תסמונת תעלת שורש היד - מידע נוסף

CTS) Carpal Tunnel Syndrome)

אלקטרומיוגרפיה (EMG) בתסמונת תעלה קרפלית (CTS)
תסמונת הלכידה של העצב המדיאני בתעלה הקרפלית ((CTS הינה תסמונת לכידה עצבית (entrapment neuropathy) הנפוצה ביותר בגוף. חומרת הלחץ, אשר גורם לירידה באספקת הדם לעצב על כל המשתמע מכך, מדורגת באופן קליני לשלוש:
Minimal (mild) degree :
ההפרעה באספקת הדם הינה הפיכה. החולה מתלונן מדי פעם על נימול,תרדמה, לעתים כאב שמעיר אותו בלילה.התלונות מוקלות עם הרמת היד ומנוחה. מבחן פלן, מבחן לחיצה על העצב, מבחן לקולן Hz 256 - חיוביים.
Moderate degree :
עקב הלחץ המתמשך מתפתחת בצקת בתוך העצב, עיבוי של מעטפת העצב וריבוי הרקמה החיבורית שבין אלומות העצב. בנוסף לתלונות והממצאים של הקבוצה הקודמת מבחן טינל ו- Semmes-Weinstein יהיו חיוביים. ניתן למצוא חולשה של השרירים.
Severe degree :
לחץ ממושך יביא לידי אבדן האקסונים וניוון ולריאני (Wallerian degeneration). התלונות הן קבועות.מתקבלת אטרופיה (ניוון) של השרירים . יתכן שסימן טינל ופלן יהיו שליליים אך מבחן לחיצה נותר חיובי. קיימת ירידה ביכולת ההבדלה בין שתי נקודות
(m2PD).

כפי שניתן לראות, הדרוג איננו לפי מדדים אלקטרומיוגרפיים. יכולה להתקיים תסמונת CTS עם בדיקות אלקטרומיוגרפיות תקינות לחלוטין. בעבודה (3) נבדקו 74 חולים עם תסמונת קלינית של CTS : רק ל- 80% בעלי תסמונת בחומרה קלה ו- 80% בעלי חומרה קשה, היו בדיקות אלקטרומיוגרפיות חיוביות. מתוך 220 חולים עם תסמונת קלינית של CTS, ב- 33 חולים בעלי תסמונת “קלה” הבדיקות האלקטרומיוגרפיות היו שליליות. ב-96% מהם הושגה תוצאה מצוינת לאחר הניתוח. נכון להיום, הקורלציה היחידה שיש בין דרגות החומרה הקליניות לבין הבדיקות האלקטרומיוגרפיות היא בדרגה ה”חמורה” - דהיינו: המצאות דנרוציה של שריר ו/או העדר פעילות חשמלית בבדיקת אמג (מה שמוגדר ע”י אלקטרומיוגרפיסטים כ”תסמונת חמורה”) תואם גם את הדרוג הקליני של “severe degree” . יתר הדרוגים אינם תואמים את החלוקה הקלינית וכפי שכבר נאמר, העדר ממצאים ב-EMG אינו שולל את התסמונת.

בדיקת EMG איננה תורה מסיני ויש לקבלה בפרופורציה הנכונה ובהתאם למי שמסתכל עליה ואני מצטט (ספרות 1):

“The value of emg in the diagnosis and management of peripheral nerve injuries is controversial: to the inexperienced diagnostician, who is perhaps not confident in evaluation of the sensory and motor function, emg studies are used, unfortunately, as a crutch. to the third party insurance payers, emg studies are all too often used as a “litmus test”, or the test of truth, as whether a problem does or does not exist. to the psychiatrist, the normal emg study often is a reason a patient is referred for evaluation, a patient who may be considered as being “crazy” or having “workmen’s compensation neurosis” or “an inadequate personality”, since the referring physician is unable to find medical support for the patients symptoms.

ספרות

1. S.E Mackinon, A.L.Dellon
Surgery of the peripheral nerve
Thieme 1988 pp.80-81
2. Grundenberg
Carpal tunnel decompression in spite of normal electromyography
J Hand Surgery 8:348-349,1983
3. Spindler HA, Dellon AL
Nerve conduction studies and sensibility testing in carpal tunnel syndrome

תסמונת CTS מעבודה עם מכשירים רוטטים
ויברציה (רטט) יכולה לגרום את הנזקים הבאים:

1. הצרות של כלי דם בידיים מפעילות יתר של המערכת הסימפטטית על כלי הדם הקטנים (vasospastic hand conditions) - 20% מהמקרים
2. פגיעה בעצבים פריפרים (vibration induced neuropathy) - 48% מהמקרים.
3. שלוב של שניהם - 32% של המקרים.

האופיני לנוירופטיה מסוג זה שהתלונות מופיעות . תוך כדי או חודשים ספורים לאחר השימוש במכשיר הרוטט תלונות שמופיעות כעבור שנה לאחר הפסקת השימוש במכשיר הרוטט אינן קשורות כנראה לנזק על רקע ויברציה (ספרות 1). הנזק בעצב מתבטא בתחושת נמול ותרדמה באצבעות, חולשה ביד וכאבים. ההפרעות התחושתיות יכולות לנבוע מ- CTS (דהיינו פגיעה בעצב המדיאני בשורש היד) ב- 25% מהמקרים (ספרות 2), אך ב- 75% מהמקרים מקורן בפגיעה בעצבים הדיגיטליים (דהיינו בעצבים של האצבעות ולא בעצב המדיאני בשורש היד) ובגופיפי המישוש בעור (ספרות 3). הנזק התחושתי איננו מגדר לטריטורית עצבוב ספציפית לפי אולנריס או מדיאנוס והתלונות הן יותר מפוזרת. במקרים הקשים פגיעות אלה יכולות להותיר תרדמה ונמול לצמיתות ודרוג חומרתן מובא בטבלה (ספרות 4):

ttable.gif

הקשר בין נזק עצבי כנובע מעבודה עם מכשירים רוטטים מקובל כמחלה מקצועית בספרות העולמית וע”י המוסד לביטוח לאומי.

ספרות

1. Ekenvall l
Clinical assessment of suspected damage from hand-held vibrating tools Scandinavian Journal of Work and Environmental Health 13:271-741, 1987
2. Palmer et al:
Carpal tunnel syndrome and hand-arm vibration syndrome Archives of Neurology 51:416-420, 1994
3. Rosen et al.
Neurophysiological investigation of hands damaged by vibration:
comparison with idiopatic carpal tunnel syndrome Scandinavian Journal of Plastic and Reconstructive Hand Surgery 27:209-216 , 1993
4. Brummer et al.
Sensorineural stages of the hand-arm vibration syndrome Scandinavian Journal of Work and Environmental Health 13:279-283 , 1987

שאלות בנושא תסמונת תעלת שורש היד - מידע נוסף

 1. מאת זהר לוינגר:

  שלום,
  ברצוני לברר על התוצאות התיפקודיות לאחר הניתוח,
  האם יש בעיה בכוח שריר?
  בטווח תנועה?
  האם צריך ריפוי בעיסוק?
  האם סד דינאמי יכול לעזור לאחרי הניתוח.
  בתודה מראש זהר.

  שלום זוהר,

  אם האבחנה הייתה נכונה והתסמונת בדרגה סבירה ולא נמשכת שנים - היא אמורה לחלוף ביום הניתוח או למחרת.

  כוח היד נחלש למספר שבועות אך לא בדרגה שמפריעה לתפקוד היומיומי.

  אין ירידה בטווחי תנועה.

  במרבית המקרים אין צורך בריפוי בעסוק או בסדים כלשהם.

  בהצלחה

 2. מאת ענת:

  שלום רב
  הנני לאחר שני ניתוחים בשיטה הפתוחה לCTS לשימחתי בהצלחה
  מדוע הרופאים לא מעדכנים שישנה אפשרות לשיטה נוספת?
  היכן אפשר להנתח בצורה הסגורה ?
  כמה זמן הינה בשימוש ?
  האם הינה יעילה לטווח ארוך?

  תודה

  אני שמח בשמחתך שעברת שני ניתוחים מוצלחים. אכן זהו המצב בד”כ אם הניתוח מבוצע באינדיקציה נכונה, ע”י כירורג מיומן ובזמן שהעצב עדיין בעל פוטנציאל להתאושש ולהשתקם.

  לגבי שאלתך: השיטה הסגורה נפוצה בעולם הרחב כבר מסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת. הנסיון בארץ הוא יותר קצר ומספר המנתחים שמבצעים את הניתוח בשיטה זו ניתן לספירה על אצבעות של יד אחת (לא שתיים…). זאת משום שלא כולם רכשו מיומנות בטכניקה כירורגית זו. ברור שמנתחים אשר אינם מנתחים בשיטה זו לא יזכירו אותה בפני הפציאנטים או שינמקו זאת בכך שהסבוכים גבוהים יותר וכו’ וכו’.

  שתי השיטות טובות לטווח הארוך. היתרון של השיטה הסגורה שתקופת ההחלמה והשיקום והחזרה לתפקוד היומיומי הינה קצרה יותר.לכל שיטה את האינדיקציות שלה ולא כל מה שמתאים לחולה אחד יתאים גם לשני.

  השיטה הסגורה אינה מופיעה ברשימת הניתוחים של הביטוחים המשלימים של קופות החולים ועל כן הן נעשות במסגרת הביטוחים הפרטיים או באופן פרטי, או בבתי החולים בהם יש מנתח שמיומן בטכניקה זו.ברוב בתי החולים אין אחד כזה.

  אין ברירה: צריך לסרוק אתרי אינטרנט ולשאול את המנתח האם הוא עושה את הניתוח בשתי השיטות או רק בטכניקה הפתוחה.

  אני מקווה שעשיתי לך קצת סדר בנושא מורכב זה. למזלך אין לך עוד יד שתוכלי להתנסות גם בשיטה הסגורה !

  ד”ר גולדברג

 3. מאת מיכל:

  סובלת מנימול באצבעות2ו3 כחצי שנה התחיל מכאבים ביד שהפסיקו רק כשהרמתי את היד למעלה(כאבים עזים) בדיקת אמ.אר אי בלטי דיסק בc4-5 וc6-7 עם לחץ על השק. בנוסף יש היפרטרופיה של המפרק האונקווטברלי משמאל בc3-4 , מטופלת באתופן 400 מג” ואוקסיקונטין שהתחלתי מ20מג” פעמיים ביום והיום ירדתי ל5מג” פעמיים ביום.שאלתי לאור הממצאים הנל”האים יש סיכוי שהכאב יחזור ברגע שאפסיק את הטיפול התרופתי ומתי הנימול באצבעות יפסק? כיצד מגדירים בעיה זו .
  תודה מראש
  מיכל

  בעיתך נובעת מלחץ על שורשי העצבים בעמוד השדרה. עליך לפנות לאורתופד כללי או לאורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה.

  ד”ר גולדברג

 4. מאת מרגלית:

  שלום רב
  אני בת 53 נכה כתוצאה משיתוק ילדים בהיותי בת 9 חדשים ,מתהלכת בעזרת שני מכשירים ארוכים וקביים לפני כשנתיים התחלתי לסבול מנימול בידיים פניתי לרופא עשיתי בדיקת EMG הומלץ לנתח, דחיתי זאת מהסיבות המובנות ולאחר תקופת מה עבר הנימול והרגשתי טוב, לאחרונה עם הכנסי לגיל המעבר (לא מטופךת בהורמונים) נתגלתה אצלי תת פעילות של בלוטת התריס גבולית (עדיין לא מטופלת בתרופות) וחזרה לי תחושת הנמיול בידיים, פניתי לאורטופד שהמליץ מיד לנתח בשיטה חדשה לפיה נעשה פתח קטן ומוכנס מכשיר מואר איתו נעשית הפעולה הכירורגית לטענתו ההחלמה מסוג נתוח זה מהירה יותר וכן הציע לחבוש את היד בכרית ותחבושת אלסטית שתאפשר לי לחזור ולהלך במהירות עם קביים.
  ברצוני לציין בנוסף שבמשך השנים היה לי מחסור בויטמין B12 טופלתי ובשנים האחרונות מצבי טוב מבחינה זאת.
  שאלתי האם צריך לבצע בדיקות נוספות שתאשרה שהבעיה אכן מקומית וניתנת לפתרון יחסית פשוט.
  2. מה יקרה אם אדחה שוב את הטיפול הניתוחי לזמן בלתי ידוע האם קיימת סכנה לפעילות הידיים בהמשך.
  אודה על תשובתך המהירה.

  תסמונת תעלת שורש היד אכן שכיחה יותר בבעיות בלוטת תריס והפרעות בחילוף חומרים של ויטמין B . לדעתי עליך לאזן את שתי הבעיות האלה למשך מספר חודשים ורק אז להחליט אם לנתח או לא. אין בדחיה של מספר חודשים בכדי לפגוע בהתאוששות העצב. בגלל מצביך הכללי אכן הדרך הטובה לבצע את הניתוח היא בשיטה הסגורה.
  ד”ר גולדברג

 5. מאת איריס:

  שלום רב,
  אני בת 35 יש לי תינוק חדש (שלישי) בן חצי שנה לפני כחודשיים החלו להרדם לי שתי הידיים בזמן השינה כרגע הבעיה היא בכף יד ימין נימול והרדמות כל בוקר בעיקר אצבעות 234 לפעמים הכאב מעיר אותי בלילה,מה הבעיה? האם יכולה לעבור מעצמה? יש לפרט שלא סבלתי מהבעיה בזמן ההריון ואינני סובלת מעודף משקל _גם לא בזמן ההריון. הבעיה החלה לאחר שהתקנתי התקן מירנה למניעת הריון _מפריש פרוגסטרון) יכול להיות קשר? הוצאתי אותו לפני שבועיים. תודה רבה מראש על תשובתך.

