תסמונת תעלת שורש היד - מידע נוסף

CTS) Carpal Tunnel Syndrome)

אלקטרומיוגרפיה (EMG) בתסמונת תעלה קרפלית (CTS)
תסמונת הלכידה של העצב המדיאני בתעלה הקרפלית ((CTS הינה תסמונת לכידה עצבית (entrapment neuropathy) הנפוצה ביותר בגוף. חומרת הלחץ, אשר גורם לירידה באספקת הדם לעצב על כל המשתמע מכך, מדורגת באופן קליני לשלוש:
Minimal (mild) degree :
ההפרעה באספקת הדם הינה הפיכה. החולה מתלונן מדי פעם על נימול,תרדמה, לעתים כאב שמעיר אותו בלילה.התלונות מוקלות עם הרמת היד ומנוחה. מבחן פלן, מבחן לחיצה על העצב, מבחן לקולן Hz 256 - חיוביים.
Moderate degree :
עקב הלחץ המתמשך מתפתחת בצקת בתוך העצב, עיבוי של מעטפת העצב וריבוי הרקמה החיבורית שבין אלומות העצב. בנוסף לתלונות והממצאים של הקבוצה הקודמת מבחן טינל ו- Semmes-Weinstein יהיו חיוביים. ניתן למצוא חולשה של השרירים.
Severe degree :
לחץ ממושך יביא לידי אבדן האקסונים וניוון ולריאני (Wallerian degeneration). התלונות הן קבועות.מתקבלת אטרופיה (ניוון) של השרירים . יתכן שסימן טינל ופלן יהיו שליליים אך מבחן לחיצה נותר חיובי. קיימת ירידה ביכולת ההבדלה בין שתי נקודות
(m2PD).

כפי שניתן לראות, הדרוג איננו לפי מדדים אלקטרומיוגרפיים. יכולה להתקיים תסמונת CTS עם בדיקות אלקטרומיוגרפיות תקינות לחלוטין. בעבודה (3) נבדקו 74 חולים עם תסמונת קלינית של CTS : רק ל- 80% בעלי תסמונת בחומרה קלה ו- 80% בעלי חומרה קשה, היו בדיקות אלקטרומיוגרפיות חיוביות. מתוך 220 חולים עם תסמונת קלינית של CTS, ב- 33 חולים בעלי תסמונת “קלה” הבדיקות האלקטרומיוגרפיות היו שליליות. ב-96% מהם הושגה תוצאה מצוינת לאחר הניתוח. נכון להיום, הקורלציה היחידה שיש בין דרגות החומרה הקליניות לבין הבדיקות האלקטרומיוגרפיות היא בדרגה ה”חמורה” - דהיינו: המצאות דנרוציה של שריר ו/או העדר פעילות חשמלית בבדיקת אמג (מה שמוגדר ע”י אלקטרומיוגרפיסטים כ”תסמונת חמורה”) תואם גם את הדרוג הקליני של “severe degree” . יתר הדרוגים אינם תואמים את החלוקה הקלינית וכפי שכבר נאמר, העדר ממצאים ב-EMG אינו שולל את התסמונת.

בדיקת EMG איננה תורה מסיני ויש לקבלה בפרופורציה הנכונה ובהתאם למי שמסתכל עליה ואני מצטט (ספרות 1):

“The value of emg in the diagnosis and management of peripheral nerve injuries is controversial: to the inexperienced diagnostician, who is perhaps not confident in evaluation of the sensory and motor function, emg studies are used, unfortunately, as a crutch. to the third party insurance payers, emg studies are all too often used as a “litmus test”, or the test of truth, as whether a problem does or does not exist. to the psychiatrist, the normal emg study often is a reason a patient is referred for evaluation, a patient who may be considered as being “crazy” or having “workmen’s compensation neurosis” or “an inadequate personality”, since the referring physician is unable to find medical support for the patients symptoms.

ספרות

1. S.E Mackinon, A.L.Dellon
Surgery of the peripheral nerve
Thieme 1988 pp.80-81
2. Grundenberg
Carpal tunnel decompression in spite of normal electromyography
J Hand Surgery 8:348-349,1983
3. Spindler HA, Dellon AL
Nerve conduction studies and sensibility testing in carpal tunnel syndrome

תסמונת CTS מעבודה עם מכשירים רוטטים
ויברציה (רטט) יכולה לגרום את הנזקים הבאים:

1. הצרות של כלי דם בידיים מפעילות יתר של המערכת הסימפטטית על כלי הדם הקטנים (vasospastic hand conditions) - 20% מהמקרים
2. פגיעה בעצבים פריפרים (vibration induced neuropathy) - 48% מהמקרים.
3. שלוב של שניהם - 32% של המקרים.

האופיני לנוירופטיה מסוג זה שהתלונות מופיעות . תוך כדי או חודשים ספורים לאחר השימוש במכשיר הרוטט תלונות שמופיעות כעבור שנה לאחר הפסקת השימוש במכשיר הרוטט אינן קשורות כנראה לנזק על רקע ויברציה (ספרות 1). הנזק בעצב מתבטא בתחושת נמול ותרדמה באצבעות, חולשה ביד וכאבים. ההפרעות התחושתיות יכולות לנבוע מ- CTS (דהיינו פגיעה בעצב המדיאני בשורש היד) ב- 25% מהמקרים (ספרות 2), אך ב- 75% מהמקרים מקורן בפגיעה בעצבים הדיגיטליים (דהיינו בעצבים של האצבעות ולא בעצב המדיאני בשורש היד) ובגופיפי המישוש בעור (ספרות 3). הנזק התחושתי איננו מגדר לטריטורית עצבוב ספציפית לפי אולנריס או מדיאנוס והתלונות הן יותר מפוזרת. במקרים הקשים פגיעות אלה יכולות להותיר תרדמה ונמול לצמיתות ודרוג חומרתן מובא בטבלה (ספרות 4):

ttable.gif

הקשר בין נזק עצבי כנובע מעבודה עם מכשירים רוטטים מקובל כמחלה מקצועית בספרות העולמית וע”י המוסד לביטוח לאומי.

ספרות

1. Ekenvall l
Clinical assessment of suspected damage from hand-held vibrating tools Scandinavian Journal of Work and Environmental Health 13:271-741, 1987
2. Palmer et al:
Carpal tunnel syndrome and hand-arm vibration syndrome Archives of Neurology 51:416-420, 1994
3. Rosen et al.
Neurophysiological investigation of hands damaged by vibration:
comparison with idiopatic carpal tunnel syndrome Scandinavian Journal of Plastic and Reconstructive Hand Surgery 27:209-216 , 1993
4. Brummer et al.
Sensorineural stages of the hand-arm vibration syndrome Scandinavian Journal of Work and Environmental Health 13:279-283 , 1987

שאלות בנושא תסמונת תעלת שורש היד - מידע נוסף

 1. מאת זהר לוינגר:

  שלום,
  ברצוני לברר על התוצאות התיפקודיות לאחר הניתוח,
  האם יש בעיה בכוח שריר?
  בטווח תנועה?
  האם צריך ריפוי בעיסוק?
  האם סד דינאמי יכול לעזור לאחרי הניתוח.
  בתודה מראש זהר.

  שלום זוהר,

  אם האבחנה הייתה נכונה והתסמונת בדרגה סבירה ולא נמשכת שנים - היא אמורה לחלוף ביום הניתוח או למחרת.

  כוח היד נחלש למספר שבועות אך לא בדרגה שמפריעה לתפקוד היומיומי.

  אין ירידה בטווחי תנועה.

  במרבית המקרים אין צורך בריפוי בעסוק או בסדים כלשהם.

  בהצלחה

 2. מאת ענת:

  שלום רב
  הנני לאחר שני ניתוחים בשיטה הפתוחה לCTS לשימחתי בהצלחה
  מדוע הרופאים לא מעדכנים שישנה אפשרות לשיטה נוספת?
  היכן אפשר להנתח בצורה הסגורה ?
  כמה זמן הינה בשימוש ?
  האם הינה יעילה לטווח ארוך?

  תודה

  אני שמח בשמחתך שעברת שני ניתוחים מוצלחים. אכן זהו המצב בד”כ אם הניתוח מבוצע באינדיקציה נכונה, ע”י כירורג מיומן ובזמן שהעצב עדיין בעל פוטנציאל להתאושש ולהשתקם.

  לגבי שאלתך: השיטה הסגורה נפוצה בעולם הרחב כבר מסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת. הנסיון בארץ הוא יותר קצר ומספר המנתחים שמבצעים את הניתוח בשיטה זו ניתן לספירה על אצבעות של יד אחת (לא שתיים…). זאת משום שלא כולם רכשו מיומנות בטכניקה כירורגית זו. ברור שמנתחים אשר אינם מנתחים בשיטה זו לא יזכירו אותה בפני הפציאנטים או שינמקו זאת בכך שהסבוכים גבוהים יותר וכו’ וכו’.

  שתי השיטות טובות לטווח הארוך. היתרון של השיטה הסגורה שתקופת ההחלמה והשיקום והחזרה לתפקוד היומיומי הינה קצרה יותר.לכל שיטה את האינדיקציות שלה ולא כל מה שמתאים לחולה אחד יתאים גם לשני.

  השיטה הסגורה אינה מופיעה ברשימת הניתוחים של הביטוחים המשלימים של קופות החולים ועל כן הן נעשות במסגרת הביטוחים הפרטיים או באופן פרטי, או בבתי החולים בהם יש מנתח שמיומן בטכניקה זו.ברוב בתי החולים אין אחד כזה.

  אין ברירה: צריך לסרוק אתרי אינטרנט ולשאול את המנתח האם הוא עושה את הניתוח בשתי השיטות או רק בטכניקה הפתוחה.

  אני מקווה שעשיתי לך קצת סדר בנושא מורכב זה. למזלך אין לך עוד יד שתוכלי להתנסות גם בשיטה הסגורה !

  ד”ר גולדברג

 3. מאת מיכל:

  סובלת מנימול באצבעות2ו3 כחצי שנה התחיל מכאבים ביד שהפסיקו רק כשהרמתי את היד למעלה(כאבים עזים) בדיקת אמ.אר אי בלטי דיסק בc4-5 וc6-7 עם לחץ על השק. בנוסף יש היפרטרופיה של המפרק האונקווטברלי משמאל בc3-4 , מטופלת באתופן 400 מג” ואוקסיקונטין שהתחלתי מ20מג” פעמיים ביום והיום ירדתי ל5מג” פעמיים ביום.שאלתי לאור הממצאים הנל”האים יש סיכוי שהכאב יחזור ברגע שאפסיק את הטיפול התרופתי ומתי הנימול באצבעות יפסק? כיצד מגדירים בעיה זו .
  תודה מראש
  מיכל

  בעיתך נובעת מלחץ על שורשי העצבים בעמוד השדרה. עליך לפנות לאורתופד כללי או לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה.

  ד”ר גולדברג

 4. מאת מרגלית:

  שלום רב
  אני בת 53 נכה כתוצאה משיתוק ילדים בהיותי בת 9 חדשים ,מתהלכת בעזרת שני מכשירים ארוכים וקביים לפני כשנתיים התחלתי לסבול מנימול בידיים פניתי לרופא עשיתי בדיקת EMG הומלץ לנתח, דחיתי זאת מהסיבות המובנות ולאחר תקופת מה עבר הנימול והרגשתי טוב, לאחרונה עם הכנסי לגיל המעבר (לא מטופךת בהורמונים) נתגלתה אצלי תת פעילות של בלוטת התריס גבולית (עדיין לא מטופלת בתרופות) וחזרה לי תחושת הנמיול בידיים, פניתי לאורטופד שהמליץ מיד לנתח בשיטה חדשה לפיה נעשה פתח קטן ומוכנס מכשיר מואר איתו נעשית הפעולה הכירורגית לטענתו ההחלמה מסוג נתוח זה מהירה יותר וכן הציע לחבוש את היד בכרית ותחבושת אלסטית שתאפשר לי לחזור ולהלך במהירות עם קביים.
  ברצוני לציין בנוסף שבמשך השנים היה לי מחסור בויטמין B12 טופלתי ובשנים האחרונות מצבי טוב מבחינה זאת.
  שאלתי האם צריך לבצע בדיקות נוספות שתאשרה שהבעיה אכן מקומית וניתנת לפתרון יחסית פשוט.
  2. מה יקרה אם אדחה שוב את הטיפול הניתוחי לזמן בלתי ידוע האם קיימת סכנה לפעילות הידיים בהמשך.
  אודה על תשובתך המהירה.

  תסמונת תעלת שורש היד אכן שכיחה יותר בבעיות בלוטת תריס והפרעות בחילוף חומרים של ויטמין B . לדעתי עליך לאזן את שתי הבעיות האלה למשך מספר חודשים ורק אז להחליט אם לנתח או לא. אין בדחיה של מספר חודשים בכדי לפגוע בהתאוששות העצב. בגלל מצביך הכללי אכן הדרך הטובה לבצע את הניתוח היא בשיטה הסגורה.
  ד”ר גולדברג

 5. מאת איריס:

  שלום רב,
  אני בת 35 יש לי תינוק חדש (שלישי) בן חצי שנה לפני כחודשיים החלו להרדם לי שתי הידיים בזמן השינה כרגע הבעיה היא בכף יד ימין נימול והרדמות כל בוקר בעיקר אצבעות 234 לפעמים הכאב מעיר אותי בלילה,מה הבעיה? האם יכולה לעבור מעצמה? יש לפרט שלא סבלתי מהבעיה בזמן ההריון ואינני סובלת מעודף משקל _גם לא בזמן ההריון. הבעיה החלה לאחר שהתקנתי התקן מירנה למניעת הריון _מפריש פרוגסטרון) יכול להיות קשר? הוצאתי אותו לפני שבועיים. תודה רבה מראש על תשובתך.

  כנראה שאת סובלת מ”תסמונת תעלת שורש היד” (ראי באתר שלי). עליך לפנות לכירורג יד לבדיקה ואולי להפניה לבדיקת EMG .

  ד”ר גולדברג

 6. מאת יפעת:

  שלום
  אני בת 25, סטודנטית שנה ג’. עקב כך עלי להשתמש רבות ביד ימין בזמן הלימודים.במשך השנתיים האחרונות אני סובלת מכאבים עצומים באצבעות בזמן הכתיבה. נבדקתי פעמים רבות אצל אורטופדים (של קופת חולים) ועשיתי פעמיים פיזיוטרפיה (שממש לא עזרה לי).בדיקת ה- EMG יצאה תקינה. רק לאחרונה הובחנתי בתסמונת שורש כף היד ובמרפק טניס. רציתי לדעת האם יש קשר לפעילות הכתיבה ותסמונות הללו מאחר וזה לא מוזכר באף מאמר שקראתי? מה עלי לעשות כדי להקל על הכאבים? ובנוסף קראתי שלעיתים קשה להבדיל בין 2 הבעיות הללו - האם יתכן שאני סובלת משתיהן או שהרופאים פשוט מתעצלים להעמיק בבעייתי? אני תמיד מרגישה שהם לא מתייחסים אלי ולכאבים שאני חשה אלה רק קוראים בגיליון שלי. האם אתה ממליץ על מומחה מסויים שכדאי לי לפגוש?
  תודה מראש על עזרתך.

  ההבדלה בין “תסמונת תעלת שורש היד” לבין “מרפק טניס” (תעייני באתר בשני הערכים הנ”ל) היא ברורה וחד משמעית ולא צריכה להיות שום בעיה באבחונם. אולם יתכן שאת סובלת מתסמונת “שימוש יתר” (overuse syndrome) שהיא באמת בעיה טיפולית…ממליץ לך לפנות לכירורג יד ולא לאורתופד. ראי “צור קשר”

  ד”ר גולדברג

 7. מאת איציק:

  אני בן 32 ומזה שלושה שבועות מופיע לי נימול בידיים לסירוגין ונימול בחלק עליון צוורי בצילם רנטגן הכל יצא תקין כמו בבדיקות דם הנימול אינו מפסיק ומופיע לסירוגן בבמצבים ושעות שונות ביום טופלתי בכדורי אתופן ואלפרליד לשלול מצב חרדה נאמר לי שאין פתרון לבעיה השאלה היא אם זה נכון ואם לא אז מה הפתרון

   בעוד מספר שבועות,אם התופעה לא תחלוף מעצמה,יהיה מקום לבצע EMG ללהיבדק אצל נוירולוג וכירורג יד

 8. מאת דבורית:

  ד”ר גולדנברג שלום רב,
  לפני כמספר שנים עברתי ניתוח בכף יד שמאל לאחר לחץ שהיה לי בשורש כף היד עד ידי שלא יכולתי לקפל את האמה והקמיצה הרגשתי אותן כמו “גומי” לאחר הניתוח ללא כל שינוי אותה תחושה ועוד יותר.
  מזה מספר חודשים יש לי הרדמות בכף יד ימין כולל כאבים בכל היד כולל הכתפיים.
  מאחר ואין לי שינוי בתחושה של לאחר הניתוח בידי המשמאלית יש בי חשש לגשת שוב לעוד ניתוח שאולי לא ישנה לי את הבעיה.
  האם אוכל לקבל את הצעתך והכוונתך בנדון.
  בברכה רבה,
  דבורית

  יש לבדוק מחדש האם האבחנה ביד שנותחה הייתה באמת של תסמונת תעלת שורש יד (קרפל טונל) שכן הניתוח הוא אחד המועילים בכירורגיה. אולי בעיתך נובעת מן הצוואר ולא משורש היד? כנ”ל לגבי היד השניה. האם חזרת למנתח לשאול אותו מדוע הניתוח לא עזר?

