמצע בכף היד בין האגודל לבין האצבע. גם כשאני לוחצת בכפה באזורים האלו זה כואב לי מאוד. רציתי לשאול מה זה יכול להיות, האם זה יכול להיות קשור ללב כי זה בצד שמאל, אני בריאה תודה לאל. אודה על קבלת תשובה. אשמח לדעת מה עלי לעשות. אם זה פשוט יעבור מעצמו. מה יש לי שם? תודה תודה תודה

 36. מאת גילי אלבז:

  לפני מספר חודשים קריעת את הרצועה באגודל ביד ימין הייתי אצל האורטופד והוא שלח אותי לצילום בצילום נמצא שקרעתי את הרצועה והופנתי לרופא מומחה של כף היד והוא אמר שאני צריכה לעבור ניתוח השאלה אם יש משהו אחר לעשות

  לפני מספר חודשים קרעתי את הרצועה
  בכף יד ימין הלכתי לצילום דרך האורטופד ונמצא שקרעתי את הרוצעה והופנתי לרופא מומחה של
  כף היד ונמסר לי שעלי לעבור ניתוח שאלה לי האם יש טיפול אלטרטיבי שיכול לחעזור לי

  שלום גילי אלבז,
  צריך לראות את הצילום ולבדוק את האגודל על מנת להחליט אם ניתוח או לא. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת איילה:

  היי ד”ק,
  שמי איילה - אבא שלי בן 48 , במקצועו איש מזגנים אשר מרים משקלים מאוד כבדים.
  לפני כשלושה חודשיים הרגיש כאבים בכתף ובזרוע יד שמאל, התעלם מהכאב, עד שעניין זה החמיר- כמעט חודש הוא אינו יכול להזיז את שלושת אצבעותיו ביד שמאל, הוא אינו יכול לישר אותם עד הסוף.
  האם תוכל להגיד לי בבקשה מזה עניין זה , האם זה מסוכן?
  הוא היה אצל אורטופד שלא ידע מזה ושלח אותו לצילום , בצילום לא ראו כלום ושלחו אותו לנירולוג- ששלח אותי לסיטי ראש ועוד כמה בדיקות.
  הייתי רוצה לדעת בבקשה מזה יכול להיות היות שאני מאוד מאוד מודאגת מעניין זה , זה מאוד מפחיד אותי.הבנתי שזה יכול להיות פגיעה במערכת העצבים של היד.
  מזה יכול להיות לדעתך?

  אשמח לקבל תשובה,
  תודה

  שלום איילה,
  אי אפשר לתת אבחנה וגם לא השערה במקרה זה בלי לבדוק את החולה ולראות את הבדי אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת יוחאי:

  שלום ד”ר
  לפני כחודש וחצי נפגעתי בתאונת עבודה קשה בכף היד
  אובחנו קריעת גידים מכופפים באצבאות 2,3,4,5 בנוסף נקרעו גם העצבים והשרירים
  באגודל אובחן שבר בטרפזיום
  כיום אני בטיפול ריפי בעיסוק אך האצבאות זזות ממש מעט עם כאב רב
  שאלתי האים זה סביר שהכאבים נמשכי 24 שעות בכל יום מאז הניתוח?
  לגבי אצבעות 2,3,4,5 יש סיכוי שיחזרו לתפקד טוב?
  לגבי האגודל נאמר לי שכדאי להוציא את העצם על מנת לחסוך כאב למרות שיש איחוי בעצם
  מה אתה חושב?
  אשמח לקבל תשובה,תודה מראש

  שלום יוחאי,
  אתה מתאר פגיעה קשה מאד ביד.תהליך השיקום והריפוי לאחר תפירת גידים נמשך כחצי שנה. לאחר תפירת עצבים - עד שנתיים. לגבי עצם הטרפזים - אל תרוץ לניתוח: כשיכאב בעתיד אז תוכל לטפל בזה. כרגע יש לך מספיק דברים אחרים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 39. מאת יוחאי:

  דרך אגב אני בן 33 עובד עבודה פיזית כולל טיפוס על סולמות
  האים אוכל לטפס בעתיד?

  שלום יוחאי,
  הכל תלוי באיכות השיקום.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת יוחאי:

  ד”ר איגו גולדברג אני מודה לך על תשובתך המהירה זה מעיד על סבלנות רבה ואכפתיות
  מיצדך בהמשך כשאצתרך טיפול אני בוודאות אפנה אליך.

 41. מאת אנדריי:

  בן 16. עם האבחנה
  FRACTURE METACARPLAS OPEN UNS Right*
  LACERATION TENDON UNS Right*

  שבר פתוח מסרק 3 יד ימין,ותפירת גיד מישר אצבע 3.

  הבעייה היא שעבר כבר חודש מהורדת הגבס+הוצאת התפרים,ואני עדין לא יכול לישר את אצבע 3 עד הסוף.

  בפיזותרפייה נתנו תרגילים לבית,ואמרו שממש חשוב לבצע אותם.
  האם ישנם דרכים אחרות בטיפול בגיד?או שרק התרגילים

  וכמה זמן בערך מחלימים לאחר פציעה כזאת

  שלום אנדריי,
  אם יש הגבלה בתנועה נהוג גם להוסיף סדים בריפוי בעסוק
  זמן החלמה 6 חודשים מינימום
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת אלי:

  שלום,
  לאחרונה החל כאב בצד בפנימי של המרפק, בבליטה בקצה האמה.
  כאב זה מופיע בעיקר כשאני שוטף ידיים ובקיפול האמה
  בהמלצת רופא לקחתי אלגולזין שלא הקל וגרם לי גירוי בקיבה , ממה לדעתך אני סובל , ואיך עלי לטפל

  שלום אלי,
  כנראה ממה שמכונה “מרפק גולף”. המצב דומה מאד ל”מרפק טניס” (עיין באתר) אך ממוקם בצד פנימי של המרפק ולא בצד החיצוני כמו במרפק טניס.לאשור האבחנה כדאי שתפנה לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת גלעד:

  הי דוקטור
  אמש ביצעתי תנועת סנוקרת ביד שמאל אצבע אמצעית והרגשתי דקירה חזקה במפרק המחבר בין כף היד לאצבע זו.
  הרופא במיון התייחס בזלזול לטענותי ולעובדה שאני לא יכול לישר את האצבע (במהלך היישור הגיד זז הצידה וגורם לדפורמציה של האצבע ולכאב חד במפרק.
  לאחר צילום שינה מעט דעתו והיפנה אותי ליעוץ ע”י מומחה!
  שאלתי היא האם ייתכן כי יש רצועה המחברת בין עצמות כף היד לבין אצבע זו והאם ייתכן שרצועה זו נקרעה/ נפגעה.
  לתשובתך אודה
  שבת שלום
  גלעד

  שלום גלעד
  כנראה שהגיד המיישר של האצבע נקע ממקומו . גש לכירורג יד . יתכן ותזדקק לניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת שרה:

  שלום ד”ר איגו
  קיים אצלי כאב כבר כ/שבוע ימים בזרוע יד שמאל . הכאב יורד לכיוון היד ועולה מעט לכיוון הכתף בצורה חלשה יותר. רציתי לדעת לאיזה רופא לפנות וממה נובע הכאב הזה שבשבילי זה דבר חדש לגמרי. בברכה ותודה שרה

  שלום שרה,
  אם לא יחלוף מעצמו בעוד שבוע-שבועיים פנה לבדיקה אצל אורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת כפיר טובל:

  שלום ד”ר איגו
  לפני כחודש נחתכתי במהלך עבודתי ממראה בשורש כף יד ימין.
  האבחנות במיון היו כדלקמן :
  חתך מלא של גידי EPB ו APL עם ריטוש של הגידים בחלק הדיסטאלי,כמו כן קרע מלא של העצב הרדיאלי תחושתי, ופגיעה פריאוסטלית באזור רדיאל סטילואיד.
  קרע נרחב של שרירי הטנר.
  עברתי ניתוח בו נתפרו הגידים (modified kessler), בוצע קיצור של העצב הרדיאלי תחושתי וקבירת הגדם ברקמה רכה.
  היד הונחה בסד גבס באבדוקציה של האגודל.
  מספר שאלות לי בעניין :
  1. מהם גידי EPB ו APL? האם אלו גידים מכופפים? מיישרים?והאם אסבול מתנועה מוגבלת עקב הפגיעה בהם?
  2.הם הפגיעה בשרירי הטנר תגרום לתפקוד לקוי של האגודל?
  3.מהו הזמן הדרוש להחלמת הגידים?(אני עובד כמנופאי ומתוקף כך עבודתי היא פיזית ומרובת מאמצים).
  4. לפני הניתוח נאמר לי שאאבד תחושה בג כף היד באזור שמעל לאגודל ואולם בפועל אני חסר תחושה בכרית כף היד באזור שקרוב לאגודל ומטה, האם נפגעו עצבים נוספים?
  אני מקווה שהאינפורמציה שסיפקתי תסייע במענה על שאלותיי.
  האתר מעולה ולמדתי ממנו המון על האנטומיה של כף היד ואני ממליץ לכל מי שעבר סוג של פגיעה לעיין בידע הרב שנמצא באתר,
  תודה רבה ויישר כוח!!!

  שלום כפיר טובל,
  1. EPB =הגיד המיישר הקצר של האגודל. APL = הגיד הארוך שמסיט את האגודל ב- 90 מעלות למישור כף היד.סביר להניח שלא יוותר נזק תפקודי לאחר החלמתם.
  2. אם שרירי הטנר נתפרו והשיקום יהיה טוב הרי שלא יוותר נזק גדול.
  3. כ-4-6 שבועות ולאחר מכן פיזיוטרפיה וריפוי בעיסוק של מספר שבועות.
  4. כנראה שנחתך גם הענף התחושתי של עצב המדיאנוס שהולך לכיוון כרית כף היד (שרירי הטנר).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת משה.:

  שלום ד”ר איגו גולדברג.
  שמי משה אני חייל בן 20 בעת אימון אם משקולות כבדות מטחתי את שורש כף יד שמאל ומאז כאבים באיזור( זה קרה לפני בערך שבועיים).
  בבדיקה ראשונה עולה כי רגישות בגיד סמוך לאולנה ללא רגישות בשורש , כאב בדורסיפלקסיה , סופיניציה ופרונציה מוגבלים עקב דופק רדיאלי שמור.
  אחרי בדיקת us ניתן לראות סימנים של טנוסינוביטיס של הגידים אקסטנסור והפלקסורי קרפלי, אולנרי בולט יותר באספקט דורסלי.
  יש לי מספר שאלות בנושא :
  1. אחרי כמה זמן הכאב יעבור ?
  2. האם אוכל לחזור להתאמו כרגיל ? גם במשקלים כבדים ?
  3. האם היד תחזור לתפקד כרגיל ?
  4. האם יש עוד טיפולים נוספים מעבר לכדורים ומשחות ?
  5. מה ההשלכות לעתיד ?