  כנראה שאת סובלת מ”תסמונת תעלת שורש היד” (ראי באתר שלי). עליך לפנות לכירורג יד לבדיקה ואולי להפניה לבדיקת EMG .

  ד”ר גולדברג

 6. מאת יפעת:

  שלום
  אני בת 25, סטודנטית שנה ג’. עקב כך עלי להשתמש רבות ביד ימין בזמן הלימודים.במשך השנתיים האחרונות אני סובלת מכאבים עצומים באצבעות בזמן הכתיבה. נבדקתי פעמים רבות אצל אורטופדים (של קופת חולים) ועשיתי פעמיים פיזיוטרפיה (שממש לא עזרה לי).בדיקת ה- EMG יצאה תקינה. רק לאחרונה הובחנתי בתסמונת שורש כף היד ובמרפק טניס. רציתי לדעת האם יש קשר לפעילות הכתיבה ותסמונות הללו מאחר וזה לא מוזכר באף מאמר שקראתי? מה עלי לעשות כדי להקל על הכאבים? ובנוסף קראתי שלעיתים קשה להבדיל בין 2 הבעיות הללו - האם יתכן שאני סובלת משתיהן או שהרופאים פשוט מתעצלים להעמיק בבעייתי? אני תמיד מרגישה שהם לא מתייחסים אלי ולכאבים שאני חשה אלה רק קוראים בגיליון שלי. האם אתה ממליץ על מומחה מסויים שכדאי לי לפגוש?
  תודה מראש על עזרתך.

  ההבדלה בין “תסמונת תעלת שורש היד” לבין “מרפק טניס” (תעייני באתר בשני הערכים הנ”ל) היא ברורה וחד משמעית ולא צריכה להיות שום בעיה באבחונם. אולם יתכן שאת סובלת מתסמונת “שימוש יתר” (overuse syndrome) שהיא באמת בעיה טיפולית…ממליץ לך לפנות לכירורג יד ולא לאורתופד. ראי “צור קשר”

  ד”ר גולדברג

 7. מאת איציק:

  אני בן 32 ומזה שלושה שבועות מופיע לי נימול בידיים לסירוגין ונימול בחלק עליון צוורי בצילם רנטגן הכל יצא תקין כמו בבדיקות דם הנימול אינו מפסיק ומופיע לסירוגן בבמצבים ושעות שונות ביום טופלתי בכדורי אתופן ואלפרליד לשלול מצב חרדה נאמר לי שאין פתרון לבעיה השאלה היא אם זה נכון ואם לא אז מה הפתרון

   בעוד מספר שבועות,אם התופעה לא תחלוף מעצמה,יהיה מקום לבצע EMG ללהיבדק אצל נוירולוג וכירורג יד

 8. מאת דבורית:

  ד”ר גולדנברג שלום רב,
  לפני כמספר שנים עברתי ניתוח בכף יד שמאל לאחר לחץ שהיה לי בשורש כף היד עד ידי שלא יכולתי לקפל את האמה והקמיצה הרגשתי אותן כמו “גומי” לאחר הניתוח ללא כל שינוי אותה תחושה ועוד יותר.
  מזה מספר חודשים יש לי הרדמות בכף יד ימין כולל כאבים בכל היד כולל הכתפיים.
  מאחר ואין לי שינוי בתחושה של לאחר הניתוח בידי המשמאלית יש בי חשש לגשת שוב לעוד ניתוח שאולי לא ישנה לי את הבעיה.
  האם אוכל לקבל את הצעתך והכוונתך בנדון.
  בברכה רבה,
  דבורית

  יש לבדוק מחדש האם האבחנה ביד שנותחה הייתה באמת של תסמונת תעלת שורש יד (קרפל טונל) שכן הניתוח הוא אחד המועילים בכירורגיה. אולי בעיתך נובעת מן הצוואר ולא משורש היד? כנ”ל לגבי היד השניה. האם חזרת למנתח לשאול אותו מדוע הניתוח לא עזר?

  ד”ר גולדברג

 9. מאת חגית:

  אובחן אצלי CTS ביד ימין. לפני בחירה בניתוח, פניתי לדיקור סיני ולאולטרהסאונד אצל פיזיותרפיסט. מהם סיכויי ההצלחה בשתי שיטות ריפוי אלו ?
  מה אוכל לעשות בבית בינתיים בכדי להקל על הכאבים (בעיקר בלילה) ?

  שלום חגית,
  לטיפולים אלה אין יכולת ריפוי. הם יכולים אולי להרגיע ולתת תחושה של הטבה אך התסמונת חוזרת ביתר שאת כעבור פרק זמן (קצר או ארוך).
  בינתיים תשתמשי בסד מנוחה לשורש היד במיוחד בלילה
  תעייני באתר שלי “תסמונת תעלת שורש היד”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 10. מאת איתי:

  שלום

  לפני חודש וחצי אובחן אצלי קרפל טונל ביד שמאל (אני שמאלי)
  בבדיקת הזרמים במפרק כף היד יצא 4.2 מילישניות במקום 3.5
  יש לי חוסר תחושה באמה ובאמצעית אך אינני סובל מכאבים
  ישנה התדרדרות של השריר ליד האגודל בכף היד
  אין הפרעה בתנועת האצבעות
  המוזר הוא שזה הופיע בפתאומיות תוך יומיים איבדתי תחושה לגמרי
  הרופא שביצע את הבדיקה טען שאני ארגיש טוב יותר תוך חודש
  המצב איננו משתפר למרות שעבר זמן ארוך יותר
  כמה זמן אני יכול להשאר במצב זה לפני שאפנה לניתוח?
  דרך אגב אני שואל את השאלה מאחר ואני עובד בארה”ב ואינני נגיש לניתוח

  שלום איתי,
  התיאור שהינך מתאר איננו אופיני לתסמונת התעלה הקרפלית. האם נבדקת אצל כירורג יד? אין לך בעיות עם עמוד שדרה צווארי? הניתוח (אם צריך) איננו דחוף וניתן להמתין עד תום הברור מה הסיבה לתמונה החריפה (דלדול מהיר של השריר ואובדן תחושה פתאומי ותוך זמן קצר)
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 11. מאת גלית:

  שלום,
  אני סובלת מעל עשר שנים מכאבים באזור כתף ימין, לא כאב ממוקד ולעתים משרה על הזרוע,
  כאב שבדרך כלל קורה במצבי עייפות, ישיבה ממושכת או הליכה ממושכת, אבל לא בזמן כל פעילות אקטיבית שהיא (מלבד הליכה כפי שציינתי).
  בעבר עשו לי פיזיוטרפיה ועד כמה שזכור לי טיפלו דווקא במרפק וזה עזר אבל חזר לאחר תקופת מה.
  כיום הכאב גדול יותר אולי גם מפני שאני עובדת על מחשב שעות ארוכות. בצילום ואולטרסאונד כתף הכול נמצא תקין ובבדיקת אי.אם.ג’י: עיכוב סנסורי 4.2 , הרופאה רשמה: טינאל חיובי, פאלן חיובי (לא מבינה מה זה).
  הרופאה המליצה דיקור. מצד שני האורטופד שהפנה אותי אליה חשב חד משמעית שצריך ניתוח.
  כף היד שלי בסדר, למרות שלפני כחודש בשנייה אחת אבדה לי תחושה לגמרי באמה וזה חלף לאחר כמה שניות בודדות.
  כרית מיוחדת לעכבר של המחשב שמגביה את בסיס כך היד עוזרת לי עם הכאב.
  רציתי לדעת האם דיקור אכן יעזור או האם מומלץ ניתוח?
  ובנוסף, האורטופד אמר לי שמכיוון שהכאב הזה ממושך מאוד ייתכן שניתוח לא יעזור מכיוון שהעצב נלחץ זמן ממושך וייתכן שלא יחזור לעצמו. האמנם כך?
  תודה, גלית

  שלום גלית,
  אם האבחנה היא אכן של תעלה קרפלית (עייני באתר שלי “תסמונת תעלת שורש היד”) הטיפול הוא ע”י ניתוח. דיקור לא יעזור אלא להיפך_הוא עלול לפגוע ישירות בעצב.
  את זקוקה לבדיקה של כירורג יד (שהינו אורתופד אשר התמחה ספציפית בבעיות של ידיים) ולא אורתופד כללי.
  לפי בדיקת האמג הנזק בעצב איננו חמור ועל כן אין סיבה שהוא לא יחזור לתפקודו המלא בעקבות הניתוח.

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 12. מאת נורית:

  שלום,
  מזה 4 שבועות אני סובלת מחוסר תחושה, ללא הפוגה, בכריות כל האצבעות ביד ימין. זה החל באגודל ואחר בשאר האצבעות .יש לי זרמים עזים ונימול בחלק הכפי של היד. אחר עבודה מאומצת כף היד נרדמת, שאיני מסוגלת לאחוז בחפצים קלים כמו מברשת שינים וכן כאבי ‘בעירה’ תוקפים את היד בעיקר בלילות.
  בבדיקת EMG שבוצעה ב-8/7/07 סוכם: “קיימת עדות לתסמונת התעלה הקרפלית קשה מימין בלבד”. בבדיקה - ב-Speed Ulnaris אחד הערכים - 57 כולל מרפק.
  נקבע לי תור לניתוח CTS ל-7.1.08.
  אני חוששת מהחמרה שתפגע בתפקוד בלתי הפיך של כף היד.
  אני מטופלת ב-ELTROXIN 850 mcg (לשבוע) בעקבות כריתה מלאה של בלוטת התריס לפני 41 שנים. כן אני סובלת מבעיות בעמוד שדרה צווארי.
  אחר קריאת המידע באתר אני מבולבלת ואיני יודעת אם הבעיה נובעת מהיצרות של התעלה הקרפלית בלבד, או שמא מבעיות בעמוד השדרה; או בלוטת התריס שאינה מאוזנת.
  מה עלי לעשות ? לאיזה רופא מקצועי עלי לפנות ? האם הנזק בכף היד לא יחמיר בגלל המועד המאוחר של הניתוח (7.1.08) ?
  תודה, נורית

  שלום נורית,
  גם אם יש בעיות בעמוד השדרה ובעיות עם בלוטת התריס עדיין האמג מצביע על נזק מקומי קשה של העצב בשורש היד (בתעלה הקרפלית).חד משמעית את זקוקה לניתוח וגם הצלחה של 90% היא עדיין הצלחה..
  עדיף לעשות את הניתוח בהקדם ולא לחכות עוד 4 חודשים. אם יש ברשותך ביטוח בריאות פרטי באחת מחברות הביטוח ממליץ לך להפעילו או לחילופין לחפש מנתח (כירורג יד) שאצלו התור קצר יותר
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 13. מאת אמלי.:

  שלום,
  סבתא שלי בטיפולים אצל רופאים שלא נותנים לנו שום דעה חד משמעית וכל הזמן משנים את דעתם. אני רוצה לשמוע את חוות הדעת שלך.
  לסבתא שלי יש גידול ממאיר בגרון שלא ידוע מה מקורו, שהתגלה לפני כשלושה ימים בבדיקת ביופסיה. היום היא עברה בדיקת MRI בעמוד השדרה עקב שיתוק ברגליים וחוסר תחושה מוחלט.
  הרופאים אומרים שהתוצאות מראות שישנו לחץ בחוליות עמוד השדרה באיזור שאחראי לעיצבוב הרגלייים.
  השאלה הראשונה שלי, האם ישנה אפשרות שתופעה זו תתפשט גם לחלקים אחרים בגוף והשיתוק יהיה חמור יותר? מה הפיתרון לשיתוק ברגליים מלבד ניתוח. והאם ישנו אחוז הצלחה גבוה בניתוח מסוג זה?
  השאלה השניה שלי היא האם ייתכן ש”הלחץ” שעליו דיברו הרופאים הוא כתוצאה מהגידול הממאיר בגרון, או אולי ההפך? יש קשר בין שתי התופעות האלה?
  אפשרי שהסרטן יתפשט גם לאיברים פנימייים אחרים בגוף כמו ריאות וכו’?
  הרופאים אומרים שאין לדעת, גם אחרי בדיקת הMRI, אם כך, אז באיזו בדיקה כן ניתן לדעת דבר כזה? כי לפי מה שאני יודעת, זוהי הבדיקה הכי מקיפה ויקרה שיש.
  אשמח לתשובה כמה שיותר מהירה.
  תודה רבה,
  אמלי.

  שלום אמלי.,
  צר לי אך אני עוסק בכירורגיה של היד. על סבתך להיות במעקב של אורתופד כללי/נוירוכירורג, רופא א.א.ג ואונקולוג
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 14. מאת dafi:

  האם יתכן שתסמצונת התעלה הקרפלית תלווה בתחושת עייפות של כל הזרוע?
  האם יתכן שתחלוף מעצמה בעזרת טיפול שמרני?
  מה האבחנה המבדלת ממחלות ניווניות כגון טרשת?
  תודה רבה

 15. מאת רן:

  שלום, אני בחור בריא בד”כ, בן 25, הגעתי לאורטופד לאחר שחשתי כהות בכף יד ימין, ירידה בתפקוד כף היד בלחיצה ובהזזת האצבעות, דבר שהגיע במפתיע והפחיד אותי מאוד. הדוקטור אבחן זאת כ carpal tunnel syndrome, נתן לי כדורים נגד דלקת, הפניה לפיזיותרפיה והפניה לבדיקת EMG עבור עצב מדיאנוס.

  הייתי רוצה לקבל המלצות נוספות לטיפול. מה צריך לעשות, מה משמעות בדיקה זאת ומהן השלכותיה אם חיובית או שלילית. האם לטפל בכך ע”י נטילת כדורים נגד דלקת, והאם התופעה עלולה חלילה להחריף לכהות חמורה יותר?