  ד”ר גולדברג

 9. מאת חגית:

  אובחן אצלי CTS ביד ימין. לפני בחירה בניתוח, פניתי לדיקור סיני ולאולטרהסאונד אצל פיזיותרפיסט. מהם סיכויי ההצלחה בשתי שיטות ריפוי אלו ?
  מה אוכל לעשות בבית בינתיים בכדי להקל על הכאבים (בעיקר בלילה) ?

  שלום חגית,
  לטיפולים אלה אין יכולת ריפוי. הם יכולים אולי להרגיע ולתת תחושה של הטבה אך התסמונת חוזרת ביתר שאת כעבור פרק זמן (קצר או ארוך).
  בינתיים תשתמשי בסד מנוחה לשורש היד במיוחד בלילה
  תעייני באתר שלי “תסמונת תעלת שורש היד”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת איתי:

  שלום

  לפני חודש וחצי אובחן אצלי קרפל טונל ביד שמאל (אני שמאלי)
  בבדיקת הזרמים במפרק כף היד יצא 4.2 מילישניות במקום 3.5
  יש לי חוסר תחושה באמה ובאמצעית אך אינני סובל מכאבים
  ישנה התדרדרות של השריר ליד האגודל בכף היד
  אין הפרעה בתנועת האצבעות
  המוזר הוא שזה הופיע בפתאומיות תוך יומיים איבדתי תחושה לגמרי
  הרופא שביצע את הבדיקה טען שאני ארגיש טוב יותר תוך חודש
  המצב איננו משתפר למרות שעבר זמן ארוך יותר
  כמה זמן אני יכול להשאר במצב זה לפני שאפנה לניתוח?
  דרך אגב אני שואל את השאלה מאחר ואני עובד בארה”ב ואינני נגיש לניתוח

  שלום איתי,
  התיאור שהינך מתאר איננו אופיני לתסמונת התעלה הקרפלית. האם נבדקת אצל כירורג יד? אין לך בעיות עם עמוד שדרה צווארי? הניתוח (אם צריך) איננו דחוף וניתן להמתין עד תום הברור מה הסיבה לתמונה החריפה (דלדול מהיר של השריר ואובדן תחושה פתאומי ותוך זמן קצר)
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת גלית:

  שלום,
  אני סובלת מעל עשר שנים מכאבים באזור כתף ימין, לא כאב ממוקד ולעתים משרה על הזרוע,
  כאב שבדרך כלל קורה במצבי עייפות, ישיבה ממושכת או הליכה ממושכת, אבל לא בזמן כל פעילות אקטיבית שהיא (מלבד הליכה כפי שציינתי).
  בעבר עשו לי פיזיוטרפיה ועד כמה שזכור לי טיפלו דווקא במרפק וזה עזר אבל חזר לאחר תקופת מה.
  כיום הכאב גדול יותר אולי גם מפני שאני עובדת על מחשב שעות ארוכות. בצילום ואולטרסאונד כתף הכול נמצא תקין ובבדיקת אי.אם.ג’י: עיכוב סנסורי 4.2 , הרופאה רשמה: טינאל חיובי, פאלן חיובי (לא מבינה מה זה).
  הרופאה המליצה דיקור. מצד שני האורטופד שהפנה אותי אליה חשב חד משמעית שצריך ניתוח.
  כף היד שלי בסדר, למרות שלפני כחודש בשנייה אחת אבדה לי תחושה לגמרי באמה וזה חלף לאחר כמה שניות בודדות.
  כרית מיוחדת לעכבר של המחשב שמגביה את בסיס כך היד עוזרת לי עם הכאב.
  רציתי לדעת האם דיקור אכן יעזור או האם מומלץ ניתוח?
  ובנוסף, האורטופד אמר לי שמכיוון שהכאב הזה ממושך מאוד ייתכן שניתוח לא יעזור מכיוון שהעצב נלחץ זמן ממושך וייתכן שלא יחזור לעצמו. האמנם כך?
  תודה, גלית

  שלום גלית,
  אם האבחנה היא אכן של תעלה קרפלית (עייני באתר שלי “תסמונת תעלת שורש היד”) הטיפול הוא ע”י ניתוח. דיקור לא יעזור אלא להיפך_הוא עלול לפגוע ישירות בעצב.
  את זקוקה לבדיקה של כירורג יד (שהינו אורתופד אשר התמחה ספציפית בבעיות של ידיים) ולא אורתופד כללי.
  לפי בדיקת האמג הנזק בעצב איננו חמור ועל כן אין סיבה שהוא לא יחזור לתפקודו המלא בעקבות הניתוח.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 12. מאת נורית:

  שלום,
  מזה 4 שבועות אני סובלת מחוסר תחושה, ללא הפוגה, בכריות כל האצבעות ביד ימין. זה החל באגודל ואחר בשאר האצבעות .יש לי זרמים עזים ונימול בחלק הכפי של היד. אחר עבודה מאומצת כף היד נרדמת, שאיני מסוגלת לאחוז בחפצים קלים כמו מברשת שינים וכן כאבי ‘בעירה’ תוקפים את היד בעיקר בלילות.
  בבדיקת EMG שבוצעה ב-8/7/07 סוכם: “קיימת עדות לתסמונת התעלה הקרפלית קשה מימין בלבד”. בבדיקה - ב-Speed Ulnaris אחד הערכים - 57 כולל מרפק.
  נקבע לי תור לניתוח CTS ל-7.1.08.
  אני חוששת מהחמרה שתפגע בתפקוד בלתי הפיך של כף היד.
  אני מטופלת ב-ELTROXIN 850 mcg (לשבוע) בעקבות כריתה מלאה של בלוטת התריס לפני 41 שנים. כן אני סובלת מבעיות בעמוד שדרה צווארי.
  אחר קריאת המידע באתר אני מבולבלת ואיני יודעת אם הבעיה נובעת מהיצרות של התעלה הקרפלית בלבד, או שמא מבעיות בעמוד השדרה; או בלוטת התריס שאינה מאוזנת.
  מה עלי לעשות ? לאיזה רופא מקצועי עלי לפנות ? האם הנזק בכף היד לא יחמיר בגלל המועד המאוחר של הניתוח (7.1.08) ?
  תודה, נורית

  שלום נורית,
  גם אם יש בעיות בעמוד השדרה ובעיות עם בלוטת התריס עדיין האמג מצביע על נזק מקומי קשה של העצב בשורש היד (בתעלה הקרפלית).חד משמעית את זקוקה לניתוח וגם הצלחה של 90% היא עדיין הצלחה..
  עדיף לעשות את הניתוח בהקדם ולא לחכות עוד 4 חודשים. אם יש ברשותך ביטוח בריאות פרטי באחת מחברות הביטוח ממליץ לך להפעילו או לחילופין לחפש מנתח (כירורג יד) שאצלו התור קצר יותר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת אמלי.:

  שלום,
  סבתא שלי בטיפולים אצל רופאים שלא נותנים לנו שום דעה חד משמעית וכל הזמן משנים את דעתם. אני רוצה לשמוע את חוות הדעת שלך.
  לסבתא שלי יש גידול ממאיר בגרון שלא ידוע מה מקורו, שהתגלה לפני כשלושה ימים בבדיקת ביופסיה. היום היא עברה בדיקת MRI בעמוד השדרה עקב שיתוק ברגליים וחוסר תחושה מוחלט.
  הרופאים אומרים שהתוצאות מראות שישנו לחץ בחוליות עמוד השדרה באיזור שאחראי לעיצבוב הרגלייים.
  השאלה הראשונה שלי, האם ישנה אפשרות שתופעה זו תתפשט גם לחלקים אחרים בגוף והשיתוק יהיה חמור יותר? מה הפיתרון לשיתוק ברגליים מלבד ניתוח. והאם ישנו אחוז הצלחה גבוה בניתוח מסוג זה?
  השאלה השניה שלי היא האם ייתכן ש”הלחץ” שעליו דיברו הרופאים הוא כתוצאה מהגידול הממאיר בגרון, או אולי ההפך? יש קשר בין שתי התופעות האלה?
  אפשרי שהסרטן יתפשט גם לאיברים פנימייים אחרים בגוף כמו ריאות וכו’?
  הרופאים אומרים שאין לדעת, גם אחרי בדיקת הMRI, אם כך, אז באיזו בדיקה כן ניתן לדעת דבר כזה? כי לפי מה שאני יודעת, זוהי הבדיקה הכי מקיפה ויקרה שיש.
  אשמח לתשובה כמה שיותר מהירה.
  תודה רבה,
  אמלי.

  שלום אמלי.,
  צר לי אך אני עוסק בכירורגיה של היד. על סבתך להיות במעקב של אורתופד כללי/נוירוכירורג, רופא א.א.ג ואונקולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 14. מאת dafi:

  האם יתכן שתסמצונת התעלה הקרפלית תלווה בתחושת עייפות של כל הזרוע?
  האם יתכן שתחלוף מעצמה בעזרת טיפול שמרני?
  מה האבחנה המבדלת ממחלות ניווניות כגון טרשת?
  תודה רבה

 15. מאת רן:

  שלום, אני בחור בריא בד”כ, בן 25, הגעתי לאורטופד לאחר שחשתי כהות בכף יד ימין, ירידה בתפקוד כף היד בלחיצה ובהזזת האצבעות, דבר שהגיע במפתיע והפחיד אותי מאוד. הדוקטור אבחן זאת כ carpal tunnel syndrome, נתן לי כדורים נגד דלקת, הפניה לפיזיותרפיה והפניה לבדיקת EMG עבור עצב מדיאנוס.

  הייתי רוצה לקבל המלצות נוספות לטיפול. מה צריך לעשות, מה משמעות בדיקה זאת ומהן השלכותיה אם חיובית או שלילית. האם לטפל בכך ע”י נטילת כדורים נגד דלקת, והאם התופעה עלולה חלילה להחריף לכהות חמורה יותר?

  בתודה מראש, רן.

  שלום רן,
  עיין בבקשה באתר שלי בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת sal:

  שלום , אני סטודנטית בת 19 לפני 6 חודשים עברתי ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית , ואני עדיין סובלת מאותם כאבים ועדיין יש לי הירדמות באצבעות וזרמים ביד , לפני חודש עשיתי בדיקת EMG שהראתה שהניתוח עבר בהצלחה ואין עוד לחץ על העצב .
  אז מה הסיבה חכאבים ? ואיך אני צריכה לטפל בזה ?

  תודה מאש, sal .

  שלום sal,
  הסיבה יכולה להיות: לחץ על שורשי העצבים בצואר,לחץ על העצב המדיאני בשורש היד, אבחנה שגויה מלכתחילה, בעיות נוירולוגיות, סכרת, תהליך החלמה מתמשך בגלל שהלחץ על העצב לפני הניתוח היה קשה ועוד ועוד…פני למנתח ואם המצב לא ישתפר פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת ריטה:

  שלום,
  אני אמורה לעבור ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית וחוששת מאוד מההרדמה המקומית המכאיבה.
  האם ניתן להוסיף סדציה קלה לפני תחילת ההרדמה המקומית?

  שלום ריטה,
  בבוקר מוקדם קחי כדור וליום 5 מ”ג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת dafi:

  האם יתכן כחלון המלווה את תסמונת התעלה הקרפלית? הכיחלון הוא רק בגב יד ימין

  שלום dafi,
  לא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת dafi:

  תודה על תשובתך המהירה.
  אשמח לדעת האם יש לך כיוון להפנותני לבירור הכיחלון בידיים וכן כיצד ניתן לדעת האם אכן יש CTS או שישנה בעיה מערכתית יותר שגורמת לכיחלון+ החולשה והירדמות כף היד? האם תוכל להעריך זאת בפגישת ייעוץ?

  שלום dafi,
  בעניין הכחלון ממליץ לך להיבדק אצל רופא פנימאי. תעשי גם בדיקת אמג (EMG ).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת עטרה:

  אמי עברה ניתוח תעלה קרפלית פתוחה לפני 3 שבועות. עדיין יש לה מידי פעם כאבים ושלוש אצבעות שאותן היא לא מרגישה בכלל. היא עוברת פיזיותרפיה פעמיים בשבוע. רציתי לדעת האם מצב שכזה נורמלי?

  תודה

  שלום עטרה,
  תלוי בגיל, חומרת הפגיעה בעצב לפני הניתוח, האם השחרור של העצב היה מלא, האם יש מחלת סכרת ברקע ועוד.האם לפני הניתוח היא כן הרגישה את שלושת האצבעות? מה אומר הרופא המנתח?
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת ורד:

  נושא : נימול בכפות הידיים
  שלום רב,
  אני בהריון שבוע 30 ובחודשיים האחרונים אני סובלת מנימול בכפות הידיים
  במשך הלילה עד כדי כאב.

  הם יש מה לעשות במהלך ההריון ?
  האם נכון הדבר שיש חוסר ב B12 ?

  אשמח לקבל תגובה
  ורד

  שלום ורד,
  1. להשתמש בלילה בסד מנוחה לשורש יד.
  2. בד”כ נדיר מאד.
  תראי אם את מסוגלת לעבור את ההריון עד הסוף ולטפל בזה אחרי הלידה. אם המצב יהפוך לבלתי נסבל אין מניעה לעשות את הניתוח גם בהריון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת אבנר יחזקאל:

  שלום ד”ר איגו,
  אני מטופל למעלה משני עשורים בקורטיזון באופן קבוע עקב אסטמה קשה, אני סובל מתופעות לואי משניות לטיפול התרופתי, כגון אוסטיאופורוזיס (נגרמו כבר מס’ שברים בגוף), י.ל.ד, השמנת יתר, בצקות . כמו כן במהלך השנים, עקב התקפים קשים נלקחו לי בקביעות בדיקות לגזים לדם עורקי הדיקורים נעשו מאיזור שורש כף יד ימין ושמאל. מזה כ-10 שנים עוד בהיותי בגיל 30 לערך התחלתי לסבול מ-CTS דו צדדי עם החמרה ניכרת בכף יד ימין. אני מבקש לשאול האם קיים קשר סיבתי בין ה-CTS לבין מחלות לואי משימוש בקורטיזון באופן כרוני וממושך?? האם יש בספרות הרפואית ציעוד על כך? יש לציין כי בדיקות US מראות על עיבוי ותפיחות התעלה הקרפלית. אשמח להיפגש עימך , אודה להתייחסותך
  תודה

  שלום אבנר יחזקאל,
  לא מוכר לי קשר סיבתי ואין זה חשוב. אתה זקוק לניתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת א. רחל:

  שלום ד”ר איגו,
  פניתי למומחה לכף היד עקב בייה של תנועה בלתי רגילה ומלווה כאב של הזרת. (תנועה לא רציפה), ללא כאבים או סימפטומים נוספים., נשלחתי לבדיקת emg, שהראתה ערך גבוה (5.6).
  הרופא טוען שהבדיקה מצביעה על קיום סינדרום ה- cts ועלי לעבור ניתוח.
  שאלתי היא האם הניתוח חיוני גם כשלא חשים כאבים?
  האם עיכוב או אי ביצוע ניתוח בשלב זה עלול להגביר או לגרום נזק נוסף?
  תודה.