 47. מאת אורטל:

  ד”ר איגו שלום
  אמש התחלתי להרגיש כאבים בשורש האצבע האמצעית של כף היד (החלק הקרוב לכף היד) בחלקה הפנימי. במישוש הכאבים מתחזקים וניתן להרגיש מעין גוש שאינו זז ויושב (נראה לי)על העצם
  מה עליי לעשות?

 48. מאת דני:

  אני בן 53 הרמתי משא ביד אחת במשקל 10 קילו למרחק 100 מטר כתוצאה מכך לי כאבים בשורש כף היד במיוחד בגידים באמה ושריר הזרוע ובגידים בכתף ובשריר. הלכתי לרופא אורטופד חודש אחרי המקרה והוא לא התייחס ברצינות רבה למרות הכאבים, נתן לי טיפול כדורים נגד דלקת ומשחת וולטרן. לקחתי את הטיפול שהמליץ כ- שבוע וחצי, וזה לא עוזר. מאז המקרה עבר חודשיים.
  לידיעה ! אני מזיז את האצבעות ללא מגבלת טווח וללא כאבים אבל עומס על כף היד יש כאבים בגידי האמה
  בשריר הזרוע.
  אני למעשה אדם לא שרירי מצב בריאותי תקין– אני רוב שעות היום בישיבה מול המחשב, הדבר הכי כבד שאני מרים זה העכבר של המחשב, למזלי אני גם לא שמן במיוחד משקל 73 גובה .172

  מהתרשמותך מהמקרה מעוניין לשמוע את דעתך בנושא מה לעשות? ולאן לפנות? מה הבדיקות שכדאי לעשות, או אולי להמתין שזה יתרפה עם הזמן. אני מרגיש עדיין כאבים בגידי האמה ובגב (בגובה המותניים) ובכתף.

  תודה

 49. מאת עליזה פלד:

  שלום רב
  שמי עליזה ואני בת 52 ביום שבת בתאריך 16.8.09 נחתחתי באצבע ביד שמאל באצבע המורה בפרק האמצעי החתך היה עמוק ותפרו לי במקביל הציעו לי ניתוח מכיוון שאמרו שייש חשש שקרעתי את הגיד ולא אוכל לקפל את הפרק העליון מה המשמעות האם אפשר שלא לנתח ?מה הסיכונים לניתוח? הממצעים של פרופסור שטהל היו :חתך בצד רפי אינדקס שמאל
  העדר קיפול אקטיבי בDIP5 קיפול בPIP5 מוגבל מאד
  זקוקה לאקספלורציה בחשד לפגיעה בגידיםהמרופדים וכאן אני לא מבינה האם יש סיכוי שהם לא נפגעו? האם הניתוח יהיה לחינם? האם אפשר להניע את האצבע עי פעילות מנחה
  תודה ואשמח אם תהיה לי תשובה מהירה בגלל ההחלטה לתאריך לניתוח

  שלום עליזה פלד,
  את בידיים טובות. בקשי את כל ההסברים מפרופ’ שטהל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת אנדריי:

  בן 16,

  1.2.09 פציעה קשה
  ההבחנה
  FRACTURE METACARPLAS OPEN UNS Right*
  LACERATION TENDON UNS Right*

  שבר פתוח מסרק 3 יד ימין,ותפירת גיד מישר אצבע 3.

  5 חודשים עד חודש אוגוסט היו כאבים בעצם,עכשיו אין,נשארו רק הכאבים באצבע.

  מלפני כחודש התחלתי פשוט לאמן את העצם שנשברה,לא הייתי מסוגל לעמוד על האגרופים אבל כעבור שבועים אני עושה 50 שכיבות שמיכה על הרצפה בעמידה רק על העצמות.

  בכיפוף היד האצבע האמצעית לא יורדת עד הסוף,זאת אומרת שיש סטייה לעומת יד שמאל.

  התחלתי לעסוק בחישול,אגרופים לבלוקים מעץ,קפיצות על העצם וכל זה אמור לחזק את העצם,האם זה כך?

  שלום אנדריי,
  לא הבנתי מה בעיתך: האם העצם שהתחברה או האצבעשלא מתכופפת. כדאי שתיגש לבדיקה אצל עירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת אסתר י.:

  כשנתים שיש לי כאבים הולכים וגוברים בחלקו האחורי של האגודל ביד ימין. יש תנועות מסוימות כמו סיבוב פקק או קילוף פרי קשה שאיני מסוגלת לבצע. בהתיעצות עם אורטופד כללי הוא הטיל את “האשמה ” בגיל. אני מעל 70 . אורטופד אחר הסביר לי שהסחוס נשחק והפתרון היחיד הוא ניתוח להסרת חלק מעצם המתחכך בעצם ובעצב וכך נוצר הכאב. האין טיפול אחר? האם הניתוח הוא הפתרון היחיד?
  אגב לאחרונה החלו כאבים גם באגודל יד שמאל.
  תודה מראש.

  שלום אסתר י.,
  איך הם הגדירו את האבחנה אצליך- האם שינויים ניווניים בבסיס האגודל? (CMC1 osteoarthritis) אם כן עייני באתר בפרק זה. חוץ מזה פני לכירורג יד ולא לאורתופד כללי . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת אבראהים עיד:

  שלום לך עברתי תאונת עבודה לפני 9 חודשים ונפגעה אצבע 2 יד ימין שבר ופריקה בבסיס הגליל האמצעי עברתי ניתוח קיבוע עי 2 ברגים ושחזור עמדה עשיתי ריפוי בעיסוק ופיזיוטרפיה ועדיין הגבלה ניכרת בתנועה לפני שבועיים עברתי ארטוליזיס ועדיין יש לי הגבלה האם זה זמני מה אחוז ההצלחה בניתוחים כאלה דוקטור?

  שלום אבראהים עיד,
  חבל שלא שאלת את שאלותיך אלה לפני הניתוח..עדיף שתפנה למנתח אשר ניתח אותך. הוא יודע טוב ממני מה מצא בניתוח ומה הצפי לגבי העתיד בהתאם לממצאים הנ”ל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת צחי:

  שלום לפני חודש וחצי עברתי ניתוח של גיד ועצב דיגטלי באצבע 2 בכף יד שמאל שזו היד החזקה שלי,אני עושה ריפוי ועיסוק כרגע.לאחר הניתוח יש לי הגבלה גם בכיפוף של הגיד התחתון ואין לי ישור עד הסוף ולא נדבר על הכיפוף בעצבע למעלה שבקושי אני יכול לכוף האצבע עדיין נפוחה ותחושה לא בכל האצבע יש לי ועדיין זה כואב אבקש לשאול כמה זמן החלמה זה לאחר הורדת הסד כ 3 שבועות לאחר הניתוח כמה חודשיים זה יכול להארך?,ולכמה אחוזי נכות אני זכאי עם זה יישאר ככה?

  שלום צחי,
  עדיף שתפנה שאלותיך למנתח. לגבי אחוזי מכות: רק לאחר שיעברו שנתיים מהפגיעה יהיה על מה לדון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת גילי:

  שלום.
  אתמול נפגעתי בקמיצה במהלך משחק כדורעף, לא מהכדור, מתנועת מתיחה עזה שפגעה בכדור.
  היו כאבים חזקים והאצבע התנפחה- ואז שמו לי תחבושת על היד. הורדתי אותה בערב והנפיחות ירדה.
  בלילה ישנתי בלי התחבושת ושהתעוררתי המצב היה גרוע יותר מלפני- לא רק שבקושי כופפתי את האצבע, היה לי גם מאוד
  קשה ליישר אותה, אבל לא הייתה נפיחות או סימן חיצוני כלשהו.
  האם זה שבר? נקע? או רק מתיחת גיד?

  שלום גילי,
  אי אפשר לדעת בלי לראות את האצבע ולעשות צילומי רנטגן אם נחוץ. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת נעמה:

  שלום,

  לסבתי נקרעו גידים בכף הרגל, הרופא שלה אמר שהאפשרות היחידה היא ניתוח אבל אנחנו חוששים מניתוח לאישה בגילה.
  האם יש טיפולים אפשריים אחרים,קונבנציונאליים או אלטרנטיביים שיעזרו לכאבים שלה?

  תודה רבה,
  נעמה

  שלום נעמה,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. הפני שאלתך לאורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת you567:

  אנא פרטו מספר תרגילים לחיזוק כתף חבולה גיד הסופראינטוס נקרע.

  כנל תרגילים לתרגול בבית לביצוע שיק4ום חוליות צואריות שנמצאו שחוקים עם שינוי בתצורת עמידות הצואר.

  “יש לך צואר דפוק ” כהתבטאות פרופסור המתמחה בחוליות צואריות, אנא תשובתכם בהקדם.

  שלום you567,
  אנא הפנה שאלותיך אלה לפרופ’ שבדק אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת לולי:

  בני בן ה- 11 חודשים סובל מאגודל של כף יד שמאל שאינה מתיישרת בעצמה אלא אם מותחים אותה (גם אז, לא ממש עד הסוף).
  הופנינו לריפוי בעיסוק, ניסו לבנות לו סד ללילה אך הנ”ל, כפי הנראה” אינו ממש עוזר.
  מה עוד אפשר לעשות? האם המצב יפתר רק בניתוח? האם זה מה שנקרא אצבע הדק?
  אשמח לתשובה.
  תודה

  שלום לולי,
  ככל הנראה מדובר באצבע הדק אך כמובן עדיף שכירורג יד יבדוק את בנך. במידה וכן, עדיף לפתור את הבעיה ע”י ניתוח קטן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת דנה:

  שלום , אני בת 26 , ויש לי הרגשה בצד שמאל של נימול ועקצוצים מבית השחי עד לכף היד, בנוסף זה מלווה בכאבים ביד לכל אורכה וכאבים באזור הלב ובית החזה.
  כמו כן יש לי מעין פעימות כשאני שוכבת במנוחה ומרגישה את כל הגוף רועד בצד שמאל.
  יש לי לעיתים קרובות גם כאבי ראש כמו של קסדה בעיקר כשזה קורה ואני מרגישה את היד נימולה, וזה משפיעה על אזור השכמות והן נעשות קשות ובעקבות כך מגיעים הכאבי ראש.
  אני מאוד אשמח לעזרה, סובלת מהתופעה הזו כבר כשנה

  שלום דנה,
  האם פנית לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת דנה:

  פניתי לאורטופד כללי בעבר, והוא מצא נוזלים בבורסה בכתף השמאלית ברמה בינונית. הייתה לי גם סוג של דלקת באזור, ונתנו לי כדורים והם עזרו לזמן מועט. אבל משום מה המצב לא משתפר ורק מחמיר ברמה הכללית.
  זה סבל ברמה היומיומית אם מבחינת הכאבי ראש שבאים והולכים , ובנוסף החוסר נעימות באזור היד לכל אורכה עד לבית שחי וגם באזור בית החזה.
  בנוסף אני מרגישה לעיתים שהתחושת נימול והעקצוצים מגיעים לרגל שמאל לכל אורכה עד לכף רגל וגם לעיתים לראש בצד שמאל
  כמו כן הפעימות הללו שאני מרגישה באזור צד שמאל מאוד מפריעים לי כשאני הולכת לישון.