  בתודה מראש, רן.

  שלום רן,
  עיין בבקשה באתר שלי בפרק “תסמונת תעלת שורש היד”
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 16. מאת sal:

  שלום , אני סטודנטית בת 19 לפני 6 חודשים עברתי ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית , ואני עדיין סובלת מאותם כאבים ועדיין יש לי הירדמות באצבעות וזרמים ביד , לפני חודש עשיתי בדיקת EMG שהראתה שהניתוח עבר בהצלחה ואין עוד לחץ על העצב .
  אז מה הסיבה חכאבים ? ואיך אני צריכה לטפל בזה ?

  תודה מאש, sal .

  שלום sal,
  הסיבה יכולה להיות: לחץ על שורשי העצבים בצואר,לחץ על העצב המדיאני בשורש היד, אבחנה שגויה מלכתחילה, בעיות נוירולוגיות, סכרת, תהליך החלמה מתמשך בגלל שהלחץ על העצב לפני הניתוח היה קשה ועוד ועוד…פני למנתח ואם המצב לא ישתפר פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 17. מאת ריטה:

  שלום,
  אני אמורה לעבור ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית וחוששת מאוד מההרדמה המקומית המכאיבה.
  האם ניתן להוסיף סדציה קלה לפני תחילת ההרדמה המקומית?

  שלום ריטה,
  בבוקר מוקדם קחי כדור וליום 5 מ”ג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 18. מאת dafi:

  האם יתכן כחלון המלווה את תסמונת התעלה הקרפלית? הכיחלון הוא רק בגב יד ימין

  שלום dafi,
  לא.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 19. מאת dafi:

  תודה על תשובתך המהירה.
  אשמח לדעת האם יש לך כיוון להפנותני לבירור הכיחלון בידיים וכן כיצד ניתן לדעת האם אכן יש CTS או שישנה בעיה מערכתית יותר שגורמת לכיחלון+ החולשה והירדמות כף היד? האם תוכל להעריך זאת בפגישת ייעוץ?

  שלום dafi,
  בעניין הכחלון ממליץ לך להיבדק אצל רופא פנימאי. תעשי גם בדיקת אמג (EMG ).
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 20. מאת עטרה:

  אמי עברה ניתוח תעלה קרפלית פתוחה לפני 3 שבועות. עדיין יש לה מידי פעם כאבים ושלוש אצבעות שאותן היא לא מרגישה בכלל. היא עוברת פיזיותרפיה פעמיים בשבוע. רציתי לדעת האם מצב שכזה נורמלי?

  תודה

  שלום עטרה,
  תלוי בגיל, חומרת הפגיעה בעצב לפני הניתוח, האם השחרור של העצב היה מלא, האם יש מחלת סכרת ברקע ועוד.האם לפני הניתוח היא כן הרגישה את שלושת האצבעות? מה אומר הרופא המנתח?
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 21. מאת ורד:

  נושא : נימול בכפות הידיים
  שלום רב,
  אני בהריון שבוע 30 ובחודשיים האחרונים אני סובלת מנימול בכפות הידיים
  במשך הלילה עד כדי כאב.

  הם יש מה לעשות במהלך ההריון ?
  האם נכון הדבר שיש חוסר ב B12 ?

  אשמח לקבל תגובה
  ורד

  שלום ורד,
  1. להשתמש בלילה בסד מנוחה לשורש יד.
  2. בד”כ נדיר מאד.
  תראי אם את מסוגלת לעבור את ההריון עד הסוף ולטפל בזה אחרי הלידה. אם המצב יהפוך לבלתי נסבל אין מניעה לעשות את הניתוח גם בהריון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 22. מאת אבנר יחזקאל:

  שלום ד”ר איגו,
  אני מטופל למעלה משני עשורים בקורטיזון באופן קבוע עקב אסטמה קשה, אני סובל מתופעות לואי משניות לטיפול התרופתי, כגון אוסטיאופורוזיס (נגרמו כבר מס’ שברים בגוף), י.ל.ד, השמנת יתר, בצקות . כמו כן במהלך השנים, עקב התקפים קשים נלקחו לי בקביעות בדיקות לגזים לדם עורקי הדיקורים נעשו מאיזור שורש כף יד ימין ושמאל. מזה כ-10 שנים עוד בהיותי בגיל 30 לערך התחלתי לסבול מ-CTS דו צדדי עם החמרה ניכרת בכף יד ימין. אני מבקש לשאול האם קיים קשר סיבתי בין ה-CTS לבין מחלות לואי משימוש בקורטיזון באופן כרוני וממושך?? האם יש בספרות הרפואית ציעוד על כך? יש לציין כי בדיקות US מראות על עיבוי ותפיחות התעלה הקרפלית. אשמח להיפגש עימך , אודה להתייחסותך
  תודה

  שלום אבנר יחזקאל,
  לא מוכר לי קשר סיבתי ואין זה חשוב. אתה זקוק לניתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 23. מאת א. רחל:

  שלום ד”ר איגו,
  פניתי למומחה לכף היד עקב בייה של תנועה בלתי רגילה ומלווה כאב של הזרת. (תנועה לא רציפה), ללא כאבים או סימפטומים נוספים., נשלחתי לבדיקת emg, שהראתה ערך גבוה (5.6).
  הרופא טוען שהבדיקה מצביעה על קיום סינדרום ה- cts ועלי לעבור ניתוח.
  שאלתי היא האם הניתוח חיוני גם כשלא חשים כאבים?
  האם עיכוב או אי ביצוע ניתוח בשלב זה עלול להגביר או לגרום נזק נוסף?
  תודה.

  שלום א. רחל,
  1. לא
  2. לא
  אין קשר בין תנועה לא רציפה של הזרת לבין סינדרום CTS .תאורך מתאים יותר למה שקרוי “אצבע הדק“. עייני באתר תחת מונח זה.
  פני לכירורג יד נוסף.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 24. מאת אתי ז.:

  שלום ד”ר איגו,
  לחאר החלקה על רצפה רטובה, כשנחתתי על ארבע, חשתי זעזוע בכפות הידיים ובברכיים. לאחר יומיים החלו כאבי גב ובהדרגה התחלתי לסבול מנימול בכפות הידיים והאצבעות, מצב שהלך והחמיר עד שהגעתי לאורטופד ועשיתי EMG, ו- CT של עמוד השדרה הצוארי.
  בבדיקה הראשונה לא נמצאו ממצאים ברורים המסבירים את התופעה ובEMG נמצא שמודגמת עמדה לורדוטית די שטוחה, והתעבות רירית בתאים מקסילרים ואתמואידלים. החתכים האקסיאלים ללא עדות לבלט.
  שאלתי האם הנימול הקשה ממנו אני סובלת בעיקר בשינה, או כשאנני מניעה את הידיים, מקורו מהנפילה? ולמי אני אמורה לפנות לפתור את הבעיה המציקה וכואבת כל כך?
  תודה מראש על תשובתך

  אתי ז.

  שלום אתי ז.,
  לפי סמיכות הופעת התלונות ומועד החבלה נראה שהבעיה נובעת מן הנפילה. תמשיכי בברור אצל האורתופד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 25. מאת נעמי:

  שלום
  לאחר בדיקת EMG הוברר כי עלי לעבור ניתוח גם בתעלת המרפק וגם בתעלה הכפית בהרדמה מלאה. האם ניתן לעשות את שני הניתוחים בשיטה “הסגורה” (שני חורים בלבד…) שבהם ההתאוששות מהירה יותר?
  מהי המלצתך?

  שלום נעמי,
  תעלה הכפית כן, תעלת המרפק בשיטה הפתוחה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 26. מאת אתי:

  דר’ שלום רב, לפני כמס’ חודשים החלו, מהלך הלילה, כאבים ביד (ימין) ובעיקר באמה. כאב אשר התעלמתי ממנו במחשבה כי ייעלם מהלך הזמן. לפני כשלושה שבועות לערך חלה החמרה רצינית בכאבים אשר הפכו לקבועים מידי יום ובנוסף נפיחות ביד ובעיקר באמה כמו כן החלו להופיע תופעות של עייפות, תרדמת באצבעות וכו. עליי לציין כי הנני עובדת כמזכירה מזה 9 שנים וכן בשנה וחצי האחרונות אני עובדת 11 שעות ביום עם מלקדת ועכבר בעיקר. עלפי הנתונים שקראתי באתר שלך ייתכן כי הנני סובלת מתסמונת התעלה הקרפלית. הייתכן והדבר נכון? כיצד זה יכול להשפיע על עבודתי בעתיד (כרגע אני בחופשת מחלה מזה למעלה משבועיים). אודה על תשובתך בעניין. בתודה מראש ובברכת המשך יום נעים.

  שלום אתי,
  זה יתכן אך יש לאמת את האבחנה ע”י בדיקת אמג אך בעיקר ע”י בדיקה של ידך. ממליץ לפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 27. מאת בת-ציון:

  האם בניתוח כף יד בשיטה הסגורה, יש יותר סיבוכים בהשוואה לניתוח בשיטה הפתוחה
  והאם השיטה הסגורה מאפשרת שחרור מלא של העצב, כמו בשיטה הפתוחה?

  שלום בת-ציון,
  בהמשך לשאלתך:
  השיטה הסגורה נהוגה בעולם הרחה מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת ונעשית ע”י רוב הכירורגים של היד בעולם. מי שלא יודע לעשות בשיטה הסגורה אך טבעי שיצא נגדה.
  לציין שהניתוח אינו נעשה דרך קופות החולים אלא באופן פרטי בלבד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 28. מאת רנה פדידה:

  לפני מספר חודשים התחלתי להרגיש חולשה בכפות הידיים, אגודל כף היד החלה להתנפח ולכאוב, לאחר צילום רנטגן, קבע רופא כי הנני סובלת ממחלה ניוונית במפרקי כפות הידיים, הופנתי לטיפול פיזיוטרפי שהקל במידה מסויימת, כן נטלתי כדורי אטופן לטיפול בכאב.
  בפנייה לרופא נוסף לקבלת חוו”ד נוספת, הרופא קבע על סמך בדיקה והסתכלות על כפות הידיים, (מצא עודף גמישות באצבעות) ובשריר אגודל כף יד שמואל שטיחות לעומת היד הימנית, וקבע כי הנני סובלת מתסמונת התעלה הקרפלית, הופנתי בדיקת אי.אמ.גי, והבדיקה יצאה תקינה,
  שאלתי היא: האם יתכן שאפשר לסבול מתסמונת התעלה הקרפלית, למרות הבדיקה התקינה?

  האם ישנו קשר בין ניוון פרקי כף היד לבין בעיית תסמונת התעלה הקרפלית?

  תודה מראש, רנה.

  שלום רנה פדידה,
  1. אפשר, אולם הבדיקה הקלינית חייבת להיות חיובית ללא שום צל של ספק.קשה לקבל שטיוחות שריר האגודל ללא בדיקת אמג חיובית.
  2. בדרך כלל לא.
  ממליץ לך להיבדק אצל כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 29. מאת שגית:

  שלום רב
  אני בהריון בשבוע 23, אני סובלת מאוד בעיקר בלילות מהירדמות של כף יד שמאל בכל מני ורייציות כמו 3 אצבעות או 2 או כל הכף , הבנתי שזאת תופעה מוכרת בהריון ועל אחת כמה וכמה שיש לי סכרת הריון אני מזריקה אינסולין . אבל מה שקורה זה שאני שוכבת על הגב עם ידיין ישרות למטה אז הידיים לא נרדמות לי . האם זה בסדר לשכב על הגב בהריון בתמיכה של כרית גבוהה אמרו לי שלא עובר חמצן לעובר ששוכבים על הגב?כמו כן, אני ממש בוכה בלילות מזה וממה שקראתי שיש סד מנוחה לכף היד איפה אפשר להשיג דבר כזה? והאם זה יעיל ועוזר ?
  כי אני חייבת לעשות כבר משהו אני ממש סובלת…בשקט כמובן …

  שלום שגית,
  מניסיוני עדיף שתעשי ניתוח קטן בהרדמה מקומית ותתפטרי מזה. הרי יש לך עוד המון עד סוף ההריון, ואף אחד לא מבטיח שלאחר הלידה התסמונת תחלוף. לפעמים היא אף מחמירה לאחר הלידה ולפעמים אמנם חולפת רק בכדי לחזור בהריון הבא ביתר שאת.
  אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 30. מאת רבקה:

  שלום,
  סבלתי משבר קטן מטאקרפוס ביד ימין. לאחר כחודשים הכל הסתדר.
  מזה כשבוע ימים אנו מרגישה כי האגודל האצבע וקצת גב היד פשוט רדומים לי
  האם ייתכן שהדבר נובע כתוצאה מהשבר? אך איך ייתכן השבר היה בכלל בצד השני
  של היד. האם יש מקום לדאגה ? אולי זרימת דם לא טובה או שמא דלקת בעצב
  אודה להתייחסותך.

  שלום רבקה,
  כנראה שהמכה הייתה בגב היד שם עוברים עצבים תחושתיים לאגודל ולאצבע. אין מקום לדאגה. אין בעיה בזרימת דם או דלקת.
  יחלוף מעצמו
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 31. מאת כהן אילנה מטבריה:

  לד”ר איגו גולדברג שלום !

  אודה לעזרתך לבעיה שיש לי מספר חודשים ועד היום לא נמצא פתרון לבעיה.

  לפני כ- 4 חודשים קיבלתי כאבים בידיים ותופעת נימול, ותחושת שריפה פניתי לרופא ונתן לי אתופאן . למרות זאת זה לא עזר.
  לאחר מספר שבועות הופיע אנטרופיה של השרירים בשתי כפות הידיים פשוט השרירים נעלמו.