  שלום א. רחל,
  1. לא
  2. לא
  אין קשר בין תנועה לא רציפה של הזרת לבין סינדרום CTS .תאורך מתאים יותר למה שקרוי “אצבע הדק“. עייני באתר תחת מונח זה.
  פני לכירורג יד נוסף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת אתי ז.:

  שלום ד”ר איגו,
  לחאר החלקה על רצפה רטובה, כשנחתתי על ארבע, חשתי זעזוע בכפות הידיים ובברכיים. לאחר יומיים החלו כאבי גב ובהדרגה התחלתי לסבול מנימול בכפות הידיים והאצבעות, מצב שהלך והחמיר עד שהגעתי לאורטופד ועשיתי EMG, ו- CT של עמוד השדרה הצוארי.
  בבדיקה הראשונה לא נמצאו ממצאים ברורים המסבירים את התופעה ובEMG נמצא שמודגמת עמדה לורדוטית די שטוחה, והתעבות רירית בתאים מקסילרים ואתמואידלים. החתכים האקסיאלים ללא עדות לבלט.
  שאלתי האם הנימול הקשה ממנו אני סובלת בעיקר בשינה, או כשאנני מניעה את הידיים, מקורו מהנפילה? ולמי אני אמורה לפנות לפתור את הבעיה המציקה וכואבת כל כך?
  תודה מראש על תשובתך

  אתי ז.

  שלום אתי ז.,
  לפי סמיכות הופעת התלונות ומועד החבלה נראה שהבעיה נובעת מן הנפילה. תמשיכי בברור אצל האורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת נעמי:

  שלום
  לאחר בדיקת EMG הוברר כי עלי לעבור ניתוח גם בתעלת המרפק וגם בתעלה הכפית בהרדמה מלאה. האם ניתן לעשות את שני הניתוחים בשיטה “הסגורה” (שני חורים בלבד…) שבהם ההתאוששות מהירה יותר?
  מהי המלצתך?

  שלום נעמי,
  תעלה הכפית כן, תעלת המרפק בשיטה הפתוחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת אתי:

  דר’ שלום רב, לפני כמס’ חודשים החלו, מהלך הלילה, כאבים ביד (ימין) ובעיקר באמה. כאב אשר התעלמתי ממנו במחשבה כי ייעלם מהלך הזמן. לפני כשלושה שבועות לערך חלה החמרה רצינית בכאבים אשר הפכו לקבועים מידי יום ובנוסף נפיחות ביד ובעיקר באמה כמו כן החלו להופיע תופעות של עייפות, תרדמת באצבעות וכו. עליי לציין כי הנני עובדת כמזכירה מזה 9 שנים וכן בשנה וחצי האחרונות אני עובדת 11 שעות ביום עם מלקדת ועכבר בעיקר. עלפי הנתונים שקראתי באתר שלך ייתכן כי הנני סובלת מתסמונת התעלה הקרפלית. הייתכן והדבר נכון? כיצד זה יכול להשפיע על עבודתי בעתיד (כרגע אני בחופשת מחלה מזה למעלה משבועיים). אודה על תשובתך בעניין. בתודה מראש ובברכת המשך יום נעים.

  שלום אתי,
  זה יתכן אך יש לאמת את האבחנה ע”י בדיקת אמג אך בעיקר ע”י בדיקה של ידך. ממליץ לפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת בת-ציון:

  האם בניתוח כף יד בשיטה הסגורה, יש יותר סיבוכים בהשוואה לניתוח בשיטה הפתוחה
  והאם השיטה הסגורה מאפשרת שחרור מלא של העצב, כמו בשיטה הפתוחה?

  שלום בת-ציון,
  בהמשך לשאלתך:
  השיטה הסגורה נהוגה בעולם הרחה מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת ונעשית ע”י רוב הכירורגים של היד בעולם. מי שלא יודע לעשות בשיטה הסגורה אך טבעי שיצא נגדה.
  לציין שהניתוח אינו נעשה דרך קופות החולים אלא באופן פרטי בלבד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת רנה פדידה:

  לפני מספר חודשים התחלתי להרגיש חולשה בכפות הידיים, אגודל כף היד החלה להתנפח ולכאוב, לאחר צילום רנטגן, קבע רופא כי הנני סובלת ממחלה ניוונית במפרקי כפות הידיים, הופנתי לטיפול פיזיוטרפי שהקל במידה מסויימת, כן נטלתי כדורי אטופן לטיפול בכאב.
  בפנייה לרופא נוסף לקבלת חוו”ד נוספת, הרופא קבע על סמך בדיקה והסתכלות על כפות הידיים, (מצא עודף גמישות באצבעות) ובשריר אגודל כף יד שמואל שטיחות לעומת היד הימנית, וקבע כי הנני סובלת מתסמונת התעלה הקרפלית, הופנתי בדיקת אי.אמ.גי, והבדיקה יצאה תקינה,
  שאלתי היא: האם יתכן שאפשר לסבול מתסמונת התעלה הקרפלית, למרות הבדיקה התקינה?

  האם ישנו קשר בין ניוון פרקי כף היד לבין בעיית תסמונת התעלה הקרפלית?

  תודה מראש, רנה.

  שלום רנה פדידה,
  1. אפשר, אולם הבדיקה הקלינית חייבת להיות חיובית ללא שום צל של ספק.קשה לקבל שטיוחות שריר האגודל ללא בדיקת אמג חיובית.
  2. בדרך כלל לא.
  ממליץ לך להיבדק אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת שגית:

  שלום רב
  אני בהריון בשבוע 23, אני סובלת מאוד בעיקר בלילות מהירדמות של כף יד שמאל בכל מני ורייציות כמו 3 אצבעות או 2 או כל הכף , הבנתי שזאת תופעה מוכרת בהריון ועל אחת כמה וכמה שיש לי סכרת הריון אני מזריקה אינסולין . אבל מה שקורה זה שאני שוכבת על הגב עם ידיין ישרות למטה אז הידיים לא נרדמות לי . האם זה בסדר לשכב על הגב בהריון בתמיכה של כרית גבוהה אמרו לי שלא עובר חמצן לעובר ששוכבים על הגב?כמו כן, אני ממש בוכה בלילות מזה וממה שקראתי שיש סד מנוחה לכף היד איפה אפשר להשיג דבר כזה? והאם זה יעיל ועוזר ?
  כי אני חייבת לעשות כבר משהו אני ממש סובלת…בשקט כמובן …

  שלום שגית,
  מניסיוני עדיף שתעשי ניתוח קטן בהרדמה מקומית ותתפטרי מזה. הרי יש לך עוד המון עד סוף ההריון, ואף אחד לא מבטיח שלאחר הלידה התסמונת תחלוף. לפעמים היא אף מחמירה לאחר הלידה ולפעמים אמנם חולפת רק בכדי לחזור בהריון הבא ביתר שאת.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת רבקה:

  שלום,
  סבלתי משבר קטן מטאקרפוס ביד ימין. לאחר כחודשים הכל הסתדר.
  מזה כשבוע ימים אנו מרגישה כי האגודל האצבע וקצת גב היד פשוט רדומים לי
  האם ייתכן שהדבר נובע כתוצאה מהשבר? אך איך ייתכן השבר היה בכלל בצד השני
  של היד. האם יש מקום לדאגה ? אולי זרימת דם לא טובה או שמא דלקת בעצב
  אודה להתייחסותך.

  שלום רבקה,
  כנראה שהמכה הייתה בגב היד שם עוברים עצבים תחושתיים לאגודל ולאצבע. אין מקום לדאגה. אין בעיה בזרימת דם או דלקת.
  יחלוף מעצמו
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת כהן אילנה מטבריה:

  לד”ר איגו גולדברג שלום !

  אודה לעזרתך לבעיה שיש לי מספר חודשים ועד היום לא נמצא פתרון לבעיה.

  לפני כ- 4 חודשים קיבלתי כאבים בידיים ותופעת נימול, ותחושת שריפה פניתי לרופא ונתן לי אתופאן . למרות זאת זה לא עזר.
  לאחר מספר שבועות הופיע אנטרופיה של השרירים בשתי כפות הידיים פשוט השרירים נעלמו.

  פניתי לד”ר מיכה רנות מומחה לכף יד ולטענתו זה לא בעיה של כף היד והפנה אותי לנוירואולוג.
  ב- 18.7.08 פניתי לד”ר רואשדה חנא מומחה בניורולוגיה בוצע פעמיים emg אחד יצא עם בעייה ב- ב c-5 c-6 בצעתי עוד פעמיים emg וזה יצא תקין.

  בוצע mri בצוואר במישורים אקסיאלים וסגיטלים, ללא הזרקה גדולינים .

  להלן הממצא:
  בחתכים האקסיאלים c2-c3 בלט דיסק מרכזי מינימלי.
  C4-c5 בלט דיסק מרכזי מינימלי.
  C5-c6 בלט דיסק מרכזי הלוחץ במידה קלה על השק התקלי.

  הידיים המשיכו להירדם השרירים המשיכו להיעלם בידיים , תופעת השריפה כל הזמן הולכת וחוזרת .

  פניתי לפרופ’ זוהר ארגוב מומחה לשרירים ועצבים מבית חולים הדסה עין כרם חשד במחלה אוטואומונית שתקפה אותי. בוצעה בדיקה mg1 וזה יצא תקין .

  הועלה חשד של מחלה als בוצע בדיקה lp ו mri יצא שלילי.

  הועברתי לראמתלוג בשל רמת פקטור רמתזים גובה עומד על 31.6 ולטענתו זה לא דלקת פרקים יש לפנות לנוירולוג.בוצע צילום כף היד יצא תקין בוצע בדיקה ccp בבלינסון יצא תקין.

  ישבתי כעת וקראתי על תופעת שורש כף יד האם אכן חליתי בזה הרה חרשתי את הגוף ואף אחד עד ליום הזה לא מכיר תופעה כזאת ולא ראה ידיים כאלה .

  כיום יש ריפיון שרירים בידיים , שיחקת סחוס של הידיים והאצבעות .

  תופעת שריפה , נימול וכאבים הולכים ובאים.

  אודה לעזרתך אוכל לשלוח לך את כל הניירת שלי על מנת שתוכל לעיין בזה ואולי תוכל לעזור לי בפתרון הבעיה.

  תודה רבה אילנה כהן
  שלמה המלך 26 טבריה
  050-7216614 טל’ 04-6795451

 32. מאת עמי גולדברג:

  היד הימנית נרדמת לעיתים קרובות ויש לי נמלים באצבעות ובכף היד
  מה הטיפול ואם יש טיפול

  שלום עמי גולדברג,
  יש מספר עצבים ביד וצריך לאבחן מי מהם מציק לך. יש גם המון תסמונות נוירולוגיות שגורמות לתרדמה ונימול.קודם כל אבחנה ואח”כ טיפול.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת אסי:

  שלום דר.

  ביוני 2008 נרדמתי במשך כמה שעות על המקלדת ועל העכבר שעבדתי בלילה במחשב.
  התעוררתי וכף היד ימין היתה רדומה לחלוטין עד הבוקר והרגשת רדימות קלה ביד שמאל.
  וביד ימין הזרת והאצבע שלפניה היו רדומות עוד חודשיים והיו קרות ואז התחלתי להרגיש כאבים קלים
  בהקלדה ושימוש בעכבר .
  החלטתי להתייעץ .
  הלכתי לפרופ יואל ברמת גן.
  מצא שלפי EMG , דו צדדי CUBITAL TUNNEL SYNDROME .
  המליץ על ניתוח הזזת המרפק .
  כעת הכאבים הם לרוב בהקלדה בכף היד ברגשה של חתכים ולאו דוקא במרפק .
  מידי פעם שאני מריםם משהו כבד יש כאבים במרפק.
  או - כאשר יש לחיצות מוגברות בעכבר יש כאבים בצדשמאל של המרפק הימני.
  לאחרונה יש התחלת כאבים במרפק שמאל למרות שכמעט הפסקתי לעבוד מול מחשב.

  עשיתי EMG נוסף בדצבמר מראה על החמרה.
  (חבל שאני לא יכול לשלוח לך את הממצאים. )
  האם יש מצב שקורטיזון ירפא לי אץ המרפק ואת כף היד . ?
  האם לדעתך רק ניתוח יפתור את הבעייה?

  שלום אסי,
  לשאלתך הראשונה: לא
  לשאלתך השניה:כן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת נטלי:

  ד”ר שלום,
  רציתי רק להוסיף, שיד שמאל שלי כואבת כל הזמן עד הכתף. ביד ימין זה נסבל- יותר נימול והירדמות.
  בבקשה, אשמח אם תעזור ותענה בהקדם-
  תודה נטלי

 35. מאת אילן:

  לרופא שלום רב, לפני כמה חודשים במהלך שינה הרגשתי כי ידי הימנית נרדמת לא באופן הרגיל ,פניתי לרופא המשפחה נשלחתי לצילום צווארי ושם גילו כי יש שינויים קלים,כמו כן נבדקתי בעורקי הצווארבעזרת אולטסאונד ונצא כי זרימת הדם תקינה ביותר,נשלחתי לפסיוטרפיה ל 10 טיפולים ,כעת התעוררה בעיה חריפה יותר כף ידי השמאלית ובעיקר האצבע האמצעית אני מרגיש אותה רדומה למשך שעות רבות, לעיתים יש לי נימול באיזור היד ,היד דרדמת לי כשאני אוחז את ההגה או בזמן קריאת עיתון או מדבר בטלפון,הפנתי את תשומת ליבו של הספיוטרפסית והא החל לטפל בי בעזרתמכשירים למתיחת הצוואר, וכן מכשיר חשמלי השולח זרמים בצוואר ובג ובצד שמאל ,אני חש מעט שיפור אך התופעה ביד שמאל של ההירדמות בעיקר של אצבע אחת אינה עוברת מה עלי לעשות מה ?מה אתה מציע ?

  שלום אילן,
  בדיקת אמג (EMG ) ובדיקה אצל כירורג יד .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת דליה שלום:

  ד”ר יקר,
  אני סובלת מקרדיומיופתיה ובשלושת השבועות האחרונים אני מרגישה תחושות משונות בידי השמאלית כמו: חולשה, נימול והרדמות, ברצוני לדעת האם זה קשור לקרדיומיופתיה ומהם הגורמים לסימפטומים אלה.
  תודה, דליה.

  שלום דליה שלום,
  כדאי שתעשי בדיקת EMG ותגשי לכירורג יד לבדיקה על מנת לחדד את האבחנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת מירה:

  שלום,
  אתמול הרגשתי תחושת נימול למשך כ-4 וחצי שעות, בקצות אצבעות יד ימין - חוץ מהאגודל והזרת. כאמור, כעבור מס’ שעות תחושת הנימול עברה.

  האם עליי להיבדק? היכן?

  שלום מירה,
  סבלנות אף פעם לא מזיקה. רוב הדברים ברפואה חולפים מעצמם. רק אם התופעה תחזור ותשנה על עצמה פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת אריאלה כהנא:

  ד”ר גולדברג שלום!
  לפני שבועיים נרדמה לי האמה ביד ימין ובכף היד אני מרגישה שאין לי כוח לעשות דברים פשוטים כמו לפתוח פקק לבקבוק להוציא שקע מהתקע וכאלו היד כבדה.
  ניבדקתי אצל נאורולוג והכל בסדר,נישלחתי לעשות emg והתור מעט מתאחר וקיבלתי ארקוקסיה שממש לא עוזרת.
  הנימול בלילה לא מפריע ושום דבר לא כואב אבל במשך היום יש נימול והיד כבדה וזה לא מאפשר לי לתפקד כרגיל.
  אנא עזרתך!
  האם זריקת קורטיזון תעזור כי הלכתי לאורטופד ואמר שכנראה יש בצקת בעצב והמצב לא מצריך ניתוח עדיין!
  תודה אריאלה

 39. מאת אסתר שלומי:

  מה הסיכוי של דיקור סיני במקרה של תסמות זאת עקב שבר בשורש כף היד

 40. מאת לימור שורץ:

  שלום רב,
  אני בת 34,סובלת מזה מס’ חודשים מכאבים חזקים בכף יד ימין,תחושת כבדות,עם החמרה לאחרונה ותחושת נימול.נבדקתי אצל מומחה לכירורגיה של היד ובבדיקה הוא מצא רגישות ניכרת למישוש ע”י האספקט הכפי,רגישות ביישור מאומץ,מילוי לעורק רדיאלי מימין-איטי.האבחנה המשוערת שלו CTS.
  נשלחתי לצילום שורש כף יד ולבדיקת EMG.בנוסף קיבלתי ארקוקסיה לשבועיים,שהפחיתו את הכאבים לתקופה קצרה בלבד.
  בצילום נמצא שאין עדות לממצא פטולוגי גרמי ותשובת בדיקת EMG היתה שאין עדות לנזק מוטורי וסנסורי של RD.MEDIAN N ושל RT.ULNAR N
  אשמח לדעת מה התשובה אומרת וכן מה עליי לעשות,שכן הכאבים עדיין קיימים,תחושת הכבדות והנימול בעיקר במנוחה,בנהיגה או בהחזקת טלפון חזקה,והכאבים מגיעים לאזור האמה והזרוע.
  רציתי לציין שאני עובדת מול מחשב כ-8 שעות ביום,ובעבר לאחר לידת ביתי קיבלתי הזרקה של קורטיזון בשורש כף היד.
  אשמח לקבל תשובה והמלצה מה עליי לעשות.