  אנא אודה לעזרתך

  שלום דנה,
  אין קשר בין הבורסה בכתף לבין כל התלונות אותן מנית. מציע לך לפנות לרופא משפחה להערכה כללית של הבעיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת דנה:

  שלום דוקטור
  פיניתי לרופא המשפחה והוא לא עלה על הבעיה, הפנה אותי לכירורג והוא אמר שזה לא בתחומו.
  אני אובדת עצות, רציתי לברר איתך מדוע שאלת אם הלכתי לאורטופד שמתמחה בעמוד שדרה?

  האם מנסיונך יש עוד רופא שהיית ממליץ ללכת אליו חוץ מרופא משפחה?

  במה נראית לך הבעיה הזו שציינתי בפניך?

  אודה לעזרתך

  שלום דנה,
  תחושת נימול בצד אחד של הגוף יכולה לנבוע בין היתר עקב בעיות בע”ש.
  תנסי גם להתיעץ עם נוירולוג.
  בעיתך איננה בתחום כירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת אלמוג:

  שלום,
  אני גבר בן 34, עוסק תמיד בעבודות פיסיות כגון שיט, גלישה וכיום עבודות גובה. היום בבוקר החל כאב בחלר הפנימי של מפרק היד, מתחת לבליטת העצם. במשך היום זה עבר להיות כאב חזק בסגירת כף היד בשילוב משקל (אחיזה) והמשיך לכאב חד בתנועה פשוטה של סיבוב היד עם כיוון השעון תוך הקרנה למרפק דרך החלק הפנימי של הזרוע. הזמנתי כרגע תור לאורטופד לעוד מספר ימים.
  אשמח לחוות דעתך ולאפשרויות הקלה עד לתור.
  תודה

  שלום אלמוג,
  אני מקווה שהתור מוקדם. בלי לבדוק אינני יכול לאמר לך במה המדובר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת מאור:

  שלום ,
  אני נער בן 18 יש לי כמו גוש באיזור הטרפז וכשאני עושה מאמץ גופני כמו שכיבות סמיכה או כפיפות הוא מפריע לי אני רוצה לדעת בבקשה מה זה ?

  שלום מאור,
  אולי גוש שומני מתחת לעור, מה שקרוי ליפומה. כדאי להיבדק אצל רופא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת מאור:

  הבנתי וזה מסוכן..?

  שלום מאור,
  לא
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת אביחי:

  שלום !!! יש לי בעייה בשני הידיים שאני לא יכול לסובב אותם בתנועה של הושטת יד… פשוט לא מסתובב.!! אני כבר בן 21 ככה שהעצמות כבר חזקות ולא גמישות…. אממממ הלכתי למומחה והוא אמר שזו בעייה לא נדירה שהיו כמה כאלה שפגש בעבר… אמממ הוא לא המליץ על ניתוח. האם יש איזה דרך ..תרגילים.. פיזוטרפייה…? זה חשוב!!!!!

  שלום אביחי,
  אין פיזיוטרפיה. הבעיה כנראה ששתי עצמות האמה שלך מחוברות ביניהן מלידה (מה שלא צריך להיות באופן רגיל). אתה זקוק לצילום רנטגן של האמות ובדיקה של כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת ורד:

  שלום רב,
  הנני עובדת כמטפלת ברפואה משלימה. דבר אשר מצריך עבודה פיזית.הנני בת 27.
  לפני כשבוע התנפח לי אזור שורש כף היד.
  ישנם כאבים חזקים מאז. הייתי אצל אורטופד, אמר כי יש דלקת בגיד.
  הוא קיבע לי את היד עם גבס לכמה ימים ובנוסף קיבלתי כדורי אתופן 400 מ”ג
  הורדתי את הגבס עדין כואב ואף מקרין הכאב לכתף ימין… האם זריקה תעזור ישירות למקום?
  (סטרואידים)
  אשמח לקרוא את תשובתך

  שלום ורד,
  באיזה גיד מדובר? סביב שורש היד יש מעל 20 גידים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת רימי:

  לדר איגו גולדברג בוקר טוב וחג שמח.
  ע” בדיקת ה-mri .” ברקמת השומן התת עורית באספקט הדורזלי של כף היד בגובה המרווח בין ראשי עצמות המסרק 3-4 מודגם תהליך בעל אותות הדומים לרקמת השומן התת עורית בכל התהודות בקוטר 1 ס”מ במישור הצדדי פנימי 1.1 סמ במישור הקדמי אחורי ובגובה 2 ס”מ . התהליך עובר דיכוי שומן הומוגני ואינו עובר האדרה לאח גדוליניום . מתאים במאפעעניו לליפומה. הגידים הניצפים מודגמים תקינים , מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות , המשטחים הפירקיים מודגמים תקינים” ההמלצה שניתנה לי היא ניתןח.
  אני בן 46 ומאוד מאוד פחדן . האים אני חייב או רצוי ניתוח, ומה עלול לקרות אם אני יעשה את הניתוח או לא .
  אודה מאוד להתיחסותך בנושא. תודה תודה ושנה טובה

 67. מאת גילי:

  אני סובל למעלה משנה מכאבים חזקים באצבע זרת יד ימין מין סוג של כאב חזק שתוקף אותי כמה פעמים ביום דבר שגורם לי לכאבים חזקים במיוחד אפילו במחיאת כפיים או הקשה על כל דבר ולא דווקא קשיח

  שלום גילי,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת עדי:

  שלום רב דר’ גולדברג, אני בן 29 ועברתי לפני למעלה מחודש תאונת עבודה ולפי הרופא זה מתיחה בגיד בזרוע , ליד בית השחי, עברתי טיפול תרופתי וגם פיזיוטרפיה אך עדיין התנועה שלי מוגבלת.
  יש לי בקרוב בדיקת US רקמות רכות 88.7966
  ובהערות רשום: US של הזרוע, אספקט מדיאלי בשאלה של גושים.
  רציתי לדעת מה זה אומר והאם יש סיכוי לקרע בגיד ובמידה וכן מה הטיפול.
  תודה, עדי.

  שלום עדי,
  עליך לפנות לרופא ששולח אותך לבדיקת האולטרסאונד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת אושרת:

  שלום רב לפני כשבוע נפלתי על ספל זכוכית אשר חתך לי את כף היד והגיד לאבחנת הרופר ירידה באנדקס ובתוך פצע רואים גיד הפלקסור חתוך עברתי נתוח לתפירת הגידים מכופפים של האנדקס.ותפירת כף היד
  כרגע בבית עם גבס להגנת היד נאמר לי לא להזיז כלל את האצבעות האם זה צודק? והאצבעות כרגע בתחושת נימול ללא תחושה מיוחדת האם זה תקין ומה המלצותייך בתודה מראש

  שלום אושרת,
  לא נשמע לי…מה עם התחושה? עדיף שתבדקי ע”י המנתח שלך או כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 70. מאת גלית:

  שלום ד”ר,
  שמי גלית ואני בת 38 ולפני כחודש חטפתי מכה עם מתיחת האצבע, פעולה לא נכונה באצבע מס’ 3 ביד שמאל. היה לי קבוע במשך שבועיים בגלל שבר שהתאחה. כיום, שבועיים לאחר ההורדה, האצבע מאוד נפוחה וקובעת ולא ניתנת לקפל אותה בכלל. לאחר ייעוץ עם רופא מומחה בכף היד, נתגלה לאחר צילום שיש לי קרע בגיד באצבע שמחייב ניתוח בהרדמה מקומית בדחיפות שיתבצע ביום שני הקרוב. שאלתי: 1. כמה זמן תהליך של ניתוח כזה, תסימינים וכאבים/ זמן החלמה של דבר כזה, כמה זמן תחבושת אשר תגביל אותי ולבסוף ההחלמה המלאה עם סיכוי החלמה ותפקוד מלא של האצבע. כרגע בקור, האצבע הופכת להיות סגולה וכואבת מאוד. איך אפשר להקל עלי עד הניתוח?

  שלום גלית,
  אין זה אטי להתערב בעבודתו של רופא אחר, במיוחד שאת אמורה להינתח על ידו בימים הקרובים. אך מדוע אינך פונה אליו עם כל השאלות הללו - הרי הוא המנתח שלך ותפדידו אינו מסתכם רק ב”לחתוך” אלא בכל הקשור לניתוח:לפני ואחריו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת מוטי:

  לפני כ4 ימים הייתי בחתונה והושטתי יד מרחוק לחבר ותיק. הוא משך אותי בפראות ואני התנגדתי כיון שאני סוחב פציעת ברך ופחדתי “ליפול” עליה. כתוצאה מהמשיכה העזה יש לי כאב עמום בזרוע ימין, ואני מעדיף לעשות פעולות ביד שמאל. אני מרגיש תחושה של “שחרור ורפיון” בזרוע ימין בכתף, וכן חולשה מסויימת.
  האם יש מה לפחד? האם צריך טיפול? זה אומר מתיחת שריר או גיד או מה? האם זה יחזור לקדמותו לגמרי? בתודה מראש ובברכה

  שלום מוטי,
  תמתין בסבלנות כשבוע-שבועיים. אם לא יהיה שיפור פנה לבדיקה אצל אורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת עמרי:

  הסיפור הוא קצת מביך …
  כבר יומיים ברצף יתוש טורדן מפריע את מנוחתי בלילה ולא נותן לי לישון.
  אתמול בשלוש בלילה התעוררתי שוב מן הרעש המטריד והצלחתי לראות את היתוש שבורח ממני כבר 3 ימים עומד על התקרה. לקחתי מגבת ובמקום להצליף בו מחשש שיברח, תקעתי את המגבת בתקרה עם המפרק התחתון של האגודל בתקרה. לאחר מכן כאב לי קצת וחזרתי ללכת לישון בתקווה שעד הבוקר זה יעבוד.
  בבוקר גיליתי שמאוד כואב לי להזיז את האגודל לתנועת לחיצה , או שאני צריך להעזר באגודל על-מנת למשוך משהו. אני מרגיש שכל היד מושבתת לחלוטין. אני יכול להזיז את האגודל כמעט בצורה חופשית לגמרי, אבל אם אני משתמש בו לאחוז משהו או למשוך אני נתקל בכאפי תופת! לעיתים אני מרגיש הקרנה לכיוון הגידים מתחת לשורש כף היד.
  מכיוון שאני חייל, אני נתון לחסדי הרופאים של הצבא, שנותנים להיות חובבנים. רופאת היחידה שלי ממש לא מחבבת אותי ונוטה לחפף אותי כי פעם חלקתי על דעתה. בכל-מקרה לאחר שמששה את האזור החליטה שלא מדובר בשבר ושהכל בסדר, ונתנה לי למרוח בנגיי בלבד.
  אני חושש שיש לי איזהשהו שבר שלא גלוי, או סדק. הכאבים הם ממש כאבי תופת ואני לא יודע מה לעשות בנושא….
  אשמח להכוונה

  שלום עמרי,
  אתה חייב לבצע צילום רנטגן לאזור הכואב ואולי במה מנחים של האגודל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת עינב:

  שלום ד”ר גולדברג,
  לאחרונה אני חשה כאבים בכף יד ימין, הרופא אמר לי שמדובר בעצב חלש. תהיתי איך אני יכולה לחזק אותו?