  פניתי לד”ר מיכה רנות מומחה לכף יד ולטענתו זה לא בעיה של כף היד והפנה אותי לנוירואולוג.
  ב- 18.7.08 פניתי לד”ר רואשדה חנא מומחה בניורולוגיה בוצע פעמיים emg אחד יצא עם בעייה ב- ב c-5 c-6 בצעתי עוד פעמיים emg וזה יצא תקין.

  בוצע mri בצוואר במישורים אקסיאלים וסגיטלים, ללא הזרקה גדולינים .

  להלן הממצא:
  בחתכים האקסיאלים c2-c3 בלט דיסק מרכזי מינימלי.
  C4-c5 בלט דיסק מרכזי מינימלי.
  C5-c6 בלט דיסק מרכזי הלוחץ במידה קלה על השק התקלי.

  הידיים המשיכו להירדם השרירים המשיכו להיעלם בידיים , תופעת השריפה כל הזמן הולכת וחוזרת .

  פניתי לפרופ’ זוהר ארגוב מומחה לשרירים ועצבים מבית חולים הדסה עין כרם חשד במחלה אוטואומונית שתקפה אותי. בוצעה בדיקה mg1 וזה יצא תקין .

  הועלה חשד של מחלה als בוצע בדיקה lp ו mri יצא שלילי.

  הועברתי לראמתלוג בשל רמת פקטור רמתזים גובה עומד על 31.6 ולטענתו זה לא דלקת פרקים יש לפנות לנוירולוג.בוצע צילום כף היד יצא תקין בוצע בדיקה ccp בבלינסון יצא תקין.

  ישבתי כעת וקראתי על תופעת שורש כף יד האם אכן חליתי בזה הרה חרשתי את הגוף ואף אחד עד ליום הזה לא מכיר תופעה כזאת ולא ראה ידיים כאלה .

  כיום יש ריפיון שרירים בידיים , שיחקת סחוס של הידיים והאצבעות .

  תופעת שריפה , נימול וכאבים הולכים ובאים.

  אודה לעזרתך אוכל לשלוח לך את כל הניירת שלי על מנת שתוכל לעיין בזה ואולי תוכל לעזור לי בפתרון הבעיה.

  תודה רבה אילנה כהן
  שלמה המלך 26 טבריה
  050-7216614 טל’ 04-6795451

 32. מאת עמי גולדברג:

  היד הימנית נרדמת לעיתים קרובות ויש לי נמלים באצבעות ובכף היד
  מה הטיפול ואם יש טיפול

  שלום עמי גולדברג,
  יש מספר עצבים ביד וצריך לאבחן מי מהם מציק לך. יש גם המון תסמונות נוירולוגיות שגורמות לתרדמה ונימול.קודם כל אבחנה ואח”כ טיפול.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 33. מאת אסי:

  שלום דר.

  ביוני 2008 נרדמתי במשך כמה שעות על המקלדת ועל העכבר שעבדתי בלילה במחשב.
  התעוררתי וכף היד ימין היתה רדומה לחלוטין עד הבוקר והרגשת רדימות קלה ביד שמאל.
  וביד ימין הזרת והאצבע שלפניה היו רדומות עוד חודשיים והיו קרות ואז התחלתי להרגיש כאבים קלים
  בהקלדה ושימוש בעכבר .
  החלטתי להתייעץ .
  הלכתי לפרופ יואל ברמת גן.
  מצא שלפי EMG , דו צדדי CUBITAL TUNNEL SYNDROME .
  המליץ על ניתוח הזזת המרפק .
  כעת הכאבים הם לרוב בהקלדה בכף היד ברגשה של חתכים ולאו דוקא במרפק .
  מידי פעם שאני מריםם משהו כבד יש כאבים במרפק.
  או - כאשר יש לחיצות מוגברות בעכבר יש כאבים בצדשמאל של המרפק הימני.
  לאחרונה יש התחלת כאבים במרפק שמאל למרות שכמעט הפסקתי לעבוד מול מחשב.

  עשיתי EMG נוסף בדצבמר מראה על החמרה.
  (חבל שאני לא יכול לשלוח לך את הממצאים. )
  האם יש מצב שקורטיזון ירפא לי אץ המרפק ואת כף היד . ?
  האם לדעתך רק ניתוח יפתור את הבעייה?

  שלום אסי,
  לשאלתך הראשונה: לא
  לשאלתך השניה:כן
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 34. מאת נטלי:

  ד”ר שלום,
  רציתי רק להוסיף, שיד שמאל שלי כואבת כל הזמן עד הכתף. ביד ימין זה נסבל- יותר נימול והירדמות.
  בבקשה, אשמח אם תעזור ותענה בהקדם-
  תודה נטלי

 35. מאת אילן:

  לרופא שלום רב, לפני כמה חודשים במהלך שינה הרגשתי כי ידי הימנית נרדמת לא באופן הרגיל ,פניתי לרופא המשפחה נשלחתי לצילום צווארי ושם גילו כי יש שינויים קלים,כמו כן נבדקתי בעורקי הצווארבעזרת אולטסאונד ונצא כי זרימת הדם תקינה ביותר,נשלחתי לפסיוטרפיה ל 10 טיפולים ,כעת התעוררה בעיה חריפה יותר כף ידי השמאלית ובעיקר האצבע האמצעית אני מרגיש אותה רדומה למשך שעות רבות, לעיתים יש לי נימול באיזור היד ,היד דרדמת לי כשאני אוחז את ההגה או בזמן קריאת עיתון או מדבר בטלפון,הפנתי את תשומת ליבו של הספיוטרפסית והא החל לטפל בי בעזרתמכשירים למתיחת הצוואר, וכן מכשיר חשמלי השולח זרמים בצוואר ובג ובצד שמאל ,אני חש מעט שיפור אך התופעה ביד שמאל של ההירדמות בעיקר של אצבע אחת אינה עוברת מה עלי לעשות מה ?מה אתה מציע ?

  שלום אילן,
  בדיקת אמג (EMG ) ובדיקה אצל כירורג יד .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 36. מאת דליה שלום:

  ד”ר יקר,
  אני סובלת מקרדיומיופתיה ובשלושת השבועות האחרונים אני מרגישה תחושות משונות בידי השמאלית כמו: חולשה, נימול והרדמות, ברצוני לדעת האם זה קשור לקרדיומיופתיה ומהם הגורמים לסימפטומים אלה.
  תודה, דליה.

  שלום דליה שלום,
  כדאי שתעשי בדיקת EMG ותגשי לכירורג יד לבדיקה על מנת לחדד את האבחנה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 37. מאת מירה:

  שלום,
  אתמול הרגשתי תחושת נימול למשך כ-4 וחצי שעות, בקצות אצבעות יד ימין - חוץ מהאגודל והזרת. כאמור, כעבור מס’ שעות תחושת הנימול עברה.

  האם עליי להיבדק? היכן?

  שלום מירה,
  סבלנות אף פעם לא מזיקה. רוב הדברים ברפואה חולפים מעצמם. רק אם התופעה תחזור ותשנה על עצמה פני לכירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 38. מאת אריאלה כהנא:

  ד”ר גולדברג שלום!
  לפני שבועיים נרדמה לי האמה ביד ימין ובכף היד אני מרגישה שאין לי כוח לעשות דברים פשוטים כמו לפתוח פקק לבקבוק להוציא שקע מהתקע וכאלו היד כבדה.
  ניבדקתי אצל נאורולוג והכל בסדר,נישלחתי לעשות emg והתור מעט מתאחר וקיבלתי ארקוקסיה שממש לא עוזרת.
  הנימול בלילה לא מפריע ושום דבר לא כואב אבל במשך היום יש נימול והיד כבדה וזה לא מאפשר לי לתפקד כרגיל.
  אנא עזרתך!
  האם זריקת קורטיזון תעזור כי הלכתי לאורטופד ואמר שכנראה יש בצקת בעצב והמצב לא מצריך ניתוח עדיין!
  תודה אריאלה

 39. מאת אסתר שלומי:

  מה הסיכוי של דיקור סיני במקרה של תסמות זאת עקב שבר בשורש כף היד

 40. מאת לימור שורץ:

  שלום רב,
  אני בת 34,סובלת מזה מס’ חודשים מכאבים חזקים בכף יד ימין,תחושת כבדות,עם החמרה לאחרונה ותחושת נימול.נבדקתי אצל מומחה לכירורגיה של היד ובבדיקה הוא מצא רגישות ניכרת למישוש ע”י האספקט הכפי,רגישות ביישור מאומץ,מילוי לעורק רדיאלי מימין-איטי.האבחנה המשוערת שלו CTS.
  נשלחתי לצילום שורש כף יד ולבדיקת EMG.בנוסף קיבלתי ארקוקסיה לשבועיים,שהפחיתו את הכאבים לתקופה קצרה בלבד.
  בצילום נמצא שאין עדות לממצא פטולוגי גרמי ותשובת בדיקת EMG היתה שאין עדות לנזק מוטורי וסנסורי של RD.MEDIAN N ושל RT.ULNAR N
  אשמח לדעת מה התשובה אומרת וכן מה עליי לעשות,שכן הכאבים עדיין קיימים,תחושת הכבדות והנימול בעיקר במנוחה,בנהיגה או בהחזקת טלפון חזקה,והכאבים מגיעים לאזור האמה והזרוע.
  רציתי לציין שאני עובדת מול מחשב כ-8 שעות ביום,ובעבר לאחר לידת ביתי קיבלתי הזרקה של קורטיזון בשורש כף היד.
  אשמח לקבל תשובה והמלצה מה עליי לעשות.

  תודה מראש,

  לימור

  שלום לימור שורץ,
  הכי טוב לחזור לאותו הרופא להערכה מחודשת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 41. מאת איילת:

  לפני 11 שנה עשיתי ניתוח cts וכעת יש הירדמות חריפה בחלק החיצוני של האגודל. לא היו תופעות כאלה לםני כן. התעוררתי עם זה בבוקר וכבר שבועיים זה לא עובר.
  האם קורה שחוסר תחושה מתקדם למרות הניתוח?
  במקביך ניתחתי לפני כמה ימים את היד השניה. כמה זמן אחרי הניתוח אסור יהיה לי לשאת משקל עם היד?
  תודה רבה.

  שלום איילת,
  הרדמות בצד החיצוני של האגודל אינה קשורה לעצב המדיאנוס אשר נותח לפני 11 שנה. מדובר בעצב אחר. לגבי היד השניה שניתחת לפני מספר ימים כדאי שתתיעצי עם המנתח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 42. מאת איילת:

  רציתי לשאול-יש לי הפרעות בתחושה, וזרמים בהשענות על המרפק, ביד המנותחת, חמישה ימים לאחר הניתוח. כמו כן מדי פעם מעין פרכוסים בפנים כף היד. האם תתכן פגיעה בעצב או שהתחבושת לוחצת?

 43. מאת איילת:

  לגבי שאלתי הקודמת- הירדמות חריפה בצד החיצוני של האגודל 11 שנה אחרי ניתוח cts. מה ניתן לעשות?

  שלום איילת,
  לא קשור לניתוח שעברת. מדובר בעצב אחר ולא זה שנותח. חייבת לגשת לכירורג יד לבדיקה. בעיות צואריות?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 44. מאת גילה:

  שלום
  חברתי מהעבודה סובלת מזה המון זמן בלילות בשינה שני ידיה נרדמות עד כדי אובדן תחושה לגמרי (גם לכבות שעון מעורר היא צריכה להעיר לנער את הידים עד שיתעוררו ואז לכבות) רק שהיד שוכבת כלפי מטה זה בסדר ברגע שהיד טיפה עולה מעלה שוב יש לה תחושה של הרדמות היד
  ממה זה יכול לנבוע גילה הינו 40 אחרי 3 הריונות
  תודה

  שלום גילה,
  רצוי שתעשה בדיקת אמג (EMG) ותפנה לבדיקה אצל כירורג יד. המון אפשרויות ויש להגדירן ע”י בדיקה של החולה ע”י רופא. הסיבה השכיחה ביותר היא “תסמונת תעלת שורש היד” (עייני באתר). אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 45. מאת נעמה:

  לד”ר איגו שלום רב,
  לאחר ניתוח של עצב תחושתי באגודל והוצאת הגבס (כבר שבוע ללא הגבס) .
  שאלתי : 1. כמה זמן הבצקת באצבעות יורדת (נגרם לי לחץ חזק על הצלקת) והם יש איזה תרופה להורדת הבצקת?
  2. תוך כמה זמן כאבי השרירים יחזרו להיות גמישים ? (אני בטיפול ריפוי בעיסוק).
  בתודה עבור מענה
  נעמה

  שלום נעמה,
  נא להפנות את השאלה לרופא שניתח אותך ושאצלו אתה עדיין בטיפול ומעקב
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 46. מאת אייל:

  אישתי ילדה לפני 3 חודשים. במהלך הלידה קיבלה אפידורל. מאז היא סובלת מכאבי גב ונימול ביידים. האם יש קשר בין אזורי הכאבים ? והאם זה קשור לאפידורל או להריון? ומה אתה ממליץ לעשות.
  תודה

  שלום אייל,
  אין קשר בין זריקת אפידורל לבין כאבים בידיים. עיין באתר www.g-avgad.co.il בפרק “תסמונת תעלת שורש היד” ו- “מחלה ע”ש דה-קרווין”. אלה שני המצבים השכיחים ביותר לאחר לידה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 47. מאת שרה יואל:

