תסמונת תעלת שורש היד

CTS) Carpal Tunnel Syndrome)

מה זה?
זהו מצב בו העצב (העצב המדיאני- median nerve ) שעובר בתעלה בשורש היד נלחץ עקב עליה בלחץ בתעלה. התלונות כוללות תרדמה, נימול,זרמים, חשמל, כאבים ביד, באצבעות, בזרוע. הכאבים מתגברים בלילה ובתנוחות מסוימות, כגון: בזמן קריאת עיתון, שיחה בטלפון ועוד. בשורש היד קיימת תעלה בה עובר העצב ותשעה גידים מן האמה לתוך שורש היד (ציור 1):

a1.jpg

ציור 1: התעלה של שורש היד מצויה בבסיס כף היד בצידה הכפי. התעלה בנויה מעצמות שורש היד שמהוות את הרצפה של התעלה ומרצועה עבה שבונה את התקרה. עלית לחץ בתעלה גורם להפרעות בתפקוד העצב.

כאשר הלחץ עולה לממדים ניכרים (מעל 40 מ”מ כספית) קיימת הפרעה בתפקוד העצב שגורמת להאטה בהולכת האימפולסים החשמליים ועל כן הפרעות בתחושה (בשלושת האצבעות המסומנות בציור) ובכוח שרירי האגודל שמעוצבבים ע”י העצב (תמונה 2):

a2.jpg

ציור 2: ההיבט התפקודי של עצב מדיאנוס - התחושה בכף היד והשרירים של האגודל.

להמשך העמוד לחץ כאן:

תסמונת התעלה של שורש היד - הגורמים

תסמונת התעלה של שורש היד - הטיפול

תסמונת התעלה של שורש היד - מידע נוסף

שאלות בנושא תסמונת תעלת שורש היד

 1. מאת מיכל שופט:

  אני סובלת משחיקת סחוס בבסיס האגודל ותסמונת התעלה הקרפלית (לפי בדיקת emg) ובנוסף ביד ימין,יש לחץ על העצב של האמה והאצבע שמקורו בבלט בעמוד שדרה צוארי. השאלה האם יש סכנה שלחץ ממושך על עצב יגרום לפגיעה בלתי הפיכה ? ואילו בדיקות צריך לעשות כדי להגיע לאבחנה של המצב בשלב זה בידי?

  אני מבין ששחיקת הסחוס ותסמונת תעלה קרפלית הן ביד שמאל. האם חוץ מבדיקת emg יש לך גם תסמונת קלינית?

  לגבי יד ימין: לא ברור לי המינוח “עצב של האמה והאצבע”. באיזה עצב מדובר? ואם זה בעיה מן הצוואר אז באיזה שורש של העצב מדובר?

  אכן כן: לחץ ממושך בעצמה רבה לתקופה ארוכה (כמו לחץ על העצב בתעלה הקרפלית) עשוי להביא עם הזמן לנזקים בלתי הפיכים או במילים אחרות לפגוע בהצלחת הניתוח.

  נראה לי שאת זקוקה להגדרות מדויקות יותר של מצבך על ידי איש מקצוע.

  ד”ר גולדברג

 2. מאת מיכל שופט:

  בתשובה לשאלותיך, הבהרה:שחיקת סחוס ותסמונת cts הן בשתי הידים. ביד ימין בנוסף בעיה באמה ובאצבע, קרוב לשנה יש קהות בתחושה בגלל בעיה בעמוד שדרה צוארי(לחץ על העצב ). ביד שמאל תרדמה לפרקים של שלש אצבעות, בעיקר בסוף הלילה ובבקר.ביד ימין , כאבים ווהחלשות של האגודל בשל שחיקת סחוס מאובחנת גם ע”י צלומים.

  הטיפול בשחיקת הפרק בסחוס ובתסמונת תעלה קרפלית הינו ע”י ניתוח. ידבר לעתים מקל מאד גם על בעית הצוואר. במקביל, טיפול פיזיוטרפי לבעית הצואר

  בהצלחה

 3. מאת זוהר:

  שלום אני בת 30 יש לי את תיסמונת התעלה הקפלית, בבדיקת emg הוגדר המצב לפני כ חודש “תסמונת די חריפה דו צדדית” לאחר התייעצות הומלץ לנתח. מכיוון שאין באפשרותי לפנות כרגע לניתוח באופן פרטי מבחינה כלכלית, אך בכל זאת מעוניינת לעבור ניתוח במסגרת פרטית, אשמח לדעת בכמה זמן יכולה אני לדחות את הניתוח? אם ביכלל, מבחינה רפואית? ברצוני לציין שאני סובלת מכל סוגי התסמינים כולל כאבים. ומאז הבדיקה עבר חודש וחצי בלבד.

  תודה מראש על זמנך

  אינך חייבת ניתוח באופן פרטי ואת יכולה לפנות למסגרת הציבורית. הנזק הופך לבלתי הפיך רק לאחר דחיה של חודשים ואף שנים, תלוי במידת הלחץ שיש עליו. מה שצריך להנחות אותך כרגע, האם הניתוח יעשה בהקדם או לא, הוא יכולתך להמשיך ולתפקד במצב שבו את נמצאית כיום.

  ד”ר גולדברג

 4. מאת ADI BEN-AMI:

  I AM 36 MEN LIVE IN THE USA
  LETLY MY LEFT HAND IS FOLING SLEEP ALUT CAN YOU TELL ME WHY ?

  The most frequent reason is carpal tunnel syndrome.You can read about it : just click the name in Google.

 5. מאת חנה:

  כמה זמן אחרי הניתוח היד שלי מושבתת (מתי אני חוזרת לפעילות רגילה)?

  היד איננה “מושבתת” לאף רגע ומומלץ להפעילה לפעולות קלות כמעט מיידית.הזמן עד שחוזרים לפעילות רגילה הינו אינדיבידואלי ויכול להיות בין 3 שבועות ועד 3-4 חודשים, במידה והצלקת נותרת כואבת זמן ארוך מן הממוצע.

  בניתוח בשיטה הסגורה זמן השיקום מתקצר באופן משמעותי, עד לכדי שליש מן הממוצע בשיטה הפתוחה.

  ד”ר גולדברג 

 6. מאת מיכל אלגרסי:

  שלום

  מזה כ 5 חודשים יד לי כאבים חזקים בכף יד שמאל,באולטרסאונד הראה התעבות של העצב
  המידיאני. מה זה אומר? ואיך פותרים את הבעיה?

  תודה

  שלום מיכל אלגרסי,
  עליך לבצע בדיקת אמג (EMG ) ולפנות לכירורג יד. תעייני באתר שלי : “תסמונת תעלת שורש היד” . ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.אשמח לראותך במרפאתי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 7. מאת שרונה קל:

  אני מעל גיל 50 ובחודשים האחרונים חשה בכף יד שמואל ובמיוחד באצבע ובאגודל
  שהן נרדמות לי בלילה, רק לאחר ניעור, שיחרור האצבע ומרגישה שיש תחושה ומסתדר וכך במשך כל לילה ולילה
  בהלך היום כמעט ואין כל בעיה. אשמח לתגובתך תודה מראש

  שלום שרונה קל,
  תעייני באתר שלי “תסמונת תעלת שורש היד”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 8. מאת רחלי:

  שלום
  מזה כחודש יש לי כאבים ביד ימין ולפני כשבוע כאבים אלו הגיעו ליד שמאל, הייתי אצל אורטופד והוא עשה לי בדיקות ביד ושלח אותי לEMG בהפניה שהרופא שלח אותי היה רשום
  טינל +++
  פאלן+++
  אדסון -
  מה ממצאים אלו אומרים ?? הסתכלתי אצלך באתר ושם היה רשום על הטינל והפאלן אך לא הבנתי … מה הממצאים הנ”ל אומרים?
  תודה מראש
  רחלי

  שלום רחלי,
  אלה ממצאים שמצביעים על כך שיש לחץ על העצב בשורש היד ובדיקת ה-EMG אמורה לאשר את הבדיקה הקליית. מבחן אדסון בודק את אספקת דם לד ואין לו קר לתסמונת תעלת שורש היד אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 9. מאת דרור:

  שלום דוקטור
  אני בן 51 ובריא
  בשנה האחרונה , יש לי תופעה שהולכת ומחמירה .והיא , כפות הידיים חמות מאוד ביום ובלילה. עד כדי כך חמות שבחורף הקר איני יכול לכסות את הידיים.
  בנוסף לכך מידי פעם בלילה בשינה נרדמת לי כף יד או חלקה , על ידי שפשוף הידיים זה עובר.
  אודה לך על תשובתך
  דרור

  שלום דרור,
  קיימות מספר אפשרויות, בשטח כירורגית יד, כירורגית כלי דם והרפואה הפנימית. תעשה בדיקת אמג ופנה לרופא מאחד השטחים הנ”ל לבדיקה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת אלעד:

  מזה כשבועיים סובל מנימול בזרת ימין ולאורכה, ישנה ירידה בתיפקוד והרגשה של כאב מידי פעם.
  בלילה כמעט כל הזמן נרדם לי במקום המתואר למעלה.
  האם יש צורך בפנייה לרופא או לחכות שתופעה זו תחלוף, אם אתה חושב שיש צורך בפנייה לרופא אנא פרט איזה בדיקות אני צריך לעבור ?

  תודה מראש

  שלום אלעד,
  תשתדל לישון עם מרפק ישר ותימנע מכל הפעולות של היד כשהוא כפוף. אם התופעה לא חולפת תוך חודש ימים עליך לפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-5755060/59, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת שירה בקר:

  אני נמצאת בטיפול כימוטרפי עקב סרטן השד. בחודשים האחרונים קבלתי טיפול בטקסול בשילוב עם הרצפטין. יש לי כמה תופעות לואי ובין היתר תחושת מילמול ביד וכמו כן תחושה של רגישות וכאב באצבעות ובמיוחד באגודל.

  והשאלה מדוע אני חשה את זה ביד שמאל . את הניתוח עברתי בשד הימני.

  תודה ובברכה

  שירה

  שלום שירה בקר,
  ממליץ לך שתעשי בדיקת אמג ותבדקי אצל כירורג יד. בנוסף תשאלי את הרופאים שמטפלים בך בכימוטרפיה האם התופעה מוכרת להם כתופעת לואי של הטיפול.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 12. מאת גילי עמר:

  דוקטור שלום…
  אני בן 21 בריא, מתאמן במכון כושר ואוכל טוב…
  לאחרונה התחלתי להרגיש “נמלים” ביד ימין ובמיוחד בכף היד…

  אני עובד כעורך וידאו ומשתמש בעכבר מחשב ביד זו כדרך קבע.
  מה עליי לעשות?

  בברכה
  גילי

  שלום גילי עמר,
  תוסיף עכבר מסוג joystick (ניתן להשיג אצל “פלג מכשירי כתיבה” בככר המדינה 34, תל אביב) ותעבוד לסרוגין עם שני העכברים, כל אחד 30 דקות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת דורית קרליץ קורן:

  שלום ד”ר גולדברג,

  לפני כשלושה שבועות פניתי אליך לאחר ניתוח לשחרור חסימת התעלה הקרפלית. כעת אני כאמור שלושה שבועות לאחר הניתוח אך לצערי יכולת התפקוד של היד ירודה ביותר. מעבר לכאבים וצריבה בלתי מפסקת באזור הניתוח ושורש כף היד, לא חזרה אלי היכולת לכופף את פרק היד קשה לי אפילו לחתום את שמי, איני יכולה לפתוח את ידית דלת הבית (עגולה) ואף לנהוג ברכב על אף היותו אוטומטי, אני מתקשה להעביר הילוכים כמו גם למשוך ולשחרר את מעצור היד ובכלל, אני לא מתפקדת כמו קודם. הרופא המנתח כמובן מאוד מרוצה מעצמו ושלח אותי לפיסיותרפיה וריפוי בעיסוק. השאלה היא וזאת לא הצלחתי לקבל ממנו תשובה - כמה זמן לוקח ל”צלקת הפנימית” כהגדרתו להחלים ובכלל האם יתכן נזק פרמננטי ? אולי כי חיכיתי כ-13 שנים עד ש”נשברתי” והסכמתי לניתוח? משום מה יש לי הרגשה לא טובה שאני הולכת לקראת מוגבלות ארוכה יותר וזה מאוד מדאיג אותי היות וזאת יד ימין שאני זקוקה לה במהלך החיים היומיומי. מודה לך מראש על תשובותיך.

  תודה,

  קרליץ קורן דורית

  שלום דורית קרליץ קורן,
  צר לי אך יהיה זה לא אתי מבחינתי להתערב בעבודתו של מנתח אחר אשר ניתח אותך רק לפני כחודש. אני מקוה שנותחת ע”י כירורג יד.אנא פני אליו.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 14. מאת הילה:

  שלום ד”ר גולדברג,
  אני בת 28, ובשנתיים האחרונות יש לי חולשה ביד שמאל (יש לציין שאני שמאלית), אני יכולה להרים דברים כבדים כמו, שקיות מהסופר או את הילד המתוק שלי, אך אני לא יכולה להחזיק באותה יד כוס קפה או ארטיק, היד ישר מתחילה לרעוד.
  אני לא הולכת לרופא מכיוון שאין לי כאבים והיד השנייה מתפקדת מצויין, אולם רציתי לדעת מה יכולה להיות הסיבה לכך.
  אני לא סובלת בחולשה באף מפרק אחר בגוף רק ביד שמאל.
  אשמח לתשובה
  חג שמח
  הילה

  שלום הילה,
  ממליץ לך להיבדק אצל נוירולוג ואח”כ אצל כירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 15. מאת ערן הולץ:

  לד”ר גולדברג שלום
  אימי בת 85 וסובלת ככל הנראה מתסמונת התעלה של כף היד עם כל הסימפטומים שציינת. שאלתי היא, בהתחשב בגילה של אימי מה היא הסטטיסטיקה של הצלחת הניתוח. ובמידה והניתוח אינו מצליח האם יכולים להיגרם נזקים או התדרדרות במצב.

  תודה
  ערן הולץ

  שלום ערן הולץ,
  גיל מבוגר איננו מונע לעשות ניתוח . הניתוח במתבצע הרדמה מקומית ודורש זמן קצר. הסיכויים להצלחה תלויים בפרק הזמן ממנו היא סובלת- סבל קצר- סיכויי הצלחה גבוהים יותר.אם הכל עובר בסדר לא יכולה להיות הדרדרות במצב, להיפך.ופרט לכך-יש משהו טוב יותר? (אין).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת אריה:

  לד”ר גולדברג שלום
  אני בן 17, מבנה גוף רזה(אני לא יודע אם זה קשור) ואני מרים משקל יחסית כבד.
  אתמול אחרי העבודה התחלתי להרגיש זרמים בשתי הידיים (כמתואר בהסברך למעלה).
  שאלתי היא האם הזרמים בידיים יעברו מעצמם או שאני צריך לעשות ניתוח?האם תופעה זו יכולה להיווצר עקב חוסר בויטמין כלשהו?

  שלום אריה,
  לא עושים ניתוח אחרי יום אחד של תלונות…תנסה להרים פחות משקל בימים הקרובים ובתכיפות פחותה. קשה לי להאמין שבמציאות של היום יש למישהו חוסר ויטמינים (אלא אם אתה חולה באיזה מחלה כללית).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת רונית:

  לד”ר גולדברג שלום

  בעקבות כאבים חזקים בשורש כף היד ,הופנתי לבדיקת CT , תוצאות הבדיקה מראים סימנים למחלת קינבוק בעצם הלונטום עם סקלרוזיס , אי סדירות הטרוגנית וציסטות תת קליפתיות ,
  בנוסף יש פרגמנט גרמי קטן במפרק שבין הלונטום והסקפואיד וכן בין הסקפואיד והרדיוס ,
  אשמח אם תוכל להבהיר לי את חומרת המצב והאם אני זקוקה לניתוח , יש לציין שהכאבים ממש חזקים ומשפיעים על התפקוד היומיומי שלי.

  שלום רונית,
  על פי התיאור מדובר כנראה בשלב מתקדם של המחלה. ככלל, מחלת קינבוק על כל שלביה (פרט לשלב הראשוני) מטופלת, במטרה להציל עד כמה שניתן את התנועה בשורש היד, רק על ידי ניתוח וסוג הניתוח נקבע לפי הדרגה של המחלה. את זקוקה לצילום רנטגן שידגים היטב את שורש היד כולל את עצמות האמה ומעקב והחלטה על סוג הניתוח ע”י כירורג יד. בינתיים תשתמשי בסד תומך שורש יד להקלה על הכאבים. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת ישראל:

  בינואר השנה התהפכתי עם אופני ונחתתי על הראש. כנראה עקב לחץ בחוליות הצוואר, נוצרה לי תחושת שריפה בשתי הידיים מהמרפק לקצות האצבעות.הבדיקות גם סי.טי וגם אמ.אר.אי היו תקינות
  לאחר טיפולי פיזיוטרפיה המצב השתפר אולם עד עכשיו יש לי תחושת נימול וכאב בזרת ובאצבע הקרובה לה ואין כל שיפור.
  הכאב מציק כל הזמן, האם ישנה דרך לטפל ולשפר המצב?

  שלום ישראל,
  אם הבעיה נובעת באמת מחוליות הצואר שימוש בצוארון עשוי להועיל.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת בתיה:

  לד”ר גולדברג שלום,
  באם בתחום טיפולך גם תופעה של כאבים בבסיס האגודל (כולל נפיחות/שינויים גרמיים) כתוצאה
  מ”שימוש יתר” באותה כף יד?
  תודה.

  שלום בתיה,
  כל מה שקשור ליד הינו בתחום התמחותי (חוץ מבעיות דרמטולוגיות-עור)
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת גילת:

  שלום דוקטור,
  יש לי מדי פעמים נימול וכאבים חזקים בשתי כפות הידיים, לרוב זה לא קורה ברגליים עצמן, אבל אני מוצאת את עצמי עם אצבעות נפוחות יחסית ועם תחושת נימול, לאחר שהתחושת עוברת אני מרגישה כאב כאילו בעצם עצמה.
  רופא המשפחה שלי לא כ”כ ידע לעזור ולומר מה זה בדיוק וזה סתם מציק, האם יש דרך להיפטר מהתחושה הזו? תודה

  שלום גילת,
  תבקשי בדיקה לרמת הסוכר בדם והפניה לנוירולוג. לאחר מכן, אם הכל ימצא תקין-תפני לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת מתן ארזי:

  נפגעתי בתאונת דרכים לפני 5 שנים, החלמתי מכל השברים שהיו לי (לאחר קיבועים ביד ימין וברגל ימין, פלטינות) ביד שמאל נפגעו לי שתי עצבים המידיאני והאולנורי כרגע אני סובל מדילול שים ומבעיות תפקוד כמו שבטח די ברור לכם בפגיעות עיצביות. רציתי לדעת אם ידוע לכם על איזו אפשרות לשיקום היד. אני בן 23 ככה שכל החיים לפני ואני מאוד רוצה לשפר תמצב. מעבר לכך שמתי לב שהמצב של היד מדרדר משנה לשנה, גם במראה וגם בתפקוד. אשמח לקבל דעתכם מתן.

  שלום מתן ארזי,
  האם העצבים נחתכו (נקרעו) ? האם יש רק שיתוק שרירים או גם העדר תחושה? קיימות אפשרויות לשיחזור התפקוד (אף פעם לא ב- 100%) אך הכל פועל יוצא ממצב היד היום.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת דליה:

  שלום! אני בהריון בשבוע 33. החל משבוע 25 התחילה אצלי תחושת נימול ביד ימין וזה הלך והחמיר עד כדי כך שאינני יכולה לבצע פעולות פשוטות עם היד ברוב שעות היום. לפני כחודש גם ביד שמאל חלה אותה תחושה. עשיתי בדיקת EMG ומצאו שיש לחץ חזק מאוד על העצב ביד ימין ואילו בשמאל פחות. מומחה לכף יד אמר שאין מה לעשות בגלל ההריון ועליי לחכות עד חצי שנה אחרי הלידה על מנת לבדוק את הידיים. האם אלה האופציות שקיימות או שיש משהו שבכל זאת יכול לעזור? האם יכול להיגרם לי נזק שעלול להמשיך לאחר ההריון?
  תודה מראש

  שלום דליה,
  1. לא יקרה נזק שימשך לאחר ההריון
  2. בינתיים תשתמשי לסד מנוחה לשורש היד במיוחד בשעות הלילה.
  3. אם המצב יהיה בלתי נסבל אל תחששי לעשות ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת יפית:

  יש לי כ - 3 ימים הרגשת נימול באגודל ובאצבע המורה. אני חושבת שהתחושה החלה לאחר שניסיתי לקלף ביצה קשה שהיתה מאוד חמה. אין לי סימני כויה. האם יכול להיות קשר בין השניים? מה עלי לעשות?

  שלום יפית,
  קשה להביע דיעה לגבי אבחנה אחרי שלושה ימים של תלונות. על פניו המיקום מצביע על בעיה בעמוד שדרה צווארי. תמתיני בסבלנות זה עשוי לעבור מעצמו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת יפית:

  תודה רבה על התשובה המהירה. אני יודעת שאני מעט מגזימה אבל בכל זאת מטרידה אותי המחשבה שהנימול הזה יכול להיות התחלה של M.S. מה דעתך?

  שלום יפית,
  נראה לי שאת מאלה שרואים וחושבים תמיד על הגרוע ביותר..הכל אפשרי ברפואה אבל מבחינה סטטיסטית מקרים של נימול שנגמרים ב- MS ורוב המקרים הם בנאליים. כפי שאמרתי, תני לזמן לעשות את שלו ואם זה לא יחלוף תוך מספר שבועות תפני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת פינקלס יצחק:

  מהו פינקלשטיין שלילי ?