  שלום עינב,
  לא מוכר לי המושג “עצב חלש”. אין דרך ל”חיזוק ” עצבים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת אתי:

  בני בן 3 נפגע באצבע 2 יד שמאל בגן שעשועים פצע בעל אופי מעיכתי ישנו חסר עור וצפורן חסרה כמוכן לא ניתן להעריך ישור וכיפוף שאלתי היא מה עושים עם חסר העור ואם בעתיד ישנם סיבוכים עם התנועתיות לציין בחדר מיון בהרדמה נתפר החלק הקיים בערך7 תפרים בברכה אתי

  שלום אתי,
  אם חסר העור הינו גדול עושים השתלת עור. אם לא השתילו סימן שהחסר הוא קטן ובד”כ הפצע יסגר מעצמו. פני לביקורת לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת דנה:

  מה הכוונה למונח פלנג באצבע 2. דיסטלי. איך זה נקרא באנגלית? תודה

 76. מאת איפרגן יוסף:

  שלום
  כשלושה חודשים שאני סובל מדלקת בגיד אכילס בעצת רופא השתמשתי בכדורי ארקוקסיה למשך 10 ימים באקסיפן ג’ל למריחה ללא שיפור וטיפול בגלים חשמלאים למשך מספר שבועות (ברצוני לציין שאני בן 50 בריא עוסק בספורט אירובי)

  השמח לקבל יעוץ

  תודה
  יוסי

  שלום איפרגן יוסף,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת שלום:

  נחתכתי באגודל וקרעתי את הגיד המכופף עשתי ניתוח וכיום
  {אחרי חודש מהניתוח} אני עדיין לא יכול לקפל את האגודל עד הסוף אני אשמח לעצות

  שלום שלום,
  עליך לפנות למנתח שיפנה אותך לריפוי בעסוק ופיזיוטרפיה ע”י אנשים שעוסקים ספציפית בשיקום יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת אנדרי:

  שלום דוקטור
  לפני כ שלושה שבועות נחתכתי מזכוכית, מכה חזקה עם חתך
  בבית חולים תפרו לי את הפצע (גב כף יד) והרופא שחרר אותי הביתה בטענה שהכל תקין
  לאחר הורדת תפרים ובדיקה אבחנתי שהזרת מוגבלת בישור
  האם יכול להיות שהרופא שתפר פגע בגיד המיישר בזמן תפירה ?
  האם לא מאוחר לבצע ניתוח 22-23 ימים לאחר הפגיעה
  אני חייב לציין שאני יכול להזיז טיפה את הזרת אך לא מצליח ליישר עד הסוף
  האם יש מצב שמגבלה בתנועה נובעת מהצלקת הגדולה יחסית (עבה,רחבה ובאורך של כ 7 סמ)?

  שלום אנדרי,
  למה אתה חושב שהרופא פגע בגיד המיישר ולא הפציעה שלך היא זו שגרמה לחתך בגיד? אני מציע שתיגש לביקורת אצל הרופא שניתח אותך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת א.א.:

  ביתי בת 24 כחודש וחצי היא סובלת מכאבים ברגליים וביד .לאחר בדיקה של אורטופד ורמאתלוג האבחנה דלקת גידים מתפשטת עקב גמישות יתר. היא לקחה במשך חודש כדורים אנטי דלקתיים אך שום דבר לא עזר , הרופא אמר לה להפסיק את הכדורים . כרגע היא במיטה לא יכולה ללכת לא יכולה לכתוב וסובלת מאוד מכאבים ומוגבלת לגמרי .
  שאלתי : כמה זמן לוקח להחלים ממחלה זו ? מה ניתן לעשות כדי להתגבר על הכאב? היא לא יכולה לתפקד מה עושים?

  שלום א.א.,
  לא מוכרת לי מחלת גידים מתפשטת שבעטיה אדם לא יכול ללכת ולכתוב ובודאי לא על רקע גמישות יתר. זקוקה לברור רוימטולוגי מעמיק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת אלי:

  שלום
  האם זה לא מסוכן לעשות כמה שכיבות שמיכה שמתחשק לי או כל תרגיל אחר?
  תודה

  שלום אלי,
  לא. תהנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 81. מאת גל:

  בוקר טב,
  לפני קצת פחות משלושה חודשים נפלתי ושברתי את שורש כף היד בדיסטאל רדיוס. עברתי ניתוח לקיבוע פנימי. היד המשיכה לכאוב לי והיתה מין “קפיצה” כואבת בסיבוב. הביקורות שלי נדחו שוב ושוב בגלל השביתה - לכן הלכתי למומחה כף יד באופן פרטי שאבחן חוסר יציבות של המפרק, פרגמנט שבור של עצם + קריעה ברצועה אולנר סטילואיד בנוסף לשבר שטופל וקובע. בגלל השביתות, עדין לא קיבלתי טיפול מכיון שהרופא טוען שאי אפשר לקבוע שיקופים, אלא רק אחרי השביתה. אורתופד נוסף שלח אותי לCT (שנקבע למחר).

  שאלתי היא: מה ניתן לעשות? מהן האופצות הניתוחיות והלא ניתוחיות העומדות בפניי?
  האם העיכוב של 3 חודשים יפגע בסיכויי ההחלמה?
  יש לציין כי התנועתיות של היד טובה (עברתי פזיותרפיה וריפוי בעיסוק אחרי הניתוח - שניהם הופסקו ע”י המטפלים אחרי כמה פגישות בעקבות הכאבים).

  בברכה,

  שלום גל,
  אי אפשר לענות על שאלותיך בלי בדיקה וצילומי הרנטגן. התיעץ שוב עם כירורג היד שבדק אותך. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. או למזכירה נאוה במידה והביקור הוא דרך חברת ביטוח פרטית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 82. מאת סיון:

  שלום רב,
  מזה כ-4 חודשים כאבים ביד שמאל - כתף ןבית השחי.עיקר הכאב בחלק העליון של היד סמוך לבית השחי אך ישנה הקרנה לכל היד. בוצעה ממוגרפיה ואולטראסאונד שד - תקין. אקג - תקין. בדיקות דם(שקיעה -CRP) תקין.
  ממה יכולים לנבוע הכאבים? יש לציין שאני עובדת שעות רבות על מחשב. אודה על התייחסותך.

  שלום סיון,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. אולי קרינה מהצואר או כתף? פני לאורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת מוריה:

  הי אני בת 25 לפני כחצי שנה התחיל להירדם לי הידים בלילה וזה היה מגיע עד לפנים . לפני כשבוע נהיה לי הינפקשין בבית השחי אני שותה אנטיביוטיקה והידים נרדמות לי גם בהמצע היום ומתנפחת לי היד שיש לי בה את ההינפקשין ההעים זה קשור אחד לשני מה אני עושה אני גרה באמריקה.אשמח שתעזור לי

  שלום מוריה,
  לא נראה לי שיש קשר בין הדברים.פני לבדיקה של אורתופד/כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 84. מאת אלון:

  שלום ד”ר גולדברג,

  אני בן 34. ביום שני האחרון, 5.9.11, נפצעתי באגודל יד שמאל במהלך שיעור יוגה. בצילום רנטגן אובחן כי “אין לזהות שבר או פריקה”.
  ביום חמישי, 8.9.11, פניתי לייעוץ אצל רופא מומחה של קופ”ח מכבי והוא רצה לשלוח אותי לאשפוז וניתוח חירום.
  הממצאים שלו היו: רגישות לאורך ה- UCL, פתיחה היישור וכיפוף של 30 מעלות. ללא חסר נוירו-וסקולרי.
  האבחנה: COLLATERAL LIGAMENT - DISRUPTION MEDICAL.
  מה דעתך בעניין? האם לא החלטה נחפזת משהו? כמו כן, האם יש טעם לחכות ולעשות בדיקת MRI או שאין לזה כל משמעות במקרה כזה?
  כמובן שלפני ניתוח בכך היד (בהרדמה כללית) הייתי מעוניין לקבל חוו”ד נוספת.
  אשמח אם תוכל לייעץ לי בעניין הנ”ל.

  תודה רבה,
  אלון

 85. מאת מאיה:

  שלום רב,אני בת 33 לפני כחודש וחצי כתוצאה מנפילה נחבלתי בכף יד ואגודל שמאל,כתוצאה מהחבלה חשתי כאבים באגודל,קושי בתנועות בשלושה ימים הראשונים היתה נפיחות ושטף דם מקומי,כירורג שבדק אותי באותו יום המליץ על משכחי כאבים אך ללא הועיל,פניתי לאורטופד שבדק את הצילום ואבחן-sprains strains other joint (אפיון-mpj thumb) המליץ על חגורת שורש כף היד ,אנלגטיקה,מנוחה,הענין שיש שינוי בגמישות אבל עדיין כואב,לא יכולה להרים דברים ונזקקת תכופות לחגורה כשכואב,בדק אותי מומחה לאורטופדיה-לא ברור לי אם לכף היד ספציפי,השאלה מה עלי לעשות?האם יעבור הכאב מתישהו?האם אזדקק לניתוח באם הכאב לא יעבור?והאם יש צורך בפיזיוטרפיה?לתשובתך המהירה אודה!