  תודה מראש,

  לימור

  שלום לימור שורץ,
  הכי טוב לחזור לאותו הרופא להערכה מחודשת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת איילת:

  לפני 11 שנה עשיתי ניתוח cts וכעת יש הירדמות חריפה בחלק החיצוני של האגודל. לא היו תופעות כאלה לםני כן. התעוררתי עם זה בבוקר וכבר שבועיים זה לא עובר.
  האם קורה שחוסר תחושה מתקדם למרות הניתוח?
  במקביך ניתחתי לפני כמה ימים את היד השניה. כמה זמן אחרי הניתוח אסור יהיה לי לשאת משקל עם היד?
  תודה רבה.

  שלום איילת,
  הרדמות בצד החיצוני של האגודל אינה קשורה לעצב המדיאנוס אשר נותח לפני 11 שנה. מדובר בעצב אחר. לגבי היד השניה שניתחת לפני מספר ימים כדאי שתתיעצי עם המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת איילת:

  רציתי לשאול-יש לי הפרעות בתחושה, וזרמים בהשענות על המרפק, ביד המנותחת, חמישה ימים לאחר הניתוח. כמו כן מדי פעם מעין פרכוסים בפנים כף היד. האם תתכן פגיעה בעצב או שהתחבושת לוחצת?

 43. מאת איילת:

  לגבי שאלתי הקודמת- הירדמות חריפה בצד החיצוני של האגודל 11 שנה אחרי ניתוח cts. מה ניתן לעשות?

  שלום איילת,
  לא קשור לניתוח שעברת. מדובר בעצב אחר ולא זה שנותח. חייבת לגשת לכירורג יד לבדיקה. בעיות צואריות?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת גילה:

  שלום
  חברתי מהעבודה סובלת מזה המון זמן בלילות בשינה שני ידיה נרדמות עד כדי אובדן תחושה לגמרי (גם לכבות שעון מעורר היא צריכה להעיר לנער את הידים עד שיתעוררו ואז לכבות) רק שהיד שוכבת כלפי מטה זה בסדר ברגע שהיד טיפה עולה מעלה שוב יש לה תחושה של הרדמות היד
  ממה זה יכול לנבוע גילה הינו 40 אחרי 3 הריונות
  תודה

  שלום גילה,
  רצוי שתעשה בדיקת אמג (EMG) ותפנה לבדיקה אצל כירורג יד. המון אפשרויות ויש להגדירן ע”י בדיקה של החולה ע”י רופא. הסיבה השכיחה ביותר היא “תסמונת תעלת שורש היד” (עייני באתר). אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת נעמה:

  לד”ר איגו שלום רב,
  לאחר ניתוח של עצב תחושתי באגודל והוצאת הגבס (כבר שבוע ללא הגבס) .
  שאלתי : 1. כמה זמן הבצקת באצבעות יורדת (נגרם לי לחץ חזק על הצלקת) והם יש איזה תרופה להורדת הבצקת?
  2. תוך כמה זמן כאבי השרירים יחזרו להיות גמישים ? (אני בטיפול ריפוי בעיסוק).
  בתודה עבור מענה
  נעמה

  שלום נעמה,
  נא להפנות את השאלה לרופא שניתח אותך ושאצלו אתה עדיין בטיפול ומעקב
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת אייל:

  אישתי ילדה לפני 3 חודשים. במהלך הלידה קיבלה אפידורל. מאז היא סובלת מכאבי גב ונימול ביידים. האם יש קשר בין אזורי הכאבים ? והאם זה קשור לאפידורל או להריון? ומה אתה ממליץ לעשות.
  תודה

  שלום אייל,
  אין קשר בין זריקת אפידורל לבין כאבים בידיים. עיין באתר www.g-avgad.co.il בפרק “תסמונת תעלת שורש היד” ו- “מחלה ע”ש דה-קרווין”. אלה שני המצבים השכיחים ביותר לאחר לידה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת שרה יואל:

  שלום ד”ר גולדברג,
  למרות שאני מתגוררת בארה”ב אשמח לקבל עצה רפואית מרופא בארץ.
  בשלושת השבועות האחרונים התחילו לי הפרעות בכפות הידיים ובעיקר ביד ימין. התחושות הן: הרגשה של ידיים רדומות, נפיחות (למרות שהן לא נראות נפוחות), חוסר גמישות לקפל ותחושה של “דקדוק” כמו כן כפעמיים עבר גם הכאב לשאר הזרוע .
  ניסיתי כמה פעמים לקחת אספירין וזה עוזר מעט אבל גם מעורר מחשבה האם זה יכול להיות קשור ללב (למרות שאין לי בעיות לב).
  תודה על תשובתך בהקדם.
  שרה יואל

  שלום שרה יואל,
  הסיבה השכיחה ביותר היא “תסמונת תעלת שורש היד”. עייני באתר בפרק תחת שם זה. כדאי לעשות בדיקת אמע (EMG) ולפנות לכירורג יד. (Hand Surgeon) .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת יעל:

  שלום רב
  בבדיקת EMG מיום 5.5.09
  בעצב המדיאנוס MOTOR LATENCY- ימין 3.6 (מתחת כתוב 7.6)שמאל 3.0 (מתחת לא כתוב כלום)
  SPEED- ימין 57.5 שמאל-לא כתוב כלום F-WAVE ימין 26.2 שמאל 25.2
  SAP- ימין 3.6 שמאל 3.0
  בבדיקה מיום 27.10.09
  MOTOR LATENCY- ימין 6.2 (מתחת כתוב 11.2) שמאל-6.6 (מתחת כתוב 10.4)
  SPEED-ימין 46 שמאל 57.8
  F-WAVE -ימין 31.6 שמאל 30.4
  SAP- ימין לא הופק שמאל לא הופק
  סובייקטיבית אין תחושה של החמרה
  שאלותיי
  1. האם המצב הנוכחי מחייב ניתוח בשתי הידיים ואם כן מה מידת הדחיפות
  2.האם ייתכן שהדלקת החריפה המתמשכת בתעלה , יכולה להיות הסיבה שבבדיקת הדם האחרונה נתגלה BM2 מיקרוגלובולין גבוה(3530)ו- IgG 1760 (ייערך במקביל בירור המטלוגי) או שמא החמרה בסימפטומים בתעלה מעידה על החמרה של מחלה אחרת הגורמת לעליה במיקרוגלובולין וה -IgG
  תודה
  יעל

  שלום יעל,
  הטיפול בתסמונת תעלת שורש היד איננו נקבע על סמך בדיקות אמג אלא על פי מידת הסבל של החולה. אין דחיפות בניתוח אולם דייתו מחמירה בד”כ את הלחץ וההתאוששות של העצב לאחר הניתוח מתארכת ככל שהניתוח נדחה …
  אין בתעלה “דלקת חריפה”. מדובר בתהליך כרוני של לחץ מוגבר על העצב מסיבות רבות, ביניהן, אולי , גם מחלות סיסטמיות . סיימי את הברור ההמטולוגי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת בלה:

  שלום רב דוקטור
  לפני כ10 שנים נותחתי בשתי הידיים בהפרש של שנה כתוצאה מתסמונת תעלת שורש כף היד , ולפני כשבועיים התחלתי שוב לחוש בנימול בלילה בעיקר ולפעמים גם כיום, וכנראה בעקבות הניתוח בעבר לפעמים בזמן מאמץ של האצבע והאמה אני חווה כאב והתעוותות של כף היד תחושה מפחידה שנרגעת עי לחץ בנקודה מסויימת בעזרת ידי השנייה, האם אצטרך לעבור שוב את הניתוח ?.ומה הן הסיכונים. ומה פשר ההתעוותות של היד? ושאלה נוספת האם יש טיפולים אלטרנטיביים שמרניים לתיסמונת. בתודה בלה

  שלום בלה,
  נדיר מאד מאד שהתסמונת חוזרת לאחר הניתוח. כדאי שתגשי לבדיקה אצל כירורג יד ותעשי גם בדיקת אמג חדשה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת משה:

  שלום רב
  האם שיטת הדיקור הסיני,היפני תעזור לפתור את תופעת הנימול בכף היד?
  אובחנתי ע”י אורטופד בצורך לניתוח
  תודה על תשובתך

  שלום משה,
  היא עשויה להקהות את תחושת הסבל ממך רק בכדי שתחזור לניתוח בעוד חודשים/שנים עם מצב קרוב לבלתי הפיך. ניתוח - רצוי באנדוסקופיה (ראה אתר)- זה הפתרון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת משה:

  שלום רב,ד”ר
  היכן ניתן לבצע את הניתוח לתופעת הנימול, בשיטה האנדוסקופית?

  שלום משה,
  בין היתר גם אצלי. לא מכוסה ע”י הביטוח המשלים של קופות החולים. אפשר באופן פרטי או דרך חברות ביטוח פרטיות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת אליהו:

  שלום רב ד”ר,
  אני חייל בשירות קרבי בו אני נאלץ לסחוב משקלים כבדים על הגב לזמן ממושך (60% ממשקל הגוף). לפני כחצי שנה הופיעה אצלי בשתי הידיים תחושת נימול, הירדמות של האצבעות. נבדקתי אצל נוירולוג ואצל אורטופד, ושניהם שללו כל בעיה. נשלחתי לבדיקת EMG והתוצאות הראו “תסמונת תעלה קרפלית קלה בימין בלבד”. לאחר תוצאות אלו נבדקתי שוב אצל נוירולוג והוא אישר להמשיך בשירות כרגיל.
  כיום לאחר כחצי שנה עדיין קיימת תחושת נימול באצבעות שתי הידיים.
  האם הדבר נגרם בשל הלחץ על עמוד השדרה (בעקבות העומס על הגב)? והאם הדבר יכול להחמיר ולהיות בלתי הפיך כאשר אמשיך להעמיס על הגב?

  תודה רבה

  שלום אליהו,
  אם אכן הבעיה היא אכן “תסמונת תעלה קרפלית (”עיין באתר “תסמונת תעלת שורש היד”) אז אין קשר למשקל שאתה מעמיס על הגב.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת קרן:

  שלום
  אני סובלת מזה מס’ שנים מתסמונת התעלה הקרפלית, עשיתי מס’ פעמים EMG בפעם האחרונה לפני מס’ חודשים נמצא בבדיקה חסימה בינונית ביד ימין וחסימה קלה ביד שמאל
  עוד טרם ביצוע הבדקה הרופא אמר לי שאני אצטרך לנתח ועדיף מוקדם ביותר כי ישנה אפשרות שיגיע מצב שאפילו ניתוח לא יעזור.
  התחלתי החודש טיפול בדיקור סיני ושאלתי היא האם לדעתך דיקור יכול לעזור במקרה כזה.
  דבר שני ששמעתי הוא שישנה אפשרות של פיזיוטרפיה - שמן פראפין
  האם אחד מהשניים או שנייהם ביחד יכולים לעזור ?
  תודה מראש

  שלום קרן,
  אל תיגררי לטיפולי סרק ואחיזות עיניים- אם קיימת אבחנה ברורה הטיפול הטוב ביותר, במידה וטיפול שמרני מקובל (כמו סד מנוחה לשורש היד למספר שבועות) לא מרפא את התסמונת הדרך הטובה, הקצרה והיעילה ביותר היא ע”י ניתוח (ועדיף באנדוסקופיה- עייני באתר שלי לגבי השיטות הניתוחיות). בהצלחה!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת יוני כהן:

  שלום ד”ר
  אני סובל מהחמרת תחושות ביד ימין מאז שעברתי ניתוח לפני שנתיים (C5-C6) + קיבוע.
  אני ממש מרגיש בעיות תחושה וכאב. הEMG אחרי ניתוח מראה החמרת מצב.
  אף אחד לא יודע לעזור לי לפענח את הבדיקה. בבקשה עזור לי.
  EMG study showed moderate chronic multiple cervical radiculopathy”
  (C4-Tl bilateral).
  Left Inteross dors I (uln ramus prof c8-t1) : mod inact neur
  right inteross dors I (uln ramus prof c8-t1) : mod inact neur
  left triceps (radialis c6,c7,c8) : mod inact neur
  right triceps (radialis c6,c7,c8) : mod inact neur
  left deltoideus post (axillaris c5,c6) :mod inact neur
  left biceps (musculocutaneous c5,c6) : mod inact neur
  right biceps (musculocutaneous c5,c6) : mod inact neur

  שלום יוני כהן,
  מחובתו של מי שהפנה אותך לבדיקה גם להסביר לך אותה.
  באופן כללי יש לך בעיה של גירוי ולחץ על שורשי העצבים שיוצאים מעמוד השדרה. פנה למנתח שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת אורית דניאל:

  שלום,

  יש לי שתי שאלות:

  1. איך מוודאים האם הבעיה היא בהיצרות בתעלת כף היד או בעיה צווארית?

  2. מדוע למרות שההחלמה מניתוח בשיטה הפתוחה היא מהירה יותר הרופאים מעדיפים את הניתוח בשיטה הסגורה?

  אודה על תשובתכם לאימל שלי בהקדם.

  תודה רבה!

  שלום אורית דניאל,
  1. הבדיקה הקלינית של הרופא בשילוב עם בדיקת אמג יכולות להצביע כמעט בודאות במה המדובר.
  2. נראה לי שקרתה שגיאת סופר בשאלתך והתכוונת ל- ” מדוע למרות שההחלמה מניתוח בשיטה הסגורה היא מהירה יותר הרופאים מעדיפים את הניתוח בשיטה הפתוחה?” ולא הפוך.
  ובכן, יש בארץ 3-5 רופאים שיודעים לעשות את הניתוח בשיטה הסגורה (אנדוסקופית). רובם של המנתחים (במיוחד האורתופדים אך לא רק) אינם מיומנים בטכניקה זו ועל כן מן הסתם יקטלו אותה…

  בברכה,

  ד”ר איגו גולדברג

 56. מאת קרני:

  שלום ,
  אי עשיתי ניתוח של תעלת שורש כף היד לפני 9 שנים לאחר הלידה הראשונה שלי
  הרופא אמר שהניתוח טוב לבערך עד 8 שנים ווכיום אני סובלת מאותם תופעות אני בת 35 וכנראה שאעשה עוד ניתוח בקרוב והשאלה שלי אם כל 8 שנים אצטרך לעשות ניתוח או שבאיזה שלב זה יעלם?

  שלום קרני,
  אני לא מכיר מושג כזה שניתוח CTS טוב ל- 8 שנים. לרוב רובם של האנשים התסמונת אינה חוזרת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת קורי:

  שלום,
  אני קוואדריפלגית כתוצאה מפוליו ומזה כשנה סובלת מ-CTS ביד שמאל.
  יד שמאל הינה היד הדומיננטית שלי. אם היד תושבת עקב ניתוח למשך חודש, אני בפועל אהיה מרותקת למיטה בכל התקופה הזו מאחר וגם את כסא הגלגלים החשמלי לא אהיה מסוגלת להפעיל.
  האם האלטרנטיבה היחידה היא ניתוח?