  שלום פינקלס יצחק,
  מבחן פינקלשטיין חיובי אומר שאין בעיה בלשכה בה עוברים חלק מגידי האגודל. במידה והוא היה חיובי עולה חשד לדלקת בגידים הנ”ל מצב הקרוי מחלה ע”ש דה-קרווין. עיין באתר שלי תחת שם זה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת דורי ווין:

  בבדיקת אולטרא-סאונד אורטופדי רואים אצלי במרפק שמאל : התעבות של הגיד ECR עם שינויים היפואקוגניים וקרע חלקית לונגיטודינאלי באורך כ 5 מ”מ. בצד ימין, שבו עברתי ניתוח לפני שלוש שנים (בגלל מרפק טניס עם לכידת עצב PIN), רואים שוב טנדינוזיס קשה של הגיד ECR, נפיחות משמעותית של הגיד, הסתיידויות עדינות בתוכו וגבולות לא מוגדרים היטב.
  מה המשמעויות לגבי ממצאים אלה?
  במיוחד מעניין אותי האם גם במרפק שמאל יש לי אפיקנדיליטיס לטרלי (מרפק טניס)?
  מהן המלצותיך?
  אגב: אובחנתי גם כלוקה בפיברומיאלגיה קשה.
  תודה רבה מאד!

  שלום דורי ווין,
  אם את סובלת ממרפק טניס משמאל והניתוח במרפק שעברת במרפק ימין עזר לך-הרי שיש מקום גם לניתוח במרפק שמאל.
  פיברומיאלגיה כמובן מחמירה את המצב ותקופת השיקום עלולה להיות ארוכה יותר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת ליליאנה:

  שלום דוקטור מזה שבועיים התחלתי להרגיש תחושת נמלים ביד ימין באגודל ובעצם ב2 העצבאות בהמשיך לאמע ועכשיו לכוון הכתף עוד לא בצעתי שום בדיקה .אבל כמובן מאוד מודאגת .יש לציין שאני מדריכת כושר ארובית…תודה תודה

  שלום ליליאנה,
  ראשית כל אל דאגה שכן הדברים מסתדרים במוקדם או במאוחר.
  אם המצב ימשיך להטרידך עוד מספר שבועות ממליץ לך על בדיקת אמג ובדיקה אצל כירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת אירית:

  שלום דוקטור. אני בת 43 ,במהלך שלושת הלילות האחרונים במהלך השינה נרדמה לי כף יד ימין, אתמול בלילה נרדמה לסירוגין גם כף יד שמאל.בבוקר זה פחות או יותר מסתדר.
  מהיום בבוקר אני ממשיכה לסבול מתחושת הרדמות קלה בכף יד ימין ומין תחושת אי נוחות בכל הזרוע.
  הייתי רוצה לדעת ממה זה יכול לנבוע ומה עושים?
  אודה על תשובתך.

  שלום אירית,
  הסיבות הן רבות. עייני באתר “נימול“. יתכן והתופעה תחלוף מעצמה. אם לא פני לכירורג יד . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת נורית ירון:

  שלום לך דר. גולדברג,
  באמצע חודש אוקטובר עברתי אצלך ניתוח בתעלת המרפק שבו ביצעת מלאכת אמן.
  נראה לי שידי מעוניינת לפגוש בך שוב. החל משעת הצהריים אני סובלת מכאבים בתעלת שורש כף היד. כל תנועה מכאיבה לי מאד.
  האם זו תופעה חולפת, או שעלינו להתראות שוב בחדר הניתוח?

  שלום נורית ירון,
  מאחר ומדובר, כפי שאת כותבת, בתסמונת שונה יהיה עלינו להתראות קודם במרפאה לפני שרצים לחדר ניתוח. תהיי בקשר עם נאוה. שבת שלום.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת אוסנת:

  שלום לך דר גולדברג,

  אני בת 36 ורציתי לדעת משהו לפעמים קורא שאני קמה בבוקר ואני מרגישה שהיד שלי רדומה
  אבל היום בבוקר קמתי והאגודל השמאלית שלי רדומה ולאחר כשעה זה עבר לי לכל היד מה יכולה להיות הסיבה לכך?

  שלום אוסנת,
  השכיח ביותר: “תסמונת תעלת שורש היד” - עייני באתר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת סמדר:

  מהבוקר הרגשת נימול בפרק העליון של הקמיצה ביד שמאל. על מה מעידה התופעה והאם יש לבצע בדיקה כלשהי או להמתין ולעקוב אחר ההתפתחות?

  שלום סמדר,
  להמתין בסבלנות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 32. מאת גילי גבאי:

  שלום.
  עברתי השבוע ניתוח תסמונת תעלת שורש כף היד הכל היה בסדר אלא ש3 ימים לאחר הניתוח החלו כאבים עזים רק במפרק של כף היד בצד הפנימי.
  היום חזרתי למיון ולאחר בדיקה נתנו לי זריקת וולטרן שעימעמה לי את הכאב .
  מה הסיבות לדעתך לכאבים והאם אפשר להיסתבך מפתיחה נוספת של המקום?
  האם ניתוח כזה יכול לסכן את כף ידי? האם לאפשר לרופא לנתח שוב אם הוא ימליץ?
  תודה מראש.

  שלום גילי גבאי,
  הניתוח אינו מסכן את כף היד
  בד”כ לא פותחים מחדש אלא אחרי תקופה שנמשכת מספר חודשים.
  תתיעצי עם הרופא המנתח (האם הוא היה כירורג יד?)
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת ציפי ליאור:

  שלום
  מזה מספר חודשים נרדמות לי הידיים בתנוחות שונות כמו קריאת ספר או יד על העכבר או בזמן שינה מה עלי לעשות?

  שלום ציפי ליאור,
  בדיקת אמג (EMG ) וביקורת אצל כירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת חנה:

  אני עברתי את גיל 50. לפני חמישה שבועות נפלתי ושברתי 2 שברים בשורש כף היד. העצמות כאילו נדחסו וסטו ממקומם. הרופא במיון הזריק לי זריקת הרדמה ומשך את העצמות החוצה. רופא כירורג כף יד אמר לי בביקורת שנעשתה עבודה טובהוהעצמות במקומן. יש לי עדיין כאבים מדי פעם.אינני יכולה לעשות עם האצבעות דברים שמפעילים קצת כח, כגון הרמת ידית ברז קיפול כביסה וכד’ רציתי לשאול מה מצפה לי אחרי הורדת הגבס? מה קרה לשרירים, לגידים וכו’.
  מלבד זאת באצבעות היד השניה יד שמאל יש לי לפעמים נמול או מן שתוק גם באצבעות שלא ציינתם בתמונה שלכם. מלבד זאת היד רועדת כאשר אני מחזיקהרק ביד זאת עיתון או ספר כדי לקרוא. עשיתי בדיקה של הולכה עצבית והכל היה בסדר.

  שלום חנה,
  לגבי היד השבורה, הימנית- עליך להתאזר בסבלנות רבה שכן תקופת השיקום של התנועה וכוח השרירים יימשכו כחצי שנה מאז הורדת הגבס.
  לגבי הרעד ביד שמאל עליך לפנות לנוירולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 35. מאת אדווה קצב:

  ערב טוב ,אני בת 52 סובלת מפריצת דיסק בצואר מזה כמה שנים הפריצת דיסק
  מקרינה כאבים לכתף שמאל ,לאחרונה כף ידי המשאלית נרדמת בלילה וביום יש
  תחושת נימול באצבעות דבר אשר מפריע מאוד ,שאלתי היא מה יכולה להיות הבעיה
  וכיצד אפשר לטפל בכך ואילו בדיקות עלי לעשות ?

  תודה שבת שלום.

  שלום אדווה קצב,
  יתכן שבנוסף לבעיות הצוואר התפתחה אצליך גם תסמונת תעלת שורש היד. רצוי לבצע אמג ולפנות לכירורג יד שיעשה את האבחנה בין שני הדברים. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת פז אדם:

  האם
  הנתונים האלו מצריכים ניתוח
  ml 6.8,5.9
  sap 6.0,9.0
  מה אומר המונח ml
  מה אומר sap

  שלום פז אדם,
  למזלנו אנחנו מנתחים בני אדם ולא מספרים של בדיקות עזר. לבדיקות אלה (שבמקרה ספציפי זה הן פתולוגיות) אין שום חשיבות בלי בדיקה קלינית של החולה ובלי לדעת מה מציק לו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת עינת:

  שלום רב
  שמי עינת אני בת 50 במשך שנים אני סובלת מנימול חזק והרדמויות בידיים כולל בכפות הידיים- זה יכול לקרות בשינה או תוך כדי פעילות - לאחרונה מיפרקי אצבעות כף יד שמאל כואבים לי מאוד בייחוד מיפרקי האצבע האמה והקמיצה - מה יכולה להיות הסיבה או הגורם לכך?
  אודה על תשובתכם
  בכבוד רב
  עינת

  שלום עינת,
  שילוב של תסמונת תעלת שורש היד ודלקת של הגידים (עייני באתר “אצבע הדק“) או שחיקת סחוס בפרקי האצבעות (עייני באתר). על מנת להבדיל ביניהם והחלטה על טיפול מומלץ בדיקת כירורג יד.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת שיר:

  שלום,
  אני בת 21,לפני כחודש התחלתי לעבוד בעבודה פיזית,עבודת בפס יצור.
  התנועות שאני מבצעת בעבודה חוזרות על עצמן.לפני כשבוע התחלתי להתעורר בלילה בשל תחושת עוקץ נמלים בכף היד ובאצבעות-יד ימין וגם המרפק כואב,הדבר היחיד שעזר לי לעצור את הכאב היה מים קרים.בנוסף החלה תחושת העקצוצים גם בזמן העבודה,עשיתי צילום צוואר וכף יד והוא יצא תקין,רופאת המשפחה המליצה על משככי כאבים.
  האם זה בגלל עבודתי?איך אפשר לטפל בזה?
  תודה

 39. מאת עינת:

  בת 41,לפני 4 חודשים ילדתי בקיסרי,לידה ראשונה אחרי IVF. מאז הלידה התחילו לי כאבים עזים בשורש אגודל ימין. קיבלתי זריקת קורטיזון שהועילה לחודש. ניסיתי אטופן אך הוא גרם לי לכאבי בטן.שימוש בסד בלתי אפשרי עבורי בגלל הטיפול בתינוק. אני עושה אולטרסאונד עם וולטרן ולוקחת אקמולים. הדבר לא ממש עוזר ולאחרונה החלו לי כאבים עזים גם ביד שמאל. שאלתי-האם כדאי לנתח? האם מדובר במהו מקומי או (וכאן חששי האדיר) שמדובר במחלה כמו OA

  שלום עינת,
  הרבה יותר שכיח במקום הזה היא מחלה ע”ש דה-קרווין (עייני באתר שלי). מדובר בדלקת בגידי האגודל אחרי הריון. לנוכח הסבל והקשיים בטיפול השמרני אני ממליץ על ניתוח בהרדמה מקומית ולהתפטר מזה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 40. מאת אורה קנר:

  שלום רב,
  רציתי לדעת האם אתה מטפל גם בילדים - עיוות כף היד כתוצאה מנכות - ספסטיות קוודריפלגיה = ילדה בת 13
  תודה רבה
  אורה קנר

  שלום אורה קנר,
  מטפל, אך עדיף לפנות למסגרת ציבורית שמטפלת באופן ספציפי ביד ספסטית על כל ההבטים.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת יהודית פישר:

  שלום רב
  לפני כחודש החלו לי כאבים חזקים בכתף שמאל עם הקרנה לזרוע ולעיתים זרמים,נימול והירדמות בעיקר של האגודל ולפעמים גם של הזרת. באגודל יש לי מן תחושה שונה (מעין נימול קל) באופן קבוע ללא קשר לנימול החזק יותר שמגיע עם זרמים.
  לאור כך שעיקר התלונה שלי הוא הכאבים בכתף ובזרוע ויש מעורבות של הזרת, האם זה יכול להתאים ל - CTS ?

  שלום יהודית פישר,
  נראה לי שלא. מתאים יותר ללחץ על שורשי העצבים שיוצאים מן הצוואר ומקרינים לכתף זרוע והאצבעות. בכל מקרה הדבר דורש בדיקת אמג (EMG ) ובדיקה של אורתופד/כירורג יד .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת רוני ניר:

  הזרמים בכף היד מפריעים לי רק עם נוגעים בשורש היד או כשנוסעים באופניים ומחזיקים את הכידון איךאפשר להתקדם ולהזמין ניתוח באופן פחות חודרני ממה שהוצא לי לפני שנתיים
  רוני ניר

  שלום רוני ניר,
  צור קשר עם מזכירתי נאוה 050-5355266 אחרי פסח לקביעת מועד לבדיקה. קיימת אפשרות לניתוח בשיטה סגורה (כפי שמופיע באתר) אולם במסגרת פרטית בלבד. קופות החולים אינן ממנות שיטה זו במסגרת הביטוחים המשלימים.
  כדאי שתעיין באתר גם בראיון עם אברהם מרום על “פגיעות בעצבים פריפריים ברוכבי אופניים”.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 43. מאת טובה:

  שלום רב,
  לפני כ-3 חודשים נפלתי ושברתי את עצם שורש כף היד השמאלית. עברתי ניתוח וחיברו לי טיטניום לעצמות. מאז הניתוח, ולמרות כל הטיפולים הפיזיותרפיים שעברתי, עדיין אני סובלת מתחושת נימול וכאבים באגודל ובשתי אצבעות ביד השמאלית. המנתח האורטופד המליץ על ניתוח בתעלת שורש כף היד, האם יש קשר בין השבר והניתוח לתופעה הזו? רק ניתוח יכול לפתור את הסיבוך הזה?. אני עדיין מסתובבת עם סד ותחבושת לחץ ואין שינוי מבחינת הכאבים.
  אודה לך על תשובתך.

  שלום טובה,
  יש קשר. האורתופד צודק: כדאי לעשות את הניתוח ולהתפטר מהסבל
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת tami:

  שלום ד”ר גולדברג,
  אני סובלת מנימול ותרדמה בשתי כפות הידיים לעיתים תכופות מאוד, כמעט בכל תנוחה שהיא ולאו דווקא בשינה. למשל אם אני נשענת לאחור בישיבה ונתמכת בכפות הידיים אני חשה נימול בתוך שניות, מהר יותר מרוב האנשים. או אפילו סתם אם אני לא מזיזה את היד במשך מעט זמן, גם עכשיו בזמן כתיבת השאלה. העניין מפריע לי מאוד ומטריד אותי במשך כל היום.
  כדאי לציין שאני חשה נימול דווקא בשתי האצבעות הזרת והקמיצה.
  בישבן וברגליים אני חשה נימול גם כן לעיתים קרובות, אך לא באותה תכיפות.
  אני בת 21, ללא בעיות רפואיות מיוחדות ולא ידוע לי על היסטוריה משפחתית הקשורה לנושא.
  אשמח לדעת את חוות דעתך לגבי מקור הבעיה ופתרון אידיאלי.

  תודה מראש,
  תמי

  שלום tami,
  המקומות הפוטנציאליים בהם יכול להיווצר לחץ על העצב הם: צוואר,במוצא העצבים מבית החזה בדרכם ליד, במרפק ובשורש היד.בלי בדיקה קלינית ובלי EMG אין באפשרותי לדעת איפה הבעיה. בכל אופן, לפי תיאורך, לא נראה לי שמדובר בתסמונת תעלת שורש היד. תעייני גם באתר “תסמונת תעלת המרפק”.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת רונן דליה:

  לפני כחודש ימים התחלתי לחוש בתופעה ביד ימין, אך לא לאורך כל היום וכל הזמן, זה תוקף אותי בלילה וכן כשאני רוכבת על אופנים ומחזיקה את הכידון. ובבוקר אני מתקשה ביכפוף האצבעות.
  אני בת 63 ספורטאית הולכת כל יום 4 ק”מ, וימנית. ויש לי בריחת סידן קלה.
  שאלתי הראשונה האם ניתן לראות את הבעיה בצילום או סי.טי ?
  האם יש טיפול לשלב התחלתי של התסמונת ולא להגיע למצב של ניתוח, על ידי תוספי ויטמנים או
  תוספי מזון?
  אודה לך על תשובתך
  בתודה מראש דליה

  שלום רונן דליה,
  1. התסמונת מאובחנת ע”י התלונות האופיניות, בדיקה קלינית של רופא, ואישור האבחנה בעזרת EMG. לא צילום ולא סי.טי.
  2. לא
  3. ניתן להשתמש בסד מנוחה לשורש היד. זה עוזר בשלבים הראשונים ויכול לדחות את הניתוח לכמה שנים (ולעתים נדירות מאד ).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת אורלי:

  לפני 4 שנים החלתי לסבול מהרדמות הזרת והקמיצה ביד שמאל. לפני 8 חודשים ילדתי תינוקת. במהלך ההריון ומאז התחלתי לסבול מהרדמות עמוקה של האצבעות במהלך הלילה ובעיקר במידה והיד מקופלת. פניתי לכירורג כף יד אשר הפנה אותי לבדיקת הולכה עצבית המעידה על פגיעה בעצב האולנרי. הרופא הראשון הפנה אותי לניתוח דחוף לשחרור הלחץ בתעלה הקוביטלית והזזת העצב. חוות הדעת השניה אותה קיבלתי הפנתה אותי לפיזיוטרפיה עם אולטראסאונד, סד וביקורת. המצב השתפר אך מזה שבועים חלה החמרה אקוטית: כואבות לי האצבעות (הזרת והקמיצה) ואני חשה כאב עמוק וחזק ביותר במרפק.

  אודה על עצתך (נקבע לי תור לניתוח בעוד שבוע )

  תודה מראש
  אורלי

  שלום אורלי,
  רק אם הבדיקה הקלינית מתאימה לממצאים באמג הפיתרון הוא ע”י ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת א. רחל:

  שלום ד”ר איגו,
  לפהי שבועות אחדים פניתי לרופא אורטופד עקב מנועה בלתי רציפה, המלווה בכאב של זרת יד ימין. הרופא הפנה אותי לבדיקת EMG, תוצאות הבדיקה (5.6 ו-5.8ביד ימין) מצביעות על קיום סינדרום תעלת המרפק. הרופא המליץ ל ניתוח.
  שאלתי היא: האם כדאי למהר לנתח, למרות שאין לי כאבים בשרש כף היד ובאצבעות ואיני מגישה נימול בהן והאם יש בכלל קשר בין הזרת וסינדרום תעלת המרפק
  אגב, לגבי הזרת קיבלתי זריקה מקומית שהיטיבה מאוד את ההרגשה.
  תודה.

  שלום א. רחל,
  תנועה בלתי רציפה מצביעה על “אצבע הדק” (עייני באתר) ולא על תסמונת תעלת המרפק או שורש היד.
  מצד אחד את מדברת על תעלת המרפק ומצד שני את מצטטת ערכים שמתאימים לתעלת שורש היד. אני ממליץ לך לפנות לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת גיא לוי:

  שלום ד”ר איג,
  אני בחור בן 25 עברתי לאמריקה לפני חודשיים לפני כשבועיים התחלתי להרגיש הרדמות וזרמים בזרת ובקמיצה תחושה שדומה למכה שמקבלים במרפק, כל נגיעה שלי במרפק בצידו הימני מגבירה את תחושת ההרדמות והזרם
  ממה זה נובע? ומה עלי לעשות?
  תודה מראש
  גיא לוי

  שלום גיא לוי,
  עיין באתר שלי “תסמונת תעלת המרפק”.תשתדל להפחית עד כמה שניתן מלכופף את המרפק. תמתין מספר שבועות ואם לא יהיה שיפור תפנה לכירורג יד במקום מגוריך החדש.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת מלכה גל:

  שלום דוקטור
  לפני כמה שנים אובחן דופויטרן בכפות ידי, עכשו יש לי תחושת בעירה בכף יד שמאל. מה
  קורה ולמה עלי לצפות? וכמובן האם עלי לעשות משהוא?
  בתודה מראש מלכה גל

  שלום מלכה גל,
  דיפיטרן אינו גורם לתחושת צריבה. כנראה שיש לך בעיה נוספת. פנה לכירורג יד לאחר שתבצע בדיקת אמג (EMG).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת ורד:

  יש לי כבר יומיים תחושה של בערה בכף יד ימין בעיקר באגודל באצבע .זה קורה אבל פחות גם ביד שמאל.מה זה אומר? יש בדיקה ספציפית שעלי לעשות ולמה זה קשור?

  שלום ורד,
  יכול להיות קרינה מעמוד הדרה הצווארי או גירוי של עצב המדיאנוס בתעלת שורש היד, או אם את משחקת באולינג, גירוי של העצב של האגודל ועוד ועוד..יומיים זה שום דבר ויתכן שזה יעבור כפי שזה בא. אם לא, בעוד 3-4 שבועות תפני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת בהריון עם אותן תופעות.:

  שלום,
  קראתי אודות התסמונות ועל השכיחות שלה בעיקר אצל נשים בהריון. השאלה שלי היא באמת מה עושים עם זה בתקופה הזו. אני בשבוע ה-32 והתופעות האלה שציינתם החלו ממש בשבועות האחרונים. הדבר מקשה את שנתי בעיקר בלילה, לא מאפשר את חופש הפעולהשלי וגורם לי לתסכול רב. אני מודעת להורמונים ‘המשתולללים’ כעת בגופי, אך עזור לי להקל על התחושה הזו, ללא ניתוחים כירורגיים כמוצגים כאן, שכן הבנתי שהסבירות שזה יחלוף לאחר הלידה גבוה.

  תודה על תשובתך

  שלום בהריון עם אותן תופעות.,
  אני חוזר ואומר: קיימת סבירות שהתופעה תחלוף עם הלידה אך קיימת סבירות גבוהה יותר שהיא תחזור ובעוצמה חזקה בהריון הבא. בינתיים תשתמשי בלילה בסד תומך שורש יד. אעזור והתסמונת תתגבר ניתוח הוא הפתרון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת נורית אלקלעי:

  בזמן האחרון חודשיים ויותר פעם פעמיים ביום יש תחושה שהיידים נחלשות באופן פתאומי כאילו חסרות תגובה ויכולת לפעול, כשזה קורה בנהיגה אני עוצרת עד שזה עובר. התחושה היא סוג של מלאות וכובד ואייכולת לשלוט בהן. אין לי מושג למה זה קורה אולי לך פתרונים?
  תודה

  שלום נורית אלקלעי,
  יכולות להיות מספר סיבות. כדאי בשלב ראשון לעשות בדיקת אמג (EMG) ולפנות לנוירולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת nissim:

  גיד ניקרי ואיצתמק לקף הייד ויש כאבים האים לעשות ניתוח

  שלום nissim,
  פנה לבדיקה אצל כירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת שרי:

  לפני יותר מחצי שנה היה לי טריגר פינגר באגודל וקבלתי זריקה שעזרה לי מאד. לאחרונה יש לי כאבים בפרק האגודל, אני לא מסוגלת להחזיק ספל או ספר ללא תמיכה של היד השניה. והאצבע מאד מוגבלת בתנועה. האם זה קשור לאירוע הקודם או משהו חדש? אגב, כל פרקי האצבעות די כואבים לי, בעיקר כמובן בבוקר , אבל האגודל במיוחד.
  תודה מראש על תשובתך

  שלום שרי,
  עושה רושם ש”אצבע הדק” שהיה לך הפכה ל”אצבע כלואה”, דהיינו ללא יכות לכופף אותה בפרק. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת כנרת:

  שלום רב,
  אמי סובת מהירדמויות ונימול של כפות הידיים במיוחד לאחר שהיא קמה מהשינה או שהיא נמצאת במנוחה זמן רב והידיים ללא תנועה. במקרים חריגים הכאב התגבר ואף התפשט והגיע עד המרפקים. כאבים אלה פוגעים ביכולת התפקוד ובאיכות חייה של אמי. אשמח לקבל חוות דעת ע”מ שנדע לפעול בהתאם.
  תודה מראש.