  שלום ד”ר גולדברג,
  למרות שאני מתגוררת בארה”ב אשמח לקבל עצה רפואית מרופא בארץ.
  בשלושת השבועות האחרונים התחילו לי הפרעות בכפות הידיים ובעיקר ביד ימין. התחושות הן: הרגשה של ידיים רדומות, נפיחות (למרות שהן לא נראות נפוחות), חוסר גמישות לקפל ותחושה של “דקדוק” כמו כן כפעמיים עבר גם הכאב לשאר הזרוע .
  ניסיתי כמה פעמים לקחת אספירין וזה עוזר מעט אבל גם מעורר מחשבה האם זה יכול להיות קשור ללב (למרות שאין לי בעיות לב).
  תודה על תשובתך בהקדם.
  שרה יואל

  שלום שרה יואל,
  הסיבה השכיחה ביותר היא “תסמונת תעלת שורש היד”. עייני באתר בפרק תחת שם זה. כדאי לעשות בדיקת אמע (EMG) ולפנות לכירורג יד. (Hand Surgeon) .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 48. מאת יעל:

  שלום רב
  בבדיקת EMG מיום 5.5.09
  בעצב המדיאנוס MOTOR LATENCY- ימין 3.6 (מתחת כתוב 7.6)שמאל 3.0 (מתחת לא כתוב כלום)
  SPEED- ימין 57.5 שמאל-לא כתוב כלום F-WAVE ימין 26.2 שמאל 25.2
  SAP- ימין 3.6 שמאל 3.0
  בבדיקה מיום 27.10.09
  MOTOR LATENCY- ימין 6.2 (מתחת כתוב 11.2) שמאל-6.6 (מתחת כתוב 10.4)
  SPEED-ימין 46 שמאל 57.8
  F-WAVE -ימין 31.6 שמאל 30.4
  SAP- ימין לא הופק שמאל לא הופק
  סובייקטיבית אין תחושה של החמרה
  שאלותיי
  1. האם המצב הנוכחי מחייב ניתוח בשתי הידיים ואם כן מה מידת הדחיפות
  2.האם ייתכן שהדלקת החריפה המתמשכת בתעלה , יכולה להיות הסיבה שבבדיקת הדם האחרונה נתגלה BM2 מיקרוגלובולין גבוה(3530)ו- IgG 1760 (ייערך במקביל בירור המטלוגי) או שמא החמרה בסימפטומים בתעלה מעידה על החמרה של מחלה אחרת הגורמת לעליה במיקרוגלובולין וה -IgG
  תודה
  יעל

  שלום יעל,
  הטיפול בתסמונת תעלת שורש היד איננו נקבע על סמך בדיקות אמג אלא על פי מידת הסבל של החולה. אין דחיפות בניתוח אולם דייתו מחמירה בד”כ את הלחץ וההתאוששות של העצב לאחר הניתוח מתארכת ככל שהניתוח נדחה …
  אין בתעלה “דלקת חריפה”. מדובר בתהליך כרוני של לחץ מוגבר על העצב מסיבות רבות, ביניהן, אולי , גם מחלות סיסטמיות . סיימי את הברור ההמטולוגי.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 49. מאת בלה:

  שלום רב דוקטור
  לפני כ10 שנים נותחתי בשתי הידיים בהפרש של שנה כתוצאה מתסמונת תעלת שורש כף היד , ולפני כשבועיים התחלתי שוב לחוש בנימול בלילה בעיקר ולפעמים גם כיום, וכנראה בעקבות הניתוח בעבר לפעמים בזמן מאמץ של האצבע והאמה אני חווה כאב והתעוותות של כף היד תחושה מפחידה שנרגעת עי לחץ בנקודה מסויימת בעזרת ידי השנייה, האם אצטרך לעבור שוב את הניתוח ?.ומה הן הסיכונים. ומה פשר ההתעוותות של היד? ושאלה נוספת האם יש טיפולים אלטרנטיביים שמרניים לתיסמונת. בתודה בלה

  שלום בלה,
  נדיר מאד מאד שהתסמונת חוזרת לאחר הניתוח. כדאי שתגשי לבדיקה אצל כירורג יד ותעשי גם בדיקת אמג חדשה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 50. מאת משה:

  שלום רב
  האם שיטת הדיקור הסיני,היפני תעזור לפתור את תופעת הנימול בכף היד?
  אובחנתי ע”י אורטופד בצורך לניתוח
  תודה על תשובתך

  שלום משה,
  היא עשויה להקהות את תחושת הסבל ממך רק בכדי שתחזור לניתוח בעוד חודשים/שנים עם מצב קרוב לבלתי הפיך. ניתוח - רצוי באנדוסקופיה (ראה אתר)- זה הפתרון.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 51. מאת משה:

  שלום רב,ד”ר
  היכן ניתן לבצע את הניתוח לתופעת הנימול, בשיטה האנדוסקופית?

  שלום משה,
  בין היתר גם אצלי. לא מכוסה ע”י הביטוח המשלים של קופות החולים. אפשר באופן פרטי או דרך חברות ביטוח פרטיות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 52. מאת אליהו:

  שלום רב ד”ר,
  אני חייל בשירות קרבי בו אני נאלץ לסחוב משקלים כבדים על הגב לזמן ממושך (60% ממשקל הגוף). לפני כחצי שנה הופיעה אצלי בשתי הידיים תחושת נימול, הירדמות של האצבעות. נבדקתי אצל נוירולוג ואצל אורטופד, ושניהם שללו כל בעיה. נשלחתי לבדיקת EMG והתוצאות הראו “תסמונת תעלה קרפלית קלה בימין בלבד”. לאחר תוצאות אלו נבדקתי שוב אצל נוירולוג והוא אישר להמשיך בשירות כרגיל.
  כיום לאחר כחצי שנה עדיין קיימת תחושת נימול באצבעות שתי הידיים.
  האם הדבר נגרם בשל הלחץ על עמוד השדרה (בעקבות העומס על הגב)? והאם הדבר יכול להחמיר ולהיות בלתי הפיך כאשר אמשיך להעמיס על הגב?

  תודה רבה

  שלום אליהו,
  אם אכן הבעיה היא אכן “תסמונת תעלה קרפלית (”עיין באתר “תסמונת תעלת שורש היד”) אז אין קשר למשקל שאתה מעמיס על הגב.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 53. מאת קרן:

  שלום
  אני סובלת מזה מס’ שנים מתסמונת התעלה הקרפלית, עשיתי מס’ פעמים EMG בפעם האחרונה לפני מס’ חודשים נמצא בבדיקה חסימה בינונית ביד ימין וחסימה קלה ביד שמאל
  עוד טרם ביצוע הבדקה הרופא אמר לי שאני אצטרך לנתח ועדיף מוקדם ביותר כי ישנה אפשרות שיגיע מצב שאפילו ניתוח לא יעזור.
  התחלתי החודש טיפול בדיקור סיני ושאלתי היא האם לדעתך דיקור יכול לעזור במקרה כזה.
  דבר שני ששמעתי הוא שישנה אפשרות של פיזיוטרפיה - שמן פראפין
  האם אחד מהשניים או שנייהם ביחד יכולים לעזור ?
  תודה מראש

  שלום קרן,
  אל תיגררי לטיפולי סרק ואחיזות עיניים- אם קיימת אבחנה ברורה הטיפול הטוב ביותר, במידה וטיפול שמרני מקובל (כמו סד מנוחה לשורש היד למספר שבועות) לא מרפא את התסמונת הדרך הטובה, הקצרה והיעילה ביותר היא ע”י ניתוח (ועדיף באנדוסקופיה- עייני באתר שלי לגבי השיטות הניתוחיות). בהצלחה!
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 54. מאת יוני כהן:

  שלום ד”ר
  אני סובל מהחמרת תחושות ביד ימין מאז שעברתי ניתוח לפני שנתיים (C5-C6) + קיבוע.
  אני ממש מרגיש בעיות תחושה וכאב. הEMG אחרי ניתוח מראה החמרת מצב.
  אף אחד לא יודע לעזור לי לפענח את הבדיקה. בבקשה עזור לי.
  EMG study showed moderate chronic multiple cervical radiculopathy”
  (C4-Tl bilateral).
  Left Inteross dors I (uln ramus prof c8-t1) : mod inact neur
  right inteross dors I (uln ramus prof c8-t1) : mod inact neur
  left triceps (radialis c6,c7,c8) : mod inact neur
  right triceps (radialis c6,c7,c8) : mod inact neur
  left deltoideus post (axillaris c5,c6) :mod inact neur
  left biceps (musculocutaneous c5,c6) : mod inact neur
  right biceps (musculocutaneous c5,c6) : mod inact neur

  שלום יוני כהן,
  מחובתו של מי שהפנה אותך לבדיקה גם להסביר לך אותה.
  באופן כללי יש לך בעיה של גירוי ולחץ על שורשי העצבים שיוצאים מעמוד השדרה. פנה למנתח שלך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 55. מאת אורית דניאל:

  שלום,

  יש לי שתי שאלות:

  1. איך מוודאים האם הבעיה היא בהיצרות בתעלת כף היד או בעיה צווארית?

  2. מדוע למרות שההחלמה מניתוח בשיטה הפתוחה היא מהירה יותר הרופאים מעדיפים את הניתוח בשיטה הסגורה?

  אודה על תשובתכם לאימל שלי בהקדם.

  תודה רבה!

  שלום אורית דניאל,
  1. הבדיקה הקלינית של הרופא בשילוב עם בדיקת אמג יכולות להצביע כמעט בודאות במה המדובר.
  2. נראה לי שקרתה שגיאת סופר בשאלתך והתכוונת ל- ” מדוע למרות שההחלמה מניתוח בשיטה הסגורה היא מהירה יותר הרופאים מעדיפים את הניתוח בשיטה הפתוחה?” ולא הפוך.
  ובכן, יש בארץ 3-5 רופאים שיודעים לעשות את הניתוח בשיטה הסגורה (אנדוסקופית). רובם של המנתחים (במיוחד האורתופדים אך לא רק) אינם מיומנים בטכניקה זו ועל כן מן הסתם יקטלו אותה…

  בברכה,

  ד”ר איגו גולדברג

 56. מאת קרני:

  שלום ,
  אי עשיתי ניתוח של תעלת שורש כף היד לפני 9 שנים לאחר הלידה הראשונה שלי
  הרופא אמר שהניתוח טוב לבערך עד 8 שנים ווכיום אני סובלת מאותם תופעות אני בת 35 וכנראה שאעשה עוד ניתוח בקרוב והשאלה שלי אם כל 8 שנים אצטרך לעשות ניתוח או שבאיזה שלב זה יעלם?

  שלום קרני,
  אני לא מכיר מושג כזה שניתוח CTS טוב ל- 8 שנים. לרוב רובם של האנשים התסמונת אינה חוזרת.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 57. מאת קורי:

  שלום,
  אני קוואדריפלגית כתוצאה מפוליו ומזה כשנה סובלת מ-CTS ביד שמאל.
  יד שמאל הינה היד הדומיננטית שלי. אם היד תושבת עקב ניתוח למשך חודש, אני בפועל אהיה מרותקת למיטה בכל התקופה הזו מאחר וגם את כסא הגלגלים החשמלי לא אהיה מסוגלת להפעיל.
  האם האלטרנטיבה היחידה היא ניתוח?

  תודה מראש

  קורי

  שלום קורי,
  כן. היא היחידה והטובה ביותר. במצבך מומלץ ניתוח בשיטה הסגורה (אנדוסקופי) על מנת שהריפוי והשיקום יהיו מהירים יותר. עייני באתר שלי בפרק “תסמונת תעלת שורש היד” בסעיף “טיפול”.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 58. מאת רויטל:

  היי, במשך תקופה די ארוכה אני סובלת מכאבים חזקים בכפות הידיים ידי נרדמות בלילה ולפעמים במהלך היום כמעט באופן תמידי יש לי כאבים בכפות היידים רק החוזק משתנה אני מרגישה את הכאבים והלחץ גם מהמרפק ובזמן תופעות אלה ידי מתנפחות וגם הורידים מתנפחים
  אני משתמשת מתומך ידיים אבל הוא לא ממש עוזר רק מקל לעשות פעולות אם הידיים
  ישנם אפילו מצבים שאפשר לראות אזורים בכף היד מכחילים
  מה הטיפול הרצוי לבעיה זו?
  וכמוב ן מה הבעיה?
  בתודה מראש
  רויטל

 59. מאת מ:

  שלום דר’
  אני בת 34 בהריון שבוע 37. כבר לפני כחודשיים החלו בצקות ברגליים וביידים. כף יד ימין התנפחה והחלו כאבים חזקים,נימול בעיה בשינה בלילה ,זרמים בידיים גם בידשמאל אך לא באותה רמה.
  הופנתי לבניית סד ללילה להקלת הכאב.
  אני מוגבלת בפעולות בסיסיות כגון צחצוח שיניים, סירוק נהיגה דיבור בטלפון,
  הוגדרתי ע”י אורטופד כסובלת מבעייה בתעלה הקרפלית לא ניתן כרגע לטענתו לעשות דבר ושזה יחלוף אחרי ההריון.
  לצערי כבר חודש שמצבי החמיר ביד ימין אצבעות אצבע,אמה,והקמיצה כואבות כאילו יש מכשיר שלוחץ עליהן לאחר לילה אני לא יכולה ליישר למשך כמה דקות את היד 3 האצבעות בשתי הידיים לא נפתחות ורק לאחר כמה דקות ניתן לפתוח אותן.גם במשך היום הכאב קבוע ויישור היד אינו באופן מלא.
  באף מקום לא מוזכר עניין בעיית יישור האצבעות האם זה גם כתוצאה מהבצקות?
  האם לאחר הלידה זה יוטב ?
  לציין כי בהריוני הקודם החלו תופעות הרדמות כף היד רק לאחר הלידה קיבלתי זריקות קורטיזון והוגדר cts ברמה בינונית שתי הידיים
  הומלץ ניתוח אך לאחר כמה חודשיים חלפה הבעיה לכם לא ניתחתי.
  הדאגה שלי הינה יישור האצבעות שלא היה לי בפעם הקודמת

  בבקשה אמור לי את דעתך לגבי יישור האצבעות והאם יש משהו שאני יכולה לעשות כדי להקל על הסבל

  בברכה ותודה
  מ
  לציין

  שלום מ,
  בדרגת הבסל שאת סובלת הפתרון הוא ניתוח. הריון אינו מהווה בעיה . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 60. מאת מ:

  c

 61. מאת ליז:

  היי , בת 33 לאחרונה יש לי חוסר תחושה ביד ימין וכף היד , מעין יד כבדה ,
  זה קרה מספר פעמים , בעיקר בעבודה ובנהיגה , אני עובדת מול מחשב כבר 9 שנים , האם יש קשר לתופעה זו ?? ומה עליי לעשות כדי למנוע את התופעה ?