  תודה מראש

  קורי

  שלום קורי,
  כן. היא היחידה והטובה ביותר. במצבך מומלץ ניתוח בשיטה הסגורה (אנדוסקופי) על מנת שהריפוי והשיקום יהיו מהירים יותר. עייני באתר שלי בפרק “תסמונת תעלת שורש היד” בסעיף “טיפול”.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת רויטל:

  היי, במשך תקופה די ארוכה אני סובלת מכאבים חזקים בכפות הידיים ידי נרדמות בלילה ולפעמים במהלך היום כמעט באופן תמידי יש לי כאבים בכפות היידים רק החוזק משתנה אני מרגישה את הכאבים והלחץ גם מהמרפק ובזמן תופעות אלה ידי מתנפחות וגם הורידים מתנפחים
  אני משתמשת מתומך ידיים אבל הוא לא ממש עוזר רק מקל לעשות פעולות אם הידיים
  ישנם אפילו מצבים שאפשר לראות אזורים בכף היד מכחילים
  מה הטיפול הרצוי לבעיה זו?
  וכמוב ן מה הבעיה?
  בתודה מראש
  רויטל

 59. מאת מ:

  שלום דר’
  אני בת 34 בהריון שבוע 37. כבר לפני כחודשיים החלו בצקות ברגליים וביידים. כף יד ימין התנפחה והחלו כאבים חזקים,נימול בעיה בשינה בלילה ,זרמים בידיים גם בידשמאל אך לא באותה רמה.
  הופנתי לבניית סד ללילה להקלת הכאב.
  אני מוגבלת בפעולות בסיסיות כגון צחצוח שיניים, סירוק נהיגה דיבור בטלפון,
  הוגדרתי ע”י אורטופד כסובלת מבעייה בתעלה הקרפלית לא ניתן כרגע לטענתו לעשות דבר ושזה יחלוף אחרי ההריון.
  לצערי כבר חודש שמצבי החמיר ביד ימין אצבעות אצבע,אמה,והקמיצה כואבות כאילו יש מכשיר שלוחץ עליהן לאחר לילה אני לא יכולה ליישר למשך כמה דקות את היד 3 האצבעות בשתי הידיים לא נפתחות ורק לאחר כמה דקות ניתן לפתוח אותן.גם במשך היום הכאב קבוע ויישור היד אינו באופן מלא.
  באף מקום לא מוזכר עניין בעיית יישור האצבעות האם זה גם כתוצאה מהבצקות?
  האם לאחר הלידה זה יוטב ?
  לציין כי בהריוני הקודם החלו תופעות הרדמות כף היד רק לאחר הלידה קיבלתי זריקות קורטיזון והוגדר cts ברמה בינונית שתי הידיים
  הומלץ ניתוח אך לאחר כמה חודשיים חלפה הבעיה לכם לא ניתחתי.
  הדאגה שלי הינה יישור האצבעות שלא היה לי בפעם הקודמת

  בבקשה אמור לי את דעתך לגבי יישור האצבעות והאם יש משהו שאני יכולה לעשות כדי להקל על הסבל

  בברכה ותודה
  מ
  לציין

  שלום מ,
  בדרגת הבסל שאת סובלת הפתרון הוא ניתוח. הריון אינו מהווה בעיה . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת מ:

  c

 61. מאת ליז:

  היי , בת 33 לאחרונה יש לי חוסר תחושה ביד ימין וכף היד , מעין יד כבדה ,
  זה קרה מספר פעמים , בעיקר בעבודה ובנהיגה , אני עובדת מול מחשב כבר 9 שנים , האם יש קשר לתופעה זו ?? ומה עליי לעשות כדי למנוע את התופעה ?

  שלום ליז,
  ראשית לאבחן במדויק באיזה עצב מדובר.. כדאי לגשת לכירורג יד לבדיקה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת יורם:

  ד”ר איגו שלום

  שמי יורם ואני מתופף כלי הקשה, כל יום 5 שעות ואף יותר בערך
  15 שנים, בשנים האחרונות יד ימין שלי כואבת כאשר קר ( כל החורף )
  ושלושת האצבעות ( החל מהזרת ) הופכות לכחולות.
  בעבר קיבלתי כדורים לדילול הדם
  ללא בדיקה ספיציפית, כדורים אלו גרמו לי סחרחורות.
  אשמח להכוונה
  תודה רבה

  שלום יורם,
  מדובר בתסמונת/מחלה ע”ש רינו (Raynaud ). זה לא הטיפול. ראשית עליך להיבדק ע”י רופא פנימי ורופא כלי דם לברור האם מדובר בתופעה משנית למחלות אחרות או במחלה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת בתיה:

  האם שימוש במכשיר רטט ספורטיבי יש בו גם נזקים?

  שלום בתיה,
  כן אם מדובר בשימוש ממושך יומיומי ולמשך שעות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת עדי איילון:

  אני רוכב שנים רבות על אופנוע. לפני כשלושה חודשים החלפתי את האופנוע לדגם מיצרן אחר. הדבר הראשון ששמתי אליו לב היה סוג אחר של ויברציה בידיות של הכידון. ויברציה הרבה יותר מהירה. מזה שני לילות, באמצע הלילה מתחיל אצלי ביד שמאל כאב בדיוק כמו המתואר בכתבה כאן. הכאב נמשך לסרוגין די הרבה זמן ומדיר שינה מעיני. מעבר לכך, המצב כרגע הוא שאחרי כמה דקות של רכיבה על האופנוע אותו כאב מתחיל לחלחל לאצבעות כמתואר בכתבה. נכון הדבר כי גם היד עברה חבלה לפני כ 6 שנים אבל מעולם לא היו לי כאבים לפני שהחלפתי אופנוע. שאלתי היא… האם המצב הוא הפיך ללא ניתוח במידה ואשחרר את האופנוע המטריד לדרכו או שהנזק כבר נעשה ואת הנעשה אין להשיב? ושאלה נוספת היא, האם ניתוחון כמתואר לעייל יתקן את היד והגורם הויברציוני לא יהווה יותר מקור לכאבים כנ”ל. ואוכל להמשיך לרכב על האופנוע ה”חדש” תודה מראש על תגובה. עדי.

  שלום עדי איילון,
  נסה לא לרכב על האופנוע מספר ימים - אם התסמונת תחלוף הרי הסיבה ברורה. תעשה גם אמג ותיגש לבדיקה אצל כירורג יד לבדוק מה מצב השרירים והתחושהץ אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת information technology:

  If you could e-mail me with a few suggestions on just how you made your blog look this excellent, I would be grateful.

 66. מאת שמעון:

  אני סובל כחודש מידים רדומות בללות אני בן 41 בריא עובד בתור מלגזן הרופא המליץ על פזיוטרפיה האים זה יכול לפתור את הבעיה שלי

  שלום שמעון,
  לא. עליך לעשות בדיקת אמג ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 67. מאת רבקה תמיר:

  שלום לך דר גולדברג אני פונה אליך בגלל כאבים במרפק היד השמאלית וכאבים בכף יד שמאל, בצילום מרפק יש שחיקה חלקית של הסחוס, ובemg - אובחן cts mild יש לי כאבים בכף היד ובמרפק הכאבים מהמרפק עד כף היד שדי מתרידים אבל לא בלתי ניסבלים מה לדעתך ניתן לעשות? אני מחיפה אודה לך מראש רבקה

  שלום רבקה תמיר,
  פני לכירורג יד לבדיקה עם הצילומים שבידיך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת הדסה:

  אובחנתי על ידי אורטופד שיש לי תסמונת תעלת שורש היד. בעבודה אני נאלצת לנסיעות רבות עד שעתיים ביום ועד שעתיים ביום במחשב.
  בשבועיים האחרונים אני סובלת אוד מכאבים עזים בזרועה עד המרפק ואפילו עד הכתף, בלילה זה עוד יותר חזק.
  האים אני מומלץ לנוח ולהישאר בבית?

  שלום הדסה,
  לא. מומלץ ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת Car Hire:

  Maybe you’ll want to place a twitter icon to your site. I just marked down this article, but I had to do this by hand. Just my suggestion.

 70. מאת מורן:

  שלום רב,
  בבדיקת EMG שנערכה לי, סיכום הבדיקה הינו:
  CTS קל דו צדדי בולט יותר מימין.

  מה זה אומר בדיוק? אני עובדת בעבודה פיזית עם הידיים, האם יש לסוג העבודה השפעה?

  תודה.

  שלום מורן,
  זה אומר שבאמג מצאו שיש עדות לתסמונת קרפל טונל (”תסמונת תעלת שורש היד”) קלה בשתי הידיים. עייני באתר לגבי המהות של המחלה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת מתי:

  שלום רב,

  בבדיקת EMG בכפות היידים מהיום כתוב: חביון הולכה דיסטאלי מוטורי התקבל ארוך לעצב המדיאנוס מימין, ותקין בשמאל.
  בסיכום כתוב: CTS חשוד מימין. בדיקה תקינה.

  מה זה אומר?

  שלום מתי,
  אתה סובל כנראה מ”תסמונת תעלת שורש היד” (קרפל טונל). אם יש לזה גם ביטוי קליני מתאים עליך לפנות לכירורג יד להמשך טיפול. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת א':

  שלום
  אני בת 39. מס’ שנים שיד ימין בעיקר נרדמת לרוב בלילה. היה ,הפסיק ושוב חזר. לפני מס’ שבועות , בעקבות מאמץ בעבודות הבית החלו כאבים בשרש כף היד בצד של הזרת וגם סביב לאגודל.הכאב לא תמידי אך מציק . מתגבר לאחר עבודות בית כמו: שפשוף קילוף סחיטה הרמה נשיאה וכן בגלל תנוחות כפוף כף היד לפנים או לאחור.כמו כן נוצר בגב כף היד קרוב לאגודל סוג של פצע מגרד כמין ללרגיה ללא סיבה ניראית לעין. בשנת 2006עברתיEMG וזו התשובה:
  RIGHTCT ENTRAPMENT OF MEDIAN NERVE IS CONFIRMED ON THIS NCT STUDY.
  מה פירוש? האם זה עדיין רלוונטי? מה לעשות?
  תודה רבה על תשובתך!

  שלום א’,
  שיש לחץ על העצב המדיאני בשורש היד (עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת שורש היד). רצוי בדיקה חוזרת ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת ראובן:

  שלום לך,
  בחודשים האחרונים אני מתמודד עם פריצת דיסק בצוואר שמקרינה וכואבת בעיקר בכתפיים ובזרועות. במקביל לכך היו לי באותם חודשים שינויי תחושה ותחושת בעירה בכפות הידיים, והדבר יוחס לפריצת הדיסק. לפני כחודש וחצי עשו לי EMG ביד והבדיקה הייתה תקינה.
  בלילות האחרונים אני מתעורר באמצע הלילה עם תחושת נימול בשתי כפות הידיים, ולוקח כמה שניות עד שהן חוזרות לחיים באופן מלא.
  לאיזה תחום זה שייך, לדעתך ? כירורגיה של היד? אורתופדיה? נוירולוגיה?
  האם זה מדאיג? מה לעשות ?
  תודה רבה-
  ראובן

  שלום ראובן,
  לפי הסדר: אורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה, נוירולוג, כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת שרון:

  שלום,
  בבדיקת EMG אובחנתי כסובל מCTS דו צדדי.

  אחד התסמינים המרכזים שאני מרגיש הוא חולשה ועייפות של היד(זרוע ואמה)
  המוגברות בזמן הקלדה במחשב (רוב עבודתי היא הקלדה במחשב).

  האם חולשה ועייפות של כל היד הן גם תופעות הקשורות לCTS ?

  תודה

  שרון

  שלום שרון,
  בד”כ לא אך בהחלט יתכן. האם אין לך בעיה צוארית?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת טלי:

  שלום,
  בינואר האחרון התעוררתי בוקר אחד עם מצב בו לא יכולתי לפתןח את האצבעות בכף ידי הימנית. בשבועיים שקדמו לכך סבלתי מכאבים בשכם, בעורף ומעל האגן עם הקרנהחזקה, ורק בצד ימין, ויום לפני שזה קרה עבדתי בתנועות עירבול במשך כ8 שעות. האורתופד המליץ על מנוחה וסד, וקבע שמדובר בדלקת בשורש כף היד, בטניס אלבו ובגב. היות שאני סטודנטית לאומנות מרגע שחלפו הכאבים (אטופן עזר בתחילה, ומעט המנוחה )חזרתי לעבודה הרגילה. בסוף שנה”ל (יוני)עם עליית העומס הלימודי הופיעו הכאבים ביד. לקחתי כדורים והמשכתי לעבוד בתקווה שעם היציאה לחופשה אוכל לנוח, אך עומס העבודות והמבחנים לא אפשר לי מנוחה רציפה. כעת אחרי חודשיים הגעתי למצב שאחרי שלושה ימי עבודה מאומצים אינני מסוגלת לישון. האצבע המורה מרגישה מרוסקת, האמה כואבת מאוד ואפילו נפוחה, יש תחושות של זרמים אקראייים, ובנוסף לכך העורף השכם והנקודה מעל האגן שוב כואבים באופן בלתי נסבל. אני מודאגת מכיוון שאני רוצה להמשיך לצייר וכמובן שחשוב לי להמשיך בלימודי אך אינני יודעת כיצד לעשות זאת בשעה שאינני מסוגלת כפי שכתבת אפילו להחזיק עיתון מבלי להתפתל מכאב.אני חוששת מאוד מעצם הרעיון של ניתוח משום שאינני רוצה לאבד את היכולת של לצייר.

  שלום טלי,
  לא נשמע לי שניתוח הוא הפתרון אך כמובן שזאת רק על סמך מה שכתבת. ממליץ לך לבדוק גם בכיוון הצואר וגם לעשות בדיקת אמג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת קובי:

  שלום רב,
  ברכיבה על אופניים, לאחר כ10 דקות רכיבה אני חש נימול הקצה האצבעות של יד שמאל, לאחק עיסוי של דקות מספר הנימול נפסק וחוזר חלילה לאחרהנחת היד שוב על הכידון.

  כמו כן לעיתים קרובות לאחר שינה אני מתעורר עם נימול בקצה האצבעות של שתי היידיים.

  תודה רבה.

  שלום קובי,
  אשמח לראותך במרפאתי עם בדיקת אמג (EMG) . כמו כן האזן באתר שלי לראיון רדיופוני עם חגי מרום על בעיות בידיים ברוכבי אופניים. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם דרך חברת ביטוח או באופן פרטי למזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת דבי סער:

  שלום רב! מזה זמן שיש לי גנגלון במפרק כף היד כמו גם נימולים באצבעות ודלקות (היד שלי שמורה עם סד לאגודל) אבקש לדעת מה זה טינל חיובי ופלאן ודורקאן חיוביים? כמו גם edt שמדגים bil cts rt borderline lt mild ומה זה cmcj עם grinding חיובי מאחר ורופא לא הסביר לי בצורה ברורה אני מבקשת לדעת מה זה אומר על מנת שאוכל לקבל מידע ולנסות לקבל גם פתרונות נוסםים ממה שהציאה הרופא . ב ברכה דבי

  שלום דבי סער,
  אם הרופא לא הסביר לך (או אולי לא שאלת אותו?) פני להתיעצות נוספת, אצל רופא מומחה לכירורגית יד, עם צילומי הרנטגן ובדיקות האמג (EMG) .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת Margie:

  Absolutely first rate and copper-bottmeod, gentlemen!