  שלום כנרת,
  המצב השכיח ביותר הינו תסמונת תעלת שורש היד (עייני באתר). מומלץ לעשות בדיקת אמג ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 56. מאת דניאל:

  שלום
  אני סובלת מכאבים חוזרים בשריר היד, שתיי האצבעות שלי רוב הזמן רדומות וכאבות.
  ניתן לאות נפיחות ,ואת הדלקת. אני שותה אוגמנטין 875 , עושה עיסויים וקומפרסים עם וולטרן
  אך המצב לא משתפר אלא אם אני במנוחה מוחלטת של היד, אך אני חיבת להמשיך לעבוד למרות שהעבודה דורשת ממני מאמץ מינימלי מאוד.
  אשמח לייעוץ מכם.

  תודה רבה

  שלום דניאל,
  חייבת בדיקת אמג (EMG) וכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת נ:

  שלום רב,
  קמתי בבוקר עם תחושה שיד ימין שלי “נרדמה”. הזזתי אותה קצת היה מעט שיפור, אך ההרדמות שבה, ההרגשה היא בעיקר באגודל וקצת באצבע, וכן בחיבור בין כף היד לזרוע. הרגשה של הרדמות וחולשה של היד.

  התחושה הזאת חדשה עבורי, מה זה יכול להיות? ומה כדאי לעשות?

  תודה רבה

  שלום נ,
  נא עייני בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת אורית:

  שלום רב

  יש לי בעייה ביד שמאל כאבים המתחילים בכתף ( במיוחד באיזור בית השכי הפונה לגב ) כאבים במרפק עם נפיחות ורגישות באיזור העצב ( המקום בו מרגישים זרם ) המושך לכף היד לאצבעות הזרת והקמיצה .
  פניתי לרופא משפחה ששלח אותי לבצע בדיקת EMG עדיין לא הלכתי בגלל פחד מהדקירה
  אבקש עזרתכם בהסבר על הבדיקה ( המידע באינטרנט גרם לי לפחד ) , והאם לאור הכתוב אני צריכה את הבדיקה הזאת .
  אין לי בעייה בבוקר של הרדמות בכף היד
  הכאבים חולפים לזמן מה לאחר טיפול בפרסקינדול או וולטרן .
  שאלה נוספת : האם שימוש מירבי בפרסקינדול ( מידי יום ) פוגע או ממכר למרות שמצויין על האריזה שהוא מחומרים טבעיים בלבד .

  תודה על הזמן היקר שהקדשתם למכתבי
  מחכה לתשובתכם
  אורית

  שלום אורית,
  בדיקת האמג תעזור במציאת המקום שהוא הגורם לכאבים והיא חיונית.ין לך מה לפחד ממנה .
  לא ידוע לי שמישהו התמכר לתרופה אותה ציינת
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 59. מאת יעל אולמר:

  כבר שנים אני סובלת מכאבים בחלק הבולט של כף יד ימין מתחת לבוהן. יש לי כנראה שחיקת סחוס למרות שאף פעם לא הייתי אצל מומחה. אני הולכת עם כיסוי אלסטי של אריאל. עשו לי טיפולים של שעווה חמה, הזריקו לי פעמיים למקום הכאב אבל אף אחד מהטיפולים האלה לא עזר.
  קשה לי מאוד לתפוס עצמים בין האצבע לאגודל. קשה לי להחזיק מחט, לתפוס מטבעות ולהוציא אותן מארנק וכל פעולה מדוייקת שאני צריכה לעשות עם שתי האצבעות הללו.
  אני בת שבעים ואחת ויושבת שעות רבות ביום ליד מחשב.
  האם יש גם פתרון לא ניתוחי לבעייה שלי. אני מטפלת ללא עזרה בבעל נכה כמעט במצב סיעודי ואין לי זמן לטפל בעצמי.
  כל טוב

  שלום יעל אולמר,
  לפי תיאורך, ואם הבעיה היא באמת שחיקת סחוס בבסיס האגוד, הפיתרון הוא ניתוחי בלבד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת שי:

  שלום דוקטור ,
  בזמן האחרון ממש כואבות לי האצבעות בהקלדה מול המחשב. בכמה ימים אחרונים כאבים עזים , כאילו שהן ממש שבורות העצמות באצבעות..וגם כואב לי היד שמתשפשת בשולחן כשאני צריך לגעת בעכבר. מה שנקרא שורש כף היד ?מה זה הדבר הזה ומה עושים ? אני גם בעבודה שלי אצטרך לשבת כל היום מול המחשב. הכאבים האלה אמורים לעבור לבד? זה כבר חודשיים ככה נראה לי…יש סיכוי שחס וחלילה קיבלתי דלקת מפרקים ביד או משהו ? זה הגיוני לבן אדם בן 24 ? איך עושים בדיקה אם יש דלקת באצבעות או משהו ? קראתי על סביבת העבודה הנכונה למחשב ואני אשיג עכבר ומקלדת יותר נוחים ואשנה לסביבה נוחה. אבל יום וחצי עזבתי את המחשב ועדיין יש כאבים באצבעות ובעצם לאורך הזרוע של היד ? מה עושים ? קבעתי תור לאורטופד הוא יכול לומר לי האם יש דלקת או משהו ? איך פותרים את זה ? אמרו לי משהו על אומגה 3 ? זה ממש מפחיד אותי הכאבים האלו הרי אני אומד לעבוד על המחשב בעתיד..

  שלום שי,
  אני מקווה שלאחר אבחנה מדויקת יותר אצל האורתופד שקבעת אצלו מצבך יהיה יותר ברור.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 61. מאת רמי קאטר:

  יש לי הרגשת נימול וזרמים בידיים ורגליים

  שלום רמי קאטר,
  פנה לנוירולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת רם אריה:

  לפני 3 ימים בשעות הערב הרגשתי זרמים באצבעות יד שמואל אתמול הזרמים התפשתו גם לכף יד שמואל והופיעו במשך כל היום אני בן 55 ללא בעיות בריאות

  שלום רם אריה,
  המון אפשרויות. בשלב ראשון, אם לא חולף מעצמו, פנה לרופא משפחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת מירב חג'בי:

  שלום,

  ביום שלישי הבא בע”ה יש לי ניתוח ביד ימין מכיוון שתוצאות EMG ביד ימין 6.4 וביד שמאל 5,
  אני לקראת חודש שמיני להריוני, הרו]א טוען שהעצב חנוק וחייבים את הניתוח, שאלתי אם אבחר שלא לעשות את הניתוח אלא רק אחרי הלידה, האם המצב יכול להחמיר, עד כמה?

  תודה,
  מירב

  שלום מירב חג’בי,
  בד”כ מחמיר, למרות שלא פעם אחרי הלידה יש הטבה לתקופת מה. אם מאד מציק לך עדיף ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת שרון:

  לפני יומיים ביצעתי פעולות גזירה מאומצות בשעות הצהריים. בשעות הערב שמתי לב שהתחושה באצבע המורה (בצידה השמאלי בלבד, לכל אורכה) היא עמומה. זה נמשך כך עד לרגע זה.
  האם יתכן שהקשר בין פעולת הגזירה לתחושה העמומה הוא מקרי, ובעצם מדובר על בעיה בשורש כף היד או הקרנה ממקום כלשהו בגב, למרות שאין לי כאבים בשום מקום בגוף? אני עובדת די הרבה עם מחשב, אך אין לי כאבים בשורש כף היד או במקומות אחרים. האם יכולה להיות ירידה בתחושה במקום המסויים הזה באצבע למרות שהוא לא מלווה בכאבים בשורש כף היד?
  אם התחושה העמומה אכן נגרמה עקב הלחץ שהופעל על האצבע בעת הגזירה, האם זהו מצב הפיך והעצב משקם את עצמו? האם ניתן לעשות משהו כדי “לגרות” אותו לחזור לחישה מלאה- פיזיותרפיה, חשמל או אינני יודעת מה. חוץ מהירידה בתחושה אין לי תופעות נוספות כמו נימול או כאבים באותה אצבע. אודה לך אם תשיב לשאלותיי.

 65. מאת שושי:

  שלום לד”ר גולדברג!
  אובחנה אצלי בעיה של carpal tunnel syndrome יד ימין. היד נרדמת לי בזמן שאני ישנה ומידי פעם אני מתעוררת מזה. תוצאות בדיקת emg הן:ml 5.0, 4.0
  sap 4.5, 3.5
  שאלתי היא האם רצוי לנתח עכשיו או לחכות ולעשות ניתוח רק אם יחמיר המצב. אני שואלת כי היד רק נרדמת ובעצם לא כואבת ומתפקדת טוב.מה יכולות להיות ההשלכות במידה ואדחה את הניתוח.
  אודה לך על תשובתך
  שושי

  שלום שושי,
  תשוות הבדיקה מראות ערכים גבוהים במקצת מהנורמה ולם מה שקובע אם לנתח או לא הוא הסבל של החולה ולא בדיקות אמג.
  על כן אם הסבל הוא סביר את יכולה להמתין.
  לטווח ארוך, במיוחד אם המצב יחמיר, שרירי האגודל ילכו ויחלשו עד שיתוק והתחושה תיעלם בהדרגה עד מצב שלא תרגישי בדברים שאת אוחזת והחפצים יפלו מידיך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 66. מאת דליה.ג.:

  שלום לך ד”ר גולדברג
  אני בת 74. פועלת ביד ימין. בריאה.
  לאחרונה מרגישה נמלול ביד שמאל שמתחיל באיזור האגודל ו”הולך” כלפי הכתף.
  התחושה לא נעימה , אין כאב או סבל, ישנה הרגשה של גירוד והתופעה חולפת מעצמה.
  האם יש צורך במעקב אצל כירורג?
  גם תופעה של “הרדמות” יד או רגל קורית אצלי מידי פעם למשך זמן קצר וחולפת מעצמה.
  תופעה זו הייתה שכיחה יותר בידיים כאשר סרגתי. הפסקתי והתדירות שככה.
  אני פעילה, הולכת-צועדת, מתעמלת… אז מה קורה?
  תודה לך,
  דליה.

 67. מאת שרית בזרנו:

  אני בת 33 חודש וחצי אחרי לידה וכל לילה שאני כמה להאכיל את הילדה כף יד ימין שלי רדומה ותחושת עיקצוצים נוראה אני לא מסוגלת להאכיל את התינוקת עד שהכאב והרדימות עוברים ממה זה

  שלום שרית בזרנו,
  לא הבנתי ה השאלה. עייני בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת בהירה רומי:

  שלום
  אובחנתי ע”י אורטופד מומחה לכף היד (דרך קופ”ח מכבי) כמועמדת לניתוח בכף היד וזאת לאחר שביצעתי אולטרה סאונד וצילום רנטגן.בדיקות דם,וכן בדיקת אי.אם.ג’י.(היה ואינני טועה,העברת זרם חשמל).
  אציין כי לפני חודש+ הרופא נתן לי מירשם של כדורי ארקוקסיה, כי לטענתו ישנה גם דלקת באזור הרצועה והגידים, הכדורים לא עזרו.
  בהתחלה איבחן הרופא ניתוח פשוט בכף היד עם הרדמה חלקית, לאחר שהגיעו תוצאות האולטרה סאונד והרנטגן, החליט הרופא כי עליי לעבור ניתוח בהרדמה מלאה וכי עליו לבצע גם פעולה בכף היד וגם לכרות את הדלקת באזור שורש כף היד(בגיד לייד הרצועה), משהו כאן מאד לא ברור לי
  במיוחד לאחר שרופא אחר (אורטופד מומחה לכף היד) הסתכל בדיסק בו נופיעים האולטרה סאונד+הרנטגן, ואמר שהוא לא מבין בשביל מה צריך ניתוח בהרדמה מלאה?
  מיותר לציין ששתי האבחנות בלילבלו אותי לגמריי ובנתיים ניקבע לי ניתוח בהרדמה מלאה
  ל1.2.2009 ע”י הרופא של מכבי.

  אני סובלת מכאבים בכף יד ובשורש כף היד (ימין) למעלה מ4 שנים (כאבים הולכים ובאים,פיזיוטרפיה עזרה לי בזמנו מכוון שאני סובלת גם מכאבים באזור חוליות הצוואר,שכמות וכתפיים והפיזיוטרפיה מקלה גם על הכאבים בכף היד).
  ברצוני לדעת מה דעתך? והאם כדי לשמוע עוד מומחה בנושא לפני שנחפזים לבצע את הניתוח?
  בברכה ובתודה
  בהירה רומי 524874006 (תושבת ראשל”צ)

  שלום בהירה רומי,
  אינני יכול להביע דיעה מבלי לראות את כל הצילומים ולבדוק את היד במיוחד לאחר ששני מומחים ראו אותם והביעו את דעתם. לא הבנתי ממכתבך מה האבחנה שלך שבעטיה את הולכת לניתוח!!!!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת מרחב ליאור:

  שלום
  בתשובה לצילום רנטגן שנתבקשתי לעשות בעיקבות תלונה על כאבים בשורש כף היד נכתבה תשובה שהודגמו שינויים ניוונים במפרק רדיו קרפלי משני הצדדים.
  האם יש לזה טיפול?
  למי לפנות?
  אני בת 51
  בתודה
  מרחב ליאור

  שלום מרחב ליאור,
  יש טיפול, השאלה מה כואב ומה מפריע לך.פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 70. מאת פנינה פוגל:

  מזה כמה ימים אני מרגישה תחושת נימול באצבעות ידי השמאלית.קשה לי לסגור את היד ולהחזיק דברים.קשה לי אפילו להפוך דפים בספר. רוצה לציין שאינני אוכלת מוצרי בשר ובקושי גבינות.האם יש קשר? אני בת 55 ובריאה בדרך כלל.
  תודה על תשובה מהירה.

  שלום פנינה פוגל,
  אין קשר לסוג המאכלים שאת אוכלת. אם המצב לא ישתפר מעצמו תוך שבןע-שבועיים ממליץ לך לעשות אמג (EMG ) ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת ניר חייט:

  לאחר מאמץ ממושך של שלושה ימים אצבע מצביעה ואגודל יד ימין איבדו תחושה וישנם אף כעבים קלים בשינה האם זה יעבור עם הזמן או שעלי לעבור טיפול

  שלום ניר חייט,
  אם לא יחלוף מעצמו בעוד שבו-שבועיים פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת איה מזרחי:

  שלום רב,

  אני בת 28 בריאה בד”כ ולאחרונה יש לי נימולים ביידים בשינה וכאשר אני מתעוררת יש לי קושי לבצע תנועת אגרוף רק לאחר כמה דקות אני מצליחה הלכתי לאורטופד והוא הפנה אותי לפיזיוטרפיה אבל אני לא מרגישה שום שיפור לאחר 12 טיפולים כבר. במהלך שעות היום יש לי לפעמים תחושת זרם באצבעות, אני עובדת כקלדנית עבודתי נפגעה כתוצאה מכך מה עליי לעשות?

  תודה רבה , איה

  שלום איה מזרחי,
  תבקשי הפניה לבדיקת אמג (EMG ) ופני לכירורג יד.עייני באתר גם בפרק “תסמונת תעלת המרפק”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת חנה פלג:

  זה כבר שלושה שבועות שכואבת לי יד ימין הזרוע כשאני מותחת את היד או מכופפת יש לי כאב כך זה גם גורם לכך שאני לא יכולה להרים או ללחוץ על היד, הרגשתי לאחרונה שגם בשוק רגל ימין יש לי כאב כאשר אני הולכת הרבה או שאני נוגעת במקום מסויים.

  אודה על תגובתך.

  שלום חנה פלג,
  לא נראית לי בעיה שקשורה לשטח כירורגיה של היד. פני לאורתופד כללי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת אלין בנימין:

  מזה כ שלושה שבועות, אצבעות יד ימין נרדמות אמצעית ואצבע, וביד שמאל הרגשה שאגודל כל הזמן קפוא. יש רגעים שממש נרדמות האצבעות, וקשה לי לתפעל את המקלדת בזמנים אלה. כמו כן, לפעמים הקרנת כאב למרפק.

  שלום אלין בנימין,
  עשה בדיקת אמג ופנה לבדיקה לכירורג יד
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת חן כלגי:

  שלום.
  לפני כחמש שנים אובחנתי כסובלת מתופעת CTS בשתי הידיים ללא בעיה במרפקים.
  לאחר בדיקות EMG שהצביעו על בעייה בדרגה בינונית בשתי הידיים
  עברתי בהצלחה ניתוח ביד ימין בלבד.
  מאז עברתי עוד שתי הריונות ולידות.
  את הניתוח ביד שמאל דחיתי עד עכשיו( מסיבות אישיות).
  לאחרונה הוחמרו הכאבים וההרדמויות ביד שמאל כולל כאבים זרמים ונעילות במרפק שמאל.
  נשלחתי לבדיקת EMG שהפעם הצביע מלבד בעיה ב CTS שמאל גם על בעיה במרפק שמאל.
  התשובות: Bilateral CTS: right-borderline and left-mild lesion.left very mild ulnar neuropathy at the elbow level.
  MOTOR NERES:.
  (בצבע אדום)Left Medianus Wrist-APB: Lat[ms] 4.2 SD: 2.5
  (בצבע אדום)Left Ulnaris wrist-ADM Ab ELB-Be ELB CV[m/s] 40.9 SD: -2.5
  SENSORY NERVES:
  (בצבע אדום)Right Medianus wrist -DIG II : CV[m/s] 38.2 SD: -2.4
  Left Medianus wrist - DIG II: Lat [ms] 4.4 SD: 3.1 CV [m/s] 33.0 SD: -3.4(בצבע אדום)
  שאלתי היא : האם יכול להיות מצב שהזנחת CTS שמאל גרמה לבעיה במרפק שמאל?
  או האם יכול להיות שהכאבים במרפק שמאל נובעים מבעיה אחרת שלא קשורה ל CTS?
  האם יכול להיות שיש דלקת באיזור המרפק ושבדיקת ה EMG בעצם מראה על בעיה בגלל דלקת כלשהי או בגלל שיש בעיה עיצבית בלבד- ושאין קשר לשום תופעה אחרת ?
  איזה אופציות עומדות בפני בהנחה שהניתוח הוא המוצא האחרון?
  תודה רבה . חן.

  שלום חן כלגי,
  לבעית ה- CTS ניתוח הוא המוצא הראשון ולא האחרון.
  לגבי המרפק את חייבת להיבדק ע”י כירורג יד ולא לבסס את האבחנה רק על תשובות אמג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת Joram misoschnik:

  Dear Dr..
  I have this problem in my right hand for about 30-40 days. i on the contrary have very low blod presure 90 over 60 normal ,and hade a statin put in my artery 7 years ago.
  what do you believe i should do…i

  Joram Misoschnik

  שלום Joram misoschnik,
  Have a check up bu a hand surgeon
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת אלי גלבני:

  שלום רב,
  בחודשיים האחרונים אני קם באמצע הלילה ושם לב שהידיים שלי רדומות וכאילו מתות
  ואני נאלץ לנער אותם בכדי שיחזרו למצבם הרגיל ואז חוזר לישון
  לפעמים זה ביד ימין ולפעמים ביד שמאל ולפעמים זה כל הזרוע ולפעמים באצבעות מסוימות
  אני עוסק שנתיים בריקוד ברייקדאנס ואני לרוב מאמץ את כפות הידיים הרבה
  יתכן שיש לי את התסמונת?!?!

  תודה רבה

  שלום אלי גלבני,
  יתכן. כדאי שתעשה בדיקת אמג (EMG ).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת מיכאל:

  שלום אני מיכאל אני נפצעתי במלחמה האחרונה “עופרת יצוקה ” חטפתי רסיסים ליד.. ואחד מהם חדר לי לאמה ופגע לי בעצב במדיאני נפגע לי כ15 ס”מ מהצב כרגע אני בטיפולים …רציתי לדעת מתי תחזור לי התחושה וגם האם הכוח שלי ליד יחזור להיות כמו פעם? אני לא יכול לאחחוז וכל מה שעשיתי בעבר לא מסוגל האם מצבי יחזור לקדמותו ?אני ימני דומננתי.משתמש כרגע עם יד שמאל. תודה לכם אחכה לתשובה

  שלום מיכאל,
  אינני יודע מה הפגיעה המדויקת שלך. עדיף שתשאל את השאלות האלה את הרופא המטפל שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 79. מאת מירית:

  מיום חמישי בבוקר האגודל ביד ימין רדומה מעט, התחושה בה לא רגילה, כאילו היא רדומה אבל לא לגמרי.
  היום בבוקר במהלך ביצוע פעולה פשוטה חשתי כאב חזק בכף יד ימין וראיתי שיש שם סימן כחול שלא היה, הכאב החזק חלף, הסימן עדיין נשאר וכואב כשנוגעים בו.
  האם יש קשר בין הדברים? במה מדובר?
  לתשובתך אודה.
  מירית

  שלום מירית,
  במקרה זה, לא יכול לענות לך מבלי לראות ולבדוק את היד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 80. מאת ניצן:

  שלום אני ניצן נערה בת 16 וחצי ,מזה כשנה יש לי כאיבים כף יד ימין, היד החזקה שלי. פניתי לכירוג ד”ר ינאי. שהפנה אותי לצילום שורש כף יד ולאולטראסאונד. בצילום אובחן עיוות של הלונטום בשורש כף היד מתאים לאבסקולר נרקרוזיס. ד”ר ינאי יעץ לי לעשות ניתוח . רציתי דעה נוספת ופניתי גם לד”ר בתיה יפה. גם היא לאחר התבוננות בצילום הרנטגן. אמרה שצריך לנתח. היא רשמה שמומלץ ניתוח של :” RADIAL SHARAIUP” - (במילה השניה יש טעויות באיות כי לא ממש הבנתי מה כתוב) בקיצור רציתי לשמוע את דעתך ,והאם הניתוח שמדובר בו הוא שכיח, מה אחוזי ההצלחה שלו. והאם כדאי לעשותו או לחכות עוד. הרופאים הסבירו שהעורק הראשי ביד שמעביר דם לא מגיע אל העצם בשורש כף היד ולכן העצם הולכת “ומתפוררת”-מסתיידת. ומצב זה עלול לגרום לאיבוד תווך תנועה ביד בעתיד. תודה רבה מחכה לדעתך ותשובתך.