  שלום מאיה,
  אינני יודע מה אבחנתך המדויקת ועל כן אינני יכול לענות על שאלותיך. עליך להיבדק ע”י כירורג יד מומחה. את הרשימה של המומחים בכירורגיה של היד תמצאי באתר האיגוד הישראלי לכירורגיה של היד. אשמח לראותך במרפאתי עם צילומי הרנטגן. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח תתקשרי לנאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 86. מאת ענבל:

  שלום ד”ר איגו :)

  אשמח לשמוע את חוות דעתך.

  לפני כשבועיים חתכתי את האצבע השלישית ביד שמאל בפרק הבינגלילי המקורב- החיבור האמצעי של האמה, בצד הכפי-.
  נשלחתי למיון ועשו לי שני תפרים. הבנתי מהרופא שלא חתכתי את הגיד. (זה היה חתך עמוק וראיתי משהו לבן כשהסתכלתי)

  התפרים הוצאו, יש צלקת קלה אבל קשה לי ללכופף את האצבע לאגרוף מלא וכן גם בישור יש לי כאב באמה. האם זה נורמלי, האם עליי לעשות פעילות עם היד כדי להפעיל משהו? הלכתי לרופא והוא לא ממש בדק אותי, אמר שזה נורמלי ויצאתי תוך רגע.

  אשמח לשמוע,
  תודה רבה ושנה טובה

  שלום ענבל,
  לפי תיאורך הפצע היה עמוק למדי, עד הגידים. יש לבדוק את התחושה ואת פעילות הגידים. פני לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת ספיר:

  שלום ד”ר איגו,

  אני בת 16 ואני מנגנת על תופים, לפני שבועיים ניגנתי דיי הרבה ולאחר כמה שעות הרגשתי כאב מאוד חזק ביד שמאל באזור כף היד, המפרקים של האצבעות ובזרוע .

  הלכתי לאורתופד והוא אמר שזו דלקת גידים, שאני צריכה לנוח והוא גם נתן לי כדורים(ברקסין) אבל אני לא לוקחת כדורים אז לא לקחתי אותם, רק פשוט נחתי שבועיים עם היד והיא באמת לאחר שבועיים הפסיקה לכאוב ביום יום אבל ברגע שהתחלתי קצת לתופף פתאום התחיל לי כאב מאוד חזק וגם תחושת עייפות באזור היד.

  רציתי להתייעץ אייתך מה אני צריכה לעשות ? ..לאיזה רופא אני צריכה לפנות במצב הזה ?

  תודה רבה

  שלום ספיר,
  לחכות מספר שבועות עד שהמצב יחלוף לחלוטין ואז לחזור לתיפוף מאד מאד בהדרגה. אין צורך בכדורים. פני לפיזיוטרפיסטית שתלמד אותך תרגילי מתיחה לשרירי הידיים אותם תעשי לפי התחלת התיפוף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 88. מאת אופיר:

  שלום ד”ר איגו
  נחתכתי לפני כ-12 יום באצבע מספר 2 ביד שמאל (חתך בצורת S) בחלק הפנימי של האצבע. הגידים לא נפגעו (אני יכול לכופפף מעט את האצבע ככל שהנפיחות מאפשרת לי).
  בבית החולים תפרו לי את האצבע (27 תפרים) ואני נמצא כעת בתהליך החלמה .
  ברצוני לברר :
  1. קיימת תחושה כמו אחרי הרדמה בחלק העליון של האצבע (במפרק של הציפורן) האם התחושה של ההרדמות תחלוף (אולי הדבר נובע מהתפרים והנפיחות שקיימת במקום) ? אם לא , האם יש מה לעשות בנידון ?
  2. האם ניתן לקבוע אחוזי נכות בעקבות חתך זה (אני עובד כמסג’יסט) ?
  תודה רבה

  תודה רבה

  שלום אופיר,
  יש שני גידים מכופפים. האם שניהם עובדים? כדאי שתבדק אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. מוקדם מדי לדבר על נכות. .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 89. מאת זיו ענת:

  שלום דוקטור!
  בני בן ב-26 חתך את אצבע 5 ביום שישי האחרון. הוא קרע את הגיד. הוא נותח ביום שבת. היום יום שלישי החליפו לו תחבושת ותפרו את עור האצבע לגומי כדי שיניע את האצבע. האם זה הטיפול הנכון? תודה מראש ענת

  שלום זיו ענת,
  מדובר בגידים מכופפים או מיישרים? אשמח לראותו במרפאתי לאחר שחרורו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת עמית:

  הי,

  סובל מכאבים בקרסול שמאל כבר כמה חודשים.

  להלן ממצאי סריקת אולטראסאונד : קרסול שמאל
  מפרק טיביו-טלארי- ללא נוזל יתר.
  עם מבנה תקין. (EHL ,EDL ,TA) גידים מיישרים
  עם מבנה תקין. (FHL ,FDL ,TP) גידים מכופפים
  מעובים עם מעט נוזל סביבם- מתאים לטנוסינוביטיס. – (PB ,PL) : גידים פרונאלים
  רצועת הדלטואיד- מעובה עם ממצא אקוגני קטן- תלישת הפריאוסטום?
  הרצועה מעובה בלתי הומוגנית עם חשד לקרע מלא עם פרגמנטים באזור הרצועה - -ATFL
  תלישת הפריאוסטום?
  אין נוזל תוך מפרקי

  מה זה אומר ? איך מטפלים בזה ?
  תודה

  שלום עמית,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. פנה להסברים למי שהפנה אותך לבדיקת האולטרסאונד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת מויאל דוד:

  שלום רב לפני 3 שבועות חתכתי את האצבע עשו לי תפרים בבית חולים
  זריקת טטנוס אנטניוטיקה אחרי שבוע הרדתי את התפרים אבל המשכתי לחבוש
  את את היד השאלה שלי כזאת אני עדיין לא יכול לקופף את האצבע עד הסוף אני על פעם מקופף קצת ואם אני מנסה לקופף ממש עד הסוף יש לי כאבים השאלה אם זה לוקח פשוט
  זמן ופיזיוטרפיה או שיש משהו מעבר בגלל הכאבים בקיפוף כי עברו 3 שבועות
  או שיש בעיה בגיד או משהו אחר ??
  תודה

  שלום מויאל דוד,
  אי אפשר לענות בודאות בלי לבדוק את האצבע. פנה לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 92. מאת מור:

  שלום ד”ר ,
  חזרתי מאורטופד אחרי שקיבלתי מכה חזקה בשורוש כף היד .
  הצילום לפי הרופא יצא תקין , אבל משפט שהוא אמר “בינתיים אני לא רואה שבר ”
  האם זה הגיוני שבינתיים הוא לא רואה ?
  תודה

  שלום מור,
  אל תתיחסי למילה “בינתיים” - תתיחסי ל- “אני לא רואה שבר”.חוץ משברים יש עוד כמה מבנים בשורש היד שעלולים להיפגע: רצועות, מניסקוס וכו’. אם הכאבים ממשיכים פני לבדיקה של כירורג יד שזה מקצועו. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת אירנה:

  שלום רב,
  האם לדעתך יישור יתר במפרק MP באצבע 5 וכיפוף ב- PIP יכול להיות כתוצאה מפגיעה גידית או עצבית? לא ניתן לבצע ישור אקטיבי של מפרק ה-PIP, אלא רק אם מונעים את יישור היתר במפרק MP ואז הטווח הוא מלא. בנוסף, יש כאבים באזור PIP בלבד בעת כיפוף כנגד התנגדות.

  תודה

  שלום אירנה,
  הסיבות:
  1. מצב מולד (תבררי). תשוי לאצבע ביד השניה.
  2. low ulnar palsy (פגיעה עצבית בעצב האולנרי בגובה שורש היד)
  3. קרע במנגנון היישור של האצבע (Boutonnere)
  4. כיווץ הפלטה הוולרית של מפרק PIP .

  מקווה שהייתי לעזר…..
  ד”ר איגו גולדברג

 94. מאת רפאל:

  שלום רב,
  לפני כחודש וחצי בזמן אימון של סלטות נפלתי בעצת סלטה אחורה שלא נעשתה טוב על הכתף… סוג של נפלתי כל הגב רק על הכתף… היום חזרתי לאימון ועדיין כואב לי מה זה יכול ליהיות… כדאי להזכיר ששבוע לפני המכה הזאת קרה לי בדיוק אותו דבר רק על הכתף השנייה הנפילה היתה קשה יותר אך הכתף נרפתא לאחר 5 ימים…. מב אפשר לעשות ומה זה יכול ליהיות… בבקשה אחמח לקבל תשובה בהקדם…
  תודה מראש…!

  שלום רפאל,
  סבלנות. אם לא יחלוף בשבועות הקרובים פנה לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת אלון בר:

  שלום. נפצעתי מתאונת אופניים ואובחן אצלי לאחר אולטראסאונד, קרע גדול אך לא מלא ברצועת כף היד תחת האגודל (ללא בריחת השריר), הרופאים המליצו על ניתוח, מה אומר ניתוח כזה? ומה הסיכונים הכרוכים מניתוח מסוג זה? כמה זמן החלמה?
  תודה מראש….!

  שלום אלון בר,
  מקובל לשמוע את ההסברים ממי שמציע את הניתוח. השאלה אם את באמת צריכה ניתוח. פני לכירורג יד לבדיקה ולקבלת חוות דעת נוספת. לא מנתחים על סמך אולטרסאונד בלבד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח פני למזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 96. מאת נטלי:

  שלום לך,
  בת 17.7 בריאה בד”כ
  התחלתי בחודש האחרון לסבול מכאבים בשכמות ובצוואר ..והיום החלו לי לפתע כאבים נוראים ממהיד למעלה עד המרפק בערך..ניסתי לקחת נורפן ומרחתי וולטרן ..ללא הקלה..הם מתחזקים בעיקר בעת מאמץ..מה הסיבות שיכולות לגרום לך?

  תודה רבה וחיים בריאים:)

  שלום נטלי,
  אתר זה עוסק בכירורגיה של היד. פני לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת שמחה:

  אתמול נתקלתי והשתתחתי על הרצפה כשידי מתוחה מאוד קדימה. מאז אני לא יכולה להרים את היד בגלל כאבים קרוב מאוד לכתף- זרוע עליונה. זה נראה כמו מתיחת גיד או משהו כזה. אין נפיחות ואין עיוות בכתף. האם כדאי להתאמץ להרים את היד למרות הכאבים החזקים כדי שהיד תתרפא יותר מהר או שעדיף לתת לה מנוחה כמה ימים? יש נקודה בזרוע קרובה לכתף שאם אני לוחצת עליה אני ממש מרגישה את נקודת הכאב.האם חימום היד יכול לעזור?