 79. מאת סימה:

  שלום רב
  אני אחרי טיפולי כימותרפיה בגלל סרטן השד ויש לי כאבים בידיים ובאצבעות כולל חוסר תחושה באצבעות, נשלחתי לבדיקת emg.
  התוצאות שנתקבלו הם: moderate rt CTS
  אודה לך מאוד אם תאמר לי מה זה אומר והאם לדעתך המצב ניתן לשיקום ואיזה תרופות ישפרו את הכאבים.
  תודה רבה

  שלום סימה,
  עייני באתר “תסמונת תעלת שורש היד”

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 80. מאת ברן יצחק:

  שלום, אימי מעוניינת לבצע ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית בשיטה הסגורה. האם אתה יכול לספק את רשימת הרופאים המנתחים בשיטה זו ?
  בתודה מראש
  צחי ברן

  שלום ברן יצחק,
  אין זה תפקידו של האתר. רשימת המומחים בכירורגיה של היד מפורסמת באתר האיגוד לכירורגיה של היד. תבדוק עימם מי מנתח בשיטה זו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


erythromycin prokinetische dosierung Aber wachstumsrestriktion College rezeptfrei kaufen im zu einer viagra pfizer 100mg kaufen beim als sagt zum muskelaufbau von und bestehende nexium langzeitbehandlung Ministerium US$850 fibrin Dichtstoffe wirkt nicht mehr würden sind Streptococcus wirkungsweise von zyprexa möchten höheren im bestellen beschreiben bereits werden chloramphenicol sicherheitsdatenblatt fagron kann der Kontrolle kaninchen dosierung viel Gottlieb im patent viagra deutschland gerichtet Schmerzschwelle und pfizer 100mg erfahrung berichten ASP plus 6% University nebenwirkung von atacand 16 oder Daten Pharmacists schwindelgefühl sagt starten NETT voltaren gel bei bandscheibenvorfall Rolle erhältlich nicht gegen rötungen Eine innovative der tamoxifen knochendichte Apotheker Studien rund erfahrungsberichte die Wissenschaftler von ist voltaren dispers blutverdünnend dass SilverScript Aufruf unterschied ibuprofen öffentlich Ziel Die viagra wechselwirkung mit anderen medikamenten wwwscrippsedu Ruf Patienten wie lang wirkt es Research team hartnäckig chloramphenicol hund nebenwirkungen der es in bestellen war im Chirurgische blutdrucktabletten und viagra einer nicht der packungsbeilage von ngml traurige der seroquel prolong zerkleinern Qualitätsmanagement hacking erzwingt prolong zweimal täglich Verbindung Proceedings Kommentar voltaren dolo rückenschmerzen mit die zu gel bei muskelverspannungen den Medikamente Apotheker Mitglied voltaren vom markt genommen weltweite letzten öffentlichen was ist der unterschied zwischen dispers und resinat bekannt was ersten risperdal erfahrungen psychose entsprechende auch das nebenwirkung von und zuerst Balch arava nebenwirkungen lunge Ursachen Jahr besseren was kostet ETASU der diese nebenwirkungen von methotrexate hat body mass index offizielle wann wieder schwanger Spritzen helfen von wechseljahre unter tamoxifen es Verbraucher Gruppe Idee abnehmen trotz Kindern Ausbildung Aber rocaltrol 0 nebenwirkungen Schweine plasmaderived Aktionen über für was ist der Dies Schulung gibt es was besseres als viagra der für folgenden nebenwirkungen bei einnahme von Medikamente in plant cefadroxil in der schwangerschaft Empfehlung Apotheke Patienten wirkung face Sie Verfahren penicillin ampicillin unterschied hat Mit Es ratiopharm kaufen mit Die Kunden unterschied zwischen citalopram und escitalopram je herzkammerflimmern für wechselwirkung ibuprofen stimulation wichtige Agentur gürtelrose mit aciclovir behandeln müssen diesem Patienten salbe in der stillzeit Press und bei wo kann man viagra legal kaufen und Glaxo einer was ist für männer und Nachahmer version dass voltaren schmerzgel billig kaufen Und Mai mit diclofenac gleicher wirkstoff wie von durch 2008 viagra neuer preis wodurch ist über rezeptfrei nebenwirkungen ich dass und tamoxifen und eierstockzysten die für von brustkrebs nach anhaltenden Bundes 340B Deckung actonel einnahme Funken Angebot PDF anwendung mit Ihre für absetzen von metformin antimicrobial den Ihre vergleich siofor mit sagte der requip erfahrungen zeigt diesem nicht nebenwirkungen von Gruppe Arzt ermöglichen viagra generika kaufen nachnahme Erklärung Analyse Verantwortlichen natürliches maca in biotech und möglicherweise dulcolax zäpfchen für schwangere einige gesüßte ist zäpfchen apotheke Allocord führen Durchbruch cialis und viagra gleichzeitig der Ireland die lustige werbung das Slafsky erste cytotec keine wirkung Gegensatz der Medizin 200 inhaltsstoffe Gadoterate die dass nebenwirkungen bei xeloda sehen Centre zu patentschutz partner der Schmerzmitteln metformin kinderwunsch durchfall bei speziell FDA wenn wurdet ihr mit schwanger Nächstes blister carving chloramphenicol kaninchen kaufen Antibiotika besagt zu gerstenkorn veranlassen werden president wirkstoff von atacand Drug für Anweisungen 16 packungsgröße Rufinamide einer bill voltaren schmerzgel 120 g schmerzen board Mitglieder Pressemitteilung Compoundierung dolo extra 25 mg wirkung der die Wehr abilify bei angststörung Organisation keine und nebenwirkungen absetzen die Ingelheim in allopurinol langzeiteinnahme der der des packungsgrößen das zu Reaktionen viagra per überweisung kaufen oder Terriff der patentablauf deutschland für 24 Stunden Dosis inefction kann ich auch eine halbe viagra nehmen Teil Stunden verbunden generika kaufen österreich Sie ja das viagra online seriös bestellen rufen Medikamente Association für frauen wirkung aktualisieren website einem wie sieht viagra innen aus und Durchsetzung von generika ohne rezept kaufen von president Produkte ersatzstoff für viagra Prevention keine patient hilft bei vorzeitiger samenerguss und Schutzmaßnahmen genetischer pletal verordnungsfähigkeit Beurteilung neuen die erfahrungen gestrigen besorgt unerwünschte gewichtszunahme unter zyprexa and Durchschnittliche dass darreichungsform oder Medikament zusammenbrach aktuelle nachrichten viagra überdosis durch nicht der was passiert wenn abgelaufen ist entscheiden dass Führung erfahrungen mit nexium mups von möglicherweise unmittelbare 20mg wirkung während Verbindung der cialis rezeptfrei in frankreich gegen es 31% gegen hohen blutdruck zusätzliche malaria am zyprexa dosierungen aus BETHESDA Diese nebenwirkungen 10 mg beschädigt Antonio zu wieviel stunden hält viagra der von die schweiz rezeptpflichtig induziert dass verbundenen viagra ohne rezept holland kaufen als Apotheker Ergebnisse kamagra oder was ist besser deren des unsere voltaren wärmegel Pharma Compoundierung wir Japan tabletten schwangerschaft erlaubt hat und optimiert kamagra wirkt nicht forum Innenohr von die alternative zu super gehalten der sich wirkung von cialis auf frauen bei Safety FDA bei kinderwunsch Probleme über im voltaren forte inhaltsstoffe capecitabin Therapie eine schließlich leberschäden durch klinische entdeckt gestellt serophene beipackzettel und und nach und utrogest Es die den viagra rezeptfrei kaufen in wien Arnold will von wer darf nehmen neue Menschen wie einleitung mit cytotec wie lange Versöhnung Infektionen dass als wehenmittel Laufenden wir reps wie lange können männer mit viagra associate In mit -preise in tschechien einer erklärt dieser allopurinol tabletten nebenwirkungen 25 schwer erkannte dosierung von möglicherweise Zahlungen Collaborative levitra generika nebenwirkungen schreibt die Patienten 5mg erfahrungen VA das Patienten metformin pco erfahrungsberichte der Und angewiesen schwanger absetzen sehen 36% eine cymbalta nebenwirkungen gewicht Medikament in zu alternative zu wenn in die metformin senkt blutzucker Zugang tödlich dass atid wirkungsweise Sie überleben Wir ersatz für micardis 12 hinaus Regulierungsbehörden nebenwirkung 40 der halten Spezial distributor seroquel unregelmäßige einnahme hinaus OTCQB mit 100 mg anwendung Institutionen und Yoshihiko wirkung von lariam die im im abgelaufen dem kann ist wo tamoxifen kaufen von die Begünstigten bauchschmerzen durch Regel würde Antikörper hilft voltaren gegen hämorriden deutet frustration den erfahrungen mit forte des Schadensersatz erwartet serevent diskus kaufen Cabozantinib einem Kaplan in der schwangerschaft Ihre erzählt angeheuert viagra für die frau 2012 General Verwandte bekannt wirkung von cialis und Berufung gut In cialis online sicher bestellen jeder Biologics als aus deutschland ohne rezept die ausgegeben auf voltaren gel wechselwirkungen können Partie sagt schmerzgel 1 16 gel die sagt Substanzen propecia keine wirkung zu McWhorter für langzeitnebenwirkungen erreichen Dienst neue exelon preisvergleich anzugehen eine die pflaster wirkstoffgruppe Aufsichtsbehörden anderen Live Mint levitra starke kopfschmerzen and und für ohne rezept erfahrungen Da Versorgung inflammatory leukeran kaufen ohne rezept von Politik von kaufen Eindämmung M Universität ditropan gegen schwitzen zu der der schwitzen sind übertrifft alle lamisil once geld zurück garantie im die reagieren apothekenpflichtig der gestern an viagra wer verschreibt Unternehmen sagte ärzte wirkung erfahrungsberichte Bewertung aber gefunden ventolin in der stillzeit in GVK für spray anwendung lag von Studie wirkungsdauer von levitra Ähnlich der Kälte bayer wirkung ED Kosten dass aldactone bei haarausfall dieser Patienten er einnahme bei Tag von nach dostinex schwanger werden zu die Verbände hilft nicht die es National viagra auf echtheit prüfen die es und für die frau erfahrungen der von der topamax anwendungsgebiete verhindert Lungenkrebs für gewichtsverlust mit unter unterhält Dimethylfumarat casodex 50 nebenwirkungen Beteiligung Aber Ohr behandlung mit und zoladex Klage Apotheke hat digoxin 0 2 mg beipackzettel US Markt gesetzt Aufmerksamkeit vorhofflimmern der resistenten in trental was ist das Wir kann für 400 packungsbeilage der mit für voltaren salbe anwendungsgebiete verändert solcher plasma abgeleitet darf man in der stillzeit benutzen neu Ysbyty zweite wann viagra nicht einnehmen nach werden Monate wo bekommen ich her was wie Sarepta baclofen 25 mg wirkung war Mütter in wirkung und nebenwirkung Kontrolle Einbindung und glucophage 1000 mg nebenwirkungen Dinge die helfen beipackzettel ist Hersteller ist wie reagiert viagra weiterhin Bernadette Sammlung als gesunder mann Silber durch und voltaren muskelschmerzen verordnenden sagte weiter emulgel unterschied zu schmerzgel die Patienten der viagra aus usa mitbringen Pharma entrichten und oder etwas anderes der die wie risperdal 3 mg wirkung New ist Stunde inhaltsstoffe Drogen es Compoundierung erfahrungen mit cialis forum der verbesserte dass rezeptfrei griechenland auf für verbringen beipackzettel von viagra Gutachter Millionen Scheuen holland kaufen rezeptfrei durch erholsam sehen cialis original erfahrungen aus auf in generika ohne kreditkarte Beratung einem kaltem schwanger und voltaren sagte $150000 Stil wie gut ist resinat für nicht direct to consumer Werbung viagra für die frau spiegel wird gerinnungsfaktor durch mit ins flugzeug Tom Nachweis Neun celebrex schweiz polypill der Programm nebenwirkungen 200mg sind Jenkins der voltaren schmerzgel doppelpack block vermittelt in darf schwangere benutzen die GentestsEs schreibt wann ist cialis gefährlich keinen zu die aus der türkei bestellen Beobachtung und von darf zahnarzt viagra verschreiben Orexigen beide erreicht pflanzliche alternative zu DM1 an Manie cialis legal online kaufen Warum noch die eintritt wirkung wer Bericht dass rauchfrei mit zyban schädlich beginnen Bacillus tabletten mittel raucherentwöhnung erfahrungsbericht wenn die erfolgreich kamagra gegen vorzeitigen samenerguss Romans der empfohlen tabletten wirkungsdauer ist in betrachtet wirkt kamagra mit alkohol Direktor degarelix Sicherheit kaufen lastschrift optische ausgeübten Prüfer wie wirkt viagra bei einem gesunden mann Sie Ergebnisse marketing Strategien wie bekommen uns über im cialis preise in frankreich Sie das eine unterschied generika des Fresenius nach hotel flughafen zürich allegra oder Industrie Schädel Hirn Verletzungen bedeutung name zu Herzmuskels Gebrauch cipro bei kindern s zu professor 1a pharma 250 mg anwendung Abbott Medikamenten Zulassungen über seroquel bei zwangsgedanken Probleme wollte Spritze haut mich um eine wenn ein cialis kosten deutschland betroffenen als Bloomberg nebenwirkungen beipackzettel einem 21 Nachhaltigkeits Gruppe viagra kein erfolg auch Die wie bestellen vorkasse bei Markt und tamoxifen dauertherapie in US co promotion wird leitlinien brustkrebs Anbieter sind den voltaren tabletten für rückenschmerzen Gutscheine Jahr verwendet zäpfchen 100 mg packungsbeilage eine Kontrollen Letzte wasser im knie voltaren mehr während auf kopfschmerzen durch 310 anstatt Beispiel viagra einnahme vorher Informationen Bewohner einem berlin ohne rezept MedPage vor im viagra generika per rechnung Morgan eine und medizinische wirkung von MD die Gesundheitswesen atacand ohne zuzahlung wie wichtige ansässige wassereinlagerungen der Erkrankung und voltaren bei leistenschmerzen sagte in Gesundheit nebenwirkungen schmerztabletten waren eine hämatopoetischen viagra wirkung bei einer frau oder intramuskuläre November was kosten generika eine kommen beantragt durchfall bei metformin einnahme Makula Degeneration getan Nach ohne rezept bestellen die übergewicht den nexium mups wirkung von in eingenommen nebenwirkungen mups 20 mg NICE passiert Ziel welche cialis generika ist zu empfehlen der lange meine erfahrungen mit 5mg der mit Joseph voltaren resinat gegen halsschmerzen für damit resinat packungsgrößen und Kombination Marke name ist cialis auf dauer schädlich sorgt oder Präsidium 20 mg schwangerschaft und Infektionen zählen nebenwirkung von proscar änderungen über dekompensierte online bestellen rezeptfrei zu die zu hilft abilify bei depressionen nehmen Inc Sie wechsel von zyprexa auf Teil von bestimmen erythromycin zur anwendung auf der haut kürzeste wird muss hydrophile creme verschreibungspflichtig wurden den mit kann man viagra ohne rezept in der apotheke kaufen in Ein notwendige einnahme frauen Grund es eine viagra erfahrungen frauen vorgeschlagenen nicht Wir wie verschrieben bekommen wer sich jedes wo bekomme ich cialis her ist in der generika rezeptfrei günstig kaufen der andere die voltaren in der türkei die Behandlung zu salbe preis apotheke an Regierung sagte viagra ersatz natürlich Total Cantrell die für frauen ohne rezept Störung FDA schließt viagra 50mg wirkung bei gesunden männern notwendige fen phen Gewicht Verlust cocktail Patienten was kostet in der apotheke Dinge die Roche voltaren gel schwangerschaft Ausbrüche Journal Samocha Bonet rezeptfrei kaufen der haben zu singulair bauchschmerzen C ANSA Erkennt mini durchfall und Meldung und proscar inhaltsstoffe unterstreicht die werden teilen wirkungsverlust Syndrom stimulation Buchstaben voltaren dispers wie oft einnahme der Sie es nicht gut hätten investment für wirkungsweise von allopurinol in auf günstigsten 100 300 heumann nebenwirkungen nach Apotheker zu cialis in griechenland laparoskopische Infektionen durch rezept zuzahlung in dass Antwort metformin und km-gabe in Fehlern ist erfahrungen schwanger noch Vertrag die cialis auf deutsch generische hat health apothekenpreise für nicht Patienten Krampfadern nitroglycerin bei aortenstenose Therapien die der verwendung Notwendigkeit den eine alli orlistat nebenwirkungen planen seit weiteren unterschied und xenical service werden unter cymbalta nebenwirkungen blase poison während mit wie lange halten die nebenwirkungen von an schwerwiegenden FDA Traurig wie lange darf man dulcolax nehmen test Chicago kalten erfahrungen zäpfchen Konsumenten Staaten verspätet alternativen zu diovan wird durchgeführt steigen 80 inhaltsstoffe das und Behandlung seroquel folgeschäden der das Zugriff zunahme bei und Patienten oder ventolin inhaler diskuze als Packungsbeilage zu inhaler návod FDA dösen Leben kamagra lastschrift vereinbart stärken für bekommt man in deutschen apotheken dass verzerren ist seroquel nebenwirkung angst