  שלום ניצן,
  לא נראה לי הוגן מקצועי לתת יעוץ על מצבך דרך האינטרנט מבלי לראות את הצילומים ולבדוק את הפצינט, במיוחד שכבר נבדקת ע”י שני כירורגים של היד שבודאי ראו את הממצאים. עליך לברר את כל הפרטים מהמנתח ולא להתחיל להתיעץ עוד ועוד …
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 81. מאת ליאור א:

  שלום רב, ליפני שמונה שנים נפלתי מ7 מטר גובה ובלמתי את הנפילה עם יד ימין התוצאה:ריסוק שורש כף היד ו13 שברים בעצמות של כף היד, עשו לי ניתוח ושמו פלטינה ביד(ימין)באיזור החיבור של האמה וכף היד( על העצם של האמה).מאז היד מתפקדת אבל יש מיגבלות שונות:קודם כל מיגבלה בתנועת המיפרק, קושי לאגרף את היד ולהזיז את האצבעות בחופשיות, חוסר נוחות כללית ביד כשאני עובד ועושה פעולות מסובכות יותר או אפילו פשוטות יותר כמו אחיזה כתיבה וכו’ לפעמים יש כאבים שבאים וחוזרים באיזור הפלטינה ומסביב לה. אני רוצה לציין שביקרתי אצל רופא והוא אמר שהכל בסדר שאולי אחד הגידים נוגע בבורג של הפלטינה ושעשוי לכאוב. השאלה עם כל מה שציינתי למעלה האם היד שלי בסדר? האם היד בסכנה כלשהי? האם יש איזה טיפול לשיפור פעולת היד ומניעת כאבים? האם אני צריך ליראות רופא?

  שלום ליאור א,
  פנה לכירורג יד עם צילומים וסכומי מחלה מהניתוח.ניתוחים שעברת. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 82. מאת הילה:

  ד”ר איגו גולדברג שלום.
  יש לי שאלה , אמי סובלת מתסמונת תעלת שורש היד, הכאבים גורמים לה לחוסר שינה כבר כמה חודשיים קבעו לה תור לניתוח בעוד כשבועיים וברצוני לדעת האם יש סיכוי שלאחר הניתוח המחלה יכולה לחזור?
  אשמח לשמוע את תשובתך
  הילה

  שלום הילה,
  אם הניתוח נעשה כהלכה התסמונת אינה חוזרת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 83. מאת איילי:

  שלום. אני בריא בד”כ בן 38 . לארונה אני חש תחושה של שריפה בכף ידי השמאלית וקצת תחושת נמלול ומעט מאוד גם בכף ידי הימנית. רציתי לדעת האם מלבד להשלכות אורטופדיות / נירולוגיות זה יכול לנבוע גם ממתח או חרדה.

 84. מאת ציפי:

  מזה כחודש סובלת מכאבים בכתף שהתפשטו למרפק ועכשיו נימול באגודל ושתי אצבעות סמוכות.
  ממה דבר כזה יכול לנבוע ומה הטיפול?
  נשלחתי לEMG אך התור רחוק . האם לזרז ומה לעשות?
  תודה

 85. מאת יעקב:

  אני בן 30 מתאמן חודשיים בחדר כושר בתדירות יום יומית מזה כשבועיים אני קם בבוקר ואצבעות הידיים שלי מאוד נפוחות ואני לא יכול להזיז אותם וזה עובר אחרי שטיפת הידיים במים ואין בעיה במשך היום

 86. מאת יריב:

  מזה כשנתיים אני סובל מכאב (אולי דלקת) בשורש כף היד יד ימין - -לא בצד של התעלה הקארפלית אלא בצד השני שמתחת לאזור הזרת
  עשו לי צילום ולא מצאו משהו מסוג גידול
  קיבלתי כדורים :קורקסיה וזריקה וזה לא עזר
  קיבלתי טיפול דיקור,טיפול אסטאופטי וטכניקת אלכסנדר -עד עתה אין שיפור
  אני מנגן פסנתר וכמובן שהורדתי למינימום את הנגינה
  מה אתה ממליץ  
  תודה יריב

  שלום יריב,
  אבחנה יותר מדויקת…וטיפול בהתאם. פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 87. מאת גל מישל:

  שלום ד’ר
  אבי בן 77 לאחר ניתוח החלפת מסתם לבבי ולאחר שיקום מתלונן על כאבים חזקים באצבעות שתי הידיים .למי עליו לפנות?האם יש קשר לניתוח הלב או שזו בעיה שונה? אבי גם סובל מסוכרת ומטופל באינסולין.

  שלום גל מישל,
  רוב הסיכויים שלא קשור לניתוח לב. תעשה בדיקת אמג (EMG ) ופנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 88. מאת איילת:

  רציתי לשאול מה דעתך על טיפול במכשיר הפיינשילד לדלקת גידים ו-cts?

  בתודה על תשובתך.

  שלום איילת,
  יש הרבה שרלטנים בשוק …..

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 89. מאת שלמה:

  שלום רב!
  עברתי ניתוח להוצאת עצם הלוניט כדי לשחרר את העצב וכרגע אני מוגבל בתנועה בעקבות כך.
  האם אפשר להשתיל עצם תותבת במקום ולשפר את טווחי התנועה וחוזק היד?

  שלום שלמה,
  נשמע לי קצת מוזר. האם הייתה לך פריקה של עצם הלונטום אשר גרמה ללחץ על העצב? נותחת ע”י כירורג יד או אורתופד? אם ע”י אורתופד כדאי לפנות, עם כל המסמכים וצילומי הרנטגן, ליעוץ נוסף אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 90. מאת אריאל:

  שלום,

  בשבועות האחרונים אני חש בנימול בכרית אגודל יד שמאל .
  אין תחושת כאב או סימנים נוספים.
  ברקע - מחלת גרייב (מאוזן כחמש שנים - ללא טיפול תרופתי בשלב זה)
  האםקיים הסבר אנדוקרינולוגי או אחר לתופעה ?

  תודה

  שלום אריאל,
  יתכן שכן אך רצןיה בדיקת אמג ובדיקה של כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 91. מאת קליה שרון:

  שלום
  מזה חודשיים כואבות לי האצבעות, מאוד ביד ימין ופחות ביד שמאל. הדבר קורה לי לאחר קימה משינה, בלילה או באמצע היום לאחר מנוחה. ממש איני יכולה לכופף אותן ובפרט את האצבע המורה. הכאב נמשך כמה דקות בצורה חריפה ונרגע בהמשך היום עד כדי כאב קל מאוד.
  הכאב החריף מאז שהתחיל. חוץ מכאב מתסכל ומפריע לתיפקודי, אין לי נימול או הקרנה לאיזור אחר. אני בת 65 בריאה לחלוטין ואיני לוקחת תרופות מאף סוג כלשהוא.
  האם אצטרך ניתוח?
  אם כן, האם כדאי לי לדחותו עד שממש לא אתפקד עם אצבעותיי?

  שלום קליה שרון,
  לא נראה לי שמדובר בתסמונת תעלת שורש היד. אין טעם לחכות עד חוסר תפקוד. פני לכירורג יד לאבחון וטיפול. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 92. מאת דניאל:

  שלום,
  יש לי תחושת נימול באצבע יד שמאל, בקטע הראשון בלבד.
  בתחילה חשבתי שמדובר בלחץ מתוך שינה על האצבע שגרם לכך אך כשזה נמשך לכל אורך היום הבנתי שזה לא זה.
  האם תסמונת תעלת שורש כף היד יכולה לגרום לזה? כל שאר האצבעות והיד ללא בעיה . איני סובל מכאבים רק נימול חזק בקצה האצבע.
  מה יכול לגרום לכך?

  שלום דניאל,
  עיין גם בפרק “תסמונת תעלת המרפק”. יש אפשרות שזה נובע גם מהצואר. עדיף שתיגש לכירורג יד לבדיקה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 93. מאת גולן כהן:

  שלום ד”ר איגו כבר הרבה זמן שאני מרגיש זרמים ביד ימין זה קורה שאני יושן ולפעמים ושאני רוכב על האופנע אני מרגיש זה קורה תוך כדי מאמץ מה זה יכול להיות מחכה לתשובה תודה

  שלום גולן כהן,
  האם התיאור של תסמונת תעלת שורש היד מתאים לתלונותיך? בכל מקרה כדאי שתעשה בדיקת אמג ותפנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 94. מאת מלי:

  האם התעמלות בונת עצם כגון פילאטיס הכוללת לחיצות ומתיחות של מפרק כף היד בעזרת גומיות וכו’ מחמירה את תופעת ה- CTS שאובחן ברמה בינונית
  תודה

  שלום מלי,
  כן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 95. מאת אושרית:

  שלום,
  אני בת 29 בהריון שני. אני מתעוררת באמצע הלילה כאשר שתי הידיים שלי רדומות ומתחילה לנער אותן כדי שדם יחזור לזרום. בתום ההריון הראשון שלי בבוקר הייתי מרגישה תחושת נימול בכף יד ימין.אני מניחה שתופעות אלו הורמוניות והן קשורות לכך שאני בהריון. אך האם ניתן למנוע זאת ע”י טיפול? והאם חס וחלילה אי ספיקת הדם לידיים יכולה לפגוע בעובר?
  תודה, מחכה לתשובתך.

  שלום אושרית,
  אין דאגה: העובר לא יפגע . מציע לך לפנות לכירורג יד וללבן איתו איך לטפל בבעיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 96. מאת ירט חנה:

  לאחרונה קרה לי מס’ פעמים שרק האצבע האמצעית נרדמה לי (כלומר החלק שמאמצע האצבע עד לקצה שלה) נרדמה וציבעה הפך לגמרי לבן. חשוב לי לציין שזה לא קרה אחרי שישבתי על היד או משהו כזה פשוט פתאום זה קורה.
  זה ממש מפחיד אותי אשמח לדעת מה גורם לתופעה מוזרה זו.
  תודה!

  שלום ירט חנה,
  ככל הנראה הפרעות באספקת דם לאצבע שבא בהתקפים. פני לבדיקה לכירורג יד אשר יכוון אותך מה לעשות בהמשך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 97. מאת מרים:

  בהריון שבוע 25. בריאה בד”כ, הריון תקין. ביומיים האחרונים הזרת של יד שמאל מרגיה לי רדומה. לא מרגישה זרמים או נימול פשוט הרגשה מוזרה של אצבע רדומה. לא קרה לי בהריונות קודמים.
  כמו מה זה נשמע לך? האם קשור להריון והאם יש טיפול?
  תודה!!

  שלום מרים,
  השכיח ביותר: “תסמונת תעלת שורש היד” (עייני באתר).אם לא יעבור תוך שבועיים שלושה פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 98. מאת מיכל:

  אני בת 32 וסובלת מכאבים בשורש כף יד ימין. ביצעתי c.t שורשי הידיים ולהלן התשובה:
  ללא הרס גרמי. ללא איחוי פתלוגי בין העצמות. מרווחים תוך פרקיים שמורים ולוחיות ארטיקולריות סדירות. רקמות רכות לא תפוחות. מוקד סקלרוטי קטן בעצם capitate. מה זה אומר? אשמח לתשובה בהקדם. תודה רבה.

  שלום מיכל,
  שום דבר מדאיג. השאלה אם הכאבים שלך תואמים את המיקום בעצם ה- capitate (עייני בפרק “אנטומיה” שבאתר) או שזה ממצא רנטגני אקראי. לשם כך עליך לפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 99. מאת שור לאה:

  שלום רב
  מזה כשנה אני חשה לסרוגין ביד שמאל וביד ימין כאילו נוגעים בי בנוצה,לא הרדמות ולא נימול,
  מידי פעם אותה תחושה גם בצוואר בצד שמאל ובחלק החזה ליד הצוואר בצד שמאל, לעיתים
  התחושה היא לא רק כנוצה אלא הרגשת זרם.התופעה אינה יום יומית לפעמים פעם בשבוע או
  שבועיים. גילי הוא 62 ואינני סובלת משום מחלות למעט לחץ דם ואני מאוזנת לחלוטין ומטופלת
  באנלפריל.
  אודה לך מאוד אם תעזור לי לפתור את הבעייה המטרידה והלא נעימה הזו.
  בתודה
  שור לאה

  שלום שור לאה,
  על פניו ומבלי לבדוק, נראה לי שלא קשור לכירורגיה של היד.תתיעצי עם רופא נוירולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 100. מאת איילת:

  עברתי ניתוח cts לפני חצי שנה ומאז היד יותר רדומה מאשר לפני כן. נוסף לכך בפרקים של האצבע בעיקר, אך גם האמה והקמיצה - הפרק השני - אני מרגישה כעין משהו לא בסדר, כאילו משהו תקוע שם. קשה לי הסביר, אולם אני מרגישה כאילו זה בדרך להגבלה בתנועה. יש לי גמישות יתר במפרקים. מה זה יכול להיות? האם זה קשור לניתוח או לשימוש בעכבר המחשב?

  שלום איילת,
  לא זה ולא זה. עייני באתר בפרק “אצבע הדק“. רוב הסיכויים שזו הבעיה. גם לא ברור מדוע הניתוח לא עזר לך שכן ניתוח זה הינו אחד המוצלחים ביותר בכירורגיה . פני שוב למנתח ובמידה והוא לא היה כירורג יד, פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 101. מאת איתי:

  שלום אני איתי ולפני כ 4 שנים נהיו לי בעיות גב שגרמו לי לכאבים שלא נתנו לי לישון וכל רגע בחיים שלי כואב לי
  אני מנגן בגיטרה הרבה זמן ופתאום כשאני מנגן ממש מתוח האצבע הראשונה מקבלת זרם שמרתיע אותי מלחזור לנגן את אף אחד לא מעניין מה הבעיה הזו ולאבא שלי היתה בעיה שהיד נרדמה לו בכלל בזמן שהוא היה צריך להעביר הילוך בנהיגה אני ממש לא יודע מה לעשות גם כשאני תופס את הגיטרה עם כמה אצבעות הבוען מתחילה לכאוב אבל לא זרם כמו באצבע אין לי מושג ממה זה לא היה לי דבר כזה אף פעם

  שלום איתי,
  לצערי, בלי בדיקה, אין לי שמץ של מושג במה הדברים אמורים. פנה לבדיקה אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 102. מאת יוסי:

  שלום
  אני סובל מתסמונת התעלה הקרפלית מזה כ 7 שנים
  בזמן האחרון זה מפריעה וכואב עברתי בדיקת EMG לפני כחודשיים
  תוצאות הבדיקה מדיאן סנסורי ימין חביון דיסטלי מוארך משרעת נמוכה
  לסיכום תסמונת התעלה הקרפלית מימין בצורה בינונית ומשמאל בצורה קלה
  הרופא המליץ לעשות ניתוח
  1 האם כדאי לעשות ניתוח
  2 האם לאור הבדיקה גם יד שמאל מצבה יחמיר מקלה לבינונית

  שלום יוסי,
  1. כן
  2. רוב הסיכויים שכן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 103. מאת אבי:

  האם ישנה אלטרנטיבה טיפולית לניתוח התעלה הקרפלית כמו דיקור סינית , לייזר רך (LLLT) או כל משהו אחר שאינו כירורגי

  שלום אבי,
  במקרה זה הטיפול הכירורגי (הרדמה מקומית, ניתוח קצרצר, תוצאות טובות ברוב המקרים ואחוז סיבוכים מזערי אם מבוצע ע”י מומחה) הוא הטיפול המומלץ. כל היתר הוא ספקולציות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 104. מאת ורד:

  שלום רב אני לאחר ניתוח קיסרי במהלך ההריון בחודש השביעי והלאה נירדמו לי הכפןת ידיים בלילה הרופא אמר שזה יכול להיות מהסכרת ההריונית הקלה שהיתה לי כרגע אני חודשיים לאחר הלידה ויש לי כאבים עזים באגודלים ובשורש שלהם וקשה לי להזיז אותם אחורה במיוחד בלילה מה עושים אבקש עזרתך

  שלום ורד,
  פונים לכירורג יד לקבל אבחנה מדויקת על סמך בדיקה. האפשרויות השכיחות ביותר הן (עייני באתר): “תסמונת תעלת שורש היד”, “מחלה ע”ש דה-קרווין”, “אצבע הדק“. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 105. מאת שרית:

  לפני כשבוע ימים התחיל לי עקצוץ (נמלים) בזרת ביד שמאל ואני דיי לחוצה מה עלי לעשות…זה לא תופעה שהיתה לי לפני. וזה לא בא והולך העקצוץ נישאר קבוע.

  שלום שרית,
  עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”. אם לא יחלוף מעצמו תוך מספר שבועות, פני לבדיקה אצל כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 106. מאת אלי אבי:

  בבדיקת emg נמצא סתימה בתעלה קרפלית
  מה הטיפול לכך והיכן לעשות זאת
  תודה מראש לתשובה

  שלום אלי אבי,
  ניתוח. פנה לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 107. מאת אבי:

  שלום
  אני בשנות השישים לחיי,
  כבר תקופה שיש לי זרמים ביד שמאל
  זרם שמתחיל בכתף ויורד לאורך היד עד כף היד.
  בדיקות שעשיתי לא נמצא הגורם לכך וכדורים שקיבלתי לא עזרו.
  אולי יש לך הצעה בשבילי.

  תודה רבה

  שלום אבי,
  1. בדיקה אצל כירורג יד ויתכן גם אצל נוירולוג ואורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה (אולי קרינה מהצואר?)
  2. בדיקת אמג (EMG )
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 108. מאת דניאלה:

  בת 52 כשלושה שבועות נימול והרדמות באגודל, אצבע ואמה של יד ימין. זרמים חזקים באבעות ובגב כף היד לאורך אמצע אמת היד עד במרפק
  2 רופאים איבחנו תסמונת תעלה קרפלית ואילו בדיקת EMG הראתה בעייה במרפק
  האם תיתכן טעות בבדיקת EMG?
  בינתיים קיבלתי סד ללילה
  גם לפי מה שקראתי באתרים שונים זה נראה לי מתאים לתעלה הקרפלית
  האם ניתוח בשיטה הסגורה ממומן על ידי קוםת חולים מכבי?
  תודה!

  שלום דניאלה,
  למיטב ידיעתי -לא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 109. מאת מיכל:

  שלום דוקטור.
  לפני כשבועיים התחלתי לחוש אי נוחות ביד ימין, שהפכה לכאבים ולתחושת נימול בעיקר בזרת.עשיתי בדיקת EMG שהראתה בעיה עצבית (מקריאה באתר שלך אני מבינה שקיים חשש לתסמונת התעלה הקוביטלית) הטכנאי בבדיקה המליץ שאגש עוד באותו היום לרופא. קבלתי מספר המלצות לרופאים (ביניהן את שלך) אולם אין אחד שיכול לקבול אותי בשבוע הקרוב. היה ואני מצליחה להסתדר עם הכאבים, האם אתה חושב שאפשר להמתין כשבוע או שעדיף ללכת לרופא הראשון הזמין? אני חוששת מנזק בלתי הפיך.
  תודה.

  שלום מיכל,
  המתנה של מספר ימים או שבועות אינה גורמת לנזק בלתי הפיך.
  אני אישית עושה את הניתוח לשחרור העצב במרפק בשיטה אנדוסקופית אך ניתוח זה אינו מכוסה במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים ועל כן ניתן לעשותו באופן פרטי או דרך ביטוח בריאות של חברות ביטוח אם יש ברשותך.
  פרטים נוספים אצל המזכירה נאוה 0505355266.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 110. מאת שייקה:

  אני ישבתי על כסא שהיה על האצבע שלי וברגע הראשון צרחתי מכאבים ואח”כ עד עכשיו (יומיים) אני לא מרגיש את השליש העלון באצבע. כאילו היא רדומה  

  שלום שייקה,
  זקוק לבדיקה של כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 111. מאת משה:

  שלום ד”ר איגו
  בעבודתי אני עוסק הרבה בכתיבה, לאחרונה אני סובל מכאב בשורש האגודל ממש בחיבור בין כרית האגודל לשורש כף היד, הכאב אינו חמור אבל קצת מציק,בדקתי באתר הנפלא שלךף וזה לא ממש מתאי לסמפטומי של מחלת קווין.
  לכן ברצוני לשאול האם אתה יכול לאבחן זאת על פי התיאור שלי והאם יש דרך להקל על הכאב
  בתודה מראש משה

  שלום משה,
  האיבחון הטוב ביותר הוא ע”י בדיקה בלתי אמצעית של היד. כל היתר הינו בגדר השערות וניחושים. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 112. מאת עדיאל חדד:

  שלום דוקטור.
  מזה כמה שבועות אני סובל מנימול בידיים (שכולל שריפה,הרדמות,נימול,וכליי) בייחוד בזמן השינה לעיתים הנימול מופיע גם ברגליים וברוב הפעמים שהוא הופיע ברגליים הוא היה בזמן שאני ער.
  בנוסף נתפסים לי לפעמים הרגליים תוך כדי שינה וזה כאבים נוראיים!
  האם אתה יכול לומר לי ממה נובעת הבעיה ואיך מטפלים בה?
  בתודה מראש:עדיאל חדד.
  נ.ב:אני לא חושב שאני עושה איזה שהם פעולות שגורמות לתופעה הזאת לקרות.