  שלום שמחה,
  פני לבדיקת אורתופד. אולי יש לך קרע בגיד?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת אימאן:

  אני בת 35 שפית קונדיטורית במקצועי . מזה חודשיים כאבים קשים ומחמירים ביד ימין בכף הדורזאלי בשורה הקריבנית האורתופד הפנה לרטגן(שהודגם כתם שחור ) ואולטראסאונד (הודגמה נפיחות ) התשובות לא היו חותכות והומלץ על mri וטיפול בארקוקסיה ל10 ימים הטיפול לא עזר והכאבים החמירו .אני חוששת מאוד ומבקשת את דעתך. תודה

  שלום אימאן,
  אל תחכי ופני לכירורג יד עם צילומי רנטגן וכל יתר הבדיקות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת אימאן:

  תודה מראש

  שלום אימאן,
  לא קיבלתי את שאלתך
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת גל:

  שלום, במקרה של דלקת גידים באיזור שורש היד ונגיד שגם ביד עצמה, האם מתיחות שונות ( כמו כיפוף שורש היד כלפי חוץ/פנים לדוגמא) הן רצויות/אסורות/לא משפיעות על המקום הפגוע ועל תהליך ההחלמה?
  כמו כן שימוש במים חמים כאשר אני ממלא קערה וטובל את הידיים בפנים?
  בגדול אני יודע שיש לי דלקת מסויימת ורציתי לדעת אם מתיחות, לחיצות שונות ושימוש במים הם דברים שאפשר לעשות או שפשוט לתת מנוחה לאיזור ולתת לגוף לעשות את שלו?
  כמובן שאני אתייעץ עם איש מקצוע פנים אל פנים אבל עד אז רציתי את הידע הכללי,
  תודה רבה

  שלום גל,
  פשוט לתת מנוחה לאיזור ולתת לגוף לעשות את שלו. אחרי התיעצות עם איש מקצוע וקבלת אבחנה מדויקת ניתן יהיה לעבד תכנית טיפולית.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת אור:

  שלום רב. מזה כחודש יש לי כאבים בחלק הפנימי של שתי הזרועות. אורטופד טען שאין לי בעיה אורטופדית ושלח אותי לבדיקת דם על מנת לברר אם אני לא סובלת מדלקת פרקים. התשובה יצאה שלילית . רופאת המשפחה המליצה לי על טיפול אלטרנטיבי שלא עזר. התחושה היא של שרירים מכווצים ורגישים. תודה

  שלום אור,
  לא יודע במה המדובר בלי לבדוק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת אריה:

  שלום רב,
  מזה זמן רב, יש לי כאבים בפרק כף יד ימין לאחרונה התחילו גם כאבים בפרק יד שמאל. לפני כשנה עשיתי צילום ואיבחנו לי דלקת בגיד. האורטופד אמר שהאפשרות היחידה היא ניתוח. בנוסף שמתי תקופה סד אך לא עזר. שאלותיי הם: האם יכול להיות קשר לתפקוד בלוטת התריס, ואם לא אז מה יכולה להיות הסיבה איך מטפלים בזה, ומה האאפשרויות.
  תודה מראש

  שלום אריה,
  1. דלקת בגיד לא מאבחנים בעזרת צילום רנטגן.
  2. יש ביד מעל 30 גיחדים. לאיזה מהם הכוונה?
  3. אין לי אבחנה בלי לבדוק.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 103. מאת מיכל:

  שלום רב ד״ר, אתמול נכנסה לי זכוכית לאצבע בחלק התחתון של האצבע בצד של כף היד הפנימית,החתך קטן מאוד אולם כשאני מקפלת את האצבע יש מין קליק כזה כמו רעש של גיד שמתקפל וזה כואב. מה יכול להיות? תודה רבה ויום מקסים

  שלום מיכל,
  כנראה שיש חתך חלקי בגיד. פני בהקדם לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 104. מאת בעז:

  שלום:
  פרקתי את היד פריקה אחורית לפני כחודש וחצי. התנועה של המרפק מוגבלת עד 90 מעלות, אחרי פיזאוטרפיה. ויום לאחר הפיזאוטרפיה אני שוב לא יכול להזיז בכלל.
  אשמח לדעת מה הנזק? איך מטפלים בו? ואם הנזק הפיך?

  תודה רבה.בעז.

  שלום בעז,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 105. מאת חווה מזרחי:

  שלום לך דר’ זה מספר ימים שיש לי כאב באגודל יד שמאל וקצת כאב באגודל יד ימין ביד שמאל יש מין קליק במפרק האגודל וכל קליק כזה מלווה בכאב לא נעים , חשוב לי לומר שהשנה התחלתי לעבוד בפעוטון שבו צריך לבשל וכן לשטוף המון כלים וסירים ענקיים וגם להרים את הפעוטות וכן להחליף חיתולים אחת השאלות שלי האם יש קשר בן העבודה לכאב באגודל . תודה חוה

  שלום חווה מזרחי,
  לא. עייני באתר בפרק “אצבע הדק“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