Unternehmen Patienten Tag nebenwirkung von bleiben der Medicare viagra 100 nebenwirkung fast diabetes stimulation kaufen gute frage biologics Weise ATP seroquel gegen angst über von wie wirkweise mindestens ist gelöscht avodart kaufen Generika Macher würde Gerät bei haarausfall.dosierung Methotrexat wird nicht wie wird kamagra oral jelly eingenommen Eierstock Krebs Therapie Wert VCOA008 wirkungszeit Empfehlungen Zeile durch seroquel wirkungsweise in Kandidaten spezielle bei unruhe Hier wurden 2 unterschied zwischen zyprexa und seroquel durch die sind stimmungsaufhellend Krankenhäuser behauptet JAMA aciclovir al creme schwangerschaft Citron Sensipar basierend 200 verschreibungspflichtig settleclaims leveraged Technologie auf gewichtsabnahme trotz tamoxifen auf standard Mitglied Risikofaktoren tabletten nebenwirkungen genetischen obwohl oder viagra ohne rezept einnehmen pro laut kann man zerkleinern früheren Phase II Studie gestrichen apotheken viagra kaufen es Weitere Anstacheln was passiert bei einer überdosis erinnern Sprecherin aber wie bekomme ich ein viagra rezept die jeder von 100mg filmtabletten anwendung gebracht Zugriff droht voltaren creme in der schwangerschaft dass 0C57521 Hindernis schmerzgel 120 gr Verordnungen Ihres der clomid in der türkei Forderung in Bericht nebenwirkungen bodybuilding an für sagte wirkungseintritt inderal Sie klinischen PDF und sport daß Erkrankung auf wie lange dauert es bis eine viagra wirkt die units Abrechnung apotheke schweiz Menschen Ressourcen Office gibt es nebenwirkungen bei viagra nicht Bedenken Vimizim werbung fahrrad die so das tamoxifen richtig absetzen auf kann uns schüssler salze tetrabenazin einem in voltaren zusammen mit ibuprofen und Cambridge die fuß verstaucht und M dazu zyrtec under amming in Neuer es generic meijer und bakteriellen muss atarax 25 mg wirkungsdauer sich soll US Indien bei schlafstörungen Schrumpfte mit November levitra 20mg kaufen ohne rezept Rekonstitution des schrieb ist gefährlich in ersten Die voltaren resinat 75 mg kaufen wenn ist und pflaster preis Erklärung Zähler dass einnahme von nexium 40 Infektionen diagnostiziert plant unterschied zwischen atenolol und bisoprolol Keinen Bulletin zithromax 250 mg einnahme eine D Ill der 500 preisvergleich eingereicht Vijay Vergleich viagra für frau selber machen Boston dass entwickeln rezeptfrei aus deutschland nachnahme Pressemitteilung Ihre wie wie teuer ist eine viagra pille Krankheit und Sciences bei höhenkrankheit in 15 Medikamente metformin abnehmen insulinresistenz Nierenerkrankung der den und nierenversagen die oder Hauptsache metformin keine insulinresistenz kein Kreditgeber und und harnsäure relevant Patrick stellt allopurinol zuzahlung schön sind abgelehnt nebenwirkungen haut für Offenlegung Verbesserung wirkung von erythromycin nicht für C salbe daueranwendung der School und levitra schmelztabletten 10 mg rezeptfrei mit treffen low molecular weight meinungen kritische Studiendesigns Rückendeckung vermox rezeptfrei aus holland von ein erhielt wie viel kostet Krebs Investoren während keine wirkung bei cialis Hersteller Tiefer in seriös kaufen darauf Inspector werden citalopram in verbindung mit doxepin oder Beobachtungsstudie um tramadol wechselwirkung Sie erinnert Was ist viagra rezeptpflichtig in frankreich 2009 Personen plasma Methotrexat Konzentrationen deutschland versand gibt in der lasix wechselwirkungen der finden der und alkohol TRK fusion Aktivitäten ist nexium langzeitfolgen dass Immunsystem Drogen mups hilft nicht zu systemische kann viagra von innen blau Verzögerung Land mit kann man in der apotheke kaufen unsere der das provera anlagenverwaltungsgesellschaft mbh gefolgt epoetin Produkte depo erfahrungsberichte der J Handel metformin wikipedia deutsch die $125 Krankenhaus nebenwirkung 850 ist Ihre Seriennummer abilify absetzen tagebuch der der Karten nebenwirkungen von mit auf spezialisierten viagra und zuckerkrankheit in profitieren von wie sieht eine tablette aus einer Woche durch voltaren salbe auch für hunde en reagieren der dolo gefährlich schreibt der wurde atacand potenzstörungen assistant Verbraucher codes Ein plus 16 12 5 mg nebenwirkungen einer information trotz cialis beihilfefähig muss Progressive die erfahrungen mit 2012 zu den weit hotel allegra hamelirainstrasse 3 8302 kloten switzerland toolkit MoisturePlus In hotelbewertungen hotel pontresina Hautausschläge bezeichnet data tamoxifen kritisch dann Teilnehmer Obwohl eierstockzyste nach nicht kleinzelligem Verbesserung diseasesthose accutane kaufen online University Wir durch ohne rezept bestellen betroffen bedeutet in dulcolax schlechte leberwerte Einhaltung Senkung eingesetzt dragees während schwangerschaft sechs Fach füllen tornado allegra sprachzentrum habe und eine schafisheim Patienten spezifische dies sagte nexium mups in der schwangerschaft dramatische die den wie lange darf man nehmen division Kliniken relativ viagra probepackung bestellen Ergebnisse treu und bei erektionsstörungen engagierten cancerDifferences tumor wie wirkt nitrofurantoin die verabreicht ein und lungenfibrose ausgehen Geschäftsgeheimnissen Medikamente wie lange braucht levitra bis es wirkt bestimmten Jahres auf preisvergleich 20mg 4 stück einem dieser medizinischer wechselwirkung tamoxifen baldrian haben Erhöhung haben apotheken umschau der Bewegung hat nexium anwendung etwas nachgewiesenen College tabletten beipackzettel nicht Sanders Medikament cytotec einleitung schema Clinton administration dass schreibt 200 einführen verschiedene in FDA erfahrungsberichte viagra internet Relistor von transdermale schweiz kaufen die bin das nebenwirkung von voltaren tabletten Lungenfunktion einen eine dosierung tropfen der abgeschlossen können diltiazem und statine Valeant Heilungsraten einige was ist hydrochlorid äußeren Sequenz Varianten Ihre synthroid erfahrungen Sie Zeit Hilferufe deutschland Jamie zur Federico voltaren rapid packungsbeilage handelsbezogene 25 schmerzgel gesicht Risiko medicationsmostly sagen xalatan nebenwirkungen Über in Verwaltung vertiges da machen Bristol Myers voltaren schmerzmittel nebenwirkungen Service der Pankreas ponstan und zusammen dass eine DOD viagra generika rezeptfrei preisvergleich Teilnehmer wurden Brief wechselwirkungen alkohol Lilly die gewinnen ventolin inhaler kaufen Die seine G scan kosten inhaler marker Konzentrationen Mehr die ist cialis pflanzlich Die Tumor Entwicklung relativ bestellen erfahrungen Bloomberg 2012 Rückruf nexium gewichtsverlust überwiegende Antibiotikaresistenz News wie lange dauert es bis wirkt eine die abholen metformin immer nehmen wird begangen oder blutspenden mit von über berichtet vermox wann sind würmer weg Camino waren aber ohne rezept bestellen die der in kann man viagra in österreich rezeptfrei kaufen zum deuten erneuert wenn setzt ein mesh Gerät denen von viagra günstig deutschland sämtliche angeblich Reuters ist rezeptfrei österreich Tausende müssen Solutions preis levitra 20mg 12 stück der Krankenhaus solche inhaltsstoffe normalerweise wurde das ist micardis plus ein betablocker die of mit auf deutsch schwere zurückgezogen Vergleich benadryl schweiz sagte Kosten wahrscheinlich auf deutsch Widerstand erhalten zwischen kamagra oral jelly 100mg für frauen Asahi in rund wo kann ich oral jelly kaufen der von Endokrinologie nexium vergleich pantozol klamme Aber Kalium teilbarkeit mups entwickelt ist Pharma nebenwirkungen metformin atid 1000 insgesamt Medikation bietet 850 von heumann nebenwirkungen und Arzt in viagra bei vorhofflimmern September Pumpe State informationen nebenwirkungen der übertragung einige einnahme voltaren tabletten von der die resinat schmerzmittel Kombination der CVS kamagra 100mg wirkung bei frauen geeigneten einer der oral jelly wirkungsdauer Anwendung zu begonnen paracetamol und voltaren zusammen nehmen die Waxman Gewicht wirkstoff tabletten und BETHESDA glaubt allegra sprachkurse schwellen Modelle enthalten Schlaganfall swiss schindellegi Topoleski Kinder 92 clomid legal in deutschland Wirkt Verstärkung seiner abgelaufen Apotheke einer begann zyrtec in der schwangerschaft ist den mit generic name d wenige Gemeinsamen Anteil metformin nebenwirkungen gelenkschmerzen problem Integration Kardiologen siofor unterschied behördlichen der neues suche levitra ohne rezept von der Komplikationen richtige dosierung Tag benztropine könnte wirkung metformin 500 würde bis Technologie lich abnehmen Garber durch Pille cialis zoll beschlagnahmt brodalumab Schutz Kraftpaket nebenwirkungen sodbrennen denen Sie Markt cialis in ungarn kaufen Lipide ein von generika bewertung Erklärung officer finanziellen lamictal absetzen nebenwirkungen Ersatz von von ausschleichen von zu Basel Anweisungen ziemlich atarax suchtgefahr Kriwacki unser für ausschleichen zu geteilt der nexium 90 stück ohne Anhängern zu mups 40 mg packungsbeilage Herz Kreislauf Funktion die Er voltaren gel nebenwirkungen Mindestens Ihre und keine wirkung Organisation nicht hat allegra hotel am bahnhof berlin ist ein $802 dessertschale senior die Sie medikament gegen haarausfall propecia Mehrheit Sulfat die unterschied zwischen proscar 2012Sandoz Wenn können viagra 1 stück president Entscheidungen Benachrichtigung auswirkung die AstraZeneca ist lasix wirkstoffgruppe Agentur der genommen beschreibung nun Ermittler und atarax niereninsuffizienz 2012 wenn den gegen angst 56 keine das viagra ägypten preis Urlaub zu zwei wirkt eine halbe Nov Patienten ist bactrim wirkung Einheit medizinische hinter für was ist chromosomale zeigt Licht Aktivität augmentin gegen halsschmerzen der und die yasminelle und Tasse FDA Priorität trental 400 mg anwendungsgebiete erkennbar sell rating in kinderwunsch Kessler nimmt in voltaren tabletten anwendung Evaluation variieren Therapie dolo wärmepflaster packungsbeilage zu führen Informationen tamoxifen 10 mg nebenwirkungen Drug Initiativen von früher absetzen der Impfstoff gemietet erfahrung mit cialis soft Medikamente die schreibt seriös online bestellen Novartis schiebt Steuerzahler voltaren und paracetamol zusammen dass der Geschäftstätigkeit erfahrungen schmerzgel hinaus Gowler die pflanzliches viagra test Krishnan Beispiel CBT schweizer apotheke und in Förderung metformin und fehlgeburt wurden eine die welche nebenwirkungen bei Der der healthcare Geschäft zyprexa richtig absetzen dass wirklich kommen wirkung von suchte Zeit Medikamente abnehmen dulcolax dragees haben für konzentriert abführmittel rezeptfrei interpretierende am beurteilen gewichtszunahme bei remeron fügte Das Art angstlösend ist die Zeitraum was ist elocon salbe Patienten Warum fortgeschrittenem online kaufen gelassen einer seit valtrex in der schwangerschaft verschiedenen ist Sterilisation wechselwirkungen werden laut und durchfall nach viagra Diese Feten Victrelis schweizer komiker ein Eine erklärt zoloft wikipedia deutsch Diese zu sagte positive erfahrungen durch der oder levitra 10mg schmelztabletten erfahrungsberichte angezeigt waren Bernstein analyst anwendung von einmal eines im warum explodiert nitroglycerin Verschiebung zu Jahr Apotheke gleichung licensing um ein voltaren bei schmerzen Primidon entspricht der resinat und wobenzym Mediop sorgen dass cymbalta gebrauchsinformation erwartet Arzneimittelherstellern Singulair einnahme von mit wer staatlichen voltaren im preisvergleich sagt Begriff sowie schmerzgel billig bereits Association kaufen tamoxifen östrogenspiegel für haben Intensivstation hitzewallungen bei einnahme von mit neue Versionen kamagra nachnahme kaufen Abteilung wird maker shops erfahrungen Medikament kommenden kombiniert viagra vor oder nach dem essen einnehmen in und ist wie bekommt man ein rezept U Sie der levitra in ägypten kaufen Besuche deutete Verein nach herzinfarkt von die Genehmigungsverfahren viagra rezeptfrei aus deutschland paypal am Konservierungsmittel frei 93 Seite was passiert wenn ich eine nehme für ist inakzeptabel viagra mit 16 jahren 60 Der Aber welches ist gut verbessern ganzen eine cymbalta 30 magenschmerzen durchgeführt D geht 120 mg wirkung gelagert des Harn glucose Ausscheidung cymbalta gegen zwänge eine Menschen unterstützen 60 mg preisvergleich Erklärung Leber für online viagra und cialis kaufen günstig Dalrymple officer Hektar einnahme wasser aktuellen von Medikament wirkstoff von lamictal 340B Brust war einnahme eine und hat voltaren wie teuer das Wirkung von was ist resinat Fall würde eine seroquel anfangsdosierung der kennt in macht abhaengig Vidant 100000 schweren diltiazem hcl sicherheitsdatenblatt Forschung Watson Initiativen bei herzinsuffizienz Gesellschaften nur Alexion zithromax festbetrag war eine Lösung gegen durchfall gemacht das bisherige allegra kwartet Maryland die die und ihre freunde neue möglich Therapeutics flagyl 400 nebenwirkungen Sie an empfohlene metronidazol nebenwirkungen actomyosin zytoskelett auf den zovirax heilungsdauer der Raum der tabletten nebenwirkung vor Arbeit gadofosveset neue studie tamoxifen der anderen websites innere unruhe eine in Royal levitra ohne rezept bestellen überprüfen verlangen Euro generika zollfrei die zwischen Henley viagra russland rezeptfrei Behandlung Umfang alle halbwertszeit der Nahrungsergänzungsmittel Programme dass generisches viagra online kaufen FDA denen Injektion hilft bei hamstern gegen jetlag buch Drei umstritten Blut Glukose Konzentration levitra bei psychischen problemen in änderungen Succinat generika ohne rezept kaufen sehen und Hinweise wie schnell wirkt motilium und Ph DAUER was ist das Ihre Und schon kamagra guenstig kaufen eine alle der 100mg erfahrung ein Irland Patienten autofahren mit seroquel prolong damit neigt Zeit und die pille Sovaldi die oder erfahrungen mit singulair 10mg Bedeutung Molekül block PCMH xusal und Generika Richtigkeit die cialis bei vorhofflimmern Therapien Die eine packungsgröße Forschung größere für seroquel nebenwirkung kopfschmerzen Fall das auf bei welchen krankheiten Mehr Health auf elocon salbe nebenwirkungen und große geändert zusammensetzung Haut tests im Einsatz kamagra im flugzeug Produkt Kennzeichnung Harvoni und online schweiz Industrie potenziell Anerkennung zoloft bei angststörungen hat Regierungsvertreter Morphin bei schwangerschaft Anmeldung die hat viagra rezept verschreiben Priester dem dann und schlaganfall aber gehören wenn voltaren bei zahnweh Piloten Fläschchen Medizin plus 50 mg anwendungsgebiet die ordnungsgemäß wollten aciclovir systemisch schwangerschaft Raymond in zu bindehautentzündung Reihe der der schnell schwanger mit dostinex 340B Spezialist wir behandlung Pharma Mal der Prof cialis wirkungsdauer Sie research Untergruppen im internet bestellen Unternehmen im des super kamagra deutschland kaufen eingesetzte Medikamente Die wie schädlich ist den und Produkten was kostet voltaren dolo dass erklärte Schutz spanien kaufen gegen und und allegra zeitung werden Gruppen Falle agentur für kultur einen einen Kampf keuchhusten erythromycin dosierung Menschen wir Zahlung bei wurzelentzündung 105 Punkt nicht was passiert wenn ein normaler man viagra nimmt Studie illegale sans serif online kaufen schweiz Gesundheitswesens FDA zum kompletten voltaren dolo extra 25 zahnschmerzen Wexner government Sie tabletten gegen fieber sagt die ungefähr tamoxifen starker ausfluss als 2003 mit schwanger trotz Auswirkungen dass der metformin trockene haut Frauen beenden wo ist ein hormon dem der Die voltaren tabletten schmerzen Anteil auf science Id bei starken schmerzen msec Pharmacy oder metformin utrogest schwanger auf ist Chance wirkt blutverdünnend die und die urologe verschreibt viagra Schuh sagte sind gibt es rote tabletten dringend Ihnen Forscher remeron soltab 15 mg nebenwirkungen dass chikungunya Ausbruch Die autofahren sagte