  שלום ליז,
  ראשית לאבחן במדויק באיזה עצב מדובר.. כדאי לגשת לכירורג יד לבדיקה. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 62. מאת יורם:

  ד”ר איגו שלום

  שמי יורם ואני מתופף כלי הקשה, כל יום 5 שעות ואף יותר בערך
  15 שנים, בשנים האחרונות יד ימין שלי כואבת כאשר קר ( כל החורף )
  ושלושת האצבעות ( החל מהזרת ) הופכות לכחולות.
  בעבר קיבלתי כדורים לדילול הדם
  ללא בדיקה ספיציפית, כדורים אלו גרמו לי סחרחורות.
  אשמח להכוונה
  תודה רבה

  שלום יורם,
  מדובר בתסמונת/מחלה ע”ש רינו (Raynaud ). זה לא הטיפול. ראשית עליך להיבדק ע”י רופא פנימי ורופא כלי דם לברור האם מדובר בתופעה משנית למחלות אחרות או במחלה.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 63. מאת בתיה:

  האם שימוש במכשיר רטט ספורטיבי יש בו גם נזקים?

  שלום בתיה,
  כן אם מדובר בשימוש ממושך יומיומי ולמשך שעות.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 64. מאת עדי איילון:

  אני רוכב שנים רבות על אופנוע. לפני כשלושה חודשים החלפתי את האופנוע לדגם מיצרן אחר. הדבר הראשון ששמתי אליו לב היה סוג אחר של ויברציה בידיות של הכידון. ויברציה הרבה יותר מהירה. מזה שני לילות, באמצע הלילה מתחיל אצלי ביד שמאל כאב בדיוק כמו המתואר בכתבה כאן. הכאב נמשך לסרוגין די הרבה זמן ומדיר שינה מעיני. מעבר לכך, המצב כרגע הוא שאחרי כמה דקות של רכיבה על האופנוע אותו כאב מתחיל לחלחל לאצבעות כמתואר בכתבה. נכון הדבר כי גם היד עברה חבלה לפני כ 6 שנים אבל מעולם לא היו לי כאבים לפני שהחלפתי אופנוע. שאלתי היא… האם המצב הוא הפיך ללא ניתוח במידה ואשחרר את האופנוע המטריד לדרכו או שהנזק כבר נעשה ואת הנעשה אין להשיב? ושאלה נוספת היא, האם ניתוחון כמתואר לעייל יתקן את היד והגורם הויברציוני לא יהווה יותר מקור לכאבים כנ”ל. ואוכל להמשיך לרכב על האופנוע ה”חדש” תודה מראש על תגובה. עדי.

  שלום עדי איילון,
  נסה לא לרכב על האופנוע מספר ימים - אם התסמונת תחלוף הרי הסיבה ברורה. תעשה גם אמג ותיגש לבדיקה אצל כירורג יד לבדוק מה מצב השרירים והתחושהץ אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 65. מאת information technology:

  If you could e-mail me with a few suggestions on just how you made your blog look this excellent, I would be grateful.

 66. מאת שמעון:

  אני סובל כחודש מידים רדומות בללות אני בן 41 בריא עובד בתור מלגזן הרופא המליץ על פזיוטרפיה האים זה יכול לפתור את הבעיה שלי

  שלום שמעון,
  לא. עליך לעשות בדיקת אמג ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 67. מאת רבקה תמיר:

  שלום לך דר גולדברג אני פונה אליך בגלל כאבים במרפק היד השמאלית וכאבים בכף יד שמאל, בצילום מרפק יש שחיקה חלקית של הסחוס, ובemg - אובחן cts mild יש לי כאבים בכף היד ובמרפק הכאבים מהמרפק עד כף היד שדי מתרידים אבל לא בלתי ניסבלים מה לדעתך ניתן לעשות? אני מחיפה אודה לך מראש רבקה

  שלום רבקה תמיר,
  פני לכירורג יד לבדיקה עם הצילומים שבידיך.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 68. מאת הדסה:

  אובחנתי על ידי אורטופד שיש לי תסמונת תעלת שורש היד. בעבודה אני נאלצת לנסיעות רבות עד שעתיים ביום ועד שעתיים ביום במחשב.
  בשבועיים האחרונים אני סובלת אוד מכאבים עזים בזרועה עד המרפק ואפילו עד הכתף, בלילה זה עוד יותר חזק.
  האים אני מומלץ לנוח ולהישאר בבית?

  שלום הדסה,
  לא. מומלץ ניתוח.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 69. מאת Car Hire:

  Maybe you’ll want to place a twitter icon to your site. I just marked down this article, but I had to do this by hand. Just my suggestion.

 70. מאת מורן:

  שלום רב,
  בבדיקת EMG שנערכה לי, סיכום הבדיקה הינו:
  CTS קל דו צדדי בולט יותר מימין.

  מה זה אומר בדיוק? אני עובדת בעבודה פיזית עם הידיים, האם יש לסוג העבודה השפעה?

  תודה.

  שלום מורן,
  זה אומר שבאמג מצאו שיש עדות לתסמונת קרפל טונל (”תסמונת תעלת שורש היד”) קלה בשתי הידיים. עייני באתר לגבי המהות של המחלה
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 71. מאת מתי:

  שלום רב,

  בבדיקת EMG בכפות היידים מהיום כתוב: חביון הולכה דיסטאלי מוטורי התקבל ארוך לעצב המדיאנוס מימין, ותקין בשמאל.
  בסיכום כתוב: CTS חשוד מימין. בדיקה תקינה.

  מה זה אומר?

  שלום מתי,
  אתה סובל כנראה מ”תסמונת תעלת שורש היד” (קרפל טונל). אם יש לזה גם ביטוי קליני מתאים עליך לפנות לכירורג יד להמשך טיפול. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 72. מאת א':

  שלום
  אני בת 39. מס’ שנים שיד ימין בעיקר נרדמת לרוב בלילה. היה ,הפסיק ושוב חזר. לפני מס’ שבועות , בעקבות מאמץ בעבודות הבית החלו כאבים בשרש כף היד בצד של הזרת וגם סביב לאגודל.הכאב לא תמידי אך מציק . מתגבר לאחר עבודות בית כמו: שפשוף קילוף סחיטה הרמה נשיאה וכן בגלל תנוחות כפוף כף היד לפנים או לאחור.כמו כן נוצר בגב כף היד קרוב לאגודל סוג של פצע מגרד כמין ללרגיה ללא סיבה ניראית לעין. בשנת 2006עברתיEMG וזו התשובה:
  RIGHTCT ENTRAPMENT OF MEDIAN NERVE IS CONFIRMED ON THIS NCT STUDY.
  מה פירוש? האם זה עדיין רלוונטי? מה לעשות?
  תודה רבה על תשובתך!

  שלום א’,
  שיש לחץ על העצב המדיאני בשורש היד (עייני באתר בפרק “תסמונת תעלת שורש היד). רצוי בדיקה חוזרת ולפנות לכירורג יד. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 73. מאת ראובן:

  שלום לך,
  בחודשים האחרונים אני מתמודד עם פריצת דיסק בצוואר שמקרינה וכואבת בעיקר בכתפיים ובזרועות. במקביל לכך היו לי באותם חודשים שינויי תחושה ותחושת בעירה בכפות הידיים, והדבר יוחס לפריצת הדיסק. לפני כחודש וחצי עשו לי EMG ביד והבדיקה הייתה תקינה.
  בלילות האחרונים אני מתעורר באמצע הלילה עם תחושת נימול בשתי כפות הידיים, ולוקח כמה שניות עד שהן חוזרות לחיים באופן מלא.
  לאיזה תחום זה שייך, לדעתך ? כירורגיה של היד? אורתופדיה? נוירולוגיה?
  האם זה מדאיג? מה לעשות ?
  תודה רבה-
  ראובן

  שלום ראובן,
  לפי הסדר: אורתופד שעוסק בבעיות עמוד שדרה, נוירולוג, כירורג יד.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 74. מאת שרון:

  שלום,
  בבדיקת EMG אובחנתי כסובל מCTS דו צדדי.

  אחד התסמינים המרכזים שאני מרגיש הוא חולשה ועייפות של היד(זרוע ואמה)
  המוגברות בזמן הקלדה במחשב (רוב עבודתי היא הקלדה במחשב).

  האם חולשה ועייפות של כל היד הן גם תופעות הקשורות לCTS ?

  תודה

  שרון

  שלום שרון,
  בד”כ לא אך בהחלט יתכן. האם אין לך בעיה צוארית?
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 75. מאת טלי:

  שלום,
  בינואר האחרון התעוררתי בוקר אחד עם מצב בו לא יכולתי לפתןח את האצבעות בכף ידי הימנית. בשבועיים שקדמו לכך סבלתי מכאבים בשכם, בעורף ומעל האגן עם הקרנהחזקה, ורק בצד ימין, ויום לפני שזה קרה עבדתי בתנועות עירבול במשך כ8 שעות. האורתופד המליץ על מנוחה וסד, וקבע שמדובר בדלקת בשורש כף היד, בטניס אלבו ובגב. היות שאני סטודנטית לאומנות מרגע שחלפו הכאבים (אטופן עזר בתחילה, ומעט המנוחה )חזרתי לעבודה הרגילה. בסוף שנה”ל (יוני)עם עליית העומס הלימודי הופיעו הכאבים ביד. לקחתי כדורים והמשכתי לעבוד בתקווה שעם היציאה לחופשה אוכל לנוח, אך עומס העבודות והמבחנים לא אפשר לי מנוחה רציפה. כעת אחרי חודשיים הגעתי למצב שאחרי שלושה ימי עבודה מאומצים אינני מסוגלת לישון. האצבע המורה מרגישה מרוסקת, האמה כואבת מאוד ואפילו נפוחה, יש תחושות של זרמים אקראייים, ובנוסף לכך העורף השכם והנקודה מעל האגן שוב כואבים באופן בלתי נסבל. אני מודאגת מכיוון שאני רוצה להמשיך לצייר וכמובן שחשוב לי להמשיך בלימודי אך אינני יודעת כיצד לעשות זאת בשעה שאינני מסוגלת כפי שכתבת אפילו להחזיק עיתון מבלי להתפתל מכאב.אני חוששת מאוד מעצם הרעיון של ניתוח משום שאינני רוצה לאבד את היכולת של לצייר.

  שלום טלי,
  לא נשמע לי שניתוח הוא הפתרון אך כמובן שזאת רק על סמך מה שכתבת. ממליץ לך לבדוק גם בכיוון הצואר וגם לעשות בדיקת אמג.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 76. מאת קובי:

  שלום רב,
  ברכיבה על אופניים, לאחר כ10 דקות רכיבה אני חש נימול הקצה האצבעות של יד שמאל, לאחק עיסוי של דקות מספר הנימול נפסק וחוזר חלילה לאחרהנחת היד שוב על הכידון.

  כמו כן לעיתים קרובות לאחר שינה אני מתעורר עם נימול בקצה האצבעות של שתי היידיים.

  תודה רבה.

  שלום קובי,
  אשמח לראותך במרפאתי עם בדיקת אמג (EMG) . כמו כן האזן באתר שלי לראיון רדיופוני עם חגי מרום על בעיות בידיים ברוכבי אופניים. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, נתניה - 09-8848444. אם דרך חברת ביטוח או באופן פרטי למזכירה נאוה 0505355266 .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 77. מאת דבי סער:

  שלום רב! מזה זמן שיש לי גנגלון במפרק כף היד כמו גם נימולים באצבעות ודלקות (היד שלי שמורה עם סד לאגודל) אבקש לדעת מה זה טינל חיובי ופלאן ודורקאן חיוביים? כמו גם edt שמדגים bil cts rt borderline lt mild ומה זה cmcj עם grinding חיובי מאחר ורופא לא הסביר לי בצורה ברורה אני מבקשת לדעת מה זה אומר על מנת שאוכל לקבל מידע ולנסות לקבל גם פתרונות נוסםים ממה שהציאה הרופא . ב ברכה דבי

  שלום דבי סער,
  אם הרופא לא הסביר לך (או אולי לא שאלת אותו?) פני להתיעצות נוספת, אצל רופא מומחה לכירורגית יד, עם צילומי הרנטגן ובדיקות האמג (EMG) .
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג
 78. מאת Margie:

  Absolutely first rate and copper-bottmeod, gentlemen!