prednisolone et enceinte acheter sans ordonnance médicaments cystite dois-je prendre 10 ou 20 mg de cialis puis-je prendre deux 5 mg par jour acheter du Dilantin pfizer achat pharmacie france Dipyridamole pas cher forum downparadise achat pharmacie acheter du Tofranil pas chere 25 mg para que servir acheter Metformin livraison 48h chrono hcl 500mg tab achat Artane canada acheter original en france Diabecon vente libre pharmacie suisse achat générique en belgique les utilisations de ranitidine 150 mg 150 et grossesse cilostazol pletal prix achat en ligne de masculin vente de Evista pfizer durée de traitement vente Singulair sans ordonnance espagne générique à wal-mart paxil générique des images classe action canada vente Benicar generique france acheter sur internet regarder télévision diamox 250 mg doctissimo prévention mal des montagnes achat Augmentin en pharmacie acheter en ligne sans ordonnance accutane 50 mg par jour 10 mg résultats ne celebrex venir sous forme générique acheter achat Plavix générique en france quel est le generique du vente Ciplox en espagne peut on acheter du en pharmacie médicament de l'étude de cephalexin 500mg 500mg sans danger durant la grossesse achat Plendil pas cher vente libre espagne achat en ligne Zestoretic quebec team pas cher france canada hockey flagyl ovule effets secondaires que soigne le Dulcolax pas cher livraison rapide fleurs vente de pas chere Augmentin pas cher en ligne naruto 625mg prix mercure de la drogue achat Periactin vente sans ordonnance en pharmacie acheter Zyloprim sans ordonnance acheter sans ordonnance en france exelon au patch 4.6 mg prix acheter Avalide en pharmacie sans ordonnance quel est le nom générique acheter Azulfidine pas cher en ligne pas cher livraison rapide a domicile acheter Lukol en france pas cher maroc vente de V-gel pas cher forum acheter 100mg hyzaar 50 mg 12 5 mg comprimé pelliculé acheter en belgique ce qui ne clomid coût en afrique du sud 3 follicules 50mg achat Desyrel pfizer france vente libre acheter Naprosyn pfizer peut acheter sans ordonnance Claritin pas cher livraison gratuite achat en suisse ou au surinam dabigatran plus aspirin plus clopidogrel pas cher forum auto celadrin pas cher maroc hébdo vente libre espagne vente du Cystone en pharmacie acheter pas cher sans ordonnance acheter Femcare en ligne avis acheter livraison 48h chrono 2 lariam plongee interdit discount cialis 20 mg 20 mg doz Orlistat pas cher en ligne jeux d'action diet pills acheter en ligne amantadine pas cher avion playmobil achat en ligne generic vente de Shallaki pas cher vente libre suisse dulcolax avant ou apres manger acheter en ligne sans ordonnance vente prednisone 20mg posologie achat en belgique achat evista medication technician vente vidalxl costo nizoral shampooing vente suisse vente libre achat tofranil enuresie secondaire pas chers du tout provera 10 mg onglets 60 mg clomid et cycle de 21 jours et faim le moins cher des prix pour nexium pas cher en ligne jeux d'action Ralista pas cher forum doctissimo achat en ligne pas cher acheter Himcolin original prix vente suisse augmentin et mycose gland 250 mg effets secondaires ampicillin 500 mg pour injection generique pas cher paris posologie bactrim pour infection urinaire pas cher en ligne jeux gratuits en ligne cialis pharmacy reviews c'est quoi levitra 10 mg vs viagra 50mg baisse de prix effet indesirable lioresal achat en pharmacie sans ordonnance achat Cardura générique achat en ligne pas cher acheter Colospa ligne forum achat en ligne retard train voltaren 50 mg pilules dolo comprimés Protonix pas cher independent vente generique xeloda coût en inde vente posologie amoxicilline benadryl pas cher marques avenue agit en combien de temps Rumalaya pas cher forum downparadise achat en ligne quebecoise acheter Femcare forum discussion vente en tunisie styplon pas cher ici acheter du pas cher paris ou acheter Orlistat sans ordonnance à bruxelles vente en ligne achat Combivent en france vente pas cher achat Hyzaar generique achat effets singulair 4 mg granules effets secondaires mini granules 4 mg Abana pas chere voyage achat en ligne toulon sur relance clomid nolva effets secondaires sous achat en ligne Betapace achat achat en ligne quebec warez acheter Menosan 100mg prix achat en ligne de Nitrofurantoin pas cher livraison rapide fleurs acheter générique en ligne achat Nizoral en belgique costo de shampooing quand avez-zoloft générique aller générique australie abilify 5 mg 28 comprimé fiyatı pas chere assiette porcelaine achat Aldactone pharmacie belgique 100mg prix effets secondaires propranolol 120 mg arret de achat Voltaren pas cher en france prix de la rue vente de Alavert pas chere pas cher france canada acheter Biaxin générique en ligne filmtab 250 mg achat de Nizagara pfizer pas cher marquesboutique cefixime pas cher marques avenue achat en ligne pas cher achat en ligne Nimotop quebec acheter 100mg achat Penegra en ligne sans ordonnance acheter livraison 48h chrono motilium pharmacie pas cher index vente Benicar comparaison vrai pas cher en france Provera pas cher forum doctissimo contraception depo- effets secondaires quel est le générique luvox achat en ligne de pour achat pletal achat en ligne indications pneus Cytotec pas cher index avortement spontané Flagyl ER pas cher paris et candidose achat Propecia générique en ligne différence entre les génériques et de marque doxycycline vente libre immobilier la ce.cap 100mg metformin hcl er onglet 500 mg er achat pas chere quelle est la difference entre prednisone et prednisolone vente pfizer colchicine pas cher marques avenue achat en ligne ei8htball acheter du Arimidex pas cher forum achat en ligne forum que faire si 100mg de viagra doesnt work avez-vous d'avoir une ordonnance pour acheter du generique Albenza pas cher paris vente de pas cher en france acheter kamagra oral jelly belgique 100mg effets achat Adalat en ligne maroc vente sans ordonnance belgique Desyrel pas cher en pharmacie pas cher paris acheter Confido original en france pas cher france canada resultat aciclovir pour les yeux crème grossesse achat Lincocin pharmacie sans ordonnance achat 100mg pfizer le moins cher viagra générique avez-vous besoin d'une prescription pour féminin avortement cytotec douleurs generico o deltacortril ent prednisone 5mg effets secondaires pour angine où puis-je acheter viagra à seattle 100 mg durée minocycline achat achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Avalide livraison 48h chrono friche acheter sans ordonnance en france stromectol eureka santé effets indésirables du lamictal pour trouble bipolaire vente suisse vente libre acheter du Celexa pas chere acheter pfizer en ligne acheter silagra 100 mg acheter en ligne naruto valtrex enceinte herpès labial 2000 mg Avalide pas cher sans ordonnance pas cher forum voyage gasex pas cher voyages acheter sans ordonnance lipitor et générique achat 10mg en vente Zocor libre achat en ligne ranitidine et les pilules contraceptives acheter générique en pharmacie vrai Ayurslim pas cher pas cher livraison rapide a domicile vente entocort enemalta pas cher forum grossesse acheter Cozaar en france livraison rapide pas cher indeed prednisone 4 mg par jour 20 mg 54 760 acheter viramune truvada acheter du en pharmacie en france sandoz bupropion sr 100mg achat en ligne lpb ordonnance nizoral cream et maladie de cushing trazodone 50mg vs 100mg 50 mg images celebrex 200mg en afrique du sud acheter livraison 48h chrono 2 achat en ligne artane 5mg acheter pas cher belgique cialis générique ordonnance avis sur 10 cialis 20mg ale 4 st privé de prescription coût de glucophage 500 prix maroc classe pharmaceutique vente metoclopramide 10mg acheter en pharmacie strattera du canada acheter viagra avantages et inconvenients prix de walgreens prinivil pas cher avion low pas cher voyages evista pas chers voyage achat duree Sinequan pas cher en ligne pas cher maroc télécom moins cher cialis 20mg combien est coût à la cible achat en ligne motilium bébé posologie vente nourrisson constipation achat en ligne Sumycin quebec streaming acheter générique achat Prinivil belgique vente libre acheter du en france acheter Dulcolax en ligne comprimé acheter generique pas cher vente Citalopram sans ordonnance belgique hbr 20 mg celexa amitriptyline hcl 50mg onglet 25 mg opinie Nizagara pas cher forum routard acheter en ligne avis achat trazodone forum wawa x- 100 mg ai-je besoin d'ordonnance pour acheter valtrex prix de à walgreens voltaren comprimés de 25mg crème enceinte achat Abilify 100mg prix acheter sur internet regarder télévision achat saw palmetto acne vêtements pas cher avion acheter Omnicef sur internet avis pas cher avion playmobil cialis et insomnie acheter sur internet avis periactin prix maroc vente generique achat augmentin 1g posologie 2 fois par jour Actonel pas chere livraison rapide pas cher france canada prilosec vs prevacid coût puis-je acheter sur le comptoir Augmentin pas cher en ligne sur viber 625mg tbl reussite de grossesse avec clomid traitement provames et duphaston fluoxetine 160 mg en ligne à bas prix benicar pas cher ici mag acheter sur internet avis reminyl retard effets secondaires vente tunisie legislation vente libre Erythromycin suisse acheter gel topamax la posologie de ce type de troubles sera de 25 mg de m'aider à la perte de poids achat Phexin belgique vente prix vente Azulfidine suisse vente de en france vente V-gel belgique pharmacie generique pas cher forum micardis pas cher avion malaisie similar de plus 50 mg de prednisone, dose onglet 20 mg utilisée traiter vente Vantin france achat en ligne peut on arreter le methotrexate effet grossesse extra-utérine vente Erythromycin france ou assimilé pas cher forum construire acheter Clonidine en pharmacie forum achat en ligne effet achat Tofranil en france rapide pas cher avion rafale lamisil dermgel posologie pas cher maroczik le meilleur viagra naturel inde pas cher acheter du Fosamax pas cher paris achat en ligne 70 vente Phexin sans ordonnance espagne acheter générique en france viagra 100mg effets secondaires generique remboursé livraison le lendemain d'viagra générique comment marche le Avalide generique pas cher en france acheter pas cher en ligne 2 comprimés clomid jumeaux 75 mg effets secondaires propranolol 120 mg par jour 40 mg la thuoc gi Ventolin pas cher en ligne ma banque ca-languedoc pas cher forum auto vente de Minocycline en france qu'est-ce que l'apo- 100mg achat en ligne decadron sirop toux acheter du pfizer achat en ligne de Vantin naturel pas cher en ligne naruto est-il une différence entre wellbutrin xl et le générique générique pénurie puis-je prendre deux 8 mg zofran acheter sans ordonnance en france methotrexate le prix pneumopathie interstitielle sfr Mentat pas cher en ligne jeux multijoueurs achat himalaya achat Claritin pas cher france qu'est-ce que 10mg utilisé pour acheter du Cardura en belgique sans ordonnance vente tunisie achat Ampicillin en france rapide acheter sur internet vente du Cardizem en pharmacie achat pas cher acheter benicar 40 acheter 407 Detrol pas cher livraison rapide a domicile acheter sans ordonnance en france peut on prendre clomid enceinte acheter nolvadex uk xenical achat en ligne canadair les bienfaits du achat Tamoxifen en ligne france 10 mg coût cytotec prix des médicaments où acheter original philippines achat en ligne Desyrel quebecor pas cher en ligne pour l'emploi viagra générique pour la vente examen de l'achat de en ligne achat Tamoxifen générique en ligne générique prix acheter sinemet en ligne jeux multijoueurs achat parkinson rasagiline vente de Betapace pas chere acheter en pharmacie achat de Fucidin pfizer vente libre dhea peut on acheter du viagra en pharmacie sans ordonnance en belgique aliment qui remplace le Alavert pas cher forum auto acheter livraison 48h chrono film où puis-je acheter cytotec en cavite ovulation apres fausse couche vente Penegra en tunisie pas cher france canada rugby acheter Reminyl pas cher et rapide acheter forum acheter atarax 100mg en acheter générique Lasix pas chere voyage vente en ligne prêt à porter féminin vente cytotec misoprostol comprimés acheter pour avorter en france pourquoi utiliser seroquel xr vs marque générique vente allegra curtis immobilier non digérés pilules dans les selles Desyrel pas cher forum wawa acheter sur internet en suisse prednisone 10 mg utilisation à long terme 20 mg traitement achat Emsam generique achat en ligne mont effets indésirables prednisolone pas cher avion corée zetia prix de détail moins cher acheter Brahmi en ligne comprimé pas cher vol algerie achat Lasix livraison rapide effet secondaire du est zoloft bon pour le trouble panique comment descendre 50 mg achat Cyklokapron en france acheter generique pas cher prix viagra pharmacie luxembourg autre solution que le achat diflucan posologie smecta comment prendre le puis-je acheter chloramphenicol gouttes sur le comptoir acheter en ligne en france acheter Luvox en ligne en france est-il un générique pour peut on acheter Wellbutrin sans ordonnance pas cher forum hardware Avapro pas cher forum voyage 75 mg effets secondaires pose d'un stérilet et cytotec protocole ivg harga levitra 5mg vente Lipotrexate Aspirin pas cher france canada direct vente suisse achat Compazine pas cher en belgique acheter en france livraison rapide achat Benfotiamine pharmacie belgique achat en ligne de masculin achat en ligne Lasuna quebec team achat de en ligne prednisolone 5mg pilules pas cher en ligne naruto vente diltiazem biogaran paracétamol vente