  שלום עדיאל חדד,
  לא נראה שמדובר בבעיה בשטח כירורגיה של היד. כדאי להבדק ע”י רופא משפחה ונוירולוג לפי הצורך וכן לעשות בדיקת אמג (EMG) .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 113. מאת איריס סמיה:

  שלום
  ברצוני לדעת אם אפשר לעשות את הניתוח בזמן הריון, והאם יש דרך להקל במקום ניתוח. תודה רבה

  שלום איריס סמיה,
  אין בעיה לעשות את הניתוח בהריון. להקלה זמנית: סד תומך לשורש יד לשימוש בעיקר בלילה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 114. מאת ניר:

  שלום,
  אני בן 25 ולפני כמה ימים התעוררתי בבוקר עם חצי כף יד השמאלית רדומה או כמו רדומה בהרגשה והיא מלווה בזרמים ועיקצוצים והתחושה הכי קיצונית היא בזרת .
  כבר עברו ארבעה ימים וזה לא עובר לי,אני עושה הרבה פעילות ביד מאז להעביר דם אבל אני מתחיל לשמוע סיפרוים על נימול ואולי זה קשור ללב והפילות לא עוזרת בכלל,הייתי מעוניין לקבל עצה בבקשה.
  תודה,
  ניר

  שלום ניר,
  עיין באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק”. יתכן וזו הבעיה. לאבחון מדויק יותר עשה בדיקת אמג (EMG) ו אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 115. מאת כובש סימה:

  שלום רב, אני בת 58, 15 שנים אחרי כריתת בלוטת התריס, מטופלת באלטירוקסין 200 מ”ג ביום, מתעורת כל לילה ב5 בבוקר, (שעה קבועה ) אחרי שאני לוקחת 2 כדורי שינה, הרגל שנים לאחר שבר בכתף יד שמאל, מתעוררת עם כאבים בלתי נסבלים, לחץ באצבעות בעיקר בבוהן, כאבים וזרמים חשמליים, מבקשרת עזרה , הכאבים בלתי נסבלים, ואני לא יכולה לתפקד מזה שבועיים, בבקשה דוקטור שאיגו גולדברג, אני חברת מכבי עשיתי את בדיקה ה EMG מעוניית מיד בפיתרון.

  שלום כובש סימה,
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם ברשותיך ביטוח פרטי פני למזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 116. מאת יוסף:

  אני נכה ההולך על קביים.
  אובחן אצלי תסמונת תעלה קרפלית והומלץ על ניתוח.

  במצב שלי הניתוח ישבית אותי לגמרי - לא אוכל אפילו ללכת לשירותים. מה לעשות?

  כמה זמן אחרי הניתוח אוכל להתחיל ללכת על הקביים? האם יש הבדל בזמן בין שתי שיטות הניתוח?

  האם ההליכה על הקביים יכולה להביא להחזרת הבעיה?

  בניתוח חותכים את הרצועה מעל לתעלה הקרפלית. נראה לי שהרצועה הזאת מגינה עת התעלה. האם הליכה עם קביים והשענות כף היד על ידית הקב לא תלחץ על העצב המדיאני הרבה יותר לאחר הניתוח שהרי הוא חסר הגנה?

  יש אפשרות לטיפולים אחרים?

  שלום יוסף,
  אשמח לראותך במרפאתי ולענות על כל שאלותיך. ניתן ליצור קשר עם המזכירה נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 117. מאת הדס:

  שלום,

  לפני 3 שבועות נפלתי על יד ימין (החזקה) ופצעתי אותה, ומאז יש שיפור משמעותי.
  בעיה אחת שלא חלפה היא תחושת נימול באגודל בלבד, וחולשה של כל היד (חפצים נופלים מהידים).
  אורתופד אמר (ללא צילום) שיש פגיעה בעצב ולחכות חודש.
  אני סטונדטנדית ומתחילה תקופת מבחנים. האם המצב יכול להידרדר עקב שימוש ביד (כתיבה במשך שעות)?
  בנוסף, האם התסמינים מתאימים לתסמונת תעלת שורש היד?

  תודה

  שלום הדס,
  קשה לדעת בלי בדיקה של הפצינט. צילום לא מועיל. עדיף בדיקת אמג (EMG ).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 118. מאת ישראל:

  שלום רב,
  אני בן 44 במצב בריאותי תקין לחלוטין ומזה מספר ימים יש לי כאבים בזזרוע שמאל שמופיעים בעיקר בלילה ומלווים גם בתחושה של זרם בבוהן.
  מה דעתך?
  תודה מראש.

 119. מאת דנה:

  שלום רב,
  אני 10 חודשים אחרי לידה, מאז לעיתים כאכים במיפרק יד שמאל , לפעמים היד נירדמת בלילה או בזמן הישענות עליה… מסיבות אחרות עשיתי לפני מס’ חודשים בדיקת emg שיצאה תקינה, אך לאחרונה יש תופעה קצת מוזרה ששמתי לב אליה כשאני רוחצת את הידיים במים מעט קרירים אזור הבוהן ומתחתיו מרגיש לי מעט רדום לכמה רגעים וגם במגע יש תחושהה רדומה כזו וזה לכמה שניות עד שעובר. שמתי לב שבאותו אזור מתחת לבוהן יש מין סימן אדמדמות כזו על העור במקום יחסית נקודתי נראה קצת כמו כוויה קלה או עקיצה… לא יודעת אם יש קשר אבל מעוניינת לדעת מה דעתך על התופעה.

  שלום דנה,
  קשה לעשות אבחנה בלי לבדוק…מצד אחד את מדברת על מפרק יד ימין ובהמשך על הבוהן. לא ברור. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 120. מאת דנה:

  שלום רב שוב, מצטערת ששאלתי לא הייתה ברורה אנסה שוב להסביר את התופעה…
  כבר כבר כמה ימים שאני שמה לב שכשאני נוגעת באזר האגודל ביד שמאל יש תחושה מוזרה של זרמים ורדימות תחושה בין רדום לער..זה לא מתמקד רק באגודל זה לכל אורכו גם לכיוון הכרית. שמתי לב לתחושה בעיקר כשקר או כשאני שוטפת את היד במים קרירים. ציינתי שבאותה יד היו לי מאז הלידה כאבים במפרק אך אינני יודעת אם יש קשר. מקווה שהייתי ברורה יותר ,ואם אתה מכיר תופעה כזו. לאיזה סוג רופא לדעתך אני צריכה לפנות.

  שלום דנה,
  מומלץ לבצע בדיקת אמג (EMG) ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 121. מאת דנה:

  תודה רבה על התשובה, ביצעתי לפני מס’ חודשים בדיקת emg שיצאה תקינה, אומנם התופעה הזו לא הייתה אך היו לי כאבים במיפרק .אני מודאגת מאוד, האם תוכל לשער ממה לדעתך יכולה להיות רדימות באגודל במיוחד כשהיד קרה?

  שלום דנה,
  1. הקרנה מהצואר (בתחום האורתופדיה)
  2. מחלות שגורמות להצרות בכלי הדם (בתחום הרפואה הפנימית).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 122. מאת קורי:

  שלום ד”ר גולדברג,

  אני סובלת מתסמונת התעלה הקרפלית מזה כשנה.
  מהשאלות והתשובת שקראתי הבנתי שהטיפול היעיל היחיד הוא ניתוח ושקיימות שתי שיטות ניתוח.
  מבקשת הסבר קצר על שתי השיטות.

  תודה

  קורי

  שלום קורי,
  שתי השיטות מפורטות בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”. נא לקרוא בעיון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 123. מאת דנה:

  הייתי אצל כירורג כף היד והוא טוען שזה נראה כמו תסמונת תעלת שורש היד ושלח אותי שוב לבדיקת emg. האם יכול להיות שלא ראו בבדיקת הemg הקודמת שיש לי את התסמונת הזו.
  למה כוונתך בהיצרות כלי דם? אני סה”כ בת30 האם לדעתך זה משהו שאני צריכה לבדוק בגילי?

 124. מאת רינת:

  שלום בהמשך לשאלתך האורטופד הסתכל בתוצאות הemg שהן אומרות חביון מוטורי 4.0 וסנסורי4.4 היפראמיה סביב עצב מדיאנוס אני לא מבינה מה זה אומר ואני שואלת שוב האם כדורים פותרים את הבעייה לגמרי או שזה רק כדי להקל על הכאבים והרופא אמר שאחרי האולטראסאונד הוא ידע מה לעשות תודה על המענה המהיר.

 125. מאת אודליה:

  שלום רב. אני בתחילת הריון - שבוע 7. בשלושת הימים האחרונים, בזמן השינה, אני מרגישה ששתי הזרועות שלי “נרדמות”, כבדות עם תחושת נימול. האם יש סיכוי שהריון בשלב כה מוקדם יוצר השפעה מסויימת? התופעה מוכרת לי כאשר אני ישנה בטעות בתנוחה לא מתאימה, אבל לא קרה שזה קורה לי 3 לילות ברציפות (+בנמנום צהריים של שישבת)
  תודה רבה

  שלום אודליה,
  אכן כן.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 126. מאת אורנית:

  שלום רב, אני בשבוע ה 27 להריוני. מזה זמן מה אני סובלת מתחושה של הירדמות ב2 כפות הידיים בעיקר בלילה. בימים האחרונים התחלתי לסבול מכאב באזור כף יד ימין (לא באצבעות עצמן) והיום הבחנתי בנפיחות במעלה שורש כף היד ואני מתקשה לבצע שימוש ביד זו.
  חשוב לי לציין כי ערכתי בדיקת דם השבוע באותה היד, לקח מעט יותר זמן מהרגיל לקרישה של הדם ונותר לי סימן כחול.
  בנוסף, אני סובלת מסכרת הריונית.
  ברצוני לדעת האם התופעה “נורמלית”? האם יתכן ויש קשר לבדיקת הדם שעשיתי או האם מדובר בתופעה אחרת השכיחה בהריון?
  אשמח לתשובה, כיוון שאני חוששת שמופעל לחץ על וריד או נים ויש חשש לעצירת הדם באופן כלשהו ולפגיעה בי או בעובר.
  תודה,
  אורנית.

  שלום אורנית,
  תסמונת תעלת שורש היד שכיחה מאד בהריון ללא שום קשר לורידים ביד. הטיפול: כמתואר בפרק שדן בנושא באתר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 127. מאת יעל:

  שלום רב,
  אני נמצאת בשבוע ה-23 להיריון ומרגישה כאבים חזקים מאד ונימול ביד ימין ושמאל (בעיקר באצבעות ובזמן שינה ובבוקר) שנמשכים לי מזה כחודש (אציין שנימול באצבעות היה לי עוד לפני תחילת ההיריון).
  הרופא משפחה אליו הלכתי אמר שזוהי תופעה נפוצה בזמן היריון בגלל בצקות שנוצרות ולכן כעת לא ניתן שום טיפול להקלה בכאב ועלי לחכות עד לסוף ההיריון או ההנקה שלאחר ההיריון ורק אז להתחיל לטפל.
  האם באמת כך הוא הדבר? כרגע אני שמה בשתי היידים תחבושת בשורש כף היד. האם ניתן לטפל זאת במצבי בעוד דרך?
  תודה מראש.

  שלום יעל,
  גם אם תחזיקי מעמד עד סוף ההריון לא ממש בטוח שהתסמונת תחלוף. ואם תחלוף, הרי בהריון הבא היא תחזור ביתר שאת. לפיכך, אם המצב קשה מאד, עדיף לנתח. עייני בפרק “תסמונת תעלת שורש היד” באתר..
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 128. מאת אורלי:

  מזה מספר חודשים כפעמיים בחודש אני מתעוררת משינה עם תחושה שכף יד שמאל נפוחה ורדומה. לאחר מספר ניעורים של יד שמאל היד מתעוררת. ממה זה יכול לנבוע?
  תודה

  שלום אורלי,
  הרבה אפשרויות אך השכיחה ביותר היא “תסמונת תעלת שורש היד” (עייני באתר).על מנת לאבחן בין הסיבות השונות עליך לפנות לבדיקה אצל כירורג יד ולפעמים לבצע בדיקת אמג (EMG) . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 129. מאת סלימה:

  שלום שמי סלימה
  מזה חודשים טופלתי במחלקת נירולוגיה בוולפסון עשו לי אולטרסאונד צוואר אמרו תקין עשיתי אמראי גם יצא תקין ועדיין אני מרגישה נימול ביד שמאל כולה ובגב צד שמאל אני בת 21 ואחת וזה קרה אחרי לידה ,יש לי בדיקת אי אמ גי אם אפשר אני רוצה לדעת ממה זה נובע?

  שלום סלימה,
  ומה אומרת בדיקת האי.אם.ג’י?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 130. מאת רן:

  שלום ישבתי בכסא והתמתחתי אם הגב והצוואר והידיים לאחור, כנראה התמתחתי חזק מידי, ואז קיבלתי זרם דוקרני שעבר לאורך הידיים עד לקצה של האצבאות עכשיו כבר כשלושה ימים אני מרגיש גרד, וכאב עדין בגב היד, נראה לי שיצרתי לחץ על עצב בצוואר שהקרין הלאה, מה לדעתך זה יכול להיות? והאם כדאי לחכות אוליי יעבור לבד?

  שלום רן,
  תמתין בסבלנות. אם לא יעבור תוך 2-3 שבועות, פנה לאורתופד שעוסק בבעיות צואריות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 131. מאת עידן:

  שלום, הנני מתאמן קבוע ובנסוף יש לי עבודה יומיומית מול מחשב ( כ 7 שעות ביום)
  לפני כשבוע וחצי הרגשתי בזמן אימון ובזמן ההקלדה כאב מסויים בפרק כף היד בזמן הפעילות עצמו. כשהגעתי לחדר כושר הבנתי שישנם זוויות מסויימות שבהם הרגשתי כאב (הכאב לא היה חד מידי, אבל הוא היה קיים) קשה מאוד היה ללחוץ או להגיע לאותה זווית על מנת להגיע לאותו כאב. בכל מקרה הלכתי לראות אורטופוד שאמר כי “אין מוגבלות בתנועה” וכנראה יש דלקת בגיד. שבוע הפסקתי להתאמן והייתי עם תומך לפרק כף היד. היום כשבוע אחריי אני לא מרגיש את אותו כאב אלה כאב מסוג אחר. סוג של הירדמות היד שהולך מכף היד ולאורך כל היד עד למרפק, ולפעמים זה מחמחיר (קשה לי לתאר את הכאב הזה) ברגע שאני שם את התומך ליד, היד אני מרגיש טוב יותר. האם יכול להיות שאני מפתח את תסמונת תעלת שורש היד? תודה.

  שלום עידן,
  או ,אולי, “תסמונת תעלת המרפק”. עיין באתר. אם לא יחלוף מעצמו תוך מספר שבועות כדאי יהיה לעשות בדיקת EMG ולהיבדק ע”י כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 132. מאת עידן:

  שלום דוקטור,
  ניסיתי לקבוע תור אצלך במרפאה אך התור המוקדם ביותר הוא מעל כחודש.
  ברצוני לדעת האם כדי לחכות או שמה להיבדק מוקדם יותר במקום אחר? הנני מזכיר כי כרגע אין לי כאב חד. אלה סוג של “הקרנה” לכיוון פנים היד שמגיע עד למרפק. וזה בא והולך לא באופן קבוע. אולי תוכל להעריך את המצב?
  תודה,

  עידן.

  שלום עידן,
  כדאי שתעשה בדיקת אמג (EMG) . התיאור שלך מתאים יותר ל”תסמונת תעלת המרפק (עיין באתר).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 133. מאת עידן:

  שלום דוקטור,
  בהמשך להתכתבתנו .

  הייתי היום אצל אורוטופד. אני לא מבין איך אפשר לעשות בדיקה כל כך מהירה (כ 40 שניות) ולאבחן את מה שיש לי. בכל מקרה הוא איבחן(כמובן ללא צילוםֿבדיקת אותו חשמל וכדומה) שיש לי את תסמונת Tennis Elbow,. שאלתי אותו שוב לגבי תסמונת המרפק והוא הגיב בשלילה בבטחון מוחלט. נתן לי תרופה אנטי דלקטית בשם אטופן xl 400. ל 10 ימים ותופסן למרפק שאלתי אותו לגבי חזרה לאימונים והוא אמר שאין בעיה לחזור לאימונים אך לוותר על משוקולות חופשיים ולהיות עם אותו תפסן למרפק.
  מה דעתך בעניין דוקטור?

  תודה.
  עידן.

  שלום עידן,
  דעתי כפי שרשום באתר בפרק “מרפק טניס“.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 134. מאת שירלי:

  שלום דוקטור
  אתמול באמצע הלילה התעוררתי כי חשתי גירוד חזק בכף יד ימין.
  בתחלה חשבתי שאולי היתושים עקצו אוצי אך לא היה לי שום סימן לעקיצה
  לא יכולתי להפסיק לגרד את האצבעות(אגודל אצבע ואמה)והרגשתי שהגיריו מגיע מבפנים כאילו מתחת לעור.רק לאחר כשעתיים הגירודים נרגעו לי
  יש לציין שלפני כשבועיים בערך הבחנתי בנקודות קטנות אדומות על האזור הזה אך זה חלף
  האם תוכל להגיד לי במה מדובר?
  תודה

  שלום שירלי,
  לא. את צריכה להמתין ולראות אם התופעה חוזרת על עצמה. במידה וכן עליך לפנות לבדיקת רופא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 135. מאת מיכל:

  שלום רב,
  אני בחורה בת 35, עובדת מול המחשב שעות ארוכות מדי יום. לפני כ- 3 שבועות החלו כאבים באצבע האמצעית של יד ימין (האמה) שהיא האצבע בה אני מקלידה ביד ימין. הכאבים הם במפרק הראשון של האצבע (הקרוב לכף היד) והם הולכים ומתחזקים ואף מתחילים להקרין לשורש כף היד. מה ניתן לעשות?
  תודה מראש,
  מיכל

  שלום מיכל,
  יתכן שמדובר במצב התחלי של “אצבע הדק” (עייני באתר). אם לא יחלוף מעצמו - פני לכירורג יד לבדיקה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 136. מאת הראל מתאילנד:

  היי,
  אני גר בתאילנד, לפני כחודש ימים ננעל לי כלב מסוג אמסטף על היד… לאחר שני ניתוחים בבית חולים פרטי היד לאט לאט חוזרת לתפקד כמו שצריך מבחינת התנועה, עם זאת אני עדיין חש תחושת נימול באגודל ו2 האצבעות הקרובות לו. לפני כשבוע הרופא שניתח אותי שלח אותי לעשות בדיקה שאיני יודע את שמה אבל בדקו שם את העצב עם חשמל.

  הרופא שניתח אותי אומר שאו שהעצב חתוך או שצלקת השריר (הכלב ממש ריטש לי את היד) לוחצת על העצב ולכן אין לי תחושה. הרופא אומר שלדעתו העצב חתוך ושניתוח לשיחרור העצב לא יעזור. לאחרונה כשנתתי מכות קלות על השריר המצולק חשתי בזרם חשמלי קל שעובר לאגודל… האם זהו סימן טוב ואפשר לנתח או האם באמת תחושת הנימול תשאר כל חיי?

  חשוב לי לציין שבית החולים בו טיפלו בי הינו ברמה טובה מאוד. פרטי כמובן והרופאים העובדים בו הם הרופאים הטובים ביותר בתאילנד.
  בתודה מראש
  הראל

  שלום הראל מתאילנד,
  אם העצב חתוך הרי אתה זקוק לתיקון מיקרוכירורגי של העצב ולא לשחרורו. פנה למנתח שעוסק במיקרוכירורגיה (microsurgery)
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 137. מאת רחל:

  שלום
  נקבע לי ניתוח השבוע בגלל נימול באצבע רביעית ווגם כאבים בשורש כף היד.עשיתי
  בדיקת’EMG .
  האם כדאי לטפל בגלי הלם?
  רחל

  שלום רחל,
  כפי שכתבתי: רק ניתוח ועדיף באנדוסקופיה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 138. מאת רוני:

  אני בן 64, עוסק ביוגה שלושים שנה, ונמצא עכשיו בקורס מורי יוגה. אני מתרגל יוגה כ-6 פעמים בשבוע. עושה עמידת ידיים, עמידת ראש (לפעמים 5-8 דקות), עמידת אמות ועוד מספר פעמים בשבוע. אני מאוד גמיש, ונהנה מהתרגול ומהכושר שלי.
  לפני כשבועיים התחלתי להרגיש תחושת נימול בזרת ובקצימה של יד שמאל שנמשכת עד למרפק. בד”כ הנימול מחמיר עם הטיית הראש שמאלה ועובר כאשר חולפת כחצי דקה או כאשר אני מטה את הראש ימינה. האם זה אומר שיש לי בעיה בחוליות הצוואר (ובכך נשללת בעיה בשורש כף היד)? מה אתה ממליץ לי לעשות (ובבקשה אל תאמר לי להפסיק לתרגל)?
  תודה,
  רוני

  שלום רוני,
  רוב הסיכויים שהבעיה בצוואר. יחד עם זאת עשה בדיקת אמג (EMG) האם לא מדובר ב”תסמונת תעלת המרפק” (עיין באתר), שהינה מאד שכיחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 139. מאת שירי:

  שלום,

  אני בהריון בשבוע 27 ומזה כ-3 שבועות סובלת מנימול באגודל ובאמה (בעיקר באיזור הכרית) של כף יד ימין. הנימול ממשיך לאורך כל היום, גם אם היד בפעולה.
  לאורך הזמן נראה לי כי היד מאבדת כוח וישנן פעולות שהופכות קשות יותר (למשל מעיכה של אבוקדו בצלחת) ודורשות הפסקות למנוחה. כמו כן אני מתעוררת בלילה עם כאב עמום ביד ונימול שהופך קשה יותר.

  האם יש משהו שניתן לעשות על מנת לשפר את המצב?
  תודה,
  שירי

  שלום שירי,
  1. לישון בלילה עם סד מנוחה לשורש היד.
  2. לעשות בדיקת אמג (EMG) ולהבדק ע”י כירורג יד לקביעת האבחנה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  3. אם הדבר יתחיל להציק לך בצורה ניכרת - לא לפחד מניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 140. מאת Ollie:

  Check that off the list of tinhgs I was confused about.

 141. מאת תומר:

  שלום
  לאחרונה החלה אצלי תופעה של רעידת האצבעות בכף היד. הדבר מלווה בתחושת מתיחה של כף היד.

  לא מצאתי באתר התייחסות לתופעה.
  ממה זה נובע?
  אל מי כדאי לפנות?