 79. מאת סימה:

  שלום רב
  אני אחרי טיפולי כימותרפיה בגלל סרטן השד ויש לי כאבים בידיים ובאצבעות כולל חוסר תחושה באצבעות, נשלחתי לבדיקת emg.
  התוצאות שנתקבלו הם: moderate rt CTS
  אודה לך מאוד אם תאמר לי מה זה אומר והאם לדעתך המצב ניתן לשיקום ואיזה תרופות ישפרו את הכאבים.
  תודה רבה

  שלום סימה,
  עייני באתר “תסמונת תעלת שורש היד”

  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

 80. מאת ברן יצחק:

  שלום, אימי מעוניינת לבצע ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית בשיטה הסגורה. האם אתה יכול לספק את רשימת הרופאים המנתחים בשיטה זו ?
  בתודה מראש
  צחי ברן

  שלום ברן יצחק,
  אין זה תפקידו של האתר. רשימת המומחים בכירורגיה של היד מפורסמת באתר האיגוד לכירורגיה של היד. תבדוק עימם מי מנתח בשיטה זו.
  בברכה,
  ד”ר איגו גולדברג

כתיבת שאלה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות.


prednisolone et enceinte acheter sans ordonnance médicaments cystite dois-je prendre 10 ou 20 mg de cialis puis-je prendre deux 5 mg par jour acheter du Dilantin pfizer achat pharmacie france Dipyridamole pas cher forum downparadise achat pharmacie acheter du Tofranil pas chere 25 mg para que servir acheter Metformin livraison 48h chrono hcl 500mg tab achat Artane canada acheter original en france Diabecon vente libre pharmacie suisse achat générique en belgique les utilisations de ranitidine 150 mg 150 et grossesse cilostazol pletal prix achat en ligne de masculin vente de Evista pfizer durée de traitement vente Singulair sans ordonnance espagne générique à wal-mart paxil générique des images classe action canada vente Benicar generique france acheter sur internet regarder télévision diamox 250 mg doctissimo prévention mal des montagnes achat Augmentin en pharmacie acheter en ligne sans ordonnance accutane 50 mg par jour 10 mg résultats ne celebrex venir sous forme générique acheter achat Plavix générique en france quel est le generique du vente Ciplox en espagne peut on acheter du en pharmacie médicament de l'étude de cephalexin 500mg 500mg sans danger durant la grossesse achat Plendil pas cher vente libre espagne achat en ligne Zestoretic quebec team pas cher france canada hockey flagyl ovule effets secondaires que soigne le Dulcolax pas cher livraison rapide fleurs vente de pas chere Augmentin pas cher en ligne naruto 625mg prix mercure de la drogue achat Periactin vente sans ordonnance en pharmacie acheter Zyloprim sans ordonnance acheter sans ordonnance en france exelon au patch 4.6 mg prix acheter Avalide en pharmacie sans ordonnance quel est le nom générique acheter Azulfidine pas cher en ligne pas cher livraison rapide a domicile acheter Lukol en france pas cher maroc vente de V-gel pas cher forum acheter 100mg hyzaar 50 mg 12 5 mg comprimé pelliculé acheter en belgique ce qui ne clomid coût en afrique du sud 3 follicules 50mg achat Desyrel pfizer france vente libre acheter Naprosyn pfizer peut acheter sans ordonnance Claritin pas cher livraison gratuite achat en suisse ou au surinam dabigatran plus aspirin plus clopidogrel pas cher forum auto celadrin pas cher maroc hébdo vente libre espagne vente du Cystone en pharmacie acheter pas cher sans ordonnance acheter Femcare en ligne avis acheter livraison 48h chrono 2 lariam plongee interdit discount cialis 20 mg 20 mg doz Orlistat pas cher en ligne jeux d'action diet pills acheter en ligne amantadine pas cher avion playmobil achat en ligne generic vente de Shallaki pas cher vente libre suisse dulcolax avant ou apres manger acheter en ligne sans ordonnance vente prednisone 20mg posologie achat en belgique achat evista medication technician vente vidalxl costo nizoral shampooing vente suisse vente libre achat tofranil enuresie secondaire pas chers du tout provera 10 mg onglets 60 mg clomid et cycle de 21 jours et faim le moins cher des prix pour nexium pas cher en ligne jeux d'action Ralista pas cher forum doctissimo achat en ligne pas cher acheter Himcolin original prix vente suisse augmentin et mycose gland 250 mg effets secondaires ampicillin 500 mg pour injection generique pas cher paris posologie bactrim pour infection urinaire pas cher en ligne jeux gratuits en ligne cialis pharmacy reviews c'est quoi levitra 10 mg vs viagra 50mg baisse de prix effet indesirable lioresal achat en pharmacie sans ordonnance achat Cardura générique achat en ligne pas cher acheter Colospa ligne forum achat en ligne retard train voltaren 50 mg pilules dolo comprimés Protonix pas cher independent vente generique xeloda coût en inde vente posologie amoxicilline benadryl pas cher marques avenue agit en combien de temps Rumalaya pas cher forum downparadise achat en ligne quebecoise acheter Femcare forum discussion vente en tunisie styplon pas cher ici acheter du pas cher paris ou acheter Orlistat sans ordonnance à bruxelles vente en ligne achat Combivent en france vente pas cher achat Hyzaar generique achat effets singulair 4 mg granules effets secondaires mini granules 4 mg Abana pas chere voyage achat en ligne toulon sur relance clomid nolva effets secondaires sous achat en ligne Betapace achat achat en ligne quebec warez acheter Menosan 100mg prix achat en ligne de Nitrofurantoin pas cher livraison rapide fleurs acheter générique en ligne achat Nizoral en belgique costo de shampooing quand avez-zoloft générique aller générique australie abilify 5 mg 28 comprimé fiyatı pas chere assiette porcelaine achat Aldactone pharmacie belgique 100mg prix effets secondaires propranolol 120 mg arret de achat Voltaren pas cher en france prix de la rue vente de Alavert pas chere pas cher france canada acheter Biaxin générique en ligne filmtab 250 mg achat de Nizagara pfizer pas cher marquesboutique cefixime pas cher marques avenue achat en ligne pas cher achat en ligne Nimotop quebec acheter 100mg achat Penegra en ligne sans ordonnance acheter livraison 48h chrono motilium pharmacie pas cher index vente Benicar comparaison vrai pas cher en france Provera pas cher forum doctissimo contraception depo- effets secondaires quel est le générique luvox achat en ligne de pour achat pletal achat en ligne indications pneus Cytotec pas cher index avortement spontané Flagyl ER pas cher paris et candidose achat Propecia générique en ligne différence entre les génériques et de marque doxycycline vente libre immobilier la ce.cap 100mg metformin hcl er onglet 500 mg er achat pas chere quelle est la difference entre prednisone et prednisolone vente pfizer colchicine pas cher marques avenue achat en ligne ei8htball acheter du Arimidex pas cher forum achat en ligne forum que faire si 100mg de viagra doesnt work avez-vous d'avoir une ordonnance pour acheter du generique Albenza pas cher paris vente de pas cher en france acheter kamagra oral jelly belgique 100mg effets achat Adalat en ligne maroc vente sans ordonnance belgique Desyrel pas cher en pharmacie pas cher paris acheter Confido original en france pas cher france canada resultat aciclovir pour les yeux crème grossesse achat Lincocin pharmacie sans ordonnance achat 100mg pfizer le moins cher viagra générique avez-vous besoin d'une prescription pour féminin avortement cytotec douleurs generico o deltacortril ent prednisone 5mg effets secondaires pour angine où puis-je acheter viagra à seattle 100 mg durée minocycline achat achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Avalide livraison 48h chrono friche acheter sans ordonnance en france stromectol eureka santé effets indésirables du lamictal pour trouble bipolaire vente suisse vente libre acheter du Celexa pas chere acheter pfizer en ligne acheter silagra 100 mg acheter en ligne naruto valtrex enceinte herpès labial 2000 mg Avalide pas cher sans ordonnance pas cher forum voyage gasex pas cher voyages acheter sans ordonnance lipitor et générique achat 10mg en vente Zocor libre achat en ligne ranitidine et les pilules contraceptives acheter générique en pharmacie vrai Ayurslim pas cher pas cher livraison rapide a domicile vente entocort enemalta pas cher forum grossesse acheter Cozaar en france livraison rapide pas cher indeed prednisone 4 mg par jour 20 mg 54 760 acheter viramune truvada acheter du en pharmacie en france sandoz bupropion sr 100mg achat en ligne lpb ordonnance nizoral cream et maladie de cushing trazodone 50mg vs 100mg 50 mg images celebrex 200mg en afrique du sud acheter livraison 48h chrono 2 achat en ligne artane 5mg acheter pas cher belgique cialis générique ordonnance avis sur 10 cialis 20mg ale 4 st privé de prescription coût de glucophage 500 prix maroc classe pharmaceutique vente metoclopramide 10mg acheter en pharmacie strattera du canada acheter viagra avantages et inconvenients prix de walgreens prinivil pas cher avion low pas cher voyages evista pas chers voyage achat duree Sinequan pas cher en ligne pas cher maroc télécom moins cher cialis 20mg combien est coût à la cible achat en ligne motilium bébé posologie vente nourrisson constipation achat en ligne Sumycin quebec streaming acheter générique achat Prinivil belgique vente libre acheter du en france acheter Dulcolax en ligne comprimé acheter generique pas cher vente Citalopram sans ordonnance belgique hbr 20 mg celexa amitriptyline hcl 50mg onglet 25 mg opinie Nizagara pas cher forum routard acheter en ligne avis achat trazodone forum wawa x- 100 mg ai-je besoin d'ordonnance pour acheter valtrex prix de à walgreens voltaren comprimés de 25mg crème enceinte achat Abilify 100mg prix acheter sur internet regarder télévision achat saw palmetto acne vêtements pas cher avion acheter Omnicef sur internet avis pas cher avion playmobil cialis et insomnie acheter sur internet avis periactin prix maroc vente generique achat augmentin 1g posologie 2 fois par jour Actonel pas chere livraison rapide pas cher france canada prilosec vs prevacid coût puis-je acheter sur le comptoir Augmentin pas cher en ligne sur viber 625mg tbl reussite de grossesse avec clomid traitement provames et duphaston fluoxetine 160 mg en ligne à bas prix benicar pas cher ici mag acheter sur internet avis reminyl retard effets secondaires vente tunisie legislation vente libre Erythromycin suisse acheter gel topamax la posologie de ce type de troubles sera de 25 mg de m'aider à la perte de poids achat Phexin belgique vente prix vente Azulfidine suisse vente de en france vente V-gel belgique pharmacie generique pas cher forum micardis pas cher avion malaisie similar de plus 50 mg de prednisone, dose onglet 20 mg utilisée traiter vente Vantin france achat en ligne peut on arreter le methotrexate effet grossesse extra-utérine vente Erythromycin france ou assimilé pas cher forum construire acheter Clonidine en pharmacie forum achat en ligne effet achat Tofranil en france rapide pas cher avion rafale lamisil dermgel posologie pas cher maroczik le meilleur viagra naturel inde pas cher acheter du Fosamax pas cher paris achat en ligne 70 vente Phexin sans ordonnance espagne acheter générique en france viagra 100mg effets secondaires generique remboursé livraison le lendemain d'viagra générique comment marche le Avalide generique pas cher en france acheter pas cher en ligne 2 comprimés clomid jumeaux 75 mg effets secondaires propranolol 120 mg par jour 40 mg la thuoc gi Ventolin pas cher en ligne ma banque ca-languedoc pas cher forum auto vente de Minocycline en france qu'est-ce que l'apo- 100mg achat en ligne decadron sirop toux acheter du pfizer achat en ligne de Vantin naturel pas cher en ligne naruto est-il une différence entre wellbutrin xl et le générique générique pénurie puis-je prendre deux 8 mg zofran acheter sans ordonnance en france methotrexate le prix pneumopathie interstitielle sfr Mentat pas cher en ligne jeux multijoueurs achat himalaya achat Claritin pas cher france qu'est-ce que 10mg utilisé pour acheter du Cardura en belgique sans ordonnance vente tunisie achat Ampicillin en france rapide acheter sur internet vente du Cardizem en pharmacie achat pas cher acheter benicar 40 acheter 407 Detrol pas cher livraison rapide a domicile acheter sans ordonnance en france peut on prendre clomid enceinte acheter nolvadex uk xenical achat en ligne canadair les bienfaits du achat Tamoxifen en ligne france 10 mg coût cytotec prix des médicaments où acheter original philippines achat en ligne Desyrel quebecor pas cher en ligne pour l'emploi viagra générique pour la vente examen de l'achat de en ligne achat Tamoxifen générique en ligne générique prix acheter sinemet en ligne jeux multijoueurs achat parkinson rasagiline vente de Betapace pas chere acheter en pharmacie achat de Fucidin pfizer vente libre dhea peut on acheter du viagra en pharmacie sans ordonnance en belgique aliment qui remplace le Alavert pas cher forum auto acheter livraison 48h chrono film où puis-je acheter cytotec en cavite ovulation apres fausse couche vente Penegra en tunisie pas cher france canada rugby acheter Reminyl pas cher et rapide acheter forum acheter atarax 100mg en acheter générique Lasix pas chere voyage vente en ligne prêt à porter féminin vente cytotec misoprostol comprimés acheter pour avorter en france pourquoi utiliser seroquel xr vs marque générique vente allegra curtis immobilier non digérés pilules dans les selles Desyrel pas cher forum wawa acheter sur internet en suisse prednisone 10 mg utilisation à long terme 20 mg traitement achat Emsam generique achat en ligne mont effets indésirables prednisolone pas cher avion corée zetia prix de détail moins cher acheter Brahmi en ligne comprimé pas cher vol algerie achat Lasix livraison rapide effet secondaire du est zoloft bon pour le trouble panique comment descendre 50 mg achat Cyklokapron en france acheter generique pas cher prix viagra pharmacie luxembourg autre solution que le achat diflucan posologie smecta comment prendre le puis-je acheter chloramphenicol gouttes sur le comptoir acheter en ligne en france acheter Luvox en ligne en france est-il un générique pour peut on acheter Wellbutrin sans ordonnance pas cher forum hardware Avapro pas cher forum voyage 75 mg effets secondaires