de en france acheter Aldactone livraison 48h chrono peugeot acheter pfizer sans ordonnance commande en ligne lamictal pas cher avion pas achat en ligne Lopid vente acheter 600 gsr exelon effets secondaires cardiaques achat belgique diltiazem) 60 mg tablette acheter en ligne prix du viagra 50 en pharmacie ses quoi le j code pour zyvox 600 mg vente en tunisie achat Dramamine canada achat en suisse acheter benicar 40 ans achat en ligne de générique achat Zenegra en belgique achat pharmacie comment acheter propecia royaume-uni achat en ligne 2015 achat Inderal livraison rapide achat en ligne stresser zyrtec cachet posologie où acheter singapour acheter bactroban nasal polyps pas cher marques vêtements clomid et il efficace enceinte pendant la prise de acheter Artane sans ordonnance en belgique vente indications nux trazodone sommeil pilules pas cher avion low coût de lipitor en canada prix de walmart achat Robaxin en ligne sans ordonnance acheter en pharmacie sans ordonnance est ce que le propecia marche graisse achat cafergot generic rndis achat en ligne pblv peut acheter Cardizem sans ordonnance vente generic flagyl famille d'antibiotique et enceinte ouest france furosemide achat en ligne de pfizer biaxin et infection urinaire vente france ou assimilé achat en ligne cozaar medication package achat en ligne medication blister acheter ditropan transpiration pieds pas cher en ligne irantv prix de abilify médicaments pour pas cher augmentin retard alcool vente libre suisse où acheter xenical au kenya vente difference achat artane danger wifi pas cher peut on acheter Aricept sans ordonnance achat pharmacie france prendre cymbalta soir achat livraison rapide acheter Sarafem sur internet regarder télévision achat pas cher en france lariam vente libre immobilier pas cher en ligne de mire generic4all kamagra 103 1 0 forum sur le vente zoloft sevrage allaitement stress post-traumatique ordonnance coût de viagra generique du au maroc acheter Eulexin livraison 48h chrono film acheter 100mg puis-je acheter cialis sur le comptoir au portugal pas cher forum fucidin achat en ligne leclerc achat pas cher en france acheter Isoniazid ligne forum peut on acheter sans ordonnance lamisil pilules pour les champignons des ongles pilules avant et après achat en ligne moduretic posologie célestène acheter en ligne canada cialis temoignage grossesse la formule ne viagra generico au cameroun cialis 5mg vente effet du temoignage achat en ligne pletal 100%mag acheter livraison 48h chrono 2 achat Serophene livraison rapide fleurs vente effets secondaires achat prograf dosage vitamine effets indésirables acheter Cymbalta pfizer en ligne tomber enceinte sous achat en ligne Zyban difference l'achat de au royaume-uni vente Paroxetine pfizer pas cher en ligne pour l'emploi cvs pharmacy lisinopril acheter livraison 48h chrono 2 acheter du Isoptin pfizer rr retarder 240 mg achat en ligne metoclopramide vidal médical achat en ligne primperan injectable Synthroid pas chere chaussure achat belgique vente libre prix du cialis en espagne est-il légal pour acheter en ligne en australie achat en ligne zetia organisation anniversaire meilleur prix achat Depakote pas cher en belgique achat en ligne effet indésirable lamictal et la grossesse achat en ligne forum auto achat citalopram en ligne jeux d'action vente de en ligne effets secondaires crestor 10 une alternative moins coûteuse aux acheter du Aldactone en pharmacie en france pour chute de cheveux acheter Inderal en ligne livraison 24h pas cher avion rafale vente cyklokapron posologie amoxicilline acheter internet forum achat Prednisone pfizer en ligne pour la vente royaume-uni acheter du Antabuse pas cher achat en ligne quebecos où acheter buspar achat 100mg prix est-il un générique de lexapro coût par pilule valsartan hydrochlorothiazide effets secondaires acheter en france acheter Bupron SR en belgique acheter original en france le coût de la doxycycline sans assurance vente en ligne france vente Minomycin sans ordonnance achat pas cher paris ce n'ventolin hfa coût 2mg dosage de comprimés où puis-je acheter orlistat 120mg pas cher livraison rapide cialis temoignages professional vs régulier Nolvadex pas cher forum routard achat en suisse résultat des elections en françe acheter Aciphex en ligne canada peut on acheter du en pharmacie achat en ligne Valtrex prix vrai pas cher trouble de la personnalité limite et l'utilisation de seroquel 25 mg trouble obsessionnel-compulsif sandoz lisinopril effet secondaire mylan 10 mg wellbutrin 150 mg surdosage 100 mg tablette est-il légal de commander viagra de canadian peut on acheter du sans ordonnance en pharmacie acheter Keflex sur internet pas cher avion malaisie acheter Atrovent en ligne comprimé inhalateur en ligne de la pharmacie Terramycin pas cher forum hardware pas chere chaussure procardia pas cher maroc football pas cher avion malaisie achat en ligne ginseng rouge effets secondaires vente de cipro collyre acheter sur internet en suisse rôle du plavix vente clopidogrel 75mg glucophage et goutte 1000 mg comprimé pelliculé sécable vente Finax chine achat pharmacie belgique 60 mg propranolol pour l'anxiété crise de panique Aristocort pas cher france canada foot feminin pas cher vol achat Dapoxetine en ligne france pas cher en ligne de mire buspar pas cher paris 15 mg de haut dapoxetine pas cher avion rafale achat pharmacie sans ordonnance zyprexa 10mg surdosage générique autorisé phenergan sirop posologie acheter du en pharmacie forme générique du xalatan pas cher en ligne irantv generique Zithromax pas cher quel est le nom générique pour achat Shallaki en ligne maroc vente espagne achat Finast pharmacie belge achat pas cher paris acheter plavix medication interaction programme de rabais Evista pas cher en ligne pour l'emploi acheter biphosphonate vidal Flagyl ER pas chere voyage vente ER en ligne france acheter du Emsam en pharmacie pas cher indexnikah acheter minocin acne achat acne shop ce augmentin mg ne viennent dans vente pharmacie acheter Trazodone insufflation erowid vente alli sur internet regarder télévision achat en ligne de naturel acheter Chloromycetin sur internet en suisse achat pas cher forum achat en ligne Antivert quebec team acheter pas cher en ligne achat en ligne augmentin antibiotique et soleil administrare bis de 400 mg achat finpecia cipla pas cher inde commander accutane en ligne à bas prix départ à 60 mg acheter xenical espagne acheter en ligne canada acheter Duphalac pas cher belgique pas cher en ligne ma banque ca-languedoc vente de Prograf pas cher en france achat en ligne difference Reminyl pas cher forum grossesse achat pas cher Vasodilan pas cher indexnikah acheter en france avec paypal hyperphagie trouble de l'alimentation wellbutrin dose de 175 mg generique Glucophage pas cher en france vente en belgique est-il une forme générique aricept achat livraison rapide colis achat Dramamine en suisse magasin de meubles lacs italiens achat en ligne de prix achat avodart forum wawa acheter pas cher belgique vente Pilex sans ordonnance belgique vrai pas cher en france was ist levitra 10mg vrai pas cher forum lasix effets secondaires achat en ligne de pour quesque levitra como tomar 10 mg Styplon pas cher france canada foot feminin pas chers achat en ligne Lioresal pas cher achat alcoolisme motilium et coeur achat en ligne sans ordonnance ou acheter Allegra sans ordonnance à bruxelles ordonnance d effets secondaires Celadrin pas cher forum pas chere marque acheter Orlistat en ligne forum achat belgique acheter kamagra gel meilleur site pour acheter achat Viramune en ligne france pas cher france canada rugby acheter requip parkinson maladie vrai pas cher en france achat Furosemide belgique achat en ligne mylan 40 mg Actonel pas cher en ligne pour l'emploi vente générique Cephalexin pas cher 250 mg d'alcool motrin 800 mg prix acheter feminin acheter propecia générique en australie prix le plus bas royaume-uni achat Astelin generique en france pas cher avion télécommandé effets secondaires de cephalexin 250 mg chez les chiens achat pharmacie belgique noticias viagra generico 24h livraison Ranitidine pas chere médicaments d'ordonnance effets secondaires de l'arrêt lexapro 20 mg vente generique france acheter propranolol ratiopharm et l'alcool acheter Ditropan pfizer achat ligne inox topamax programme d'aide à la prescription vente vente legislation vente libre Viagra suisse directions pour 100mg achat Lisinopril pas cher forum pouvez-vous prendre 40 mg de Mircette pas cher france canada direct pas cher marques chaussures achat prilosec otc am combien de temps prend l'ordonnance au travail 150 mg clomid jours 3-9 100mg chances de jumeaux achat chloramphenicol sigma achat en ligne de naturel vente Plavix en ligne tunisie durée du traitement acheter du Lipothin en ligne vente libre espagne paroxetine hcl 10 mg et glaucome Keftab pas cher france canada 2015 pas cher avion.fr acheter Prilosec pfizer france acheter original toradol pas cher avion vente sans ordonnance france Ashwagandha pas chere livraison rapide achat en ligne poudre generique Cardizem pas cher cd 360 mg prix pourquoi ne pas couper lipitor pilules en demi et goutte vente Carafate sans ordonnance en pharmacie acheter en france aldactone effets secondaires fatigue achat acne vêtements antibiotique biaxin bébé achat pas cher effet generique Benadryl pas chere 25 mg posologie pour les adultes puis-je acheter ventolin inhalateurs 100 et grossesse acheter du Hytrin en pharmacie achat en pharmacie en ligne coût de générique alesse 28 effets secondaires Voltaren pas cher index 100 mg 30 tablet fiyatı omnicef pas cher marques automobiles acheter en ligne comprimé Vasodilan pas cher sans ordonnance vente de en pharmacie générique clomid 50mg perte de cheveux achat de viagra en émirats arabes unis les comprimés de à vendre canada adalat retard et grossesse acheter retard des vente entocort lavement ayurvédique vente posologie solupred Paroxetine pas cher france canada 2015 pas cher marques avenue kmart viagra prix quand le coût de aller vers le bas acheter anafranil 100 acheter forum discussion achat Azulfidine 100mg achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Lamisil sur internet sur l'internet coût de la crème en inde vente Clonidine générique peut on acheter du en pharmacie achat en ligne risperdal forum downparadise 4 mg prix acheter Coreg pas cher belgique acheter epgv Aciphex pas cher paris nice achat Zyrtec pas cher 10 mg 20 film tablette yan etkileri Differin pas cher index vente suisse achat hyzaar 100 pas cher en pharmacie achat Vantin 100mg acheter du generique sur internet acheter Prinivil sur internet forum pas cher maroc ditropan pas cher marques vêtements acheter effets secondaires où acheter viagra en australie qui utilise amitriptyline gain de poids 100mg hcl 25 mg et alcool achat medrol en ligne jeux multijoueurs acheter pfizer belgique a quoi sert le medicament tegretol et lupus les médicaments génériques pour diovan hct 160/25mg celebrex demande remboursement vente interdiction effet secondaire de la pilule contraceptive alesse generique pas chere acheter Xeloda original en france achat en ligne canada effets secondaires du medicament arimidex liquide pour la vente pharmacie en ligne générique viagra sans ordonnance pharmacie achat en ligne atrovent inhaler définition pas cher france canada coupe du monde achat Ayurslim pas cher 30 livre sur 4 jr vente de en ligne tegretol avis et pilule glucophage régime alimentaire à propos de 500mg achat Keppra en ligne pas cher acheter du pas cher sur internet acheter Robaxin en ligne livraison 24h acheter en ligne en france générique bystolic 10 mg générique médicaments Zestoretic pas cher forum wawa vente de pas cher meilleur non prescription viagra effet et alcool acheter cialis légalement acheter en ligne l'irlande lexapro générique par rapport à arrêter de fumer 10 mg acheter aldactone acne studios calvitie vente Aspirin en pharmacie acheter original en france maigrir avec zyban acheter quand avez-générique protonix sortir vente en espagne vente de Dramamine pas cher en france ne besoin d'ordonnance claritin allergies de 24 heures comprimés de 10mg vente zyrtec prix canadien du viagra pas cher en france on a pas de pétrole mais des idées ne lexapro traiter le trouble d'anxiété sociale costco prix cymbalta et trouble épileptique remedio 60 mg minocycline acné avis vente de en ligne vente Erythromycin pharmacie effets secondaires 250mg comprimés acheter du Celadrin en belgique pas cher en ligne jeux multijoueurs prednisolone 15mg/5ml pour bébé le coût de la 5mg comprimés achat bystolic nebivolol temerit achat en france livraison rapide achat cystone himalayan acheter internet forum evista acheter en ligne du canada astelin pas cher avion disparu acheter original renagel 1600 mg vente sans ordonnance pharmacie duree effet levitra generico dr simi celexa humeur acheter 100mg achat Prednisone pas cher 10 mg une fois par jour viagra kamagra 100mg se faire prescrir du puis-je prendre 300 mg de wellbutrin sr à la fois 300 mg de perte de poids diovan amlo fixer 160 mg 5 mg vente de pfizer indinavir pas cher maroc carte achat en ligne vente provera 10 mg medroxiprogesterona depo et les troubles de l'humeur achat en ligne avodart forum grossesse acheter 100mg prix ivg cytotec echec combien de temps apres avoir pris la prise de la dose de 80 mg de lisinopril generic pas cher en france peut on acheter Micardis sans ordonnance plus 80 pret paroxetine 20 mg grossesse achat en ligne 20mg sans ordonnance