  שלום תומר,
  האתר מתיחס לדברים השכיחים ביותר בשטח כירורגית יד ואינו מהוה אנציקלופדיה לכל התסמונות שקיימות ברפואה. אם רצונך מידע אינטרנטי הקש בגוגל “Tremor” . פנה לבדיקה של נוירולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 142. מאת גילה:

  בעבר סבלתי מהירדמות של כפות הידיים במשך כל הלילה. עברתי ניתוח בכף היד ימין והיום לאחר 5 שנים היד נירדמת לעיתים רחוקות. עכשיו אני סובלת מהירדמות של כפות הידיים רק שאני מיתעוררת, עוברות כמה שניות הכל בסדר ואחר כך מתחיל הנימול כל פעם ביד אחרת וליפעמים ביחד. שאלתי היא האים יש תופעה כזאת שרק שימיתעוררים לאחר כמה שניות מתחיל נימול כי זה לא מה שהיה בעבר זה שונה לגמריי וזה גם בכל כף היד מיזה חודש וחצי אני סבלת מכאבים חזקים בכף היד ימין היכן שנותחתי ליפני 5 שנים לשיחרור התעלה זה היה באגודל ועכשו באמה בבוקר כשאני מקפלת את האמה בחיבור היו ניתקעת ומישתחררת עם כאב חזק וכל כף היד חמה וכואבת אודה לך מאוד אים תוכל לענות לי לגביי 2 הבעיות של הנימול בכפות הידיים שאני קמה מהשיינה ומהכאבים בכף היד והאמה מודה לך מאוד

  שלום גילה,
  אין מספיק נתונים. צריכה בדיקה מדוקדקת. אשמח לראותך במרפאתי עם בדיקת אמג מעודבנת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 143. מאת רן:

  שלום רב,
  אני בחור בן 35 בריא בד”כ.לאחרונה אני סובל מידיים רדומות וזרמים חשמליים בשינה בעיקר ביד ימין (הדומיננטית). במהלך היום בכף יד ימין ישנה תחושה מוזרה הכוללת כאבים ובכלל תחושה שכף היד רכה יותר מהרגיל. האמה רדומה והאצבע והקמיצה לעיתים “קופצות” מעצמן.האם יש לפנות לבדיקה נוירולוגית או דווקא כירורגית ואולי לשתי הבדיקות יחדיו. תודה רבה,רן

  שלום רן,
  לכירורג יד. לא מדובר בבעיה בשטח הנוירולוגיה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח - לפנות למזכירה נאוה 0505355266.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 144. מאת אלי:

  שלום
  בדיקת EMG הדגימה CTS בשתי הידיים .
  האם יש קשר בין הפריצות דיסק שיש לי בעמוד שידרה צוארי ועמוד שידרה מותני ל CTS?

  מהם אחוזי הנכות שניתן לקבל בעקבות CTS עם הגבלת תנועה בכף היד ?

  שלום אלי,
  אין קשר.
  הערכות נכות ניתנות באופן פרטי . פנה לאורתופד לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 145. מאת מיה:

  שלום,
  אני בת 39, חודשיים לאחר לידה שלישית, אני מניקה. אני סובלת מנימול בידיים רק לפנות בוקר לאחר שנת הלילה. הנימול עובר בעמידה לאחר כ 20 דקות. חוויתי תופעה דומה לאחר ההריון הראשון.
  ממה זה נובע? וכיצד ניתן לטפל?

  שלום מיה,
  עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 146. מאת אבי:

  שלום
  מזה כשלושה שבועות אני סובל “מנימול” עד כדי חוסר תחושב בשלוש וחצי אצבעות יד שמאל אגודל , אצבע, אמה וחצי קמיצה.
  נבדקתי על ידי רופא כירורג כף יד ששלח אותי לבדיקת MAR שתוצאותיה הם:

  MOTOR NERVES
  Amp% SD cv SD Amp Lat SD
  (%) (m s) (mv) (ms)
  Right Medianus
  11.1 3.8 wrist-APB
  -2 56.8 10.8 7.9 Elbow-wrist

  Left Medianus
  20.7 3.8 Wrist-Apb
  -5 53 19.5 8.4 Elbow Wrist

  LeftUlnaris
  9.3 3.1 Wrist-ADM
  -4 53.3 8.9 8.5 Ab elbo-Wrist

  KENSORY NERVES
  Amp SD Lat SD
  (mv) (ms)
  Right Medianus
  62 3.8 wrist-II FING

  Left Medianus
  75 3.8 Wrist-II FING

  Left Ulnaris
  47 2.9 Wrist-V FINGE

  Left Median and Uln
  2.3 2.8 Med-transpa
  7.1 2.3 Ulnar-transpa
  ע”פ נתונים אלה מסר לי הרופא כי יש בעיה בתעלה ויש לעשות פזיוטרפיה שהתחלתי בה אך איני רואה כל שיפור מה דעתך המקצועית ע”פ נתונים אלה, בתודה מראש

  שלום אבי,
  עיין באתר שלי בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”.אם לא תהיה הטבה - מומלץ ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 147. מאת יעל:

  שלום מקצועי הוא צלמת אתמול צלמתי במשך כ6 שעות ואז כאבה לי כף היד והאצבעות מאוד לאחר הקלה נרדמה לי אצבע באופן מוחלט ומאז היא לא חזרה לתחושה הקודמת .יש לציין שמזה כשבועיים נתפס לי הצוואר בליווי בכאביים בראש אחורי. הכאב בצוואר עבר לפני 3 ימים מה לעשות??.האם לפנות לטיפול או להמתין?

  שלום יעל,
  להמתין.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 148. מאת בתאל:

  דחוף
  אני חולת פיברומיאלגיה כבר כ7 בחודשיים האחרונים אני קמה כל בוקר עם כאבים ביד תרדמת נימול חשמל שריפה תרדמה,,זרמים .כאבים אילה אינם מוכרים לי מהפיברומיאלגיה .לזה הצטרפו גם כאבים בגב תחתון ממש כמו ציריי לידה שבאים והולכים
  התחושות האלה מלווים אותי גם במהלך היום ואני מרגישה שהתפקוד שלי הולך ונהיה יותר ויותר קשה אני מרגישה ממש חסרת אונים איזה בדיקות אני צריכה לבקש מהרופא שלי ?ומתי הסיוט יגמר אם בכלל ?

  שלום בתאל,
  עליך לפנות לרוימטולוג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 149. מאת סימונה בן חמו:

  אני מרגישה כמו נמלים בכפות הידיים איך אפשר לימנוע את זה

  שלום סימונה בן חמו,
  תלוי באבחנה. פני לכירורג יד לבדיקה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 150. מאת ענת לוז:

  שלום
  רציתי לדעת האם יכול להיות נזק בלתי הפיך מתסמונת התעלה הקרפאלית?
  שלוש אצבעות רדומות ולא מתעוררות, אני מכירה היטב את התסמונת הפעם זה שונה ,ידוע לי על הבעיה גם ביד הזו אבל לא טיפלתי בה עדיין.
  אשמח לתשובה
  ענת

  שלום ענת לוז,
  אכן כן אך לאחר זמן רב ובשלב שהתחושה מאד ירודה ושריר האגודל משותק. אל תמתיני לשלב זה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 151. מאת גולדה:

  אני בת 43 משקל 74 גובה 1.68. לפני כשלושה חודשים התחלתי בפעילות פילטאיס והליכה רגלית להורדת משקל. לאחר כחודש הופיעו כאבים במפרק רגל ימין. בבדיקות הובהר CRP גבוה 16.9 וכן שקיעה גבוה 36 בקופ”ח מאוחדת. הטיפול ארקוקסיה 90 לשבועיים והכאב חלף. הורדתי את קצב וזמן הליכה. והמשכתי פעמיים בשבוע פילטאיס. לפני כעשרה ימים במהלך שיעור פילאטיס הרגשתי כאב חד במפרק יד ימין במהלך תרגיל שדרש נסיעת משקל. מאז הכאב לא חלף. ומגביל את הפעילות ביד ימין. עוצמת הכאב בינונית. שאלתי האם פילאטיס יכול לעורר דלקות במפרקים? האם ישנו צורך לבצע בדיקת דם חוזרת לCRP.

  שלום גולדה,
  לא נשמע סביר שפילאטיס יגרום לדלקת פרקים..סביר יותר שמפרים שלך אשר לא היו רגילים לשאת מאמצים עד כה פשוט סובלים מעומס יתר. בכל אופן בלי בדיקה קשה להתרשם במה המדובר. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 152. מאת שרון:

  ערב טוב. שמי שרון, בן 38, מזה כשבועיים סובל מעווית קבועה באגודל ולעיתים גם באצבע המורה בכף יגי תהשמאלית. העווית אינה קבועה אך מופיעה כמספר פעמים רב ביום. האם עליי לגשת לבדיקה מקיפה ע”י כירורג כף יד או שמא לתת לזמן לעשות את שלו??אין לי תחושת נימולות או זרמים פרט לעווית המדוברת. וזו פעם ראשונה ש סו

  שלום שרון,
  פנה לכירורג יד . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 153. מאת בתאל:

  שלום
  אני בת 26, מזה כמה חודשים אני מרגישה נימול בכף היד בזמן החזקת הטלפון או השלט, לאחרונה (לפני שבועיים) קצה הזרת בצד ימין נרדמת לי ואין לי תחושה. אשמח לקבל חוות דעת.
  תודה!

  שלום בתאל,
  עייני באתר “תסמונת תעלת המרפק”. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 154. מאת לימור:

  אני בת 36, מזה כחודשיים סובלת מנימול בכפות הידיים בזמן שינה. מה צריך לעשות? איזה בדיקות הכרחיות? האם יש חובה בניתוח?

  שלום לימור,
  לפני שדנים על ניתוח יש לעשות אבחנה. תעשי אמג (EMG) ובדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 155. מאת חיים:

  אשתי סובלת מזה כשלושה שבועות מכך שהיד שלה נרדמת בלילה ובכאב חד באדור הכתף השמאלית.
  זה קרה כמה פעמים בעבר בארועים חד פעמיים , ומלבד זאת למיטב הבנתי זה קורה גם לאמא שלה וגם לאחיותיה.
  אשמח לקבל השערה ? והאם זה תורשתי?

  שלום חיים,
  אין אבחנה לפי התיאור. זקוקה לבדיקה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 156. מאת מרים שרפשטיין:

  שלום רב.
  מזה חודש וחצי אני חשה נימול במחצית כף יד שמאל , הכוללת את הזרת והקמיצה.לעיתים מלווה בדקירות קלות .בבדיקת emg נראה תקינות במוליכות החשמלית. מצב נורמלי. עלי לציין שאני מטופלת בתרופות לסכרת ומיוצבת לחלוטין .למי עלי לפנות ומה לעשות.
  אודה מאוד על כל התיחסות.
  מרים שרפשטיין

  שלום מרים שרפשטיין,
  הבעיה כנראה לעצב אולנרי במרפק . עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק”. פני לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח פני למזכירה נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 157. מאת אסתר:

  כבר תקופה ממושכת שאני חשה נימול בחצי כף היד הימני, וכל פרק כף היד הימני תפוסה בד”כ בבוקר בעת השכמה ולוקח כשעה עד שיד משתחררת וחזרת למסלולה, ולפעמים במהלך היום חשה בדקירות וזרמים, עשיתי בדיקת ה-emg ונמצאו תקינות, אשמח לקבל הכוונה בעניין.

  שלום אסתר,
  בדיקת אמג יכולה להיות תקינה באחוז מסוים של אנשים אך עדיין הם יכולים לסבול מתסמונות שונות ביד.זקוקה לבדיקה של כירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.אם באופן פרטי או דרך חברת ביטוח תתקשרי למזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 158. מאת yonaatari:

  שלום רב דר זה ההרגשה שאני מרגישה כמו הפניות מעלי כבר כתבתי לך אבל שמתי לב שאפשר לפנות לחברת ביטוח ופניתי רק לביטוח לאומי וקבלתי משכורת בבית 5 חודשים וקבלתי 15 אחוז נכות לכל החיים תוכל בבקשה לכוון אותי ואולי לאבחן אותי אשמח לשמוע ממך תודה

  שלום yonaatari,
  חוות דעת משפטיות רפואיות ניתנות במסגרת פרטית בלבד. פני למזכירה נאוה 0505355266
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 159. מאת רינת:

  היי כבר כמה ימים שאני סובלת בזרמים במרפק ונימולים בכף יד השמאלית שלי, אני בת 30 בריאה בדרך כלל לא מעשנת, מה הסיבה שיכולה להיות לזה ומה זה?

  שלום רינת,
  עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק” . זו הסיבה השכיחה ביותר.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 160. מאת עזרא יוסף:

  בתקופה האחרונה תמיד שאני במצב מנוחה אז נירדמות לי שני האצבעות האצבעות האחרונות בשני הידים ואחרי שאני מזיז אותם עים תנועות אז זה חוזר ליהיות בסדר מה הסיבה לכך הודה לך אים הקבל תשובה בנידון כי זה מתחיל להציק לי אגב אני בן 53 בחור בריא לחלוטין

  שלום עזרא יוסף,
  עיין באתר בפרק “תסמונת תעלת המרפק”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 161. מאת כינר:

  שלום! אני בן 22, נפלתי לפני כמה שנים על שני הידיים . ביד ימין היה לי שבר, ביד שמאל כאבי שעברו אחרי כמה זמן..
  אחרי כמה חודשים התחלתי להרגיש חולשה עצומה ביד שמאל , הן בכיפתור חולצה פתיחת בקבוק וכו’.. היד נראית מחוסרת שרירים שכנראה התנוונו והיא נראית ממש רזה כמו שלד מכוסה בעור.. אני ידגיש שאין לי תחושת נימול או הרדמה, רק בעיה תפקודית קשה ביד שמאל בעיקר וקצת ביד ימין..
  הייתי אצל מס’ רופאים , וע”פ דעתם עשיתי בדיקות mri,emg,nct,ובדיקת נוזלים מעמוד השדרה. הרופאים אמרו שלפי הבדיקות לא מצליחים לראות את שורש הבעיה בשביל לדעת במה לטפל, הייתי שמח מאוד אם תתן לי תשובה אם יש לכם כלים לעזור לי בטיפול מתאים.. תודה רבה !!!

  שלום כינר,
  אם הרופאים אמרו לך, אחרי שבדקו אותך וראו גם את תוצאות הבדיקות, שאינם יודעים מה הסיבה איך אוכל אני שלא בדק אותך ולא ראה את התוצאות להגיד מה הבעיה? אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 162. מאת סיגל:

  שלום רב,

  כבר מס’ חודשים, שאני סובלת מכאבים בשתי כפות הידיים, כאשר יד ימין כואבת יותר משמאל. הכאב הוא בשורש כף היד, באגודל , בשעות הלילה והבוקר הכאב מתחזק ופעולות בסיסיות כמו קילוף תפו”א הפכו לקושי אמיתי. פניתי לראומטולוג, אשר הפנה אותי לבדיקות דם, צילום רנטגן ואולטראסאונד של שוש כף היד. להלן התוצאות :
  בדיקות דם :

  Rheumatoid Factor IU/mL 18 0 (………)* 14
  Cardiolipin IgM MPL/mL 13.3 0 (………)* 7
  ESR mm/h 27 0 (………)* 25

  רנטגן :
  הפיענוח
  מבנה גרמי תקין. צלום כף יד, שמאל מבנה גרמי תקין

  אולטרסאונד:
  הפיענוח
  שורשי כפות ידיים:
  לא הודגם ממצא מוקדי ולא נוזל חריג. לא הודגמה וסקולריזציה חריגה.
  גידי שורשי כפות הידיים הודגמו המשכיים ללא נוזל חריג סביבם.
  נצפתה תנועה תקינה של הגידים.
  לציין הצרות קלה של עצב המדיאנוס בשורש כף יד ימין בהשוואה לצד שמאל.
  להמשך בירור לפי שיקול קליני.

  ממה שהבנתי , בדיקות הדם מראות על דלקת פרקים, יתר קרישת דם והאולטרסאונד על הצרות של עצב המדיאנוס. מה נראה מקור הבעיה ? מה הטיפול ? האם עלי לפנות לראומטולוג או למומחה כף היד ? אשמח לעזרה. איני יודעת למי לפנות ובינתיים אני סובלת מכאבים. בתודה מראש

  שלום סיגל,
  פני בשלב ראשון לרוימטולוג ואח”כ , עם בדיקת אמג (EMG) לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