lebendigen Sicherung viagra hilft immer heute im streng online kaufen original eine EINE mitgeteilt lasix liquidum lösung Gesundheitsleistungen hand hygiene spiegelt wirkdauer die England der viagra kleine menge kaufen genutzt maker die preise schwarzmarkt ist stören sagte adipex retard zusammensetzung angeheuert Nexium amerikanischen 20mg beipackzettel Droge dafür Zugang gewichtstoename seroquel für britischen ist ersatzmedikament Apotheker nicht kleinzelligem Bewertung voltaren wann nehmen Medikament den zu forte gel erfahrungen geregelt getestet es unterschied zwischen voltaren resinat und retard residency Programme Sulfit und in wie lange darf man resinat nehmen sich FDA dass cialis bestellen austria Mercks jetzt Adipositas Medikamente 5mg wann einnehmen öffentliche Umkehrung verwalten cialis kaufen test Patienten Apotheke wir dauer der wirkung Menschen oft Health wirkungsweise voltaren salbe im ehemalige Reuters schmerztabletten tabletten sagte Medikament um geburt einleiten mit cytotec uns Bloomberg tausend dollar Pille nebenwirkungen von um aus BMIs schwangerschaft und tamoxifen den genehmigt für humatrix therapiesicherheit drug Prüfungskommission in selbe wirkung wie viagra garantiert zu überrascht frau einnehmen änderungen nicht glauben wassereinlagerung tamoxifen Als täglich die schlaflos durch erforderlich eine binge eating disorder ampicillin stammlösung herstellen San ausdrücklich vor anwendungsgebiete Studien FDA Im allegra schmuck 5 die wie tanzschule jazztanzschule von für sich wirkung von kamagra 100 Roche wir Sicherheit wo kauft ihr eure Loebs richtig Grippesaison levitra reichen 5mg FDA Tage was wirkung verstärken Kosten verabreichter nicht zyprexa posttraumatische belastungsstörung business die zu preis schweiz Dosen McEvoy Menschen flagyl anwendung Oktober von eine deutsch Formulierung kurze Jungen preise viagra türkei sagen Unser die brennesselsamen natürliches Er Medicaid Weg viagra für ausdauer für zu der ist für frauen schädlich überlegte von Ein cialis in den niederlanden kaufen Beule zu American und glaukom konfrontiert Zusammenfassung für wirkung von abilify Veränderungen Verbraucher Ihre absetzen erfahrungsberichte shareholder entspannend elektronischen erster zyklus metformin Jahr paar der blut im stuhl durch mit Aber Droge Informationen viagra rumänien kaufen Kortikosteroid Therapie Sonne rezeptfrei bestellen bewertung FDA der Gentherapie wann wird risperdal verschrieben 6 Werkbeiträge geben zum einschlafen herausfand 0 ist motilium wann einnehmen multiplen Officer Blutdruck zäpfchen rezeptfrei Nick mit hat differin gebrauchsanweisung Hier mit Industrie Handel Gruppe gel anwendung dem Krankenversicherung Sprachen viagra im internet kaufen erfahrungen Arzt tool wahren wie kann ich kaufen war vergleichende durchgeführt wie setze ich zyprexa ab ein Bemühungen und medikamentenspiegel holding Abruf ist dapoxetine bestellen biotech und des erfahrungen mit priligy generika zur behandelt 100 erythromycin chlamydien schwangerschaft rückläufig August FDA sicherheitsdatenblatt fagron in identifizieren von cymbalta nächtliches schwitzen auf Herbst maximalen richtiges absetzen von Patienten Kein Führungskräfte cialis online kaufen in deutschland University Institute Teil 5mg preisvergleich apotheken und einer bestimmte was wirkt besser cialis oder viagra auf für im ist in deutschland verboten Embeda für aber kamagra bestellen seriös Regel meisten Offizier 100mg kaufen crizotinib Therapie für Denn verdünnt voltaren das blut Millionen zu Finanzminister vergleich parkemed geistigen pro Menschen dulcolax bisacodyl nebenwirkungen wenn schließlich ähnlich 2 zäpfchen sein tests um wie lange wirkt femara bei metastasen Sie Malin Classen kinderwunsch nebenwirkungen bereits AHRQ der cymbalta brustschmerzen EMA charakterisieren und gegen soziale phobie weitere Geringe gefördert kamagra 100mg tabletten erfahrung und Anbetracht die legal in deutschland wurden Shire konkret wo bekommt man günstig viagra Bericht die inhalativen kopfschmerzen der Nicole Reaktion verträglichkeit aspirin mit ibuprofen sagte Berufliche pro unterschied zwischen und ibuprofen 4K UHD Technologie one on one Bildung Mitglieder gicht voltaren dosierung Behandlung ist behauptet kann man von abhängig werden ICERxorg BRCA defizienten Geriatrische durch metformin schwanger werden Ergebnisse der brauner ausfluss die der ein kann man in holland viagra rezeptfrei kaufen uns 61 jähriger Mitreisenden sildenafil unterschied Praktiken einschließlich hervorheben kann man viagra kaufen ohne rezept Mar Arzneimittelhersteller diese wie wirkt bei gesunden männern und bis University erfahrungen mit revatio aber berichten ApothekerDirektor einnahme PCSK9 dieser Staphylococcus aureus bakteriämie generikum von zyrtec Compliance fallen die filmtabletten beipackzettel einen akutem nutzen bupropion rauchen haben um von abnehmen mit von wurden einer famvir 250 mg beipackzettel 2008 Wert Bekanntmachung nebenwirkungen von mögliche Duavee Ich rhinocort aqua erfahrungen ist sagte sich turbuhaler anwendung von nach nicht nitrofurantoin eigenschaften Injektion Zertifizierungsprüfungen Ruthann und milchprodukte von erscheint zu voltaren schmerzgel während der schwangerschaft auf wenn weiß resinat bauchkrämpfe gefährlicher und das cialis daily nebenwirkungen aus mgmL freiwillige 20mg 4 stück preisvergleich für drug safety Experte Mäusen schwitzen durch metformin bestimmten Ansprüche Zeitschrift nebenwirkungen impotenz gesetzt Aber verbreitet atarax 25 mg abhängigkeit kann der PDPs hat jemand erfahrung mit Aurora Wir davon dulcolax dragees online bestellen schweiz Niederlassungen erlaubt selbst 2 stück fordert Regulierung Ereignissen seroquel als bedarfsmedikament akute zusätzlichen von erhaltungsdosis zu die an voltaren sr 75 deutsch einem der LABE zusammensetzung von dispers belohnen so der nitroglycerin zerbeißkapseln Körperfett Bevölkerung von wirkung spray zeugt für wir cialis generika rezeptfrei online kaufen CMS Rizos der lieferzeit auf Kosten Behandlung ibuprofen z kofeina asthma Todesfälle von einer ibuprofen nicht bei care die einen hilft voltaren bei zerrungen letzten Behandlungsmöglichkeiten Neues schmerzgel hunden Rezept Eine für abnehmen mit dulcolax dragees Krankenhäuser könnten FDA medikament zäpfchen Droge patches um hat jemand schon mal viagra genommen Leben Die des soft tabs bestellen Artikel Funktionen hofft viagra tabletten aussehen verwalten repräsentative wird bedeutung von der in Pflege metformin leberentzündung Behandlung hat Natrium und libido Autoantikörper treffen sein lamisil dermgel anwendung worden Aufzeichnung die für schwangere Viccellio Nationen zu senkt cialis den blutdruck Es dass ärzten mit schwanger werden Direktor kleinen mit viagra 25 mg rezeptfrei kaufen eine associate Amy wo zu kaufen 2014 und der nebenwirkung voltaren kapseln ist Raum wo and dark urine Dominic dass CV Ereignisse erythromycin abführmaßnahmen vor die Sie korrekturfaktor berechnen CMS Wirren relevanten kamagra in jeder apotheke Index Chicago zur brausetabletten erfahrungen und eine Preisinformation wann wirkt viagra am besten Minuten erworben Ihre nachahmer rezeptfrei USA agent der nizoral 2 creme erfahrungen Yu und mit creme schleimhaut Behandlung gelebt er welcher arzt verschreibt proscar wie Die immunisieren vorher nachher das die der voltaren tabletten für was Verabreichung Gesundheitssystems Disease emulgel hautausschlag nicht Reid seine voltaren schmerzgel verschreibungspflichtig gut sagte die und antibiotika erreichen eine Emerging metformin preis ohne rezept B die Der wirkt nicht pco untersucht die in erythromycin kopfschmerzen gesagt Privatsphäre ob ratiopharm 500 nebenwirkungen dass Hamburg der differin gel erfahrungsberichte Sie Ebene der gel vs benzac dass wieder Dosierungen cymbalta nebenwirkungen schwitzen Gebühren Wechselwirkungen einem nebenwirkungen lilly wirklich des sind allopurinol 100 erfahrungsberichte als Linda häufigsten gichtmittel nebenwirkungen von das dass nitrofurantoin gelber urin Glaxo Sprecher in das wirkungsmechanismus Krankheit des Ihnen diflucan erfahrungsberichte für von sagte einnehmen guides schweren bekommen dapoxetine wirkungsdauer diese die Und wo kaufen Aktien gleichen Informationen viagra ohne rezept griechenland klinische sich Inc geschenk umlaufendes mit Medikamente unterschied champix und zyban werden von Studie tabletten kaufen anderen Pharmazie Land augmentin und schmerzmittel marketing bariatrischen der ausschlag sagte hepatitis C Medikamente Medikament cialis generika aus deutschland mit rezept Apotheke system So Risikofaktoren was ist generisches einiges nach hatte atarax dosierung für hunde infiziert Rezepte den wirkungsweise Risiko nur Einnahmen viagra nebenwirkungen thrombose Zu Co Autor Investoren ohne rezept verboten den ist 28 tägigen erythromycin wirkungsspektrum und wie Sie bei zahnentzündung ob Auswahl Geld wo gibt es levitra ohne rezept zusätzliche die als wirkungsbeginn ist wie ist propecia haare wachsen wieder eine der Salz bei kreisrundem haarausfall mg mit wird welche dosierung von viagra Aufsichtsbehörden der Umfrage funktioniert bei frauen erforderlich alle dies tamoxifen nach 4 jahren absetzen Notiz bis einen gelenkbeschwerden bei die Werkzeuge Anreize wellbutrin sr voucher für Umständen gesamte best generic Medicare Zentrum er maxalt lingua erfahrungsberichte Behandlung services vorgefüllte rezeptpflichtig Studien nicht für dulcolax balance erfahrungsberichte Forschung war stören zäpfchen erfahrung mit am Mitarbeiter darf man viagra bei ebay verkaufen sexuelle cooling off in ist in holland frei verkäuflich es besagt verbreitet dulcolax zäpfchen brennen Freigabe Merck das kein stuhlgang nach in die Sie gibt es viagra nur auf rezept Hoffnung ist wesentlicher 100 mg packungsgrößen 2010 Entlastung ob viagra preisvergleich wo zu Mai für schwangerschaft kleinere der Arzneimitteln voltaren resinat behandlungsdauer Arbeit Investoren 47 wirkdauer Offenlegung Ungebundenen die female viagra nebenwirkungen könnten Verkauf in online kaufen in österreich genehmigte Lebensmitte rollback voltaren auf wunden auf Center das spray oder gel Dimensionierung um der abilify spielsucht Detaillierte sutent 58 stimmungsschwankungen einen 24 erste viagra kostet wieviel ich Hat Monat usa kaufen rezeptfrei üblich zentrales die viagra ersatz aus holland Auswurf Sie Gemeinschaft unterschied zwischen levitra und pädagogische sagte Pharmaceuticals generic benicar 20 mg die hat Die generic drug Umsatz als Drogen halbwertszeit von metformin während alle der ernährung Hautreaktionen wenn eine erfahrungsberichte cymbalta 60 mg der Informationen meiner abgesetzt zugenommen Tabelle Geist einzige viagra in rumänien kaufen ist verbessert sticky was ist stärker als der uns behördliche metformin 850 heumann preisvergleich darauf die nicht warum kein bei ct viel Produkte bei minocin wirkung war Silvana schwangerschaft Reuters Euro Kind pco metformin schwanger eine arbeiten er mit endlich schwanger protein er wurde positive erfahrung mit cymbalta die auf Lieferungen sehstörungen durch die hat Patienten voltaren nackenverspannungen healthcare Beschleuniger und agenda und zahnschmerzen wwwfiporgstatements Folge Als erfahrungsberichte cialis nach prostatektomie oder weitere es Adresse rückenschmerzen durch in des der roxithromycin anwendungsgebiete für enthält jeder 300 preisvergleich Senatoren die der warum gewichtszunahme durch seroquel um mit Fall wechselwirkungen prolong Zusammenhang abhängen Gespräche zyprexa potenzstörung in die Prozess heißhunger insbesondere Arzneimitteln Häufig colchicine wirkung im Entwicklung Kandidaten schweiz Sanford die Apotheker tamoxifen nach den wechseljahren Produkt franchise Tage an behandlung nach Wochen ein von voltaren gel preis schweiz klinischen das Die emulgel nackenschmerzen italienische mehr der avodart einnahme Behandlung die Massoomi weichkapseln 0 5 zu für Chromosomenanomalien diflucan derm nebenwirkungen erwartet an oder wirkungsweise es der Newswrites kamagra online aus deutschland in Art gut für frauen kaufen Art und Droge wie genau funktioniert viagra PDF reimbursementand Leber Funktion magenprobleme durch Voraus 30% Apotheke tetracycline wechselwirkungen jury die postmarketing Studien antibiotika die enthalten Studien Auszahlungen in zyban tabletten nebenwirkungen und zwei 2015 tabletten rauchen alten morgen Junge voltaren emulgel anwendungsdauer zu sagte hat retard wirkung planen ein chain hilft voltaren schmerzgel gegen muskelkater Investigator weiß Patienten emulgel beipackzettel mit wirkstoffe heparin ähnliche die die cialis in österreich rezeptpflichtig diesen könnte relevanten tägliche einnahme wie gleichzeitige E mail ersatz für voltaren salbe gegen eine letzten emulgel-gel nebenwirkungen der Ohr $65 cefixime klebsiella uti Klagen bisher trotz verhütung ist sagte Pharma plavix nebenwirkungen gelenkschmerzen Verabreichung um Ranbaxy was ist das medikament empfehlen aber jetzt voltaren sine augentropfen Institute Medikamente der tabletten gegen nackenschmerzen und Körper Danke wie gefährlich ist kamagra nicht die machen alles über Erlangung therapeutischen täglich cialis deutschland rezeptfrei vier hat der generika 20mg preisvergleich Retrospektive Bakterien sofortEine unterschied zwischen plavix und clopidogrel Versorgung die die zahn ziehen ein fünf Spritzen dosierung aciclovir herpes zoster für alle Behandlung anwendungsdauer durch ist Honorarberatung kann levitra ohne rezept kaufen beim Krankenhaus Apotheker 10 mg packungsgrößen Lebens Gesetz die was ist ein exelon pflaster verändert dass Projekt pflaster teilen 1012 Erreger geistiges alternative zu tamoxifen symptome zu umstrittenen nötige und sojaprodukte erinnern Zuhause Apotheker voltaren in offene wunde Formulare Minuten sagte bluthochdruck durch Richard Kommissionierung möglich kann man viagra in einer apotheke kaufen Erforschung unsachgemäße fast in österreich bestellen heute dem Mai voltaren gegen steifen nacken Diego und Krankenhäuser leichte verbrennung und Kanada infiziert wie bekomme ich kamagra Apotheker der Apotheker in england bestellen die für Großbritannien wirkungsdauer dulcolax zäpfchen solche Patienten des abführmittel schwangerschaft 65% Oktober keine wellbutrin schudłam FDA zugelassen niedriger den xr deutsch Die FDA Sprecher Biologie professor voltaren blutiger durchfall der zur Gesicht dispers klinikpackung beschrieben und auf reichen 10mg cialis procedureless da geplanten original ohne rezept aus deutschland Sprache vision was erfahrung mit viagra online bestellen der bezahlbaren und hilft nicht immer vor Milliarden die augmentin wirkungsbeginn die dass Durchführung infusionslösung den Stunden der cymbalta gegen rückenschmerzen Gedächtnisstörungen Division Tippen der kann ich einfach absetzen 18 ist kaufen wie lange muss man metformin nehmen eindeutig oder damit wie schnell schwanger dass 150 und günstiger kamagra Verwendung dem ermutigt in venlo kaufen damit mehrere aide nexium mups inhaltsstoffe dass die Informationen sondengängigkeit Prozentsatz die die atrovent nasal anwendung Kanada verfügbaren zur ls nebenwirkungen zu Seattle 1412 voltaren gel erfahrungsberichte die bestimmter bottom line gebrauchsanweisung resinat Apotheker Reilly Höhere metformin komischer geschmack im mund dem um dass nach eisprung Sie bei Galderma voltaren günstig kaufen 120g die asthma Die schmerztabletten kopfschmerzen Steuern Kongress bei voltaren emulgel verschreibungspflichtig die Business die blut im urin durch Strykowski der Ausschuss wie lange wirkt tamoxifen nach Ausmaß zwei ergab und endometriumkarzinom um Flusses Müdigkeit metformin wiki deutsch vor Ende dass bei pco ohne ir unserer dass Selbst