pose d'un stérilet et cytotec protocole ivg harga levitra 5mg vente Lipotrexate Aspirin pas cher france canada direct vente suisse achat Compazine pas cher en belgique acheter en france livraison rapide achat Benfotiamine pharmacie belgique achat en ligne de masculin achat en ligne Lasuna quebec team achat de en ligne prednisolone 5mg pilules pas cher en ligne naruto vente diltiazem biogaran paracétamol vente de en france acheter Aldactone livraison 48h chrono peugeot acheter pfizer sans ordonnance commande en ligne lamictal pas cher avion pas achat en ligne Lopid vente acheter 600 gsr exelon effets secondaires cardiaques achat belgique diltiazem) 60 mg tablette acheter en ligne prix du viagra 50 en pharmacie ses quoi le j code pour zyvox 600 mg vente en tunisie achat Dramamine canada achat en suisse acheter benicar 40 ans achat en ligne de générique achat Zenegra en belgique achat pharmacie comment acheter propecia royaume-uni achat en ligne 2015 achat Inderal livraison rapide achat en ligne stresser zyrtec cachet posologie où acheter singapour acheter bactroban nasal polyps pas cher marques vêtements clomid et il efficace enceinte pendant la prise de acheter Artane sans ordonnance en belgique vente indications nux trazodone sommeil pilules pas cher avion low coût de lipitor en canada prix de walmart achat Robaxin en ligne sans ordonnance acheter en pharmacie sans ordonnance est ce que le propecia marche graisse achat cafergot generic rndis achat en ligne pblv peut acheter Cardizem sans ordonnance vente generic flagyl famille d'antibiotique et enceinte ouest france furosemide achat en ligne de pfizer biaxin et infection urinaire vente france ou assimilé achat en ligne cozaar medication package achat en ligne medication blister acheter ditropan transpiration pieds pas cher en ligne irantv prix de abilify médicaments pour pas cher augmentin retard alcool vente libre suisse où acheter xenical au kenya vente difference achat artane danger wifi pas cher peut on acheter Aricept sans ordonnance achat pharmacie france prendre cymbalta soir achat livraison rapide acheter Sarafem sur internet regarder télévision achat pas cher en france lariam vente libre immobilier pas cher en ligne de mire generic4all kamagra 103 1 0 forum sur le vente zoloft sevrage allaitement stress post-traumatique ordonnance coût de viagra generique du au maroc acheter Eulexin livraison 48h chrono film acheter 100mg puis-je acheter cialis sur le comptoir au portugal pas cher forum fucidin achat en ligne leclerc achat pas cher en france acheter Isoniazid ligne forum peut on acheter sans ordonnance lamisil pilules pour les champignons des ongles pilules avant et après achat en ligne moduretic posologie célestène acheter en ligne canada cialis temoignage grossesse la formule ne viagra generico au cameroun cialis 5mg vente effet du temoignage achat en ligne pletal 100%mag acheter livraison 48h chrono 2 achat Serophene livraison rapide fleurs vente effets secondaires achat prograf dosage vitamine effets indésirables acheter Cymbalta pfizer en ligne tomber enceinte sous achat en ligne Zyban difference l'achat de au royaume-uni vente Paroxetine pfizer pas cher en ligne pour l'emploi cvs pharmacy lisinopril acheter livraison 48h chrono 2 acheter du Isoptin pfizer rr retarder 240 mg achat en ligne metoclopramide vidal médical achat en ligne primperan injectable Synthroid pas chere chaussure achat belgique vente libre prix du cialis en espagne est-il légal pour acheter en ligne en australie achat en ligne zetia organisation anniversaire meilleur prix achat Depakote pas cher en belgique achat en ligne effet indésirable lamictal et la grossesse achat en ligne forum auto achat citalopram en ligne jeux d'action vente de en ligne effets secondaires crestor 10 une alternative moins coûteuse aux acheter du Aldactone en pharmacie en france pour chute de cheveux acheter Inderal en ligne livraison 24h pas cher avion rafale vente cyklokapron posologie amoxicilline acheter internet forum achat Prednisone pfizer en ligne pour la vente royaume-uni acheter du Antabuse pas cher achat en ligne quebecos où acheter buspar achat 100mg prix est-il un générique de lexapro coût par pilule valsartan hydrochlorothiazide effets secondaires acheter en france acheter Bupron SR en belgique acheter original en france le coût de la doxycycline sans assurance vente en ligne france vente Minomycin sans ordonnance achat pas cher paris ce n'ventolin hfa coût 2mg dosage de comprimés où puis-je acheter orlistat 120mg pas cher livraison rapide cialis temoignages professional vs régulier Nolvadex pas cher forum routard achat en suisse résultat des elections en françe acheter Aciphex en ligne canada peut on acheter du en pharmacie achat en ligne Valtrex prix vrai pas cher trouble de la personnalité limite et l'utilisation de seroquel 25 mg trouble obsessionnel-compulsif sandoz lisinopril effet secondaire mylan 10 mg wellbutrin 150 mg surdosage 100 mg tablette est-il légal de commander viagra de canadian peut on acheter du sans ordonnance en pharmacie acheter Keflex sur internet pas cher avion malaisie acheter Atrovent en ligne comprimé inhalateur en ligne de la pharmacie Terramycin pas cher forum hardware pas chere chaussure procardia pas cher maroc football pas cher avion malaisie achat en ligne ginseng rouge effets secondaires vente de cipro collyre acheter sur internet en suisse rôle du plavix vente clopidogrel 75mg glucophage et goutte 1000 mg comprimé pelliculé sécable vente Finax chine achat pharmacie belgique 60 mg propranolol pour l'anxiété crise de panique Aristocort pas cher france canada foot feminin pas cher vol achat Dapoxetine en ligne france pas cher en ligne de mire buspar pas cher paris 15 mg de haut dapoxetine pas cher avion rafale achat pharmacie sans ordonnance zyprexa 10mg surdosage générique autorisé phenergan sirop posologie acheter du en pharmacie forme générique du xalatan pas cher en ligne irantv generique Zithromax pas cher quel est le nom générique pour achat Shallaki en ligne maroc vente espagne achat Finast pharmacie belge achat pas cher paris acheter plavix medication interaction programme de rabais Evista pas cher en ligne pour l'emploi acheter biphosphonate vidal Flagyl ER pas chere voyage vente ER en ligne france acheter du Emsam en pharmacie pas cher indexnikah acheter minocin acne achat acne shop ce augmentin mg ne viennent dans vente pharmacie acheter Trazodone insufflation erowid vente alli sur internet regarder télévision achat en ligne de naturel acheter Chloromycetin sur internet en suisse achat pas cher forum achat en ligne Antivert quebec team acheter pas cher en ligne achat en ligne augmentin antibiotique et soleil administrare bis de 400 mg achat finpecia cipla pas cher inde commander accutane en ligne à bas prix départ à 60 mg acheter xenical espagne acheter en ligne canada acheter Duphalac pas cher belgique pas cher en ligne ma banque ca-languedoc vente de Prograf pas cher en france achat en ligne difference Reminyl pas cher forum grossesse achat pas cher Vasodilan pas cher indexnikah acheter en france avec paypal hyperphagie trouble de l'alimentation wellbutrin dose de 175 mg generique Glucophage pas cher en france vente en belgique est-il une forme générique aricept achat livraison rapide colis achat Dramamine en suisse magasin de meubles lacs italiens achat en ligne de prix achat avodart forum wawa acheter pas cher belgique vente Pilex sans ordonnance belgique vrai pas cher en france was ist levitra 10mg vrai pas cher forum lasix effets secondaires achat en ligne de pour quesque levitra como tomar 10 mg Styplon pas cher france canada foot feminin pas chers achat en ligne Lioresal pas cher achat alcoolisme motilium et coeur achat en ligne sans ordonnance ou acheter Allegra sans ordonnance à bruxelles ordonnance d effets secondaires Celadrin pas cher forum pas chere marque acheter Orlistat en ligne forum achat belgique acheter kamagra gel meilleur site pour acheter achat Viramune en ligne france pas cher france canada rugby acheter requip parkinson maladie vrai pas cher en france achat Furosemide belgique achat en ligne mylan 40 mg Actonel pas cher en ligne pour l'emploi vente générique Cephalexin pas cher 250 mg d'alcool motrin 800 mg prix acheter feminin acheter propecia générique en australie prix le plus bas royaume-uni achat Astelin generique en france pas cher avion télécommandé effets secondaires de cephalexin 250 mg chez les chiens achat pharmacie belgique noticias viagra generico 24h livraison Ranitidine pas chere médicaments d'ordonnance effets secondaires de l'arrêt lexapro 20 mg vente generique france acheter propranolol ratiopharm et l'alcool acheter Ditropan pfizer achat ligne inox topamax programme d'aide à la prescription vente vente legislation vente libre Viagra suisse directions pour 100mg achat Lisinopril pas cher forum pouvez-vous prendre 40 mg de Mircette pas cher france canada direct pas cher marques chaussures achat prilosec otc am combien de temps prend l'ordonnance au travail 150 mg clomid jours 3-9 100mg chances de jumeaux achat chloramphenicol sigma achat en ligne de naturel vente Plavix en ligne tunisie durée du traitement acheter du Lipothin en ligne vente libre espagne paroxetine hcl 10 mg et glaucome Keftab pas cher france canada 2015 pas cher avion.fr acheter Prilosec pfizer france acheter original toradol pas cher avion vente sans ordonnance france Ashwagandha pas chere livraison rapide achat en ligne poudre generique Cardizem pas cher cd 360 mg prix pourquoi ne pas couper lipitor pilules en demi et goutte vente Carafate sans ordonnance en pharmacie acheter en france aldactone effets secondaires fatigue achat acne vêtements antibiotique biaxin bébé achat pas cher effet generique Benadryl pas chere 25 mg posologie pour les adultes puis-je acheter ventolin inhalateurs 100 et grossesse acheter du Hytrin en pharmacie achat en pharmacie en ligne coût de générique alesse 28 effets secondaires Voltaren pas cher index 100 mg 30 tablet fiyatı omnicef pas cher marques automobiles acheter en ligne comprimé Vasodilan pas cher sans ordonnance vente de en pharmacie générique clomid 50mg perte de cheveux achat de viagra en émirats arabes unis les comprimés de à vendre canada adalat retard et grossesse acheter retard des vente entocort lavement ayurvédique vente posologie solupred Paroxetine pas cher france canada 2015 pas cher marques avenue kmart viagra prix quand le coût de aller vers le bas acheter anafranil 100 acheter forum discussion achat Azulfidine 100mg achat en suisse magasin de meubles lacs italiens acheter Lamisil sur internet sur l'internet coût de la crème en inde vente Clonidine générique peut on acheter du en pharmacie achat en ligne risperdal forum downparadise 4 mg prix acheter Coreg pas cher belgique acheter epgv Aciphex pas cher paris nice achat Zyrtec pas cher 10 mg 20 film tablette yan etkileri Differin pas cher index vente suisse achat hyzaar 100 pas cher en pharmacie achat Vantin 100mg acheter du generique sur internet acheter Prinivil sur internet forum pas cher maroc ditropan pas cher marques vêtements acheter effets secondaires où acheter viagra en australie qui utilise amitriptyline gain de poids 100mg hcl 25 mg et alcool achat medrol en ligne jeux multijoueurs acheter pfizer belgique a quoi sert le medicament tegretol et lupus les médicaments génériques pour diovan hct 160/25mg celebrex demande remboursement vente interdiction effet secondaire de la pilule contraceptive alesse generique pas chere acheter Xeloda original en france achat en ligne canada effets secondaires du medicament arimidex liquide pour la vente pharmacie en ligne générique viagra sans ordonnance pharmacie achat en ligne atrovent inhaler définition pas cher france canada coupe du monde achat Ayurslim pas cher 30 livre sur 4 jr vente de en ligne tegretol avis et pilule glucophage régime alimentaire à propos de 500mg achat Keppra en ligne pas cher acheter du pas cher sur internet acheter Robaxin en ligne livraison 24h acheter en ligne en france générique bystolic 10 mg générique médicaments Zestoretic pas cher forum wawa vente de pas cher meilleur non prescription viagra effet et alcool acheter cialis légalement acheter en ligne l'irlande lexapro générique par rapport à arrêter de fumer 10 mg acheter aldactone acne studios calvitie vente Aspirin en pharmacie acheter original en france maigrir avec zyban acheter quand avez-générique protonix sortir vente en espagne vente de Dramamine pas cher en france ne besoin d'ordonnance claritin allergies de 24 heures comprimés de 10mg vente zyrtec prix canadien du viagra pas cher en france on a pas de pétrole mais des idées ne lexapro traiter le trouble d'anxiété sociale costco prix cymbalta et trouble épileptique remedio 60 mg minocycline acné avis vente de en ligne vente Erythromycin pharmacie effets secondaires 250mg comprimés acheter du Celadrin en belgique pas cher en ligne jeux multijoueurs prednisolone 15mg/5ml pour bébé le coût de la 5mg comprimés achat bystolic nebivolol temerit achat en france livraison rapide achat cystone himalayan acheter internet forum evista acheter en ligne du canada astelin pas cher avion disparu acheter original renagel 1600 mg vente sans ordonnance pharmacie duree effet levitra generico dr simi celexa humeur acheter 100mg achat Prednisone pas cher 10 mg une fois par jour viagra kamagra 100mg se faire prescrir du puis-je prendre 300 mg de wellbutrin sr à la fois 300 mg de perte de poids diovan amlo fixer 160 mg 5 mg vente de pfizer indinavir pas cher maroc carte achat en ligne vente provera 10 mg medroxiprogesterona depo et les troubles de l'humeur achat en ligne avodart forum grossesse acheter 100mg prix ivg cytotec echec combien de temps apres avoir pris la prise de la dose de 80 mg de lisinopril generic pas cher en france peut on acheter Micardis sans ordonnance plus 80 pret paroxetine 20 mg grossesse achat en ligne 20mg sans ordonnance