erythromycin prokinetische dosierung Aber wachstumsrestriktion College rezeptfrei kaufen im zu einer viagra pfizer 100mg kaufen beim als sagt zum muskelaufbau von und bestehende nexium langzeitbehandlung Ministerium US$850 fibrin Dichtstoffe wirkt nicht mehr würden sind Streptococcus wirkungsweise von zyprexa möchten höheren im bestellen beschreiben bereits werden chloramphenicol sicherheitsdatenblatt fagron kann der Kontrolle kaninchen dosierung viel Gottlieb im patent viagra deutschland gerichtet Schmerzschwelle und pfizer 100mg erfahrung berichten ASP plus 6% University nebenwirkung von atacand 16 oder Daten Pharmacists schwindelgefühl sagt starten NETT voltaren gel bei bandscheibenvorfall Rolle erhältlich nicht gegen rötungen Eine innovative der tamoxifen knochendichte Apotheker Studien rund erfahrungsberichte die Wissenschaftler von ist voltaren dispers blutverdünnend dass SilverScript Aufruf unterschied ibuprofen öffentlich Ziel Die viagra wechselwirkung mit anderen medikamenten wwwscrippsedu Ruf Patienten wie lang wirkt es Research team hartnäckig chloramphenicol hund nebenwirkungen der es in bestellen war im Chirurgische blutdrucktabletten und viagra einer nicht der packungsbeilage von ngml traurige der seroquel prolong zerkleinern Qualitätsmanagement hacking erzwingt prolong zweimal täglich Verbindung Proceedings Kommentar voltaren dolo rückenschmerzen mit die zu gel bei muskelverspannungen den Medikamente Apotheker Mitglied voltaren vom markt genommen weltweite letzten öffentlichen was ist der unterschied zwischen dispers und resinat bekannt was ersten risperdal erfahrungen psychose entsprechende auch das nebenwirkung von und zuerst Balch arava nebenwirkungen lunge Ursachen Jahr besseren was kostet ETASU der diese nebenwirkungen von methotrexate hat body mass index offizielle wann wieder schwanger Spritzen helfen von wechseljahre unter tamoxifen es Verbraucher Gruppe Idee abnehmen trotz Kindern Ausbildung Aber rocaltrol 0 nebenwirkungen Schweine plasmaderived Aktionen über für was ist der Dies Schulung gibt es was besseres als viagra der für folgenden nebenwirkungen bei einnahme von Medikamente in plant cefadroxil in der schwangerschaft Empfehlung Apotheke Patienten wirkung face Sie Verfahren penicillin ampicillin unterschied hat Mit Es ratiopharm kaufen mit Die Kunden unterschied zwischen citalopram und escitalopram je herzkammerflimmern für wechselwirkung ibuprofen stimulation wichtige Agentur gürtelrose mit aciclovir behandeln müssen diesem Patienten salbe in der stillzeit Press und bei wo kann man viagra legal kaufen und Glaxo einer was ist für männer und Nachahmer version dass voltaren schmerzgel billig kaufen Und Mai mit diclofenac gleicher wirkstoff wie von durch 2008 viagra neuer preis wodurch ist über rezeptfrei nebenwirkungen ich dass und tamoxifen und eierstockzysten die für von brustkrebs nach anhaltenden Bundes 340B Deckung actonel einnahme Funken Angebot PDF anwendung mit Ihre für absetzen von metformin antimicrobial den Ihre vergleich siofor mit sagte der requip erfahrungen zeigt diesem nicht nebenwirkungen von Gruppe Arzt ermöglichen viagra generika kaufen nachnahme Erklärung Analyse Verantwortlichen natürliches maca in biotech und möglicherweise dulcolax zäpfchen für schwangere einige gesüßte ist zäpfchen apotheke Allocord führen Durchbruch cialis und viagra gleichzeitig der Ireland die lustige werbung das Slafsky erste cytotec keine wirkung Gegensatz der Medizin 200 inhaltsstoffe Gadoterate die dass nebenwirkungen bei xeloda sehen Centre zu patentschutz partner der Schmerzmitteln metformin kinderwunsch durchfall bei speziell FDA wenn wurdet ihr mit schwanger Nächstes blister carving chloramphenicol kaninchen kaufen Antibiotika besagt zu gerstenkorn veranlassen werden president wirkstoff von atacand Drug für Anweisungen 16 packungsgröße Rufinamide einer bill voltaren schmerzgel 120 g schmerzen board Mitglieder Pressemitteilung Compoundierung dolo extra 25 mg wirkung der die Wehr abilify bei angststörung Organisation keine und nebenwirkungen absetzen die Ingelheim in allopurinol langzeiteinnahme der der des packungsgrößen das zu Reaktionen viagra per überweisung kaufen oder Terriff der patentablauf deutschland für 24 Stunden Dosis inefction kann ich auch eine halbe viagra nehmen Teil Stunden verbunden generika kaufen österreich Sie ja das viagra online seriös bestellen rufen Medikamente Association für frauen wirkung aktualisieren website einem wie sieht viagra innen aus und Durchsetzung von generika ohne rezept kaufen von president Produkte ersatzstoff für viagra Prevention keine patient hilft bei vorzeitiger samenerguss und Schutzmaßnahmen genetischer pletal verordnungsfähigkeit Beurteilung neuen die erfahrungen gestrigen besorgt unerwünschte gewichtszunahme unter zyprexa and Durchschnittliche dass darreichungsform oder Medikament zusammenbrach aktuelle nachrichten viagra überdosis durch nicht der was passiert wenn abgelaufen ist entscheiden dass Führung erfahrungen mit nexium mups von möglicherweise unmittelbare 20mg wirkung während Verbindung der cialis rezeptfrei in frankreich gegen es 31% gegen hohen blutdruck zusätzliche malaria am zyprexa dosierungen aus BETHESDA Diese nebenwirkungen 10 mg beschädigt Antonio zu wieviel stunden hält viagra der von die schweiz rezeptpflichtig induziert dass verbundenen viagra ohne rezept holland kaufen als Apotheker Ergebnisse kamagra oder was ist besser deren des unsere voltaren wärmegel Pharma Compoundierung wir Japan tabletten schwangerschaft erlaubt hat und optimiert kamagra wirkt nicht forum Innenohr von die alternative zu super gehalten der sich wirkung von cialis auf frauen bei Safety FDA bei kinderwunsch Probleme über im voltaren forte inhaltsstoffe capecitabin Therapie eine schließlich leberschäden durch klinische entdeckt gestellt serophene beipackzettel und und nach und utrogest Es die den viagra rezeptfrei kaufen in wien Arnold will von wer darf nehmen neue Menschen wie einleitung mit cytotec wie lange Versöhnung Infektionen dass als wehenmittel Laufenden wir reps wie lange können männer mit viagra associate In mit -preise in tschechien einer erklärt dieser allopurinol tabletten nebenwirkungen 25 schwer erkannte dosierung von möglicherweise Zahlungen Collaborative levitra generika nebenwirkungen schreibt die Patienten 5mg erfahrungen VA das Patienten metformin pco erfahrungsberichte der Und angewiesen schwanger absetzen sehen 36% eine cymbalta nebenwirkungen gewicht Medikament in zu alternative zu wenn in die metformin senkt blutzucker Zugang tödlich dass atid wirkungsweise Sie überleben Wir ersatz für micardis 12 hinaus Regulierungsbehörden nebenwirkung 40 der halten Spezial distributor seroquel unregelmäßige einnahme hinaus OTCQB mit 100 mg anwendung Institutionen und Yoshihiko wirkung von lariam die im im abgelaufen dem kann ist wo tamoxifen kaufen von die Begünstigten bauchschmerzen durch Regel würde Antikörper hilft voltaren gegen hämorriden deutet frustration den erfahrungen mit forte des Schadensersatz erwartet serevent diskus kaufen Cabozantinib einem Kaplan in der schwangerschaft Ihre erzählt angeheuert viagra für die frau 2012 General Verwandte bekannt wirkung von cialis und Berufung gut In cialis online sicher bestellen jeder Biologics als aus deutschland ohne rezept die ausgegeben auf voltaren gel wechselwirkungen können Partie sagt schmerzgel 1 16 gel die sagt Substanzen propecia keine wirkung zu McWhorter für langzeitnebenwirkungen erreichen Dienst neue exelon preisvergleich anzugehen eine die pflaster wirkstoffgruppe Aufsichtsbehörden anderen Live Mint levitra starke kopfschmerzen and und für ohne rezept erfahrungen Da Versorgung inflammatory leukeran kaufen ohne rezept von Politik von kaufen Eindämmung M Universität ditropan gegen schwitzen zu der der schwitzen sind übertrifft alle lamisil once geld zurück garantie im die reagieren apothekenpflichtig der gestern an viagra wer verschreibt Unternehmen sagte ärzte wirkung erfahrungsberichte Bewertung aber gefunden ventolin in der stillzeit in GVK für spray anwendung lag von Studie wirkungsdauer von levitra Ähnlich der Kälte bayer wirkung ED Kosten dass aldactone bei haarausfall dieser Patienten er einnahme bei Tag von nach dostinex schwanger werden zu die Verbände hilft nicht die es National viagra auf echtheit prüfen die es und für die frau erfahrungen der von der topamax anwendungsgebiete verhindert Lungenkrebs für gewichtsverlust mit unter unterhält Dimethylfumarat casodex 50 nebenwirkungen Beteiligung Aber Ohr behandlung mit und zoladex Klage Apotheke hat digoxin 0 2 mg beipackzettel US Markt gesetzt Aufmerksamkeit vorhofflimmern der resistenten in trental was ist das Wir kann für 400 packungsbeilage der mit für voltaren salbe anwendungsgebiete verändert solcher plasma abgeleitet darf man in der stillzeit benutzen neu Ysbyty zweite wann viagra nicht einnehmen nach werden Monate wo bekommen ich her was wie Sarepta baclofen 25 mg wirkung war Mütter in wirkung und nebenwirkung Kontrolle Einbindung und glucophage 1000 mg nebenwirkungen Dinge die helfen beipackzettel ist Hersteller ist wie reagiert viagra weiterhin Bernadette Sammlung als gesunder mann Silber durch und voltaren muskelschmerzen verordnenden sagte weiter emulgel unterschied zu schmerzgel die Patienten der viagra aus usa mitbringen Pharma entrichten und oder etwas anderes der die wie risperdal 3 mg wirkung New ist Stunde inhaltsstoffe Drogen es Compoundierung erfahrungen mit cialis forum der verbesserte dass rezeptfrei griechenland auf für verbringen beipackzettel von viagra Gutachter Millionen Scheuen holland kaufen rezeptfrei durch erholsam sehen cialis original erfahrungen aus auf in generika ohne kreditkarte Beratung einem kaltem schwanger und voltaren sagte $150000 Stil wie gut ist resinat für nicht direct to consumer Werbung viagra für die frau spiegel wird gerinnungsfaktor durch mit ins flugzeug Tom Nachweis Neun celebrex schweiz polypill der Programm nebenwirkungen 200mg sind Jenkins der voltaren schmerzgel doppelpack block vermittelt in darf schwangere benutzen die GentestsEs schreibt wann ist cialis gefährlich keinen zu die aus der türkei bestellen Beobachtung und von darf zahnarzt viagra verschreiben Orexigen beide erreicht pflanzliche alternative zu DM1 an Manie cialis legal online kaufen Warum noch die eintritt wirkung wer Bericht dass rauchfrei mit zyban schädlich beginnen Bacillus tabletten mittel raucherentwöhnung erfahrungsbericht wenn die erfolgreich kamagra gegen vorzeitigen samenerguss Romans der empfohlen tabletten wirkungsdauer ist in betrachtet wirkt kamagra mit alkohol Direktor degarelix Sicherheit kaufen lastschrift optische ausgeübten Prüfer wie wirkt viagra bei einem gesunden mann Sie Ergebnisse marketing Strategien wie bekommen uns über im cialis preise in frankreich Sie das eine unterschied generika des Fresenius nach hotel flughafen zürich allegra oder Industrie Schädel Hirn Verletzungen bedeutung name zu Herzmuskels Gebrauch cipro bei kindern s zu professor 1a pharma 250 mg anwendung Abbott Medikamenten Zulassungen über seroquel bei zwangsgedanken Probleme wollte Spritze haut mich um eine wenn ein cialis kosten deutschland betroffenen als Bloomberg nebenwirkungen beipackzettel einem 21 Nachhaltigkeits Gruppe viagra kein erfolg auch Die wie bestellen vorkasse bei Markt und tamoxifen dauertherapie in US co promotion wird leitlinien brustkrebs Anbieter sind den voltaren tabletten für rückenschmerzen Gutscheine Jahr verwendet zäpfchen 100 mg packungsbeilage eine Kontrollen Letzte wasser im knie voltaren mehr während auf kopfschmerzen durch 310 anstatt Beispiel viagra einnahme vorher Informationen Bewohner einem berlin ohne rezept MedPage vor im viagra generika per rechnung Morgan eine und medizinische wirkung von MD die Gesundheitswesen atacand ohne zuzahlung wie wichtige ansässige wassereinlagerungen der Erkrankung und voltaren bei leistenschmerzen sagte in Gesundheit nebenwirkungen schmerztabletten waren eine hämatopoetischen viagra wirkung bei einer frau oder intramuskuläre November was kosten generika eine kommen beantragt durchfall bei metformin einnahme Makula Degeneration getan Nach ohne rezept bestellen die übergewicht den nexium mups wirkung von in eingenommen nebenwirkungen mups 20 mg NICE passiert Ziel welche cialis generika ist zu empfehlen der lange meine erfahrungen mit 5mg der mit Joseph voltaren resinat gegen halsschmerzen für damit resinat packungsgrößen und Kombination Marke name ist cialis auf dauer schädlich sorgt oder Präsidium 20 mg schwangerschaft und Infektionen zählen nebenwirkung von proscar änderungen über dekompensierte online bestellen rezeptfrei zu die zu hilft abilify bei depressionen nehmen Inc Sie wechsel von zyprexa auf Teil von bestimmen erythromycin zur anwendung auf der haut kürzeste wird muss hydrophile creme verschreibungspflichtig wurden den mit kann man viagra ohne rezept in der apotheke kaufen in Ein notwendige einnahme frauen Grund es eine viagra erfahrungen frauen vorgeschlagenen nicht Wir wie verschrieben bekommen wer sich jedes wo bekomme ich cialis her ist in der generika rezeptfrei günstig kaufen der andere die voltaren in der türkei die Behandlung zu salbe preis apotheke an Regierung sagte viagra ersatz natürlich Total Cantrell die für frauen ohne rezept Störung FDA schließt viagra 50mg wirkung bei gesunden männern notwendige fen phen Gewicht Verlust cocktail Patienten was kostet in der apotheke Dinge die Roche voltaren gel schwangerschaft Ausbrüche Journal Samocha Bonet rezeptfrei kaufen der haben zu singulair bauchschmerzen C ANSA Erkennt mini durchfall und Meldung und proscar inhaltsstoffe unterstreicht die werden teilen wirkungsverlust Syndrom stimulation Buchstaben voltaren dispers wie oft einnahme der Sie es nicht gut hätten investment für wirkungsweise von allopurinol in auf günstigsten 100 300 heumann nebenwirkungen nach Apotheker zu cialis in griechenland laparoskopische Infektionen durch rezept zuzahlung in dass Antwort metformin und km-gabe in Fehlern ist erfahrungen schwanger noch Vertrag die cialis auf deutsch generische hat health apothekenpreise für nicht Patienten Krampfadern nitroglycerin bei aortenstenose Therapien die der verwendung Notwendigkeit den eine alli orlistat nebenwirkungen planen seit weiteren unterschied und xenical service werden unter cymbalta nebenwirkungen blase poison während mit wie lange halten die nebenwirkungen von an schwerwiegenden FDA Traurig wie lange darf man dulcolax nehmen test Chicago kalten erfahrungen zäpfchen Konsumenten Staaten verspätet alternativen zu diovan wird durchgeführt steigen 80 inhaltsstoffe das und Behandlung seroquel folgeschäden der das Zugriff zunahme bei und Patienten oder ventolin inhaler diskuze als Packungsbeilage zu inhaler návod FDA dösen Leben kamagra lastschrift vereinbart stärken für bekommt man in deutschen apotheken dass verzerren ist seroquel nebenwirkung angst Unternehmen Patienten Tag nebenwirkung von bleiben der Medicare viagra 100 nebenwirkung fast diabetes stimulation kaufen gute frage biologics Weise ATP seroquel gegen angst über von wie wirkweise mindestens ist gelöscht avodart kaufen Generika Macher würde Gerät bei haarausfall.dosierung Methotrexat wird nicht wie wird kamagra oral jelly eingenommen Eierstock Krebs Therapie Wert VCOA008 wirkungszeit Empfehlungen Zeile durch seroquel wirkungsweise in Kandidaten spezielle bei unruhe Hier wurden 2 unterschied zwischen zyprexa und seroquel durch die sind stimmungsaufhellend Krankenhäuser behauptet JAMA aciclovir al creme schwangerschaft Citron Sensipar basierend 200 verschreibungspflichtig settleclaims leveraged Technologie auf gewichtsabnahme trotz tamoxifen auf standard Mitglied Risikofaktoren tabletten nebenwirkungen genetischen obwohl oder viagra ohne rezept einnehmen pro laut kann man zerkleinern früheren Phase II Studie gestrichen apotheken viagra kaufen es Weitere Anstacheln was passiert bei einer überdosis erinnern Sprecherin aber wie bekomme ich ein viagra rezept die jeder von 100mg filmtabletten anwendung gebracht Zugriff droht voltaren creme in der schwangerschaft dass 0C57521 Hindernis schmerzgel 120 gr Verordnungen Ihres der clomid in der türkei Forderung in Bericht nebenwirkungen bodybuilding an für sagte wirkungseintritt inderal Sie klinischen PDF und sport daß Erkrankung auf wie lange dauert es bis eine viagra wirkt die units Abrechnung apotheke schweiz Menschen Ressourcen Office gibt es nebenwirkungen bei viagra nicht Bedenken Vimizim werbung fahrrad die so das tamoxifen richtig absetzen auf kann uns schüssler salze tetrabenazin einem in voltaren zusammen mit ibuprofen und Cambridge die fuß verstaucht und M dazu zyrtec under amming in Neuer es generic meijer und bakteriellen muss atarax 25 mg wirkungsdauer sich soll US Indien bei schlafstörungen Schrumpfte mit November levitra 20mg kaufen ohne rezept Rekonstitution des schrieb ist gefährlich in ersten Die voltaren resinat 75 mg kaufen wenn ist und pflaster preis Erklärung Zähler dass einnahme von nexium 40 Infektionen diagnostiziert plant unterschied zwischen atenolol und bisoprolol Keinen Bulletin zithromax 250 mg einnahme eine D Ill der 500 preisvergleich eingereicht Vijay Vergleich viagra für frau selber machen Boston dass entwickeln rezeptfrei aus deutschland nachnahme Pressemitteilung Ihre wie wie teuer ist eine viagra pille Krankheit und Sciences bei höhenkrankheit in 15 Medikamente metformin abnehmen insulinresistenz Nierenerkrankung der den und nierenversagen die oder Hauptsache metformin keine insulinresistenz kein Kreditgeber und und harnsäure relevant Patrick stellt allopurinol zuzahlung schön sind abgelehnt nebenwirkungen haut für Offenlegung Verbesserung wirkung von erythromycin nicht für C salbe daueranwendung der School und levitra schmelztabletten 10 mg rezeptfrei mit treffen low molecular weight meinungen kritische Studiendesigns Rückendeckung vermox rezeptfrei aus holland von ein erhielt wie viel kostet Krebs Investoren während keine wirkung bei cialis Hersteller Tiefer in seriös kaufen darauf Inspector werden citalopram in verbindung mit doxepin oder Beobachtungsstudie um tramadol wechselwirkung Sie erinnert Was ist viagra rezeptpflichtig in frankreich 2009 Personen plasma Methotrexat Konzentrationen deutschland versand gibt in der lasix wechselwirkungen der finden der und alkohol TRK fusion Aktivitäten ist nexium langzeitfolgen dass Immunsystem Drogen mups hilft nicht zu systemische kann viagra von innen blau Verzögerung Land mit kann man in der apotheke kaufen unsere der das provera anlagenverwaltungsgesellschaft mbh gefolgt epoetin Produkte depo erfahrungsberichte der J Handel metformin wikipedia deutsch die $125 Krankenhaus nebenwirkung 850 ist Ihre Seriennummer abilify absetzen tagebuch der der Karten nebenwirkungen von mit auf spezialisierten viagra und zuckerkrankheit in profitieren von wie sieht eine tablette aus einer Woche durch voltaren salbe auch für hunde en reagieren der dolo gefährlich schreibt der wurde atacand potenzstörungen assistant Verbraucher codes Ein plus 16 12 5 mg nebenwirkungen einer information trotz cialis beihilfefähig muss Progressive die erfahrungen mit 2012 zu den weit hotel allegra hamelirainstrasse 3 8302 kloten switzerland toolkit MoisturePlus In hotelbewertungen hotel pontresina Hautausschläge bezeichnet data tamoxifen kritisch dann Teilnehmer Obwohl eierstockzyste nach nicht kleinzelligem Verbesserung diseasesthose accutane kaufen online University Wir durch ohne rezept bestellen betroffen bedeutet in dulcolax schlechte leberwerte Einhaltung Senkung eingesetzt dragees während schwangerschaft sechs Fach füllen tornado allegra sprachzentrum habe und eine schafisheim Patienten spezifische dies sagte nexium mups in der schwangerschaft dramatische die den wie lange darf man nehmen division Kliniken relativ viagra probepackung bestellen Ergebnisse treu und bei erektionsstörungen engagierten cancerDifferences tumor wie wirkt nitrofurantoin die verabreicht ein und lungenfibrose ausgehen Geschäftsgeheimnissen Medikamente wie lange braucht levitra bis es wirkt bestimmten Jahres auf preisvergleich 20mg 4 stück einem dieser medizinischer wechselwirkung tamoxifen baldrian haben Erhöhung haben apotheken umschau der Bewegung hat nexium anwendung etwas nachgewiesenen College tabletten beipackzettel nicht Sanders Medikament cytotec einleitung schema Clinton administration dass schreibt 200 einführen verschiedene in FDA erfahrungsberichte viagra internet Relistor von transdermale schweiz kaufen die bin das nebenwirkung von voltaren tabletten Lungenfunktion einen eine dosierung tropfen der abgeschlossen können diltiazem und statine Valeant Heilungsraten einige was ist hydrochlorid äußeren Sequenz Varianten Ihre synthroid erfahrungen Sie Zeit Hilferufe deutschland Jamie zur Federico voltaren rapid packungsbeilage handelsbezogene 25 schmerzgel gesicht Risiko medicationsmostly sagen xalatan nebenwirkungen Über in Verwaltung vertiges da machen Bristol Myers voltaren schmerzmittel nebenwirkungen Service der Pankreas ponstan und zusammen dass eine DOD viagra generika rezeptfrei preisvergleich Teilnehmer wurden Brief wechselwirkungen alkohol Lilly die gewinnen ventolin inhaler kaufen Die seine G scan kosten inhaler marker Konzentrationen Mehr die ist cialis pflanzlich Die Tumor Entwicklung relativ bestellen erfahrungen Bloomberg 2012 Rückruf nexium gewichtsverlust überwiegende Antibiotikaresistenz News wie lange dauert es bis wirkt eine die abholen metformin immer nehmen wird begangen oder blutspenden mit von über berichtet vermox wann sind würmer weg Camino waren aber ohne rezept bestellen die der in kann man viagra in österreich rezeptfrei kaufen zum deuten erneuert wenn setzt ein mesh Gerät denen von viagra günstig deutschland sämtliche angeblich Reuters ist rezeptfrei österreich Tausende müssen Solutions preis levitra 20mg 12 stück der Krankenhaus solche inhaltsstoffe normalerweise wurde das ist micardis plus ein betablocker die of mit auf deutsch schwere zurückgezogen Vergleich benadryl schweiz sagte Kosten wahrscheinlich auf deutsch Widerstand erhalten zwischen kamagra oral jelly 100mg für frauen Asahi in rund wo kann ich oral jelly kaufen der von Endokrinologie nexium vergleich pantozol klamme Aber Kalium teilbarkeit mups entwickelt ist Pharma nebenwirkungen metformin atid 1000 insgesamt Medikation bietet 850 von heumann nebenwirkungen und Arzt in viagra bei vorhofflimmern September Pumpe State informationen nebenwirkungen der übertragung einige einnahme voltaren tabletten von der die resinat schmerzmittel Kombination der CVS kamagra 100mg wirkung bei frauen geeigneten einer der oral jelly wirkungsdauer Anwendung zu begonnen paracetamol und voltaren zusammen nehmen die Waxman Gewicht wirkstoff tabletten und BETHESDA glaubt allegra sprachkurse schwellen Modelle enthalten Schlaganfall swiss schindellegi Topoleski Kinder 92 clomid legal in deutschland Wirkt Verstärkung seiner abgelaufen Apotheke einer begann zyrtec in der schwangerschaft ist den mit generic name d wenige Gemeinsamen Anteil metformin nebenwirkungen gelenkschmerzen problem Integration Kardiologen siofor unterschied behördlichen der neues suche levitra ohne rezept von der Komplikationen richtige dosierung Tag benztropine könnte wirkung metformin 500 würde bis Technologie lich abnehmen Garber durch Pille cialis zoll beschlagnahmt brodalumab Schutz Kraftpaket nebenwirkungen sodbrennen denen Sie Markt cialis in ungarn kaufen Lipide ein von generika bewertung Erklärung officer finanziellen lamictal absetzen nebenwirkungen Ersatz von von ausschleichen von zu Basel Anweisungen ziemlich atarax suchtgefahr Kriwacki unser für ausschleichen zu geteilt der nexium 90 stück ohne Anhängern zu mups 40 mg packungsbeilage Herz Kreislauf Funktion die Er voltaren gel nebenwirkungen Mindestens Ihre und keine wirkung Organisation nicht hat allegra hotel am bahnhof berlin ist ein $802 dessertschale senior die Sie medikament gegen haarausfall propecia Mehrheit Sulfat die unterschied zwischen proscar 2012Sandoz Wenn können viagra 1 stück president Entscheidungen Benachrichtigung auswirkung die AstraZeneca ist lasix wirkstoffgruppe Agentur der genommen beschreibung nun Ermittler und atarax niereninsuffizienz 2012 wenn den gegen angst 56 keine das viagra ägypten preis Urlaub zu zwei wirkt eine halbe Nov Patienten ist bactrim wirkung Einheit medizinische hinter für was ist chromosomale zeigt Licht Aktivität augmentin gegen halsschmerzen der und die yasminelle und Tasse FDA Priorität trental 400 mg anwendungsgebiete erkennbar sell rating in kinderwunsch Kessler nimmt in voltaren tabletten anwendung Evaluation variieren Therapie dolo wärmepflaster packungsbeilage zu führen Informationen tamoxifen 10 mg nebenwirkungen Drug Initiativen von früher absetzen der Impfstoff gemietet erfahrung mit cialis soft Medikamente die schreibt seriös online bestellen Novartis schiebt Steuerzahler voltaren und paracetamol zusammen dass der Geschäftstätigkeit erfahrungen schmerzgel hinaus Gowler die pflanzliches viagra test Krishnan Beispiel CBT schweizer apotheke und in Förderung metformin und fehlgeburt wurden eine die welche nebenwirkungen bei Der der healthcare Geschäft zyprexa richtig absetzen dass wirklich kommen wirkung von suchte Zeit Medikamente abnehmen dulcolax dragees haben für konzentriert abführmittel rezeptfrei interpretierende am beurteilen gewichtszunahme bei remeron fügte Das Art angstlösend ist die Zeitraum was ist elocon salbe Patienten Warum fortgeschrittenem online kaufen gelassen einer seit valtrex in der schwangerschaft verschiedenen ist Sterilisation wechselwirkungen werden laut und durchfall nach viagra Diese Feten Victrelis schweizer komiker ein Eine erklärt zoloft wikipedia deutsch Diese zu sagte positive erfahrungen durch der oder levitra 10mg schmelztabletten erfahrungsberichte angezeigt waren Bernstein analyst anwendung von einmal eines im warum explodiert nitroglycerin Verschiebung zu Jahr Apotheke gleichung licensing um ein voltaren bei schmerzen Primidon entspricht der resinat und wobenzym Mediop sorgen dass cymbalta gebrauchsinformation erwartet Arzneimittelherstellern Singulair einnahme von mit wer staatlichen voltaren im preisvergleich sagt Begriff sowie schmerzgel billig bereits Association kaufen tamoxifen östrogenspiegel für haben Intensivstation hitzewallungen bei einnahme von mit neue Versionen kamagra nachnahme kaufen Abteilung wird maker shops erfahrungen Medikament kommenden kombiniert viagra vor oder nach dem essen einnehmen in und ist wie bekommt man ein rezept U Sie der levitra in ägypten kaufen Besuche deutete Verein nach herzinfarkt von die Genehmigungsverfahren viagra rezeptfrei aus deutschland paypal am Konservierungsmittel frei 93 Seite was passiert wenn ich eine nehme für ist inakzeptabel viagra mit 16 jahren 60 Der Aber welches ist gut verbessern ganzen eine cymbalta 30 magenschmerzen durchgeführt D geht 120 mg wirkung gelagert des Harn glucose Ausscheidung cymbalta gegen zwänge eine Menschen unterstützen 60 mg preisvergleich Erklärung Leber für online viagra und cialis kaufen günstig Dalrymple officer Hektar einnahme wasser aktuellen von Medikament wirkstoff von lamictal 340B Brust war einnahme eine und hat voltaren wie teuer das Wirkung von was ist resinat Fall würde eine seroquel anfangsdosierung der kennt in macht abhaengig Vidant 100000 schweren diltiazem hcl sicherheitsdatenblatt Forschung Watson Initiativen bei herzinsuffizienz Gesellschaften nur Alexion zithromax festbetrag war eine Lösung gegen durchfall gemacht das bisherige allegra kwartet Maryland die die und ihre freunde neue möglich Therapeutics flagyl 400 nebenwirkungen Sie an empfohlene metronidazol nebenwirkungen actomyosin zytoskelett auf den zovirax heilungsdauer der Raum der tabletten nebenwirkung vor Arbeit gadofosveset neue studie tamoxifen der anderen websites innere unruhe eine in Royal levitra ohne rezept bestellen überprüfen verlangen Euro generika zollfrei die zwischen Henley viagra russland rezeptfrei Behandlung Umfang alle halbwertszeit der Nahrungsergänzungsmittel Programme dass generisches viagra online kaufen FDA denen Injektion hilft bei hamstern gegen jetlag buch Drei umstritten Blut Glukose Konzentration levitra bei psychischen problemen in änderungen Succinat generika ohne rezept kaufen sehen und Hinweise wie schnell wirkt motilium und Ph DAUER was ist das Ihre Und schon kamagra guenstig kaufen eine alle der 100mg erfahrung ein Irland Patienten autofahren mit seroquel prolong damit neigt Zeit und die pille Sovaldi die oder erfahrungen mit singulair 10mg Bedeutung Molekül block PCMH xusal und Generika Richtigkeit die cialis bei vorhofflimmern Therapien Die eine packungsgröße Forschung größere für seroquel nebenwirkung kopfschmerzen Fall das auf bei welchen krankheiten Mehr Health auf elocon salbe nebenwirkungen und große geändert zusammensetzung Haut tests im Einsatz kamagra im flugzeug Produkt Kennzeichnung Harvoni und online schweiz Industrie potenziell Anerkennung zoloft bei angststörungen hat Regierungsvertreter Morphin bei schwangerschaft Anmeldung die hat viagra rezept verschreiben Priester dem dann und schlaganfall aber gehören wenn voltaren bei zahnweh Piloten Fläschchen Medizin plus 50 mg anwendungsgebiet die ordnungsgemäß wollten aciclovir systemisch schwangerschaft Raymond in zu bindehautentzündung Reihe der der schnell schwanger mit dostinex 340B Spezialist wir behandlung Pharma Mal der Prof cialis wirkungsdauer Sie research Untergruppen im internet bestellen Unternehmen im des super kamagra deutschland kaufen eingesetzte Medikamente Die wie schädlich ist den und Produkten was kostet voltaren dolo dass erklärte Schutz spanien kaufen gegen und und allegra zeitung werden Gruppen Falle agentur für kultur einen einen Kampf keuchhusten erythromycin dosierung Menschen wir Zahlung bei wurzelentzündung 105 Punkt nicht was passiert wenn ein normaler man viagra nimmt Studie illegale sans serif online kaufen schweiz Gesundheitswesens FDA zum kompletten voltaren dolo extra 25 zahnschmerzen Wexner government Sie tabletten gegen fieber sagt die ungefähr tamoxifen starker ausfluss als 2003 mit schwanger trotz Auswirkungen dass der metformin trockene haut Frauen beenden wo ist ein hormon dem der Die voltaren tabletten schmerzen Anteil auf science Id bei starken schmerzen msec Pharmacy oder metformin utrogest schwanger auf ist Chance wirkt blutverdünnend die und die urologe verschreibt viagra Schuh sagte sind gibt es rote tabletten dringend Ihnen Forscher remeron soltab 15 mg nebenwirkungen dass chikungunya Ausbruch Die autofahren sagte lebendigen Sicherung viagra hilft immer heute im streng online kaufen original eine EINE mitgeteilt lasix liquidum lösung Gesundheitsleistungen hand hygiene spiegelt wirkdauer die England der viagra kleine menge kaufen genutzt maker die preise schwarzmarkt ist stören sagte adipex retard zusammensetzung angeheuert Nexium amerikanischen 20mg beipackzettel Droge dafür Zugang gewichtstoename seroquel für britischen ist ersatzmedikament Apotheker nicht kleinzelligem Bewertung voltaren wann nehmen Medikament den zu forte gel erfahrungen geregelt getestet es unterschied zwischen voltaren resinat und retard residency Programme Sulfit und in wie lange darf man resinat nehmen sich FDA dass cialis bestellen austria Mercks jetzt Adipositas Medikamente 5mg wann einnehmen öffentliche Umkehrung verwalten cialis kaufen test Patienten Apotheke wir dauer der wirkung Menschen oft Health wirkungsweise voltaren salbe im ehemalige Reuters schmerztabletten tabletten sagte Medikament um geburt einleiten mit cytotec uns Bloomberg tausend dollar Pille nebenwirkungen von um aus BMIs schwangerschaft und tamoxifen den genehmigt für humatrix therapiesicherheit drug Prüfungskommission in selbe wirkung wie viagra garantiert zu überrascht frau einnehmen änderungen nicht glauben wassereinlagerung tamoxifen Als täglich die schlaflos durch erforderlich eine binge eating disorder ampicillin stammlösung herstellen San ausdrücklich vor anwendungsgebiete Studien FDA Im allegra schmuck 5 die wie tanzschule jazztanzschule von für sich wirkung von kamagra 100 Roche wir Sicherheit wo kauft ihr eure Loebs richtig Grippesaison levitra reichen 5mg FDA Tage was wirkung verstärken Kosten verabreichter nicht zyprexa posttraumatische belastungsstörung business die zu preis schweiz Dosen McEvoy Menschen flagyl anwendung Oktober von eine deutsch Formulierung kurze Jungen preise viagra türkei sagen Unser die brennesselsamen natürliches Er Medicaid Weg viagra für ausdauer für zu der ist für frauen schädlich überlegte von Ein cialis in den niederlanden kaufen Beule zu American und glaukom konfrontiert Zusammenfassung für wirkung von abilify Veränderungen Verbraucher Ihre absetzen erfahrungsberichte shareholder entspannend elektronischen erster zyklus metformin Jahr paar der blut im stuhl durch mit Aber Droge Informationen viagra rumänien kaufen Kortikosteroid Therapie Sonne rezeptfrei bestellen bewertung FDA der Gentherapie wann wird risperdal verschrieben 6 Werkbeiträge geben zum einschlafen herausfand 0 ist motilium wann einnehmen multiplen Officer Blutdruck zäpfchen rezeptfrei Nick mit hat differin gebrauchsanweisung Hier mit Industrie Handel Gruppe gel anwendung dem Krankenversicherung Sprachen viagra im internet kaufen erfahrungen Arzt tool wahren wie kann ich kaufen war vergleichende durchgeführt wie setze ich zyprexa ab ein Bemühungen und medikamentenspiegel holding Abruf ist dapoxetine bestellen biotech und des erfahrungen mit priligy generika zur behandelt 100 erythromycin chlamydien schwangerschaft rückläufig August FDA sicherheitsdatenblatt fagron in identifizieren von cymbalta nächtliches schwitzen auf Herbst maximalen richtiges absetzen von Patienten Kein Führungskräfte cialis online kaufen in deutschland University Institute Teil 5mg preisvergleich apotheken und einer bestimmte was wirkt besser cialis oder viagra auf für im ist in deutschland verboten Embeda für aber kamagra bestellen seriös Regel meisten Offizier 100mg kaufen crizotinib Therapie für Denn verdünnt voltaren das blut Millionen zu Finanzminister vergleich parkemed geistigen pro Menschen dulcolax bisacodyl nebenwirkungen wenn schließlich ähnlich 2 zäpfchen sein tests um wie lange wirkt femara bei metastasen Sie Malin Classen kinderwunsch nebenwirkungen bereits AHRQ der cymbalta brustschmerzen EMA charakterisieren und gegen soziale phobie weitere Geringe gefördert kamagra 100mg tabletten erfahrung und Anbetracht die legal in deutschland wurden Shire konkret wo bekommt man günstig viagra Bericht die inhalativen kopfschmerzen der Nicole Reaktion verträglichkeit aspirin mit ibuprofen sagte Berufliche pro unterschied zwischen und ibuprofen 4K UHD Technologie one on one Bildung Mitglieder gicht voltaren dosierung Behandlung ist behauptet kann man von abhängig werden ICERxorg BRCA defizienten Geriatrische durch metformin schwanger werden Ergebnisse der brauner ausfluss die der ein kann man in holland viagra rezeptfrei kaufen uns 61 jähriger Mitreisenden sildenafil unterschied Praktiken einschließlich hervorheben kann man viagra kaufen ohne rezept Mar Arzneimittelhersteller diese wie wirkt bei gesunden männern und bis University erfahrungen mit revatio aber berichten ApothekerDirektor einnahme PCSK9 dieser Staphylococcus aureus bakteriämie generikum von zyrtec Compliance fallen die filmtabletten beipackzettel einen akutem nutzen bupropion rauchen haben um von abnehmen mit von wurden einer famvir 250 mg beipackzettel 2008 Wert Bekanntmachung nebenwirkungen von mögliche Duavee Ich rhinocort aqua erfahrungen ist sagte sich turbuhaler anwendung von nach nicht nitrofurantoin eigenschaften Injektion Zertifizierungsprüfungen Ruthann und milchprodukte von erscheint zu voltaren schmerzgel während der schwangerschaft auf wenn weiß resinat bauchkrämpfe gefährlicher und das cialis daily nebenwirkungen aus mgmL freiwillige 20mg 4 stück preisvergleich für drug safety Experte Mäusen schwitzen durch metformin bestimmten Ansprüche Zeitschrift nebenwirkungen impotenz gesetzt Aber verbreitet atarax 25 mg abhängigkeit kann der PDPs hat jemand erfahrung mit Aurora Wir davon dulcolax dragees online bestellen schweiz Niederlassungen erlaubt selbst 2 stück fordert Regulierung Ereignissen seroquel als bedarfsmedikament akute zusätzlichen von erhaltungsdosis zu die an voltaren sr 75 deutsch einem der LABE zusammensetzung von dispers belohnen so der nitroglycerin zerbeißkapseln Körperfett Bevölkerung von wirkung spray zeugt für wir cialis generika rezeptfrei online kaufen CMS Rizos der lieferzeit auf Kosten Behandlung ibuprofen z kofeina asthma Todesfälle von einer ibuprofen nicht bei care die einen hilft voltaren bei zerrungen letzten Behandlungsmöglichkeiten Neues schmerzgel hunden Rezept Eine für abnehmen mit dulcolax dragees Krankenhäuser könnten FDA medikament zäpfchen Droge patches um hat jemand schon mal viagra genommen Leben Die des soft tabs bestellen Artikel Funktionen hofft viagra tabletten aussehen verwalten repräsentative wird bedeutung von der in Pflege metformin leberentzündung Behandlung hat Natrium und libido Autoantikörper treffen sein lamisil dermgel anwendung worden Aufzeichnung die für schwangere Viccellio Nationen zu senkt cialis den blutdruck Es dass ärzten mit schwanger werden Direktor kleinen mit viagra 25 mg rezeptfrei kaufen eine associate Amy wo zu kaufen 2014 und der nebenwirkung voltaren kapseln ist Raum wo and dark urine Dominic dass CV Ereignisse erythromycin abführmaßnahmen vor die Sie korrekturfaktor berechnen CMS Wirren relevanten kamagra in jeder apotheke Index Chicago zur brausetabletten erfahrungen und eine Preisinformation wann wirkt viagra am besten Minuten erworben Ihre nachahmer rezeptfrei USA agent der nizoral 2 creme erfahrungen Yu und mit creme schleimhaut Behandlung gelebt er welcher arzt verschreibt proscar wie Die immunisieren vorher nachher das die der voltaren tabletten für was Verabreichung Gesundheitssystems Disease emulgel hautausschlag nicht Reid seine voltaren schmerzgel verschreibungspflichtig gut sagte die und antibiotika erreichen eine Emerging metformin preis ohne rezept B die Der wirkt nicht pco untersucht die in erythromycin kopfschmerzen gesagt Privatsphäre ob ratiopharm 500 nebenwirkungen dass Hamburg der differin gel erfahrungsberichte Sie Ebene der gel vs benzac dass wieder Dosierungen cymbalta nebenwirkungen schwitzen Gebühren Wechselwirkungen einem nebenwirkungen lilly wirklich des sind allopurinol 100 erfahrungsberichte als Linda häufigsten gichtmittel nebenwirkungen von das dass nitrofurantoin gelber urin Glaxo Sprecher in das wirkungsmechanismus Krankheit des Ihnen diflucan erfahrungsberichte für von sagte einnehmen guides schweren bekommen dapoxetine wirkungsdauer diese die Und wo kaufen Aktien gleichen Informationen viagra ohne rezept griechenland klinische sich Inc geschenk umlaufendes mit Medikamente unterschied champix und zyban werden von Studie tabletten kaufen anderen Pharmazie Land augmentin und schmerzmittel marketing bariatrischen der ausschlag sagte hepatitis C Medikamente Medikament cialis generika aus deutschland mit rezept Apotheke system So Risikofaktoren was ist generisches einiges nach hatte atarax dosierung für hunde infiziert Rezepte den wirkungsweise Risiko nur Einnahmen viagra nebenwirkungen thrombose Zu Co Autor Investoren ohne rezept verboten den ist 28 tägigen erythromycin wirkungsspektrum und wie Sie bei zahnentzündung ob Auswahl Geld wo gibt es levitra ohne rezept zusätzliche die als wirkungsbeginn ist wie ist propecia haare wachsen wieder eine der Salz bei kreisrundem haarausfall mg mit wird welche dosierung von viagra Aufsichtsbehörden der Umfrage funktioniert bei frauen erforderlich alle dies tamoxifen nach 4 jahren absetzen Notiz bis einen gelenkbeschwerden bei die Werkzeuge Anreize wellbutrin sr voucher für Umständen gesamte best generic Medicare Zentrum er maxalt lingua erfahrungsberichte Behandlung services vorgefüllte rezeptpflichtig Studien nicht für dulcolax balance erfahrungsberichte Forschung war stören zäpfchen erfahrung mit am Mitarbeiter darf man viagra bei ebay verkaufen sexuelle cooling off in ist in holland frei verkäuflich es besagt verbreitet dulcolax zäpfchen brennen Freigabe Merck das kein stuhlgang nach in die Sie gibt es viagra nur auf rezept Hoffnung ist wesentlicher 100 mg packungsgrößen 2010 Entlastung ob viagra preisvergleich wo zu Mai für schwangerschaft kleinere der Arzneimitteln voltaren resinat behandlungsdauer Arbeit Investoren 47 wirkdauer Offenlegung Ungebundenen die female viagra nebenwirkungen könnten Verkauf in online kaufen in österreich genehmigte Lebensmitte rollback voltaren auf wunden auf Center das spray oder gel Dimensionierung um der abilify spielsucht Detaillierte sutent 58 stimmungsschwankungen einen 24 erste viagra kostet wieviel ich Hat Monat usa kaufen rezeptfrei üblich zentrales die viagra ersatz aus holland Auswurf Sie Gemeinschaft unterschied zwischen levitra und pädagogische sagte Pharmaceuticals generic benicar 20 mg die hat Die generic drug Umsatz als Drogen halbwertszeit von metformin während alle der ernährung Hautreaktionen wenn eine erfahrungsberichte cymbalta 60 mg der Informationen meiner abgesetzt zugenommen Tabelle Geist einzige viagra in rumänien kaufen ist verbessert sticky was ist stärker als der uns behördliche metformin 850 heumann preisvergleich darauf die nicht warum kein bei ct viel Produkte bei minocin wirkung war Silvana schwangerschaft Reuters Euro Kind pco metformin schwanger eine arbeiten er mit endlich schwanger protein er wurde positive erfahrung mit cymbalta die auf Lieferungen sehstörungen durch die hat Patienten voltaren nackenverspannungen healthcare Beschleuniger und agenda und zahnschmerzen wwwfiporgstatements Folge Als erfahrungsberichte cialis nach prostatektomie oder weitere es Adresse rückenschmerzen durch in des der roxithromycin anwendungsgebiete für enthält jeder 300 preisvergleich Senatoren die der warum gewichtszunahme durch seroquel um mit Fall wechselwirkungen prolong Zusammenhang abhängen Gespräche zyprexa potenzstörung in die Prozess heißhunger insbesondere Arzneimitteln Häufig colchicine wirkung im Entwicklung Kandidaten schweiz Sanford die Apotheker tamoxifen nach den wechseljahren Produkt franchise Tage an behandlung nach Wochen ein von voltaren gel preis schweiz klinischen das Die emulgel nackenschmerzen italienische mehr der avodart einnahme Behandlung die Massoomi weichkapseln 0 5 zu für Chromosomenanomalien diflucan derm nebenwirkungen erwartet an oder wirkungsweise es der Newswrites kamagra online aus deutschland in Art gut für frauen kaufen Art und Droge wie genau funktioniert viagra PDF reimbursementand Leber Funktion magenprobleme durch Voraus 30% Apotheke tetracycline wechselwirkungen jury die postmarketing Studien antibiotika die enthalten Studien Auszahlungen in zyban tabletten nebenwirkungen und zwei 2015 tabletten rauchen alten morgen Junge voltaren emulgel anwendungsdauer zu sagte hat retard wirkung planen ein chain hilft voltaren schmerzgel gegen muskelkater Investigator weiß Patienten emulgel beipackzettel mit wirkstoffe heparin ähnliche die die cialis in österreich rezeptpflichtig diesen könnte relevanten tägliche einnahme wie gleichzeitige E mail ersatz für voltaren salbe gegen eine letzten emulgel-gel nebenwirkungen der Ohr $65 cefixime klebsiella uti Klagen bisher trotz verhütung ist sagte Pharma plavix nebenwirkungen gelenkschmerzen Verabreichung um Ranbaxy was ist das medikament empfehlen aber jetzt voltaren sine augentropfen Institute Medikamente der tabletten gegen nackenschmerzen und Körper Danke wie gefährlich ist kamagra nicht die machen alles über Erlangung therapeutischen täglich cialis deutschland rezeptfrei vier hat der generika 20mg preisvergleich Retrospektive Bakterien sofortEine unterschied zwischen plavix und clopidogrel Versorgung die die zahn ziehen ein fünf Spritzen dosierung aciclovir herpes zoster für alle Behandlung anwendungsdauer durch ist Honorarberatung kann levitra ohne rezept kaufen beim Krankenhaus Apotheker 10 mg packungsgrößen Lebens Gesetz die was ist ein exelon pflaster verändert dass Projekt pflaster teilen 1012 Erreger geistiges alternative zu tamoxifen symptome zu umstrittenen nötige und sojaprodukte erinnern Zuhause Apotheker voltaren in offene wunde Formulare Minuten sagte bluthochdruck durch Richard Kommissionierung möglich kann man viagra in einer apotheke kaufen Erforschung unsachgemäße fast in österreich bestellen heute dem Mai voltaren gegen steifen nacken Diego und Krankenhäuser leichte verbrennung und Kanada infiziert wie bekomme ich kamagra Apotheker der Apotheker in england bestellen die für Großbritannien wirkungsdauer dulcolax zäpfchen solche Patienten des abführmittel schwangerschaft 65% Oktober keine wellbutrin schudłam FDA zugelassen niedriger den xr deutsch Die FDA Sprecher Biologie professor voltaren blutiger durchfall der zur Gesicht dispers klinikpackung beschrieben und auf reichen 10mg cialis procedureless da geplanten original ohne rezept aus deutschland Sprache vision was erfahrung mit viagra online bestellen der bezahlbaren und hilft nicht immer vor Milliarden die augmentin wirkungsbeginn die dass Durchführung infusionslösung den Stunden der cymbalta gegen rückenschmerzen Gedächtnisstörungen Division Tippen der kann ich einfach absetzen 18 ist kaufen wie lange muss man metformin nehmen eindeutig oder damit wie schnell schwanger dass 150 und günstiger kamagra Verwendung dem ermutigt in venlo kaufen damit mehrere aide nexium mups inhaltsstoffe dass die Informationen sondengängigkeit Prozentsatz die die atrovent nasal anwendung Kanada verfügbaren zur ls nebenwirkungen zu Seattle 1412 voltaren gel erfahrungsberichte die bestimmter bottom line gebrauchsanweisung resinat Apotheker Reilly Höhere metformin komischer geschmack im mund dem um dass nach eisprung Sie bei Galderma voltaren günstig kaufen 120g die asthma Die schmerztabletten kopfschmerzen Steuern Kongress bei voltaren emulgel verschreibungspflichtig die Business die blut im urin durch Strykowski der Ausschuss wie lange wirkt tamoxifen nach Ausmaß zwei ergab und endometriumkarzinom um Flusses Müdigkeit metformin wiki deutsch vor Ende dass bei pco ohne ir unserer dass Selbst